PZC Wie adopteert een stukje akkerrand? Nieuwe wegen verlossen dorpen van verkeer WORLD PRESS PHOTO Terneuzense horeca voert gedragsregels in Niks waard? Dan gooi ik het weg Producentenorganisatie ziet geen heil in juridische procedures GROTE KERK VEERE 9 juli - 3 augustus maandag 7 juli 2003 Mes in beslag genomen Laagvlieger raakt rijbewijs kwijt Groep mishandelt man in Renesse Diplomatentas weg uit vrachtauto Drankrit eindigt via sloot in de cel Man bestolen in Terneuzen Bijzondere vangst tijdens vistocht van Genootschap Vandalisme Kleuren Ongeduld Kaarten TUI lïifl Hier had 'n foto moeten staan uan de nieuwe Chrysler PT cruiser met gratis nauigatiesysteem t.ui.u. 1499,- maar hij is nog een stuhie aan het cruisen. Hoor Jeanette Vergouwen HULST - Zou dat ene bord met die barst erin nog iets waard zijn en is dat beeldje nu uit de acht tiende of negentiende eeuw. Vragen die zaterdag beant woord werden door taxateur Je roen de Kuyper van het Zeeuws Veilinghuis Middelburg. In het streekmuseum in Hulst werden kunst en kitsch van elkaar ge scheiden. Ik had verwacht dat deze prent meer waard zou zijn, maar er schijnen er veel te veel van op de markt te zijn", verzucht een van de bezoekers en een inwoonster van Sint Jansteen komt er ach ter dat haar comptoise klok met mooie geponste danseressen precies zo veel waard is als de prijs die ze ervoor betaald heeft. nAls die vaas niets waard is, weet ik dat ik hem gewoon weg kan gooien. Dat ruimt ook een beetje op", merkt een vrouw nuchter op. „Hij is niet veel waard, gemaakt van een be paald porselein, maar gooi hem niet weg, schenk hem dan aan het museum", wordt haar gead viseerd. Bij veel bezoekers zijn de ver wachtingen blijkbaar hoog ge spannen en de teleurstelling is daarna vaak zichtbaar groot. De waarde van een Jugendstil vaas van aardewerk wordt ge schat op ongeveer tweeduizend, de oude antieke gouden siera den halen de honderd euro niet en de twee koeienbeelden blij ken een vervalsing. Toch is de oogst na een paar uur taxeren goed voor zowel de aanbieders als het Veilinghuis. Ongeveer 75 mensen komen hun spulletjes laten zien en het echtpaar dat twee Duitse polychroom ge schilderde paardjes uit het pak papier haalt, is aangenaam verrast als het hoort dat deze beeldjes, gemaakt in 1750, vrij zeldzaam zijn. „Ze zijn wel gerestaureerd, dat voorpootje is helemaal nieuw, maar ik denk dat ze toch tussen de 1000 tot 1500 euro opleve ren", stelt Kuyper. De beeldjes worden samen met vijf antieke portretten ingeleverd om ge veild te worden. Het Veilinghuis wil meer be kendheid krijgen in Zeeland en houdt daarom deze taxatiemid dagen. „Er is redelijk veel inge leverd. Bijzonder zijn die paar- denbeeldjes, een bronzen bel uit 1800 en een antieke pop van Ar- mand Marseille uit 1900. We hebben weer enkele verzame laars kunnen traceren en het contact met het publiek is voor ons echt belangrijk. Hier kre gen we een fraai gerestaureerd vergiet met krammen te zien. Echte volkskunst, niet echt waardevol, maar wel leuk om te bezitten", besluit de taxateur die daarna snel even het streek museum bekijkt, waar ook veel waardevols te zien is. Een schilderij wordt kritisch bekeken. foto Wim Kooyman Geen verzet tegen Ierse mosselen door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselkwekers tekenen geen bezwaar aan tegen de import van kleine Ierse mos selen die in de Oosterschelde vervolgens tot Zeeuwse con sumptiemosselen kunnen door groeien. De leden van de producentenor ganisatie van de mosselcultuur hebben dat eensgezind beslo ten. „De juridische weg is een heilloze", verklaart secretaris H. van Geesbergen. De Raad van State heeft eerder dit jaar beslist dat het verbod op de import van Ierse halfwas mosselen in strijd is met het vrije verkeer van goederen in de Europese Unie. „We hebben daarmee te leven." De mosselsector is bovendien gebaat bij de import vanwege de schaarste aan Nederlands mos selzaad en Zeeuwse mosselkwe kers zijn belangen aan het op bouwen in Ierland. Zij willen hun kweekpercelen in de Oos terschelde als 'tussenstations' kunnen gebruiken, op weg naar de mosselveiling in Yerseke. De producentenorganisatie stelt één belangrijke voorwaarde: er moet een eenduidig controle systeem op de kwaliteit van de te importeren Ierse mosselen komen. „Want", stelt Van Gees bergen, „wij kunnen natuurlijk niet hebben dat er mosselen met ziektes in de Oosterschelde te rechtkomen. De import moet goed controleerbaar zijn. In het uiterste geval moet een lading tegengehouden kunnen wor den." De producentenorganisa tie gaat daarover overleggen met de rijksoverheid en het Pro ductschap Vis. De zaak bij de Raad van State waarmee een doorbraak in de import van Ier se mosselen is bewerkstelligd, was aangespannen door het be drijf Delisea van J. Dinge- manse. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) moest daarna een ver gunning verlenen. Voorlopig kan Delisea die echter nog niet benutten. Milieuorganisatie Faunabe scherming heeft wel bezwaar aangetekend bij het ministerie, omdat zij vreest dat er milieu- vreemde organismen met de ge- importeerde Ierse mosselen in de Oosterschelde terechtko- VLISSINGEN - Een 4 2 -j arige Vlissinger is vrij dag rond 22.00 uur in zijn woning aangehouden omdat hij zijn buren had be dreigd. De man vond dat ze geluidsoverlast veroorzaakten. Daarop ging hij in hun tuin staan zwaaien met een mes. Ook bedreigde hij hen verbaal. De politie heeft hem later in zijn woning aangehouden. Het mes is in beslaggenomen. KRUININGEN - De politie heeft zaterdagavond een 30-jari- ge man uit Ochten aangehouden op de A58 ter hoogte van Kruiningen. De laagvlieger reed met een snelheid van 17 5 ki lometer per uur, terwijl slechts 120 is toegestaan. Het rijbe wijs van de man werd in beslag genomen. RENESSE - Een 20-jarige man uit Drunen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Renesse gewond geraakt na mishande ling door meerdere personen. De daders zijn er vandoor ge gaan. De man uit Drunen kreeg rond een uur of twee op de Ho- gezoom een vuistslag in het gezicht door één persoon. Er was geen aanleiding voor deze actie. Daarna kwam een groep jon gens op het slachtoffer af, waarvan meerdere personen hem schopten. Hij liep daardoor een bloedneus en diverse schaafwonden aan zijn armen op. Rond dezelfde tijd zijn twee mannen van 18 en 20 jaar uit Hendrik Ido Ambacht aangehouden. Zij hadden eerder die dag een 22-jarige plaatsgenoot geslagen tijdens een woordenwisseling. De aanleiding van de mishandeling ligt in de relatiesfeer. De mannen zijn na het opmaken van een pro- ces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. BRUINISSE - Bij een inbraak in een Roemeense vrachtwagen die geparkeerd stond langs de N59 in Bruinisse zijn zaterdag middag allerhande papieren en een gsm gestolen. De twee Roemeense vrachtwagenchauffeurs van 34 en 35 jaar par keerden hun wagen rond half vijf voor een korte stop in een parkeerhaven langs de weg. Toen zij na een kwartier terug kwamen zagen zij dat er was ingebroken. Ze missen een diplo matentas met daarin paspoorten, vrachtbrieven, rijbewijzen en gsm. GOES - De politie heeft in de vroege zaterdagochtend een 48- jarige man aangehouden in zijn woning in Goes. De man was die nacht, onder invloed van alcohol, in een sloot gereden ter hoogte van het Tiendenplein om er vervolgens te voet vandoor te gaan. Na zijn aanhouding weigerde de Goesenaar me te werken aan een blaastest. Daarom werd hij meegenomen en ter ontnuch tering in de cel gezet. GOES - De politie heeft zaterdagmiddag op de Grote Markt in Goes een 21-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijf plaats aangehouden. Samen met een andere vrouw had ze even daarvoor de portemonnee van een man uit Terneuzen ge rold. Het slachtoffer is de twee vrouwen haar achterna ge rend, maar kon slechts één van hen te pakken krijgen. De vrouw is in verzekering gesteld. TERNEUZEN - Leden van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heb ben zaterdag bijzondere fossiele botten opgevist uit de Wester- schelde. Op de jaarlijkse vistocht naar beenderen kwamen ongeveer vijftien botten van fossiele wal- visachtigen naar boven. Volgens organisator J. Moraal van de tocht zijn er botten bij van die ren die niet eerder in dit deel van Europa zijn gesignaleerd. Een vijftigtal leden van het ge nootschap en enkele deskundi gen, onder meer uit België, voe ren zaterdag met de ZZ10 van schipper Jaap Schot de Wester- schelde op. Aan het eind van de dag sprak Moraal van een suc cesvolle tocht. Nog nooit wer den zo veel botten opgehaald. De bijzonderste exemplaren zijn vier tot zes miljoen jaren oud. Ze worden geprepareerd en zullen de komende weken ver der bestudeerd worden. HULST - De politie heeft zater dagochtend omstreeks half vijf twee Hulstenaren aangehou den. De twee, man van negen tien een een jongen van veertien, worden verdacht eerder die nacht twee ramen te hebben vernield van een pand aan de Overdamstraat. Kees de Kraker rechts vertelt over de akkerrand. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZONNEMAIRE - De Stichting Zonne straal zoekt manieren om mensen meer betrokken te krijgen bij akkerranden. Adoptanten van meters akkerrand en andere belangstellenden worden ge vraagd mee te denken. Zonnestraal telt momenteel een kleine dertig adoptanten. Particulieren die, sinds die mogelijkheid vanaf 2001 wordt geboden, een aantal meters akkerrand hebben geadopteerd. 'Hun grond' is in totaal een hectare groot. Het totale are aal - dat via landelijke regelingen tot stand is gebracht - beslaat enkele tien tallen hectaren. De stichting ziet het aantal adoptanten het liefst uitgebreid. „In onze visioenen zien we vijfhonderd of misschien wel duizend adoptanten voor ons", aldus voorzitter J. Verseput tijdens de zaterdag gehouden open dag van de stichting. Behalve uitbreiding van het aantal me ters wil de stichting vooral ook meer be trokkenheid onder mensen bewerkstelli gen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door in samenspraak bepaalde soorten natuur te ontwikkelen, aldus Verseput. Zoals een stuk natuur voor patrijzen of voor andere specifieke diersoorten. „We ho pen een idee te krijgen van wat mensen nu eigenlijk zelf het liefst willen", vult secretaris - en bedenker van het initiatief - P. de Koeijer aan. Dat zouden bedrijfs- bezoekjes aan akkerranden kunnen zijn of meer boerderijgerichte activiteiten. Niet alleen om meer mensen bij de schoonheid van het platteland te betrek ken, zoals Verseput het verwoordt. Maar ook om ze te betrekken bij de toekomst. Al die kleine veranderingen die nu stap voor stap plaatsvinden, zijn bepalend voor hoe het platteland er uit ziet over vijftig jaar. Stichting Zonnestraal geeft burgers de gelegenheid een directe vinger in de pap te houden bij de inrichting van het bui tengebied. Mensen die meer dan 360 vierkante meter rand of perceel adopte ren kunnen bijvoorbeeld aangeven wel ke kleuren (zoals bedrijfskleuren) zij in het bloeisel terug willen zien. Ook met de wensen van 'kleingrondbezitters' wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Om dat hun rand echter deel uitmaakt van een groter geheel zal er steeds gezocht door Kris Naudts EVERGEM - Tussen de Kanaal- weg langs de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen en de R4, de buitenring rond Gent, komen drie nieuwe ver bindingswegen. Vrachtauto's moeten er verplicht gebruik van maken. De maatregel moet de Evergem- se kanaalgehuchten Kerkbrug- ge, Doornzele en Rieme leefbaar houden. De bewoners van de westelijke Kanaalzone bereiden zich voor op de komst van nog meer ha venbedrijvigheid en vrachtver keer. De kanaalgehuchten Kerkbrugge, Doornzele en Rie me willen het doorgaand vrachtverkeer weg dat van 's Advertentie Opening woensdag 9 juli 19.30 uur door Mevr. A.C. De Bruijn, burgemeester van Veere. Inleiding: Mare Prüst, namens World Press Photo; Muziek LORRE LYNN TYTTEN viool PH0NS BAKX mondharp Sponsor Veere: Rabobank Middelburg-Veere ochtends vroeg de rust ver stoort. Als de Kanaalweg op nieuw helemaal zal zijn aange legd, moeten vrachtauto's langs het zeekanaal blijven rijden. Ze zullen enkel via de Zeeschip straat in Wondelgemde nog aan te leggen ovalen rotonde van Wippelgem en Rieme-Noord naar de R4 kunnen. De rotonde zal een knooppunt vormen om verkeer van het Kluizendok naar de R4 te lei den. De werkzaamheden star ten eind 2004 en zijn klaar tegen de zomer van 2006. Pas daarna worden de overige wegen rond het Kluizendok afgewerkt. Om het zwaar vervoer uit de kleine bewoonde kernen te hou den, worden zogenaamde slim me sluizen geïnstalleerd. Vrachtauto's die niet over een doorgangspasje beschikken worden geflitst. Het zal tot 2010 duren vooraleer de R4-West he lemaal zal zijn heringericht. De R4 speelt een belangrijke rol als verbindingsweg tussen de ex- presweg Antwerpen-Kust in het noorden en de autowegen E17 en E40 ten zuiden van Gent. Na de aanleg van de rotonde van Wippelgem op de R4 verhuizen aannemers naar Wondelgem waar, ter hoogte van de Zee schipstraat, de R4 wordt onder- tunneld. De tunnel komt tussen de krui sing met de tramlijn en de brug over de Ringvaart. Enkel lokaal verkeer naar Evergem, Wondel gem en de Zeeschipstraat blijft bovengronds. De maatregel moet vlotter verkeer mogelijk maken op de R4 die extra voer tuigen te verwerken krijgt als gevolg van de opening van de Westerscheldetunnel. Inmiddels kijkt het Gentse ge meentelijk Havenbedrijf met ongeduld uit naar de voltooiing van de omlegging van de goede renspoorlijn Gent-Terneuzen (de Dow-spoorlijn). De oude lijn moet weg omdat ze dwars door het nieuwe havengebied van het Kluizendok loopt. De werkzaamheden liepen op nieuw vertraging op door pro blemen met de stabiliteit van de ondergrond. Volgens de jongste planning zal de aanleg van de sporen beginnen na de bouw- vakantie. De gemeente Ever gem zal een gedeelte van de ou de spoorbedding heraanleggen als wandel- en fietspad. Het gehucht Zandeken in Ever gem, op de westelijke kanaaloe moeten worden naar de grootste gemene deler. Het kleinste te adopteren lapje meet 65 vierkante meter. Daarmee is een kleine 23 euro per jaar gemoeid. Bioloog Kees de Kraker uit Burgh- Haamstede heeft vanaf het begin onder zoek gedaan naar akkerranden. Ze zijn namelijk niet alleen mooi, maar vervul len ook een functie omdat ze aantrekke lijke ruimte bieden voor vogels, insecten en (bedreigde) diersoorten als bijvoor beeld de Noorse woelmuis. De Kraker was zaterdag present om tijdens een tocht met de paardentram tekst en uitleg te geven aan de aanwezigen. De opkomst was, gezien de wensen van de stichting, veelbelovend. In tegenstelling tot het handjevol aanwezigen van vorig jaar was nu sprake van een club van zo'n veertig belangstellenden. door Wout Bareman TERNEUZEN - In een kleine twintig horecabedrijven in het uitgaanscentrum van Terneu1- zen (Nieuwstraat en directe om-j geving) gelden vanaf deze week collectieve huis- en gedragsre gels. Met de regels geven onderne mers aan dat zij in hun zaak geen asociaal gedrag tolereren. Het is het eerste resultaat van het overleg tussen horeca, ge meente, politie en 'uitgaanders' in de onlangs opgerichte Kwali teitskring Veilig Uitgaan. Die kring werd opgericht nadat onderzoek had uitgewezen dat het uitgaansleven in Terneuzen voor verbetering vatbaar is. Er werd te vaak gevochten en ook andere misstanden schreeuw den op een gezamenlijke aan pak. De horecaondernemers staken de koppen bijeen en stelden vast dat de kwaliteit van het uitgaan aan een opwaardering toe was. En daarbij stond de veiligheid centraal. De regels, die nu wor den ingevoerd, staan borg voor vergroting van het veiligheids gevoel. De regels worden voor het uitgaanspubliek zichtbaar gemaakt door middel van een schildje aan de gevel van de deelnemende horecazaken, maar ook met posters en biervil tjes. De horecaondernemers reage ren uiterst positief op het initia tief. Een woordvoerder: „Het is goed dat we als horeca-exploi- tanten weer intensief overleg met elkaar hebben over een ge zamenlijke aanpak van de over last, die zo nu en dan de kop op steekt. Na eerdere initiatieven was die samenwerking de afge lopen jaren eigenlijk alweer verwaterd. We halen nu de ban den weer aan." Eerder al probeerden de onder nemers met de introductie van gele en rode kaarten én de plaat sing van een groot bord met daarop de overtredingen, die niet zouden worden getolereerd, het hoofd te bieden. Met de af kondiging van de collectieve huis- en gedragsregels worden die initiatieven nieuw leven in geblazen. Dinsdagavond om 19.45 uur wordt in De Groote Slock het startsein gegeven voor de actie. Advertentie ver, vertoont gelijkenissen met Doel. De kleine woonkern moet verdwijnen om plaats te maken voor oprukkende havenactivi teiten. Het buurtschap loopt ge leidelijk leeg. De resterende be woners klagen erover dat de overheid hen al dertig jaar in de onzekerheid laat over de ultie me datum van ontruiming. „Mogelijk vieren we dit jaar on ze laatste buurtkermis", zegt een bejaarde inwoonster van Zandeken. „Het is hier slechter dan in Doel, maar we krijgen veel minder aandacht. De wijk is op de duur zo dun bevolkt dat we geen kermis meer kunnen or ganiseren." In het gehucht staan bordjes langs de weg met opschriften als Welkom op het eiland Zande ken, Zandeken van de kaarten Zandeken geïsoleerd. PT Cruiser vanaf 20.995,- incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken, www.chrysler.nl of 0347 - 36 34 00 lease/finance: 030 - 605 98 71 Gem. verbr.: 6,9 - 9,8 1/100 km (14,5 - 10,2 km/l). C02 185 - 232 g/km. Actie geldig t/m 01-09-2003 of zolang de voorraad strekt. Vraag naar de actievoorwaarden bij uw dealer. CHRYSLER JEEP HOP GOES B.V. Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 0113 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 -18.00 uur. Zaterdag 9.00 -17.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29