Beeld van een scheepskerkhof Kapelle gaat aan de slag met suggesties onderzoeksbureau PZC Havenplateau Kortgene heringericht WORLD PRESS PHOTO Schouwse wethouder stapt uit schaamte op 11 GROTE KERK VEÈRE 94uli - 3 augustus agenda V//. Hendrinkskinderen groter Ringrijders dinsdag 8 juli 2003 v I I j Fietser breekt sleutelbeen Boete voor te enthousiast maaien Vrijspraak van oplichting Drankrijder moet betalen Brandje in bedrijfspand Voertuigen opengebroken Volgend jaar begin bouw wijk Hoor Rolf Bosboom 's-H. HENDRIKSKINDEREN - In de loop van volgend jaar zou de uitbreiding van 's-Heer Hen drikskinderen kunnen begin nen. De gemeente Goes heeft de officiële inspraak in gang gezet, door het voorontwerp van het bestemmingsplan in procedure te brengen. Het is de bedoeling dat het dorp er aan de oostkant een wijkje van 29 huizen bij krijgt. Het gaat om een project van aanne mingsbedrijf Fraanje uit Lewe- dorp, die 23 woningen vóórhaar rekening neemt. De overige zes kavels geeft de gemeente Goes uit aan particuliere bouwers. Over het plan wordt inmiddels al enkele j aren gesproken. Voor naamste bezwaar ertegen was dat de bouw in totaal zo'n negen jaar in beslag zou nemen, omdat het dorp geleidelijk moet groei en. De dorpsbewoners zagen het niet zitten om jarenlang met overlast te maken te krijgen en drongen bij de gemeente aan op een oplossing. Die kwam met een compromis, waarbij in eer ste instantie vijftien huizen in één keer worden gebouwd. La- WEMELDINGE - De jaarlijkse ringrijwedstrijd in Wemeldinge is afgelopen zaterdag gewonnen door Ronald Wisse. Met 20 gestoken ringen was hij debeste van het deelnemersveld van 23 rijders. Henk van Guchte eindigde als tweede en Inge Rot tier werd derde met 19 ringen. Het stoeltjesrijden is gewonnen door Leo Wabeke en Inge Rot tier heeft ook de pollepel in de wacht gesleept. ter, in 2006/2007, volgen op nieuw tien woningen. De laatste vier komenin2009/2010.0p die manier blijft de overlast be perkt tot drie perioden. In het bestemmingsplan is veel vastgelegd van wat al bekend was. Het hart van het plan is een plein. Daarop komen twee we gen uit die aansluiten op Zwa nenburg, de toegangsroute voor het gebied. Rond het plein ko men vrijstaande en geschakelde woningen, met aan de zuidzijde een 'accent' in de vorm van drie- onder-één-kaphuizen. Ook langs de toeleidende wegen zijn vrijstaande en geschakelde wo ningen voorzien. Langs Zwa nenburg is het de bedoeling zes patiowoningen te bouwen. In het plan is er rekening mee gehouden dat er mogelijk ooit meer ontsluitingen komen. Zo is er ruimte gereserveerd voor een fietspad dat uitkomt op de haakse bocht in de Jacoba van Beierenstraat. Het pad moet ook dienen als noodweg voor de hulpverlening. In het bestem mingsplan wordt verder gerept van een 'mogelijke noordelijke auto-ontsluiting' op termijn. Het parkeren op straat wordt zo veel mogelijk tegengegaan. De meeste huizen krijgen een oprit met ruimte voor tenminste twee auto's. Voor bezoekers wordt beperkt parkeerruimte ge maakt aan de noordoostzijde van het plein en bij de patiowo ningen. De gemeente stelt strik te eisen aan de vormgeving van de woningen, die moet aanslui ten bij de bestaande bebouwing van 's-Heer Hendrikskinderen. De ontwikkelaar, die veel stan daardwoningen bouwt, is ver plicht een architect in te scha kelen. Het bestemmingsplan ligt tot en met 30 juli ter inzage in het stadskantoor in Goes. Jon-riy Jo 5 gm i-> Isqrv I865 «•••'•-*/•azisva .-vut--- ■/'- W $7 oKfoeKenoL J.. A 'v ~onJc>e.k<erui' cAuka^or' >fJ3erto >ï3erK5i^*s 1^66 fidele- of Vv/éöt- -XJ20 Ftwr 1960 Ao^hckgt\d&< door Ben Jansen VLISSINGEN - De Rede van Vlissingen, het Oostgat en de Wielingen zijn ware scheeps- kerkhoven. Op de onlangs verschenen Westerschelde Wrakkenkaart staan ongeveer honderdvijftig locaties waar schepen zijn vergaan en ge strand. Van de VOC-schepen Anna Catharina en Het Vlie gend Hert die in 1735 in de Scheur naar de kelder gingen tot de in 2000 bij Zoutelande gestrande chemicaliëntanker Flottbek. De wrakkenkaart is een initia tief van de Middelburger Bas van der Velden. Hij verzamel de de informatie die tekenaar Joost Heeren heeft verwerkt. Het resultaat is een kaart die dankzij een windroos en een toevallig passerende meeuw oogt als een antieke zeekaart van het mondingsgebied van de Westerschelde. De erop aangegeven schepen zijn zo veel mogelijk nagetekend van originele afbeeldingen. Van der Velden werkt voor een boekhandel in Vlissingen en incidenteel voor het Mu- zeeum. Hij had de taak een as sortiment boeken samen te stellen voor de winkelhoek van het maritiem museum. Van der Velden: „Toen dacht ik aan een wrakkenkaart. Er is altijd veel te doen over de ver wijdering van gezonken sche pen en over vondsten die op wrakken van VOC-schepen worden gedaan. Ik wist van het bestaan van een wrakken kaart voor de Waddenzee en bij navraag bleek die er voor de Westerschelde nog niet te zijn." De samenstellers van de kaart hebben bewust gekozen voor het mondingsgebied van de Westerschelde. Stroomop waarts, bijvoorbeeld ter hoog te van de sluizen van Hans- weert en Terneuzen en in het Nauw van Bath, zijn ook veel schepen ten onder gegaan, maar naar de mening van Van der Velden leverde het mon dingsgebied een fraaiere prent op. „We zaten ook min of meer vast aan het formaat van 5 0 bij 7 0 cm. Een kaart van die afme tingen past in een standaard- lijst." Register De meeste wrakken op de kaart zijn gedateerd tussen 1860 en 1960. Vanaf het eerste jaartal is Rijkswaterstaat een wrakkenregister gaan bijhou den; vanaf 1960 worden alle schepen die zinken meteen op geruimd. Van der Velden en Heeren hebben met hun kaart niet de bedoeling precies aan te geven waar nog wrakken op de bodem van de Westerschel de liggen. Zo staan nog sche pen op de kaart die al zijn ver wijderd (in het kader van de wrakopruiming in verband met de verdieping van de Wes terschelde) zoals de Germania, de Whimbrell en de Alan A. Dale. De in 1987 voor Zee- brugge gezonken en geborgen Herald of Free Enterprise is ook afgebeeld, net als de wal vis die in 1957 bij Vlissingen strandde. Van der Velden legt er de na druk op de wrakkenkaart niet mag worden beschouwd als een product dat door de scheepvaart kan worden ge bruikt. „Een deel van het nau tisch verleden van Zeeland wordt zo in één keer in beeld gebracht. Wie de kaart heeft gezien, kijkt met andere ogen naar de Westerschelde wan neer hij op de boulevard in Vlissingen of ergens aan het strand staat." Westerschelde Wrakkenkaart. Te koop voor 15 euro in de boekhan del, het Muzeeum In Vlissingen en in toeristenwinkels. GOES - Een 23-jarige Goesenaar heeft gisteravond zijn sleu telbeen gebroken, nadat hij met zijn fiets op de Grote Markt in zijn woonplaats over de kop was gegaan. De man remde, om dat hij schrok van een wegrijdend voertuig. Vervolgens vloog hij over de kop. Het slachtoffer is per ambulance overge bracht naar het Oosterscheldeziekenhuis. MIDDELBURG - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft van het Openbaar Ministerie in Middelburg een boete gekre gen van 2500 euro voor het maaien van bermen en sloottaluds tijdens het broedseizoen. De maaiwerkzaamheden vonden plaats buiten de bebouwde kom van Rilland. Volgens een woordvoerder van het waterschap ontstond de fout doordat een verkeerde opdracht was verstrekt aan de uitvoerder op de maaimachine. Die had de berm maar over enkele kilometers moeten maaien, maar deed dat over een lengte van bijna der tig kilometer. Het waterschap heeft de boete inmiddels be taald. DEN HAAG - Een 42-jarige man uit Reimerswaal, die in maart door de politierechter in Middelburg nog wegens op lichting was veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur en een boete van 2500 euro, is gisteren in hoger beroep van de ze kwestie vrijgesproken door het gerechtshof in Den Haag. De man zat samen met zijn partner in de internationale han del, zo verkocht hij verbrandingsovens aan Roemenië. Die partner zou zijn buren in 2001 hebben overgehaald om enkele tienduizenden guldens in een van zijn projecten te beleggen, tegen een rendement van tien procent. De buren zouden het geld binnen enkele maanden terugkrijgen, maar ze wachten er nog op, om van rendement nog maar te zwijgen. Volgens de verdachte kon hij niet verantwoordelijk worden gehouden voor de financiële transacties tussen zijn toenmalige zaken partner en diens buren. Ook hofaanklaagster mr. Plugge liet tijdens de behandeling van het beroep twee weken geleden al weten dat zij te weinig bewijs voor verdachtes betrokkenheid zag: zij vorderde toen zelf al vrijspraak. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een twintigjarige inwoner van Sint Annaland voor dron ken rijden veroordeeld tot 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De man werd 31 januari in zijn woonplaats betrapt bij een alcoholcontrole. GOES - In een bedrijfspand aan de Kuyperlaan in Goes is tus sen zondagmorgen half twaalf en gistermorgen brand ont staan. Vermoedelijk is er een brandend voorwerp door de brievenbus geduwdwaardoor er in het pand een kleine brand ontstond. Hierdoor liep de binnenkant van het gebouw rook schade op. Het vuurtje is vanzelf weer gedoofd. GOES - Op een bedrijfsterreinaan de Amundsenweg te Goes zijn tussen zaterdag 18.00 uur en maandagmorgen drie voer tuigen opengebroken. Geluidsapparatuur werd weggeno- door Rolf Bosboom KAPELLE - Het gemeentebe stuur van Kapelle trekt lering uit een kritisch rapport over het functioneren van de eigen orga nisatie. Zo komt er een toe komstvisie en wordt er gewerkt aan een betere verstandhouding tussen gemeenteraad en ambte naren. Om meer duidelijkheid te krij gen over de noodzaak van per soneelsuitbreiding, heeft de ge meente de organisatie laten doorlichten door het Rotter damse adviesbureau K+V. Dat kwam met nogal wat kritiek: er lopen te veel managers rond bij de gemeente, er is geen bestuur lijke visie, de verstandhouding tussen ambtenaren en raadsle den is beroerd en het college van burgemeester en wethouders heeft de regie niet altijd in han den. Op diverse punten willen B en W de adviezen ter harte nemen. Er redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffanter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komt een toekomstvisie, het contact en de 'wederzijdse in formatieverstrekking' tussen bestuurders en ambtenaren wordt verbeterd en het college streeft zelf naar 'betere aanstu ring' van grote projecten. Met andere onderdelen is het college het minder eens. Zo vindt het maar de vraag of de ambtelijke top te zwaar is. Wel iswaar gaat het in aantal om veel mensen (vijftien), maar de meeste chefs besteden maar een deel van hun tijd aan leidingge ven. Omgerekend komt het neer op nog geen acht arbeidsplaat sen en dat is vergelijkbaar met de omvang die K+V adviseert (7,1). Desondanks krijgt de nieuwe gemeentesecretaris, A. Unk, als taak te bezien of en in hoeverre een reorganisatie noodzakelijk is. Zij moet voor het eind van dit jaar met een concreet plan komen voor 'de doorontwikkeling van de ge meentelijke organisatie'. B en W benadrukken overigens dat het adviesbureau ook veel positieve eigenschappen signa leert over het ambtenarenkorps, zoals de 'collegiale sfeer', de 'harde werkcultuur', het lage ziekteverzuim, de wil om kwali teit te leveren en 'een grote mate van loyaliteit richting het be stuur'. De wensen die momenteel leven voor uitbreiding van het perso neel, noemt K+V voor het groot ste deel 'gerechtvaardigd'. Aan de andere kant valt er volgens het' bureau winst te behalen door meer samen te werken met andere gemeenten, zaken uit te besteden of de ambities te tem peren. Het college zegt veel waarde te hechten aan samenwerking in de regio, wat overigens al op di verse fronten gebeurt. Het mati gen van de ambities achten B en W minder haalbaar, omdat de gemeente zich op veel terrein gebonden weet. „Kan de ge meente Kapelle het richting de burgers verantwoorden dat aan (een deel van) deze onderwer pen geen of slechts op een kwali tatief laag niveau aandacht wordt besteed?", vragen zij zich retorisch af. Het K+V-rapport en de reactie van het college worden van avond besproken in de gemeen teraad. Deze bij eenkomst wordt gehouden in het gemeentehuis in Kapelle en begint om 19.30 uur. Er komt een duidelijk gemarkeerd parkeer- en evenemententerrein op het havenplateau in Kortgene. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KORTGENE - Na de zomerva kantie wordt het havenplateau in Kortgene opnieuw ingericht. De diverse belanghebbenden hebben overeenstemming be reikt over het plan. De herin richting moet nog dit jaar wor den afgerond. Het havenplateau is nu nog een kale vlakte met allerlei functies. Er worden kriskras auto's ge parkeerd, er is een botenhelling, het doet dienst als evenemen tenterrein, het is de toegangs weg voor camping De Paarde kreek en er is een eetcafé (Het Kompas). In het verlengde van de ontwik keling van het plan Havenfront aan de Landbouwhaven is de wens gegroeid om het havenpla teau eens goed onder handen te nemen. Dat gebeurde vooral op aandringen van de projectont wikkelaar van Havenfront, Korteweg uit Breda. Die betaalt samen met de gemeente Noord- Beveland de herinrichting. Korteweg nam een adviesbu reau in de arm voor het maken van een ontwerp. De eerste te keningen vielen niet bij ieder een in goede aarde. Het tweede ontwerp kon wel op bijval reke nen van de ondernemersvereni ging, de bewoners van Haven front en de exploitant van de camping. Kern van het plan is dat er een duidelijk gemarkeerd parkeer en evenemententerrein komt. Daardoor ontstaat er aan de zuid- en westkant een aparte weg, die naar De Paardekreek leidt. Het parkeer- en evene mententerrein wordt omringd door een kleine verhoging, lan taarnpalen en bomen, zodat het ook wat meer sfeer krijgt. Het licht aflopende terrein is he lemaal voorbereid op het neer zetten van een feesttent of voor kermisattracties. Alle noodza kelijke faciliteiten zijn aanwe zig. Ook is bijvoorbeeld gedacht aan vaste verankerpunten voor een feesttent. Als er geen festiviteiten zijn, kan het worden gebruikt als parkeerterrein, met enkele tien tallen plaatsen. Voor de plaat sen zelf, die worden gemarkeerd met een bakstenen rand, wor den de bestaande kinderkopjes gebruikt. Er is ook rekening ge houden met wagens met boot trailers, zodat die goed kunnen manoeuvreren en parkeren. Advertentie) Opening woensdag 9 juli 19.30 uur door Mevr. A.C. De Bruijn, burgemeester van Veere. Inleiding: Mare Prüst, namens World Press Photo; Muziek LORRE LYNN TYTTEN viool PH0NS BAKX mondharp Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere Het waterschap eist dat de coupure in de dijk, die de toe gang tot het havenplateau vormt, blijft bestaan, omdat het gaat om een secundaire water kering. Deze wordt wel zo ver anderd, door de Kaaidijk wat op te schuiven, dat de naastgelegen kruising aanzienlijk overzich telijker wordt. Het praathuisje verdwijnt in zijn huidige vorm, maar wordt onderdeel van de coupure. Het plan biedt geen oplossing voor de vrachtwagens, die nu nog het havenplateaus nachts als parkeerterrein gebruiken. De gemeente wijst erop dat er ook elders in de kern mogelijk heden zijn, maar dat het toch vooral een verantwoordelijk heid is van de betrokken trans portbedrijven om een goede op lossing te vinden. De gemeente wil direct na het toeristenseizoen, in september, met de herinrichting beginnen. Eerst gaat de aandacht uit naar de coupure, omdat er na 1 okto ber niet aan mag worden ge werkt aan een waterkering. De verwachting is dat de totale klus nog dit jaar is geklaard. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voormalig wet houder G. van der Salm (PvdA) keert terug in de Schouwse poli tiek. De PvdA-fractie zal hem voordragen als opvolger van wethouder A. van der Wouden, die gisteren met onmiddellijke ingang zelf is afgetreden. Nadat Van der Wouden in op spraak raakte door een veroor deling voor een drankrit, is vol gens PvdA-fractievoorzitter W. Renden snel gezocht naar een nieuwe kandidaat wethouder, die door de coalitie geaccep teerd wordt, goed met de overi ge wethouders kan samenwer ken en het vertrouwen heeft van de gemeenteraad. „Van der Salm heeft bewezen een hele goede wethouder te zijn", legt Renden het vertrouwen in de kandidaat-wethouder uit. Wethouder Van der Wouden heeft gisteren in een korte ver klaring de volle (politieke) ver antwoordelijkheid genomen voor zijn 'onverantwoord' ge drag, door zelf op te stappen. Het voortijdig einde van zijn wethouderschap hing al enkele dagen al in de lucht. Vrijdag veroordeelde de politie rechter Van der Wouden tot een geldboete en een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid voor een drankrit in december vorig jaar. Een dag la ter zegden fractie en bestuur van de PvdA Schouwen-Duive- land het vertrouwen in hem op. Naast de veroordeling voor het rijden onder invloed wordt de wethouder vooral kwalijk ge nomen dat hij de kwestie voor zichzelf heeft gehouden. Bij de bekendmaking van zijn vertrek stelt Van der Wouden dat hij daar bewust voor geko zen heeft. Naast schaamte over wat er gebeurd is, heeft hij het college of zijn fractie niet willen opzadelen met zijn probleem. „En ik denk dat ik het recht heb als wethouder privacy te heb ben." Nu het nieuws toch naar buiten is gekomen, is er volgens hem geen andere mogelijkheid dan het veld te ruimen. „Ik wil wethouder zijn. Het is een droombaan, de mooiste baan die ik tot nu toe heb gehad. Maar ik wil niet omstreden zijn. Zijn aftreden is volgens hem on vermijdbaar geworden, omdat hij niet meer het vertrouwen van zijn eigen fractie heeft. Zonder aan de kwestie iets af te doen, is de wethouder hierover wél te leurgesteld. „Een fout is een fout. Ik ben de eerste te veroor delen wat er gebeurd is. Het is jammer dat er binnen de PvdA niet meer tijd voor genomen is dan een krap uurtje." Fractie voorzitter Renden stelt dat er juist voor de 'snelle procedure gekozen is om niet dagenlang bepaalde onzekerheid te laten ontstaan'. Dat Van der Wouden besloten heeft zelf op te stappen - en bijvoorbeeld niet te wach ten op ontslag door de gemeen teraad - vindt hij 'heel verstan dig'. Mits de gemeenteraad zijn be noeming goedkeurt, zal voor malig wethouder Van der Salm, die in het vorige college onder meer financiën en de gemeente lijke organisatie in zijn porte feuille had, Van der Wouden op volgen. Voorlopig zullen de overgebleven wethouders het werk van Van der Wouden over nemen. Burgemeester J. Assel- bergs, die spreekt van een 'graf stemming' in het college en on der de ambtenaren, steekt niet onder stoelen of banken dat hij het vertrek van de PvdA-wet- houder betreurt. Al is hij het met van Van der Wouden eens dat er onder de gegeven omstandighe den weinig anders opzit. Want ook de vertrekkend wethouder beseft dat hij zich met de drankrit 'onverantwoord ge dragen' heeft. Zeker omdat hij als wethouder een voorbeeld functie heeft. Van der Wouden: „Dan heb je je te gedragen en daarvan bewust te zijn." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: beklimming; 13.00- 16.30 uur: Bezichtiging monumenten; GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Ca rillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voorouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; 19.00 uur: repetitie mandolineorkest Excelsior; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Rondvaart Oosterschelde; Gymzaal Ericalaan, 9.00-10.00 uur: Conditietrai ning 50+ bij Omni-sport Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25