passieux u Meer uitleg van Blair geëist over Irak ,de fusten Recherche pakt in de strijd tegen misdaad ook producenten aan r Invallen bij hoofdkantoor supermarktconcern en huisaccountant Met de schrik vrij Dakloze verhuist naar toplocatie ncf'. Van Hooijdonk op de drempel van overstap Democratie Irak stukje dichterbij Andere blik op akkers nodig Karelse begint aan nieuw avontuur Amerikaanse waarnemers naar Liberia Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- I I II 1 I L 22° 14° Rustig 246e jaargang no. 161 dinsdag 8 juli 2003 los nummer 1,10 Medewerking Tot en met 27 juli 10% korting op het gehele Davidoff Cool Water assortiment. UW CADEAU 8 713214 000002 85 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J! Af en toe zon en droog. Meest matige westelijke wind, kracht 3-4. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. internet: www.pzc.nl rKUVIflLIALt 14 JM»P| OOK TOONAANlfvl^ IN DE JjpTERE ESPRESSIMACHÉES EN DE f ETERE KOFFIE EN THEESOORTEN 'HBBK 'WBÊÊÊSID ü3HSÉi OOSTWAL 1 GOES TELEFOON 0113-228895 KOOK MAGAZIJN ■H Onderzoek Justitie tegen Ahold door Miranda Megens AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onder zoek begonnen tegen su permarktconcern Ahold. Bij huiszoekingen bij Ahold en huisaccountant Deloitte Touche zijn de len van de administratie in beslag genomen. De in april overhandigde 'side- letters', geheime afspra ken over samenwerkings verbanden van Ahold die niet in contracten staan, waren voor Justitie aan leiding 'een gericht onder zoek' te beginnen. De betreffende sideletters gaan over de zeggenschap van joint- ventures (samenwerkingsver banden) van Ahold in Zweden, Noorwegen, Brazilië, Guatema la en Argentinië. De verdenking heeft alleen betrekking op vals heid in geschrifte en de publica tie van mogelijke onjuiste gege vens in de jaarrekeningen. Het onderzoek richt zich 'voorals nog' niet op het ophogen van omzetcijfers door dochter US Foodservice in Amerika Een woordvoerder van Justitie wil niet zeggen of het onderzoek zich richt tegen Ahold zelf, of tegen de voormalige topbe stuurders C. van der Hoeven en M. Meurs. Ze werden de laan uit ROTTERDAM - Pierre van Hooijdonk is in vergaande on derhandeling met Fenerbahce over een nieuw contract. De spits van Feyenoord tekent zo goed als zeker nog deze week een verbintenis die hem voor twee seizoenen aan de club uit Istanbul bindt. De Turken betalen ruim 900.000 euro voor de aanvaller die nog een jaar bij de Rotterdamse club onder contract staat. Feyenoord beriep zich aan het einde van het vorig seizoen op afspraken in het aflopende tweejarig con tract van de topschutter en bood hem een lager salaris. De spits zou het komende voetbaljaar de helft van zijn salaris van de laatste twee seizoenen gaan ver dienen. Van Hooijdonk meende dat hij wegens zijn grote ver diensten voor Feyenoord recht had op een ongewijzigd salaris. Erger nog vond hij dat de club zijn contract niet tot de zomer van 2005 wilde verlengen. Van Hooijdonk was de afgelo pen twee jaar clubtopscorer. Hij scoorde vorig seizoen 28 keer in de competitie. Hij had ook een groot aandeel in de winst van de UefaCup in 2001. Feyenoord heeft altijd rekening gehouden met het vertrek van zijn topschutter. De club ver sterkte zich voor komend sei zoen al met de spitsen Dirk Kuijt en Danko Lazovic. Van Hooijdonk zou ook in beeld zijn bij FC Porto, Galatasaray en Fulham. ANP pagina 18: Van Marwijk moet afwachten gestuurd nadat bekend werd dat Ahold had gerommeld met de boekhouding. De inval bij Ahold vond afgelo pen zaterdag plaats. Met dertig medewerkers viel Justitie het hoofdkantoor in Zaandam bin nen. Ahold heeft laten weten 'volledige medewerking' aan het onderzoek te hebben ver leend. Zaterdag werd ook bij Aholds huisaccountant Deloitte Touche delen van de admini stratie in beslag genomen. Kan toren in Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven werden door zocht. Deloitte Touche was vooraf ingelicht over de huis zoeking. Een woordvoerder zegt dat het accountantskantoor al leen getuige is in het onderzoek en geen verdachte. Ahold verwacht geen vertra ging in het opmaken van de jaarcijfers over 2002 als gevolg van de inbeslagname. „De offi cier van justitie kent onze dead line en daar heeft hij begrip voor getoond. Mochten wij docu menten nodig hebben, dan kun nen we daar de beschikking over krijgen", aldus een woord voerder van Ahold. Op 15 au gustus moet Ahold de j aarcij f ers bij de banken hebben liggen om een krediet van 2,65 miljard eu ro veilig te stellen. Volgens de woordvoerder duurt het dan nog een a twee weken voor de cijfers voor de buitenwacht worden gepubliceerd. Zolang het onderzoek loopt wil Justitie niets zeggen over de verdenkin gen. Of vervolging wordt inge steld is afhankelijk van wat er nu boven water komt. Volgens Justitie zal het onderzoek 'ge ruime tijd' in beslag nemen. Bij Ahold zijn de afgelopen maanden voor 970 miljoen euro aan onregelmatigheden in de boeken gevonden. De grootste fraude vond plaats bij US Food service, waar voor 856 miljoen euro niet gemaakte omzet in de boeken is opgenomen. Ook bij de Amerikaanse supermarktke ten Tops Markets en bij de Ar gentijnse keten Disco is gefrau deerd. GPD SCHINVELD - De 74-jarige Jean Mordang uit Maastricht kreeg gisteravond de schrik van zijn leven toen zo'n tweehonderd meter voor de landingsbaan zijn zweefvliegtuig door onbekende oorzaak ineens naar beneden dook en terecht kwam in de bossen bij het Limburgse Schinveld. De bejaarde man had in mei zijn eerste solovlucht afgelegd. Vanwege het rampenplan dat het vliegveld een aantal jaren geleden had opgesteld, rukten gisteren maar liefst zestien brandweerwagens uit Nederland en Duitsland uit om het onheil te lijf te gaan. Dat bleek mee te vallen, want Mordang mankeerde niets. Even later stond hij aan de bar alweer wat te drinken. foto Ermindo Armino/GPD door Esther Gotink LONDEN - De Britse regering mag dan zijn vrijgepleit van het opkloppen van geheime inlich tingen die aanleiding gaven tot de oorlog in Irak, zij moet als nog aantonen dat de gegevens uit die wapendossiers juist zijn. De Lagerhuiscommissie die de Britse inlichtingen over de aan wezigheid van massavernieti gingswapens in Irak onder zocht, heeft de regering-Blair gisteren duidelijk aangespro ken op haar optreden in de aan loop naar de oorlog. De commissie heeft tijdens haar onderzoek de afgelopen vier weken geen bewijzen kunnen vinden dat het Britse kabinet heeft gegoocheld met informa tie over de wapens van Saddam HoesseinPremier Blair en rege ringswoordvoerder Campbell zijn daarmee gevrijwaard van de aantijging dat ze het Lager huis en het Britse volk hebben misleid op weg naar de oorlog. Wel valt er volgens de commis sie nog heel wat uit te leggen. Zo wil ze weten of het kabinet nog steeds achter de inhoud van het septemberdossier staat, waarin wordt gemeld dat Irak in staat zou zijn binnen drie kwartier biologische wapens te lanceren. Die '45-minutenclaim' kwam uit slechts één, onbevestigde bron. „We raden de regering aan uit te leggen waarom aan deze bewering zoveel belang werd gegeven in het rapport", aldus de commissie. Campbell heeft volgens de onderzoekers geen bemoeienis gehad met de claim, zoals BBC-verslaggever Gilli- gan beweerde. Zijn beschuldi ging dat Campbell het dossier had opgeklopt, leidde tot een ruzie tussen de regering en de BBC die vooralsnog niet is ge sust. Beide kanten verlangen onverminderd een excuus. Minister van Buitenlandse Za ken Straw vindt dat de BBC nu wel móet toegeven dat ze fout zat, maar nieuwschef Sam- brook vindt dat het onderzoeks rapport de keuzen van de BBC juist rechtvaardigt: „De proble men die nog steeds bestaan rondom de 45-minutenclaim, zijn dankzij de BBC voor het voetlicht gebracht en hebben publieke aandacht gekregen." De commissie heeft opgeroepen tot een nader onderzoek naar de bronnen van Gilligan. Volgens de commissie had Advertentie unieke strandtas óf coole beachtowel bij besteding vanaf 49,- aan Cool Water producten come in and find out W&4 r fbdfhaft 2e etappe 1. Cooke(foto) 5.06.33 2. J.P. Nazon z.t. 3. Kirsipuu z.t. 28. Boogerd z.t. I ALG. KLASSEMENT 1. McGee 8.58.28 2. Millar 0.04 3. Cooke z.t. 53. Knaven 0.27 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl De Amerikaanse bewind voerder in Irak, Paul Bremer (foto), was gisteren aanwe zig bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad in Bagdad. De 37 raadsleden, onder wie zes vrouwen, wer den tijdens bijeen komsten in wijken gekozen. <r Het platteland loopt leeg, nu steeds minder boeren een opvol ger hebben. De Wageningse onderzoekers Pieter Vereijken en Herman Agricola zijn er van overtuigd dat de landbouw geleidelijk uit Nederland verdwijnt en vinden dat provincies als Zeeland daar beter op moeten inspelen. John Karelse vierde gisteren zijn rentree op de vaderlandse voetbalvelden. De doelman uit Wemeldinge stapte na vier sei zoenen bij Newcastle United, waar hij veelal op de bank zat, over naar AGO W, de nieuwkomer in de eerste divi- sie. Het linkerrijtje is het doel, stelde de keeper na de eerste training. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11, 13, 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,21 en 22. MIAMI - Rick, een Amerikaanse dakloze, ligt op zijn geïmproviseerde bed op het strand van Mia mi, Florida. Rick verhuisde een paar maanden geleden van Washington DC naar Miami, en zegt te genieten van het mooie weer en het 'rijkeluis'-uitzicht. foto Joe Raedle/AFP Campbell zich wel wat meer op de achtergrond mogen houden. Zo was het niet zijn taak om een vergadering van de geheime diensten (JIC) te leiden. Ook Blair heeft te veel op eigen hout je geopereerd. De commissie vond verder dat Blair slordig was geweest bij de publicatie van een rapport in februari dat te veel onzorgvuldigheden be vatte. GPD ROTA - Een team van twintig Amerikaanse waarnemers is gisteren in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia aangeko men. Zij kwamen uit Zuid- Spanje en landden met helikop ters op het zwaar bewaakte ter rein van de Amerikaanse am bassade. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger gaan de militairen onderzoeken, hoe de stabiliteit in het door oorlog verscheurde land kan worden hersteld. Ook gaan zij inventa riseren welke humanitaire hulp noodzakelijk is. De VS overwegen een vredes macht naar Liberia te sturen. Dat is ook een voorwaarde die president Charles Taylor heeft gesteld voor zijn vertrek. Taylor wil een soepele machtsover dracht om chaos te voorkomen. Op dit moment is tweederde van het West-Afrikaanse land in handen van de rebellen, die uit zijn op de val van Taylor. De burgeroorlog in Liberia sleept zich al veertien jaar voort. RTR pagina 4: Sierra Leone wil veroordeling Taylor door Ferdi Schrooten DRIEBERGEN - Fabrikanten van producten die ook voor cri minele doeleinden worden ge bruikt krijgen de Nationale Re cherche (NR) op hun dak. De landelijke politiedienst wil door aanpassing van producten en betere registratie van afnemers misbruik voorkomen. Produ centen die niet meewerken moe ten daartoe gedwongen kunnen worden. Dat zegt officier van justitie Bart Nieuwenhuizen van het Landelijk Parket Openbaar Mi nisterie. Dat geeft sturing aan de NR. Volgens Nieuwenhuizen is de divisie Schiphol van de NR op dit moment in gesprek met de fabrikant van de karretjes die gebruikt worden voor de cate ring in vliegtuigen. Door de hol tes in de trolleys zijn die ideaal voor het smokkelen van drugs. Ook twee fabrikanten van drukketels die vaak worden aangetroffen in xtc-laboratoria krijgen bezoek van de NR. In de strijd tegen de misdaad moet de apparatuur worden genum merd en komen er betere contro les op de afnemers. „Zo bemoei lijk je de fabricage van drugs", aldus Nieuwenhuizen. Hetzelf de geldt volgens hem voor speci ale printers voor plastic kaart jes, waarmee relatief eenvoudig vervalste creditcards kunnen worden gedrukt. Ook verkoop en productie van materialen die worden ingezet bij grootschali ge cannabisteelt, kunnen vol gens Nieuwenhuizen meer aan banden worden gelegd. Het we melt in Nederland van de 'grow- shops' die deze producten aan hennepkwekers verkopen. GPD (Advertentie) PZC KRANT VOOR ZEE voorletters: straat: postcode: plaats: m/v telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) Bye per maand met automatische incasso 20,50). pfjp per kwartaal met automatische incasso 55,10). ci per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1