Dit visrestaurant geeft Zeeland nog iets extra's om een teek te verwijderen In de zomer trekt de natuur extra mensen aan maar in die natuur zit wel een vervelend beestje. Een gevaarlijk beestje. Voor dier en mens. De teek, een spinachtige parasiet die bij de mens, paard en hond onder meer de ziekte van Lyme kan veroorzaken. Golfers, wandelaars en paardrijders moeten extra alert zijn. J Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770. J Redactie: 0113-315680 -lwww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. woensdag 9 juli 2003 Pas op voor die teek Een teek volgezogen met bloed. in vrijwel alle gevallen overge bracht door de beet van een teek die besmet is met de bac terie Borrelia burgdorferi. De ze infectieuze aandoening kan behoorlijk nare gevolgen heb ben voor de gezondheid. Men sen kunnen er bijvoorbeeld le venslang chronische pijn- en vermoeidheids klachten aan overhouden. De ziekte is ver noemd naar een stadje in het Amerikaanse Connecticut waar in de jaren '70 een epide mie uitbrak. Deze spinachtige parasiet, nauwelijks een speldenknop groot, zet zich met zijn mond- delen vast in de huid van zijn gastheer om bloed te zuigen. Eenmaal volgezogen laat hij los en valt op de grond. Teken leven op plaatsen waar de luchtvochtigheid hoog is, niet alleen in loofwouden met een dichte begroeiing, maar ook in tuinen, weiden en stadspar ken. Vanaf maart worden ze actief. Na november komen ze bijna niet meer voor. Het is slim om tijdens de pe riodes van tekenactiviteit be nen en armen te bedekken, vaste schoenen met kousen te dragen en na een wandeling het lichaam te controleren. Blijf met het gezicht uit bos sen, takken en grassprieten. Een teek wacht namelijk op grashalmen en lage begroeiing op een passerende gastheer, waaraan hij zich in het voor bijgaan vastklampt. Eenmaal op het lichaam kruipt de teek naar een warme en vochtige plaats, waar de huid het dunst is: oksel, knieholte, lies, nek en waar het haar begint. Stadia Het verloop van de ziekte van Lyme is zeer verschillend waardoor het stellen van de juiste diagnose lastig is. Een Door ELLEN VAN DER HART Het risico op de ziekte van Lyme door een teken- beet is de laatste jaren verdubbeld. Zo stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. In 1995 kwamen uit een lande lijk onderzoek onder huisart sen 6500 gevallen naar voren, vorig jaar bleek het aantal consulten voor Lyme verdub beld tot 13.000. De ziekte komt met name voor in Bra bant, Limburg en Noord-Gro- ningen omdat daar het aantal toeristische overnachtingen sterk is toegenomen. Ook re gio's waar veel paarden zijn en nieuw bos in stedelijke ge bieden laten een duidelijke stijging zien. De Stichting SAAG (Samenwerkende Art sen en Adviesorganisaties in de Gezondheidszorg) stelt dat het risico om na een teken- beet de Lymeziekte te krijgen klein is in Nederland. Zwitser land, Oostenrijk, Hongarije Zuid-Duitsland en Frankrijk zijn wel risicolanden. Teken moeten wel zo snel mogelijk verwijderd worden om de ziekte te voorkomen. Inenting is nog niet mogelijk en valt ook niet te verwachten op kor te termijn. De ziekte van Lyme, ook wel bekend als Borreliosis, wordt zen en gehoorverlies), oriënta tieproblemen etc. Omdat de klachten zo uiteen lopend zijn en veelal verande ren of verdwijnen tijdens een onderzoek, is een diagnose moeilijk te stellen. Pas als de ringvormige huiduitslag op treedt, gaat men serieus aan Lyme denken. Helaas is die niet in alle gevallen duidelijk te zien. Wanneer klachten als hoofdpijn, verhoging, spier- Noteer de datum en de plaats waar de beet plaatsvond en maak van de huiduitslag een foto. De plek kan verdwenen zijn als je bij de specialist bent. pijn (wat wel zomergriep wordt genoemd) optreden na een tekenbeet is het verstan dig een arts ite bezoeken en de beet te vermelden. Er zijn geen algemeen aan vaarde richtlijnen voor de be handeling van Lyme. Welke behandeling wordt ingezet is vaak afhankelijk van de per soonlijke opvattingen van de arts. Het staat nog niet vast welk middel het meest effec tief is, ook worden zéér uit eenlopende doses antibiotica voorgeschreven en de duur van de behandeling varieert enorm, al naar het inzicht van de behandelaar. Enkele sites: www.lymenet.org www.lymepatver.demon.nl www.kuleuven.ac.be (voor meer over behandelingswijzen) www.saag.nl Met deze tang is bij dieren een teek met kop en al vei lig te verwijderen. besmetting is te herkennen aan een langzaam uitbreiden de rode plek, waarbij vaak de verkleuring van de huid in het centrum van de plek weer ver dwijnt zodat een soort kring ontstaat. Wie een dergelijke plek krijgt, moet snel een dok ter raadplegen. Met een forse antibioticabehandeling kan volledige genezing bereikt worden. Wanneer geen behan deling plaats vindt kunnen la ter veel ernstiger klachten op treden. Soms al na weken, soms pas na een aantal maan den. Klachten als gewrichts pijn, spierpijn, gezwollen ge wrichten, verlamming van spieren bijv. in het gezicht, hoofdpijn, vermoeidheid en verhoging. In dit tweede sta dium is de behandeling al veel moeilijker en de kans op gene zing kleiner. Wordt de ziekte dan nog niet herkend en behandeld, dan is er een reële kans dat, mogelijk jaren later, een derde stadium van de ziekte optreedt. De klachten die optreden in dit stadium kunnen o.m. zijn: ver moeidheid, spierpijn, verward heid, onregelmatige hartslag, pijn in gewrichten, dubbel zien, gehoorproblemen (sui- -Pak de huid vast zodat er een 'heuveltje' ontstaat -Plaats de pincet over de kop van de teek, zo dicht moge lijk op de huid -Verwijder de teek door het tangetje te draaien en voor zichtig te trekken. -Gebruik geen alcohol, olie, nagellak of andere middelen. De teek kan als reactie hierop de inhoud van zijnspeek- selklieren en darm uitspugen, waardoor de infectie juist ontstaat -Desinfecteer het bijtwondje, na verwijdering van de teek, met alcohol of met jodium; de pincet in kokend wa ter desinfecteren Door Rien van Reems Oostkapelle is sinds 1 maart een nieuw restaurant rijker. Het woord rijk is hier zonder meer van toepassing, want The Boat House is niet de eer ste de beste eetgelegenheid. De kennis die me vertelde dat er gewoon een gebakken scholletje werd geserveerd, had het in ieder geval niet bij het juiste eind. The Boat Hou se is eerder het visrestaurant dat ik nog in Zeeland miste. Dat scholletje zal er mis schien wel eens worden ge- hakken, want Duitse gasten zijn er zeer op gesteld, maar ik vind het niet op de kaart. Wel krokant op de huid ge bakken zeebrasemfïlet bege leid door een tomatensalsa (17,50 euro), goudgeel gebak ken zeetong van 500 gram met citroenboter op de klas sieke wijze (36,- euro), zacht op de graat gegaarde zeehaan met een saus van komkom mer en peterselie (19,50 eu ro), gegrilde zalmfilet 'Miquit' met een schuimige beurre- blanc met bieslook (15,50 eu ro) en snoekbaars met een krokante huid en basterdsui ker gepresenteerd met een compote van uien (20,50 eu ro). Vooral het laatste visgerecht lijkt me geen alledaagse com binatie en ik zou het alleen al om die basterdsuiker graag proberen, ware het niet dat er buiten de kaart om zulke mooie dagaanbiedingen de gast proberen te verleiden. De salade van gegrilde coquil les met Hollandse garnaaltjes (19,50 euro) is onweerstaan baar. Een puur voorgerecht waar niet mee is geknutseld. Groene blaadjes veldsla vor men een gave kring met in het centrum wat sla waarop de St.-Jacobsmosselen prijken. De coquilles zijn heel kort ge grild en mooi van structuur. Ook de roze garnaaltjes blij ken puur natuur. Een perfect zomergerechtje. Op de kaart komen de edele schelpdieren bij de voorge rechten terug: gegrilde co quilles St.-Jacques met een taartje van nieuwe aardappel en crème fraiche (17,50 euro). Dat moet een fantastisch mooie combinatie zijn, die ziltzoete coquilles met nieu we aardappeltjes. Eindelijk weer eens een restaurant waar de aardappel de aan dacht krijgt die hij verdient. Andere voorgerechten bij The Boat House: carpaccio van in zomerbietjes gemarineerde grietfilet vergezeld van een groene kruidenvinaigrette (11,50 euro), gerookte Noorse zalmfilet met frisse salade en een mayonaise van waterkers (9,50 euro) en voor de gast die liever geen vis eet: zomersala- de van lichtgerookte eenden borst en een olijfolie met frambozen (9,50 euro). Bij de soepen spreekt vooral de romige bisque van strand- krabben tot de verbeelding. Zeeland is een krabbenrijke provincie, toch kom je deze schaaldieren op weinig res- taurantkaarten tegen. Dat ik ze hier aantref, plaatst The Boat House voor mij in een bijzondere categorie: die van de restaurants waar creativi teit en avontuur de verwach tingen gespannen houden. Gastvrouw Anneke Lous is niet de eerste de beste waar het de streekkeuken betreft, ze bestierde met haar man Kees, die inmiddels is uitge kookt, onder meer Visuus de Bakkeete en De Kluizenaar, beide in Middelburg. Ze ser veert me een uitstekende ge grilde tarbotfilet op een bedje van lamsoren met padden stoeltjes, een aardappelmous seline, twee gegrilde asperges en een saus van waterkers. Op een apart bordje verschij nen sappige zeekraal en ge grilde stukjes courgette. Een voudig, maar perfect door de korte bereiding. Chef-kok en sous-chef komen van het Scheveningse Kur- haus. Ze geven blijk van be langstelling voor de mooie Zeeuwse producten en combi neren die met een lichte Me diterrane kookstijl. De wijnen van The Boat Hou se zijn goed en betaalbaar en er zijn vier huiswijnen, afge stemd op de kaart, droog wit, zoet wit, rosé en rood voor 2,50 euro per glas. The Boat House is gevestigd in een voormalige garage, ruimte genoeg dus voor een royale opstelling van tafels en stoelen. Hier en daar wat nau tische attributen en een lino leum vloer in kleuren die zee, strand en duinen verbeelden. Bovendien is de bar 'aange kleed' met een overlangs doormidden gezaagde zeil boot, een Schakel. Een restau rant waarvan ik hoop dat het niet zal bezwijken onder de badgastendruk. Visrestaurant The Boat House Domburgseweg 85 4356 BK Oostkapelle Tel. 0118-580207 Gesloten op dinsdag en woens dag Keuken open van 12.00 tot 16.00 en van 18.00 tot 21.00 uur (flexi bel) Creditcards: Visa en Mastercard Kinderen: halve porties Vegetarisch: bijna alles kan Rolstoel: invalidentoilet Roken: geen scheiding maar goe de afzuiging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21