in Vlissingen Stratenmakers wachten op materiaal Wethouder Van der Wouden stelt zelf zetel ter beschikking Middelburg verwijdert houten brug naast Langevielebuitenbrug Middelburgse raad erkentelijk voor aanbod familie Meerman Meer geld VOOF Alarm zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 8 juli 2003 Voorwaardelijke celstraf voor huisvredebreuk Werkstraf voor bijstandsfraude Bodemsanering Junks gestraft voor inbraak in kinderdagverblijf Boete voor vernielen pinautomaat Droombaan Varianten Man rijdt tegen verkeerspaal Haar verschroeid Winkeldief moet zitten Raad omarmt plan aankoop werf peuterspeelzalen doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad is dolge lukkig met de aankoop van de scheepswerf van de familie Meerman uit Arnemuiden. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Op Groen- Links na stemden alle fracties voor de restauratie van de histo rische werf. De werf ging in 1986 dicht en is sinds die tijd nauwelijks veran derd. Alle oude gereedschappen en machines zijn nog aanwezig. De gemeente neemt de werf voor een symbolisch bedrag van 1 eu ro over van de familie Meerman. Het is de bedoeling dat de werf na restauratie wordt openge steld voor het publi ek. De stichting Behoud Hoogaars wil de werf huren om er hoog aarzen te restaureren. De werf gaat deel uitmaken van een Europees project voor het uit wisselen van kennis over de restauratie van historische schepen. Die samenwerking biedt de mogelijkheid om Euro- MIDDELBURG - Een dertigja rige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het plegen van huisvredebreuk con form de eis veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevange nisstraf. De man was na een ruzie door zijn vrouw het huis uitgezet. Hij leefde op straat en ging 18 fe bruari in de fout door de woning binnen te dringen. „Ik hou van haar, maar zij wil van mij schei den", vertelde hij. De man had geen recht het pand te betreden, omdat de woning op haar naam staat. Officier van Justitie H. den Hartog vond het van be lang dat verdachte geen contact meer heeft met zijn vrouw. DEN HAAG - Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren een 43- jarige man uit Goes wegens bij standsfraude veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur. De straf is overeenkomstig de eis van de aanklager bij het ge rechtshof en het eerdere vonnis van de politierechter in Middel burg. Een 42-jarige Goese vrouw werd in hoger beroep vrijgesproken van het misbruik van de uitkering van de man. Daarmee week het gerechtshof af van de eis en de eerdere ver oordeling tot 120 uur werkstraf waartegen de vrouw hoger be roep aantekende. De man had een bijstandsuitke ring en de vrouw werkte als schoonmaakster. Deze inkom sten werden niet opgegeven aan de sociale dienst, ondanks dat de vrouw vaak bij de man ver bleef. De man zei dat de vrouw gewoon een goede vriendin was, die hem hielp als hij door ziekte niet voor zichzelf kon zorgen. Volgens de hofaanklager heb ben de twee een j aar lang een ge zamenlijke huishouding ge voerd en daardoor de sociale dienst voor een bedrag van 16.000 euro benadeeld. pese subsidies aan te vragen. „Onze fractie is de heer Meer man zeer erkentelijk dat hij de werf heeft overgedragen voor een symbolisch bedrag", zei A. Harwijne (PvdA). „De vakken nis, het maritiem erfgoed, de scheepswerf en de schepen zelf blijven behouden." Het CDA sloot zich bij die lovende woor den aan. „Goed rentmeester schap", aldus P. Castenmiller. Hij wees er wel op dat de stich ting Behoud Hoogaars een plan moet maken voor de exploitatie van de werf. „De gemeente Mid delburg en Arnemuiden zullen er een attractie met internatio nale uitstraling bij krijgen", zei P. de Ruiter van de SGP. De gemeenteraad prees de bemid delende rol die de wijkbeheer- groep Arnemuiden heeft gehad in de onderhandelingen. GroenLinks kon zich vinden in de aankoop van de werf, maar wil er op dit moment verder geen geld aan uitgeven. „We gaan er vanuit dat de kosten van de bodemsanering aanzienlijk zullen zijn", zei J, van Nieuwen- huizen. „Gelet op de huidige fi- nancieel-economische situatie is dat niet verantwoord. We wil len de beslissing tot volledige restauratie uitstellen omdat er andere prioriteiten zijn." Wet houder H. Kool legde uit dat het aanbod van de eigenaar C. Meerman te mooi was om te kunnen weigeren. „Als we nu zeggen dat we het niet doen, is de kans voorgoed voorbij." De gemeente verwacht voor alle werkzaamheden 650.000 euro nodig te hebben. De huidige eigenaar was alleen bereid de werf af te staan als er op zondag niet zal worden ge werkt. Leefbaar Middelburg probeerde aan die afspraak te knabbelen. „We zouden het be treuren als er op zondag geen bezoeken aan de werf gebracht kunnen worden", zei R. Koper. Ook de WD bleek niet gelukkig met die voorwaarde. J. van Dijk-Sturm zei een beslissing over de openingstijden te willen uitstellen. Volgens Kool geldt de afspraak alleen voor de periode dat Meerman naast de werf door Edith Ramakers VLISSINGEN - De op knapbeurt van Plein Vier- winden duurt langer dan verwacht. Pas na de bouw vakvakantie worden alle materialen geleverd en kunnen de bouwvakkers van gebroeders Voets uit Rosmalen de laatste grijze klinkers leggen. De verwachting is wel dat de wegen naar het pleintje toe, die nu ook zijn opge broken, voor de zomerva kantie worden opengesteld voor doorgaand verkeer. De uitkomst van de aanpak van Plein Vierwinden is be slissend voor de manier waarop de rest van de bin nenstad wordt heringe richt. De gemeente Vlissin gen heeft er geld voor over. Er is 352.000 euro voor de herinrichting van Plein Vierwinden gereserveerd. De steensoort, Portugees graniet, staat te boek als duurzaam natuursteen, milieu- en onderhouds- vriendelijk. De gemeente test het mate riaal uitgebreid omdat zij niet opnieuw het verwijt wil krijgen dat zij een slechte materiaalkeuze heeft gedaan. Bij de ingrij pende opknapbeurt van de Walstraat en het Schelde- plein ruim tien jaar gele den is voor een tegel geko zen die moeilijk schoon te houden is. De straat moet dagelijks worden schoon- gepoetst. „Deze steensoort blijft stroef, ook als het re gent. En vlekken van bij voorbeeld kauwgom zijn gemakkelijk te verwijde ren. Graniet kan ook veel gewicht aan", zegt J. Schroevers van de ge meente Vlissingen. Vlissingen heeft zich laten leiden door Bergen op Zoom, waar onder andere het Gouvernementsplein, Beursplein en de Grote Markt zijn bekleed met de grijze natuursteen. Ook het Van Coothplein in Breda en tal van pleintjes en straten in Den Bosch hebben de steensoort gekregen. Het Vlissingsë Vierwinden- plein krijgt verder een ver hoogd middengedeelte. Op het pleintje worden ban ken geplaatst en een wind roos met een verwijzing naar de herkomst van het plein. Verder komen er en kele banken, een drinkfon- teintje en onder de leilin den wordt een metalen rooster geplaatst in een roestbruine kleur. De stratenmakers kunnen voorlopig alleen de laatste klinkers opmaken, op de rest van het materiaal is het nog even wachten. foto Lex de Meester woont, 'en voor de tijd dat hij in leven is'. Meerman wordt dit jaar 89. De werf van Arnemuiden is de oudste van Zeeland. Hij is in 1763 opgericht door P. Boers uit Sliedrecht en 23 jaar later over genomen door een verre voorva der van de huidige eigenaar. Er zijn honderden hoogaarzen ge maakt. Bijna veertig jaar gele den werd de laatste hoogaars op de werf gebouwd. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes sprak gisteren zijn afkeer uit over de inbraak bij een kinder dagverblijf in Middelburg. „Een misselijke streek", stelde hij. Een 35-jarige inwoner van Middelburg werd bij verstek veroordeeld tot drie maanden cel. Een 33-jarige stadsgenoot kreeg 180 uur werkstraf opge legd. De mannen maakten deel uit van een trio dat 3 september vo rig jaar inbrak bij Stichting Kinderopvang Walcheren. De inbrekers waren tot drie keer toe naar het pand aan het Mei veldpad gegaan om spullen te halen. De buit bestond onder meer uit een laptop, magnetron, camera, geldkistje, cd's, beeld jes, server, boormachine, te lefoon met oplader en een documentenkist. Officier van Justitie H. den Har tog vond het een rotstreek om over de rug van kinderen en ou ders goederen weg te nemen die voor het kinderdagverblijf waardevol zijn. De 33-jarige man zei dat de spullen werden doorverkocht. „Van de op brengst hebben we dope ge kocht." Hij zei zijn leven te heb ben verbeterd nu hij clean is. De Middelburgers hebben een strafblad. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Vlissingen ontkende gisteren in Middelburg vernie lingen te hebben aangericht aan een pinautomaat. „Het is ie mand geweest die op mij lijkt", zei hij over het incident dat 23 november vorig jaar bij de pin automaat van ABN-Amro in Vlissingen plaats had. Maar politierechter G. Nomes was het eens met officier van justitie H. den Hartog dat het geen toeval kon zijn dat een dubbelganger op hetzelfde tijdstip als verdachte ter plekke was geweest. De politierechter veroordeelde de Vlissinger tot 250 euro boete. Daarnaast werd de proeftijd van drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, van een eerdere veroordeling, met een jaar ver lengd. De man had zich op de pinauto maat afgereageerd toen zijn pinpasje werd ingeslikt. De schade bedroeg 450 euro. De Vlissinger werd aan de hand van de foto's geïdentificeerd door bankmedewerkers en een agent. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voormalig wet houder G. van der Salm (PvdA) keert terug in de Schouwse poli tiek. De PvdA-fractie zal hem voordragen als opvolger van wethouder A. van der Wouden, die gisteren met onmiddellijke ingang zelf is afgetreden. Nadat Van der Wouden in op spraak raakte door een veroor deling voor een drankrit, is vol gens PvdA-fractievoorzitter W. Renden snel gezocht naar een nieuwe kandidaat wethou der, die door de coalitie geac cepteerd wordt, goed met de overige wethouders kan samen werken en het vertrouwen heeft van de gemeenteraad. „Van der Salm heeft bewezen een hele goede wethouder te zijn", legt Renden het vertrouwen in de kandidaat-wethouder uit. Wethouder Van der Wouden heeft gisteren in een korte ver klaring de volle (politieke) ver antwoordelijkheid genomen voor zijn 'onverantwoord' ge drag door zelf op te stappen. Het voortijdig einde van zijn wet houderschap hing al enkele da gen al in de lucht. Vrijdag veroordeelde de politie rechter Van der Wouden tot een geldboete en een voorwaardelij - ke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een drankrit in december vorig jaar. Een dag la ter zegden fractie en bestuur van de PvdA Schouwen-Duive- land het vertrouwen in hem als gemeentebestuurder op. Naast de veroordeling voor het rijden onder invloed wordt de wethouder vooral kwalijk ge nomen dat hij de kwestie voor zichzelf heeft gehouden. Bij de bekendmaking van zijn vertrek stelt Van der Wouden dat hij daar bewust voor geko zen heeft. Naast schaamte over wat er gebeurd is, heeft hij het college of zijn fractie niet willen opzadelen met zijn probleem. „En ik denk dat ik het recht heb als wethouder privacy te heb- ben." Nu het nieuws toch naar buiten is gekomen, is er volgens hem geen andere mogelijkheid dan het veld te ruimen. „Ik wil wethouder zijn. Het is een droombaan, de mooiste baan die ik tot nu toe heb gehadMaar ik wil niet omstreden zijn." Zijn aftreden is volgens hem on vermijdbaar geworden, omdat hij niet meer het vertrouwen van zijn eigen fractie heeft. Zonder aan de kwestie iets af te doen, is de wethouder hierover wél te leurgesteld. „Een fout is een fout. Ik ben de eerste te veroor delen wat er gebeurd is. Het is jammer dat er binnen de PvdA niet meer tijd voor genomen is dan een krap uurtje." Fractie voorzitter Renden stelt dat er juist voor de 'snelle procedure gekozen is om niet dagenlang bepaalde onzekerheid te laten ontstaan'. Dat Van der Wouden besloten heeft zelf op te stappen - en bijvoorbeeld niet te wach ten op ontslag door de gemeen teraad - vindt hij 'heel verstan dig'. Mits de gemeenteraad zijn be noeming goedkeurt zal voorma lig wethouder Van der Salm, die in het vorige college onder meer financiën en de gemeentelijke organisatie in zijn portefeuille had, Van der Wouden opvolgen. Voorlopig zullen de overgeble ven wethouders het werk van Van der Wouden overnemen. Burgemeester J. Asselbergs, die spreekt van een 'grafstemming' in het college en onder de amb tenaren, steekt niet onder stoe len of banken dat hij het vertrek van de PvdA-wethouder be treurt. Al is hij het met van Van der Wouden eens dat er onder de gegeven omstandigheden wei nig anders opzit. „Als college hebben wij er veel waardering voor dat Aad het aanzien van het gemeentebestuur laat pre valeren boven zijn eigen be lang." Want ook de vertrekkend wethouder beseft dat hij zich met de drankrit 'onverant woord gedragen' heeft. Zeker omdat hij als wethouder een voorbeeldfunctie heeft. Van der Wouden: „Dan heb je je te ge dragen en daarvan bewust te zijn." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen meer geld uit trekken voor de peuterspeelza len. Het college is van plan om tot 2005 elk jaar ruim honderd duizend euro extra te investeren in verbetering van de kwaliteit van de peuterspeelzalen. De ge meentelijke subsidie bedraagt dan 436.000 euro per jaar. De Stichting Kinderopvang Wal cheren (KOW) moet voor dat geld zeven peuterspeelzalen en één experimentele peuterspeel zaal in de Ravensteinschool ex ploiteren. De gemeente Vlissingen subsi dieert het peuterspeelzaalwerk op basis van exploitatietekor ten. In de begroting van KOW, die de peuterspeelzalen runt, is daarmee rekening gehouden. Vanaf 2005 is dat niet meer mo gelijk door een nieuwe op de kinderopvang. Die wetswijzi ging betekent voor de gemeente dat zij zich moet bezinnen op het peuterspeelzaalwerk. Be leid en uitvoering daarvan blij ven een verantwoordelijkheid van de lokale overheid. Ouders krijgen straks een subsi die van de overheid voor de kin deropvang. Deze is inkomensaf- hankelijk. Uitgangspunt is dat ook werkgevers een financiële bijdrage geven. Het resterende deel betalen de ouders zelf als ze op zoek gaan naar de kinderop vangorganisatie die het beste aansluit op hun wensen. Het college vindt dat de kwali teitsverbetering, die de afgelo pen jaren binnen het peuter speelzaalwerk is doorgevoerd, voortgezet moet worden. KOW heeft de gemeente Vlissingen drie subsidiemogelijkheden voorgelegd, variërend van handhaving van het bestaande beleid tot groeien. De laatste optie leidt tot een uitbreiding van het aantal groepen en een toename van het structurele ex ploitatietekort tot 436.000 euro. B en W stellen dat er meer vari anten denkbaar zijn. Tekorten kunnen opgevangen worden door ouders meer te laten beta len, de groepen te vergroten en/of slechts met één leidster per groep te gaan werken. Het college kiest ervoor om de kwaliteit in het peuterspeel zaalwerk te vergroten. De groepsgrootte wordt verlaagd van achttien naar zestien peu ters. Dat zorgt voor een uitbrei ding van drie groepen. De ge meente wil de verlaging van de groepsgrootte invoeren met in gang van het schooljaar 2003/2004. Hierdoor krijgt de KOW de gelegenheid ouders en deskundigen te informeren en gekwalificeerd personeel aan te trekken. In 2005 moet dan de ideale situatie in Vlissingen zijn ontstaan, met nog eens twee ex tra groepen en geen wachtlijst meer. Het college wil 'prestatieaf spraken' maken met de KOW. In 2005 moet elke peuterspeelzaal voor tien dagdelen per week open zijn gedurende veertig we ken per jaar. De peuterspeelza len moeten samen tachtig groe pen hebben van zestien kinde ren met een bezettingsgraad van gemiddeld 95 procent. MIDDELBURG - Een beschon ken Middelburger is gistermid dag rond drie uur tegen een ver keerspaal op de de kruising Plein 1940 Korte Geere in zijn woonplaats gereden. Na de aanrijding haalde een ge tuige de sleutel uit het contact van de auto, zodat hij niet kon wegrijden. De man bleek twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Vlis- singsesingel in Middelburg is morgen aan het begin van de avond afgesloten voor al het verkeer. De afsluiting houdt verband met het verwijderen van de houten brug naast de Langevielebuitenbrug. De ge meente Middelburg gaat ervan uit dat de werkzaamheden de zelfde avond om een uur of tien afgerond zijn. De gemeente Middelburg heeft na de invoering van het eenrich tingsverkeer op de Langeviele buitenbrug (in juni 2002) de daarnaast gelegen houten brug voor fietsers en voetgangers af gesloten. Inmiddels is gebleken dat het eenrichtingsverkeer op de Langevielebuitenbrug zo goed geregeld is dat fietsers en wandelaars veilig gebruik kun nen maken van die route. Het college van B en W heeft daarom onlangs, op nadrukkelijk ver zoek van de commissie Stadsbe heer, besloten dat de houten MIDDELBURG - Een twaalfja rige jongen uit Oost-Souburg is gisteren rond vier uur 's mid dags lastiggevallen door twee onbekende j ongens bij de Mean derhof in Middelburg. De jon gens spoten een met een spuit bus richting het gezicht van de twaalfjarige jongen en hielden er een vuurtje bijHierdoor ver schroeide zijn haar en liep hij een eerstegraadsverbranding op in zijn nek. brug verwijderd kan worden. I Afgezien van de paalfundering zullen de brugdelen elders in de 'stad worden hergebruikt. Het verwijderen van de houten brug gebeurt tussen 8 en 18 juli door aannemingsbedrijf De Voogd Grijpskerke bv. Om de werkzaamheden ongestoord te kunnen laten verlopen, is het nodig dat de Vlissingsesingel tussen 17.00 en 22.00 uur wordt afgesloten voor het verkeer. Op de overige dagen kan het, om verkeershinder te voorkomen, ook noodzakelijk zijn dat som mige werkzaamheden in de avonduren plaatsvinden. Het verwijderen van de houten brug zorgt voor enige overlast voor omwonenden, aldus de ge meente. Waar mogelijk wordt geprobeerd dat zo veel mogelijk te beperken. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 44-jarige inwoner van Vlissingen voor winkeldiefstallen tot vijf weken cel. Het bleef 3 februari dit jaar bij Halfords in Vlissingen tot een poging. Op dezelfde dag zag hij bij Blokker en Sprint Photo in Vlissingen wel kans om spullen weg te nemen. De buit van die diefstallen zat nog in zijn tas toen hij bij Halfords werd aan gehouden. De verdachte, die verslaafd is aan heroïne, had verklaard zich er niets meer van te herinneren. Wethouder A. van der Wouden (PvdA) geeft toe dat hij zich 'onver antwoord' gedragen heeft. Burgemeester J. Asselbergs, op de ach tergrond, betreurt het vertrek van de wethouder. foto Dirk-Jan Gjeltema Een wakkere lezer zag het ter hoogte van Rilland branden in de middenberm van de A58. Fluks belde hij met zijn 'handsfree' de 112. „Rilland? Kunt u dat spel len?" Onze abonnee gaf de plaatsnaam letter voor letter door. Antwoord: „Okay, Ril land dus. Waar ligt dat?" Tussen Bergen en Krabben- dijke. Antwoord: Waar ligt Krabbendijke?" Nadat onze man aangaf dat dit weer een eind voor Goes lag, begon er een lampje te branden. Hij werd doorver bonden met de brandweer alarmcentrale in Vlissingen. Daar werd hem gemeld dat er al spuitgasten onderweg wa ren. Na deze uitputtende er varing besloot onze lezer zich voortaan nog eens driemaal te bedenken alvorens 112 te verwittigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9