PZC Zitten met een ijsje mag niet van Veere Wrakkenkaart geeft beeld van scheepskerkhof Westerschelde Geld tegen overlast goederenspoor komt ook zonder WCT WORLD PRESS PHOTO 11 Eén dagje strand op de Middelburgse Markt Vlissingen wil eerst effecten van S14 op verkeersstroom in kaart brengen bij nader inzien agenda GROTE KERK VEERE 9 juli - 3 augustus w dinsdag 8 juli 2003 Werkstraf voor mishandeling Boete voor inslaan ruit Kinderen geven speeltuin geld Website gemeente sterk verbeterd Vlissinger ontsnapt aan boete CDA'er Veldkamp beëdigd Hoi en hallo Mobiel café Mondingsgebied Andere ogen Ruimhartig Landbouwvoertuigen Duidelijkheid door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Veere wil niet dat een souvenir- en ijszaak aan de Kaai bezoe kers in de winkel laat zitten om hun ijsje op te peuzelen. Om die reden legde de gemeen te de winkel Capello Giallo een dwangsom op van maximaal 45.00 0 euroDe gemeente vindt dat de souvenirwinkel geen ho reca mag worden. De uitbaters van de zaak vin den het standpunt van Veere belachelijk en stapten naar de Raad van State, die gisteren hun bezwaren tegen de dwang som behandelde. „We willen niet eens een horecabedrijf. We willen alleen een paar stoeltjes en krukjes neerzetten waarop oudere mensen even kunnen bijkomen", zei uitbater C. Geelhoed. De gemeente Veere staat echter op het standpunt dat het huidi ge bestemmingsplan ter plaat se geen horeca, maar slechts detailhandel toestaat. Welis waar mag Capello Giallo nu wel ijs, snacks en drankjes via een loket verkopen, maar daar bij zijn stoeltjes en tafeltjes uit den boze. Overigens zal de gemeente vol gend jaar met een nieuw be stemmingsplan komen, waar bij er meer duidelijkheid komt wat wel en niet mag op horeca- gebied. Uitbater Geelhoed vindt dat de gemeente met twee maten meet. Zijn winkel wordt hard aangepakt, terwijl links en rechts om hem heen de terras sen als paddestoelen uit de grond schieten. Mocht de Raad van State de dwangsom afschieten, dan plaatst Geelhoed zo snel moge lijk weer stoeltjes en krukken in zijn winkel. Uitspraak volgt over enkele weken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Vlissingen voor hui selijk geweld veroordeeld tot veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had tussen december vorig jaar en 23 januari zijn echtgenote een aantal keren mishandeld. „De relatie bestaat uit aantrekken en afstoten. Het is niet mis. Hij heeft haar mishandeld terwijl ze zwanger was", merkte officier van justitie H. den Hartog op. De Vlissinger verscheen gisteren niet op de zitting, maar hij had eerder tegen de politie bekend zijn vrouw te hebben geslagen en haar een knietje te hebben gegeven. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige man uit die stad voor vernieling 150 euro boete opgelegd. De Middelburger sloeg 27 december vorig jaar in zijn woonplaats een ruit van een loods in. VLISSINGEN - Leerlingen van Archipelschool De Branding aan de Grote Markt in Vlissingen geven honderd euro aan speeltuin De Oude Stad. De cheque wordt symbolisch over handigd aan Jan Veerman (ome Jan) van de speeltuin. Het be drag is een deel van de opbrengst van de kleedjesmarkt die op 11 mei is gehouden op het schoolplein. De speeltuin krijgt het geld als waardering voor de inzet van de vele vrijwilligers die de Oude Stad draaiende houden. MIDDELBURG - De website van de gemeente Middelburg is het afgelopen jaar sterk verbeterd. Dat blijkt uit de ranglijst van gemeentelijke websites van advies.overheid.nl. Die orga nisatie onderzoekt overheidssites op vijf punten: gebruikers vriendelijkheid, algemeen, bestuurlijke informatie, dienst verlening en participatie. Een perfecte site levert een score van 100 punten op, Middelburg haalt 91,6 punten en staat nu 29e. Vorig jaar nog scoorde Middelburg net boven de vijftig punten. Dit jaar werd de website vernieuwd. De gemeente laat punten liggen omdat bestuurders nog geen chatsessies houden met inwoners. Verder is nog niet op alle pagina's een goed overzicht van de hele website te zien. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes bestrafte gisteren het recalcitrant gedrag van een 33-jarige inwoner van Vlissingen met een voorwaardelijke boete van tweehonderd euro. De man kwam 13 februari aan de balie van de gemeentelijke sociale dienst in Vlissingen. Toen hij zijn zin niet kreeg, maakte hij stampijDat nam de politierechter hem kwalijk. „Deze mensen doen alleen hun werk. Dan is het ver velend als u zo over de rooie gaat.Nomes legde de boete voor één keer nog voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Kees Veldkamp (CDA) is gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergadering in Middelburg beëdigd als raadslid. Veldkamp neemt de plaats in de CDA-fractie in van Hannie Kool-Blokland. Die volgde vorige maand Piet Bruinooge op als wethouder. Bruinooge vertrok om burge meester te worden in de Gelderse gemeente Renkum. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg heeft zaterdag voor één dag een eigen strand. Dan wordt voor de tweede keer het beachvolley- baltoernooi gespeeld. Veertig teams strijden om de eer, maar het gaat vooral om de gezellig heid. Het is de bedoeling dat het evenement voortaan elk jaar plaatsvindt. Het beachvolleybaltoernooi, dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden, is dit jaar twee keer zo groot. Er zijn twee keer zoveel velden, twee keer zoveel teams en er is dan ook twee keer zoveel zand nodig om het veld te maken. Vrijdag wordt driehon derd kuub zand met drie trek kers aangevoerd. Zondag wordt de hele lading weer weggehaald om plaats te maken voor de markt die maandag wordt ge houden. Het strandgevoel moet verder worden opgewekt door palmbo men, extra terrassen en passen de achtergrondmuziek. Voor de kinderen is er waarschijnlijk een springkussen. „Alleen de Baywatch-toren missen we nog", lacht Chris Vrijenhoek van café Nationaal. Bob Roos dorp van café Seventy Seven: „Het staat of valt natuurlijk met het weer. Vorig jaar was het op zondag dertig gra den. Toen was er niemand. Zulk weer als vandaag is ideaal. De vooruitzichten zijn gelukkig goed." Er doen veertig teams mee, voornamelijk afkomstig uit de horeca van Middelburg en Vlis- In het artikel over roofvogelshows in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle dat afgelopen zaterdag in de PZC stond, is een fout geslopen. De rondlei ding over vleermuizen is niet op 18 juli, maar op woensdagavond 16 juli om 22.00 uur. De excursie vindt plaats in het gebied Westhovej vlakbij het museum. singen. „We wilden de horeca samenbrengen", vertelt Vrijen hoek. „Normaal zeg je alleen 'hoi' en 'hallo'. Op deze manier leer je elkaar beter kennen.De organisatie sluit niet uit dat het toernooi bij volgende edities ook open staat voor andere teams. „Dat was nu nog te las tig. Je moet van tevoren weten hoeveel teams er meedoen om de juiste hoeveelheid zand te be stellen." Radiozender Yorin FM geeft het toernooi zaterdag een extra feestelijk tintje. Yorin is de hele middag en avond aanwezig met het mobiele café. Verder is er een promo-team om reclame te ma ken voor de nieuwe etherfre quentie van de zender. Vanaf de Middelburgse Markt wordt bo vendien de middaguitzending verzorgd. Het toernooi begint om twaalf uur 's middags en duurt, met een onderbreking voor het avondeten, tot half tien 's avonds. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren; Kaasboerderij Schellach (Prooyense weg 26), 19.00 uur: Excursie en kaas- proeven; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal; ZOUTELANDE - Catharinakerk, 19.00 19.30 uur: Mini-concert door klassiek gi taarduo Maarten Janse en Maria Huis man. Advertentie Vergane en gestrande schepen voor de kust van Westkapelle en Zoutelande. Westerschelde wrakkenkaart door Ben Jansen VLISSINGEN - De Rede van Vlissingen, het Oostgat en de Wielingen zijn ware scheepskerkhoven. Op de onlangs verschenen Westerschelde Wrakkenkaart staan ongeveer honderdvijftig locaties waar schepen zijn vergaan en gestrand. Van de VOC-schepen Anna Catharina en Het Vliegend Hert die in 1735 in de Scheur naar de kelder gingen tot de in 2000 bij Zoutelande gestrande chemicaliëntanker Flottbek. De wrakkenkaart is een initiatief van de Middelburger Bas van der Velden. Hij ver zamelde de informatie die tekenaar Joost Heeren heeft verwerkt. Het resultaat is een kaart die dankzij een windroos en een toevallig passerende meeuw oogt als een antieke zeekaart van het mondingsgebied van de Westerschelde. De erop aangege ven schepen zijn zoveel mogelijk nagete kend van originele afbeeldingen. Van der Velden werkt voor een boekhan del in Vlissingen en incidenteel voor het Muzeeum. Hij had de taak een assorti ment boeken samen te stellen voor de win- kelhoek van het maritiem museum. Van der Velden: „Toen dacht ik aan een wrak kenkaart. Er is altijd veel te doen over de verwijdering van gezonken schepen en over vondsten die op wrakken van VOC- schepen worden gedaan. Ik wist van het bestaan van een wrakkenkaart voor de Waddenzee en bij navraag bleek die er voor de Westerschelde nog niet te zijn." De samenstellers van de kaart hebben be wust gekozen voor het mondingsgebied van de Westerschelde. Stroomopwaarts, bijvoorbeeld ter hoogte van de sluizen van Hansweert en Terneuzen en in het Nauw van Bath, zijn ook veel schepen ten onder gegaan, maar naar de mening van Van der Velden leverde het mondingsgebied een fraaiere prent op. „We zaten ook min of meer vast aan het formaat van 50 bij 70 cm. Een kaart van die afmetingen past in een standaardlijst." De meeste wrakken op de kaart zijn geda teerd tussen 1860 en 1960. Vanaf het eer ste jaartal is Rijkswaterstaat een wrak- kenregister gaan bijhouden; vanaf 1960 worden alle schepen die zinken meteen opgeruimd. Van der Velden en Heeren hebben met hun kaart niet de bedoeling precies aan te geven waar nog wrakken op de bodem van de Westerschelde liggenZo staan nog schepen op de kaart die al zijn verwijderd (in het kader van de wrakop ruiming in verband met de verdieping van de Westerschelde) zoals de Germania, de Whimbrell en de Alan A. Dale. Dein 1987 voor Zeebrugge gezonken en geborgen Herald of Free Enterprise is ook afge beeld, net als de walvis die in 1957 bij Vlis singen strandde. Van der Velden legt er de nadruk op de wrakkenkaart niet mag worden be schouwd als een product dat door de scheepvaart kan worden gebruikt. „Een deel van het nautisch verleden van Zee land wordt zo in één keer in beeld ge bracht. Wie de kaart heeft gezien, kijkt met andere ogen naar de Westerschelde wanneer hij op de boulevard in Vlissingen of ergens aan het strand staat." Westerschelde Wrakkenkaart. Te koop voor 15 euro in de boekhandel, het Muzeeum In Vlissin gen en in toeristenwinkels. Herinrichting kruising uitgesteld door Maurits Sep MIDDELBURG - Ook als de Westerschelde Container Ter minal er niet komt, stelt de - provincie een miljoen euro be schikbaar om overlast van goe- derentreinen te beperken. De toename van het goederenver- I voer over het spoor zorgt ook zonder de WCT voor steeds meer overlast van geluid en trilling. Provinciale Staten willen dat daar hoe dan ook maatregelen tegen worden getroffen. Gedeputeerde H. van Waveren (milieu) is 'niet ongelukkig' met dat standpunt. Hij voegt er wel als voorwaarde aan toe dat het miljoen van de provincie alleen gebruikt mag worden voor aan vullende maatregelen. De basis bescherming tegen geluids- en trillinghinder in de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal moet geboden worden door het Rijk, vindt hij. Volgens Van Waveren zal dat ook gebeuren. Hij stelt dat de 5,5 miljoen euro die door het Rijk was toegezegd voor hinderbe- perkende maatregelen beschik baar blijft als de Raad van State beslist dat de WCT niet aange legd mag worden. A. Drijgers van de provinciale afdeling ruimtelijke ontwikke ling legt uit dat de rijksoverheid ruim vijf miljoen euro heeft be groot voor maatregelen langs het spoor. Bij de onderbouwing voor de hoogte van dat bedrag is rekening gehouden met de aan leg van de WCT en de treinen die daar vandaan en naartoe gaan rijden. Drijgers zegt dat indien de WCT niet doorgaat, wellicht minder ingrijpende maatrege len nodig zijn, en dus minder geld. Maar het is volgens hem niet zo dat het Rijk in dat geval automatisch minder geld be schikbaar stelt. Het goederenvervoer op de Zeeuwse spoorlijn is de laatste tijd al behoorlijk toegenomen door de vestiging van overslag bedrijf Cobelfret in Vlissingen- Oost. Daardoor rijden al flink meer treinen met auto's naar Vlissingen, en lege treinen rij den terug. Provinciale Staten willen de omwonenden van de spoorlijn in Goes, Kapelle en Reimerswaal zo veel mogelijk beschermen tegen overlast. Gedeputeerde Van Waveren deelt die opvatting ruimhartig. Hij stelt ten minste het al eerder toegezegde miljoen ter beschik king. Maar als er meer geld no dig blijkt te zijn, zal hij niet 'op een ton meer' kijken. De Staten roepen havenschap Zeeland Seaports op de opstel ling van de provincie te volgen. Zeeland Seaports - dat de WCT wil aanleggen - had net als de provincie al een miljoen euro beloofd voor hinderbeperkende maatregelen langs het spoor. Voorzitter G. de Kok van het ha venschap zal 'deze belangrijke uitspraak van de Staten' in brengen in de eerstvolgende be stuursvergadering. „Ik zal be pleiten samen met de provincie op te trekken", zegt De Kok, die tevens gedeputeerde voor eco nomie is. Maar het bestuur moet uiteindelijk de afweging ma ken, merkt hij op. „Men moet goed kijken naar precedentwer king. Want als je het in dit geval doet, moet je het in de toekomst misschien vaker doen." redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 4382 NH vlissingen Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl doorAb van der Sluis VLISSINGEN - Het plan om de kruising Gerbrandystraat/ Zuidbeekseweg te herinrichten en veiliger te maken voor fiet sers en voetgangers, is voorlopig van de baan. B en W van Vlissin gen schrijven dat aan directeur W. Meulmeester van de openba re basisschool Theo Thijssen- Paauwenburg. Het college wil wachten tot de rondweg Vlissin- gen/Biggekerke (S14) klaar is. Naar verwachting is dat in de eerste helft van 2005. In februari van dit jaar maakten B en W bekend dat ze het kruis punt wilde aanpassen. Om de kruising veiliger te maken, moest de middengeleider op de Gerbrandystraat een stuk bre der worden. Aanvankelijk wilde het ge meentebestuur net voorbij de kruising (vanuit de binnenstad gezien) een zebrapad aanleg gen. Dat stuitte op kritiek van de fietsersbond, die stelde dat een zebrapad op deze drukke doorgaande weg schijnveilig heid geeft. Ook was het de bedoeling om op de Gerbrandystraat chicanes aan te leggen. Die 'slingers' moesten het verkeer afremmen. Voor de herinrichting was 180.000 euro uitgetrokken. Het plan om de kruising her in te richten, kwam wethouder P. van der Maden op forse kritiek te staan in de commissie Grondge bied. Veel buurtbewoners be kritiseerden de plannen. Zij wa ren bang dat het kruispunt juist onveil iger zou worden voor fiet sers. Een ander vroeg zich af of landbouwvoertuigen na de re constructie nog wel over de Ger brandystraat konden rijden. Van der Maden trok zich de kri tiek aan. Hij beloofde met de omwonenden te overleggen. Of het plan werd ingetrokken of aangepast, wilde hij toen nog niet vertellen. Directeur Meulmeester van de openbare basisschool Theo Thijssen-Paauwenburg trok be gin vorige maand aan de bel bij de gemeente. Hij schreef zeer enthousiast te zijn over aanpas sing van het kruispunt. „Kinde ren die vanuit Lammerenburg en Rosenburg naar onze school komen, hebben een duidelijk veiliger oversteekplaats." Het college zegt - gelet op de dis cussie in de commissie Grond gebied - besloten te hebben om de herinrichting voorlopig in de ijskast te zetten. B en W willen eerst duidelijkheid over de ef fecten van de S14 op het verkeer op de Gerbrandystraat. Toege zegd is, dat na gereedkoming van de rondweg het kruispunt Koudekerkseweg/Gerbrandys- traat/Sloeweg gereconstrueerd wordt. Dat moet ertoe leiden dat er geen sprake meer is van een directe doorgaande route vanaf de Koudekerkseweg/Sloeweg via de Gerbrandystraat. Als de scholen of ouderraden moeite hebben met de beslis sing, dan adviseert het college over te gaan tot het oprichten van een verkeersbrigade. Er waren al plannen om de Gerbrandystraat veiliger te maken, maar daar was nog al wat kritiek op. De gemeente wacht nog even met het maken van nieuwe tot de rondweg voltooid is. foto Lex de Meester >t -B^ru)UT^5 Tiy-ii o4cKvttuó Aorbekghdes N-LA of LKe Wéót- ijgo T960 ke. -tpt; 'e -Yfoestduutv Opening woensdag 9 juli 19.30 uur door Mevr. A.C. De Bruijn, burgemeester van Veere. Inleiding: Mare Prüst, namens World Press Photo; Muziek LORRE LYNN TYTTEN viool PH0NS BAKX mondharp Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11