Eenvoudiger subsidieregels en goede spreiding van cultuur Bands gebruiken kunstclips niet Boerenzonen trekken weg 13 Zeeuwen zijn lager opgeleid dan gemiddeld in Nederland lezers schrijven kunst Soepele regels dinsdag 8 juli 2003 Interview met Jan Marijnissen Wind Armoedeval Promoten Aankloppen Bezuinigingen door Henk Postma GOES - De provincie Utrecht telt veruit het hoogste percenta ge hoogopgeleiden. Zeeland, Limburg, Friesland en Drenthe scoren het laagst. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van alle Nederlanders van 25 tot 64 jaar volgde een kwart een opleiding aan universiteit of ho geschool. Utrecht scoort met 38 procent veruit het hoogstDren the met 18 procent het laagst. Ook Zeeuwen, Friezen en Lim burgers blijven met 21 procent ver onder het landelijk gemid delde. De verschillen tussen de provincies zijn slechts in gerin ge mate terug te voeren op de leeftijdsopbouw. Ouderen zijn over het algemeen lager opge leid dan jongeren. Maar ook wanneer daarmee rekening wordt gehouden, dan wijzigt 1 dat de rangorde nauwelijks. Wanneer de groep 45 tot 64-jari- I gen buiten beschouwing wordt gelaten, blijft Utrecht koploper: 42 procent tegen landelijk 29 procent. Zeeland blijft dan ste ken op 21 procent. Alleen Dren- the scoort nog lager. Wat betreft de laagopgeleiden zijn de ver schillen tussen de provincies veel kleiner. Limburg telt het hoogste percentage laagopge leiden: 39 procent. Landelijk gaat het om zo'n 34 procent. Zeeland en vrijwel alle andere provincies zitten daar nauwe lijks boven of onder.Utrecht telt relatief de minste laagopgelei den: 28 procent, gevolgd door Noord-Holland: 30 procent. VLISSINGEN - SP-leider Jan Marijnissen en Prem Radhakis- hun komen vandaag naar het Arsenaaltheater in Vlissingen. Tijdens de zogenoemde opposi tie B2 Tour zet Marijnissen uit een wat volgens SP de gevolgen zijn van het tweede kabinet- Balkenende. Radhakishun zal hem interviewen. Radhakishun is advocaat en columinist bij het Parool. De entree is gratis. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het artikel 'Windenergie heeft toekomst' (PZC 2 juni) gaat over een studie/theorie van een Ame rikaanse milieugroep. Green peace en de Europese Associatie voor Windenergie doen hier nog een theoretisch schepje boven op en stellen: als we 10 procent van het aardoppervlak reserve ren voor windindustrie en hoge installaties, kan de hele mens heid van stroom worden voor zien. Dat is nog eens groen den ken. Meer realistische studies geven aan dat windenergie een optie is maar wel op zee hoort, om energie efficient te oogsten. Op landlokaties is deze indu strie veel minder rendabel. Daarbij zijn de beeldbepalende en permanent draaiende instal laties een doorn in het oog van velen. Energie komt dan direct vrij om met orkaankracht voor tegenwind te zorgen met als doel: geen windturbines meer op land, genoeg is genoeg. Niet bij Terneuzen en z'n woonker nen, niet bij Ossenisse en her en der ook nog wat losse attracties, koester het landschap en Zee- Land. Stop aantasting van woonomgeving en wooncom fort. Stop ook de misleidende informatie over windindustrie door het eufemistisch 'groen' of 'park' te noemen. Of in tv-recla- metweeluik: hoogspanningska bels 'eruit', vervolgens een windmolen 'erin' Feit is echter dat uit wind gewonnen energie, ongeveer vijf procent, wel over datzelfde conventionele elek triciteitsnetwerk van kabels moet worden verdeeld, hoe an ders? Windenergie heeft de toe komst. Leonardo Da Vinci was hier, zonder subsidie, ook al mee bezig en verkoos ze op zee te plaatsen. M.I.Meesen Graaf Jansdijk 76 Terneuzen Ouderen moeten rondkomen van 896 euro per maand (PZC 4 juli). Dat in een land als Neder land een groep ouderen moet rondkomen met een dergelijk inkomen, is in en in triest. Zeker nadat de prijzen in Nederland van vaste lasten en het levens onderhoud buitenproportioneel zijn gestegen. Toch wil ik op nog een groep mensen de aandacht vestigen, die met nog minder in komen moeten rondkomen. Dit zijn de mensen die werkzaam zijn in een functie in de ID-rege- ling, ook wel genoemd de Mel- kertbanen. Misschien stof tot nadenken voor mensen die zich regelmatig denigrerend uitlaten over of tegen de mensen die werkzaam zijn in een dergelijke functie. Zeker als men zich rea liseert dat deze mensen, doordat zij zijn gaan werken, er financi eel op achteruit zijn gegaan (zo genaamde armoedeval). De fi nanciële terugval komt doordat zij kwijtscheldingen van ge meentelijke belastingen niet meer ontvangen of doordat zij gekort worden op de huursubsi die. De meeste werkgevers zijn ook niet van plan om deze men sen in een reguliere baan ge plaatst te krijgen omdat de sala rissen vanuit Den Haag betaald worden en dus de werkgevers nauwelijks iets kosten. De door stroom is in al die jaren dat deze regeling bestaat zeer gering ge weest, dat is in onderzoek vast gesteld. Werknemers die probe ren om van hun baan een regu liere baan te maken, krijgen vaak weinig medewerking van de werkgevers. Zoals uit boven staande blijkt zijn de ouderen met genoemd inkomen afge schreven en wegen ook de finan ciële aspecten bij de werkgevers om een ID-baan al dan niet om te zetten in een reguliere baan zwaarder, dan investeren in mensen. Voordeel is dat de men sen werkzaam in een ID-baan, wanneer ze de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt, gewend zijn om met weinig in komen te moeten rondkomen. A.R. Mohr Van Karnebeekstraat 13 4463 SB Goes Rebba the Loon is teleurgesteld omdat ze aan het project geen clip overhouden die ze kunnen gebruiken om zich te promoten. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een hot item in de kunstwereld: de mix van professionele kunst en amateurkunst en de vermenging van verschillende disciplines als popmu ziek en beeldende kunst. Dat de samenwer king die daarvoor nodig is niet altijd over rozen gaat, bewijst het project van de Mid delburgse filmmakers Paul en Menno de Nooijer en drie Zeeuwse popgroepen. Over het resultaat lopen de meningen uiteen. De twee kunstenaars, die internationaal naam hebben gemaakt met hun kunstfilms, zijn ruim twee j aar geleden door de Zeeuwse werkplaats voor amateurkunsten Het Getij in staat gesteld drie films te maken naar aanleiding van muziek van de popartiesten UC, Danny Vera en Rebba the Loon. De eer ste twee films werden twee jaar geleden ge presenteerd op het festival Abdijpop, de laatste drie weken geleden in Middelburg. Door subsidies van Het Getij, de Stichting Popmuziek Zeeland, het Prins Bernhard- fends, de VSB en de Stichting Maurits van Kattendijke was een totaalbudget beschik baar van 40.000 euro. De filmers kregen volledige artistieke vrij heid. Zij mochten bepalen welke muziek ze wilden gebruiken en wat voor film ze daar bij wilden maken. De popgroepen zouden het eindproduct als promotiefilm kunnen gebruiken. Dat laatste is onvoldoende uit de verf geko men. UC ging kort nadat de film klaar was mt elkaar. Danny Vera vernieuwde zijn be geleidingsband, nam een professioneel al lium op en bracht daarvan uiteindelijk niet The Lucky Strike Girl' - het liedje dat voor be film was gebruikt - uit op single. Maar hij geeft aan dat hij de film evengoed niet zou hebben gebruikt. Blijft Rebba the Loon over. Zanger Kees Moerland heeft Omroep Zeeland onlangs gevraagd de spiksplinter nieuwe film bij het nummer 'One Way Train' niet uit te zenden. „De film draagt niet het beeld uit dat wij als popgroep willen uitdra gen", zegt hij. Menno de Nooijer is tevreden over alledrie de films. „Wij hebben gemaakt wat we wil den maken." Volgens hem is van begin af aan duidelijk gemaakt wat de spelregels waren. In een interview met de PZC heeft hij twee jaar geleden al aangegeven dat in het verleden zelfs aanbiedingen van wereldbe roemde popgroepen zijn afgewezen, omdat die dingen wilden die zijn vader en hij niet zagen zitten. „Wij hebben clips gemaakt voor commerciële bands. We weten hoe het kan. Dat was hier niet de bedoeling. Daar zit misschien de teleurstelling, maar we stellen altijd de voorwaarde dat we het doen op on ze manier. De meeste popmusici hebben een groot ego. Ze hebben scherp voor ogen wat ze wel of niet willen. Dat heeft dit project misschien wat lastig gemaakt. Dat wil niet zeggen dat wij ons niks van de bands hebben aangetrokken. We hebben met hen doorge nomen waar het door ons uitgekozen num mer over gaat en daar in beeld onze visie op gegeven. De film van Rebba the Loon is vrij conceptueel. Anders dan bij een clip van TMF moet je daar even voor gaan zitten." Overigens kan De Nooijer zich niet voor stellen dat Danny Vera en Rebba the Loon niets met de films kunnen. De leden van Rebba the Loon reageren voorzichtig. „Wij willen absoluut niet met modder gooien", zegt manager Patricia de Meulmeester. „Het is ook geen kwestie van mooi of niet mooi." De groep is teleurgesteld omdat ze aan het project geen clip overhou den die ze kunnen gebruiken om zich te pro moten. „Dat was wel een doelstelling van het project en zo hadden we het ook van Paul en Menno de Nooijer begrepen", aldus De Meulmeester. „Als band hadden wij na tuurlijk ook een belang om mee te werken. Met een betere communicatie of sturing door Het Getij hadden wij er meer aan ge had." Vera 'wil een gegeven paard niet in de bek kijken' maar ook hij spreekt van miscom municatie. „Het oorspronkelijke idee kwam van popconsulent Cor de Jonge. Professio nele kunstenaars zouden clips maken voor amateurbands. Die zouden zich aan de pro fessionals kunnen optrekken en er een pro mofilm aan overhouden. We zouden uit de Zeeuwse klei worden geholpen. Dat was een geweldig idee, maar het is er niet uitgeko men. Het is nu alleen een promotiefilm voor Paul en Menno de Nooijer geworden." Adviseur Willem Huibreghs van Het Getij bestrijdt dat de opzet was promotiefilms te maken. „Het Getij streeft naar een mix van disciplines en voelt zich niet geroepen wat dan ook te promoten. Daarvoor hadden we nooit het geld van die fondsen bij elkaar ge kregen. Maar als ik nu hoor dat de bands de films helemaal niet als promo gebruiken, is dat het andere uiterste. Dat is iets om aan dacht voor te hebben. Dit project is experi menteel. Dat betekent dat we ervan kunnen lerenIn september hebben we een evaluatie gepland. Het Getij heeft de voorwaarden geschapen, maar we hebben bewust niet bo venop dit project gezeten. Of dat goed was, kan dan aan de orde komen. We zullen het dan ook over de communicatie hebben." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeer de van cultuur Harry van Wave- ren is blij met de ideeën van de nieuwe staatssecretaris van cul tuur Medy van der Laan. Net als zij is hij een voorstander van spreiding van cultuur. Boven dien juicht hij toe dat zij de re gelgeving bij het verkrijgen van culturele subsidies wil vereen voudigen. Afgelopen week viel landelijk en provinciaal een aantal ge beurtenissen samen, waardoor de eerste contouren van het toe komstige Zeeuwse cultuurbe leid zichtbaar zijn geworden. Van der Laan presenteerde haar uitgangspunten voor het cul tuurbeleid 2005-2008 aan de Tweede Kamer, Van Waveren loodste zijn opzet door Gedepu teerde Staten. Tevens hebben de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg en de ste den Breda, Eindhoven, Heerlen, Helmond, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Sittard/Geleen en Tilburg de gezamenlijke notitie Gedeputeerde Harry van Wave- ren: „Cultuur is niet elitair. Het past in het duurzaamheidsstre- ven van dit college." 'Er van uitgaande...' aan Van der Laan overhandigd. Daarin hebben ze hun ambities en prio riteiten voor de landelijke cul tuurnota 2005-2008 op een rijtje gezet. Niet alleen Zeeland, maar heel Zuid-Nederland blijkt cultuur te zien als een 'partner bij ont wikkelingen op gebied van ruimtelijke ordening, identiteit, werkgelegenheid, onderwijs, leefbaarheid en toerisme'. Van Waveren wil zijn cultuurbeleid stevig koppelen aan de hoofdlij nen van provinciaal beleid. Dat zijn economie mobiliteit, zorg sociaal beleid en ruimtelijke kwaliteit. „Ik vind het belang rijk zichtbaar te maken dat cul tuur verbonden is met een hele boel zaken in Zeeland", zegt Van Waveren. „Cultuur is niet elitair. Het past in het duur- zaamheidsstreven van dit colle ge." Dat is meer dan alleen termino logie, aldus de gedeputeerde. Als blijkt dat cultuur een we zenlijk onderdeel is van een be leidsterrein van zijn collega-ge deputeerden, kan hij bij hen ook aankloppen voor geld. „Die be reidheid is in het college uitge sproken. Dat is de eerste winst in een tijd waarin we ook op cul tuur moeten bezuinigen." De tweede winst is dat Van der Laan heeft uitgesproken het cultuurgeld in Nederland te willen herverdelen. Ze wil dat meer daarvan bij de provincies terechtkomt. Volgens Van Wa veren kan dat betekenen dat de speciale rijksbijdrage van 500.000 euro per jaar, die Zee land tot en met volgend jaar ontvangt, op de een of andere manier gehandhaafd blijft. Hij wijst erop dat Zuid-Nederland in de notitie 'Er van uitgaan de...' pleit voor een regionaal fonds voor startende culturele ondernemers. Zo'n fonds is mo gelijk als Rijk en gemeenten daarvoor provinciegeld zouden matchen-, als zij dus geld zouden bijleggen. Van Waveren: „Dat zou Van der Laan wel eens een interessante optie kunnen vin den." Haar pleidooi voor minder inge wikkelde regels is hem uit het hart gegrepen. „De Algemene Subsidieverordening Zeeland 2002 werkt verstikkend voor het culturele veld, met name in de amateursector. De verplich tingen daarin staan niet in ver houding tot de bedragen die worden uitgekeerd. Met die be dragen kan onvoldoende flexi bel worden omgesprongen. Met ingang van 1 j anuari 2 0 0 5als de nieuwe cultuurnota van kracht wordt, moet die subsidieveror dening zijn aangepast." Zoals Van der Laan het cultuur- geld landelijk wil spreiden, zo wil Van Waveren dat over de provincie doen. Dat sluit aan bij de wens om in Zuid-Nederland het stedennetwerk te verster ken. „In Zeeland ligt het zwaar tepunt nu op Middelburg en Vlissingen. Ik wil nadrukkelij ker kijken naar Goes en Terneu zen. Net als de staatssecretaris wil ik wel uitgaan van een be paald kwaliteitsniveau. Maar vervolgens geldt voor mij het criterium van de spreiding. Vandaag bespreekt het college van Gedeputeerde Staten hoe de komende tijd kan worden be zuinigd. Van Waveren gaat er van uit dat hij alle afspraken tot en met 2004, die zijn vastgelegd in de cultuurnota, kan nako men. Dat betekent dat volgend jaar wellicht wordt bezuinigd op het budget voor incidentele subsidies. Voor de kunstenpe riode die in 2005 begint wil Van Waveren geen enkele instelling bij voorbaat van bezuinigingen uitsluiten. Advertentie *Vraag naar de actievoorwaarden. Spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt t/m 01-09-03. Alkmaar (020) 484 42 50 Amersfoort (033) 456 52 72 Amsterdam (020) 484 46 29 Arnhem (040) 219 12 00 Barendrecht (oio) 457 82 36 Breda (010) 277 63 35 Eindhoven/Son (040) 299 75 35 Goes (OIO) 457 05 55 Groningen (050) 582 83 64 Hengelo (050) 551 98 51 's-Hertogenbosch (040) 299 51 60 Leeuwarden (050) 582 64 13 Nuth (045) 565 67 67 Rijswijk (070) 451 42 95 Rotterdam (010) 457 14 48 Utrecht (030) 255 15 70 Zwolle (050) 582 48 00 door Emile Calon Een stille revolutie is gaande op het platteland. Er vindt namelijk een bijna geruisloze uittocht plaats van agrariërs. De boeren die het boeren nog volhouden, zijn gemiddeld veel ouder dan de werknemers in andere bedrijfs takken. Daar komt nog eens bij dat een flink deel van hen geen opvolger heeft. Hun kinderen piekeren er veelal niet over het familiebedrijf over te nemen. Ze zien hoe hun ouders moeten sappe len, hoe ze geconfronteerd worden met vele beperkende regels en restricties en kiezen voor een ander beroep. Over een jaar of tien hebben de meeste boeren het platteland dan ook verlaten, voorspellen de Wageningse onderzoe kers Pieter Vereijken van Plant Re search International en Herman Agri- cola van onderzoeksinstituut Alterra, een onderdeel de Landbouwuniversi teit in Wageningen. De twee weten schappers doen al langer onderzoek naar de toekomstperspectieven van de Nederlandse landbouw. Alle betrokken partijen moeten nu een antwoord vin den op de exodus van de oorspronkelij ke plattelandsbevolking, stellen zij in een artikel in het magazine van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Die zal volgens hen zeker plaatsvinden, als er geen economische alternatieven in het buitengebied worden ontwik keld. De onderzoekers zijn er van over tuigd dat de landbouw geleidelijk uit Nederland verdwijnt. De oorzaak ligt in de toenemende concurrentie door de liberalisering van de wereldhandel en in de uitbreiding van Europa met mil joenen hectaren goedkope grond en miljoenen goedkope arbeidskrachten. Ondertussen blijven gemeenten het grootste deel van hun buitengebied een agrarische bestemming geven. Mede door de Rijkstucht zijn ze uiterst terug houdend in het ontwikkelen en f acilite- ren van alternatieve economische acti viteiten. Totaal fout, aldus Vereijken en Agricola. Het is hoog tijd voor iedere gemeente om zich af te vragen in welk tempo de landbouw uit haar buitenge bied verdwijnt. Wanneer gemeenten niet vroegtijdig hierop inspelen, zal het platteland straks niet meer te revitali seren zijn. Nu is de exodus in Zeeland al volop zichtbaar. Wie een beetje rond rijdt over het platteland ziet her en der de verveloze woonhuizen, de ingezakte schuren, de machines die bij gebrek aan geld wegroesten en de leegstaande boerderijen. Vervallen schuren - zoals hier bij Axel - symboliseren de toekomst van de Zeeuwse landbouw. foto Peter Nicolai Zeeland is een van de streken die vol gens Agricola absoluut moet inspelen op die uitstroom. Want vooral akker- bouwregio's zullen er in volle omvang mee te maken krijgen. De kwaliteit van de grond, 'die is in Zeeland prima', doet daar niets aan af, aldus de onderzoeker. Regio 's met veel glastuinbouw en inten sieve veeteelt hoeven volgens hem nog niet al te bang te zijn voor een forse leegloop. Maar streken waar de grond extensief wordt gebruikt en waar de bedrijven niet al te groot zijn, krijgen er absoluut mee te maken of hebben er al mee te maken. Hij looft de provincie die enkele jaren geleden inspeelde op de veranderende omstandigheden door het beleid van nieuwe economische dragers in gang te zetten. Dankzij dat beleid is het in theo rie mogelijk om in landbouwschuren nieuwe activiteiten op te zetten. Agri cola tekent daar wel bij aan dat dat be leid in de praktijk nauwelijks werkt, omdat initiatiefnemers te maken heb ben met een gigantische bureaucratie. Vooral op gemeentelijk niveau worden volgens hem veel onnodige barrières opgeworpen. Hij stelt dat de overheid veel soepeler moet worden omdat het anders echt niet lukt het platteland economisch vitaal te houden. Agrarisch natuurbeheer is volgens hem geen echte kans voor de agrariërs. Slechts een deel van de boeren kan van de geldstroom die daarvoor beschik baar is profiteren. LNV spendeert hier aan weliswaar honderd miljoen euro op jaarbasis. Als daar tienduizend boeren aan meedoen, hebben ze slechts tien duizend euro per bedrijf, rekent boe renzoon Agricola voor. „Bovendien is het geen extra inkomen, maar compen satie van inkomstenderving." Nederland is emotioneel nog een boe renland, terwijl het de facto om dien sten en industrie draait. De helft van het eten dat hier geconsumeerd wordt, komt al uit het buitenland. De beide on derzoekers roepen bestuurders op nuchter na te denken en nu al vast op ge meentelij k niveau in te spelen op grote en snelle veranderingen binnen de lo kale landbouwsector. „Denk na over kansen en bedreigingen, zodat je niet met je beleid achter de feiten aanrent. De foute oplossing is in ieder geval de agrarische bestemming strikt te hand haven. Voor alles wat niet agrarisch is, zit het buitengebied op slot en bedrij ven die er al zitten worden de wacht aangezegd. Moedig in plaats daarvan nieuwe economische initiatieven op het platteland aan en faciliteer die als je burgers je lief zijn", aldus de onderzoe kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13