PZC Archeologisch onderzoek remt bouw Buurtcomité komt niet van de grond Goese ondernemers willen ruimere zondagopenstelling 13 Helft Middelburgers noemt parkeren in centrum zeer moeizaam WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Mardienco agenda w woensdag 9 juli 2003 Voorwaardelijke werkstraf voor bedreiging Sneller Tarieven De Golfslag voert musical op Souplesse Mening Motor gestolen in Vlissingen Celstraf voor verduistering Dealer moet twee maanden cel in Diefstal uit zeiljacht Verkeersmaatregelen rond kazerne Rechter toont begrip Intermediair Koppeling AwAb van derSluis MIDDELBURG - Automobilis ten vinden het moeilijk een parkeerplaats te vinden in Mid delburg. De helft van zowel de inwoners van Middel burg als van de Walchenaren zijn ontevreden tot zeer onte vreden. J Winkeliers in het centrum zijn nog pessimistischer. Zeventig procent van hen denkt dat hun klanten het lastig vinden om hun auto weg te zetten. Dat blijkt uit een onderzoek van SGBO, het onderzoeks- en adviesbureau van de Vereni ging van Nederlandse gemeen ten. De gemeente Middelburg voer de op 1 januari 2002 voor het gebied binnen de Vesten en om geving Nederstraat één par keersysteem in voor het hele ge- oe op Onvrede over parkeerbeleid MIDDELBURG - Een veertig jarige man uit Oost-Souburg is gisteren door de Middelburgse politierechter A. Gaakeer ver oordeeld tot zestig uur voor waardelijke straf, wegens be dreiging van een ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst inVIissingen. Advertentie zoterdag 9.00-12.00 uur donderdagavond koopavond 's Middags op afspraak Voorstad 63 -4461 KL Goes Tel. (0113) 215200/211466 I redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 4382 NH vlissingen Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Madia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bied. Om inzicht te krijgen in de gevoelens en ervaringen van de gebruikers van het nieuwe sys teem, kreeg SGBO opdracht binnenstadbewoners, onderne mers en bezoekers van Walche ren te interviewen over het par keren in het centrum. De auto is voor veel mensen nog steeds hét vervoermiddel om naar Middelburg te komen. In driekwart van alle gevallen ga ven inwoners van Middelburg aan dat zij met de auto naar de stad gaan om te winkelen. Wan neer mensen niet met de auto gaan, pakken zij de fiets of ze gaan lopen. Belangrijkste reden om de wagen thuis te laten, is voor veel Middelburgers het feit dat zij dicht bij het centrum wo nen (33 procent), geen parkeer plaats kunnen vinden (29 pro cent) of dat het sneller is om met de fiets of lopend te gaan. Voor bijna veertig procent van de in woners van Walcheren is het niet kunnen vinden van een par keerplaats de belangrijkste re den om niet met de auto naar Middelburg te gaan. Meer dan de helft van alle Mid delburgers en inwoners van Walcheren (respectievelijk 54 en 53 procent) is ontevreden tot zeer ontevreden over de moeiza me doorstroming in het cen trum. Op dit moment kent Middelburg een statisch par- keerverwijssysteem, waarmee bezoekers van de binnenstad gewezen worden op parkeer plaatsen en -garages. De meeste automobilisten begrijpen dat systeem. Een ruime meerder heid (rond de tachtig procent) zou het wel prettig vinden als er een systeem komt dat aangeeft hoeveel parkeerplaatsen er op dat moment nog leeg zijn. In 2002 voerde de gemeente ook drie verschillende parkeertarie ven in. Wie zijn auto midden in het centrum wil zetten, betaalt het hoogste tarief. Inwoners van Middelburg hebben weinig moeite met het hoogste tarief van 1,10 euroVan de Walchena ren daarentegen vindt 67 pro cent het bedrag (iets) te hoog. Een andere maatregel die het gemeentebestuur heeft geno men, is de afsluiting van het kernwinkelgebied. Met name inwoners van Middelburg pak ken daardoor minder vaak de auto, omdat zij problemen heb ben een parkeerplaats te vin den. Mensen maken relatief weinig gebruik van het gratis parkeren buiten de singels. Ook de parkeergarages zijn niet in trek. Automobilisten vinden dat zij dan te ver moeten lopen en dat de garages te duur of te eng zijn. De evaluatie van het nieuwe parkeerbeleid is voor het colle ge van B en W aanleiding om zo wel op korte als op lange termijn maatregelen te nemen. De par keergarages en het goedkoop parkeren daarin worden beter onder de aandacht gebracht. Ook zal de gemeente proberen ondernemers ertoe te bewegen dat zij hun auto niet meer op een plek vlakbij hun werk zetten. Zij houden nu plaatsen bezet terwijl hun klanten er hadden kunnen staan, zeggen de onder zoekers. In september krijgt de gemeen teraad een voorstel over maatregelen op de lange(re) ter mijn. Het incident speelde zich af op 20 december vorig j aarDe man wilde vlak voor de feestdagen een voorschot op zijn uitkering, maar die kreeg hij niet. De me dewerker van de sociale dienst voelde zich in het nauw gedre ven toen de man een stoel pakte en op tafel gooide. Officier van justitie R. Jeuken eiste een onvoorwaardelijke werkstraf van zestig uur. Raadsman E. Smit stelde dat Jzijn cliënt door de vervelende boodschap zijn zelfbeheersing verloor. Smit pleitte voor een voorwaardelijke straf. Het ver zoek vond gehoor bij de politie rechter. DOMBURG - Leerlingen uit groep 7 en 8 van basisschool De Golfslag uit Domburg voeren vanavond de musical Van Ter Mantelinge naar Simnia op. Zo als de naam al aangeeft, gaat de musical over de verhuizing van de bewoners van zorgcentrum Ter Mantelinge naar het nieuwe Simnia, dat in september vorig jaar haar deuren opende. De musical vindt plaats in het zorg centrum aan het Simniapad van 10.00 tot 11.15 uur. Provinciaal archeoloog Jongepier (oranje jas) bekijkt samen met een medewerker de beerput van een middeleeuwse woning (linksonder) in Sluis. foto Wim Kooyman door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De nieuwe regelgeving ter bescherming van bodemschatten en flora en fauna vormen voor bouwonder nemingen en projectontwikkelaars in toenemende mate een beletsel bij bouw projecten. Sommige bouwplannen lopen vertraging op, omdat er van overheids wege archeologisch bodemonderzoek moet plaatsvinden. Andere - zoals recen telijk in 's-Heer Arendskerke - gaan niet door omdat er bij onderzoek artefacten in de grond worden aangetroffen. Bouwers worden door de nodige on derzoeken op kosten gejaagd, die vervol gens weer verhaald worden op de kopers van de woningen die uiteindelijk - na maanden vertraging - toch worden ge bouwd. Nederland heeft vorig jaar het Verdrag van Malta ondertekend. Daarmee ver plicht de overheid zich om meer te doen aan bescherming van het historisch erf goed. Die bescherming werkt door tot onder de grond. Sinds kort zijn project ontwikkelaars, bouwondernemingen en gemeenten verplicht om voorafgaand aan de bouw van nieuwe woningen de percelen te (laten) onderzoeken op de mogelijke aanwezigheid van archeolo gisch artefacten. Worden die tijdens zo'n onderzoek ook daadwerkelijk aange troffen, dan is de bouwer genoodzaakt de plannen dusdanig aan te passen dat de bodemvondsten kunnen worden gebor gen, dan wel goed in de grond geconser veerd kunnen worden. Projektbouw Zeeland, een van de groot ste ontwikkelaars in de provincie, wilde vorig jaar in 's-Heer Arendskerke een nieuwbouwwijkje met veertig woningen bouwen. Dat plan ging echter niet door, omdat bij het grondonderzoek ter plaat se resten aangetroffen werden van een vroeg-middeleeuwse nederzetting. Volgens directeur W. de Winter van Pro jektbouw Zeeland is de verplichting van het archeologische bodemonderzoek slechts een van de zestig regels die bouw ondernemingen vandaag de dag in een benauwend korset snoeren. „Met de nieuwe flora en f auna-regels is het echter wel een van de meest bepalende. Worden er namelijk wat scherven in de grond aangetroffen, dan kun je het wel schud den met je plan. Ik denk toch dat overhe den zo langzamerhand een afweging moeten gaan maken; namelijk weegt het historisch belang op tegen het volkshuis- vestelijk belang", zegt De Winter. Ook directeur M. van der Staal van aan nemingsbedrijf Gebr. van der Poel in Terneuzen vindt dat enige souplesse in de regelgeving op zijn plaats zou zijn. „Bouwbedrijven worden door dit soort regels in sterke mate aan banden gelegd. De markt klaagt in toenemende mate." Volgens De Winter is dat niet vreemd. „De provincie heeft de locaties waar bo demvondsten zijn gedaan of te verwach ten zijn in kaart gebracht. Die archeolo gische kaart van Zeeland is voor bouwers een belangrijk instrument, omdat je dan weet waar eventuele problemen bij bouwprojecten te verwachten zijn. Zo'n kaart werkt echter in de hand dat j e je als ontwikkelaar terughoudend gaat opstel len. Je denkt namelijk goed na om grond te verwerven op zo'n locatie of je gaat aanvullende voorwaarden bij de aan koop stellen. Het kan ook goed zijn, dat je projecten gewoon laat schieten", aldus De Winter. De bouwers vinden het geen goede zaak dat zij feitelijk voor de kosten van de bo demonderzoeken opdraaien. „Eigenlijk zou dit werk betaald moeten worden door de lokale overheden", vinden de di recteuren. Omdat dit niet altijd gebeurt, zijn sommige plaatsen in Zeeland niet meer zo populair in de bouwsector. De binnenstad van Vlissingen is zo'n gebied, zo ook Sluis binnen de wallen, waar ove rigens het gros van de bodemschatten nog steeds niet in kaart is gebracht. Ook een bouwproject in Hulst (achter de basiliek waar Planofarm een apparte mentencomplex wil bouwen) is vanwege archeologische vondsten voorlopig op geschort. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De andere wijken in de gemeente Vlissin gen hebben wel een goed draai end buurtcomité of -platform. Alle wijken, behalve het cen trum, en juist in de binnenstad staat veel op stapel", zegt bin nenstadbewoner Jan Lust. Hij is er verbaasd over dat het maar niet lukt om een bewonersorga nisatie op te richten die opkomt voor het hart van Vlissingen. Lust, ook bekend WD-raadslid en voorzitter van Horeca Ver eniging Nederland, afdeling Vlissingen, heeft onlangs een advertentie geplaatst voor de oprichting van een binnenstad comité. „Ik heb welgeteld twee reacties ontvangen. Eén van de wijkagent die op de hoogte ge houden wilde worden, en één van een bewoner." Hij werd recentelijk in zijn idee gesterkt dat er in de Vlissingse binnenstad een gestructureerd wijkoverleg moet komen door een onderzoek van studenten Maatschappelijk Werk en Dienstverlening. Zij conclu deerden dat wijkoverleg een steun voor binnenstadbewoners zou zijn. De bewoners vonden zelf dat er onvoldoende moge lijkheden zijn om hun mening te geven over hun woonomgeving. Lust: „Ik hoor om me heen zo veel mensen morren, klagen en griepen dat ze te weinig in spraak hebben. Dan vragen ze aan mij: 'waarom heb ik daar over niets mogen zeggen? Die gemeente doet maar wat." Lust (69) is niet van plan zelf zit ting te nemen in zo'n organisa tie. Hij wil het comité alleen maar oprichten. „Ik denk dat burgers alles moeten aangrijpen om als lid van een organisatie over het gemeentelijk beleid mee te praten. Iedereen moet zijn mening kunnen geven. Het gevolg kan zijn dat beleid of projecten beïnvloed worden." Comités kunnen bewoners ook wijzen op de mogelijkheden en tegemoetkomingen die de ge meente biedt. „Ik geef maar een voorbeeldje: in de binnenstad wonen maar weinig mensen die weten dat de gemeente verbou wingen van bijvoorbeeld verpauperde panden wil meefi- nancieren. Mits natuurlijk de initiatiefnemer goede plannen indient. De gemeente is ermee geholpen als er weer een pandje is opgeknapt, de initiatiefnemer ook. Dat kan financieel interes sant zijn. Maar wie doet daar nu een beroep op?" Twee pas gerestaureerde panden in de Walstraat vormen volgens Lust een mooi voorbeeld van wat een goede communicatie met de gemeente kan opleveren. foto Ruben Oreel Persoonlijke initiatief moet al tijd gestimuleerd worden, vindt Lust. „In het vervallen gedeelte van de Walstraat-Zuid zijn laatst twee panden opgeleverd. Dat zijn juweeltjes geworden. VLISSINGEN - Vanaf de Sloeweg in Vlissingen is tussen maandagmorgen en gisterochtend een motorfiets gestolen. De eigenaar had zijn motor in verband met pech afgesloten achtergelaten op het fietspad ter hoogte van het f ietstunneltje naar Oost-Souburg. Toen hij gisterochtend rond half acht de motor wilde ophalen, was hij verdwenen. Het gaat om een zwarte BMW, type F650, met kenteken MD-GL-27. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 2 5 -j arige Vlissinger wegens verduistering conform de eis tot drie weken cel veroordeeld. De man had eind vorig jaar van iemand een aanhangwagen 'geleend' en daarna niet meer teruggegeven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 51 -j arige inwoner van Vlissingen voor dealen in hard drugs twee maanden gevangenisstraf opgelegd. De man had vorig jaar gehandeld in cocaïne en heroïne. De verdachte werd 24 maart dit jaar aangehouden toen hij zich ophield in het Huiskamer Projekt Drugsverslaafden aan de Coosje Bus- kenstraat in Vlissingen. Daar had hij bedreigingen geuit en wilde vervolgens niet vertrekken uit het pand. VLISSINGEN-De eigenaarvan eenzeiljacht, datafgemeerd lag in de jachthaven van Vlissingen, is gisterochtend beroofd van zijn mobiele telefoon en zijn horloge. De man was rond kwart voor negen even van boord gegaan. Zijn jacht had hij niet op slot gedaan. De waarde van de gestolen spullen be draagt enkele honderd euro. MIDDELBURG - Rond de bouwplaats van het nieuwe thea ter wordt de verkeerssituatie officieel gewijzigd. Een deel van de maatregelen geldt al, maar was nog niet bekrachtigd. Tij dens de sloop van de Berghuijskazerne is de Zuidsingel bij voorbeeld al gedeeltelijk afgesloten. Verder worden er par keerplaatsen opgeheven op het gedeelte van het Molenwater dat haaks loopt op de Zuidsingel. De parkeervakken aan de Korte Noordstraat waren al opgeheven. De verkeersmaatre gelen zijn volgens de gemeente nodig om het theater veilig te kunnen bouwen. Ze gelden voor drie jaar. TERNEUZEN - Een voormalig inwoner van Kloosterzande is gisterochtend door de kantonrechter mild gestraft voor het veroorzaken van een aanrijding, op 23 augustus 2001 in de be bouwde kom van Kloosterzande.De man had onderweg van zijn werk in Delft naar huis van zijn vrouw een telefoontje ge kregen dat ze net een miskraam had gekregen van hun eerste kind. De man stoof daarop met een vaart van meer dan hon derd kilometer per uur door de bebouwde kom van het dorp en botste op een auto die een kruispunt overstak. Officier van justitie G. Gosterveld eiste een boete van vijfhonderd euro en een voorwaardelijke rijontzegging van een half jaar. Melens hield rekening met de persoonlijke omstandigheden van de verdachte en legde alleen de voorwaardelijke rijontzegging op als straf. Zo zou er veel meer in samen werking met de gemeente moe ten en dus ook kunnen gebeu ren. Als de mensen er maar van op de hoogte zijn. Alles wat bijdraagt aan een le vendige stad, moet een kans krijgen. „Nu hoor ik nog te vaak zeggen dat mensen de weg niet weten naar de gemeente. Ande ren hebben het gevoel dat ze door de gemeente van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ik denk dat een comité daarin ook een rol heeft. Ze kan een in termediair zijn tussen gemeente en buurtbewoner." De Nieuwendijk, Zeilmarkt, het Bellamypark en het stukje bij de Oude Markt en Aldi worden binnenkort aangepakt. „Dat zijn ingrijpende projecten. Wat zijn de gevolgen tijdens de bouwtijd voor de doorstroming van het verkeer of voor bijvoor beeld de weekmarkt?", zegt Lust. „We hebben meegemaakt wat er met de sfeer in de binnenstad gebeurt als één weg, de Coosje Buskenstraat, tijdelijk wordt afgesloten. Bezoekers schrok ken van de lange file. Een alert wijkcomité kan meedenken over oplossingen en dus ellende voorkomen." door Rolf Bosboom GOES - De winkels in de Goese binnenstad zouden vaker op zon- en feestdagen open nloeten zijn. Dat is de wens van het bestuur van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG), die inmiddels een verzoek heeft in gediend bij het gemeentebe stuur. Goes kent nu nog een zeer be perkte openstelling op zon- en feestdagen. Jaarlijks wijst de gemeente, in overleg met de on dernemers, vier zondagen aan waarop de winkels open mogen zijn. Dat geldt onder meer voor de periode vóór de december- feestdagen. Ook warenhuis V&D claimt jaarlijks een zon dag om haar klanten te ontvan gen. Tot nu toe bestaat er weinig ani mo onder de ondernemers om op zondag de deuren te openen. Toch zet OOG zich nu in voor verruiming van het aantal da gen. Aanleiding daarvoor is het feit dat de Stichting Goes Pro motie, die het evenementenbe- leid in de stad verzorgt, steeds meer activiteiten op touw zet. Deze evenementen worden soms ook op zondag gehouden. „Het kan voor beide partijen aantrekkelijk zijn om dan ook een koppeling te leggen met de openstelling van winkels", zegt OOG-voorzitter R. Berks. „In overleg met Stichting Goes Pro motie hebben we vastgesteld dat die situatie zich kan voor doen." Berks noemt het voorbeeld van de Autoloze Dag, die sinds en- Advertentie kele jaren in Goes wordt gehou den. Meestal gebeurt dat op zondag, waarbij er allerlei acti viteiten worden gehouden. Het ligt voor de hand dat de winkels dan ook open zijn, maar doordat de' dagen al ruim van tevoren vastliggen, is het niet meer mo gelijk daarop in te spelen. „Daar lopen we steeds vaker tegen aan", zegt Berks. Het OOG heeft dan ook de ge meenteraad in een brief ge vraagd na te denken over een verruimde openstelling van de winkels op zon- en feestdagen. Volgens de ondernemersclub past dat ook in het Goese evene- mentenbeleid. Mogelijke con currentie van Terneuzen, door de openstelling van de Wester- scheldetunnel, speelt volgens Berks bij het idee geen enkele rol. OOG stelt voor in plaats van vier voortaan acht dagen per jaar aan te wijzen. Die zouden alleen moeten gelden voor het centrum. Voor bijvoorbeeld het Marconigebied (de 'meubelbou levard') gelden andere regels. Wat de ondernemersorganisatie betreft wordt aan de extra vier dagen de voorwaarde verbon den dat de Stichting Goes Pro motie een positief advies geeft. Het verruimen van het aantal dagen is al ter sprake geweest in het 'centrummanagement', het overleg van alle belanghebben de partijen in de binnenstad. Die reacties waren positief. STREEKACTIVITEITEN 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 ïSISSS» K5».T BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13,9.30-11.30: Sjoelclub Stich ting Welzijn Ouderen; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.00-11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; 14.00-16.00 uur: Kaarten maken voor kin deren; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13