PZC Internetforum over hulpverlening succes Dwergsterns blijken alsnog te broeden Photomode met de Nokia 3650 O,- Middelburg duurste gemeente in Zeeland 15 GS willen betere aansluiting opleiding op arbeidsmarkt Flitspalen verhuizen vanaf Maak én verstuur je foto's met i-mode™. woensdag 9 juli 2003 Toerisme Verweven Afzetting Bedreiging met bijl in burenruzie Brandstichting bouwkeet opgelost Politie vernieuwt website Boete voor gecoupeerde paarden Boete voor mishandeling Uittreksel Kampioenschap schieten op de staande wip in Kloosterzande 'ff rfnnrMaurits Sep tog jffiJDELBURG - Het provin- eer|: fjebestuur betaalt de komende vier jaar 1>8 miljoen euro 'smeergeld' om het onderwijs beter te laten aansluiten op de arbeidsmarkt. Het geld wordt gebruikt om ervoor te zorgen Jat jongeren die hun diploma hebben gehaald een papier op zak hebben waarmee ze bij Zeeuwse bedrijven terecht kun- ome: ste uur Irijvt ir Sure iriji idet ieVe OOI; ÏVC gastf ïlhe en; mn erko; ïlai tel;, ing at;: enaa 'ocei at Is Provincie steekt geld in onderwijs beleid (2,2 miljoen euro) en ruimtelijke kwaliteit en natuur (3,0 miljoen euro). GS hadden gisteren 17,6 mil joen euro te verdelen. Daarvan is 5 miljoen euro nog niet uitge geven. Dat bedrag wordt achter de hand gehouden tot komend najaar. Volgens gedeputeerde J. Suurmond (WD, financiën) is dat noodzakelijk omdat het Rijk nog steeds zoekt naar een bezuiniging van 3 miljard euro. Hij sluit niet uit dat de provin cies een deel van dat bedrag moeten ophoesten. „Er blijft grote onzekerheid bestaan over onze inkomstenbronnen. Pas op Prinsjesdag in september weten wemeer." De provincie moet zelf ook be zuinigen; 3,5 miljoen euro. Dat geld wordt vooral intern gevon den. Anderhalf miljoen wordt bespaard op personeelskosten. Suurmond schat dat daardoor 25 tot 30 banen bij de provincie vervallen. Dat zal via natuurlijk verloop en dus zonder gedwon gen ontslagen gebeuren, bena drukte hij. Ook gesubsidieerde instellingen krijgen te maken met bezuini gingen. GS willen vier ton min der uitgeven aan subsidies. Komend jaar hoeven de instel lingen nog niet te vrezen, aldus Suurmond. Hij vindt dat instel lingen niet op zo'n korte termijn overvallen kunnen worden met fikse kortingen. „Ik wil daar over fatsoenlijk overleg voeren. Maar met ingang van 2005 gaan we wel een gericht bezuini gingsbeleid voeren." nen. Vanuit het bedrijfsleven wordt vaak geklaagd dat de opleidin gen niet goed aansluiten op de eisen van de praktijk. Mede daardoor komen schoolverla ters moeilijk aan een baan. Het gevolg is een hard stijgende werkloosheid onder jongeren. Gedeputeerde Staten hebben gisteren in hun voorjaarsconfe rentie besloten om elk jaar .000 euro uit te trekken voor een betere afstemming tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Zij tomen daarmee tegemoet aan een belangrijke wens van Pro vinciale Staten. Diverse fracties vroegen vorige week vrijdag om een harde aanpak van dit pro bleem. De WD diende er een motie voor in, die breed werd ondersteund. Ook een andere klacht van PS vond gisteren gehoor bij de ge deputeerden: speciale aandacht voor recreatie en toerisme. De Staten verwonderden zich er vrijdag hogelijk over dat GS in hun uitwerking van het college programma geen aandacht had den besteed aan deze economi sche pijler van Zeeland. Die omissie is in elk geval financieel nu goedgemaakt. Tot en met 2007 wordt er 800.000 euro uit getrokken om deze sector te on dersteunen. Beide uitgaven (onderwijs en recreatie) maken deel uit van het eerste van drie speerpunten van beleid die GS hebben gefor muleerd: werkgelegenheid en mobiliteit. Deze periode willen zij daaraan 5,6 miljoen euro be steden. De andere speerpunten van beleid zijn zorg en sociaal MIDDELBURG - Een deel van de ruim veertig flitspalen langs de Zeeuwse wegen krijgt wel licht een plaatsje elders in de provincie. De verplaatsing is onderdeel van een veel bredere verkeersanalyse die plaatsvindt in het kader van het project Ver keershandhaving. Het doel dat bij dat onderzoek voorop staat, is te bepalen langs welke wegen de politie uit het oogpunt van de verkeersveilig heid controles op de maximum snelheid moet houden, legt se cretaris H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) uit. „Niet alleen met behulp van flitspalen, maar ook met radar auto's, lasergun, of de videowa gen." Het project Verkeershandha ving is in Zeeland bijna vier j aar geleden begonnen. „Na vier jaar is het goed om de gevaarlijke wegvakken in combinatie met veel te hoge snelheden opnieuw in kaart te brengen", zegt Rhe bergen. „Daarom hebben alle wegbeheeerders een analyse ge maakt. Wij vegen al die infor matie op een hoop en daarna wordt er een nieuw handha- vingsplan gemaakt." Het internetforum voor hulpdiensten, dat Pieter Joziasse (links) en Edwin Roelse hebben opgezet, blijkt in een behoefte te voorzien. foto Wim Kooyman door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Dertigduizend bezoe kers per maand trekt www.hulpverle- ningsforum.nl. Het internetforum voor hulpdiensten als ambulance, politie, brandweer, rampenbestrijding en red dingsdiensten lijkt een jaar na opening het belangrijkste Nederlandse web platform voor hulpdiensten te worden. De twee Terneuzense makers, ambu lancechauffeur Edwin Roelse en ambu- lanceverpleegkundige Pieter Joziasse van Ambulancedienst Boven de Wes- terschelde, trekken inmiddels ook de aandacht van de bestuurders uit het veld van de spoedeisende hulpverle ning. „Toen ik die namen zag verschij nen in de bezoekerslij sten, was ik zeer gecharmeerd", bekent Joziasse. „Mis schien dat de discussies in het forum tussen de professionals uit de hulpdien sten leiden tot landelijke verbeterin gen." Joziasse en Roelse waren beiden al ac tief in de websitebouw toen zij elkaar twee jaar geleden troffen bij hun nieu we werkkring, de ambulancedienst in Goes. Beiden hadden hun webop drachtgevers in hun eigen sector: Jo ziasse een uitzendbureau voor ambu lance- en ander medisch geschoold personeel, Roelse de GHOR Zeeland, de Geneeskundige Hulpverlening bij On gevallen en Rampen en de Regionale Ambulancevoorziening (RAV) Zee land. Samen richtten ze het bedrijf Me- disol (Medical Internet Solutions) op. „Het trof ons dat er fora zijn voor am bulancediensten en brandweer die zich erg tot het eigen hokje beperken. Vra gen over andere diensten bleven onbe antwoord, hoe verweven het werk ook is. Er is weinig onderling contact; enkel tijdens gezamenlijke trainingen. Ter wijl je veel vaker zou willen uitleggen waarom wij iets zó doen, en horen waarom zij op die manier optreden." Het forum werd gelanceerd met de drie primaire hulpdiensten, maar al vlot werden de reddingsdiensten, GHOR, EHBO en Rode Kruis toegevoegd. Het forum heeft een nationaal karakter, maar de ledenmap verraadt dat een fiks deel van de forumleden Zeeuw is. Doel is de bevordering van de samen werking. Het forum is vooral een plek geworden waar actuele onderwerpen uit de hulpverlening worden bediscus sieerd en veel kennis wordt uitgewis seld. Roelse geeft de huisartsenposten als voorbeeld; met name de chauffeurs van de postauto's-met-zwaailicht waren de laatste tijd een prominent onderwerp. De nachtelijke inzet van de traumahe likopters is een ander voorbeeld. „Je vindt er ook antwoord op alledaagse dingen waar een beroeps niet bij stil staat. Neem de herkenningstekenen van een officier van dienst of bevel voerder bij de brandweer. Allerlei re gio's blijken evenzovele merktekens te gebruiken. Enkele en dubbele strepen, allerlei kleurcodes. Het zou leuk zijn als daar een landelijke richtlijn uitrolt," vindt Joziasse. Het beheer van het forum is een kluif die de twee delen met een aantal men sen die elk een sector voor rekening ne men. „Zo hou je zicht op het niveau van de informatie." Zo blijft het forum ook gevrijwaard van scheldpartijen, on welvoeglijkheden of anderszins ge- spreksbedervende inbreng. door Rinus Antonisse KAMPERLAND - Vier jaar achtereen probeerde Vogelbe scherming Nederland op een af gepaald stuk Noordzeestrand aan de Banjaard de bedreigde dwergsterns aan het broeden te krijgen. Dat lukte door ver schillende oorzaken niet. Daar om besloot Vogelbescherming het project te beëindigen. En Advertentie Mobile Business Center De Nokia 3650 is i-mode browser compatible' De browser van dit toestel ondersteunt i-mode. Sommige i-mode diensten worden mogelijk niet ondersteund. Vraag in de winkel om de voortvaarden. Bestellen kan ook via 0800-0105 of www.kpn.com. i-mode en net i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo Inc. in Japan en andere landen. zowaar, dit jaar hebben dwerg sterns zonder menselijke be geleiding met succes jongen voortgebracht op het strand. Een enthousiaste Piet de Keu- ning van terreinbeheerder Staatsbosbeheer schat dat vijf tot acht paar dwergsterns op het vrijwel kale strand een nest hebben gemaakt. „Zeker drie tot vier nesten zijn succesvol ge weest. Ik denk dat er zo'n twee tot drie eieren per nest zijn uit gekomen." Hij is blij dat de vo gels uiteindelijk toch gebruik zijn gaan maken van het speci aal afgezette stuk Noordzee strand. „Als je het leefgebied maar ge schikt maakt, kun je de dwerg sterns vroeger of later verwach ten", stelt De Keuning. In dit geval is het dus later. De mede werker van Staatsbosbeheer vindt het achteraf bezien een goede zaak dat na het afblazen van het project van Vogelbe scherming, toch de afzetting op het strand intact is gelaten. „We hebben wel op het punt gestaan er helemaal mee op te houden, we dachten: het wordt toch niks. En dan zie je ze ineens toch broeden." De dwergstems zijn in Neder land bedreigde kustvogels. Het aantal broedparen is geslonken tot ongeveer vierhonderd, ver deeld over de Zeeuwse Delta en de Waddenzee. Het dier staat op de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare soorten. De teloor gang is vooral veroorzaakt door afname van de broedmogelijk- heden. De dwergstern is een echte pionier en heeft met schel pen bedekt zand nodig om een nest te kunnen maken. Dergelijke plekken, die niet mo gen worden verstoord door recreanten, worden steeds zeld zamer. Vandaar dat Vogelbe scherming in 1999 een speciaal project begon, nadat een aantal dwergsterns spontaan bij de Banjaard opdook. In overleg met diverse instanties werd een stuk strand van ongeveer drie hectare afgeschermd. Eerst met TERNEUZEN - Twee Terneuzenaren van 36 en 57 jaar zijn maandagavond in hun woonplaats aangehouden na een bu renruzie. Tussen beide mannen was een conflict ontstaan waarbij de 36-jarige man de 57-jarige man met een bijl be dreigde. De 5 7-jarige man had op zijn beurt een bezem gepakt en hiermee een paar rake klappen uitgedeeld. Beide mannen zijn aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Daar deden ze allebei aangifte. SCHORE - De politie heeft op 5 juli een zestienjarige jongen uit Kapelle aangehouden. Hiermee is de dader gevonden van de brandstichting op 18 mei in een bouwkeet in Schore. De politie achterhaalde op basis van getuigenverklaringen ook de daders van een aantal andere zaken zoals diefstal van een bromfiets en vernielingen in Schore. In totaal zijn vijf ver dachten gehoord in de leeftijd van dertien tot achttien jaar. MIDDELBURG - De website van de Zeeuwse politie www.politie.nl/zeelandis vernieuwd. De nieuwe algemene site www.politie.nl is nog in ontwikkeling. De Zeeuwse site is een van de eerste deelsites die zijn gelanceerd. Voor 1 oktober gaan alle deelnemende politiekorpsen naar de nieuwe site over. Tot deze datum zijn 'oud en nieuw' tijdelijk naast elkaar te zien. De Nederlandse politie heeft bij het publiek onder zocht aan welke informatie de meeste behoefte bestaat. Op basis daarvan is een nieuwe website ontworpen, waarin bij voorbeeld onderwerpen zoals nieuws- en opsporingsberich ten een meer prominente plaats hebben gekregen. Daarnaast is actuele informatie over files en verkeerscontroles te raad plegen. Bovendien biedt de website gemakkelijke ingangen naar wervingsinformatie en websites voor vermiste personen. Een van de doelstellingen van de nieuwe site is het ontlasten van het telefoonverkeer dat via 0900-8844 binnenkomt. Op de nieuwe site is bovendien veel informatie te vinden over de politie en aan de organisatie gerelateerde onderwerpen. HILVERSUM - De Landelijke Inspectiedienst Dierenbe scherming (LID) maakt proces-verbaal op tegen de organisa toren van de Zeeuwse Dag van het Paard en tegen twee eige naars van trekpaardveulens, die tijdens een evenement in Zeeland vorig weekeinde hun dieren met gecoupeerde staar ten ter keuring aanboden. Het couperen van paardenstaarten is in Nederland verboden. Van de betrokken dieren, Neder landse trekpaarden, wordt van oudsher de staart geampu teerd. Sinds september 2001 is het in Nederland verboden ge coupeerde paarden aan te voeren op tentoonstellingen en keuringen. Een gecoupeerd paard bezitten mag wel. De verdachten hebben hun veulens in Frankrijk van hun staart laten ontdoen. In Frankrijk is het couperen niet verbo den. De verdachten zijn in de veronderstelling dat op deze wijze de Nederlandse wet kan worden omzeild. MIDDELBURG-De politierechter heeft gisteren een 27-jari- ge inwoner van Middelburg voor mishandeling veroordeeld tot 190 euro boete. De Middelburger had op 1 maart dit jaar in zijn woonplaats na een avondje stappen zonder enige aanlei ding een jongen een klap in het gezicht gegeven. Hij had tegen de politie verklaard een vechtpartij te willen uitlokken. een eenvoudige draad, maar dat werkte niet. In 2001 werd een steviger afzetting aangebracht. Verstoring, slecht weer (regen, wind, kou) en bedreiging door uit de Veerse Meerbossen af komstige kraaiachtigen zorg den ervoor dat de dwergsterns er niet in slaagden om jongen voort te brengen. Daarom werd het project als afgesloten be schouwd. De dwergstems zetten echter door en boswachter De Keuning geeft aan dat de afzetting uit eindelijk toch nuttig geble ken is. Een dwergstern voert vis aan een van zijn jongen op het strandje aan de Banjaard. foto Willem Mieras door Emile Calon MIDDELBURG - De inwoners van Middelburg moeten dit jaar de meeste euro's overmaken naar gemeente en waterschap. Een gemiddeld gezin is volgens een overzicht van de provincie exact 997 euro kwijt aan lokale belastingen. Wat dat betreft zijn de inwoners van buurgemeente Veere heel wat beter uit. Die moeten 'maar' 775 euro betalen aan lokale heffingen. Daarmee is Veere de goedkoopste ge meente van Zeeland. Hulst is de op een na duurste ge meente. Daar moet het gemid delde gezin 976 euro betalen. Daarna komen Tholen, Vlissin- gen, Schouwen-Duiveland, Goes, Terneuzen, Kapelle, Rei- merswaal en Borsele. In al die gemeenten zijn gezinnen 900 of meer euro's kwijt aan de lokale belastingen. Die in Sluis en Noord-Beveland moeten tussen de 800 en 900 betalen. Alleen Veere zit onder de grens van 800 euro. De lokale belastingen bestaan uit onroerendezaakbelasting, afvalstoffenheffing, rioolrech ten en de waterschapsomslag. Welke heffing ook wordt verge leken, de verschillen zijn tel kens groot. Zo is het OZB-tarief voor woningen in Goes (8,19) bijna twee maal zo hoog als in Veere (4,52). Als gekeken wordt naar het tarief voor bedrijfsge bouwen zijn de verschillen nog groter. Vlissingen (12,85) is dan ruim tweemaal zo duur als Tho len (5,22). De afvalstoffenheffingen ver schillen ook van gemeente tot gemeente. Sluis is hier de goed koopste. Een gezin van twee personen moet 171,33 euro be talen aan deze West-Zeeuws- Vlaamse gemeente. Zo'n zelfde gezin is in Borsele 261 kwijt. In woners van deze Zuid-Beve- landse gemeente moeten ook het meest betalen voor een uittrek sel van het bevolkingsregister; exact negen euro terwijl zo'n of ficieel papiertje in Noord-Beve land vele malen goedkoper is. Daar moet welgeteld 97 euro cent worden betaald. De leges voor een rijbewijs ver schillen eveneens van gemeente tot gemeente. De meeste be stuurders geven aan dat ze kos tendekkende bedragen reke nen. Als dat inderdaad zo is, zijn de Thoolse ambtenaren of zeer lang bezig met het verstrekken van zo'n rijbewijs of wordt dat werk toevertrouwd aan zeer goed betaalde krachten. De in woners van dat voormalige ei land moeten 44,40 euro betalen terwijl de op een na duurste ge meente Goes 27 euro vraagt. In Reimerswaal wordt zelfs maar 18,50 euro gevraagd voor de af gifte van het rijbewijs. De huwelijkstarieven verschil len ook enorm. Huwen om twee uur op vrijdagmiddag, het meest populaire tijdstip, is het goedkoopst in Hulst. Het stel, of de ouders, moet daar 115 euro betalen om in aanwezigheid van een ambtenaar van de burgerlij ke stand elkaar het jawoord te geven. Verloofden zijn in Veere meer dan het dubbele kwijt. Daar moeten ze 346 euro beta len om in de echt te worden ver bonden. Ook de waterschappen heffen verschillende tarieven. Een Zeeuws-Vlaams gezin moet dit jaar 347 euro betalen terwijl Zeeuwse Eilanden 308 euro eist. KLOOSTERZANDE - Op het terrein van de schutterssociëteit Willem Teil aan de Hulsterweg wordt zaterdag 12 juli het Ne derlands kampioenschap hand- boogschieten op de staande wip gehouden. Na de selectiewedstrijden be staat het deelnemersveld uit schutters uit Zeeuws-Vlaande- ren en Zuid-Beveland. „De sporttak wordt eigenlijk alleen nog maar in die twee gebieden beoefend", zegt voorzitter G. d- 'Haens van de Nederlandse en de Zeeuws-Vlaamse bond van staande-wipschutters. Het Nederlands kampioen schap wordt in drie categorieën afgewerkt. Aan het individuele kampioenschap doen drie schutters uit Zeeuws-Vlaande- ren en drie uit Zuid-Beveland aan mee. Uit beide gebieden zijn er ook drie teams bij de viertal len. Tenslotte komen de jeugd- schutters aan bod: een Zeeuws- Vlaamse en een Zuid-Beveland- se deelnemer binden de stijd met elkaar aan. Ook twee vier tallen van jeugdschutters uit beide provinciegebieden komen tegen elkaar uit. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15