Moskovieten zijn Tsjetsjenen beu Leider Liberia accepteert aanbod asiel in Nigeria President Bush pleit voor enteren schepen van schurkenstaten Brussel nog somberder over economie eurozone 5 Affaire in Irak leidt tot grote diplomatieke spanningen met VS Tweehonderd gewonden door vuurzee in Ankara Homoseksueel ziet af van bisschopsambt Jacht slaat te pletter op rotsen In opblaasbootje het Kanaal over Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Criminelen gevaar voor economie Deutsche Post biedt werkgarantie Liberalen verliezen in Koeweit Moeder gooit tweeling in rivier Dodental aanslag Pakistan naar 53 maandag 7 juli 2003 Complot Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-*. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal. Weggeblazen LONDEN - De homoseksuele kanunnik Jeffrey John van Sou- thwark in Londen heeft onder druk van de leiding van de An glicaanse Kerk afgezien van zijn wijding tot bisschop. Hij is niet uit vrije wil tot dit besluit gekomen, zei dekaan Colin Slee van Southwark gisteren in zijn preek tot de gemeente. John zou op 9 oktober door het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop Rowan Williams, tot bisschop van Reading wor den gewijd. Hij heeft al 27 jaar een relatie met een andere man, maar hij zegt dat hij celibatair leeft. John liet zelf weten tot zijn beslissing te zijn gekomen na gesprekken met het bisdom Reading en met aartsbisschop Williams. Met het oog op de schade, die de eenheid van de kerk door mijn wijding zou oplopen, wil ik de toestemming van de Kroon vragen mijn instemming met de benoeming in te trekken", aldus John in een brief aan bisschop Richard Harris van Oxford, die hem had benoemd. Het is voor het eerst in de Anglicaanse Kerk dat een bisschop voor zijn wij ding is afgetreden. Zijn benoeming leidde tot felle protesten, vooral in de Derde Wereld. De Nigeriaanse aarts bisschop Peter Akinola, die aan het hoofd staat van de grootste anglicaanse gemeenschap ter wereld, dreigde de betrekkin- L gen met de wereldwijde kerk te j verbreken als de wijding zou doorgaan. EPD/RTR/ANP EDINBURGH - Een Neder lands echtpaar heeft zaterdag een luxe jacht verloren, nadat het op de rotsen voor de Schotse haven Dunbar was gelopen. Een helikopter van de RAF heeft het echtpaar gered, nadat een reddingsboot de jacht met de naam Nobelese wegens het slechte weer niet kon bereiken. De Nederlanders van middelba re leeftijd waren geschokt, maar waren niet gewond geraakt. Het schip is volgens een lid van de reddingsbrigade in Dunbar ge heel verloren gegaan. AFP LONDEN - Drie mannen, waar schijnlijk vluchtelingen, heb ben geprobeerd in een opblaas- bootje van Frankrijk naar Engeland te roeien, t De drie werden gisterochtend j door de Britse kustwacht op ruim tien kilometer uit de kust van Dover uit zee opgepikt. Ze zijn op een veerboot terug naar Frankrijk gezet. AP Advertentie Turkse commando's vrij van onze redactie buitenland ISTANBUL - De Verenigde Sta ten hebben gisteren in Bagdad elf Turkse commando's vrijgela ten die in Noord-Irak gevangen waren genomen. Dat meldden Turkse media. De vrijlating maakt een einde aan een impas se die ernstige schadelijke ge volgen dreigde te hebben voor de relatie tussen Washington en Ankara. Een hoge Turkse regeringsfunc tionaris bevestigde de berich ten. Hij zei dat de commando's de nacht zouden doorbrengen in een regeringsverblijf in Bagdad. Zij zouden vanmorgen worden overgebracht naar de Noord- Iraakse stad Sulaymaniyah, waar zij vrijdag gevangen wa ren genomen. Amerikaanse functionarissen wilden de be richten niet bevestigen. De vrijlating volgde op diplo matieke inspanningen die ge paard gingen met telefoontjes tussen de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan, de Ameri kaanse vice-president Dick Cheney, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Co lin Powell en diens Turkse ambtgenoot Abdullah Gül. Circa Amerikaanse soldaten vielen vrijdag een gebouw in Sulaymaniyah binnen waarin Turkse commando's waren on dergebracht, namen de elf in hechtenis en brachten hen naar Bagdad. Ook arresteerden de Amerikanen twintig Iraakse Turkmenen. Dertien van hen zaten gisteren nog vast. Het was onduidelijk of zij vandaag vrij zouden komen. Gül eiste zaterdag van Powell de onmiddellijke vrijlating van de elf commando's. De Verenig de Staten gaven daar geen ge hoor aan. Gisteren overlegden Erdogan en Gül per telefoon met Cheney. Volgens de Turkse krant Hur- riyet houdt de arrestatie van de commando's verband met be richten over een complot voor de moord op een hoge Iraakse bestuurder in de stad Kirkuk in Noord-Irak - mogelijk de pas tot burgemeester gekozen Koerdi sche advocaat Abdulrahman Mustafa. Gül noemde het on denkbaar dat Turkse militairen in Noord-Irak iets te maken hebben met een moordcomplot. Turkije heeft troepen in Noord- Irak om te voorkomen dat de Koerden, tegen wie de regering in eigen land jarenlang een oor log uitvocht, te veel invloed krijgen. Ankara vreest dat de Koerden in Noord-Irak een ei gen staat uitroepen. Mede daar om weigerde Turkije in maart 62.000 Amerikaanse soldaten het land in te laten voor de aan val op Irak. De Turkse weigering zette de betrekkingen met de Verenigde Staten, een NAVO-bondgenoot, onder zware druk. Sindsdien probeert Ankara de schade te herstellen, maar door de arres tatie van de commando's lijkt men terug te zijn bij af. De Turkse televisiezender NTV meldde dat de legertop over woog het Turkse luchtruim te sluiten voor Amerikaanse leger- toestellen, het Amerikaanse le ger weg te sturen van de leger basis van Incirlik in het zuiden van Turkije en meer troepen naar Noord-Irak te sturen. Een Turkse generaal, Hursit Tolon, zei tegenover Anatolia dat het leger van plan was uit protest verbindingsofficieren terug te trekken uit het Amerikaanse hoofdkwartier in Florida. AP De studente Alina Voltsjanova herstelt in het ziekenhuis van de bij de aanslag opgelopen verwondingen. foto Olga Ryabtsova/EPA door Frank Hendrickx MOSKOU - De angst verdwijnt niet meer van het meisjesge zicht. Roerloos ligt ze op haar rug, de benen gestrekt, de armen in een hoek van dertig graden ten opzichte van het jonge li chaam. Haar blonde haar steekt af tegen het asfalt. Overal om haar heen plakt dik, donker bloed aan het wegdek. Een meter verderop liggen ver minkte lijken met ledematen die in de vreemdste bochten zijn ge wrongen, maar het blonde meis je ziet er uit alsof ze ieder mo ment kan opstaan, alsof ze de explosie van 500 gram TNT in combinatie met spijkers, gevijl de schroeven en kogels onge schonden heeft doorstaan. Al leen het onbeweeglijke gezicht met de bevroren uitdrukking van angst vertelt een ander ver haal: ze is dood. Hoe oud is geworden? Zeven tien, achttien jaar? Iets jonger dan Zoelechan Elechadzjievoj, de 20-jarige Tsjetsjeense die nu ook dood is. Het meisje uit Tsje tsjenië liep eerder deze zaterdag naar de ingang van het voorma- Advertentie lige vliegveld Toesjino in het noordwesten van Moskou met de wetenschap dat ze een bloed bad zou aanrichten. Rond haar middels zat een 'martelaarsgor- del', een riem met explosieven en scherpe, ijzeren scherven. Toen ze zag dat de bezoekers van het rockconcert Krylja (Vleugels), het Pinkpop van Rusland, door een metaaldetec tor moesten, blies ze zich me teen voor de ingang op. De mar telaarsdood pakte anders uit dan gepland. De TNT kwam slechts gedeeltelijk tot explosie. Twee mensen raakten gewond. ANKARA - Een enorme explo sie in een pompstation in de Turkse hoofdstad Ankara heeft zaterdagavond zeker 189 men sen verwond. Volgens de Turkse minister Akdag van Volksge zondheid is niemand omgeko men, maar zijn zeven mensen er ernstig aan toe. „Zeker 189 personen hebben verwondingen opgelopen van wie er zeven ernstige kwetsuren hebben", zei Akdag zaterdag avond tegen het televisiestation NTV. Vier van de zeven zijn er zeer slecht aan toe. De eerste explosie ontstond toen een tankwagen gas kwam afleveren. Dat veroorzaakte een enorme vuurbal en een reeks an dere ontploffingen. Op het pompstation ontstond direct een brand die oversloeg naar omliggende gebouwen. Boven het tankstation ligt een trouwzaal, waar volgens televi siezenders driehonderd mensen feest vierden. Het vuur sloeg over naar verscheidene omlig gende wooncomplexen. De branden zijn inmiddels geblust. De Turkse premier Erdogan en minister Akdag kwamen pools hoogte nemen bij het pompsta tion. AFP Alleen Zoelechan Elechadzjie voj zelf stierf langzaam aan haar verwondingen. Een kwartier later kwam het bloedbad alsnog. Een tweede Tsjetsjeense vrouw blies zich op bij de markt van Toesjino, vlak voor het concertterrein, waar de bewakers haar de toegang had den geweigerd. De kracht van de explosie reet haar aan stuk ken. Iedereen om haar heen werd weggeblazen. „Je zag mensen door de lucht vliegen", zegt de lijkbleke Anatoli Pali. „Overal was bloed, rook en ge schreeuw. Wie doet zoiets?" Vrouwen uit Tsjetsjenië, is het antwoord. Politiefotografen leggen stoï cijns ieder detail vast. Er lopen zo'n tien mannen rond in kogel- afwerende vesten van de FSB, de geheime dienst. Af en toe rapporteren ze aan een man in burgerkleding. Op de achter grond klinkt muziek. Het con cert gaat verder; de autoriteiten willen voorkomen dat er massa hysterie uitbreekt onder de be zoekers. De gezichten van de recher cheurs staan strak - alweer een aanslag in Moskou. In oktober gijzelden 41 Tsjetsjeense terro risten ook al het Nord Ost-thea- ter, waardoor uiteindelijk 129 mensen om het leven kwamen. Nu zijn vrouwelijke kamikazes in Moskou aan het werk gegaan, nadat ze de afgelopen maanden al zo'n honderd doden veroor zaakten in Tsjetsjenië. Maar hoe nu verder? Hoe kan Moskou zich beschermen? Een paar honderd meter verderop bij de wegafzetting weten een paar dronken Moskovieten het antwoord: Alle Tsjetsjenen moeten weg. „Nu moet het afge lopen zijn met die zwarten", zegt Joeri. „Waar is onze burge meester mee bezig? Hij zit te vergaderen en die zwarten gaan hun gang. Hij moet ze er veralle- maal uit gooien." GPD door Maurice Wilbrink BRUSSEL - De Europese Com missie wordt steeds somberder over de economische groei in de eurozone. Eurocommissaris Solbes vreest dat de groei in de twaalf eurolanden dit jaar blijft steken op 0,7 procent. De Commissie heeft de groeira- Advertentie LONDEN - Het gevaar bestaat dat het criminele gedrag van enkele topbestuurders leidt tot draconische overheidsmaat regelen. Daardoor worden vakbekwame managers uit het be drijfsleven gejaagd. Dit is slecht voor de economie. Dat zei N. FitzGerald, topman van de Britse tak van Unilever, zaterdag in de Britse krant The Guardian. „Er zijn criminele, incompetente en vakbekwame bestuurders", zei hij. Vijf pro cent wijkt volgens FitzGerald af van het rechte pad. Dat geeft alle directeuren een slechte naam. Het bedrijfsleven is de laatste jaren getroffen door een aantal grote schandalen. Zo is erbij Enron en WorldCom fraude gepleegd en kampt ook Ahold met boekhoudkundig gerommel. ANP BERLIJN - Het Duitse postbedrij f Deutsche Post en de Duitse vakbonden zijn overeengekomen dat de onderneming tot eind maart 2008 geen werknemers ontslaat. Bij het concern wer ken 240.000 mensen. De vakbonden zijn bereid te praten over flexibelere werktij den, zodat het postbedrijf de kosten kan verlagen. ANP KOEWEIT-STAD - Liberale partijen in Koeweit hebben gro te verliezen geleden bij de verkiezingen van zaterdag. Isla- misten en pro-regeringspartijen deden het erg goed, zo bleek na het tellen van vrijwel alle stemmen. De liberalen wilden de regering van de oliestaat modernise ren en zijn voorstander van stemrecht voor vrouwen. Nu kon den alleen mannen ouder dan 21 jaar hun stem uitbrengen op een van de 250 kandidaten voor vijftig parlementszetels. De liberalen hadden veertien zetels in parlement. Politici die westerse invloeden afwijzen en partijen van stam men die gelieerd zijn aan de regering van de emir Al Sabah hebben juist flinke winst geboekt. RTR/AFP/ANP ST. PAUL - Een 24-jarige Amerikaanse moeder heeft voor de ogen van duizenden mensen haar bijna eenjarige tweeling van een 23 meter hoge brug in de rivier de Mississippi gewor pen. Ze sprong vervolgens zelf van de overspanning. Volgens een zondagskrant in St. Paul (Minnesota) werden de vrouw en één van de jongens gered. De moeder is opgepakt wegens poging tot moord. Het tweede kind was gisteren nog altijd niet gevonden. Het voorval deed zich vrijdag voor. Aan de rivieroever hadden zich duizenden mensen verzameld om naar vuurwerk te kijken wegens de vie ring van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. ANP QUETTA - Het dodental van de zelfmoordaanslag die vrijdag werd gepleegd op een sjiitische moskee in Quetta in Pakistan is gisteren opgelopen tot 53. Onder de slachtoffers zijn de drie daders. De politie hield zeventien verdachten aan. Onder zocht wordt of de aanslag het werk was van uit Afghanistan gevluchte leden van Al Qaeda of de Taliban. De meesten van de tweeduizend in do moskee aanwezige gelo vigen waren sjiitische Hazaren. In Afghanistan bestreden de Hazaren de vooral door soennitische Pathanen gevormde Ta liban. Enkele weken geleden kondigde de militaire leider van het verdreven Taliban-bewind, mullah Akhtar Usmani, zelf moordaanslagen aan. De aanslag is echter niet opgeëist. AP litaire missie in Liberia. Taylor zei de komst van de Amerikanen te verwelkomen. Obasanjo maakte gisteravond in een door de Amerikaanse nieuwszender CNN uitgezonden persconfe rentie duidelijk dat hij in de kwestie-Liberia niet onder druk wil worden gezet. De strijd in Liberia tussen de re gering van Taylor en rebellen groeperingen is de afgelopen maanden weer hevig opgelaaid. Daardoor is de humanitaire si tuatie in het land sterk verslech terd. Taylor is aangeklaagd door het Speciaal Hof in buurland Sierra Leone wegens oorlogsmisda den. Dit hof kwam er na een ak koord tussen Sierra Leone en de Verenigde Naties. Taylor steun de volgens de aanklacht rebel len in dat land met wapens in ruil voor diamanten. ANP door Patrick Selbach I MONROVIA - De omstreden Li beriaanse president Charles Taylor accepteert het asiel in Nigeria dat hem door president Obasanjo is aangeboden. Dat zei Taylor gisteren na overleg met de bezoekende Nigeriaanse president. Hij wil alleen in bal lingschap gaan als de machts overdracht in zijn land soepel verloopt. De internationale, vooral Ame rikaanse, druk op Taylor om af te treden nam de afgelopen da gen fors toe. Taylor zei vrij dag al dat hij bereid is zijn post op te geven. Hij stelde toen ook als voorwaarde dat er eerst vredes troepen naar zijn land komen en dat er geen machtsvacuüm ont staat. De Amerikanen overwe gen leiding te geven aan een mi- mingen al een paar keer neer waarts bijgesteld. Eerder werd een gemiddelde groei van 1,8 procent mogelijk geacht, later ging men uit van 1 procent. Maar volgens Solbes blijven er negatieve factoren inwerken op de economie, die daardoor al maar minder snel groeit en geen tekenen van herstel laat zien. Solbes zei in het weekeinde dat het eerste kwartaal een stagne rende economie liet zien, ge volgd door een 'lusteloos' twee de kwartaal. Hoop op herstel na de snelle beëindiging van de oorlog in Irak is inmiddels ver vlogen. De eurozone heeft onder meer last van een haperende ex port, die heeft te kampen met de sterk opgelopen eurokoers. Voor Nederland, dat de kans loopt langere tijd in een recessie te belanden, is de stroever draaiende economie slecht nieuws. Ons land zet het groot ste deel van zijn export af in de andere eurolanden. GPD door Clemens Ingwersen SYDNEY - Een aantal landen praat deze week in Australië over de mogelijkheden van 'agressieve militaire actie' om vliegtuigen van 'schurkensta ten' te dwingen te landen of schepen van zulke naties te en teren. De Australische minister van Buitenlandse Zaken is woensdag en donderdag gast heer in Brisbane voor collega's en functionarissen uit tien an dere landen, zo meldde zaterdag The Sydney Morning Herald. De elf buigen zich over voorstel len van Australië en de VS. De Amerikaanse afgevaardigde, onderminister Bolton voor Wa penbeheersing, zegt dat het in Brisbane zal gaan om 'een veel robuustere manier van onder scheppen van de handel in mas savernietigingswapens'. De plannen beogen volgens de bestaande regels het onrecht matig enteren van schepen of vliegtuigen van naties die als verdacht worden aangemerkt. De initiatiefnemers doelen vol gens waarnemers op bijvoor beeld Noord-Korea, Iran, Syrië of Libië. Noord-Korea heeft al laten weten dat het dergelijke acties als een daad van oorlog zal opvatten. De Amerikaanse president Bush is met een 'Proliferatie Veiligheidsinitiatief' (PSI) ge komen. Dat moet helpen het transport van nucleaire, chemi sche of biologische wapens aan banden te leggen. De bijeen komst in Brisbane wordt gehou den in het kader van het PSI. Onderminister Bolton zei vol gens The Sydney Morning Her ald dat vliegtuigpiloten ge dwongen worden te landen om te worden geïnspecteerd. Bij weigering behoort militaire ac tie tot de mogelijkheden. De groep landen die het PSI be spreekt, waaronder Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Spanje en Duitsland, is vorige maand in Madrid bijeen geweest, zonder dat er concrete stappen werden gezet. De juridische kant van de voorgestelde piraterij voor een vermeend goed doel interesseert Bolton matig. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5