7 Alles draait om geld tijdens zeskamp Historische stoet op weg naar Axel Nieuw bouwbeleid nadelig voor Axel Veel volk op Molenstraatfeesten Boete voor drankrit kost Schouwse wethouder de kop Kinderen leven zich uit op pottenbakkersmarkt Lekkers Exploitatie van heel maritiem museum te duur zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 7 juli 2003 Gemeentehuis hk mm:m.. Veel Belgen aan start Neuzentocht Poepschepper Te gortig Trend Spoedoverleg Man praat pinpas los van bejaarde Verzet tegen kappen van winterlinden door Frank Gijsel OOSTBURG - Geld speelde za terdag tijdens de jubileumzes kamp in Oostburg ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Rabobank een centrale rol. Elf teams van de basisscholen en hetzelfde aantal teams vol wassenen uit de verschillende kernen in West- Zeeuws- Vlaanderen streden om geld prijzen, die ze straks mogen be steden in school of gemeen schap. De zeskampspelen zorgden voor de nodige hilariteit onder de deelnemers, waarbij vooral opviel dat de saamhorigheid en sportiviteit groot waren. Ma- riska van Huisstede, Joop Kools en Walter van Hee had den met studenten van de ClOS-opleiding in Goes en een grote groep vrijwilligers spelen uitgedacht. Alles verliep vlek keloos en spelen als een spaar- pottenactie, reis - en gelddra- gers- en wiekenspel vroegen de nodige inzet en behendig heid van de deelnemers. Aan het slot van de happening legden alle teams een groot cir cuit af. Op dat moment was de strijd nog niet gestreden. Drie teams kwamen nog in aanmer king voor de eerste prijs in de vorm van een bedrag van vijf honderd euro. De overwinning ging naar het team van Sluis, voor het grootste deel bestaan de uit leden van de plaatselijke voetbalvereniging. Groede werd tweede, de derde plaats werd gedeeld door Retranche- ment en Aardenburg. Bij de ba sisschoolcompetitie behaalde de rooms-katholieke basis school Op Dreef uit Aarden burg de eerste plaats voor de christelijke basisschool op de Bres uit Breskens en de open bare Vosterman van Oyen- school uit Aardenburg. Sas van Gent krijgt museumhaven door Wout Bareman SAS VAN GENT - De vestiging I van een maritiem museum in het voormalige gemeentehuis aan de Westkade in Sas van Gent is voorlopig van de baan. De ge meente en de Heemkundige kringen in de Kanaalzone zijn tot de conclusie gekomen dat de exploitatie van zo'n museum een te zware last is. Een belangrijk onderdeel van de oorspronkelijke plannen komt er vrijwel zeker, namelijk een museumhaven voor de 'bruine vloot' van platbodems aan de Oostkade. De Heemkindige Kring Sas van Gent en water sportvereniging 't Sas onder handelen daarover met water beheerder havenschap Zeeland Seaports. In de Oostkade is al een jachthaven gevestigd, maar die moet voor de platbodems worden aangepast. Er zal moe ten worden gebaggerd en ook de doorgang van de houten brug moet worden verbreed. Ook moeten er diverse andere voor zieningen worden getroffen. Met name de Heemkundige Ver eniging Terneuzen liep al jaren rond met plannen voor een scheepvaartmuseum. Er werd gedacht aan overname van het Tunneleentrum van de NV Wes- terscheldetunnel, maar toen het oude gemeentehuis in Sas van Gent beschikbaar kwam, leek dat een nog betere locatie, zeker in combinatie met een museum haven voor de deur. Voorzitter K. Torbijn van de Sasse heemkundigen: „Het kan best zijn dat een maritiem mu seum ooit haalbaar is, maar het lijkt ons nu nog wat te hoog ge grepen. Daarom hebben we een andere opzet voor ogen. Een ex positieruimte, waar we onze maquette van Sas kunnen plaatsen en waar wisselten toonstellingen kunnen worden gehouden. Ja, dan kun je dus ook denken aan tentoonstellin gen rond bijvoorbeeld de scheepvaart, de sleepvaart en andere maritieme zaken." Volgens Torbijn wordt gedacht aan een combinatie met de VVV, die ook onderdak zou kunnen vinden in het gemeentehuis, net als alle mogelijke verenigingen die er bijvoorbeeld zouden kun nen vergaderen. Torbijn: „Er wordt nu eerst een accommodatieplan opgesteld, waarin ook de overige voorzie ningen zoals De Speye en de Ro- selaer worden meegenomen. Wij hebben er bij de gemeente op aangedrongen snel knopen door te haken, zodat we dit najaar met de voorbereidingen kunnen beginnen." Bestuurslid W. Broekhuysen van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen vindt het jam mer dat zijn 'droom', een mari tiem museum, voorlopig in de ijskast gaat. Anderzijds heeft hij ook wel weer begrip voor de argumenten. „Het legt natuur lijk een zware druk op onze ver enigingen, die uiteindelijk toch de vrijwilligers zouden moeten leveren. Mogelijk is de opzet waarvoor nu wordt gekozen toch een opstapje naar een scheepvaartmuseum. Want de Kanaalzone heeft genoeg in huis om daaraan een goeie in vulling te geven. En vergeet niet, we zijn nog altijd de derde haven van Nederland." TERNEUZEN - Aan de zestien de Neuzentocht van Wandel sportvereniging Zelden Rust deden zaterdag ruim driehon derd wandelaars mee. Men kon kiezen tussen 7, 14, 20 en 35 kilometer. Aan het eind van de dag werden de balans op gemaakt welke bezoekende ver eniging met de meeste wande laars deelnam. De Smokkelaars uit Stekene werd nummer een, voor De Kwartels uit Assenede, De Trekvogels uit Boekhoute en de Postillion uit Merelbeke. De Terneuzense wandelvereni ging is aangesloten bij de Vlaamse Wandel Jogging Liga, de VWJL. Dat betekent dat Zeeuws-Vlamingen vaak in België wandelen. „In België is wandelen volks sport nummer één. Dat betekent veel tochten met heel wat men sen. Bij zo'n tocht als vandaag komt negentig procent van de deelnemers uit België", zegt voorzitter Herman van Rense- laar. De couffre wordt in een stoet door de straten van Axel gereden. foto Wim Kooyman door Wout Bareman AXEL - Het was een lange, vermoeien de dag voor de watergraaf en moere- meestere van Oost-Vlaanderen, voor de here van Zaamslag, de schout van de stede Axele en niet te vergeten de voor zitters van de heem- en oudheidkundi ge kringen. Maar het had slechter ge kund. Twee jaar geleden, tijdens de Keuredag in Assenede, bezweken de heren en da mes bijkans bij een hitte van dertig gra den. „Wie die vijftiende-eeuwse kos tuums heeft uitgezocht, is een beul", verzuchtte menig lid van het Bourgon disch gezelschap toen. Nu was het fris ser. De tweejaarlijkse Keuredag begon zaterdag om kwart voor tien in het ge- mentehuis van Assenede met het afha ken van de couffre, de koffer waarin zich de Keure van de Vier Ambachten bevindt, de lokale grondwet die door de Vlaamse gravin Johanna werd ver strekt aan de landelijke districten of ambachten van Hulst, Axel, Assenede en Boekhoute. Omstreeks kwart over elf werd de couffre met enige plechtige plichtplegingen bij Overslag de grens overgebracht en na een tussenstop aan de Axelse watertoren (waar het gezel schap op moderne broodjes kaas en ham werd getracteerd; een Bourgon diër moet nu eenmaal altijd eten en drinken) en bij de Axelse molen uitein delijk vastgeketend in het gemeente huis. Een indrukwekkende stoet vijftiende en zestiende-eeuwers begeleidde de couffre door Axel. Voorafgegaan door drumfanfare Hosanna (verrassend mo dern gekleed voor die tijd) reden de hoogwaardigheidsbekleders op karren door de straten, begeleid door ruiters en soldaten. Vooral de laatste man in de stoet maakte indruk: de paardenpoep- schepper, die handen tekort kwam op de dampende bergen te verwijderen. Bij de molen werd de couffre gewogen (24,5 kilo) en de inhoud gecontroleerd. Het gezelschap werd bovendien vergast op hoorngeschal, verschillende dansen van balletgroepen van Petrella Lion én op een glas rode presentwijn. Het speelde zich allemaal af onder de ogen van vele honderden toeschouwers En na het loodzware programma wachtte .de mevrouwe Van Ghistelle, echtgenote van de heer van Axel, de schout, de schepen, de commandeur van de tempeliers, de geestelijke van de Duinenabdij Hof te Zande en al die an deren een afsluitende maaltijd in Het Palinghuis. Op vrijwillige basis en op eigen kosten, dat wel. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Inwoners van de voormalige gemeente Axel worden in de nieuwe gemeente Terneuzen flink beperkt in hun mogelijkheden om hun wonin gen uit te breiden of bijgebouw tjes neer te zetten. Terneuzena- ren gaan er juist op vooruit en voor inwoners van Sas van Gent verandert er weinig. Dat blijkt uit een notitie vrij- stellingenbeleid die burgemees ter en wethouders ter goedkeu ring aan de raadsleden hebben voorgelegd. In de gemeente Axel mocht on der bepaalde omstandigheden negentig vierkante meter erf be bouwing worden bijgebouwd. In de nieuwe situatie is die mo gelijkheid enkel nog weggelegd voor huizenbezitters die meer dan vijfhonderd vierkante me ter grond hebben. De kleiner behuisden worden in hun uitbreidingsmogelijkheden beperkt tot zestig vierkante me ter, Deze oppervlakte werd ook ge hanteerd in de voormalige ge meente Sas van Gent. Voor de inwoners van de voor malige gemeente Terneuzen betekent het een vooruitgang. Eigenaars van rijtjeshuizen mochten daar nooit meer bij bouwen dan veertig vierkante meter. Bij grotere kavels dan achthonderd vierkante meter werd meer oppervlakte aan bij gebouwen toegestaan. Bij vrij staande woningen werd echter helemaal geen extra erfbebou- wing toegestaan. Burgemeester en wethouders willen zo snel mogelijk een alge mene beleidslijn voor het geven van vrijstellingen voor aan- en bijgebouwen bij woningen. Het eenvoudigste is het ruimste beleid, dat van Axel, verheffen tot vrijstellingenbeleid voor de hele gemeente, stelt het college. Maar er wordt meteen aan toe gevoegd dat dit 'niet gewenst' is. Volgens de landelijke bouwre gelgeving mag iedereen sinds begin dit jaar dertig vierkante meter zonder vergunning bij bouwen. Als daar bovenop nog eens de Axelse vrijstellings norm wordt gehanteerd, kan er in totaal voor 120 vierkante me ter worden bijgebouwd. Dat vinden B en W vanuit ruimte lijk-planologisch standpunt ge zien te gortig. Volgens de notitie is er een waarneembare trend dat parti culieren meer behoefte hebben aan extra ruimte dan oudere be stemmingsplannen toestaan. Aan deze trend wordt in moder ne bestemmingsplannen al vaak tegemoet gekomen door in de bepalingen een uitbreidings mogelijkheid van zestig vier kante meter op te nemen. „De waarneembare particuliere be hoefte aan meer bebouwings mogelijkheden mag echter niet ten koste gaan van de planologi sche/stedenbouwkundige uit gangspunten", aldus het colle ge. Het vrijstellingsbeleid komt woensdag ter sprake in de com missie Omgeving, die vanaf 19.30 uur vergadert. Optreden van dansgroep New Generation in Kloosterzande. door Etienne de Cock KLOOSTERZANDE - Het was afgelopen weekend flink druk tijdens de Molenstraatfeesten, die samen met de kermis in Kloosterzande gehouden wer den. De vier Hulster wethouders openden de feesten door met een ouderwetse brandweerwagen door een papieren muur te rij den. Daarna volgde twee dagen braderie gecombineerd met een kindervrijmarkt. Er was een grote variëteit aan koopwaar en er werden demonstraties gege ven. Er waren springkussens voor de kinderen en straatani matie voor jong en oud. In het Laantje konden kinderen pony rijden en op andere plaatsen konden zij zich laten schminken door Esme Soesman ZIERIKZEE - Fractie en be stuur van de PvdA Schouwen- Duiveland hebben het vertrou wen in hun eigen wethouder A. van der Wouden opgezegd. Aanleiding is de veroordeling van Van der Wouden vrijdag voor het rijden onder invloed. Fractievoorzitter W. Renden heeft Van der Wouden zaterdag ingelicht. Fractie en bestuur zeggen het initiatief bij de wethouder zelf te laten. Die geeft desgevraagd aan de mededeling van zijn par tij voor kennisgeving aan te ne men en onthoudt zich verder van commentaar. Vandaag - maandag .- staat overleg met het college van bur gemeester en wethouders op het programma. Deze vergadering dient vooral om over en weer in formatie uit te wisselen, ver klaart burgemeester J. Assel- bergs. Zo moet bijvoorbeeld ook rechtspositioneel het een en an der op een rijtje worden gezet. Er zijn twee scenario's mogelijk, schetst Renden. Ofwel de wet houder neemt zelf ontslag ofwel er volgt ontslag door de ge meenteraad. De PvdA is tot deze vergaande beslissing gekomen na spoed overleg met Van der Wouden zelf, de volledige fractie, be stuur en na een vergadering van de fractievoorzitters. De resultaten van deze laatstge noemde bijeenkomst (waar GroenLinks als enige partij niet vertegenwoordigd was vanwe ge verplichtingen elders) heb ben een rol gespeeld in de afwe ging van de PvdA-fractie, aldus Renden. Ook het feit dat Van der Wouden niets verteld heeft over de kwes tie die speelde en zijn verzoek aan de rechtbank om de zaak achter gesloten deuren te be handelen, wegen in het oordeel mee. Makkelijk was de standpuntin- name niet, geeft Renden aan. „Het is een ramp, verschrikke- lij k. Zoiets gaat j e niet in j e kou de kleren zitten." Toch was het oordeel van fractie en bestuur eensluidend. Van der Wouden werd vrijdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot het betalen van 1500 euro boete en een voor waardelijke rijontzegging van negen maanden. Op 21 december vorig jaar werd Van der Wouden betrapt op het rijden onder invloed toen hij op weg was van Zierikzee naar Goes. Hij had ruim drie keer zo veel gedronken dan is toege staan. TERNEUZEN - Een man heeft zaterdag inet een babbeltruc een 84-jarige bewoonster van het Oos telijk Bolwerk te Terneu zen de pinpas afhandig gemaakt. De man gaf zich uit als een medewerker van de Post bank en vroeg naar haar pinpas (pincode zou ver anderd worden in een makkelijker te onthouden code) en ziekenfondspas. Nadat de man met pinpas vertrokken was kreeg de bejaarde vrouw toch arg waan en belde de politie. Inmiddels was er reeds een geldbedrag van enke le honderden euro's van haar rekening afgeschre ven. Het signalement van de dader luidt: blank, 35 tot 45 jaar, lengte ongeveer 1,75 meter, fors postuur, donderblond achterover gekamd haar en sprak met een Hollands accent. door Gino van den Broecke CLINGE - Op het Franse plein op het terrein van De Sterre in Clinge was het afgelopen zon dag een gezellige drukte tijdens de eerste pottenbakkersmarkt. Onder het motto 'Blij dat ik klei' wilde men de keramiek- en pot tenbakkersbranche meer onder de aandacht brengen. Bij de kraampjes werden diver se aardewerkprodukten ten toongesteld en verkocht zoals, vazen, theepotten, schalen, bor den en potten. Vooral de kinderen konden zich lekker uitleven. Zo konden ze bij de Clingse pottenbakker Jan Keeven op een heuse draaischijf hun eigen potje draaien. „Ze staan al de hele dag in de rij. Ik heb het echt de hele dag razend druk gehad. Dat geeft aan dat het wel aanspreekt", aldus Kee ven. Ook stonden er verschillende kleitafels opgesteld waar de kinderen hun eigen fantasie konden loslaten en zelf iets kon den maken. De kleintjes hadden ook de kans om voorgebakken schalen en theepotten naar hun eigen fan tasie te beschilderen. Blikvangers op het plein waren de twee Raku-ovens. Daar wer den gekleide spulletjes gedu rende de dag in afgebakken. Jan Keeven had al hiervoor al diver se potjes 'biscuit' gebakken. Ze werden ter plekke van een gla- zuurlaag voorzien en in de twee grote vaten geplaatst. Als ze goed waren uitgevloeid werden ze in met zaagsel gevulde em mers gelegd, waardoor een rookontwikkeling ontstond die dan in de klei trok. Vervolgens werden de potjes afgeblust en werd de overtollige rooklaag er af gepoetst. „Dit is een versnel de versie van pottenbakken. Het is een stooktechniek die is afge leid van een oude Japanse theeceremonie. Het wekt wel de interesse van de bezoekers zoals je ziet", zegt B. Godenschalk van de organisatie. CLINGE - Boomliefhebbers hebben zaterdag actie gevoerd tegen het besluit van de ge meente Hulst om twee winter linden te rooien op de hoek van de 's Gravenstraat en de Sterre- dreef in Clinge. Ze vroegen bezoekers van de pottenbakkersmarkt om een brief te ondertekenen die wordt aangeboden aan de gemeente. Het betreft twee oude bomen uit een groep van vijf winterlinden. De linker boom staat scheef en de rechter heeft zijn kruin verlo ren. De bomen moeten worden gerooid omdat er op die plaats door de gemeente een parkeer plaats en een kinderspeelplaats is voorzien en men vreest dat de bomen een gevaar vormen voor de gebruikers van het terrein. „De gemeente heeft de mensen allemaal verkeerd voorgelicht want ze spreken over bomen van veertig jaar, terwijl er diverse bewijzen zijn dat ze zeker ne gentig jaar oud zijn en dat kun nen veel oudere inwoners van Clinge bevestigen. „Wij willen gewoon dat de bo men blijven en onderdeel wor den van de nieuwe kinderspeel plaats", aldus woordvoerster Kaza Poorter. „We gaan erg ver om de bomen voor het dorp te behouden, desnoods ketenen we ons eraan vast als ze ze op 18 juli toch komen omzagen." foto Wim Kooyman of hun kracht laten zien op de kop van Jut. Zaterdagavond zaten alle ter rassen, dankzij de live muziek en het zachte weer, overvol. Zondagmiddag was er tevens gelegenheid om een helikopter- vlucht te maken boven Kloos terzande. Opmerkelijk was de vlaaienloterij, waarbij men kon gokken op welke plaats een koe haar vlaai zou deponeren. Kleine kinderen vinden het geen straf om met hun moe der naar die Middelburgse bakker te gaan. Ze weten het: de vriendelijke verkoopster stopt ze altijd wel iets lekkers toe. Dezer dagen keek een aan de hand van zijn moeder bin nenkomend jongetje zo smachtend naar de toonbank dat de verkoopster hem maar vast een snoepje aanreikte. Vervolgens werd de bestel ling afgewerkt. Anders nog iets?", wilde de verkoopster tenslotte van de moeder weten. „Ja", juichte het ventje,,nóg zo'n snoepje!""

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27