7 Roon sr. en jr. halen inspiratie niet uit dezelfde bron Fanfare timmert aan de weg met play-in Dijkval! afgesloten met beetje winst Geen herkansing voor uitgelote kandidaten wijk in Krabbendijke Brabantse dweilbands domineren Zeeuwse titelstrijd Eigen PvdA-fractie zegt vertrouwen op in wethouder wegens drankrit Borsele wil breedtesport promoten Lekkers Zakkenroller Man praat pinpas los van bejaarde zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 7 juli 2003 Overleg Afweging Impulsief Eerste keer Ridderslag Voorrang Voorkeursrecht PZC door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Dweil band De Lamsöóren uit Oud- Vossemeer hield zaterdag voor de zesde maal het Open Zeeuws Kampioenschap voor Dweilor kesten. Het werd wederom een Brabants feestje. Dat is niet zo gek als je de deel nemerslijst bekijkt. Daarop staan vrijwel alleen Brabantse orkesten. De Zeeuwse eer werd hoog gehouden door de Neute- kraekers en Neutgeval uit Oud-Vossemeer, de Schel- dedweilers uit Hansweert en Te Zot uit Goes. Geen van allen wisten ze zich in de top drie te blazen. De eerste prijs ging naar de Vossebloazers uit Nieuw-Vossemeer, terwijl de tweede prijs naar De Stoeprakkers uit datzelfde dorp ging. De He-He Band uit Prinsenbeek legde beslag op de derde plaats. De jury, bestaan de uit docenten en musici, gun de de originaliteitsprijs aan Ut wor niks uit Steenbergen. De band had het thema van dit jaar (Koning Winter in Oud- Vossemeer) het best uitgebeeld en mocht daarvoor een vat bier in ontvangst nemen. Naast het dweilbandfestival trok ook de jaarmarkt zaterdag weer veel bezoekers. Dat kan ook gezegd worden van de zevendorpen- tocht, die langs alle dorpen op het eiland Tholen leidt. Ruim 1600 mensen trokken de wan delschoenen aan en dat was een absoluut record. De meeste mensen (545) kozen voor de langste afstand: vijftig kilome ter. De trip van vijf kilometer trok daarentegen niet meer dan 32 deelnemers. De meeste deel nemers kwamen uiteraard uit de gemeente Tholen, maar er deden ook 88 Belgen mee. Met 57 lopers vormden de Wande- lendede Krabben uit Bergen op Zoom de grootste groep. Vrij wel alle deelnemers liepen de wandeltocht uit. Slechts negen wandelaars moesten de tocht voortij dig verlaten. Doek valt voor Van der Wouden door Esme Soesman ZIERIKZEE - Fractie en be stuur van de PvdA Schouwen- Duiveland hebben het vertrou wen in hun eigen wethouder A. van der Wouden opgezegd. Aanleiding is de veroordeling van Van der Wouden vrijdag voor het rijden onder invloed. Fractievoorzitter W. Renden heeft Van der Wouden zaterdag ingelicht. Fractie en bestuur zeggen het initiatief bij de wethouder zelf te laten. Die geeft desgevraagd aan de mededeling van zijn par tij voor kennisgeving aan te ne men en onthoudt zich verder van commentaar. stuur en na een vergadering van de fractievoorzitters. De resul taten van deze laatstgenoemde bijeenkomst (waar GroenLinks als enige partij niet vertegen woordigd was vanwege ver plichtingen elders) hebben een rol gespeeld in de afweging van de PvdA-fractie, aldus Renden. Ook het feit dat Van der Wouden niets verteld heeft over de kwes tie die speelde en zijn verzoek aan de rechtbank om de zaak achter gesloten deuren te be handelen, wegen in het oordeel mee. Makkelijk was de standpuntin- name niet, geeft Renden aan. „Het is een ramp, verschrikke lijk. Zoiets gaat niet in je koude kleren zitten." Toch was het oordeel van fractie en bestuur eensluidend. Van der Wouden werd vrijdag door de politie rechter in Middelburg veroor deeld tot het betalen van 1500 euro boete en een voorwaarde lijke rijontzegging van negen maanden. Op 21 december vorig jaar werd hij betrapt op het rij den onder invloed toen hij op weg was van Zierikzee naar Goes. Hij had ruim drie keer zo veel gedronken als is toege staan. Vandaag - maandag - staat overleg met het college van bur gemeester en wethouders op het programma. Deze vergadering dient vooral om over en weer in formatie uit te wisselen, ver klaart burgemeester J. Assel- bergs. Zo moet bijvoorbeeld ook rechtspositioneel het een en an der op een rijtje worden gezet. Erzijn twee scenario's mogelijk, schetst Renden. Ofwel de wet houder neemt zelf ontslag ofwel p>' volgt ontslag door de ge meenteraad. De PvdA is tot deze vergaande beslissing gekomen na spoed overleg met Van der Wouden zelf, de volledige fractie, be- Ku S BBffl SB 8 S 991 iBflSHS»SaraEnsSiSilBa HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil meer bekendheid geven aan het breedtesportproject. Uit een on derzoek van studente Janneke de Jonge uit 's-Heerenhoek blijkt dat de communicatie met sportverenigingen nog niet op timaal is. Het project werd ruim een jaar geleden in het leven geroepen om de inwoners van Borsele te motiveren meer aan sport te gaan doen. Onder breedtesport vallen alle activiteiten die niet op topniveau of beroepsmatig worden beoefend. Uit het afstu deeronderzoek van De Jonge blijkt dat veel sportverenigin gen enthousiast zijn over het project, maar niet echt weten wat het hen te bieden heeft. Ver der schiet deelname er vaak bij in. De resultaten van het onder zoek hebben ertoe geleid dat de gemeente een nieuw communi catieplan voor het project heeft geschreven. Er komt een folder waarin alle onderdelen van het project nog eens worden ge noemd, het breedtesportproject krijgt een eigen pagina in de Borselse Bode en de website (www.borselebeweegt.nl) wordt vaker ververst. Om ervoor te zorgen dat de site ook regelmatig wordt bezocht, wil de gemeente er sportspelletjes op aanbieden. Door sportverenigingen en andere potentiële deelnemers voortaan direct aan te schrijven, moet voorkomen worden dat iemand achteraf zegt niets van het project geweten te heb ben. Het breedtesportproject loopt nog tot. en met 2007. Daarna vindt een evaluatie plaats en wordt besloten of het wordt voortgezet. ZIERIKZEE - In de Lidl in Zie rikzee is zaterdagmorgen fie portemonnee gerold van een 36-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duive- land. Zij had haar portemonnee tij dens het boodschappen doen onder in een tas gedaan die aan haar wagentje hing. In een on bewaakt ogenblik is de porte monnee gestolen. Er zaten di verse pasjes en een tiental euro's in. Vader en zoon Roon tonen hun werk in de Grote Kerk in Brouwershaven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Kruislings is de titel van de dubbelexpositie van vader Rinus en zoon Arie Roon uit Brouwers haven. Het snijvlak - waar ze elkaar ra ken en overeenkomsten zichtbaar wor den - is klein. Het in de Grote Kerk in Brouwershaven samengebrachte werk is echter des te verrassender. Vader Rinus zette in olieverf bootjes op het doek. Het in de ruimte kruislings ge hangen werk van zoon Arie toont een verrassende overeenkomst in vlakverde ling en kleurgebruik. Onderwerpkeuze en uitwerking liggen echter mijlenver uiteen. Maar soms, heel soms lijken er raakvlakken te zijn in het gebruik van kleur en licht. Roon senior heeft landschappen als grote inspiratiebron. Zijn jarenlange verblijf in Zuid-Afrika en zijn werk langs het water in Bruinisse vallen niet te verloo chenen. Beide ervaringen smelten samen in schilderijen die stuk voor stuk geken merkt worden door een indrukwekkende lichtval. Je wordt de taferelen met boot jes, geïsoleerd gelegen huizen en natuur haast ingetrokken om een eindeloze wandeling in oranjerood avondlicht te maken. Licht dat sterk bijdraagt aan de uitnodigende diepte die in zijn schilde rijen ligt besloten. En dat extra verrast omdat Rinus Roon kleurenblind is. Hij moet het hebben van de tekst op tubes, zijn nauwkeurigheid en ervaring. Bo vendien, schetst zoon Arie, heeft Rinus een heel sterk ontwikkeld gevoel voor tinten. Roon junior grijpt, in tegenstelling tot zijn pa, alles wat hij ziet of ervaart als thema voor zijn schilderijen aan. „Hij kan schilderen wat hij in gedachten heeft. Ik schilder wat ik zie", typeert Ri nus hun respectievelijke insteek. Intrige rend zijn zijn surrealistische schilderij en, zoals de Vrouwenhand. In de botten van een hand ligt een vrouwenlichaam besloten. Hand vormt met rots en ver pauperd boograam een personage. Even makkelijk isoleert Arie een vliegtuig romp (het exemplaar bij Sirjansland staat model) of een aan de kapstok han gende jas. Hij werkt impulsief. Probeert ideeën uit die vervolgens een eigen leven in een schildering kunnen gaan leiden. Naast het maken van schilderijen legt Arie Roon zich ook op muurschilderin gen, tattoo-ontwerp en striptekenen (www.arieroon.nl) toe. Kruislings is tot en met vrijdag 18 juli te zien in de Grote Kerk in Brouwershaven. Deze kerk is elke dag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Voor de ene deelnemer is het het zoveelste concert. Terwijl de ander voor het eerst de kriebels ervaart die gepaard gaan met optreden in het openbaar. Bij de zaterdag in Nieuwerkerk gehouden play-in was er plaats voor beide muzi kanten. In één dag tijd 'klusten' zij een concert in elkaar. Op de lessenaren staan de blaadjes met de noten van Kodomo No Hi klaar. Even de eerste twee maten, instrueert dirigente Cathy Kotoun. In lut tele seconden weet ze haar vin ger op de tekortkomingen die ze hoort te leggen. Een paar instru menten moeten hoger, geeft ze daarop aan. De circa vijfender tig muzikanten die in de Nieu- werkerkse voetbalkantine ver zameld zijn, storten zich vol overgave op het lang aanhouden van de eerste noot om het boeltje op elkaar afgestemd te krijgen. Nog geen uur later is het tijd voor pauze. Dan zijn al twee nummers de revue gepasseerd. Fanfare Oefening Uitspan ning uit Nieuwerkerk is initia tiefnemer van het muziekeve nement. Deze club timmert flink aan de weg sinds het be stuur twee jaar geleden ver nieuwd is en dirigente Kotoun - dik een jaar terug - de gelederen is komen versterken. Eén van de doelen die het fanfarebestuur zich heeft gesteld, is dat de fan fare meer van zich moet laten horen op het eigen dorp, omdat sommige inwoners niet eens van het bestaan van een eigen fanfa re afweten. Daarnaast hopen de bestuursleden op wat extra mu zikanten erbij en ook dat kan gestimuleerd worden met een activiteit als de play-in. Met de huidige 23 spelende leden kan de fanfare vooruit, maar extra mensen zijn nooit weg. Je vangt daarmee het natuurlijke ver loop binnen de vereniging op en je bent in staat meer kwaliteit te leveren, licht voorzitter Jan Stins toe. Want het verbeteren van de eigen kwaliteit is een an der doel dat door het fanfarebe stuur wordt nagestreefd. En daaraan levert de play-in even eens een bijdrage. Neem de slagwerkers Joris Spitholt (9) en Rob van der Sleen (10). Voor beiden is het concert dat 's middags op de kerkring wordt gehouden de eerste keer dat ze met een groep in het openbaar optreden. Dan tintelt het wel, vertellen zij. „Ik dacht eerst: straks sta ik hart stikke voor gek, maar het valt mee. Cathy houdt wel rekening met de muziekkeuze", zegt Joris na een uurtje oefenen. Kotoun is, zeggen zowel bestuursleden als muzikanten, een aanwinst voor de club. We krijgen nieuwe muziek, nieuwe oefeningen, de sfeer is beter en er is veel indivi duele aandacht, sommen de alt saxofoon spelende zussen Christha (15) enTabitha (14) Ju- melet op. „Het lijkt er zelfs op dat we beter zijn gaan spelen." Dat was te beluisteren aan het eind van de dag, toen zowel het - tijdelijk - jeugdorkest als de fanfare zelf een concert gaven op de kerkring. Aan de jeugd play-in deden dertig muzikan ten mee, waarvan de jongste acht jaar was. Zo'n vijf oudere muzikanten zorgden voor extra begeleiding. De oudste deelnemer was 73 jaar. De deel nemers waren behalve uit Nieu werkerk afkomstig uit onder meer Zierikzee, Dreischor, Yerseke en Goes. door Esme Soesman BOMMENEDE - Voor het eerst in haar vijfjarig bestaan laat de balans van de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee een klein positief saldo zien. Zaterdag werd bij de haven van Bommen- ede de laatste voorstelling van het openluchtspel Dijkval!'op gevoerd. De reprisereeks is naar volle tevredenheid afgesloten. Een volledig inzicht in de boe ken is er nog niet, geeft stich tingsvoorzitter R. Geluk aan. Het ziet er echter naar uit dat na het quitte spelen van de afgelo pen jaren nu 'voorzichtig' ge- TERNEUZEN - Een man heeft zaterdag met een babbeltruc een 84-jarige bewoonster van het Oos telijk Bolwerk te Terneu- zen de pinpas afhandig gemaakt. De man gaf zich uit als een medewerker van de Post bank en vroeg naar haar pinpas (pincode zou ver anderd worden in een makkelijker te onthouden code) en ziekenfondspas. Nadat de man met pinpas vertrokken was kreeg de bejaarde vrouw toch arg waan en belde de politie. Inmiddels was er reeds een geldbedrag van enke le honderden euro's van haar rekening afgeschre ven. Het signalement van de dader luidt: blank, 35 tot 45 jaar, lengte ongeveer 1,75 meter, fors postuur, donderblond achterover gekamd haar en sprak met een Hollands accent. sproken kan worden van een klein positief saldo. Dat is onder meer te danken aan de vele vrij willigers die zich voor het pro ject hebben ingezet. Zo is dit jaar voor het eerst de kaartver koop in eigen hand gehouden, wat afdracht aan de VVV be spaart. Naast een dikke hon derd spelers zijn nog eens ruim veertig mensen bij de megapro- ductie betrokken. Zij zorgen on der meer voor bewaking van het terrein en de eigen catering. De grootste kostenposten zijn tech nische voorzieningen (geluid en licht) en tribunes. In de produc tie gaat ongeveer een ton euro om. De vijf voorstellingen die de af gelopen twee weken gegeven zijn, hebben over de totale linie een bezettingsgraad van tachtig procent opgeleverd, aldus Ge luk. De tribune telt achthon derd plaatsen. Niet alle kaarten zijn voor verkoop bestemd, om dat ook aan sponsors en spelers moet worden gedacht. Woens dag komt het bestuur bijeen om deze editie door te spreken en af te ronden. In september staat al weer een nieuwe bijeenkomst op de rol als start van de produc tie voor volgend jaar. Schrijver- /regisseur Cees Möhlmann uit Zierikzee is al bezig met de voorbereidingen van het nieuwe spel dat gebaseerd is op het ware verhaal van meesteroplichter Johan Cato Kamerling, die zich in de achttiende eeuw in Brou wershaven vestigde. Het is het vierde stuk waarmee de Stich ting Historische Spelen Zierik zee de boer op gaat. Na een jaar Het Oproer te heb ben gespeeld volgden twee jaar Ridderslag en de afgelopen twee jaar Dijkval!. Het laatste stuk sloot, met de vijftigjarige her denking van de Watersnood, naadloos bij de actualiteit aan. Het enthousiasme onder mede werkers en publiek was groot. Op dit moment wordt nog ge werkt aan het leegmaken van het speelterrein bij Bommene- de. Vanavond zit die klus er, al dus Geluk, op. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De gega digden die bij de Vorige loting voor de wijk Rozeboom in Krab bendijke buiten de boot vielpn, krijgen geen voorrang in de vol gende ronde. Burgemeester en wethouders van Reimerswaal zien niets in de suggestie die een maand geleden door de SGP werd gedaan. In tegenstelling tot een gemeen te als Kapelle, waar kavels wor den toegewezen aan de mensen die het langst staan ingeschre ven, kiest Reimerswaal voor het lotingssysteem. Zo heeft ie mand die nog maar kort staat ingeschreven ook kans op een stukje bouwgrond. Tegenwoordig wordt er geloot met lottoballetjes, maar bij de vorige loting voor de wijk Roze boom gingen er nog vellen papier in een grote bus. Veel mensen die toen buiten de boot vielen, zijn daar nog steeds boos om. Ze hadden het idee dat de loting niet eerlijk verliep, om dat de vellen slechts één keer werden dubbelgevouwen voor ze op alfabetische volgorde in de bus werden gedaan. Bij de lo ting zouden vervolgens bijna al leen maar mensen zijn getrok ken wiens naam begint met een letter die laat in het alfabet voorkomt. Tijdens de commissie wonen en milieu van begin juni bleek dat de meeste politieke partijen de loting nog niet vergeten zijn. De SGP stelde voor te onderzoeken hoeveel mensen die destijds bui ten de boot vielen nog steeds staan ingeschreven. Ze zouden deze keer voorrang kunnen krij gen. Ook Leefbaar Reimerswaal en het CDA merkten op geneigd te zijn iets voor de 'gedupeer den' te doen, omdat de loting om z'n minst dubieus zou zijn verlo pen. B en w zijn het daar niet mee eens. Volgens hen is de loting keurig verlopen. „Als je nog eens kijkt naar de uitslag en de eerste letters van de namen die toen zijn getrokken, zie je dat de loting helemaal niet zo dubieus was", aldus wethouder J. Bliek. Zijn collega M. van Overloop had eerder al laten weten niets te voelen voor het idee van de SGR „Na elke loting zijn er wel mensen die gefrustreerd achter blijven. Als we hieraan begin nen, kunnen we andere lotin gen, zoals die in Rilland, ook wel opnieuw gaan doen." Ondertussen is duidelijk dat het college geen problemen heeft met een voorkeursrecht voor een kavel van 1400 vierkante meter in Rozeboom voor ge meenteraadslid M. Weststrate. Hij is eigenaar van een stuk grond met daarop twee oude loodsen aan de Oude Rijksweg. Een projectontwikkelaar zegt daar een goedkope brandweer kazerne te kunnen bouwen, maar alleen als het voorkeurs recht voor Weststrdte wordt toegewezen. De gemeenteraad had eerder al in meerderheid aangegeven geen onoverkome lijke problemen met zo'n con structie te hebben. Overigens is de deal hiermee nog geen feit. Er moet nog onderhandeld worden en bovendien zijn er ook andere locaties voor een nieuwe brand weerkazerne in beeld. Voor het optreden oefenen de jonge muzikanten nog even achter de muziektent. foto Dirk-Jan Gjeltema Kleine kinderen vinden het geen straf om met hun moe der naar die Middelburgse bakker te gaan. Ze weten het: de vriendelijke verkoopster stopt ze altijd wel iets lekkers toe. Dezer dagen keek een aan de hand van zijn moeder bin nenkomend jongetje zo smachtend naar de toonbank dat de verkoopster hem maar vast een snoepje aan reikte. Vervolgens werd de bestelling afgewerkt. An ders nog iets?", wilde de ver koopster tenslotte van de moeder weten. „Ja", juichte het ventje,,nóg zo'n snoepje!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23