Een beiaardier sterft op stok PZC WORLD PRESS PHOTO Inwoners Lamswaarde willen meer bouwen in hun eigen dorp Schouwse wethouder stapt uit schaamte op Hulst sluit panden in buitengebied aan op riolering 11 Automobilisten negeren massaal verbodsbord opfiets- en voetpad GROTE KERK VEERE 9 juli - 3 augustus dinsdag 8 juli 2003 Paaltje Pastorietuin 2001 Vechtersbaas bij kladden gevat Tegenvallers bij restauratie poort Verfbeurt voor molen Groenendijk Hardrijder is rijbewijs kwijt Woningen Axel mogen Polspoel stopt na 22 jaar noodgedwongen met spelen in Willibrordusbasiliek Coverbands in Westdorpe en Schoondijke Dure rit Droombaan Kerkpad Nieuw-Namen gevaarlijk Hnor Frank van Cooten NIEUW-NAMEN - Het Kerk pad in Nieuw-Namen is levens gevaarlijk voor fietsers en voetgangers. Automoblisten negeren massaal het verbods bord. Volgens R. Bleijenberg, beheer der van de nabijgelegen groeve, heeft de dorpsraad geen oog voor de problemen. Uit onvrede is hij vorige week uit de dorps raad gestapt. „Ik heb geen zin me door een Belgische automo bilist omver te laten rijden. En kijk hier, een enorme kuil in de weg. Daar past een half fiets wiel in. Levensgevaarlijk voor fietsers." Bewoners van het Kerkpad in Nieuw-Namen willen daarom dat de gemeente eindelijk iets doet aan deze verkeersonveilige situatie in de straat. Door hen is gisteren een aangetekende brief naar de gemeente gestuurd nadat een eerder schrijven op het stadskantoor 'zoek' is ge raakt. Het verbodsbord voor auto's staat in het smalle gedeelte van 1.80 meter breed. Dit verbod wordt volgens Bleijenberg ech ter massaal genegeerd door au tomobilisten. Het Kerkpad is onderdeel van de fietsroute Hulsterloo. Ook wandelen veel mensen over het Kerkpad naar de groeve. „Deze zaak speelt al anderhalf jaar, maar nog steeds is niets gedaan", zegt Bleijenberg kwaad. De bewoners vragen de gemeen te Hulst het verbodsbord te ver vangen door een demontabel paaltje. „Ik vroeg vorige week tijdens de vergadering van de dorpsraad aan wethouder De Deckere of hij de brief van de bewoners al had gelezen. Hij was echter niet op de hoogte van de brief. Die is dus klaarblijke lijk zoekgeraakt. Vandaar dat de bewoners wederom een brief hebben gestuurd, maar nu aan getekend. Kijk, de meeste be woners van het Kerkpad zijn oude en bescheiden mensen en dus niet zo gewend actie te voe ren. Vandaar dat ik het maar voor hen opneem." Bleijenberg was tot vorige week nog lid van de dorpsraad maar is daar inmiddels uitgestapt. „De dorpsraad heeft weinig oog voor de problemen van de bewoners van het Kerkpad. Daar ben ik heel kwaad over. De dorpsraad maakt het moeilijk voor deze mensen. Ik laat het er in ieder geval niet bij zitten." Het steekt Bleijenberg dat de dorpsraad zich wel sterk maakt voor extra parkeerplaatsen op het terrein achter de kerk. „Ik vraag me echter af of je in de pastorietuin zomaar een par king kunt aanleggen." In een extra vergadering van de dorpsraad, vorige week, zijn door wethouder E. de Deckere twee plannen met betrekking tot het Kerkpad uit de doeken gedaan. Het eerste plan gaat om acht nieuwe parkeerplaatsen bij het kerkhof. De nieuwe par king wordt zo ingericht, dat ook ouderen gemakkelijker kunnen in- en uitrijden. Volgens voorzitter F. Michielsen van de dorpsraad kwam de be hoefte aan extra parkeerruimte naar voren in een enquête van de dorpsraad in 2001. Er wordt re kening gehouden met het be houd van de huidige verkeerssi tuatie in het smalle deel van het Kerkpad. Volgens Michielsen komt dit te gemoet aan zowel de wensen van de inwoners, van de ge meente en van de dorpsraad. Bleijenberg bestrijdt dat: „Handhaving van de verkeers situatie is niet de wens van de bewoners van het Kerkpad. Zij willen passende maatregelen om het doorgaande autoverkeer uit het Kerkpad te weren." Wethouder De Deckere kondig de in de vergadering van de dorpsraad eveneens aan dat op het braakliggende deel van het Kerkpad aan de Koningsdijk in Nieuw Namen ook extra par keergelegenheid komt, omge ven door groen. Richard Bleijenberg staat op het Kerkepad in Nieuw Namen, waar de auto's soms overheen scheuren. foto Wim Kooyman door Gino van den Broecke LAMSWAARDE - Inwoners van Lamswaarde vinden het aantal bouwcontingenten in hun dorpskern te weinig. Zoveel bleek gisteravond tijdens de drukbezochte jaarvergadering van de dorpsraad in gemeen schapscentrum De Luifel. „In 2004 mogen er nog drie per celen bebouwd worden en daar na moet gewacht worden tot 2010. Is hier door de gemeente niets aan te doen?", vroeg voor zitter Aran van der Meer aan het voltallig aanwezige college van burgemeester en wethouders. Wethouder B. Pauwels zei toe dat de gemeente er alles aan zal doen om bij de Provincie aan te geven dat Hulst graag extra contingenten wil hebben voor haar gemeente. „We zitten in al le kernen met een wachtlijst van mensen die graag willen bou wen in eigen dorp en daar zijn wij zeker voorstander van. 2010 is ook voor ons erg ver weg." Ook pleitten de aanwezigen voor wat meer groen, boompjes, bankjes en uitbreiding van de speeltuin aan de Pastoor Wil lemstraat. „Want er is wel nieuwbouw in het dorp, maar verder hebben we zo weinig", aldus één van de aanwezigen. Het college beaamde dat, maar verklaarde dat ze het geld niet heeft .Verder bleek ook de ver paupering van de Achterstraat en een woning aan de Prins Hen drikstraat voor vele aanwezi gen een doorn in het oog te zijn. De toenmalige gemeente Hon- tenisse was een aantal jaren erg ver met een plan om de Achter straat te herstructureren, maar dat is toen uiteindelijk niet doorgegaan. „We wilden toen niet overgaan tot onteigenen maar het anders oplossen en dat is toen jammer genoeg niet ge lukt", vertelde Pauwels. Ook nu is de gemeente er nog volop mee bezig om het op te lossen. „We proberen de zaak aan te kopen en er bouwgrond en woningen te plaatsen. Dit moet wel op een redelijke basis van financiering anders kan het niet lukken." TERNEUZEN - Een 18-jarige man uit de gemeente Terneu- zen is zaterdag in Terneuzen aangehouden wegens mishande ling en bedreiging eerder die dag. 's Middags was bij de politie een melding binnengekomen van mishandeling van een vrouw in een woning aan de Vredestraat te Sas van Gent. Toen de politie arriveerde, ontstond tussen de 18-jarige jongen uit Terneuzen en omstanders een worsteling op straat. Een poli tieagent raakte hierbij gewond. Later die avond kon de 18-ja- rige jongen aangehouden worden. De oorzaak van de mishan deling ligt in de relationele sfeer. HULST - De restauratie van de Dubbele Poort in Hulst duurt langer dan verwacht. De poort zou voor de zomervakantie uit de steigers gaan, maar door een aantal tegenvallers is dit niet haalbaar. Met name het metselwerk kost meer tijd dan vooraf werd gedacht. Tijdens de werkzaamheden werd geconsta teerd dat meer stenen uit het bouwwerk gehaald moesten worden om speciaal behandeld te worden. Na de behandeling worden de stenen terug geplaatst. Kort na de zomer 2002 werd gestart met de restauratie van de Dubbele Poort. De poort aan de zijde van de stadsmolen werd eerst onderhanden genomen. Deze kant van de poort blijft gesloten tot aan de bouwvakan- tie. Tijdens de bouwvakantie zijn de poorten open voor ver keer. Medio september, wordt de poort en de voetganger spoort aan de kant van de Keldermanspoort afgesloten voor het verkeer. Naar verwachting is de klus begin oktober klaar. KLOOSTERZANDE - De open standerdmolen aan de Groe nendijk in Kloosterzande wordt deels opnieuw in de verf ge zet. De houten molen vergt jaarlijks onderhoud om verwering tegen te gaan. De wieken en de houten kast worden dit jaar onderhanden genomen. De werkzaamheden starten begin september. De molen is sinds 1959 eigendom van de gemeente. De molen werd voor een symbolische gulden gekocht van freule Henriëtte Collot d'Escury. TERNEUZEN - Van een 22-jarige automobilist uit de ge meente Terneuzen is zondagmiddag in zijn woonplaats het rijbewijs ingenomen, naar aanleiding van diverse verkeers overtredingen. De man reed over de rijksweg 61 met een snel heid van 151 kilometer per uur in plaats van de toegestane 100 kilometer per uur. Tevens reed hij met beide handen in de nek met een snelheid van zo'n 95 kilometer per uur, deed hij aan bumperkleven en droeg geen autogordel. De politie maakte proces-verbaal op. AXEL - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen medewerking verlenen voor de bouw van drie woningen op de hoek Kanaalkade/Van Middelhovenstraat in Axel. De woningbouw is geprojecteerd op grond die volgens het be stemmingsplan de bestemmingen 'bedrijven', 'groenvoorzie ningen' en 'verkeersdoeleinden' hebben. Er kan dus alleen maar gebouwd worden door middel van een vrijstellingspro cedure. Daarvoor is het wel nodig dat de gemeenteraad eerst een besluit neemt dat voor het betreffende gebiedje een be stemmingsplan wordt voorbereid. Als Gedeputeerde Staten vervolgens een verklaring van geen bezwaar geven kan de ge meente de vrijstelling en de bouwvergunning verlenen. door Jeanette Vergouwen Martin Polspoel speelde 22 jaar op de beiaard van de basiliek in Hulst. foto Wim Kooyman WESTDORPE - Coverband Gi no The Bulldoze Band geeft vanavond een concert in café De Gravin in Westdorpe. Zanger/gitarist Gino Buysrog- ge uit Kloosterzande en zijn tweemans begeleidingsband brengen hoofdzakelijk blues- en rocksongs. Het optreden be gint om 22.00 uur. Vrijdag (21.30 uur) en zondag (21.00 uur) treedt het trio op in hotel-restaurant De Zwaan in Schoondijke. Zaterdag (21.30 uur) staat in De Zwaan de Hul ster coverband Dexter op het programma. Zaterdag 19 juli geeft Gino The Bulldoze Band om 22.00 uur acte de présence in feesttent Het Krikje in Hoofd plaat. HULST - Een 27-jarige man uit Aalst (B) is gisteren op de Absdaalseweg in Hulst opge pakt voor bezit van 50 gram hennep. Op het politiebureau werd hij gehoord en kreeg hij een schikkingsvoorstel van 400 euro. De hennep werd inbeslag- genomen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl HULST - Een beiaard is een openluchtinstrument en vrij do minant van klank. Dat weet beiaardier Martin Polspoel (64) als geen ander. Hij heeft 22 jaar de beiaard van de Willibrordus basiliek bespeeld en legt nu zijn taak neer. Dit doet hij met pijn in het hart, want volgens hem sterft een bei aard op stok. „Ik heb met veel plezier al die j aren de 2 0 7 treden naar het carillon beklommen. Ik zou er ook niet mee stoppen als ik niet gedwongen werd. Ik heb een spierontsteking onder mijn schouderblad en deze dreigt chronisch te worden. Tijdens het spelen komt die pijn telkens terug en om de continuïteit te waarborgen, maak ik plaats voor een andere musicus. Het vak van beiaardier dreigt schaars te worden, maar er zijn enkele beloftevolle j onge musici dit jaar afgestudeerd in Meche- len. Ik hoop dat de gemeente Hulst, die mij verzekerd heeft dat ze de beiaardbespelingen wil behouden, snel een andere beiaardier aanstelt." Polspoel volgde Marie Jeanne Moerdijk officieel op per 1 janu ari 1981. Hij onderstreept dat het een eer is om boven in die open toren te zitten en heel het Land van Hulst te kunnen over zien. „Het trappenlopen gaat mij goed af, een kwestie van niet te snel beginnen. Als er mensen mee naar boven klimmen, leg ik ze onderweg altijd alles uit over de toren en de beiaard. Ik ken de toren van binnen en van buiten. Als afstudeerproject aan het kunsthistorisch instituut Ant werpen heb ik „Prediker" (de naam van de moderne toren spits) geschreven. Nu ik meer tijd krijg ga ik proberen deze studie te publiceren. Ik zit nog volop in het arbeidsproces, maar fysiek word ik gedwongen langzameraan te gaan doen." Het carillon werd vroeger veel vaker bespeeld. „In mijn begin tijd was dat onbeperkt, daarna is het teruggebracht tot vijftien bespelingen per jaar. Dus elke maand een zondagbespeling en ook nog op drie hoogdagen. Dat er mensen tegen het carillon zijn, is een fenomeen dat in elke plaats voorkomt. Ik heb ook in Axel gespeeld en in Terneuzen is de beiaard stilgelegd. Ik kan er niets aan veranderen als mensen zich storen aan dit geluid. Het is een openluchtinstrument", zegt Polspoel. Hij denk mee over zijn opvol ging. Polspoel: „Ik heb de ge meente geadviseerd een jonge beiaardier aan te stellen voor Zeeuws-Vlaanderen. Hij kan dan de verschillende beiaards bespelen en in combinatie met een functie aan de muziek school zou hier een boterham in zitten. Als de gemeenten samen werken, zouden ook concerten voor beiaard en bijvoorbeeld fanfare kunnen worden georga niseerd." Polspoel geeft toe dat hij het uitzicht vanuit de toren zal missen. Het college van B W ontvangt vandaag om 11 uur Martin Polspoel op het stadhuis om hem te bedanken voor bewe zen diensten. In 1999 kreeg Pol spoel voor zijn werk, o.a. als beiaardier de culturele waarde- ringsprijs. Hij is nog steeds diri gent van enkele koren. door Famke van Loon i ZIERIKZEE - Voormalig wet houder G. van der Salm (PvdA) keert terug in de Schouwse poli tiek. De PvdA-fractie zal hem voordragen als opvolger van wethouder A. van der Wouden, die gisteren met onmiddellijke ingang zelf is afgetreden. Nadat Van der Wouden in op spraak raakte door een veroor deling voor een drankrit, is vol gens PvdA-fractievoorzitter W. Renden snel gezocht naar een nieuwe kandidaat wethouder, die door de coalitie geaccep teerd wordt, goed met de overi ge wethouders kan samenwer ken en het vertrouwen heeft van de gemeenteraad. „Van der Salm heeft bewezen een hele goede wethouder te zijn", legt Renden het vertrouwen in de kandidaat-wethouder uit. Wethouder Van der Wouden heeft gisteren in een korte ver klaring de volle (politieke) ver antwoordelijkheid genomen voor zijn 'onverantwoord' ge drag, door zelf op te stappen. Het voortijdig einde van zijn wethouderschap hing al enkele dagen al in de lucht. Vrijdag veroordeelde de politie rechter Van der Wouden tot een geldboete en een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een drankrit in december vorig jaar. Een dag la ter zegden fractie en bestuur van de PvdA Schouwen-Duive- land het vertrouwen in hem op. Naast de veroordeling voor het rijden onder invloed wordt de wethouder vooral kwalijk ge nomen dat hij de kwestie voor zichzelf heeft gehouden. Bij de bekendmaking van zijn vertrek stelt Van der Wouden dat hij daar bewust voor geko zen heeft. Naast schaamte over wat er gebeurd is, heeft hij het college of zijn fractie niet willen opzadelen met zijn probleem. ,En ik denk dat ik het recht heb als wethouder privacy te heb ben." Nu het nieuws toch naar buiten is gekomen, is er volgens hem geen andere mogelijkheid dan het veld te ruimen. „Ik wil wethouder zijn. Het is een droombaan, de mooiste baan die ik tot nu toe heb gehad. Maar ik wil niet omstreden zijn." Zijn aftreden is volgens hem on vermijdbaar geworden, omdat hij niet meer het vertrouwen van zijn eigen fractie heeft. Zonder aan de kwestie iets af te doen, is de wethouder hierover wél te leurgesteld. „Een fout is een fout. Ik ben de eerste te veroor delen wat er gebeurd is. Het is jammer dat er binnen de PvdA niet meer tijd voor genomen is dan een krap uurtje." Fractie voorzitter Renden stelt dat er juist voor de 'snelle procedure gekozen is om niet dagenlang bepaalde onzekerheid te laten ontstaan'. Dat Van der Wouden besloten heeft zelf op te stappen - en bijvoorbeeld niet te wach ten op ontslag door de gemeen teraad - vindt hij 'heel verstan dig'. Mits de gemeenteraad zijn be noeming goedkeurt, zal voor malig wethouder Van der Salm, die in het vorige college onder meer financiën en de gemeente lijke organisatie in zijn porte feuille had, Van der Wouden op volgen. Voorlopig zullen de overgebleven wethouders het werk van Van der Wouden over nemen. Burgemeester J. Assel- bergs, die spreekt van een 'graf stemming' in het college en onder de ambtenaren, steekt niet onder stoelen of banken dat hij het vertrek van de PvdA- wethouder betreurt. Al is hij het met van Van der Wouden eens dat er onder de gegeven omstan digheden weinig anders opzit. Want ook de vertrekkend wet houder beseft dat hij zich met de drankrit 'onverantwoord ge dragen' heeft. Zeker omdat hij als wethouder een voorbeeld functie heeft. Van der Wouden: „Dan heb je je te gedragen en daarvan bewust te zijn." door Frank van Cooten KRUISPOLDERHAVEN - De gemeente Hulst gaat een aantal panden in het bui tengebied aansluiten op de gemeentelij ke riolering. Het gaat om woningen in de omgeving van Baalhoek, Kruispolderha ven en Paal. De Wet Milieubeheer draagt de zorg voor een doelmatige inzameling en transport van afvalwater op aan gemeenten en geeft aan provincies de bevoegdheid om ontheffing te verlenen van deze zorg plicht. De gemeente Hulst is al jaren be zig om de vervuiling van het milieu te verminderen door het treffen van allerlei maatregelen an de riolering. Vrijwel alle panden binnen de bebouwde kom van de dorpen zijn aangesloten op het gemeen telijk riool. Buiten de bebouwde kom is dit echter geen vanzelfsprekendheid. Voor de be wuste panden in de omgeving van Baai- hoek, Kruispolderhaven en Paal heeft de provincie geen ontheffing van de zorg plicht verleend. Deze panden dienen dan ook binnenkort te worden aangesloten op het gemeentelijk riool. Mede aanlei ding voor aanpak van de omgeving van Baalhoek zijn klachten van bewoners over problemen die ontstaan door over- stortend rioolwater op oppervlaktewa ter. Hierdoor ontstaat wateroverlast. Dit probleem wordt samen met de aanslui ting van de betreffende woningen in een gezamenlijk plan aangepakt. De aansluitingen worden gerealiseerd door middel van een drukriool dat uit mondt in het gemaal van waterschap Zeeuws-Vlaanderen in Paal. Van daaruit wordt het afvalwater afgevoerd naar de zuivering. De bestaande riolering in Baalhoek en Kruispolderhaven wordt ook aangesloten op deze persleiding. Voor de bewoners van de aan te sluiten panden en andere belanghebbenden wordt woensdag 16 juli een informatie bijeenkomst gehouden. De bijeenkomst is van 15tot 17 uur en van 18tot20 uur in café Den Burtman aan de Kruispolder- kaai 1 in Kruispolderhaven. Advertentie Opening woensdag 9 juli 19.30 uur door Mevr. A.C. De Bruijn, burgemeester van Veere. inleiding: Mare Prüst, namens World Press Photo; Muziek LORRE LYNN TYTTEN viool PH0NS BAKX mondharp Sponsor Veere; Rabobank Middelburg-Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35