PZC Ik wil gewoon een mooie scooter •M; Voor Julio Feestkleding voor jongeren in rolstoel Now&Wow maakt kans op nieuwe plek Beyoncé Knowles duikt op in Utrecht 23 woensdag 9 juli 2003 Topsport 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. The Underdog Project Vs S - Summer Jam 2003 71 Veldhuis Kemper - Ik Wou Dat Ik Jou Was 72) Kane Ilse Delange - Before You Let Me Go (-> K3 - Oya Lele 74) Sean Paul - Get Busy (3) Beyonce Ft. Jay-Z - Crazy In Love (-) Sertab - Everyway That I Can 75) Wayne Wonder - No Letting Go 710) Thicke When I Get You Alone m Jim - Tell Her (6) Rmx Crew Ft. Ebon-E Plus - Turn Me On 713) Metallica - St. Anger 714) Craig David Ft. Sting - Rise Fall 79) Christina Aguilera - Fighter 78) 50 Cent - In Da Club 711 Busta Rhymes Ft. M. Carey - Know What You Want 712) M Kids - Indianendans 718) Daniel Bedingfield - If You're Not The One 715) Justin Timberlake - Rock Your Body 716) Linkin Park - Faint 721) Stacie Orrico - Stuck 737) Juanes - A Dios Le Pido (22) Delta Goodrem - Born To Try 719) Gebroeders Ko - Tuut, Tuut, Tuut, We Springen Par 724) Fabolous Ft. M. Shorry - Can't Let You Go 743) Di-Rect - She 717) Grad Damen - Als Sterren Stra len 725) Bust - Year 3000 720 Sensation - The Anthem 2003 <-) Scooter - The Night 726) Ashanti - Rock Wit U 728) Stereophonies - Maybe To morrow 736) Dare - Chihuahua 723) Jamai - Step Right Up 729) Girls Aloud - No Good Advice 732) Jennifer Lopez - I'm Glad (27) Will Young - Light My Fire 731) Blof Omarm 730) Within Temptation - Running Up That Hill (33) Coldplay - Clocks 734) Avril Lavigne - Losing Grip (-) Lisa Maffia - All Over 747) Evanescence - Bring Me To Life 735) Summer Love - Remember (Na Na Na Hey Hey) 745) K3 -De 3 Biggetjes 741 Tiga Hot In Herre (-) Bon Jovi - All About Lovin' You (-) Good Charlotte - Girls Boys 742) T.A.T.U. - How Soon Is Now /We Ver, Ne Boisi 738) Snoop Dogg - Beautiful (40) 1. André Hazes - 25 Jaar- Het Al lerbeste Van 72) 2. Jamai - Jamai 74) 3. Blof - Omarm 71 4. Kane What If 77) 5. Beyonce - Dangerously In Love 76) 6. Metallica - St. Anger 73) 7.3 Musketiers - De Musical 75) 8. Eros Ramazzotti - 9 78) 9. Norah Jones - Come Away With Me 79) 10. Veldhuis 8c Kemper - HalfZo Echt DO) 11. Coldplay - A Rush Of Blood To The Head 711 12. Live - Birds Of Pray 712) 13. Sean Paul - Dutty Rock 714) 14. Di-Rect - Over The Moon 716) 15. Robbie Williams - Escapology 720) 16. Radiohead - Hail To The Thief 713) 17. Ilse Delange - Clean Up 715) 18. Simply Red Home 717) 19. Justin Timberlake - Justified 724) 20.50 Cent - Get Rich Or Die Trying 719) 21Bief Blauwe Ruis 718) 22. Eminem - The Eminem Show 722) 23. Aida - De Musical 737) 24. Christina Aguilera - Stripped 728) 25. Moby - 78 731) 26. Simply Red - The Very Best Of 734) 27. Jan Keizer - Going Back In Time 2 721) 28. Celine Dion - One Heart 725) 29. Evanescence - Fallen 726) 30.8 Mile - Original Soundtrack 736) 31. Sarah Brightman - Harem 730) 32. The Sound Of Music - De Musi cal 744) 33. Ernst Daniel Smid - Gevoel Van Geluk (23) 34. Julio Iglesias - Love Songs (-) 35. Marco Borsato - Onderweg 727) 36. Kane - So Glad You Made It 743) 37. Annie Lennox - Bare 733) 38. Junkie XI - Radio Jxl: A Broad cast From Compu 729) 39. Steely Dan - Everything Must Go 732) 40. Stereophonies - You Gotta Go There To Come Back (50) 41. Avril Lavigne - Let Go 745) 42. Linkin Park Meteora 740) 43. System Of A Down - Toxicity 758) 44. Armin Van Buuren - 76 738) 45. Enrique Iglesias - Escape (-) 46. Craig David - Slicker Than Your Average 739) 47. Delta Goodrem - Innocent Eyes (-) 48. Madonna American Life (-) 49. De 3 Biggetjes - De Musical <-) 50. White Stripes - Elephant 749) De man achter de hit De onverbiddelijke zo merhit van 2003 komt uit de koker van de Jamai caanse dancehall-zanger Sean Paul en heet 'Get Busy'. Het liedje heeft hetzelfde ap peal als 'Mambo no 5' waar mee Lou Bega enkele jaren scoorde. Echter, in tegen stelling tot Bega is Sean Paul Hernandez géén eendags vlieg, of wil dat althans niet zijn. Ik had een enorme hit in Ame rika met 'Gimme the Light', vertelt Sean Paul. „Dat was een echt partynummer, over meis jes, uitgaan, champagne, iets goeds erbij roken. Enfin, je be grijpt me wel. Dat nummer had echt die 'clubvibe'. En toen er een opvolger voor die single moest komen dacht ik; waarom niet in diezelfde 'feel-good' stijl? Zo ontstond 'Get Busy'. We hebben het in één avond opge nomen. In een paar uur, omdat ik alweer een andere afspraak had. Maar het nummer voelde direct goed en voor ik het wist stond het nummer één in de Amerikaanse Billboard-hit- lijst. Ongelofelijk, vind je ook niet?" De Nederlandse zomerhit van 2003 komt niet uit Spanje (Los Del Rio, Las Ketchup) of Duits land (Lou Bega) maar uit Jamai- ca. 'Get Busy' mag dan in ons land misschien niet op de bo venste plaats van de hitlijst staan, veel scheelt het niet. En het nummer heeft alles wat een zon-, strand- en zeesucces moet hebben. Dansbaar. Meezing-re- frein. Zo'n sfeertje waarbij je je van zo veel mogelijk kleren wilt ontdoen. In tegenstelling tot veel andere zomerhit-artiesten is Sean Paul Hernandez echter geen mario netvan een producerteam. Geen mooi smoeltje voor een video clip. De in 1973 geboren Jamai- caan werkt al vanaf 1996 aan een serieuze carrière als dance- hall-deejay. Dit is de in de jaren tachtig ontstane stroming bin nen de reggae waarbij wordt ge rapt op een reggae-riddim zoals rappers in de hiphop dat doen op een beat. ,,'Dancehall' is de cultuur van de jeugd van het Jamaica van nu", vertelt Hernandez. „Ooit was dat natuurlijk gewoon de reggae. In de vroege jaren van Marley enzo. Toen was reggae de stem van Jamaica. Maar te genwoordig wordt overal reg gae gemaakt. Denk aan UB40 of een Amerikaanse groep als Big Mountain. Prima muziek alle maal hoor, daar niet van. Maar niet langer typisch Jamaicaans. Ik wil het Jamaica van vandaag representeren en dus maak ik dancehall-reggae. „Ik kom van 'uptown', uit een van de betere buurten van Kingston. Niet uit het getto. Ik heb nooit armoede gekend en een goede opleiding gehad. Ik heb mij nooit een 'slachtoffer' gevoeld. Maar tegelijkertijd ben ik ook van een generatie die zich niet schuldig hoeft te voelen ten opzichte van de mensen die wel BEL-, w WSgm Vv-. De Jamaicaanse dancehall-zanger Sean Paul. in het getto wonen, vind ik. Dat onrecht is van vóór mijn tijd - ik ben van 1973. Toen ik net met rappen begon, zong ik daar ook over. Maar op een gegeven mo ment zei een van de producers met wie ik werkte: 'Waarom ga je geen echte partyraps maken? Dat is toch de muziek waar je zelf het liefst naar luistert?' En dat klopt. Dat past eigenlijk ook veel beter bij mij." Zo ontstonden 'Gimme the Light' en 'Get Busy'. Beide nummers werden hits, zowel in Amerika als in Nederland. En beide nummers zijn terug te vin den op Sean Pauls tweede al bum Dutty Rock, dat ook al hoog in de cd-lijsten staat. Een eind 2002 verschenen dansbaar en luchtig album waaraan be halve door gerenommeerde reg- gaecracks als Sly en Robbie ook wordt meegewerkt door het zeer trendy hiphop-producersteam The Neptunes. „Maar hiphop is natuurlijk ook muziek waarmee ik opgegroeid ben", zegt Sean Paul. „En ver geet niet dat veel rappers hun wortels op Jamaica hebben. Shinehead natuurlijk. Maar ook Biggie, The Notorius Big. Zijn moeder was Jamaicaans." Sean Paul Hernandez' eigen moeder is trouwens een bekend beeldend kunstenaar op Jamai ca én Engels. Zijn vader is van Portugese afkomst. Een van zijn grootvaders is Chinees. Kortom, de rapper-zanger heeft bloed van minimaal drie continenten door z'n lijf stromen. „Als kind was ik mij daar eigenlijk nau welijks van bewust. Ik vond het de normaalste zaak van de we reld. Later ben ik mij wel wat meer in die culturen gaan ver diepen. De Chinese bijvoor beeld. Vooral wat het voedsel betreft, haha. Maar serieus. Ik ben er van overtuigd dat uitein delijk de mensen met elkaar foto Berry Behrendt/GPD vermengen, dat iedereen op aar de dat bronzen huidkleurtje krijgt dat ik nu al heb." Een kleine tien jaar geleden, voordat hij serieus als dance- hall-deejay begon, maakte Sean Paul carrière als topsporter. Hij speelde een tijdje waterpolo in het Jamaicaanse nationale team en vertegenwoordigde zijn land ook bij zwemwedstrijden. „Dat was wel iets heel anders dan de muziekwereld", zegt hij. „Het is niet voor niets dat mijn moeder nogal schrok toen ik haar ver telde dat ik voor de muziek wil de kiezen. Als topsporter is het zaak dat je heel gezond en voor al regelmatig leeft. Maar ik heb er achteraf natuurlijk wel veel aan gehad: Discipline, geduld, concentratievermogen. Alle maal zaken die mij nu ook goed van pas komen." Peter Bruyn Studiefinanciering, zakgeld en bijbaantjes, maar ook uitgaan, dure kleding en mobieltjes. Pe tra de Bil praat in Jong Geld met jongeren over hun inkomsten en uitgaven. Vandaag voor de laat ste keer, met Kim van de Velde (14) uit Koudekerke. Inkomsten per maand: zakgeld 25,- kleedgeld€ 50,- bijbaantje€ 60,- geld van oma 5,- totaal 140,- Uitgaven per maand: beltegoed 20,- kleren 60,- bioscoop 10,- cadeautjes€ 10,- eten drinken 10,- sparen 30,- totaal€ 140,- Ik schaam me dood, zegt Kim al bij voorbaat. „Straks staat er als kop boven dit kranten stukje: Kim de bestek-roller." Bestek-roller? Ja, dat is name lijk wat Kim als bijbaantje doet. Ze rolt bestek in een eetcafé. „Eerst ging ik daar afwassen, maar ik heb vorig jaar een auto ongeluk gehad. Door een whip lash mag ik niet zoveel doen. Steeds maar bestek rollen is na tuurlijk heel erg saai, maar wel gezellig. In de zomer is het druk ker, dus dan kan ik meer wer ken. Als ik vijftien ben, wil ik er ook gaan serveren." Geld is belangrijk omdat je er leuke dingen van kan doen. „Kleding vind ik belangrijk, ik wil er wel goed bijlopen. Ik koop ongeveer een keer in de maand wat bij Peter Christ, Jeans Inn, Hoezo of Esprit. Het duurste dat ik ooit gekocht heb, is een broek van 130 euro. Ik denk dat die van Diesel was." Kim koopt graag merken zoals Replay, G-sus en Diesel. Vindt ze dat niet duur? „Het is wel duurder geworden, een T-shirt kost al 50 euro. Maar van kleins af aan liep ik al in merkkleding, dus dat is er van begin af aan in gegoten Mijn moeder loopt ook in mer ken." Als je een moeder hebt die zelf duurdere kleding koopt, zul je niet snel ruzie over de hoogte van je zak- en kleedgeld krijgen. Kim dus ook niet. „Mijn moeder zei laatst zelf dat ik voortaan een euro meer zakgeld per week kreeg, ik hoef echt nergens om te vragen." Kim geeft steeds de helft van wat ze verdient aan haar ouders. „Die houden dat voor mij apart. Tenminste, dat hoop ik! Volgens mij gaan ze het wel op een reke ning zetten." Kim spaart voor een scooter, daar heeft ze nog anderhalf jaar de tijd voor. „Ik wil geen tweedehands, dus dat kost wel wat. Ik heb er nog geen verstand van, maar ik wil ge woon een mooie scooter." Vriendinnen van Kim hebben ongeveer net zoveel geld als Kim te besteden.,Het lij kt soms of ze meer hebben. Als ik leuke din gen wil doen, heb ik nooit geld", zegt Kim. Tja. Dan zit er maar één ding op. Meer bestek rollen Petra de Bil Toen de veelbelovende Texaanse post-hardcore- band At The Drive-In twee jaar geleden aan uitputting ten on der ging, splitste de band. De basis ging door als Sparta, frontmannen Cedric Bixler Za vala en Omar Rodriguez-Lopez richtten The Mars Volta op. Het debuutalbum De-loused In The Comatorium is een concept plaat, opgedragen aan hun vriend Julio Venegas diein 1996 zelfmoord pleegde. In tien num mers wordt het verhaal verteld van Cerpin Taxt, die in coma raakt door een zelfgekozen overdosis morfine, in zijn drugsdromen vecht met Goed en Kwaad, na een week bijkomt en er dan alsnog een eind aan maakt. Het thema, de overvloed aan stijlen - noise, progressieve rock, punk, free jazz, ambient - en associaties met bands als Santana, King Crimson en Su- garcubes doen een pretentieuze, onsamenhangende plaat ver moeden. Dat is het ook, maar wel een die een grondige beluis tering verdient. En dan steeds beter wordt. Rob Broere The Mars Volta: De-loused In The Comatorium (Gold Stan dard Laboratories/Universal), speelduur: 60.53 min. De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) daagt iedereen uit feestelijke uitgaanskleding te ontwerpen voor jongeren in een rolstoel. De stichting heeft daarom een ontwerpwedstrijd uitgeschreven. Uitgaanskleding voor rolstoe lers is vaak lastig te vinden en vraagt volgens de NSGK om een speciaal ontwerp, een aange past model en bijzondere slui tingen. „Een galajurk bijvoor beeld heeft te veel stof. Aan de voorkant hoopt die op, opzij komt hij tussen de wielen en aan de achterkant scheurt hij wan neer je je armen optilt", zegt woordvoerder Mariël Verburg. Een vakjury onder leiding van couturier Ronald Kolk zal alle inzendingen beoordelen. Voor het publiek zijn er in september modeshows en exposities. De uitreiking van zowel juryprijs als publieksprijs is op 1 novem ber in Amersfoort, tegelijk met een grote modeshow. De beide winnaars gaan een dag in Rome op stap met de Italiaanse ont werper Guglielmo Mariotto van modehuis Karanoni. De wedstrijd is georganiseerd in samenwerking met het Natio naal Comité van het Europees Jaar van mensen met een handi cap. Meedoen? Inschrijven kan tot 15 augustus. Het reglement en het inschrijfformulier staan op www.nsgk.nl en www.in- fo2003.nl. Danceclub Now&Wow en de gemeente Rotterdam zijn serieus aan het onderhandelen over exploitatie van de graansi lo aan de Maashaven. Tien an dere ondernemers gaven aan interesse te hebben voor de lo catie, maar de danceclub kwam volgens een gemeentewoord voerster als beste uit de bus. De club voldoet het meest aan enkele randvoorwaarden die de gemeente had gesteld, zegt een voorlichtster. Zo moet het pand 'een culturele invulling krijgen voor jongeren'. „Bovendien heeft Now&Wow zijn sporen reeds verdiend. Wij willen Now&Wow graag behou den voor de stad en hopen dat de onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht", aldus de woordvoerster. Beide ge sprekspartners moeten nog en kele hobbels zien te overwin nen. Zo dient er duidelijkheid te komen over bouwkundige aan passingen en parkeervoorzie ningen. Now&Wow behoort tot de toon aangevende dancegelegenhe- den in Nederland. Zo werd ar tistiek leider Ted Langenbach door zijn collega-clubeigenaren uitgeroepen tot nacht-minister- president van Nederland. De af gelopen jaren bezochten dui zendenjongeren uit het hele land de partijen in de club, die tot begin dit jaar was gevestigd in het St. Jobsveem op de Mul- lerpier. Van die locatie was bekend dat die wegens de woningbouw daar slechts een tijdelijke aard was. Now&Wow begon dan ook vroeg met de zoektocht naar een andere plek en meende die al vrij snel te hebben gevonden in de voormalige Van Nelle-fa- briek. De danceclub brak begin april de gesprekken echter af. Kim van de Velde: „Ik hoef echt nergens om te vragen." foto Dirk-Jan Gjeltema Beyoncé Knowles (21) werd wereldberoemd met Desti ny's Child en geldt nog altijd als de spil van het dartele r&b-da- mestrio uit Houston, Texas. Langzaam maar zeker ontwik kelt ze daarnaast haar solocar rière, op dit moment middels haar langverwachte eigen al bum Dangerously In Love. Ter promotie van dat pronkstuk deed de Amerikaanse zangeres gisteren een kwart dagj e Hol land, met als hoogtepunt een 'geheim' optreden vooreen se lecte groep fans en mediamen sen. Waar precies de intieme, korte show zou plaatsvinden had een beetje inventieve fan kunnen achterhalen aan de hand van de betrokken muziekzender: Ra dio 538, deze week ook promi nent aanwezig bij de Megafes- tatie in de Utrechtse Jaarbeurs. Wat vorig jaar tijdens de drie daagse concertvisite van Desti ny's Child aan Ahoy' zich reeds aftekende, werd gedurende de ze hernieuwde kennismaking alleen maar bevestigd: Beyoncé heeft alles in zich om uit te groeien tot dé grootste vrouwe lijke ster in haar genre. In eigen land heeft ze die superstatus in tussen al nagenoeg bereikt, ge tuige de nummer één-positie van haar actuele single 'Crazy In Love' (waarop ze wordt gese condeerd door de algemeen voor haar vriendje versleten rapper Jay-Z) en de ontzagwekkende afzetten van Dangerously In Love. Zo werden in de eerste week na verschijnen welgeteld 317.000 exemplaren van het al bum verkocht, een absolute top- score in deze voor de platenin dustrie barre tijden. Vader Mathew Knowles, co- producer van de cd en met moe der Tina sinds het prille begin de krachtige motor achter de loop baan van dochterlief, heeft ge zegd goede hoop te hebben dat van Dangerously In Love net zo veel hits zullen afrollen als in de jaren tachtig van Michael Jack sons 'Thriller'. Met onder meer nog op single te verwachten eentweetjes van Beyoncé met Missy Elliot ('Signs'), Sean Paul ('Baby Boy') en Luther Vandross ('The Closer I Get To You') moet die hartenwens ook in vervul ling kunnen gaan. Louis Du Moulin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23