9 Eén dagje strand op Markt Middelburg Met ijsje zitten mag niet in Veere Gewonden bij botsing Kerkwerve Raad blij met overname werf Hij is inspirerend, heeft visie en durf Werkstraf van 120 uur wegens bijstandsfraude Arcus wil patiënten zelfstandig laten wonen Wethouder Van der Wouden stapt uit schaamte op zeeuwse almanak Alarm SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 8 juli 2003 Droombaan Mobiel café Pand beklad in Zierikzee Haar jongen (12) verschroeid Fietser breekt sleutelbeen Voertuigen opengebroken PZC J Van der Salm terug in politiek HoorFamke van Loon ZIERIKZEE - Voormalig wet houder G. van der Salm (PvdA) keert terug in de Schouwse poli tiek. De PvdA-fractie zal hem voordragen als opvolger van wethouder A. van der Wouden, die gisteren met onmiddellijke ingang zelf is afgetreden. Nadat Van der Wouden in op spraak raakte door een veroor deling voor een drankrit, is vol gens PvdA-fractievoorzitter W. Renden snel gezocht naar een nieuwe kandidaat wethouder, die door de coalitie geaccep teerd wordt, goed met de overi ge wethouders kan samenwer ken en het vertrouwen heeft van de gemeenteraad. „Van der Salm heeft bewezen een hele goede wethouder te zijn", legt Renden het vertrouwen in de kandidaat-wethouder uit. Wet houder Van der Wouden heeft gisteren in een korte verklaring de volle (politieke) verantwoor delijkheid genomen voor zijn 'onverantwoord' gedrag door zelf op te stappen. Het voortij dig einde van zijn wethouder schap hing al enkele dagen al in de lucht. Vrijdag veroordeelde de politierechter Van der Wou den tot een geldboete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een drankrit in december vorig jaar. Een dag later zegden fractie en bestuur van de PvdA Schou- wen-Duiveland het vertrouwen in hem als gemeentebestuurder op. Naast de veroordeling voor het rijden onder invloed wordt de wethouder vooral kwalijk genomen dat hij de kwestie voor zichzelf heeft gehouden. Bij de bekendmaking van zijn vertrek stelt Van der Wouden dat hij daar bewust voor geko zen heeft. Naast schaamte over wat er gebeurd is, heeft hij het college of zijn fractie niet willen opzadelen met zijn probleem. „En ik denk dat ik het recht heb als wethouder privacy te heb ben." Nu het nieuws toch naar buiten is gekomen, is er volgens DEN HAAG - Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren een 43- jarige man uit Goes wegens bij standsfraude veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur. De straf is overeenkomstig de eis van de aanklager bij het ge rechtshof en het eerdere vonnis van de politierechter in Middel burg. Een 42-jarige Goese vrouw werd in hoger beroep vrijgesproken van het misbruik van de uitkering van de man. Daarmee week het gerechtshof af van de eis en de eerdere ver oordeling tot 120 uurwerkstraf. De man had een bijstandsuitke ring en de vrouw werkte als schoonmaakster. Deze inkom sten werden niet opgegeven aan de sociale dienst ondanks dat de vrouw vaak bij de man verbleef. De man zei dat de vrouw ge woon een goede vriendin was, die hem hielp als hij door ziekte niet voor zichzelf kon zorgen. Volgens de hofaanklager heb ben de twee een j aar lang een ge- zamenlijke huishouding ge voerd en daardoor de sociale dienst voor een bedrag van 16.000 euro benadeeld. De sociale recherche kreeg de fraude in de gaten doordat het onkruid in de voortuin van de woning van de vrouw enorm hoog groeide. Op het adres werd ook extreem weinig water ge- bruikt.De buren vertelden dat de vrouw hooguit langs kwam om de post op te halen. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg heeft zaterdag voor één dag een eigen strand. Dan wordt voor de tweede keer het beachvolley- baltoernooi gespeeld. Veertig teams strijden om de eer, maar het gaat vooral om de gezellig heid. Het is de bedoeling dat het evenement voortaan elk jaar plaatsvindt. Het beachvolleybaltoernooi, dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden, is dit jaar twee keer zo groot. Er zijn twee keer zoveel velden, twee keer zoveel teams en er is dan ook twee keer zoveel zand nodig om het veld te maken. Vrijdag wordt driehon derd kuub zand met drie trek kers aangevoerd. Zondag wordt de hele lading weer weggehaald om plaats te maken voor de markt die maandag wordt ge houden. Het strandgevoel moet verder worden opgewekt door palmbo men, extra terrassen en passen de achtergrondmuziek. Voor de kinderen is er waarschijnlijk een springkussen. „Alleen de Baywatch-toren missen we nog", lacht Chris Vrijenhoek van café Nationaal. Bob Roos dorp van café Seventy Seven: „Het staat of valt natuurlijk met door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Vee- re wil niet dat een souvenir- en ijszaak aan de Kaai bezoekers in de winkel laat zitten om hun ijs je op te peuzelen. Om die reden legde de gemeente de winkel Capello Giallo een dwangsom op van maximaal 45.000 euro. De gemeente vindt dat de souvenirwinkel geen ho reca mag worden. De uitbaters van de zaak vinden het standpunt van Veere bela chelijk en stapten naar de Raad van State, die gisteren hun be zwaren tegen de dwangsom be handelde. „We willen niet eens een horecabedrijf. We willen al leen een paar stoeltjes en kruk jes neerzetten waarop oudere mensen even kunnen bijko men", zei uitbater C. Geelhoed. De gemeente Veere staat echter £P het standpunt dat het huidi- hem geen andere mogelijkheid dan het veld te ruimen. „Ik wil wethouder zijn. Het is een droombaan, de mooiste baan die ik tot nu toe heb gehadMaar ik wil niet omstreden zijn." Zijn aftreden is volgens hem on vermijdelijk geworden, omdat hij niet meer het vertrouwen van zijn eigen fractie heeft. Zonder aan de kwestie iets af te doen, is de wethouder hierover wél te leurgesteld. „Een fout is een fout. Ik ben de eerste te veroor delen wat er gebeurd is. Het is jammer dat er binnen de PvdA niet meer tijd voor genomen is dan een krap uurtje." Fractie voorzitter Renden stelt dat er juist voor de 'snelle procedure gekozen is om niet dagenlang bepaalde onzekerheid te laten ontstaan'. Dat Van der Wouden besloten heeft zelf op te stappen vindt hij 'heel verstandig'. Mits de gemeenteraad zijn be noeming goedkeurt zal voorma lig wethouder Van der Salm, die in het vorige college onder meer financiën en de gemeentelijke organisatie in zijn portefeuille had, Van der Wouden opvolgen. Voorlopig zullen de overgeble ven wethouders het werk van Van der Wouden overnemen. Burgemeester J. Asselbergs, die spreekt van een 'grafstemming' in het college en onder de amb tenaren, steekt niet onder stoe len of banken dat hij het vertrek van de PvdA-wethouder be treurt. Al is hij het met van Van der Wouden eens dat er onder de gegeven omstandigheden wei nig anders opzit. „Als college hebben wij er veel waardering voor dat Aad het aanzien van het gemeentebestuur laat pre valeren boven zijn eigen be lang." Want ook de vertrekkend wethouder beseft dat hij zich met de drankrit 'onverant woord gedragen' heeft. Zeker omdat hij als wethouder een voorbeeldfunctie heeft. Van der Wouden: „Dan heb je je te ge dragen en daarvan bewust te zijn." pagina 11Loyaliteit is niet sterkste kant van PvdA <Y -r-Vik Wethouder A. van der Wouden (PvdA) geeft toe dat hij zich 'onverantwoord' gedragen heeft. Burge meester J. Asselbergs, op de achtergrond, betreurt het vertrek van de wethouder. foto Dirk-Jan Gjeltema het weer. Vorig jaar was het op zondag dertig graden. Toen was er niemand. Zulk weer als van daag is ideaal. De vooruitzich ten zijn gelukkig goed." Er doen veertig teams mee, voornamelijk afkomstig uit de horeca van Middelburg en Vlis- singen. „We wilden de horeca samenbrengen", vertelt Vrijen hoek. „Normaal zeg je alleen 'hoi' en 'hallo'. Op deze manier leer je elkaar beter kennen." De organisatie sluit niet uit dat het toernooi bij volgende edities ook open staat voor andere teams. „Dat was nu nog te las tig. Je moet van tevoren weten hoeveel teams er meedoen om de juiste hoeveelheid zand te be stellen." Radiozender Yorin FM geeft het toernooi zaterdag een extra feestelijk tintje. Yorin is de hele middag en avond aanwezig met het mobiele café. Verder is er een promo-team om reclame te ma ken voor de nieuwe etherfre quentie van de zender. Vanaf de Middelburgse Markt wordt bo vendien de middaguitzending verzorgd. Het toernooi begint om twaalf uur 's middags en duurt, met een onderbreking voor het avondeten, tot half tien 's avonds. ge bestemmingsplan ter plaatse geen horeca, maar slechts de tailhandel toestaat. Weliswaar mag Capello Giallo nu wel ijs, snacks en drankjes via een loket verkopen, maar daarbij zijn stoeltjes en tafeltjes uit den bo ze. Overigens zal de gemeente vol gend jaar met een nieuw be stemmingsplan komen, waarbij er meer duidelijkheid komt wat wel en niet mag op horecage- bied. Uitbater Geelhoed vindt dat de gemeente met twee maten meet. Zijn winkel wordt hard aange pakt, terwijl links en rechts om hem heen de terrassen als pad destoelen uit de grond schieten. Mocht de Raad van State de dwangsom afschieten, dan plaatst Geelhoed zo snel moge lijk weer stoeltjes en krukken in zijn winkel. Uitspraak volgt over enkele we ken. KERKWERVE - Bij een botsing tussen twee auto's op het kruis punt van de Turelureweg met de Lokkersweg bij Kerkwerve zijn gisteravond twee gewonden gevallen. Beide voertuigen vlogen door de klap over de sloot en kwamen dertig kilometer verderop in het weiland terecht. De oorzaak van het ongeval is nog ondui delijk. Wel staat vast dat de bestuurders te hard reden. Waar schijnlijk heeft een vrouw uit Dreischor geen voorrang gegeven aan een automobilist uit Noordgouwe, die vermoedelijk van rechts kwam. De technische recherche onderzoekt aan de hand van remsporen de exacte toedracht. De vrouw moest door de brandweer uit haar benarde positie worden bevrijd. Ze is met zware verwondingen overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De man liep lichtere verwondingen op en moest naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De weg werd enkele uren afgesloten voor het verkeer. foto Rob van den Bergh door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad is dolge lukkig met de aankoop van de scheepswerf van de familie Meerman uit Arnemuiden. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Op Groen- Links na stemden alle fracties voor de restauratie van de histo rische werf. De werf ging in 1986 dicht en is sinds die tijd nauwelijks veran derd. Alle oude gereedschappen en machines zijn nog aanwezig. De gemeente neemt de werf voor een symbolisch bedrag van 1 eu ro over van de familie Meerman. Het is de bedoeling dat de werf na restauratie wordt openge steld voor het publiek. De stich ting Behoud Hoogaars wil de werf huren om er hoogaarzen te restaureren. De werf gaat deel uitmaken van een Europees project voor het uitwisselen van kennis over de restauratie van historische schepen. Die samen werking biedt de mogelijkheid om Europese subsidies aan te vragen. „Onze fractie is de heer Meerman zeer erkentelijk dat hij de werf heeft overgedragen voor een symbolisch bedrag", zei A. Harwijne (PvdA). „De vakkennis, het maritiem erf goed, de scheepswerf en de schepen zelf blijven behouden. H „De gemeente Middelburg en Arnemuiden zullen er een at tractie met internationale uit straling bij krijgen", zei P. de Ruiter van de SGP. GroenLinks kon zich vinden in de aankoop van de werf, maar wil er op dit door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een man met durf en daadkracht. In staat naar mensen te luisteren, met ideëen op de proppen te komen en te inspireren. Aad van der Wouden heeft als bestuurder vooral respect afgedwongen bij mensen met wie hij beroepsma tig te maken had. Een dik jaar was hij wethouder op Schouwen-Duiveland. Hij zwaaide de scepter over onder meer de portefeuilles welzijn, cultuur, volksgezondheid en werk, inkomen en zorg. Niet be paald tot ontevredenheid van het gros van de mensen met wie hij in het werkveld te maken kreeg. Het abrupte einde aan de werkrelaties wordt alom be treurd. Zaken als een sociaal pension en het Welzijnshuis zijn niet door Van der Wouden uitgevonden, maar hij vervulde wel een be langrijke rol bij het nieuw leven inblazen van de initiatieven. „Hij was een motor, zette er vaart in. Hij verzette bestuurlijk de bakens en had ook heel goe de ideeën. Daarmee inspireerde hij mij", zegt coördinator Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Van der Wouden is een man die dicht bij de mensen staat en heel goed kan luisteren, oordeelt Philomène op 't Hof, die al ja renlang - tot voor kort als be roepskracht - bij Vluchtelin genwerk Schouwen-Duiveland is betrokken. Niet alleen kent Van der Wouden heel veel vluch telingen goed, hij durft ook zijn nek uit te steken. „Hij heeft visie en durf. Krijgt ook dingen voor elkaar. Zo leverde hij bijvoor beeld een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming van noodopvang voor uitgeproce- dureerde asielzoekers. Van der Wouden zat maar kort op deze post, maar hij heeft meer be reikt dan menig ander", vindt Op't Hof. Hij is een wethouder die meteen antwoorden kan geven, typeert Harry Thijsse van Platform mensen met beperking. „Je krijgt van hem rechtstreeks steun en hij verdiept zich overal in." Het vertrek van Van der Wouden zet, verwachten de betrokke nen, geen streep door ontwikke lingen die reeds zijn ingezet. Hooguit zal de wisseling van de wacht processen vertragen. Vooral ook omdat nu alles mo gelijk is, schetst Elenbaas. „Zo als een herverdeling van porte feuilles. Alles kan. Maar ik verwacht niet dat er ontwikke lingen op de tocht komen te staan. Dat zou ook niet goed zijn." ZIERIKZEE - Een pand in De Huijbertstraat te Zierikzee is tussen zondag 2.00 uur en maandag 10.00 uur beklad. Het schadebedrag bedraagt en kele honderden euro's. MIDDELBURG - Een twaalfja rige jongen uit Oost-Souburg is gisteren rond vier uur 's mid dags lastiggevallen door twee onbekende jongens bij de Mean derhof in Middelburg. De jongens spoten een met een spuitbus richting het gezicht van de twaalfjarige jongen en hielden er een vuurtje bij. Hierdoor verschroeide zijn haar en liep hij een eerstegraadsver branding op in zijn nek. GOES - Een 23-jarige Goese- naar heeft gisteravond zijn sleutelbeen gebroken, nadat hij met zijn fiets op de Grote Markt in zijn woonplaats over de kop was gegaan. De man remde, omdat hij schrok van een wegrijdend voertuig. Vervolgens vloog hij over de kop. Hij is overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis. «aaan»h— door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zorgkoepel Ar cus werkt aan plannen voor kleinschalig wonen voor psy chogeriatrische patiënten bui ten verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Het is de bedoeling dat dementerende ouderen die nu nog op afdelingen in het ver pleeghuis leven, in de toekomst in kleine groepen onderge bracht worden in zelfstandige appartementen. In de zorgsector wordt gestreefd naar het scheiden van wonen en zorg. Steeds meer ouderen wil len zelfstandig blijven wonen, maar hebben wel behoefte aan zorg. Daar probeert de zorgsec tor op in te spelen door 'zorg aan huis' te leveren. Voor verpleeg huis Cornelia lijkt dat scheiden van wonen en zorg qua omvang wat minder te zijn, maar dat neemt niet weg dat ook hier be keken wordt wat de mogelij khe- den ervoor zijn. De gedachten van Arcus gaan uit naar het creëren van kleine leefgroepen van dementerende ouderen aan de rand van de wijk Noorderpolder. Arcus wil wo ningen voor zes tot acht perso nen bouwen, waarbij iedere be woner een eigen kamer heeft. Verder wordt plaats ingeruimd voor een gezamenlijke huiska mer en een gezamenlijke keu ken. Vanuit Cornelia is er 24 uur per dag verzorging. Locatiemanager J. Heshof van Cornelia is vast overtuigd van de voordelen. Elders in Zeeland is al enige ervaring opgedaan met deze manier van werken. Heshof: „Op de afdeling komt er nu heel wat op deze patiënten af. Er is behoorlijk wat lawaai en andere dingen waardoor ze l geprikkeld worden. Het wonen met een kleine groep in een apart hurs geeft voor hen een stuk minder onrust." Heshof voegt er aan toe dat Ar cus niet alleen zoekt naar woon- mogelijkheden voor demente rende ouderen. In de toekomst hoopt het ook jongere bewoners van het verpleeghuis een wat aangenamer woonomgeving te kunnen bieden. „We hebben momenteel ruim tien bewoners die tussen de dertig en zestig jaar zijn. Die moeten nu samen leven met een veel grotere groep mensen die in meerderheid tachtigplus is. Voor de jongere bewoners is het veel prettiger als die met leeftijdsgenoten sa men kunnen wonen." Het plan voor zelfstandig wo nen voor psychogeriatrische patiënten staat, aldus Heshof, nog in de kinderschoenen. Uit voering van het plan is gekop peld aan renovatie van het verpleeghuis en dat gebeurt waarschijnlijk pas in 2012. Het plan wordt onderdeel van een integrale beleidsvisie voor de toekomst van het verpleeghuis. Het is de bedoeling dat die be leidsvisie in concept in oktober dit jaar het levenslicht ziet. GOES - Op een bedrijfsterrein- aan de Amundsenweg te Goes zijn tussen zaterdag 18.00 uur en gistermorgen drie voertuigen opengebroken. Geluidsappara tuur werd weggenomen. moment verder geen geld aan uitgeven. De gemeente ver wacht voor alle werkzaamhe den 650.000 euro nodig te heb ben. De huidige eigenaar was alleen bereid de werf af te staan als er op zondag niet zal worden ge werkt. Leefbaar Middelburg probeerde aan die afspraak te knabbelen. „We zouden het be treuren als er op zondag geen bezoeken aan de werf gebracht kunnen worden", zei R. Koper. De werf van Arnemuiden is de oudste van Zeeland. Een wakkere lezer zag het ter hoogte van Rilland branden in de middenberm van de A58. Fluks belde hij met zijn 'handsfree' de 112. „Rilland? Kunt u dat spel len?" Onze abonnee gaf de plaats naam letter voor letter door. Antwoord: „Okay, Rilland dus. Waar ligt dat?" Tussen Bergen en Krabben- dijke. Antwoord: „Waar ligt Krab- bendijke?" Nadat onze man aangaf dat dit weer een eind voor Goes lag, begon er een lampje te branden. Hij werd doorverbonden met de brandweeralarmcentrale in Vlissingen. Daar werd hem gemeld dat er al spuitgasten onderweg waren. Na deze uitputtende ervaring besloot onze lezer zich voort aan nog eens driemaal te be denken alvorens 112 te ver wittigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27