PZC ibunaal getuige Turkse generaal bezorgd over te goede band Koerden met VS Fout VN-tribunaal bij verhoor getuige Srebrenica-proces President Fox lijkt grote verliezer van verkiezingen Mexico Heilige Fermin betreedt Pamplona Duitse politici lopen risico ontmaskerd te worden Verdriet om omgekomen vrienden -nroces Kritische kanttekeningen Londen bij geheim proces tegen twee Britten in VS Geen bloedbad Gemeenteraad in Bagdad geïnstalleerd Verdachten Indonesische leger wil actie in Atjeh verlengen Verjaard Gelogen Kritiek dinsdag 8 juli 2003 Kinderen gedood door granaat Medicijnman doodt zijn moeder Leider Lichtend Pad gearresteerd Tsjechië ontslaat defensiepersoneel Man valt te pletter door sabotage BAGDAD - Onder het toeziend oog van de Amerikaanse be windvoerder in Irak, Paul Bre mer, is gisteren de nieuwe gemeenteraad van Bagdad ge ïnstalleerd. Het college heeft vooralsnog alleen een advise rende rol. De 37 raadsleden, onder wie zes vrouwen, werden tijdens bij eenkomsten in wijken gekozen. De bestuurders gaan vooral meedenken over een spoedig herstel van de gemeentelijke dienstverlening en over verbe tering van de openbare veilig heid. Bremer sprak in een toespraak tot de nieuwe raad over 'moge lijk de belangrijkste dag' sinds de val van het Saddam-regime op 9 april, omdat 'het democra tisch systeem' weer is ingevoerd in Bagdad. Ook prees hij de moed van de raadsleden die on danks dreigementen van tegen standers van de Amerikaanse aanwezigheid in Irak in de raad zitting hebben genomen. Bremer kondigde aan dat half oktober een nieuwe dinar zal worden ingevoerd. Verder zei Bremer dat hij de Iraakse begro ting voor de rest van dit jaar heeft vastgesteld op zes miljard dollar. Volgens een van zijn naaste medewerkers is de olie verkoop goed voor 3,5 miljard van de inkomsten. Landen in de regio maken steeds nadrukkelijker duidelijk dat zij vinden dat de Irakezen zo spoedig mogelij k voor hun eigen zaken moeten gaan zorgen. De Egyptische president Moebarak en zijn Syrische ambtgenoot Al 4Assad benadrukten tijdens een bijeenkomst in de Egyptische hoofdstad Cairo dat er een einde aan de Amerikaans-Britse be zetting moet komen. De Verenigde Staten daarente gen blijven na een reeks over vallen op Amerikaanse militai ren over troepenversterkingen nadenken. De vertrekkende op perbevelhebber van de Brits- Amerikaanse coalitietroepen in Irak, generaal Tommy Franks, vindt het echter nog te vroeg voor uitbreiding van de Ameri kaanse aanwezigheid. Gisteren kwamen door twee aanvallen in Bagdad twee Ame rikaanse militairen om. RTR/DPA/ANP PHILADELPHIA - De politie heeft in de Amerikaanse staat New Jersey op het laatste mo ment voorkomen dat drie jonge ren een bloedbad aanrichtten. De jongens van 14,15 en 18 jaar waren tot de tanden toe bewa pend, meldden Amerikaanse media gisteren. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Nadat het Joego- slavië-Tribunaal gisteren zijn Srebrenica-proces had hervat, liep de eerste getuige de rechts zaal in, zei gewoon zijn naam en vertelde, voor pers en publiek zichtbaar en hoorbaar, zijn ver haal. Aanwezige journalisten brachten er dan ook verslag van uit. Uren later verspreidde de griffie van het VN-hof in Den Haag in eens een bevel van de Chinese voorzittend rechter Liu Daqun dat publicatie verbiedt. De ge tuige had namelijk al in april om 'beschermende maatregelen' gevraagd. Daarbij kan bijvoor beeld de naam van een getuige geheim worden gehouden of de zitting achter gesloten deuren plaatsvinden: Dat verzoek was bij het bureau van hoofdaanklaagster Carla Del Ponte blijven liggen en niet doorgegeven aan de rechters. Na de openbare getuigenis kwa men de aanklagers gisteren la ter op de dag alsnog met een 'ur gent mondeling verzoek' bij de rechters op de proppen. Die kwamen daarop met een rechterlijk bevel tot bescher mende maatregelen: de naam van de getuige en de inhoud van zijn getuigenis mogen niet wor den gepubliceerd. Hetgeen ove rigens mosterd na de maaltijd was, want het tribunaal had beelden en geluid van de zitting eerder gisteren wereldwijd ver spreid via internet. Het kruisverhoor van de getuige vandaag wordt achter gesloten deuren gehouden. De derde Srebrenica-zaak voor het VN-hof in Den Haag was in mei begonnen, maar na enkele dagen geschorst. Twee van de vier verdachten, Momir Nikolic en Dragan Obrenovic, hadden BERLIJN - Duitse parlementa riërs en hoge regeringsfunctio narissen lopen het gevaar ontmaskerd te worden als voor malige medewerkers van de Oost-Duitse geheime dienst, de Stasi. Hun namen komen mogelijk voor op een lijst met die van vijftigduizend Duitsers, die hebben samengewerkt met de Stasi-Hauptverwaltung A (HVA), de dienst die verant woordelijk was voor spionage in het buitenland. De lijst wordt binnenkort openbaar. Het materiaal, dat bekendheid kreeg onder de codenaam 'Ro- op de valreep gedeeltelijk schuld bekend. Het proces gaat nu verder met de twee resteren de verdachten, Vidoje Blagoje- vic en Dragan Jokic. Nikolic en Obrenovic zullen na het zomerreces getuigen tegen Blagojevic en Jokic. Zij zijn de eerste Bosnisch-Servische offi cieren die uit de school klappen over de massamoord op duizen den moslims uit Srebrenica na de val van de enclave in juli 1995. De Amerikaanse advocate van Jokic, Cynthia Sinatra (schoon dochter van wijlen de beroemde zanger), wees de drie VN-rech- ters erop dat zij nog steeds geen toestemming heeft gekregen van de Amerikaanse regering om voor het tribunaal op te tre den. Zij vreest daarom voor strafvervolging thuis. President Bush heeft een decreet uitge vaardigd dat Amerikaanse ad vocaten een speciale licentie no dig hebben om op te treden voor het VN-hof in Den Haag. ANP JAKARTA - Het Indonesische leger heeft langer dan zes maan den nodig om de campagne te gen separatistische rebellen in de provincie Atjeh succesvol af te sluiten. Dat zei generaal Endriartono Sutarto, de bevelhebber van de strijdkrachten, gisteren in het dagblad Kompas. Het leger pro beert in het noorden van Suma tra de Beweging Vrij Atjeh (GAM) uit te schakelen. Func tionarissen hadden eerder de hoop geuit de campagne in hooguit zes maanden af te ron den. Volgens Sutarto kan de mi litaire operatie tussen de een en tien jaar gaan duren. AFP senholz', is uit het bezit van de CIA aan Duitsland teruggege ven. De Amerikaanse spionage dienst kwam na de 'Wende', de Duitse hereniging na 1989, on der nog onopgehelderde om standigheden in het bezit van de dossiers. In de Rosenholz-akten, die op microfilm zijn vastgelegd en op cd-rom worden overgezet, staan de namen van tweehonderddui zend Duitsers, onder wie tien duizend West-Duitsers. Zo'n vijftigduizend van hen zouden vanaf de jaren vijftig als 'Inoffizieller Mitarbeiter' (IM, niet-officiële medewerkers) voor de Stasi actief zijn geweest. Zij zouden als koerier of in- door Fidan Ekiz ISTANBOEL - De Koerden in het noorden van Irak zien de Turkse troepen die daar al sinds de eerste Golfoorlog patrouille ren, graag zo snel mogelijk ver trekken. Dat zegt de Turkse luitenant-generaal b.d. Yasar Müjdeci in reactie op de arresta tie van elf Turkse commando's in het gebied door Amerikaanse militairen. „We zijn daar nooit welkom geweest. De Koerden zien nu, gesteund door de VS, hun kans schoon." De Amerikanen lieten de Tur- structeur hebben meegewerkt aan spionageopdrachten tegen het Westen. De overige namen behoren aan verwanten, vrien den en andere personen uit de directe omgeving van de IM-ers. Zij hebben zich niet met spiona- ge-activiteiten ingelaten. Volgens Marianne Birthler, hoofd van de zogenoemde 'Birthler-Behörde', de over heidsdienst die de Stasi-archie ven beheert, staan Duitsland geen nieuwe, spectaculaire spi- onageprocessen te wachten. „Tegen honderden IM-ers uit het Westen zijn al eerder onder zoeken ingesteld en deze zaken ken na zestig uur gevangen schap vrij en beëindigden daar mee een impasse die schadelijke gevolgen dreigde te krijgen voor de relatie tussen Washington en Ankara. Turkije wacht echter nog steeds op een officiële ver klaring en excuses van de VS. Die verklaring zal er volgens Müjdeci nooit komen. „De wer kelijke reden voor de arrestatie is dat de Turken niet welkom zijn in Noord-Irak. Het is geen geheim dat de Koerdische par tijleiders Talabani en Barzani de Turken weg willen hebben uit het gebied. De Amerikanen zullen de Koerden niet willen zijn bovendien verjaard", zei Birthler tegen de Berliner Zeit- ung. Experts van de Birthler-Behör de sluiten echter niet uit dat een aantal personen, wier namen in de Rosenholz-archieven opdui ken, op het moment hoge func ties bekleden. Zij zouden actief zijn in de politiek of zelfs werk zaam zijn in de Birthler-Behör de als deskundigen. Volgens Birthler zullen de dossiers 'bin nen afzienbare tijd' worden ge controleerd op de namen van parlementariërs en hoge ambte naren. De Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) meldt dat de Duitse justitie al jaren geleden teleurstellen. Maar dat zullen we natuurlijk nooit horen van de VS." Al zo'n twaalf jaar jagen Turkse militairen in het noorden van Irak op leden van de Koerdische PKK. Na de arrestatie van de leider Abdullah Öcalan legde de guerrillabeweging de wapens neer. Daarmee kwam de strijd in het zuidoosten van Turkije na dertien jaar tot een eind. Veel Koerdische militanten vlucht ten naar Noord-Irak. „Sindsdien zitten daar Turkse soldaten en die zullen daar voorlopig ook blijven", bena drukt Müjdeci. De Amerikanen inzage heeft gekregen in de Ro- senholz-dossiers. Op grond van het onderzoek van het materiaal zouden destijds tegen driedui zend IM-ers strafrechtelijke stappen zijn ondernomen. Mogelijk brengt openbaarma king van de namen duidelijk heid in het geval van Lothar Bisky, de nieuw gekozen voor zitter van de ex-communisti- sche PDS. Bisky werd al eerder verdacht van samenwerking met de Stasi, maar hij ontkende dit. Duitse media houden er re kening mee dat Bisky heeft ge logen en dat zijn naam figureert in de Rosenholz-akten. zijn er slechts tijdelijk om Irak te stabiliseren. Zij rekenen daarbij op de medewerking van de Koerden." De Turkse chef-staf generaal Hilmi Özkök liet gisteren weten dat het Turkse leger gelooft dat het Pentagon vooraf van de ar restaties wist. Ook Müjdeci doet berichten dat de arrestatie in Sulaymaniah niet gepland was, af als onzin. „Honderd Ameri kaanse militairen vallen een ge bouw binnen, boeien en blind doeken elf officieren en nemen ze vervolgens mee. Zoiets kun nen ze nooit doen zonder toe stemming van het Pentagon." Op een excuus van Amerikaan se zijde hoeft Ankara niet te re kenen. Toch hoeft dat niet te be tekenen dat de relatie tussen Ankara en Washington blijvend is beschadigd. „Na de oorlog in Irak zijn de betrekkingen verbe terd. De VS en Turkije hebben elkaar nodig, ze kunnen niet zonder elkaar", zegt Müjdeci Müjdeci is het niet eens met de kritiek van oud-premier Ecevit en de voorzitter van MHP (Na tionale Partij van de Actie) Bah- celi. Zij beschuldigden de rege ring van 'zwakheid' en vinden dat ze harder had moeten optre den tegen de VS. De Turkse lei ders, die tijdens van de arresta tie in het buitenland zaten, had den sneller moeten handelen. Het is een schande dat de mili tairen 60 uur vastzaten, vinden zij. Bovendien moet de huidige regering harder optreden tegen de VS. „Erdogan en Gül hebben hun best gedaan", vindt Müjdeci. „Ze reageerden luchtig op het incident. Een slimme aanpak. „Turkije heeft er geen baat bij de VS de rug te keren. Dat sti muleert alleen maar een inniger samenwerking tussen de Ame rikanen en de Koerden. Daar moeten we voor oppassen." GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië heeft 'ernstige bedenkingen' bij het Amerikaanse voornemen oin twee terreurverdachten met de Britse nationaliteit door een militair tribunaal te laten be rechten. „We hebben dit onderwerp her haaldelijk aangekaart bij de Verenigde Staten en zullen dat intensief blijven doen", zei on derminister van Buitenlandse Zaken Mullin gisteren in het La gerhuis. Mocht blijken dat de twee Britse verdachten de dood straf kunnen krijgen, dan stuit dat op de 'sterkst mogelijke be zwaren' van de Britse regering, zei Mullin. De Amerikaanse president Bush maakte vorige week be kend dat zes terreurverdachten die nu gevangen worden gehou den op de basis Guantanamo Bay in Cuba, voor een militair van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - De Mexi caanse president Fox lijkt bij de tussentijdse parlements- en re gionale verkiezingen van zon dag een nederlaag te hebben geleden. De partij van de nu 61- jarige Fox, de centrumrechtse Nationale Actie Partij (PAN), krijgt volgens de eerste cijfers niet de absolute meerderheid waar het staatshoofd van tevo ren op had ingezet. Volgens de peilingen verliest Fox' partij veertig van de huidi ge 202 zetels. De PAN kreeg ruim 30 procent van de stem men. De PRI, die 71 jaar regeer de voordat Fox daar drie jaar geleden een eind aan maakte, zou op ruim 34 procent komen. De PAN komt naar schatting uit op tussen de 148 en 158 zetels, de PRI op rond de 225. De linkse PRD (20 procent) lijkt fors te klimmen naar bijna honderd ze tels. De PRI, vaak bekritiseerd wegens corruptie en bureaucra tie tijdens haar bewind, toonde zich verheugd. PRI-leider Ro- itribunaal moeten verschijnen. Onder hen zijn de Britten Moaz- iam Begg en Feroz Abbasi. Begg werd in februari 2002 ge leden opgepakt in Pakistan en zit bijna vijf maanden op Guantanamo Bay. Abbasi zit er al achttien maanden. Ze wor den vermoedelijk verdacht van banden met Al Qaeda, maar zijn, zoals alle bijna zevenhon derd gevangenen op de basis, niet in staat van beschuldiging gesteld. De processen voor een militaire rechtbank moeten in het geheim plaatsvinden. Het leger wijst de verdachten advocaten toe. Voor een veroordeling is minder be wijs nodig. Vrijspraak betekent niet dat de verdachten ook vrij gelaten moeten worden. De tri bunalen kunnen de doodstraf opleggen. Bush heeft bepaald dat alleen niet-Amerikanen voor een mili tair tribunaal mogen verschij nen. AP berto Madrazo sprak van 'een belangrijke overwinning'. Fox had een meerderheid in het lagerhuis (vijfhonderd zetels) hard nodig, om beloofde econo mische hervormingen te kunnen doorvoeren. De oppositie wist dat steeds tegen te houden. Zon dagavond beloofde Fox de rela ties met het parlement te gaan verbeteren. De stembusgang verliep, op wat kleine ongeregeldheden na, zonder noemenswaardige in cidenten. „De verkiezingen zijn normaal verlopen in 99,93 procent van de 121.270 stem bureaus", aldus een woord voerder van de nationale kies commissie. De opkomst wordt voorlopig geschat op 40 procent van de 65 miljoen kiesgerech tigden. De regionale- en parlements verkiezingen worden gezien als belangrijke graadmeter voor de populariteit van Fox. Tijdens zijn eerste jaar als president ging het bergafwaarts met de economieVorig jaar groeide die met slechts 0,9 procent. DPA/ANP/AFP/RTR PAMPLONA - Het beeld van de heilige Fermin wordt tijdens de jaarlijkse processie door Pamplona ge dragen. Het feest 'San Fermin' duurt een week en staat bekend om de stierenrennen. De deelnemers, meestal mannen, rennen door de straten van Pamplona voor een aantal stieren uit. foto Jerry Lampen/RTR Stasi-spionagelijst openbaar door Wierd Duk MOSKOU - Jonge Russen zoeken troost bij elkaar vlak bij de plaats waar zaterdag vrienden om het leven kwa men door de zelfmoordaanslagen tijdens een popfesti val in Moskou. Daar vielen dertien doden en veel ge wonden toen twee Tsjetsjeense vrouwen zich opbliezen. De Russische president Poetin zei gisteren dat alle Tsje tsjeense rebellen 'uit hun grotten moeten worden ge haald' om te worden vernietigd. Hij beloofde de militai re campagne voort te zetten en weigert te overleggen met de rebellen over een vredesplan. Volgens het Russische staatshoofd maken de Tsjetsje- nen niet alleen deel uit van het internationaal terroris me, maar vormen zij mogelijk zelfs het meest gevaarlij ke onderdeel ervan. „Ik wil nog eens benadrukken dat geen enkele staat in de wereld zich laat leiden door ter roristen. In Rusland zal dit ook niet gebeuren", citeerde persbureau Interfax de president. foto AlexanderZemlianichenko/AP HANOI - Vier Vietnamese kinderen van tussen zeven en elf jaar oud zijn in hun woning omgekomen toen een granaat waarmee zij aan het spelen waren, ontplofte. Dat meldde gis teren een woordvoerder van de politie in het Centraal-Vietna mese district Dak Song. De moeder van de kinderen hoorde de explosie toen zij in een andere kamer aan het schoonmaken was. De familie was net in het huis komen wonen. De politie onderzoekt hoe de gra naat daar terecht is gekomen. In Vietnam slingeren naar schatting 350.000 bommen en an dere niet ontplofte projectielen rond. Ook liggen er nog zo'n drie miljoen landmijnen. Jaarlijks sterven tweeduizend men sen als gevolg van ongelukken met blindgangers. DPA KUALA LUMPUR - Een Maleisische medicijnman heeft zijn eigen moeder de keel afgesneden en begraven in een poging haar te genezen van een 'mysterieuze ziekte'Dat meldde gis teren het Maleisische dagblad The Star. De vrouw was al geruime tijd ziek en verkeerde in de veron derstelling dat zij door vijanden was behekst. Haar 27-jarige zoon had verzekerd dat zij na het genezingsritueel levend en wel uit het graf zou herrijzen. Toen dat wonder uitbleef, waarschuwden familieleden de politie. De 'toverdokter' is ge arresteerd. Het ritueel werd gadegeslagen door 26 dorpelingen. De medi cijnman had hen verteld dat ook zij van hun ziekten zouden worden genezen door aanwezig te zijn. DPA LIMA - In Peru is de laatste nog vrij rondlopende leider van de Maoistische rebellenbeweging Lichtend Pad gearresteerd. Dat heeft de Peruaanse antiterreurpolitie bekendgemaakt. Florentino Cerron Cardoso werd al geruime tijd gezocht. Hij is lid van het centraal organiserend comité van Lichtend Pad en woonde in 1989 de oprichting bij van de verzetsbeweging. Cerron Cardoso, verdacht van betrokkenheid bij 122 moor den en 92 terroristische aanslagen, werd zaterdag opgepakt in Centraal-Peru. In de jaren tachtig voerde Lichtend Pad een bloedige guerilla tegen de regering, waarbij meer dan 25.000 doden vielen. AFP PRAAG - Het Tsjechische leger ontslaat de komende drie jaar tienduizend man burgerpersoneel, bijna de helft van het to taal. Ook het aantal beroepssoldaten moet 'zeer dramatisch' omlaag. Vier legerbases worden opgedoekt. Dat meldde het ministerie van Defensie gisteren. Het ministerie moet de komende vijf jaar 36,3 miljard kroon (1,15 miljard euro) bezuinigen. AP LONDEN - Een onbekende heeft de touwen van de valscher men van een Britse parachutist doorgesneden waardoor de twintigjarige man van bijna vier kilometer hoogte te pletter viel. Tot die conclusies is de Britse politie gekomen, zo meld den gisteren diverse kranten Het 'ongeluk' gebeurde vrijdag in het graafschap Lincolnshi re. De man viel voor de ogen van zeker zeventig mensen te pletter nadat zijn gewone en reserveparachute zich niet open den. De autoriteiten gaan vooralsnog uit van moord, al tasten ze in het duister over mogelijke motieven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5