PZC Hamilton wacht nieuwe lijdensweg tour ie franc Lotz wil weer mooie jongen worden Van Marwijk moet afwachten Magere bekerloting Kloetinge en Hoek Geletruidrager trekt sprint aan voor winnende land- en ploeggenoot cSxÉxÉx Overleven Gevaarlijke close-up van cameraman Ajax heeft groep rond dinsdag 8 juli 2003 Bram Schmitz naar Telekom Monstervlucht Bloed Vrouw klaagt Kobe Bryant aan Weer nationaal record Verdonk Liefers voldoet aan WK-limiet PSV begint seizoen in Kerkrade Hiddink gooit het roer om Ajax verder zonder Sjakie door Ad Pertijs SEDAN - Tien minuten na de fi nish verscheen er gisteren zo waar een lachje op het tot dan toe gepijnigde gezicht van Tyler Hamilton. „Ach, de Giro was een goede training voor het dra gen van deze pijn." De 32-jarige Amerikaanse kop man van CSC bijt deze Tour-da- gen op zijn tanden. Zondag viel hij in de massaspurt van Meaux zo hard op zijn schouder, dat het team liet weten dat hij vanwege een gebroken sleutelbeen de koers moest verlaten. Even later volgde de correctie. Hamilton ging het toch nog een keer pro beren. „Omdat hij het zelf wil", benadrukte teambaas Bjarne Riis. „Van ons mag hij stoppen, maar deze j ongen wil zijn droom om het podium te halen niet zo maar opgeven. Hij was hele maal klaar voor deze ronde. Ik begrijp dat ook wel." En dus stapte Hamilton gisteren weer op de fiets. „Ik heb veel pijn. De masseur is vannacht nog twee uur met me bezig ge weest. Maar toch, het zal zwaar worden.Als er één renner is die niet terugschrikt voor een beet je pijn, dan is het Tyler Hamil ton. Vorig j aar brak hij in de eer ste week van de Giro het gewricht tussen bovenarm en schouder. Hamilton wilde ook toen niet van opgeven weten. Hij liet zelfs geen foto's maken, omdat hij niet wilde weten wat er precies aan de hand was met zijn schouders. In de bergen bond de Italiaan een riem om zijn stuur; hij nam de andere zijde ervan stevig tus sen zijn tanden. Zo ontlastte hij bij het trekken aan het stuur zijn schouder. Hamilton beet zich letterlijk vast in de tweede plaats. Wel moest na afloop zijn gebit gerenoveerd worden. „De pijn was zo erg dat ik mijn tan den stuk heb gebeten." Gisteren meldde Hamilton zich na een dag afzien met opgegeven hoofd in finishplaats Sedan. „Het zit denk ik in mijn karakter dat ik deze pijn kan verdragen. De ploegentijdrit halen is mijn eer ste doel. Ik laat dit team niet zo maar in de steek." GPD Cooke en McGee zijn uniek duo door Ad Pertijs SEDAN - De geletruidrager die de massaspurt aantrekt voor een ploegmaat. Een winnende sprint nog wel. Dat maak je al leen mee bij de heren McGee en Cooke, twee 'brutaaltjes' uit Australië die zijn opgegroeid ver weg van het traditionele Eu ropese wielerdenken. „Brad heeft altijd al mijn spurts aangetrokken. Nu hij in de gele trui rijdt, verandert dat niet plotseling. Brad is niet het type kopman dat eist dat iedereen voor hem werkt. Zelfs al zou ik hem via de bonificatieseconden uit de gele trui hebben kunnen sprinten, dan nog zou hij het niet nagelaten hebben. Ik prijs me gelukkig dat ik bij hem in de ploeg zit", sprak winnaar Baden Cooke (24) na de gewonnen tweede etappe vanuit zijn hart. Beide FDJeux.com-coureurs koersen vanuit het hart. Waar McGee via zijn tijdritten en zijn progressie in de bergen inmid dels veel respect heeft afge dwongen bij het Europese ge deelte, wordt Cooke door velen nog altijd gezien als de 'cowboy Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl SEDAN - Een close-up maak je normaal gesproken door in te zoomen. Een cameraman van de Franse televisie probeerde het - gisteren tij dens de. (weede Tour etappe op een ouderwetse ma nier: hij naderde de Franse cou reur Lilian Jégou zó dicht dat beiden met elkaar in aanraking kwamen, waardoor de renner tegen het asfalt sloeg. Jégou was al na vijf kilometer in de aanval gegaan met zijn land genoot Frédéric Finot. Onge veer negentig kilometer voor de finish wilde de Franse camera man de renner van Crédit Agri- cole van dichtbij in beeld bren gen. Daarbij raakte een kabel van de camera verstrikt in het stuur van Jégou. Jégou ondervond weinig hinder van de valpartij, al scheelde het weinig of de renner had zware verwondingen opgelopen. Op het moment van het incident wilden juist twee jury wagens de koplopers passeren. Toen Jégou tegen de grond smakte, kon de voorste jury-auto dankzij een reflex van de bestuurder de wielrenner ontwijken. De auto belandde in de berm, maar daardoor bleef Jégou onge deerd. Beide vluchters werden overigens achterhaald. ANP SEDAN - Bram Schmitz rijdt de komende twee seizoenen voor het Duitse Team Telekom. De 26-jarige Nederlander fietst nu nog voor BankGiroLoterij. „We zijn blij dat hij naar onze ploeg komt", zei Telekom- ploegleider Walter Godefroot gisteren. „Niet alleen als cou reur is hij geschikt voor Tele kom. Ook qua karakter past Schmitz bij de groep." ANP from Down Under'. Hij is zelfs ooit aangeduid als het 'Cookie Monster'. Afgelopen zondagavond viel zijn naam weer eens in dit ver band. Bij Rabobank wezen en kele renners hem aan als de schuldige van de valpartij in Meaux. Cooke haalde er giste ren zijn schouders over op. „Sinds mijn valpartij in de Dauphiné Libéré wijst iedereen naar mij als er weer eens geval len wordt. Kennelijk is het ge makkelijk zo'n zondebok te hebben. Maargeloof me,zondag was ik niet eens in de buurt van de valpartij. De tv-beelden wij zen dat gelukkig ook uit." Toch begrijpt Cooke ook wel een beetje waarom er zo gemakke lijk in zijn richting wordt gewe zen. „In het verleden heb ik fou ten gemaakt, dat weet ik. Ik kom uit een wielerschool, waar het er ruig aan toe kon gaan. In Au stralië zijn we het gewend om op de baan schouder tegen schou der te rijden; in de sprints en de puntenraces. Op de weg heb je de criteriums, waarin het er be hoorlijk heet aan toe kan gaan. Ik ben dus geen renner die zich graag opzij laat zetten. Dat doen erkende en gerespecteerde toppers als Zabel en McEwen overigens ook niet. Alleen bij mij wordt er steeds een punt van gemaakt." Gisteren leverde hij een loep zuivere spurt af na een etappe die lange tijd een prooi leek te gaan worden voor de 26-jarige Fransman Frédéric Finot van Jean Delatour. Nadat die eerst medevluchter Lilian Jégou had achtergelaten, werd Finot na een monstervlucht van iets meer dan tweehonderd kilometer in de straten van Sedan achter haald door het peloton. McGee: „We kregen hem toch nog on verwacht snel te pakken. Op een gegeven moment had ik me al neergelegd bij het feit dat ik mijn gele trui aan hem zou ver liezen." In de spurt zette McGee zich vervolgens op kop. Cooke ver loor even het contact, maar her stelde zich. Vervolgens liet hij iedereen kansloos. Of het zijn definitieve door braak is als sprinter? Cooke weet het nog niet. „Ik verlies vaak omdat ik moeite heb met de timing. Dan weer ga ik te vroeg aan, dan weer te laat. Dit keer had ik geen keus. Ik raakte ingesloten en er was maar één moment om de spurt aan te gaan. Gelukkig was dat de per fecte timing." GPD Baden Cooke (links) passeert Jean-Patrick Nazon (midden) en Jaan Kirsipuu (rechts) vlak voor de streep in Sedan. fotoChristopheEna/AP door Edward Swier SEDAN - De zeven overgeble ven Rabo-renners stonden er gisteren bedrukt bij aan het ver trek in La Ferté-sous-Jouarre. Maar zij konden tenminste nog starten. Hun ploeggenoten Levi Leipheimer en Mare Lotz had den ze achter moeten laten in Meaux. „We moeten ons samen rapen", zuchtte de Belg Mare Wauters. Bram de Groot, die er een dag eerder bij de massale valpartij ook tussen lag in de kluwen van fietsen en renners, sprak van 'een bedrukte sfeer'. De Groot: „Ik mis mijn kamergenootje Mare Lotz. Het is gewoon shit. We moeten het nu maar van dag tot dag bekijken en de spirit te rug zien te krijgen." Gisteren likte de Nederlandse ploeg zijn wonden in de tweede etappe. Oscar Freire raakte in gesloten in de sprint en bleef ver verwijderd van de ereplaatsen. Remmert Wielinga zat in de fi nale achter een serieuze valpar tij, wachtte rustig af en vervolg de zijn weg. Dat hij bijna zes minuten verloor, deerde niet; je leert relativeren na zo veel pech. Filosoferen over de te voeren tactiek heeft ook even geen zin. Michael Boogerd wil in ieder ge val niets horen van een rol als kopman. „Straks word ik het en eindig ikals38e. Dankrijgikie- dereen over me heen en ben ik een nog groter slachtoffer dan Levi Leipheimer." Wie gisterochtend de Ameri kaan voor de hoofdingang van het Centre Hospitalier in Meaux zijn gevecht tegen de tranen had zien verliezen, weet dat dat niet waar kan zijn. De Amerikaan, met een breuk in zijn zitbeen, oogde als een oud mannetje in zijn te grote rolstoel met zachte kussens. „De Tour gaat verder en ik maak er geen deel meer van uit. Dat is de ergste pijn die ik voel. Als de Tour de bergen in gaat, de bergen waarop ik me helemaal heb voorbereid, dan wordt het loodzwaar voor me. Maandenlang heb ik me op deze Ronde van Frankrijk gefocust. Ik voelde me sterk, erg sterk. Ik had echt het idee dat ik er iets moois van kon maken. Maar die val... het ging te snel om nog te stoppen. Ik voelde meteen dat er iets mis was." Leipheimer weet dat hij ten minste tien dagen volledige rust moet houden. „In het slechtste geval sta ik drie weken stil. Plannen? Ik kan aan niets an ders denken dan aan de Tour de France van volgend jaar. Dan ben ik er weer. Misschien richt ik me op de Vuelta, er blijft waarschijnlijk niks anders over." Leipheimer zal wel moeten in de Ronde van Spanje, want aan het eind van dit seizoen loopt zijn contract bij de Rabo-ploeg af. Om zijn enorme salaris waar te maken, moet hij zeker nog wat laten zien dit jaar. Ook het contract van Lotz loopt af. Mogelijk heeft de Limburger er zelf al aan gedacht, maar nie mand durft nu al pijnlijke vra gen te stellen. Lotz ziet er nog veel beroerder uit dan Leiphei mer. Passanten schrikken; zijn gehavende gezicht is net een verfdoos, van geel tot pimpel paars. De breuken aan zijn kaakbeenboog en oogkas zijn te gevaarlijk om verder te fietsen. „Met mijn benen is niets mis. Maar ik mag niet. Ik heb van de Marc Lotz en Levi Leipheimer (achtergrond) daags na hun desa streuze Tourstart. foto Wouter Borre/GPD doktoren begrepen dat er, in de open lucht en bij volle inspan ning, gevaar bestaat op compli caties." Niet langer dan een uur achter een had hij kunnen slapen, zit tend. „Nu gaathetwel,maarhet kan zijn dat ik door de pijnstil lers niks voel." Aanvankelijk had Lotz zelf de ernst van de zaak niet door. „Toen ik opstond om weer weg te rijden, zag ik bloed op de grond. Het spoot aan alle kanten uit mijn gezicht. Maar ik dacht: ze naaien m'n lip en wang en we zijn weer vertrokken. De artsen in het ziekenhuis stel den hem teleur. Hij liet een traan, maar probeert zich een ochtend later groot te houden. „Het is enorme pech. Maar ge lukkig word ik wel weer een mooie jongen." Lotz landde gistermiddag op Schiphol en bezocht het Mean der-ziekenhuis in Amersfoort voor extra onderzoek. „Binnen drie, vier dagen hoop ik de trai ning te hervatten. Of ik het dan ook nog kan opbrengen naar de Tour te kijken? Zeker wel. Maar als het op een massasprint aan komt, kruip ik toch maar achter de bank." GPD Gistermiddag kwam Rudy Altig even langs. Altig is een van de leukste Duitsers in de Ronde. Hij zal nu een flinke zestiger zijn. En ie dere dag dat hij leeft, beschouwt hij als een feest. Anderhalf decennium geleden ontdekten artsen kanker bij het krachtmens en werd er flink in hem gesneden. Hij vertelde me ooit dat hij nog leefde omdat hij vroeger op de fiets in de Tour de France had leren overleven. Ooit was hij wereldkampioen, meer dan veertig jaar geleden. Maar ooit telt voor Altig niet meer. Achteruitkijken vindt hij iets voor oude man nen, zijn leven nu is heerlijk en spannend, de dag van morgen altij d mooier. Altig was een heel chi que knecht van Jacques Anquetil en later ook Mart Smeets van Felice Gimondi. Hij won in de Tour etappes, droeg 't geel en werd een zeer geliefde gast toen hij eenmaal gestopt was met fietsen. Dat was opvallend, want tot in de jaren zestig vond voormalig Ronde-directeur Jacques God- det het niet gepast Duitsers bij het fietsfeest uit te nodigen. Goddet was van de oude stempel, maar voor Altig had de conservatieve Fransoos respect. Altig sprak en spreekt goed Frans (even als Italiaans plus een beetje Spaans en Neder lands) en dat hielp en helpt nog steeds. Tegenwoordig is hij duider voor de ARD en ana lyseert Altig op harde en eerlijke wijze. Hij spaart niets en niemand en buldert zijn lach de microfoon in. Gedurende de middag stapt hij wat rond en begroet oude bekenden. En het is fraai te zien dat iedereen deze man kent en ook nog mag. Je komt zelden dat soort mensen tegen. Je noemt ze vaak joviaal of gewoon aardig. Rudy gaf me een beul van een hand en iemand in ons gezelschap vroeg Altig of hij iets wilde drin ken. „Du vin!", bulderde de vroegere kampioen. Ons gezelschap moest passen, we hadden im mers thee, koffie of frisdranken. Altig hief zijn handen ten hemel:,Bij de Tour hoort toch wijn Bij het leven hoort wijn! Koffie is voor pieke- raars, cola voor zenuwenlijders. Ik neem morgen een fles mee en dan gaan we verhalen vertellen." Iemand riep: „Een kopje thee wellicht?" Groot meester Altig draaide zich naar de man: „Zie ik er zo ziek uit? Biedt u mij toch een glas champag ne aan. We zijn nota bene vlak bij Reims en jullie Hollanders hebben niet eens champagne voor radig. Wat een armoe! Lachend maar ook hoofdschuddend liep hij door; je kunt in de Tour leven maar ook overle- LOS ANGELES - Kobe Bryant staat onder verdenking seksueel misbruik. De Amerikaanse basketballer van del Angeles Lakers gaf zichzelf aan bij de politie nadat een vrot hem had aangeklaagd. Bryant zou haar vorige week maand; lastig hebben gevallen in een hotel nabij Vail. De 24-jah I Bryant, een van de grote sterren in de NBA, heeft volgens' politie volledige medewerking aan het onderzoek verleen! een verklaring stelt de politie dat ondervragingen en fysjJ bewijzen voldoende grond hebben opgeleverd om Bryanta; te klagen. De vrouw die de aangifte heeft gedaan, zou eennj gentienjarige medewerkster van een hotel zijn. RTR TUNIS - Na het zilver en een Nederlands record op de lOOme ter horden blijft Marianne Verdonk het uitstekend doens het WK G-atletiek in Tunesië. Op de 4 0 0 meter liep de Terne; zense in de halve finale naar een vierde plaats en een nie® Nederlands juniorenrecord: 1.06,04. Het oude record stonde 1.07,15. In de finale eindigde ze als zesde in 1.06,84. ZAGREB - Gert-Jan Liefers heeft gisteravond bij Grai Prix-wedstrijden in Zagreb voldaan aan de WK-limiet opj 1500 meter. De Nederlander eindigde in de snelle races! vierde in 3.34,76. De A-limiet voor het WK lag op 3.34,9 Winnaar werd de Keniaan Kipkurui in 3.34,34. Simon Vme men eindigde als vierde op de 3000 meter steeple in 8.22.5" Khamis Abdullah Saifeldin uit Qatar won in 81851ANf ZEIST - Landskampioen PSV en Ajax beginnen het niein voetbalseizoen met een uitwedstrijd. PSV begint de compel tie in de eredivisie op vrijdag 15 augustus in Kerkrade tege Roda JC. Ajax gaat twee dagen later op bezoek bij Vitesse: Arnhem. Feyenoord neemt het op zondag 17 augustus inee thuiswedstrijd op tegen NEC. De eerste topper is Feyenoori PSV op zondag 21 september. PSV - Aj ax staat voor zondag! oktober op het programma. Ajax - Feyenoord volgt op zonde 30 november. In de eerste divisie begint nieuwkomer AGOïi op 15 augustus met een thuiswedstrijd tegen TOP Oss. AM EINDHOVEN - Met de traditionele bosloop begon PSV gis terochtend aan de zwaarste seizoenvoorbereiding in jam Na drie trainingsdagen vliegt de selectie donderdag na; Zuid-Korea, waar in tropische omstandigheden vier wet strijden worden gespeeld. Na terugkeer in Nederland mi PSV naar Engeland voor een rondje Londen langs West Ha: United, Crystal Palace en Tottenham Hotspur. Deze aanlos staat in schril contrast met die van voorgaande jaren. PSVbt gon altijd rustig met oefenduels tegen amateurploegen. Hit dink kiest nu voor een harde voorbereiding op niveau. GP1 AMSTERDAM - Sjakie Wolfs is niet langer de materiaaln®. van Ajax. De zeventigjarige Wolfs geldt als een icoon vani Amsterdamse club. Volgens algemeen directeur Arie van Ei den is in onderling overleg gekozen voor het beëindigen vs zijn dienstverband. „Hij was daar niet honderd procent g lukkig mee, maar had wel begrip voor de situatie!" ANP door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Met een gefor ceerde glimlach op het gelaat begeleidde trainer Bert van Marwijk gisteren de eerste trai ning van Feyenoord voor het nieuwe seizoen. De oefenmees- ter had graag over meer dan tien fitte veldspelers en drie doel mannen beschikt. Ook voor de coach is het af wachten welke spelers nog ko men of gaan. Verre van ideaal, circa zes weken voor het begin van de competitie, ook al omdat de naar succes hunkerende ach terban graag wil horen dat de club voor alle prijzen gaat. Aanwinst Dirk Kuijt maakte een gretige indruk. Danko La- zovic ontbrak nog. De Serviër (20) is medisch gekeurd en wil dolgraag komen. Feyenoord heeft echter nog geen akkoord met zijn club Partizan Belgrado gesloten. Ono, Elmander, Acu- na, Buffel en Salomon Kalou zijn nog op vakantie. Bonaventure Kalou en Brett Emerton ontbraken, omdat ze bijna rond zijn met respectieve lijk Auxerre en Blackburn Ro vers. Anthony Lurling en Sebastian Pardo lagen ziek in bed en Kees van Wonderen, Pieter Collen, Ramon van Haaren, Christian Gyan en Ferne Snoyl zijn nog geblesseerd. „Tja, ik had het allemaal ook liever anders gehad", stamelde Van Marwijk. „Ik kan alleen nog maar hopen dat de clubleiding snel rond komt met Peter van den Berg van RKC. Ik wil hem er heel graag bij hebben. Verdc heb ik goede hoop dat er linksback komt. Nee, Pass Bosschaart is echt te duur. Of: weet wat Pierre van Hooijdoii doet? Van mij mag hij natuurlij blijven. Maar dat is mijn niet." Inmiddels lijkt het u goed als zeker dat de spits des week een contract tekent bijhf Turkse Fenerbahce. ANP AMSTERDAM - Rond hettrai ningsveld van Ajax was he teren een komen en gaan va toeschouwers. De Amsterdams club heeft zich door een gofi seizoen, waarin het zelfs kwartfinale van de Champion League haalde, weer in de har ten van de fans genesteld. Ajax heeft zijn ouderwets bravoure terug en ook de i stelling is zoals die vroeger wa: „Zo lang mogelijk meedoen alle fronten", zei trainer Ronalt Koeman. Met de komst van c: Belg Wesley Sonck (24) heeftk zijn selectie rond. De spits, de afgelopen twee seizoen® topscorer van België werd, to kende gisteren een contratf voor vijf jaar. Sonck trof in Am sterdam alle vertrouwde nam® op de eerste training. Ondani geruchten bleven zowel Crista an Chi vu als Andy van der Me? de. „We hoeven dus geen spelen meer te halen", zei algemeen di recteur Arie van Eijden. ANP door Jan Dagevos VLISSINGEN - Kloetinge en Hoek treffen in de eerste ronde van de Amstel Cup weinig aan sprekende tegenstanders. Kloe tinge moet op bezoek bij Achil- les'29 en Hoek moet het in een uitwedstrijd opnemen tegen Capelle. De wedstrijden worden op 9 of 12 augustus afgewerkt. Hoek en Kloetinge hadden in de eerste ronde op clubs als Roda JC, Vitesse, RKC Waalwijk of Helmond Sport kunnen stuiten, maar die gingen alle aan de neus van de Zeeuwse hoofdklasse voorbijDe loting werd gister middag in Zeist verricht. Achilles'2 9 uit Groesbeek ein digde het voorbije seizoen in» hoofdklasse C van het zondag- voetbal op de zesde plaats. D' bekendste speler is Willem Kom sten (ex-Vitesse en Tottenha® Hotspur). Achilles'29 stonde kele jaren geleden onder leidia- van de Zeeuwse trainer Bof Schrier. Capelle is voor Ho® geen onbekende tegenstand- De Zuid-Hollandse format komt evenals de Zeeuws-W' mingen uit in de hoofdklasse A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38