PZC De Hoop Scheffer wil vredesmacht Moldavië Steeds later met vroegpensioen Politie Amsterdam houdt handlanger de Hakkelaar aan Vijf gewonden door aanslag in Delfgauw 3 Dertig auto's zwaar beschadigd bij passeren bussluis Veelplegers worden steeds gewelddadiger Tuinhuisje ontploft j maandag 7 juli 2003 Corruptie vermoed in Amsterdam OM wil af van nutteloze flitspalen Zandvoort bant hardcore dance uit Heineken boort moslimmarkt aan Vlootdagen minder druk bezocht Badgebouw op camping Uitdam geëxplodeerd Arbeidsmarkt 7 juli 1953 OkÉ/OK/GÊRS O/AHOoG'.VVIÉ STEUNT MMN yooRSTbL OF he&pt QPiT PIT 1BEPRJJF i2(a/a/£n pe- van onze redactie binnenland GRONINGEN - Bijna dertig au to's zijn zaterdag in Groningen zwaar beschadigd geraakt doordat eigenwijze automobi listen een bussluis probeerden te passeren. De sluis, een verho- ging in de weg waar alleen bus sen, vrachtwagens en voertui gen van hulpdiensten overheen kunnen, ligt er tijdelijk vanwe ge werkzaamheden elders. Alle auto's moesten door een bergingsbedrijf worden wegge sleept, aldus een woordvoerster van Rijkswaterstaat gisteren. De bussluis aan de Groningse Sontweg is aangelegd om te voorkomen dat de uitgang van de daar gevestigde brandweer kazerne wordt geblokkeerd. Het verkeer wordt via meerdere borden omgeleid, aldus de zegs vrouw. „Het is overduidelijk te zien dat het verboden gebied is." Automobilisten die toch probeerden de bussluis te passe ren, moesten dat flink bezuren; er werden zaterdag meerdere kapotte wieldoppen, benzine tanks, banden en bodemplaten gemeld. De politie houdt sinds gisteren extra toezicht bij de bussluis. ANP Aantal winkeldiefstallen stijgt rtnor Petra Huijser DEN HAAG - Het aantal win keldiefstallen in Nederland stijgt dit jaar opnieuw met zo'n tien procent. Dieven treden daarbij steeds gewelddadiger en brutaler op. Dat melden het Centraal Bu reau voor Levensmiddelenhan del (CBL) en de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf MKB- Naar verwachting wordt dit jaar twee miljoen keer dief stal gepleegd in een winkel, het geen een schade oplevert van 750 miljoen euro. „De crimina liteit neemt hand over hand toe. Het gebeurt echt niet meer al leen in de grote steden. Ook het platteland doet mee", stelt R. Roorda, adjunct-directeur van het CBL. De vijfduizend super markten in Nederland worden per jaar voor 180 miljoen euro bestolen. De stijging past vol gens Roorda in de trend van de afgelopen jaren met steeds een toename van het aantal dief stallen. Winkeliers besteden inmiddels jaarlijks zo'n 270 miljoen euro aan preventieve maatregelen door Erwin T uil ROTTERDAM - Minister De Hoop Scheffer van Buitenland se Zaken wil een vredesmacht sturen naar Moldavië als de strijdende partijen daar een po litiek akkoord hebben gesloten. Hij pleitte daar zaterdag in Rot terdam voor bij de opening van de twaalfde Parlementaire As- semblée van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (O VSE). Als Moldavië eind dit jaar een politiek akkoord heeft gesloten met de opstandige provincie Transdnjestrië, dan moet de vredesmacht toezien op de uit voering van het akkoord, aldus De Hoop Scheffer. Hij liet in het midden of Nederland, dit jaar OVSE-voorzitter, daaraan een bijdrage zal leveren. In de wan delgangen van de vergadering klonk echter wel die verwach- als detectiepoortjes, spiegels bij de kassa en beveiligingsperso neel. „Wie weet hoeveel hoger het aantal diefstallen zonder die maatregelen zou zijn. Wel zien we dat dieven steeds geweldda diger worden en brutaler." Als voorbeeld noemt Roorda het zichtbaar met artikelen in de hand langs de kassa lopen zon der te betalen. Probeert iemand die persoon tegen te gehouden, dan wordt hij weggeduwd of be dreigd. Die trend wordt ook door J. Lam, algemeen secretaris van MKB Nederland, geconsta teerd. „Vooral veelplegers heb ben lak aan preventie. Gepakt worden is onderdeel van het spel en ze testen uit tot hoever ze kunnen gaan." Beiden zijn ingenomen met de voorstellen van minister Don- ner van Justitie om veelplegers langer op te sluiten. „Dat zou heel mooi zijn. Precieze cijfers ontbreken, maar veelplegers zijn verantwoordelijk voor een groot deel van de schade. En winkeldiefstal is niet te verze keren, dus betaalt de klant de rekening." De Raad voor de Detailhandel pleit ook voor een landelijk ver bod van de met aluminium ge voerde tas. Die wordt namelijk gebruikt om detectiepoortjes te omzeilen. „In dit land zijn we te aardig geweest voor dieven. Dat moet nu maar eens afgelopen zijn", vindt S. Veenstra, mana ger winkelcriminaliteit bij de Raad. GPD ting. De Assemblée nam giste ren een resolutie aan die de OV- SE machtigt zelf vredesmissies uit te voeren. De Tweede-Kamerfracties van WD en PvdA vinden het nog te vroeg om iets te zeggen over een eventuele deelname van Neder landse troepen. Ook voor het CDA is het nog lang niet zo ver. De Hoop Scheffer heeft de kwestie-Moldavië tot een van de speerpunten van het Neder landse voorzitterschap ge maakt. In 1992 kwam het in de voormalige sovjetrepubliek, grenzend aan Roemenië, tot een scheuring. De provincie Trans dnjestrië scheidde zich af onder leiding van de Russische gene raal Aleksander Lebed. Transd njestrië beschouwt zichzelf sindsdien als zelfstandige repu bliek. De internationale ge meenschap probeert de kemp hanen bij elkaar te brengen. GPD AMSTERDAM - Het Bureau Integriteit van de gemeente Am sterdam doet onderzoek naar mogelijke corruptie, smeer geldpraktijken en belangenverstrengeling bij de gemeentelij - ke Dienst Waterbeheer en Riolering (DWR). Onderzocht worden de relaties tussen ambtenaren en bouw bedrijven en verhalen en geruchten over personeel van DWR dat geschenken zou ontvangen of gefêteerd zou zijn met bui tenlandse reizen. Aanleiding was de parlementaire enquête over de bouwfrau de. Ongeveer 40 procent van de gevallen die de enquêtecom missie onderzocht, had betrekking op Amsterdam. ANP ROTTERDAM - Landelijk verkeersofficier van justitie K. Spee wil af van flitspalen op plaatsen waar al een tijd geen on gevallen zijn gebeurd of het gedrag van automobilisten is ver beterd. Hij zei zaterdag dat het om circa honderd palen gaat. Volgens Spee dienen sommige flitspalen niet meer om de ver keerssituatie te verbeteren. De officier leidt het Bureau Ver keershandhaving van het Openbaar Ministerie. Hij bekijkt samen met provincies, gemeenten en de politie waar camera toezicht wel nodig is. In totaal staan er in Nederland zeshon derd tot duizend flitspalen, schat Spee. ANP ZANDVOORT - In Zandvoort mogen in het openbaar geen feesten meer worden gegeven waar hardcore dancemuziek wordt gedraaid. Volgens burgemeester M. van der Heijden van de badplaats leidt deze harde muziek tot agressief gedrag. Van der Heijden zegt onlangs tijdens een straatfestival in Zandvoort te hebben gezien waartoe hardcore dance kan lei den. „Daar word je bepaald niet vrolijk van. Er ontstonden vechtpartijtjes en er werd in drugs gedeald. Dan heb je het over een gevaar voor de openbare orde." De burgemeester besloot daarom tot een algeheel verbod op het draaien van hardcore. Het verbod wordt voortaan opge nomen in vergunningen voor muziekevenementen. ANP AMSTERDAM - Heineken overweegt het onder moslims po pulaire alcoholvrije moutdrankje Fayrouz in Nigeria en Indo nesië te lanceren. Het bedrijf zal zich mogelijk ook richten op Europese moslimgemeenschappen, zei een woordvoerster za terdag: „Wij denken dat er goede mogelijkheden zijn om Fay rouz in Nigeria en Indonesië te verkopen." Heineken produceert en verkoopt Fayrouz nu alleen nog in Egypte. Daar is het een groot succes onder moslims. Al Azhar, een belangrijk mosliminstituut, heeft volgens de bierbrouwer zijn goedkeuring aan het drankje gegeven. ANP DEN HELDER - De nationale Vlootdagen in Den Helder trokken dit jaar circa 200.000 bezoekers. Dat meldde een woordvoerder van de Koninklijke Marine gisteren. Vorig jaar bezochten ruim 260.000 mensen de Vlootdagen. Het minder aangename weer op de eerste twee dagen drukte dit jaar de belangstelling. Tijdens de Vlootdagen ging de belangstelling van de bezoe kers vooral uit naar de landingsdemonstraties. Voor het eerst werd de Nederlandse marine daarbij ondersteund door Britse mariniers. ANP UITDAM - In een badgebouw op een camping in Uitdam in Noord-Holland heeft zich gis terochtend een gasexplosie voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de brandweer raakte 'wonder boven wonder' slechts één per soon licht gewond. Volgens de politie is vermoede lijk door verzakking van de grond de gaskoppeling gaan lekken, waardoor er gas in de kruipruimte onder het douche gebouw is gekomen. ANP Advertentie Advertentie Kinderen uit de buurt praten voor de getroffen woning over de aanslag met de brandbom. van onze redactie binnenland DELFGAUW - Door een aanslag met een brandbom zijn gisterochtend in Delfgauw (gemeente Pijnacker) vijf mensen gewond geraakt. Een 38-jarige vrouw is in kritieke toestand naar het brandwondencentrum in Rotterdam gebracht, aldus een politie woordvoerder. Op Schiphol hield de politie gisteren een verdachte aan, die op het punt stond het land te verlaten. De politie wilde geen gege vens over de man bekendmaken. Verder zoekt zij naar twee jonge mannen, die rond de tijd van de aanslag bij het betreffende huis stonden. Het motief voor de aanslag ligt waarschijn lijk in de relationele sfeer. De politie was op de hoogte van problemen in of rond het gezin, maar zij wil daar niet nader op ingaan. De slachtoffers die minder ernstig gewond raakten, zijn de zoontjes (10 en 11 jaar oud) foto Robin Utrecht/ANP van de zwaargewonde vrouw en haar ou ders. Volgens de politie is er kort na negen uur een 'soort' brandbom door de voordeur van de woning in de Heemraadstraat naar binnen gegooid. De dader deed dat toen de vrouw de voordeur opendeed. Waarschijnlijk is er gewoon aangebeld, zei de woordvoerder. Het slachtoffer had volgens hem syntheti sche kleding aan en heeft enige tijd in brand gestaan. De schade aan de woning bleef be perkt tot de hal. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De babyboomers, geboren in de periode 1945- 1960, zien het perspectief op een vroeg pensioen steeds verder opschuiven. De vut verdwijnt in rap tempo, en het prepensioen komt steeds meer onder druk. Dat is wennen voor een genera tie die opgroeide met steeds minder werken. Gezond en wel varend als de meesten zijn, leek een prettige 'jonge oude dag' binnen handbereik. Maar met de finish al in zicht, wordt in eens de eindstreep verlegd. De werkgevers hebben mentaal al afscheid genomen van het vroegpensioen. De pensioen specialist van VNO-NCW, Ver- heijwil in fases een einde ma ken aan het pensioen voordat het 65ste levensjaar is bereikt. Werknemers die nu boven de 50 jaar oud zijn, zouden daarbij iets moeten worden ontzien. MKB Nederland, de andere gro te werkgeversorganisatie, stelt voor om de komende 24 jaar het prepensioen langzaam op te schuiven. Uiteindelijk moet het ingaan op het 63ste jaar, waar bij de AO W-gerechtigde leeftijd is doorgeschoven naar 67 jaar. Zo'n lange overgangstermijn doet het minste pijn, maar heeft ook positieve effecten: het is goed voor de betaalbaarheid van de AOW, die twee jaar later ingaat; de pensioenfondsen vin den het opschuiven van de leef tijd ook gunstig, omdat ze min der lang hoeven uit te keren. Zonder meer het belangrijkste resultaat van het minder aan trekkelijk maken van een ver vroegd pensioen is te vinden op de arbeidsmarkt: het steeds nij pender tekort aan arbeids krachten dat zal ontstaan door de vergrijzing van de bevolking, van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft zaterdagmid dag in de binnenstad een topcri mineel aangehouden wegens mishandeling van een 59-jarige voetganger. Na verhoor op het politiebureau is hij later op de avond met een dagvaarding heengezonden, aldus de politie gisteren. De topcrimineel was de rechter hand van de Hakkelaar, leider van de Octopus-drugsbende. Zij stonden aan de top van een cri minele organisatie die grote partijen hasj naar het Europese en Amerikaanse continent smokkelde. In de jaren negentig werd de topcrimineel door het Hof veroordeeld tot 3,5 jaar cel na een langdurig en slepend wordt verzacht door de ouderen langer te laten doorwerken. De vakbonden staan niet te springen bij deze ontwikkeling. FNV-voorzitter De Waal heeft de hakken al in het zand gezet: van het prepensioen moeten ze afblijven, vindt de man die zelf een vergrijzende achterban be dient. Maar het is de vraag in hoeverre dat in het belang is van werknemers, die nu jonger dan 45 jaar zijn. Zij zullen de ko mende decennia voor enorme lasten komen te staan, als met name de babyboomers toch de gelegenheid wordt geboden te profiteren van ruime prepensi oenregelingen. Het wordt inte ressant om te zien hoe zij deze discussie binnen vakbonds kringen kunnen beïnvloeden, ook al omdat jongeren een lage re organisatiegraad kennen. Het vorige kabinet gaf in2002 al aan in het Nationaal Actieplan Pensioenen, dat de kosten van vervroegde pensionering niet langer op het collectief mogen worden afgewenteld. Wie eer der wil stoppen, moet ook de kosten individueel dragen. Werkte in 2001 nog slechts 34 procent van de 55- tot 64-jari- gen, dat percentage zal jaarlijks met 0,75 procent moeten stij gen. Deze categorie krijgt min der snel toegang tot WAO en WW, wie boven de 57,5 jaar is moet solliciteren, en de vut moet snel worden afgebouwd. Op individueel niveau kan dat pijn doen, maar het verhoogt de solidariteit tussen generaties, en het levert op termijn miljar den op die kunnen worden be steed aan gezondheidszorg en oudedagsvoorzieningen. GPD proces rond de Hakkelaar en zijn handlanger. De topcrimineel kwam vorig jaar nog in het nieuws toen de politie in Noord-Brabant on derzoek deed naar een ophan den zijnde huurmoord. De man zou (samen met zijn broer) één van de drie personen zijn die moest worden omgebracht. De zaak kwam aan het licht na een uitzending van het tvprogram- ma van Peter R. de Vries. De Vries was benaderd door een man met een crimineel verleden die vertelde dat een man uit Oss hem had benaderd om drie men sen te vermoorden. De op drachtgever uit Oss zou destijds vanuit de gevangenis de huur- moorden hebben beraamd. De Ossenaar wilde het monopolie op de Brabantse misdaadmarkt verkrijgen. ANP AMSTERDAM - Op volkstuincomplex De Bretten in Amsterdam Sloterdijk is gisteren een tuinhuisje geëxplodeerd. Daarbij raakten twee mensen gewond, waarvan een ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een man probeerde een koelkast aan te steken, die op gas werkt. Daardoor ontstond een ontploffing waarbij de man en een vrouw uit het tuinhuisje werden geblazen, foto Evert Elzi nga/AN P BROOD - Nederland heeft de laagste broodprijs in West-Eu ropa. Vpor een kilo brood beta len de Nederlanders 45 cent, terwijl de Fransen hiervoor 77 cent betalen. Dit is bekendge maakt op het congres van de Union Internationale des Mai- tres Boulangers, de interna tionale bakkersorganisatie. WERKLOZEN - Zeeland heeft het laagste aantal werk lozen van Nederland met zes werklozen per duizend wer kenden. In Groningen is het aantal het hoogst met 24 per duizend. Het aantal geregi streerde werklozen in Zeeland bedroeg eind juni 1952 1231, tegen 563 eind juni 1953. GEEN KABINET - De Indo nesische kabinetsformateur Moekarto heeft zijn opdracht aan president Soekarno terug geven en meegedeeld dat hij er niet in is geslaagd een zaken kabinet te vormen. Hij kon geen overeenstem ming bereiken met de Masjoe- mi-partij over de verdeling van de ministerzetels. Moe karto is de derde f ormateur die zijn opdracht moest terugge ven. t SCHWEITZER - Volgens het Zwitserse evangelische pers bureau zal dr. Albert Schweit zer deze zomer enige tijd in zijn geboorteplaats Gunsbach (Elzas) doorbrengen. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Uitgever!) Provinciale Zeeuwse Couram BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebban wi| opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admiriistratie en om u te (laten) inlo'meren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig i op deze informatie geen prijs sief: dan kunt u dit schriftelijk melden bi| Postbus 3229. 480C MB bij: PZC, afdeling Behoort tot LUSQGflGr KORTSTE KER-ËN /VA-AKA PU kLot&N <£A/VT:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3