PZC Op Zeekraai vliegt de zomer voorbij Je moet profiteren van elk zuchtje wind G BOEKT xJxJ A_\ r dE jOHGrE OfldERZ-DEkER Records voor Terminator 3 woensdag 9 juli 2003 illustraties Alice Hoogstad Gezocht: talent tegen geweld De Stichting Ideële Re clame (Sire) begint met een campagne tegen geweld, gericht op de jeugd. Sire zoekt hiervoor jongeren met ideeën. Studenten met een vlotte pen, studenten aan foto- en film academies en anderen die een opleiding volgen als spring plank naar een medialoopbaan, krijgen de kans om reclame spotjes en advertentie-ontwer pen in te sturen. 'Talent tegen geweld', is het motto. Winnaars horen en zien hun werk straks op radio en tv, in de krant, op freecards en op posterformaat bij bushokjes. De naam Sire zal niet iedereen bekend in de oren klinken, maar campagnes als 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' en 'De maatschappij dat ben jij kunnen niemand zijn ontgaan. De organisatie bestaat dit jaar 35 jaar. Tijdvoor een speciale jubileumactie, vond het be stuur. Ze lieten een onderzoek doen waaruit blijkt dat er onder jon geren een grote behoefte is aan een campagne tegen geweld. ,,Ze storen zich volgens dat on derzoek vooral aan geweld op straat. Daarom stond voor ons al snel vast dat de nieuwe cam pagne daar op gericht moest zijn", aldus tv-presentatrice Astrid Joosten, bestuurslid van Sire. „Het moet niet alleen een campagne worden vóór jonge ren, maar vooral dóór jongeren. Om er zeker van te zijn dat we de jeugd aanspreken, zullen we moeten komen met de invals hoeken die inhaken op het denkpatroon van de jongeren zelf. Daarom benaderen we nu studenten met talent om hun ideeën in te sturen. Via de Amsterdamse Filmaca demie, het Grafisch Lyceum in Rotterdam en de Hanze Hoge school in Groningen hebben de eerste deelnemers zich al aange meld. Elk concept is welkom, zolang het maar over geweld gaat en er maar een aanspreken de boodschap in schuilt om dat geweld terug te dringen. Joos ten: „Het zou kunnen dat een spotje of een advertentie direct de dader aanspreekt met de boodschap om ermee op te hou den. Maar misschien dat een in zending ook het gevoel van angst kan uitdrukken van ie mand die nauwelijks meer de straat op durft. Of dat de burger wordt opgeroepen om geweld op straat niet langer te pikken. We hopen zo een echt afwijkende campagne te krijgen die zal op vallen tussen het gladde aanbod van reclame-uitingen." Op 1 november moeten de in zendingen binnen zijn. Het werk wordt dan beoordeeld door een jury met kopstukken uit de reclamebranche, het com municatievak en deskundigen op het gebied van geweld. De campagne gaat in december van start en duurt een half jaar. In lichtingen: via www.sire.nl of bij organisatiebureau Acta: 070-3307011. Jan Vriend Sire-vuurwerkcampagne van enkele jaren geleden. Slim varen: een kunstje dat je als wedstrijdzeiler moet be heersen. „Dat is het verschil tussen winnen en verliezen", lacht Lisa Verhaeghe-de Naeyer (16). „Het duurt jaren voordatje dat helemaal in de vingers hebt." De Middelburgse zeilde op haar achtste al haar eerste wedstrijd. Uiteraard in een Optimist, de beginnersklasse. „Met 180 bootjes aan de'start, dat was dringen, joh." Successen? „Nou geen echte topprestaties of zo. Wel veel zeilvriendinnen ge maakt. Ook nooit weg. Kijk, zo'n Optimist is een ideaal boot je om het zeilen goed te leren: het mastje verstellen; je bootje leren trimmen; het roer en het zwaard hanteren en natuurlijk hard en scherp leren zeilen. Let ten op de wind, zorgen dat je aan de gunstige kant van het vt^d- strijdveld zeilt. Dat soort din gen." Twee jaar geleden stapte Lisa over naar de Splash-klasse. „Grotere boot, meer zeil, dus ook hogere snelheden." Begin juni zeilde Lisa tijdens het open Nederlands kampioen schap naar een bronzen medail le in diezelfde Splash-klasse. „Heel verrassend hoor, tenslot te ben ik niet zo'n trainings beest. In tota al deden er 2 51 zei lers mee, onder wie Polen en Belgen. In het begin was er nau welijks wind. Dan lig je in het gras een beetje te kletsen met de andere zeilers. Tijdens de wed strijd is het hard werken. Je bent super geconcentreerd: letten op de wind, kijken hoe de rest van het veld zeilt en proberen te pro fiteren van elk zuchtje wind. Wel of geen zeiltje bijzetten, je schoot - kort of lang - en dan bo ven je hoofd een brandend zon netje. Da's afzien hoor." Na negen wedstrijden lag Lisa nog op een eerste plaats. „De laatste wedstrijd ging het fout, had ik een slechte finish. Jam mer, maar helaas. Met die derde plaats ben ik ook dik tevreden hoor. Kreeg als prijs een zoge naamd 'captains belletje'. Grappig toch." Met de boot achterop de trailer trekt Lisa van wedstrijd naar wedstrijd: zeilen in Sneek, zei len in Roermond, zeilen in Grouw of desnoods nog verder weg.In 2 0 01 werd ik twintigste tijdens het Wereldkampioen schap in het Franse Carnac en vorig jaar zeilde ik mee in Enge land, in Portland. Nee, geen ere plaats, maar wel een leuke erva ring." Dit jaar laat ze het WK in Stavo ren schieten. „Jammer, bij zo'n evenement wil ik graag van de partij zijn. Zeker in eigen land. Maar in die periode ga ik voor drie weken naar Mexico. Lek ker rondtrekken en duiken. Aan die sport ben ik ook verslingerd. Kwestie van kiezen dus. Nou ja, als ik terug ben, zijn er tot okto ber nog volop zeilwedstrijden. Kansen zat voor mij om hier en daar wat prijzen weg te slepen." Hans Segboer (Jjfl 'hsTn/iJ* J. Lrcin. «Cn, ojjcrJujxCi. De in Amerika pas in roulatie gekomen film Terminator 3: Rise of The Machines met Ar nold Schwarzenegger in de hoofdrol heeft in het weekeinde van de Amerikaanse Onafhan kelijkheidsdag (4 juli) twee re cords gebroken. Nog nooit heeft een Schwarzenegger-film in de VS in het eerste weekeinde zo veel geld in het laatje gebracht. Bovendien was de derde Termi- nator-film ook de grootste kas kraker in het weekeinde van vrijdag tot en met zondag. De met spectaculaire actiescè nes doorspekte film bracht vol gens de studio 44,1 miljoen dol lar (38,4 miljoen euro) aan recettes op. In 1997 leverde 'Batman and Robin' in het eer ste weekeinde bijna 43 miljoen dollar op. De hogere opbrengst betekent overigens niet dat er een record aantal mensen naar Terminator 3 is gaan kijken, maar als gevolg van de prijsstijgingen was de opbrengst 40 procent hoger dan bij Terminator 2. Omdat de naam van het ei landje hem mooi in de oren klonk, heeft vader Melkerson op Zeekraai een zomerhuisje ge huurd. Het wordt voor hem en zijn vier kinderen daar in die uithoek van de Oostzee een on vergetelijke vakantie. Het is al vaak verteld, maar het blijft een mooi verhaal en bo vendien zullen er altijd kinde ren zijn voor wie het nieuw is. Dus vooruit: Toen Astrid Lind- gren (1907-2002) op een dag in 1941 haar zieke dochtertje Ka rin vroeg waar ze een verhaaltje over wilde horen, antwoordde het meisje 'Over Pippi Lang kous'. Een paar jaar later moest moeder zelf vanwege een ver stuikte enkel lange tijd het bed houden, en om iets om handen te hebben typte ze alle verhaaltjes uit die ze aan Karins ziekbed verzonnen had. In 1945 won ze er in een schrijfwedstrijd de eer ste prijs mee. Van het een kwam het ander. Na drie boeken over Pi- pilotta Victuelia Rol- gordijna Kruizemun- ta Efraïmsdochter en boeken over onder andere Bolderburen, Karlsson van het dak, Lotta uit de Kabaal straat en Michiel van de Hazelhoeve ver scheen in 1964 'Vi pa Saltkra- kan' dat een jaar later al in het Nederlands werd vertaald on der de titel Samen op het eiland Zeekraai. De onlangs versche nen zesde druk is het elfde deel in de 'Astrid Lindgren Biblio theek' waarin ook heruitgaven van 'Ronja de roversdochter', 'De gebroeders Leeuwenhart', 'Mio, mijn Mio'-: Op een natte dagin juni vertrekt van de Strandkade in Stock holm een witte boot naar Zee kraai waar in de zomer aardig wat meer mensen wonen dan de hoogstens honderd 's winters. Hij vaart door de wijde bochten en smalle zeestraatjes, langs duizenden grauwe rotsen en honderden groene eilandjes die zo dicht op elkaar liggen als krenten in een krentenbol. On der de passagiers bevinden zich een vader en zijn kinderen Ma- lin van negentienzij n zoons Jo- han, Nico en Pelle die de jongste is en nog maar zeven. Ze hebben op het lieflijke eilandje 'met groene bomen, eiken en berken, met bloeiende weiden en bosjes' de Timmermanshoeve gehuurd. Dat het in het gezellige oude zo merhuis door het dak naar bin nen regent, merken ze pas als ze er in de stromende regen voor staan. Maar dan valt er niets meer aan te doen. De Timmermanshoeve, ooit een keurig huis, is zomer-in-zomer- uit verhuurd aan slonzige gas ten. Het stinkt er, de wind waait je er binnen om de oren, het for nuis 'ziet er niet bepaald uit als of het zin heeft in koken' en in de waterput zitten kikkers. Maar die juni-avond wordt er een uit duizenden: 'Boven het water bij de steiger cirkelden wat meeu wen. Eén krij ste er een paar keer kort. Verder was er niets dan die onvoorstelbare stilte, een stilte die je in je oren kon horen sui zen. Over het water lag een zachte nevel van regen, en al het moois om je heen kreeg een wee moedig tintje. Er vielen drup pels van struiken en bomen en in de lucht hing een geur van nog meer regen en van aarde en zout water en nat gras. Het wordt een heerlijke tijd. De bewoners van het eiland zijn al lerhartelijkst en de kinderen vinden er geweldige vriendjes met wie ze spannende avontu ren beleven. Zoals die keer toen ze in een roeibootje op weg naar de Vissersbank door mist over vallen werden. En wat te den ken van al die fantastische ont moetingen met de dieren van het eiland. Geen wonder dat de zo mer voorbij vliegt. Of anders gezegd: 'Waarom moeten de scholen per se midden in de zo mervakantie beginnen?' Geluk kig volgt er na eerst nog een kor te kerstvakantie op Zeekraai en een voorjaarsbezoekje van een paar dagen weer een veelbeloven de zomervakan tie. En alsof aan het onbekom merde geluk geen einde komt besluit vader Melkerson voor goed op Zee kraai te blijven wonen. Dan legt op een ochtend een grote motor boot in het haventje aan. Een dikke man met een grote sport - pet op zijn hoofd wil met zijn dochtertje een kijkje nemen in de Timmermanshoeve. Malin, haar drie broertjes, maar ook Mops die iedereen altijd blij maakt, Stina die ontwapenend geestig en origineel is, de man haftige 'dames' Teddy en Fred dy zijn troetelkinderen van het fortuin. Lezen over deze zon dagskinderen is zo'n bijzondere ervaring dat je Samen op het ei land Zeekraai nog zult onthou den wanneer je veel andere boe ken allang vergeten bent. Jari Smeekens Astrid Lindgren: Samen op het eiland Zeekraai. Ploegsma; vanaf 9 jaar; 288 pag.; 17,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22