11 laims spoorlijn moeten naar Rijk wacht sloophamer Borsele krijgt standje over graafwerk vliedberg CZ schrikt foutparkeerders op eigen terrein af met lekkenbandenregeiing Voorwaardelijke straf voor bedreiging Rookverbod Ieitnerswaal wil niet opdraaien voor schadevergoedingen Lika-pülld Kcipellc zeeuwse almanak BEVELANDEIM/THOLEN woensdag 9 juli 2003 Ongeval met vrachtwagen 9p A58 Kapelle nbraak in woning Rilland Vrijwel even ïoge straffen in ïoger beroep roofmoord Goes Combinatie Boete voor mishandeling Wilt u serieus en blijvend van uw overgewicht af? J IQtUININGEN - De gemeente ieimerswaal wil niet worden ingezadeld met schadeclaims an aanwonenden van de spoor- jn. Die horen volgens haar mis bij de rijksoverheid. De emeente wil garanties dat de laims ook op dat bordje te rechtkomen. ieimerswaal schrijft dat in raar inspraakreactie op de Jannen om de hinder van het r Rolf Bosboom goederenvervoer per spoor bin nen de perken te houden. Het is de bedoeling dat in de gemeen ten Reimerswaal, Kapelle en Goes op een groot aantal plaat sen geluidsschermen komen te staan. Mensen die nabij het spoor wo nen hebben aangegeven dat zij waarschijnlijk schade onder vinden. Het gaat dan vooral om scheuren in woningen door tril lingen en om uitzichtbelemme ring. Hoewel het een zaak is van het ministerie, zijn het uiteinde lijk de gemeenten die de ge- luidswerende maatregelen moeten uitvoeren en waar nodig de zaak planologisch dienen te regelen. Dat betekent dat gedupeerden daar ook hun schadeclaims kunnen neerleggen. „Het gaat volgens ons niet aan dat de ge meentelijke overheid wordt op gezadeld met schadeclaims die zijn terug te voeren op maatre gelen die van rijkswege worden geëist om de geluidsoverlast te beperken", schrijft Reimers waal in haar reactie. De gemeente vraagt verder aan dacht voor de hinder door tril lingen, waar tot nu toe nauwe lijks aandacht aan is besteed, en voor de risico's van het LPG- vervoer. Verder hoopt Reimers waal dat door maatregelen aan het spoor en de treinen zelf of door langzamer rijden het la waai kan worden beperkt, zodat minder hoge schermen nodig zijn. De vrees is ook dat scher men het geluid van wegverkeer weerkaatsen. De voorlopige reactie van Ka pelle werd gisteravond bespro ken door de raad. Een bewoner van de Vroonlandseweg zei de onderzoeken van het spoorla- waai te hebben doorgespit. Daarbij was hij op nogal wat fouten gestuit, die volgens hem vérstrekkende gevolgen heb ben. Zo zou het aantal huizen dat met extra lawaai te maken krijgt, hoger zijn dan nu be kend. „Er zitten zo veel fouten in het onderzoek dat ik ook ern stig twijfel aan zaken die ik niet kan controleren. Die opmerkingen maakten en kele raadsleden bezorgd. „Het lijkt steeds meer drijfzand te worden", vond A. Schmid (Gemeentebelang). Wethouder G. Burger zegde toe opheldering te vragen. „We moeten proberen de juiste cijfers boven tafel te krijgen." M. Ortelee vroeg aandacht voor zijn situatie. Hij woont met zijn gezin in het stationsgebouw in Kapelle, maar heeft te horen ge kregen dat hij daar moet ver trekken, omdat het vanwege de geluidshinder 'aan de woonbe stemming wordt onttrokken'. Hij kondigde aan de gemeente alle 'relevante informatie' ter beschikking te stellen in een po ging het onheil af te wenden. Ortelee wees onder meer op een recente uitspraak van staatssecretaris Van Geel, die zou hebben gesteld dat ge luidsschermen nauwelijks hel pen. Wethouder Burger gaf aan dat de gemeente voor een groot deel machteloos staat tegenover de toename van het aantal goede rentreinen en de mogelijke komst van de Westerschelde Container Terminal. „Het over komt ons, maar we moeten wel proberen de gevolgen ervan te minimaliseren. OES - Een vrachtwagen is gis- ermiddag even voor half drie op een zogenoemde afzetting aanhanger gebotst op de A58 bij Joes. De 48-jarige vrachtwa- enchauffeur uit Roosendaal ferd voor controle naar het zie- lenhuis gebracht. )e afzetaanhanger stond in ver- jand met wegwerkzaamheden op de rechter rijstrook van de ijksweg. Door nog onbekende lorzaak botste de vrachtwa- «nchauffeur frontaal tegen de afzetaanhanger. De vrachtauto ;wam tegen de middengeleider ot stilstand. Na het ongeval werd een rijstrook enige tijd af- iesloten. 1ILLAND - In een huis aan de laltestraat in Rilland is maan- lagnacht ingebroken terwijl de lewoners sliepen. Je buit bestond onder meer uit len motorjack, bankpasjes en ien mobiele telefoon. Ook een 'ord Sierra met kenteken RS- 3-ZP is meegenomen. De auto leeft een dagwaarde van een aai honderd euro. DEN HAAG - Het gerechtshof nDen Haag heeft een 25-jarige Joesenaar in hoger beroep we gens de roofmoord op de Goese BP-pomphouder Gilles Brou wer (50) veroordeeld tot tien aar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Jat is dezelfde straf die de ■echtbank in Middelburg al had ipgelegd. De officier van justi tie was tegen het Middelburgse ronnis in beroep gegaan omdat het Openbaar Ministerie vijf tienjaar cel en tbs opgelegd wil de zien. Ook de straf die de Middelburg se rechtbank aan de 23-jarige Goese hoofdverdachte had op gelegd bleef min of meer het zelfde. De man kreeg gisteren vijftien jaar cel, in plaats van de eerder opgelegde veertien jaar. Ook hier is het OM niet tevre den, want justitie had ook tegen deze man tbs met dwangverple ging geëist. tijg .v.- De gemeente Borsele had niet zonder meer een nieuwe sloot mogen laten graven bij de vliedberg in Nisse, vindt De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom NISSE - De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft forse kritiek op de gemeente Bor sele. Die liet toe dat er grondwerk zaamheden werden verricht aan en rond de vliedberg in Nisse, waardoor het monument onherstelbare schade opliep. Omdat er problemen waren met de af watering van het naastgelegen terrein, vroeg de eigenaar de gemeente toe stemming om een sloot te graven en een bestaande sloot bij de vliedberg uit te diepen. Dat werd toegestaan, waarop de werkzaamheden enkele maanden geleden werden uitgevoerd. Later werd duidelijk dat die niet had den mogen gebeuren zonder toestem ming van het ROB. Daarom werd ach teraf, in februari, alsnog een vergun ning aangevraagd. De rijksdienst rea geerde ontstemd, mede omdat er eerder al een akkefietje was geweest met res tauratiewerkzaamheden aan de berg van Troje bij Borssele. Beide incidenten getuigen 'niet van een zorgvuldige omgang met de wettelijk beschermde monumenten in uw ge meente', liet het ROB schriftelijk weten aan Borsele. Alleen het uitdiepen van de bestaande sloot was zonder meer toegestaan. Het graven van een nieuwe sloot en het wegwerken van het reliëf van de vliedberg, door het aanbrengen van grond, waren zeker 'niet of niet zonder voorwaarden' akkoord bevon den. „De genoemde werkzaamheden heb ben nu zonder dat een afweging van be langen heeft kunnen plaatsvinden schade aan het monument veroor zaakt", mopperde het ROB. In het geval van de gegraven sloot is die schade ook niet meer te herstellen, dus daarom restte de rijksdienst niets anders dan de situatie te legaliseren. Het wegwerken van een deel van het re liëf was niet onomkeerbaar. Het ROB heeft de gemeente dan ook opgedragen de opgebrachte grond te verwijderen. Dat is gisteren gebeurd, onder begelei ding van een medewerker van de rijks dienst. Voor de gemeente is het een pijnlijke kwestie, zegt wethouder F. Tollenaar. ,Ik erken dat het geen schoonheidsprij s verdient." Hij bestrijdt echter dat Bor sele in het algemeen onzorgvuldig met haar monumenten omgaat. „In dit ge val gaat het om een verkeerde interpre tatie. Pas achteraf hebben we geconsta teerd dat we een vergunning bij het ROB hadden moeten aanvragen, maar dan is het leed al geschied. Dat spijt me zeer." Advertentie door Winnie van Dam GOES - Met de 'lekkebandenre- geling' heeft de zorgverzekeraar CZ in Goes wel een heel bijzon dere regeling in haar pakket opgenomen. De lekkebanden- regeling: parkeert u als niet- CZ-bezoeker uw auto op het terrein voor het kantoor, dan loopt u kans aan het eind van uw lange werkdag uw voertuig met lekke banden aan te tref fen. Een belletje richting het CZ- hoofdkantoor in Tilburg leert dat de irritatie over de parkeer problemen zo hoog opliep, dat een aantal collega's van het kantoor in Goes besloot de par keerperikelen zelf aan te pak ken. ,Het was gewoon een ludiek ini tiatief", zegt CZ-woordvoerster José Verstappen. Een ludiek initiatief? „Nou ja, ze zijn daar in wel een beetje te ver ge gaan" krabbelt Verstappen te rug. Medewerkers van CZ-groep zijn niet echt in actie gekomen om banden leeg te laten lopen, want de lekkebandenregeling was volgens de woordvoerster Medewerkers van zorgverzekeraar CZ in Goes waren de illegale parkeerders op 'hun' terrein zo zat dat ze de onverlaten ludiek dreigden met een lekkebandenregeling. foto Willem Mieras eigenlijk alleen bedoeld als af schrikmiddel. Volgens Verstap pen wordt het bord met daarop het dreigement weer wegge haald, omdat 'dit toch niet hele maal onder het beleid van CZ- groep valt'. Het bord met de waarschuwing is gisteren verwijderd. De auto kan daar weer geparkeerd wor den, maar dat valt dan wel on der het eigen risico. door Rolf Bosboom KAPELLE - Het veelbesproken Lika-gebouw in Kapelle gaat waarschijnlijk volgende maand tegen de vlakte. J. van Liere heeft het pand verkocht aan een projectontwikkelaar, De Groe ne Groep uit Rotterdam. Die wil in totaal veertig woningen en appartementen op die locatie bouwen. Het bedrijfsverzamelgebouw kwam vorig jaar uitgebreid in het nieuws, nadat in mei bij een verkennend bodemonderzoek asbestdeelt jes waren aangetrof fen. De gemeente Kapelle be sloot onmiddellijk het terrein volledig af te sluiten. De bedrij ven die er nog waren gevestigd, moesten elders een onderkomen zoeken. Het risico van het as best, dat vooral in het dak van het gebouw zit, bleek voor de omgeving uiteindelijk beperkt te zijn. Het gebouw staat er sindsdien verlaten bij. Nu er een nieuwe eigenaar is gevonden, kan er worden gewerkt aan een andere invulling. De Groene Groep heeft inmiddels een sloopver gunning, waarbij eerst het as best moet worden verwijderd, aangevraagd. Die verleent de gemeente waarschijnlijk op korte termijn. Op donderdag 24 juli worden de omwonen den geïnformeerd over de gang van zaken, zodat kort erna de werkzaamheden kunnen begin nen. Wethouder G. Burger is blij dat er een nieuwe eigenaar is gevon den, zodat er snel een einde kan komen aan de huidige situatie. Hij gaat ervan uit dat er in au gustus wordt gesloopt. De kos ten van de asbestverwijdering zijn voor rekening van de nieu we eigenaar. Het gaat nog wel even duren voordat er daadwerkelijk kan worden gebouwd. Eerst moet de vervuilde bodem worden gesa neerd. Het maken van een plan daarvoor, de goedkeuring van de provincie en de uiteindelijke uitvoering daarvan nemen veel tijd in beslag. Bovendien moet de bestemming van het terrein worden gewijzigd. De Groene Groep gaat uit van veertig wooneenheden; wet houder Burger zegt eerder aan dertig te denken. Een combina tie van grondgebonden wonin gen en appartementen op die locatie is volgens hem een ver antwoorde invulling. De betrokken ontwikkelaar werkt ook aan een andere invul ling van de vroegere locatie van autobedrijf De Groene, aan de Anjelierstraat in Goes. Ook daar gaat het om zowel wonin gen als appartementen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren bij verstek een 32-jarige inwoner van Oud- Vossemeer voor mishandeling tot 275 euro boete. De verdachte had 19 februari dit jaar in zijn woonplaats een kopstoot uitgedeeld aan een man. Aan de mishandeling zou een langdurig conflict ten grondslag liggen. Advertentie Wij bieden u een resultaatovereenkomst (bij geen resultaal binnen 30 dagen vrijblijvend op te zeggen)! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een veertig jarige man uit Oost-Souburg is gisteren door de Middelburgse politierechter A. Gaakeer ver oordeeld tot zestig uur voor waardelijke werkstraf, wegens bedreiging van een ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst in Vlissingen. Het incident speelde'zich af op 20 december vorig jaar in een van de kleine ruimtes van het gebouw. De man wilde vlak voor de feestdagen een voorschot op zijn uitkering, maar die kreeg hij niet. De medewerker van de sociale dienst voelde zich in het nauw gedreven toen de man een stoel pakte en op tafel gooide. Officier van justitie R. Jeuken eiste een onvoorwaardelijke werkstraf van zestig uur. Raadsman E. Smit stelde dat zijn cliënt door de vervelende boodschap zijn zelfbeheersing verloor. Smit pleitte voor een voorwaardelijke straf. Het ver zoek vond gehoor bij de politie rechter. Advertentie Roken. Hij doet het al dertig jaar. En zingt onderwijl met tevreden stem zijn lied van de arbeid. Tot begin deze maand. In het Goese bedrijf, waar hij creatief werk ver richt, werd het opsteken van een sigaret tot strikt verbo den handeling verklaard. Roken op de werkplek, zo luidde de motivatie, kan de gezondheid van de arbeids krachten schaden. Onze man werd daar niet vrolijk van. Hoe meer hij z'n best deed zich aan de order te houden, hoe minder werk er uit z'n handen kwam. Men kende hem als relaxed, maar zag hem met de dag opgefokter worden. Sinds gisteren zit hij thuis. Want niet mogen ro ken tijdens het werk... Daar word je, als je er gevoelig voor bent, pas echt goed ziek van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25