Marij nissen preekt verzet in Vlissingen Roep om meer Goese winkelzondagen Tweetal stal voor goede doel Middelburg moet buikriem aanhalen Gemeente Middelburg wil vergunning bewaren voor discotheek op de Mortiere Aaneengeklonken vlinders gered uit kattenklauwen Rookverbod zeeuwse almanak Wilt u serieus en blijvend van uw overgewicht af? Voor de rechter Kapot WALCHEREN Niet in aanmerking Politie houdt zes man aan in Vlissingen woensdag 9 juli 2003 88 Stuks of 64 stuks 3-in-1 Krat 24 flesjes a 300 ml 12.49 Kiwi green of gold per 500 gram door Edith Ramakers VLISSINGEN - „We zijn in een samenleving beland waarin mensen de hoop verliezen dat het morgen beter wordt. En met het verdwijnen van de hoop, is het vertrouwen in de overheid verdwenen en rijden we op een vierbaansweg naar de grote chaos. Daar geldt uitsluitend: 'ieder voor zich'." Jan Marij nissen van de Socia listische Partij hield gister avond in het Arsenaaltheater in Vlissingen 'de zieke staat van het land' voor. Hij riep op tot verzet tegen het kabinet Bal kenende II (Bil), dat door de voorman van de SP al vaker be titeld werd tot het meest a-soci ale kabinet van na de Tweede Wereldoorlog. De ongeveer honderd aanwezi gen in Vlissingen hingen aan zijn lippen. Marijnissen moti veerde zijn kritiek op Bil met 'bittere voorspellingen voor juist die mensen die al jaren maar net of net niet rond kun nen komen'. Pech voor diegenen die zuurremmers nodig hebben, want dit medicijn wordt uit het ziekenfondspakket gehaald. „Deze mensen hebben de rem mers nodig omdat slokdarm kanker op de loer ligt." Hij som de op: de periodieke controle van de tandarts gaat uit het zie kenfonds; het eigen risico voor deze verzekerden wordt met 400 euro verhoogd; voor de fysio therapeut moet je jezelf bijver zekeren. Marijnissen stelde dat zijn col lega A. Kant een bezuiniging van 800 miljoen euro heeft ge vonden, door simpelweg de bureaucratie in de gezond heidszorg terug te draaien. „We kunnen ook bezuinigen op een manier dat het weer wat pretti ger leven wordt in Nederland. En wat gebeurt er met werkelo zen? „Dan heeft u pech, want de uitkeringen worden minder. Bent u ouder dan 57,5 jaar dan geldt dubbele pech, want de sol licitatieplicht wordt opge schroefd tot 65 jaar." Marijnissen wees erop dat treurnis in de samenleving dreigt, maar dat niemand daar mee echt geholpen is. „Met strijd en actievoeren wel." Een niet eenvoudige opdracht. „Want de burgers hebben in de loop de jaren deuken opgelopen, doordat ze in elkaar en in de overheid zijn teleurgesteld. En wat dan overblijft, is eenzaam heid in het eigen gelijk." Marijnissen zei maar al te goed te beseffen dat de SP van de ene kant oproept tot een nieuw ver trouwen in de overheid, terwijl dezelfde overheid er de laatste jaren een bende van heeft ge maakt. „Want we moeten het vier jaar met dit kabinet doen. Ik wil me daar ook voor inzet ten, maar niet op de wijze die dit kabinet voorstelt. Met mij mag u van de overheid eisen dat de treinen weer op tijd rijden en de bus niet door absurde nieuwe dienstregelingen iedereen te kort doet." Het draait om solidariteit. „En welbegrepen is dit een strijd voor ieders belang. Want we kunnen allemaal ineens slacht offer worden van een verkeers ongeval." Hij besloot zijn be toog met de opmerking dat zonder strijd nooit verbeterin gen tot stand zijn gebracht. „Om solidair te zijn, zijn offers nodig. Dat betekent persoonlij ke inzet om te zorgen dat het be ter gaat met Nederland." Advertentie Wij bieden u een resultaatovereenkomst (bij geen resultaal binnen 30 dagen vrijblijvend op te zeggen)! Bel nu: 0113-383484 of b.g.g. 0113-320204 en maak vandaag nog een afspraak, dan kunt u morgen starten. door Rolf Bosboom GOES - De winkels in de Goese binnenstad zouden vaker op zon- en feestdagen open moeten zijn. Dat is de wens van het bestuur van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG), die in middels een verzoek heeft inge diend bij het gemeentebestuur. i Goes kent nu nog een zeer be perkte openstelling op zon- en feestdagen. Jaarlijks wijst de gemeente, in overleg met de on dernemers, vier zondagen aan waarop de winkels open mogen zijn. OOG wil die regeling ver ruimd hebben tot acht zonda gen per jaar. De aanleiding daarvoor is het feit dat de Stichting Goes Pro motie, die het evenementenbe- leid in de stad verzorgt, steeds meer activiteiten op touw zet. Deze evenementen worden soms ook op zondag gehouden. „Het kan voor beide partijen aantrekkelijk zijn om dan ook een koppeling te leggen met de openstelling van winkels", zegt OOG-voorzitter R. Berks. Ruud Klarenbeek (1) en Ramon Meijer zijn trots op hun inbraak bij de Vlissinger die wordt verdacht van het in bezit hebben van kinderporno. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Alleen voor het goede doel hebben ze vorige maand ingebro ken bij de Vlissinger die verdacht wordt van het bezit van kinderporno. Dat zeg gen de inbrekers zelf. Ramon Meijer en Ruud Klarenbeek wilden bewijzen dat er een pedofiel in hun buurt woonde, en braken bij hem in. „Pedofielen zijn zie ke geesten. Volwassenen die seks met kinderen hebben, moeten uitgeroeid worden." Het Openbaar Ministerie in Middel burg heeft vorige week openbaar ge maakt een 45-jarige inwoner van Vlis singen te verdenken van het in bezit hebben van kinderporno. „Wij hebben voor dat bewijsmateriaal gezorgd", we ten Ramon Meijer (20) en Ruud Klaren beek (45) zeker. „We zijn er trots op. Ik voel me er goed bij. De samenleving moet gered worden van dit soort en gerds. Van kindjes moet je afblijven." Ze hebben computers en cd-roms ge stolen en die aan de politie overhan digd. „We hebben eerst gekeken wat er op de schijfjes stond. Het was misselijk makend. Er zit een heel netwerk ach ter. Kort daarna heeft de recherche een in val gedaan in het huis van de verdachte. Het OM probeert nu het materiaal dat die inval heeft opgeleverd te scheiden van het materiaal dat de inbrekers heb ben ontdekt, waarna het OM ook oor deelt over de rechtmatigheid van het gestolen materiaal. Esther Boot, woordvoerster van het OM, deelt mee dat de officier van justitie onderzoekt of de zaak voor de rechter gebracht wordt. Over de rechtmatigheid van het gestolen materiaal, zegt ze: „De politie heeft zelf ook erg veel materiaal uit het huis meegenomen. Het OM kijkt nu wat illegale kinderporno is." Dat de politie de zaak heeft overgedra gen aan het OM wil zeggen dat het 'een zaak is waar geen gewone transactie aan verbonden is'. „Er zijn voldoende redenen om te vermoeden dat onder zoek kan uitwijzen dat de zaak voor de rechter kan komen." Boot zegt dat de Vlissinger een keer eerder is veroor deeld wegens bezit van kinderporno. Het Vlissingse tweetal heeft een eigen opvatting over het bewijsmateriaal. „De politie vroeg ons: 'hoe weten we nu zeker dat die spullen niet van jullie zelf zijn?' Toen werd ik pas echt boosDe ge dachte alleen al", zegt Ruud. Ze hebben voor de inbraak drie dagen moeten zitten in de gevangenis in Mid delburg. „Toen we uit de cel kwamen, heb ik op zijn deur gekalkt: sterf, vieze pedofiel", bekent Ruud. „En ik heb de ruiten van zijn woning ingegooid", vult Ramon aan. Half juli moeten ze voor de inbraak voorkomen. Ze hebben ieder een advocaat in de arm genomen. In de Vlissingse buurt deed langer de ronde dat er een pedofiel zou wonen. „We zijn erachter gekomen door een vriend en een kennis. Ze vertelden on afhankelijk van elkaar precies hetzelf de." Om er zeker van te zijn, hebben ze 'de feiten willen checken'. „Dan moet je in breken. Toen we naar binnen gingen, lag hij in het ziekenhuis. Een van de bu ren zag hoe we met de voordeur bezig waren. Ze zei: 'ik zie het al, jullie zijn geen echte inbrekers.' Ze lachte. We gingen nogal onhandig te werk. Maar we hebben gevonden wat we verwacht ten te vinden." „Depolitieis trouwens niet door ons op het spoor van die pedofiel gebracht. Ze had al veel langer kunnen weten dat hij daar woonde. De politie kon alleen niets doen, en wij wel. Toen we de spul len aan de politie gaven, reageerde ze ook redelijk blijvinden ze. Ze weten dat ze het recht in eigen hand hebben genomen. „Het mag niet, maar iemand moet zijn nek uitsteken. Wij zijn niet slecht, hij is slecht. Hoe meer mensen weten dat dit soort vieze dingen gebeuren, hoe beter." Hun motief is duidelijk, zeggen ze, want ze zijn zelf ook misbruikt. Ramon: „Ik ben van mijn zevende tot veertiende door mijn trainer seksueel misbruikt. Ruud door zijn neef." Die trainer, zegt Ramon, 'pakte altijd de kwetsbare jon gens'. „Hij heeft mij behoorlijk kapot gemaakt. Ik heb door hem geen gewone jeugd gehad. Ik heb ook geen familie op wie ik terug kan vallen, wel op mijn vrienden." Ramon woont op kamers, maar een tijdje geleden was hij dakloos. „Ik heb in die tijd ook weieens wat gestolen om in leven te blijven. Soms liet ik me ook expres oppakken, om weer eens goed te slapen en te eten. Ik heb dus een straf blad." Ruud heeft niets 'op zijn kerfstok'. „Ik geloof dat ik nu pas echt last krijg van die incest. Misschien ben ik wel bij die pedofiel gaan inbreken om eens als slachtoffer in de geest van zo'n vent te kijken." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Parkeren wordt volgend jaar in Middel burg fors duurder. Ook het ri oolrecht en de toeristenbelas ting worden verhoogd. Verder wordt er onder meer bezuinigd op wegenonderhoud, communi catie, internationale samen werking, welzijn en cultuur en parkeercontroles. Dat is de uit komst van een discussie over de gemeentelijke financiën voor de komende drie jaar gisteravond in de gemeenteraad. Het is niet mogelijk om het ge wenste nieuwe beleid van de ge meenteraad uit te voeren. Dat komt omdat de gemeente min der geld van het Rijk krijgt en omdat de wensenlijst nogal lang was. Om aan een deel van die wensen tegemoet te kunnen ko men, moet een bedrag van ruim 3,5 miljoen euro ineens en nog eens bijna 2,9 miljoen structu reel bezuinigd worden. De raad ging in grote lijnen akkoord met de voorstellen die het college van B en W daartoe had gedaan. De SGP, SP, WD en Leefbaar Middelburg hadden bezwaar tegen de korting met een ton per jaar op het onderhoud van de wegen. De WD, de SP en de SGP spraken zich ook uit tegen de verhoging van het rioolrecht met 10 procent. Het CDA vroeg het college die maatregel te her zien als er dit jaar nog meeval lers komen. Die komen er niet, aldus de eigen wethouder H. Kool. „Wellicht moeten we zelfs nog verder bezuinigen." De PvdA, GroenLinks en de WD vonden de bezuiniging van 50.000 euro op cultuur en wel zijn te hoog. Voor de SGP, de SP en de Christenunie was dat be drag zelfs nog te laag. Deze voorstellen kregen onvoldoende steun van de andere fracties. Het CDA diende succesvol een motie in voor een stapsgewijze verhoging van de toeristenbe lasting. Hnnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse binnenstad krijgt geen derde nachtcafé. Dat heeft het college van B en W gisteren be sloten. Zes horecazaken hadden een aanvraag ingediend voor een nachtvergunning. Die aan vragen zijn allemaal afgewezen. Het gemeentebestuur wil de vergunning bewaren voor een discotheek op bedrijventerrein DeMortiere. Zaken met een nachtvergun ning mogen tot vijf uur 's och tends open zijn. Tot februari, toen discotheek The Nighttrain dicht ging, waren er in Middel burg drie bedrijven met zo'n vergunning. Behalve The Nighttrain waren dat café De Rooie Oortjes en Dancing The Opera. Ook zijn er op de Slasmarkt nog twee shoarma zaken met een nachtvergun ning. Zes bedrijven hebben een gooi gedaan naar de derde vergun ning, in de veronderstelling dat die te vergeven was. Dat waren café De Malle Molen aan Plein 1940, shoarma-pizzeria Alanya aan de Vlasmarkt, discocafé Studio 83 aan de Markt, Ver donk Horeca voor een nog te vestigen automatiek aan de Vlasmarkt, café 't Schuttershof enMambo's après skibar aan het Damplein. De aanvragen zijn om verschil lende redenen afgewezen. Eet- tenten komen helemaal niet in aanmerking, omdat de vergun ning uitgegeven wordt voor be drijven die drank schenken. Bo vendien vindt de gemeente dat er op de Vlasmarkt 's nachts genoeg zaken zijn die eten ver kopen. De aanvragen van de ca fés zijn afgewezen met als be langrijkste argument dat de lo caties niet passen in het horeca- beleidsplan van de gemeente. Daar komt nog bij dat er plan nen zijn om in de Mortiere een amusementscomplex te bou- VLISSINGEN - Het Bas ta-team van politie Zee land heeft na enkele we ken onderzoek vandaag zes aanhoudingen ver richt. Alle aanhoudingen zijn verricht op grond van de opiumwet. Het gaat om een 45-jarige man, een 24-jarige man, een 39-jarige man, een 50- jarige man en een 45-jari- ge vrouw, allen uit Vlis singen en een 40-jarige man uit Oost-Souburg. Er zijn daarnaast drie wo ningen doorzocht in het middengebied. Hierbij zijn verdovende midde len, een grote hoeveelheid geld en drugs gerelateerde voorwerpen aangetroffen en in beslag genomen. De 45-jarige, de 24-jarige en de 50-jarige Vlissinger zijn in verzekering ge steld. De andere drie zijn vrijgelaten. Geen derde nachtcafé centrum wen. Het is nog niet bekend of daar ook een nachtzaak in komt. Om die mogelijkheid niet bij voorbaat uit te sluiten, heeft het college besloten de derde vergunning voor die locatie te reserveren. De gemeenteraad heeft bepaald dat er maximaal drie nachtvergunningen mogen worden verstrekt. Daarmee zijn de vergunningen op. Het gemeentebestuur voelt ook niets voor overschakeling naar het Vlissingse systeem van slui tingstijden. De PvdA-fractie had daar om gevraagd. In Vlis singen mogen de café's om drie uur dicht, mits ze vanaf kwart voor twee geen bezoekers meer toelaten. Volgens de PvdA- fractie is dat systeem veiliger, omdat niet alle bezoekers dan op hetzelfde tij dstip naar buiten gaan. Het college bestrijdt die opvat ting. Volgens het gemeentebe stuur wordt het probleem met dat systeem alleen een uur ver schoven, zodat het langer on rustig is op straat. Sinds The Nighttrain is gesloten, is het volgens de politie al veel rusti ger in de stad. De politie heeft bovendien laten weten dat het systeem niet te controleren is. Vlissingse ondernemers zouden toch bezoekers binnen laten, zo dat de regeling eigenlijk ge woon een uitbreiding van de openingstijd is. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Echt zeld zaam zijn ze niet, maar ze zijn bij daglicht niet zo vaak echt te bewonderen. Twee ligusterpijl- staartvlinders hebben elkaar deze week gevonden in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. Rob Roosdorp redde ze uit de tuin van de buren, waar twee katten de vlinders naar het le ven stonden. Ze hebben ruim een dag in zijn tuin gezeten, aan elkaar geklonken bij het achterlijf. „Toen kwamen ze in eens los en zijn ze weggevlo gen." De ligusterpijlstaartvlinder komt vrij algemeen voor. De op vallende groene rupsen zijn vaak te vinden in ligusterhagen. Mensen maken ze vaak dood bij het snoeien van de heg. De vlin ders zijn 's nachts actief en zit ten overdag vaak uit te rusten. Door hun goede schutkleur val len ze dan nauwelij ks opParen de stellen, zoals de vlinders op de foto, worden maar heel af en toe aangetroffen. De vlinder kan in de lengte een centimeter of vijf lang worden, met de vleu gels gespreid is hij maximaal twaalf centimeter lang. foto Lex de Meester Roken. Hij doet het al dertig jaar. En zingt onderwijl met tevreden stem zijn lied van de arbeid. Tot begin deze maand. In het Goese bedrijf, waar hij creatief werk ver richt, werd het opsteken van een sigaret tot strikt verbo den handeling verklaard. Ro ken op de werkplek, zo luid de de motivatie, kan de gezondheid van de arbeids krachten schaden. Onze man werd daar niet vrolijk van. Hoe meer hij z'n best deed zich aan de order te houden, hoe minder werk er uit z'n handen kwam. Men kende hem als relaxed, maar zag hem met de dag opgefokter worden. Sinds gisteren zit hij thuis. Want niet mogen roken tijdens het werk... Daar word je, als je er gevoe lig voor bent, pas echt goed ziek van. Aanbiedingen geldig van 7 t/m 13 juli prijs per liter 1.16 prijs per kilo 2.58 Advertentie olifer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11