Lenzen blijven verkrijgbaar bij drogist en op het internet Vergrijzing kost 25 miljoen euro extra aan pillen Brits-Nederlandse drugsbende opgerold Succes proef lagere snelheid op A13 vooral door locatie Zevenmijlslaarzen voor Vierdaagse Op de bres voor het vee Aanslag Delfgauw mogelijk gepleegd door meer daders Schutter van Bergweg krijgt 12 jaar cel dinsdag 8 juli 2003 Directeur van uitzendbureau verdacht van miljoenenfraude ANBO: extraatje voor de minima Veiliger Vast taxitarief in Rotterdam succes Brabantse agenten over de schreef Dijkstal leidt rechtencommissie Chauffeur krijgt tv als onderpand EBI moet aantal visitaties beperken Geneesmiddelen Beschuitrollen Kabinet zuinig met 80 op snelweg door Joël Roerig DEN HAAG - Snelheidsverla ging van 100 naar 80 kilometer per uur kan niet zomaar overal worden ingevoerd. Het succes van een dergelijke proef op de Al 3 bij de Rotterdamse woon wijk Overschie is grotendeels aan de locatie te danken. Daar om gaat het kabinet criteria op stellen om te bepalen op welke andere locaties zo'n maatregel zin heeft. DEN HAAG - De Sociale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (SIOD) heeft vorige week de di recteur van een uitzendbureau aangehouden op verdenking van het op grote schaal aan werk helpen van illegale werk nemers. Dat heeft het ministerie van So ciale Zaken gisteren gemeld. Het vermoedt dat de Neder landse staat voor enkele mil joenen euro's is opgelicht, onder meer door het ontduiken van belasting en premies. Het uit zendbureau heeft een perso neelsbestand van ongeveer vijfhonderd personen en is ge vestigd in het westen van ons land, meldt het ministerie. De directeur zou de werving van illegale werknemers van buiten de Europese Unie en hun ver blijf in Nederland allemaal zelf regelen. De arbeidskrachten kregen vervolgens een vals of vervalst identiteitsbewijs. Bij het onderzoek naar de activitei ten van de directeur zijn al tien tallen valse identiteitsbewijzen aangetroffen. Volgens het mi nisterie kan de economische schade doot de valse papieren groot zijn. De Dienst Nationale Recherche Informatie (voor heen CRI) heeft berekend dat per bewijs de staat voor gemid deld 36.000 euro wordt bena deeld. ANP DEN HAAG - Ouderenorgani- satie ANBO vindt dat gemeen ten langdurige minima dit jaar een extra eenmalige uitkering moeten geven. Het zou moeten gaan om 450 euro voor een ge zin, 400 euro voor een eenouder gezin en 320 euro voor een al leenstaande. De gemeenten zouden dat kun nen betalen uit het bedrag van 20 miljoen euro dat ze uit het Gemeentefonds ontvangen voor langdurige minima zonder uit zicht op een baan, aldus de AN BO. Het is dit j aar voor het laatst dat gemeenten aan hele catego rieën bij standsgerechtigden iets extra's kunnen geven. Het nieu we kabinet wil het armoedebe leid zo wijzigen dat gemeenten in de toekomst alleen nog aan individuen een extra eenmalige uitkering kunnen toekennen. De eenmalige uitkering die de ANBO bepleit zou beschikbaar moeten komen voor iedereen die meer dan drie jaar van een uit kering op het sociaal minimum moet leven. Daaronder vallen circa 100.000 65-plussers met alleen AOW en circa 20.000 ou deren met een onvolledige AOW en aanvullende bijstand. ANP Dat heeft minister Peijs van Verkeer gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De proef bij Overschie pakt goed uit voor de luchtkwaliteit en het lawaai, de aanleiding van de snelheidsver laging. Ook de verkeersveilig heid lijkt van de lagere snelheid te profiteren. Alleen de door stroming komt nog wel eens in de knel, maar de maximale ver traging is slechts veertig secon den. Staatssecretaris Van Geel van Milieu pleitte eerder dit jaar al voor invoering van eenzelfde snelheidslimiet van 80 kilome ter per uur op ringwegen rond Utrecht en Amsterdam. Of dit nut heeft, is echter nog niet dui delijk. Dit hangt onder meer af van het verkeersaanbod, de do minante windrichting, de afstand'van de snelweg tot de omliggende woonhuizen en eventuele andere luchtveront reiniging in de omgeving. Milieudefensie vindt echter dat Peijs en haar collega-bewinds lieden niet meer moeten treuze len en direct een 'gezondheids kordon' moeten leggen rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. „Aandelagere snelheid van 80 zitten alleen maar voordelen. Waar wacht de Rijksoverheid nog op?", vraagt campagneleider J. Wijnhoven zich af. De conclusies van CD A-minis ter Peijs zijn gebaseerd op een uitgebreide evaluatie van het project bij Overschie, dat mei vorig jaar begon. Daarvoor is ook de mening van weggebrui kers gevraagd. De meeste auto mobilisten vinden de weg rusti ger en veiliger door de lagere snelheid. Vrachtwagenchauf feurs wijzen er echter op dat veel automobilisten aan het be gin van het 80-kilometertraject hard remmen. Ze vinden dat ge vaarlijk. De maatregel heeft volgens on derzoek een 'duidelijk positief effect' op de luchtkwaliteit. Ook de geluidsafname is behoorlijk, vooral 's nachts. Dat is echter ook deels aan het 'stillere' asfalt te danken. Door deze resultaten heeft Peijs besloten dat de twee kilometer lange 80-kilometer- zone bij Overschie blijft be staan. In een jaar tijd zijn naar schat ting 250.000 bekeuringen uitge deeld wegens te hard rijden bij Overschie. Dit wordt gemeten met zogenoemde trajectcontro le, waarbij apparaten de gemid delde snelheid over het hele wegvak berekenen. ANP NIJMEGEN - Bij de ingang van kamp Heumensoord bij Nijmegen zijn gisteren enorme laarzen en een helm neergezet. Het kamp biedt onderdak aan de militaire deelnemers aan de Vierdaagse van Nijmegen, die volgende week dinsdag van start gaat. Het kamp zal circa 5500 militairen van 23 nationaliteiten herbergen. Het is dit jaar voor het eerst toegestaan dat vrouwelijke militairen in dezelfde tenten slapen als hun mannelijke collega's. Morgen moet Heumensoord helemaal klaar zijn. De or ganisatie is in handen van het Regionaal Militair Commando Oost. foto AN P door Frouke Houtman DEN HAAG - Drogisterijen en internetbedrijven mogen con tactlenzen blijven verkopen. Vrije verkoop leidt niet tot meer complicaties of schade aan het gezichtsvermogen. Dat schrijft minister van Volksgezondheid Hoogervorst in een brief aan de Tweede Kamer, na gesprekken te hebben gevoerd met onder anderen fabrikanten en leve ranciers van lenzen. Aanleiding voor deze gesprek ken was een motie van Kamerlid Buijs. De CDA'er pleitte ervoor -Vxi .ft lenzen van de vrije markt te we ren, omdat dit volgens hem de volksgezondheid schaadt. Elk jaar moeten vijf mensen een hoornvliestransplantatie on dergaan wegens verkeerd ge bruik van contactlenzen. Alleen een specialist zou lenzen mogen aanmeten. Twee jaar geleden bracht de Gezondheidsraad al een soortgelijk advies uit en ook uit de medische wereld kwamen protesten tegen vrije verkoop. Toenmalig minister van Volks gezondheid Borst trok zich destijds niets van de druk aan. Hoogervorst is nu evenmin op andere gedachten te brengen. De grootste risico's doen zich voor bij de lenzen die dag en nacht worden ingehouden en die zijn toch alleen bij de optici en verkrijgbaar, zo verdedigt Hoogervorst zijn besluit. Alleen zachte lenzen - die hooguit drie maanden meegaan - kunnen bij drogisterij, groothandel of via internet aangeschaft worden. Volgens Hoogervorst heeft on veilig gebruik van lenzen verder niet zozeer te maken met waar ze aangemeten of verkocht wor den, maar door verkeerd ge bruik door de lensdrager. Die zou soms instructies onnauw keurig opvolgen en zich onvol doende laten controleren. De WD-minister is bang dat de prijzen zullen stijgen wanneer lenzen alleen bij de opticien ver krijgbaar zijn. „Ik vind dat een contactlensdrager de keuzevrij heid moet hebben om zijn con tactlenzen aan te schaffen waar hij dat wil", meent de minister. Dat in Europa verder alleen in Portugal lenzen vrij verkrijg baar zijn, maakt volgens hem geen enkel verschil. Hoogervorst is wel groot voor stander van een systeem van keurmerken. Dat de sector op dit moment bezig is zo'n sys teem op te zetten, juicht hij toe. Buijs, indiener van de motie, wilde niet reageren. GPD DEN HAAG - De dierenbeschermingsorganisatie Compassion in World Farming demonstreerde gisteren in Den Haag tegen vee transporten over lange afstanden. De organisatie bood minister Veerman van Landbouw 50.000 handtekeningen aan. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren in de zaak van de dodelijke schiet partij van 20 februari op de Bergweg een Tunesiër tot een lange gevangenisstraf veroor deeld. Hij kreeg twaalf jaar cel voor moord op een 23-jarige man en het zwaar verwonden van twee anderen. Zijn broers kwamen er veel lich ter van af. Zij werden tot respec tievelijk zes en vijf maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij een van de gewonden hebben geschopt en geslagen. Officier van justitie G. Bos had twee weken geleden tegen hen veertien en acht jaar geëist. De rechtbank achtte de twee echter niet medeplichtig. Zij wisten niet dat hun broer een wapen bij zich had. De schietpartij op klaarlichte dag voor de ingang van elektro nicazaak Correct in Rotterdam- Noord veroorzaakte veel com motie. De Tunesische broers hadden al langere tijd een con flict met de Marokkaanse man nen die bij de schietpartij slachtoffer waren. De Marokka nen zouden de Tunesiërs stelsel matig hebben bedreigd. Toen die hun kwelgeesten op de Berg weg tegenkwamen, volgde de schietpartij.De officier van jus titie had de hoofdverdachte zes tien jaar achter de tralies willen zien verdwijnen. Hij zou, net als zijn broer, eerder ook betrokken zijn geweest bij een schietinci dent bij het Centraal Station. ANP Beai ik n iet veeU te ver/woe/êmd voor. jë. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De brandbom-aanslag zon dagmorgen in een woning in Delfgauw is mogelijk gepleegd door meer dan een per soon. Dat deelde een politiewoordvoerder gisteren mee. De politie hield zondag op Schiphol een be langrijke verdachte aan. De politie zoekt nog twee mannen die ten tijde van de aan slag bij het huis rondliepen. Een 38-jarige vrouw raakte bij de aanslag zwaargewond toen zij de voordeur open deed voor iemand die aanbelde en een bran dende vloeistof naar binnen werd gegooid. Doordat het slachtoffer een nachthemd van synthetische stof aanhad, heeft zij enige tij d in brand gestaan. Haar ouders en zoons raakten lichtgewond, toen zij probeerden de vlammen te doven. De vrouw verkeerde ook gisterochtend nog in levensgevaar. Hoogstwaarschijnlijk is de aangehouden verdachte de (ex-)partner van het slachtof- ROTTERDAM - Na Utrecht heeft ook Rotterdam een taxicen trale die in de stad rijdt voor een vast tarief (9,50 euro). Een succes, constateerde directeur Ten Cate van Taxicentrale Ra- vero gisteren na het eerste weekeinde. Het aantal ritten is ver dubbeld. Met veertig taxi's is Ravero een kleine ondernemer in Rotter dam. De Rotterdamse Taxicentrale (TRC), die met zeshon derd taxi's de markt domineert, gelooft niet dat het goedkope vaste tarief loont. TRC is dan ook niet van plan zich te mengen in de concurrentiestrijd. „Dan geef je toe dat je je klanten ja renlang hebt bedonderd", zegt directeur Reith. Stunten mag volgens de taxiwet. ANP TILBURG - Een 31-jarige agent van de politie Midden- en West-Noord-Brabant is gisteren aangehouden en in verzeke ring gesteld. Uit intern en strafrechtelijk onderzoek blijkt volgens het korps dat de man meerdere vrouwelijke collega's heeft lastiggevallen. De korpsleiding maakte ook bekend dat een 21-jarige agent in opleiding geschorst is. Hij wordt ervan verdacht dat hij een vrouwelijke medestudent heeft lastiggevallen. Een 23-jarige administratief medewerkster van het korps werd eveneens geschorst. Zij zou verzwegen hebben dat ze een proces-ver baal voor rijden onder invloed heeft gekregen. ANP DEN HAAG - De oud-politicus H. Dijkstal wordt voorzitter van het College van Toezicht Collectieve Beheersorganisaties Auteurs- en Naburige Rechten. Samen met Th. Bremer en C. Regoort zal hij toezien op de mor demisering en uniformisering van vijf organisaties die zich bezighouden met de inning en verdeling van auteurs- en aan verwante rechten, zoals Buma en Stichting Leenrecht. ANP GRONINGEN - Een chauffeur van het Groningse taxibedrijf VTG mocht zondag wegrijden met de gloednieuwe televisie van een klant. De klant kon de ritprijs van een kleine tien euro niet betalen en besloot in samenspraak met de chauffeur het toestel als onderpand te gebruiken. Volgens directeur I. Faber van VTG gebeurt het vaker dat chauffeurs kostbare bezittingen van hun klanten in beslag nemen, wanneer die niet kunnen betalen. ANP DEN HAAG - De directie van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught mag niet alle gevangenen even ingrijpend on derzoeken. De rechter in Den Haag bepaalde gisteren dat de gevangenen steekproefsgewijs aan visitaties mogen worden onderworpen, maar de EBI moet daarbij rekening houden met hun persoonlijke omstandigheden. Zo mogen bijvoorbeeld gedetineerden die net de gevangenis binnenkomen, vaker worden gevisiteerd dan degenen die er al lang zitten. Dertien gevangenen in de EBI hadden het kort ge ding aangespannen om een einde te maken aan de structurele visitaties. Ze voelden zich vernederd en onmenselijk behan deld door de onderzoeken aan onder meer lichaamsopenin gen. De gevangenen eisten verder in het kort geding een einde aan stelselmatig fouilleren. Aan deze en andere eisen gaf de voor- zieningenrechter geen gehoor. ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Door de vergrij zing stijgen de uitgaven aan ge neesmiddelen jaarlijks met 25 miljoen extra. Ouderen gebrui ken steeds meer geneesmidde len en geven daar ook steeds meer geld aan uit. In 2002 steeg het aantal recepten voor medi cijnen aan 65-plussers met drie procent. De totale uitgaven aan geneesmiddelen voor ouderen stegen met negen procent. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK). Gemiddeld ga ven Nederlanders in 2002 per persoon 252 euro uit aan ge neesmiddelen. Mensen tussen de 65 en 74 jaar besteedden ruim twee keer zo veel, 625 euro. Ouderen van 75 jaar en ouder gaven nog meer uit: 817 euro per persoon. Deze laatste groep kwam gemiddeld 34 keer per jaar met een voor schrift bij de apotheek. Daarbij ging het meestal om herhalings recepten. Ouderen slikken vooral bloed- verdunners, slaapmiddelen, plaspillen en kalmeringsmidde len. Het meeste geld wordt uit gegeven aan geneesmiddelen tegen dichtslibbende bloedva ten, te hoog cholesterolgehalte en aan maagzuurremmers. Het aantal ouderen neemt snel toe. Op dit moment zijn er 2,2 miljoen Nederlanders van 65 jaar of ouder. Over twintig jaar is dit aantal naar verwachting ruim anderhalf keer zo groot. Het SFK voorspelt daardoor een jaarlijkse extra stijging van de uitgaven aan geneesmidde len van 25 miljoen euro. In 2002 werd via de apotheken ruim 3,7 miljard euro aan geneesmidde len verstrekt. GPD fer, maar dat bevestigt noch ontkent de po litie. Het gezin was bij de politie bekend als problematisch, maar over de aard van de problemen zegt zij niets. Toen de man werd aangehouden, stond hij op het punt het land te verlaten. De rechter-commissaris bepaalt vandaag of morgen of justitie hem langer mag vasthouden. Wie de twee mannen van rond de twintig zijn die justitie zoekt, is nog onduidelijk. Volgens getuigen renden deze twee personen weg toen buren naar buiten kwamen om de vrouw te helpen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De nationale recherche heeft vorige week in Amstelveen en Amsterdam vier leden van een Brits-Nederland- se drugsbende opgepakt die zich bezighielden met de handel in heroïne van Amsterdam naar Londen. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren be kendgemaakt. Deze actie ver liep in nauwe samenwerking met de Britse autoriteiten. Donderdag hield de politie in Amstelveen een Britse koerier aan die tien kilo heroïne bij zich had. Na de aanhouding van de Brit arresteerde de recherche in Amsterdam nog drie leden van de Nederlandse organisatie. Re chercheurs deden op vier plaat sen huiszoeking, waarbij zij drie vuurwapens met geluidsdem pers aantroffen. Op dezelfde dag kwamen poli tiemensen in Groot-Brittannië in actie. Die verrichtten twee aanhoudingen en namen bij huiszoekingen anderhalf kilo heroïne in beslag. Het onder zoek naar de internationale he roïnehandel begon halverwege juni na een rechtshulpverzoek vanuit Londen. De Oostenrijkse politie heeft sa men met politiekorpsen uit an dere Europese landen een slag toegebracht aan een Nigeriaan- se drugsbende die ook vanuit Amsterdam zou opereren, meld de het Duitse persbureau DPA gisteren. Nigeriaanse koeriers zouden heroïne en cocaïne in hun lichaam meenemen vanuit Colombia en via de Nederlandse Antillen naar Nederland ver voeren. Volgens de Oostenrijkse politie verstopten de koeriers de drugs in Amsterdam in beschuitrollen en toiletartikelen en smokkel den ze de cocaïne en heroïne vervolgens met de auto en de trein naar andere landen in Eu ropa. In Oostenrijk en Duits land heeft de politie arrestaties verricht. Er deed geen Neder lands team aan deze actie mee, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3