PZC Melkveehouder verhuist Heggenmusmoeder maakt poes het leven zuur 21 wee [-wc o ra de veenmol 21 Ie eitz'n aanden kapot ewèrkt Niets dan rust op De Bockenborgh 22 Toerist weet molens goed te vinden ;S 22 dinsdag 8 juli 2003 Zonder dauw geen regen, heet het in juli allerwegen HET TUINTJE VAN Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 1 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770. - Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes. ..v.,to.r:;--ff Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. De Willeminahoeve bij Wissenkerke, de boerderij waar Marko en Martine Geelhoed hun landbouwbedrijf voortzetten. foto's Mechteld Jansen Ons nieuwe adres: Willeminahoeve Tolereer Het aantal landbouwbe drijven in Zeeland ver mindert gestaag. De afgelo pen tien jaar was er een daling van ruim twintig pro cent. Door de sombere toe komstverwachtingen voor de land- en tuinbouw gaat de afname stug door. Veel jonge boerenzonen zien weinig heil in een bedrijfsoverna me, mede vanwege de vaak ingrijpende financiële ge volgen. Uitzonderingen be vestigen de regel. Marko Geelhoed en zijn echtgenote Martine Geelhoed-Hame link zijn daar een voorbeeld van. Ze nemen binnenkort hun nieuwe bedrij fde Wille minahoeve, aan de Vlieten- burgweg nabij Wissenkerke in gebruik. Opnieuw verandert op Noord-Beveland een ak kerbouwbedrijf in een melkvee houderij. Inderdaad: peeland wordt steeds meer veeland. Marko en Martine Geelhoed brengen het melkveehouderij bedrijf dat nu nog gevestigd is op de Pyramidehoeve tussen Middelburg en Vlissingen, over naar de Wissenkerkepolder. Ze hebben er de Willeminahoeve, een bedrijf van zo'n veertig hec tare, gekocht en ingericht voor het houden van melkvee. In etappes willen ze van veertig melkkoeien, doorzelf te fokken, groeien naar ongeveer zeventig dieren en een flink aantal stuks jongvee. „We hebben vertrouwen in de toekomst", zegt Martine. „Mis schien zijn we voor een buiten staander stom bezig, maar we werken omdat we het leuk vin den en niet om er rij k van te wor den. Marko heeft altijd willen boeren en hoewel ik niet uit een boerenfamilie kom - mijn vader is brandweerman - liep ik al van jongs af aan tussen de koeien. Ik heb altijd iets met dieren willen Vier generaties op de oude stek, de Pyramidehoeve tussen Middelburg en Vlissingen. Vlnr: Willem de Buck, Martine en Marko Geelhoed Rinus en Lenie Geelhoed en de kinderen van Marko en Martine. doen. We beginnen op de Wille minahoeve met een gemengd bedrijf en willen doorgroeien tot alleen melkkoeien, dus steeds meer gras en maïs en min der akkerbouw. Dat is wel een meerjarenplan." Marko Geelhoed vormt sinds 1994 samen met zijn vader Ri nus en moeder Lenie een maat schap. Het is ook de maatschap die de Willeminahoeve overge nomen heeft en het is de bedoe ling dat de ouders meé blijven werken in het nieuwe bedrijf. Rinus en Lenie Geelhoed ver huizen overigens niet mee naar Noord-Beveland; ze blijven op de vertrouwde Pyramidehoeve, waar de agrarische activiteiten geleidelijk afgebouwd worden. „De schapen gaan niet mee. De huisverkoop van schapenkaas en aardappelen en uien gaat door, alleen verkopen we hier straks geen melk meer", vertelt Rinus Geelhoed, die zelf in 1978 in maatschap met schoonvader Er kon nooit overeenstemming worden bereikt. „Wij gaven niet toe, want we wilden het liefst het hele bedrijf verkopen en niet iedere keer een stukje", stelt Ri nus. In 1999 werd de bouw van Wereldoorlog, die nog altijd naast de woning liggen). „We hebben er een goede prijs uit ge peurd", meldt vader Geelhoed ronduit. De transactie maakte het moge- Willem de Buck op de Pyrami dehoeve begon. Hij weet niet anders dan dat er door gemeen telijke overheden steeds gepro beerd is het land aan te kopen. „In 1965 wilden ze er al een zwembad bouwen, ook zijn een ziekenhuis en een golfbaan in beeld geweest." een stadsgewestelijk zwembad voor Middelburg en Vlissingen actueel. De maatschap Geel hoed kon deze keer wel tot een akkoord komen over het afsto ten van de gronden van de Pyra midehoeve (gebouwd in 1953 en genoemd naar de puntige tank versperringen uit de Tweede lijk naar een heel nieuw bedrijf uit te kijken. „Wij hebben daar door wel een goede uitgangspo sitie", erkent Martine. „We wil den graag op Walcheren blijven, maar dat bleek niet mogelijk te zijn. Onze adviseur kwam met twee mogelijkheden: een bedrijf bij Krabbendijkeen een bij Wis senkerke. We hebben een rondje gedaan en met de Willemina hoeve klikte het meteen. We wisten direct: daar willen we zitten. Het is een erg leuke plek, ook niet te ver van het dorp. Ik sta te trappelen om er naar toe te gaan." De woning aan de Vlietenburg- weg is grondig aangepast en er zijn twee moderne stallen ge bouwd, achter de aardappel- loods, die gehandhaafd is en verhuurd zal worden. Groot pluspunt is dat het land alle maal rond de huiskavel gegroe peerd is. Op dat land is de drainage verbeterd en het is op gehoogd met grond die door aanleg van de mestkelder vrij kwam. De Geelhoeds hebben het meteen goed aangepakt en onder meer gekozen voor een zogenaamde visgraat-melkstal, uitgerust met melkmeters en automatische melkafname. Er kunnen tegelijk tien koeien aan de bak. Dat zal voor de dieren even wen nen zijn; in de stal van de Pyra midehoeve worden vier koeien tegelijk gemolken. Volgende week dinsdag gaat de kudde over. De stallen worden op na tuurlijke wijze geventileerd. De één meter hoge luchtinlaat is aan beide zijden voorzien van windbreekgaas. In koude perio den is de ventilatie te regelen met een oprolzeil. De boxen waarin de koeien rusten zijn voorzien van een polysoft ma tras voor een goed comfort. Het jongvee wordt gehuisvest in strohokken. Komende vrijdag (11 juli) houdt de maatschap Geelhoed een open dag op de vernieuwde Wil leminahoeve. Van 13.00 tot 21.00 uur zijn belangstellenden welkom. Martine: „We willen de mensen in de gelegenheid stel len te zien wat we neergezet hebben. De koeien zijn er dan nog niet en dus is het geen pro bleem mensen te ontvangen." Een aantal bedrijven, actief in de agrarische bedrijfstak, grijpt de gelegenheid aan zich via een mini-expo te presenteren. Rinus Antonisse Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl 40 Zo levendig als de vogelzang begin mei was, zo stil is het in deze tijd. De meeste vogels hebben óf jongen die uitvliegen óf jongen die nog in het nest zit ten. Om die plaats niet te verra den kun je je maar beter gedeisd houden. Tenzij je als vogelouder het vermoeden hebt dat je kroost blootstaat aan levensge vaarlijke bedreiging. Het spreekt vanzelf dat je dan in het geweer komt. Zo overkwam onze kat een luid ruchtige aanval van een kool mees die met een troepje jongen in de struiken in de buurt rond scharrelde. Met schelle tonen werd poes duidelijk gemaakt dat ze in de buurt niet welkom was en of ze maar wilde opkras- Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. sen. Hetzelfde deed een paar weken later een heggenmussen- paar. De kleine, onopvallende vogels hebben waarschijnlijk een nest met kroost in de dichte onderbegroeiing in de tuin van de buren. Regelmatig zien we ze daartussen verdwijnen en klinkt er een zacht gepiep, ver moedelijk afkomstig van de jon ge vogels. Tot ongenoegen van het heggenmusvrouwtje struint poes regelmatig in de buurt van het nest, maar voorzover wij kunnen nagaan weet ze niet van het bestaan daarvan. Moeder heggenmus volgt de kat steeds op maar enkele meters afstand. Gaat poes links, dan gaat ze mee, gaat poes rechts, zij volgt en onophoudelijk klinkt haar hoge pieptoon. Duidelijk met de bedoeling de kat het leven zuur te maken en er voor te zorgen dat ze hem smeert. De kat, die overigens geen enke le belangstelling voor de vogel heeft, legt de oren in de nek, knijpt de ogen toe, en trekt de kop in de schouders. Het is dui delijk dat ze dit alles hoogst on aangenaam vindt. Meerdere malen hebben we opgemerkt dat zij van hoge tonen niet gecharmeerd is. Wanneer de valkparkieten in de volière een overvliegende en roepende scholekster imiteren, begint ze klaaglijk te miauwen en zoekt ze meestal een plaatsje ver ver wijderd van de geluidsbron. Ook de heggenmus heeft succes, hoewel haar bezorgdheid wel wat overdreven lijkt. Al die zorg gaat haar zo te zien niet in de kou we kleren zitten, want ze ziet er bepaald verfomfaaid uit. Het vrije vogelleven is blijkbaar maar betrekkelijk. Dan klinkt, tegen de regel in dat er in deze tijd weinig gezongen wordt, Moeder heggenmus houdt de kat goed in de gaten illustratie Adri Karman hoog vanuit de esdoorn bij de buren het virtuoze lied van de spotvogel. Die naam heeft hij niet voor niets gekregen. Zijn lied is een kakofonie van imita ties van allerlei geluiden. Niet alleen vogels imiteert hij, maar ook het piepen van een open draaiend hek en allerlei andere geluiden. Hoe daar dan de spot vogel uit te halen? Zijn voor dracht heeft een duidelijk ken merk. De verschillende strofen van fraaie en valse tonen wor den steevast afgewisseld door een typisch geluid. Dit klinkt alsof je met een natte vinger over een opgeblazen ballon strijkt, een enigszins piepend geluid, dat je normaal niet aan een vogel zou toeschrijven. Overigens weet de spotvogel zich meesterlijk te verbergen. Zoekend tussen de bladeren van de esdoorn - tegen het licht in - valt het beslist niet mee de vogel te ontdekken. Het dier heeft een vrij gele onderzijde terwijl de bovenkant wat meer olijfgroen van kleur is. In het tegenlicht is het bladerdak van de esdoorn afwisselend donker en licht. De vogel gaat volledig op en in die wirwar van licht en schaduw. Het is niet zo verwonderlijk dat de spotvogel in deze tijd nog zijn lied ten beste geeft. De dieren komen hier, vergeleken met an dere vogels, pas laat in het jaar uit hun winterkwartieren aan en hun nestbouw en broedsei- zoen is meestal ook wat later. Van mei tot juni arriveren ze hier en van eind juli tot septem ber verlaten ze hun broedgebied alweer. Het zijn dus echte zo mervogels. Parken en tuinen met struikgewas en opgaande bomen in de buurt zijn hun ge liefde biotoop. Spotvogels zijn in het hele land vrij algemeen, maar op hun luid voorgedragen lied na leiden ze een vrij verbor gen leven. Maar zelden zul je ze in de top van een struik of boom zien zitten. Ze zoeken liever de beschutting van het gebladerte. Hun nest bouwen ze het liefst zo hoog mogelijk in een forse struik of boom. Je hoeft je dan ook niet druk te maken over zo'n laag bij de gronds wezen als een kat. Adri Karman - mSSMmSimu ■S S 8 smsi'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19