PZC Spanning terug in Formule 1 Opstelten geeft gratis cursus lobbyen weg Kamperen op de parkeerplaats Leopold van Asten maakt familiefeest compleet op NK 20 Ralf Schumacher wint en verkleint achterstand op broer Michael Cuba wint wpt voor zesde keer Verstappen keert terug in de realiteit Trofeeën Geldgebrek Woodbridge RUGNUMMER Krajicek verliest dubbelfinale Waterpolosters winnen in Spanje Twee Korea's onder één vlag De Reuver tweede in Zweden maandag 7 juli 2003 Bridgestone Concurrentie EK-selectie Foutloos MAGNY-COURS - Jos Verstap pen keerde afgelopen weekein de weer terug op aarde. Vrijdag zorgde de Limburger nog voor het Mirakel Minardi door op een snel opdrogende baan de snelste tijd te klokken. Een etmaal later stonden de auto's weer daar waar ze thuishoren: helemaal achteraan. Zo was het ook in de race: Wilson veertiende, Ver stappen na vijf pitstops zestien de en laatste op vier ronden. „We wisten van tevoren dat er op dit circuit weinig eer valt te behalen." Zo fortuinlijk als de vrijdag ein digde, zo dramatisch begon het weekeinde. Met een opgeblazen motor (Verstappen) en techni sche malheur (Wilson) op zater dag en frustraties tijdens de race. Verstappen maakte welis waar met een superlichte auto bij de start drie plaatsen goed, maar dat was meteen ook het enige lichtpuntje. „Het liep ge woon niet. Zeker niet na de eer ste stop. Het leek wel alsof de linker- en rechterbanden waren verwisseld." Aan het eind van de race raakte bovendien nog een wielmoer los en scheurde de uitlaat. „We zijn gefinisht, daar is alles mee gezegd. Ik heb veel auto's moeten laten passeren en kwam daardoor niet echt in het ritme. Mijn laatste ronde was de snelste, dat zegt genoeg.". Minardi-teambaas Paul Stod- dart is ondertussen op oorlogs pad en zoekt wanhopig steun voor het zogenaamde 'fighting- fund', dat armlastige teams moet helpen overleven. In een brief aan de automobielsport organisatie FIA en de teams dreigt hij zelfs met een complete chaos tijdens de volgende Grand Prix, die van Silverstone. Stoddart klampt zich vast aan de afspraken zoals die voor het seizoen door alle teambazen zijn gefiatteerd. Die behelsden onder meer een 'noodpotje' en met ingang van Silverstone een verbod op 'launch-' en tractie- controle. Deze laatste oekaze werd later herroepen, maar de teams hebben het gewijzigde re glement niet meer ondertekend. „En dus zullen veel teams in Sil verstone illegaal rijden", is de strekking van de Minardi-brief GPD door Frans Dreissen MAGNY-COURS - Michael Schumacher krijgt in de jacht op zijn zesde wereldtitel ge duchte concurrentie. In Magny- Cours waren het, net als vorige week op de Nürburgring, zijn zegevierende broer Ralf en diens BMW/Williams-teamge- noot Juan Pablo Montoya (tweede) die Ferrari opnieuw het schaamrood op de kaken be zorgden. Met slechts een marge van elf punten, belooft het nog een hete (broeder)strijd te wor den om de WK-kroon, terwijl ook Raikkonen (acht punten achterstand) niet uitgevlakt moet worden. Na een qua saaiheid onovertrof fen GP van Frankrijk, is de spanning weer helemaal terug in de Formule 1 dankzij de ra ketten die BWM/Williams in stelling brengt. Het team beleeft na een moeizame seizoenstart zoiets als een renaissance. De krachtigste motor van het For mule 1-veld blijkt extreem be trouwbaar, de nieuwe brand stof van Petrobras biedt een hoger rendement en met Miche- lin beschikt het team over de beste banden van dit moment. Tel daarbij op dat Ralf Schuma cher in elke race nog punten heeft gescoord en gisteren voor de derde maal in vier GP's op po- Ie stond, en het succes is ver klaard. „We hebben de laatste vier races een enorme stap voor waarts gezet", aldus Ralf Schu macher. Drie weken geleden oogstte Ralf Schumacher nog hoon in Mon treal, waar hij volgens velen het duel schuwde met zijn grote broer. Vorige week logenstrafte hij alle critici met een sublieme overwinning in Duitsland. „En nu een nieuwe zege in Magny- Cours, ongelooflijk. Weer één en twee, dat is toch grandioos." Terwijl Ralf Schumacher zijn gulste lach lacht, verbijt WK- koploper Michael Schumacher de pijn. „De derde plaats was het maximaal haalbare. Pa niek? Geen sprake van. Angst? HB8EG3 Ja, een beetje. We zullen nog harder moeten werken, nog meer moeten testen.Veel hangt af van Bridgestone. Als de ban den niet verbeteren, komt een nieuwe wereldtitel ernstig in gevaar. „Gelukkig zijn niet alle circuits hetzelfde. Onze kansen komen nog wel", blijft de we reldkampioen stoïcijns onder de nieuwe druk. Ralf Schumacher, de 'softie' van weleer, bijt ondertussen van zich af. Geschoffeerd werd hij in de Duitse roddelpers naar aan leiding van zijn vermeende ho moseksualiteit. Maar op het asfalt slaat Ralf Schumacher te rug met sportieve wapens. De wereldtitel is in het vizier. „Ach, ik heb er nog geen seconde over nagedacht. Daar is het nog te vroeg voor." Eerst staan immers nog de contractbesprekingen voor de deur. Teambaas Frank Williams heeft al laten door schemeren zijn rijders niet tot elke prijs te willen behouden. „De salarissen rijzen onder hand de pan uit." Ralf Schumacher, die naar schatting 15 miljoen euro per jaar verdient, heeft evenwel la ten doorschemeren beslist geen salaris te willen inleveren. „Maar met Michael in één team, dat zie ik ook niet zitten. Het is veel leuker om hem met andere wapens uit te dagen en te ver slaan." De Formule 1 is dit jaar het fes tival der fouten. Michael Schu macher bleek vooral in de eerste drie races niet onfeilbaar. Kimi Raikkonen verspeelde punten door twee verknalde kwalifica ties en door bij de start in Barce lona blind in de bolide van Piz- zonia te razen. Montoya spinde als koploper in Australië en gooide met een draaier de moge lijke winst weg in Montreal. En Ralf Schumacher tenslotte mis te door een verkeerd getimede pitstop de hoofdprijs in Mon treal en door een rijdersfout het podium in Monaco. Schuivers en slippers houden het seizoen spannend. „Een seizoen zoals het vorige laat zich ook niet zo makkelijk kopiëren", zegt Michael Schu macher: „Ik heb zelf vooral aan het begin van het seizoen fouten gemaakt. Daarnaast maken Williams en McLaren ons met competitieve auto's nu het leven zuur. Mijn eigen F2003-GA is een geweldige wagen, in alle de tails beter dan zijn voorganger. Maar de concurrentie is ook niet stil blijven zitten. Dus gaan we nog een aantal spannende races tegemoet." De spanning was gisteren echter ver te zoeken. Ralf Schumacher leidde van start tot finish, met in zijn spoor teamgenoot Mon toya. De van plek drie gestarte Michael Schumacher werd bij het vertrek al gepasseerd door Raikkonen, verspeelde bij zijn pitstop ook nog een plek aan Coulthard, maar maakte alles na de derde tankbeurt weer De druiven waren het zuurst voor Renault. In de thuiswed strijd bliezen zowel Alonso als Trulli de motor op. GPD Ralf Schumacher juicht nadat hij de Grand Prix van Frankrijk op zijn naam heeft geschreven. foto Pierre Andrieu/AFP door Barry van dér Hooft De twee wethouders volgden trouw in zijn spoor en genoten zicht baar van het schouwspel. Ivo Opstel ten, burgemeester van Rotterdam, bracht zaterdag een bliksembezoek aan Parijs en stal voor de start van de proloog van de Tour de France even de show. Zonder een accreditatie om zijn nek, maar gewapend met een overdo sis uitstraling maakte Opstelten heel duidelijk dat de Tour in 2007 toch echt in Rotterdam van start moet gaan. De voormalig voetbalvedette Ge orge Best heeft besloten zijn tro feeën te verkopen om een extra zak centje te verdienen. De oud-speler van Manchester United hoopt ruim 500.000 euro te krijgen voor de bekers die hij kreeg na zijn uitverkiezing als 'Engels voetballer van het jaar' en 'Europees voetballer van het jaar.' Best ontving beide bokalen in 1968. „Ik wilde die trofeeën al enkele jaren geleden verkopen", schreef Best in de Mail on Sunday. „Maar iedereen zou dan zeggen: „Oh, Best heeft geen geld meer. Nou, ik heb het geld niet nodig. Ik kan mijn familie financieel onder houden. De opbrengst is helemaal voor mij. 'Money to enjoy'." Na zijn voetbalcarrière kwam Best vooral in het nieuws door zijn overmatig alco holgebruik. Vorig jaar moest hij nog een levertransplantatie ondergaan. Met de wethouders van sport en fi nanciën aan zijn zijde paradeerde Op stelten door de straten van Parijs. Hij nam een kijkje bij een aantal ploegen, schudde hier en daar een hand en rep te zich vervolgens naar het Tourdorp. De burgemeester moest nog een klein kwartiertje wachten op de officiële opening van de ontmoetingsplaats voor genodigden, maar dat deerde hem niet. Opstelten kreeg Daniel Baal, de be oogd opvolger van Tourbaas Jean Ma rie Leblanc, in het vizier en schoot hem gelijk aan. In vloeiend Frans leg de hij Baal alles uit over de plannen van Rotterdam voor de Tour van 2007 en hij voegde er ook nog even aan toe dat het van Rotterdam naar Lille maar twee uurtjes rijden is. Dus de Tour kan vanuit Nederland makkelijk (terug) naar Frankrijk. Nadat hij Baal een paar minuten later de hand had geschud schakelde Op stelten weer over naar het Neder lands. „Wij willen een Grand Départ (start van de Tour de France) in 2007. Binnen de gemeente hebben we het plan besproken en er is toen besloten dat we het willen doen. Maar ik heb direct gezegd dat als we het doen, we het ook goed moeten doen. Daarom zijn we vanochtend om tien uur met de trein vertrokken en vanavond gaan we weer terug. Dat kan ook niet an ders, want ik moet morgen bij de fina le van het World Port Tournament in Rotterdam zijn. Vandaag wielrennen, morgen honkbal. Binnenkomen in het Tourdorp was het volgende doel van Opstelten en co. Zonder een accreditatie of gastenpas* stond het drietal niet veel later ge woon binnen. Interviews voor de ca mera's en microfoons van verschillen de media volgden, met burgemeester Opstelten als stralend middelpunt. Het Zeeuwse comité dat de Tour in 2005 zo graag door de provincie wil laten rijden, was aangeraden om niet bij de proloog te verschijnen. Het zou veel te druk zijn en meneer Leblanc zou toch geen tijd hebben. Burge meester Opstelten trok zich daar niets van aan en vestigde met een ongeëve naarde one-man-show alle aandacht op zich. En er volgden ook nog wat ra ke uitspraken. „Rotterdam en Zeeland kunnen el kaar helpen"zei Opstelten.We moe ten een blok vormen, dan staan we sterker. Bijvoorbeeld een etappe van Rotterdam via Zeeland naar Lille zou mooi zijn." Met die woorden zullen de Zeeuwse comitéleden niet blij zijn. Rotterdam gokt namelijk op 2007, terwijl Zee land de pijlen op 2005 heeft gericht. Opstelten: „Dan kunnen we alsnog samenwerken, want Zeeland is geen concurrent voor ons. Ik heb begrepen dat Utrecht wel een concurrent van ons is. Maar daar ben ik zelf burge meester geweest, dus ik ken hun zwakke plekken. De burgervader straalde in Parijs uit dat niets en niemand hem tegen kon houden. Opstelten wil de Tour naar Rotterdam halen en dus werden alle mogelijke middelen uit de kast ge haald. Van het Zeeuwse Tourcomité kan dat voorlopig nog niet worden ge zegd. Het aan Jean Marie Leblanc aangeboden schilderij zal waar schijnlijk weinig indruk hebben ge maakt en het is maar de vraag of de sporadische bezoekjes tijdens deze Tour resultaat opleveren. Misschien is het een idee om eens een dagje met Ivo Opstelten mee te lopen, want die weet wat lobbyen is. Tennisser Todd Woodbridge schreef zaterdag met zijn achtste dubbeltitel op Wimbledon geschiede nis. De Australiër trad in de voetspo ren van de Britse broers Hugh en Reg gie Doherty die tussen 1897 en 1905 ook acht keer het dubbelspel op het Engelse grastoernooi wonnen. Woodbridge was zaterdag met de Zweed Jonas Björkman in de finale van het mannendubbel te sterk voor het als eerste geplaatste koppel Ma- hesh Bhupathi en Max Mirnyi uit In dia en Wit-Rusland: 3-6 6-3 7-6 6-3. Het was zijn tweede zege op Wimble don met Björkman. Met zijn oude maatje Mark Woodforde was hij zes keer de sterkste. Rasdubbelaar Wood bridge won in totaal veertien Grand Slam-titels. Woodbridge gaat op jacht naar het record van Tom Okker. De Nederlander won 78 dubbeltitels op onoverdekte banen. John McEnroe kwam tot 77 overwinningen. Wood bridge staat nu derde met 76 zeges. door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - Joffe van der Heijden uit Langeboom (bij Uden) en Leon Lobach uit Arnhem bivakkeer den vanaf afgelopen woensdag tot gisteren op de parkeerplaats van TC Souburg. De tennissers trokken niet in een hotel, vonden geen onderdak bij een gastgezin, maar namen de cara van van Van der Heijden mee. Lobach: „We hadden ons deze zomer voor een stuk of vijf A-toernooien in geschreven. Ook voor die in Souburg, alhoewel we niet eens wisten waar dat precies lag. Totdat we in de atlas ke ken. We hadden nog onderdak nodig en dat werd de caravan." De twee tennissers van TC Venlo had den geen electriciteit in hun caravan. Dus kookte het tweetal op een cam- pinggasstelletje. Maar over de afwas hoefden de vrienden zich geen zorgen te maken, ze konden immers in de kantine van de plaatselijke tennisclub terecht. Daar staat een afwasmachi ne. Douchen en tandenpoetsen ge beurde eveneens in het clubhuis. Het kamperen - „We hadden vaak erg korte nachten" - had geen negatief ef fect op hun tennisspel. Lobach be reikte de finale van het Terra reizen Souburg toernooi, Van der Heijden de halve finale. Leon Lobach (rechts) en Joffe van der Heijden verbleven tijdens het Terra reizen Souburg toernooi in een cara van. foto Lex de Meester Het nationale voetbalelftal van Tanzania is er door geldgebrek niet in geslaagd een interland tegen Sudan af te werken. Tanzania moest voor een kwalifica tiewedstrijd voor de Afrika Cup naar Sudan, maar kon de reiskosten naar het land niet betalen. In het duel stond overigens niets meer op het spel. Zo wel Sudan als Tanzania heeft kwalifi catie voor de eindstrijd in Tunesië, in januari, al verspeeld. In zijn zeven partijen op Wim bledon stond winnaar Roger Federer slechts één set af. Alleen in de derde ronde verspeelde hij een set aan de Amerikaan Mar- dy Fish. Zijn andere zes oppo nenten (Hyung-Taik Lee, Stefan Koubek, Feliciano Lopez, Sjeng Schalken, Andy Roddick en fi nalist Mark Philippoussis) gin gen er allen in straight sets af. Ook Richard Krajicek verover de zijn Wimbledontitel in 1996 door slechts één setje te verlie zen. Björn Borg is nog altijd de enige speler die het grastoer nooi won zonder een set af te staan. De Zweed deed dat in 1976. ROTTERDAM - De Cubaanse honkballers hebben gisteren het tiende World Port Tournament gewonnen. In de finale verrasten de veteranen de Nederlandse ploeg met 3-2, Win nende werper werd Vladimir Hernandez, de beste pitcher van het toernooi. Cuba won het WPT voor de zesde keer. Cuba nam in de eerste slagbeurt een 2-0-voorsprong en deed daarna de wedstrijd op slot. In de zesde inning werd het 3-0 waarna Nederland er pas in de negende en laatste slagbeurt in slaagde Hernandez te raken. Uit drie honkslagen scoorde Oranje twee keer. Met één man in scoringspositie wierp Her- nandez de derde nul: 3-2. ANP LONDEN - Michaella Krajicek heeft gisteren op Wimbledon de finale van het dubbelspel bij de meisjes verloren. Met haar Tsjechische partner Katerina Bohmova verloor de veertienja rige Nederlandse van het als tweede geplaatste Russisch/In. diase duo Alisa Kleybanova/Sania Mirza. Krajicek en Bohmova, tiende geplaatst, wonnen de eerste set met 6-2 maar verloren daarna de tweede en de derde set met 3-6 2-6. Michaella Krajicek debuteerde dit jaar op Wimble don. In het enkelspel kwam ze tot de derde ronde. ANP BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters hebben het vierlandentoernooi in Barcelona gisteren winnend afgeslo ten. De ploeg van bondscoach Paul Metz was in de derde en laatste wedstrijd veel te sterk voor Japan: 13-4. De periode standen waren: 3-1 4-2 2-1 4-0. Carla Quint was met zes tref fers topscorer bij Oranje. Een dag eerder was de speelster van Polar Bears tegen Au stralië (10-9) ook al op schot. In het duel met de olympische kampioen scoorde ze vier keer. Oranj e bereidde zich in Spanje voor op het WK, dat later deze maand eveneens in Barcelona wordt gehouden. ANP SEOUL - Zuid- en Noord-Korea zullen tijdens de Universia- de (de Spelen voor studenten) onder één vlag de begin- en slot ceremonie bijwonen. Dat hebben beide landen gisteren in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. Tijdens de prijs uitreikingen zal elk land zijn eigen vlag tonen. De Universiade vindt van 21 tot en met 31 augustus plaats in de Zuid-Koreaanse stad Daegu. Ondanks de gespannen ver houdingen zegde Noord-Korea toe een team af te vaardigen, Vorig jaar deed Noord-Korea ook mee aan de Aziatische Spe len in Zuid-Korea. Het was de eerste keer dat het land actief was bij een sportevenement in het buurland. Tijdens de Olympische Spelen van Sydney (2002) liepen beide landen voor het eerst onder één vlag het stadion binnen. Het olympisch comité hoopt dat die actie in Athene, waar de Zo merspelen in 2004 worden gehouden, wordt herhaald. DPA UDDEVALLA - Motorcrosser Mare de Reuver is gisteren tweede geworden in de Grote Prijs van Zweden in de 125cc klasse. De Nederlander moest alleen de ongenaakbare Belg Stefan Everts voor zich dulden. De Reuver, rijdend voor het KTM-fabrieksteam van Kees van der Ven, steeg wel een plaatsje in de tussenstand van het wereldkampioenschap in de 12 5cc. Hij staat nu tweede achter de Belg Steve Ramon. Er ik Eggens (KTM) eindigde in de 125cc als vierde. AFP MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊtÊÊÊÊÊIÊIÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM door Annemiek Steenbekkers MIERLO - Broer Mathijs won vrijdag het eerste onderdeel van het Nederlands kampioenschap voor springruiters in Mierlo, Leopold van Asten maakte het familiesucces gisteren compleet door er met de hoofdprijs van door te gaan. Het gekonkel rond de afwezigheid van een aantal topruiters deed niets af aan deze prestatie. Misschien dat de teleurstelling over zijn zoveelste 'bijna over winning' hem nog dwars zat („Het is mij niet gegeven om te winnen. Als het ooit had ge kund, was het vandaag ge weest"), maar springruiter Eric van der Vleuten (8e) had kort na afloop van het Nederlands kam pioenschap in Mierlo geen goed woord over voor de afwezigheid van met name Gerco Schroder en Jan Tops. Die kwamen afge lopen weekeinde in actie tijdens de lucratieve Riders Tour in het Duitse Balve. Titelverdediger Gert-Jan Bruggink kwam even min in actie, maar daarvoor be stond wel begrip. „Mijn paar den hebben in Aken gesprongen en in Geesteren. Ze hebben rust nodig. Geesteren is voor mij een thuiswedstrijd, daar kon ik niet wegblijven. Dus moest ik het NK laten schieten. Van der Vleuten: „Het schijnt moeilijk te zijn om iedereen op het NK te krijgen. Deelnemen aan die wedstrijd moet een eer zijn. Dat is het voor mij wel, ik heb nog nooit een NK overgesla gen. Dat andere ruiters er an ders over denken, vind ik onbe grijpelijk. Ik denk dat je ruiters best kunt verplichten om mee te doen." Bondscoach Bert Romp is een andere mening toegedaan. „Ie dereen heeft de kans om hier te rijden en de beste heeft gewon nen. Leopold is nu duidelijk in beeld voor de EK-selectie, dat zegt ook wel wat." Anders dan Van der Vleuten gisteren sugge reerde, was NK-deelname vol gens Romp geen voorwaarde om voor uitzending naar het EK in aanmerking te komen. „Voor de start van het buitenseizoen heb ben we met alle kaderleden van alle disciplines afgesproken dat er geen ruiters naar het buiten land zouden gaan in het week einde van het NK", licht Bert van Wanrooij, bestuurslid top sport van de KNHS toe. „Omdat de springruiters protesteerden, hebben we gezegd dat ze alleen naar het buitenland mogen als ze een persoonlijke uitnodiging hebben. Volgend jaar willen we de regels echter strikt hante ren." Voor de spanning had het Ne derlands kampioenschap man nen als Tops en Schroder niet nodig. De stevige omlopen in Mierlo leverden behalve veel waardering van de ruiters ook mooie springsport op. Bij het tweede onderdeel op zaterdag, een klassiek springparcours over twee manches bleven er van de veertig starters in de eer ste manche welgeteld drie fout loos: Wim Schroder met Euro- commerce Montreal, Peter Geerink met Norit Joint Ven ture en Wil Schellekens met Stapp's Aerobic. In de tweede manche viel Geerink af (vijf strafpunten). De andere twee bleven opnieuw foutloos, maar op basis van snelheid werd Schroder uitein delijk tot winnaar gekroond, Schellekens ging echter als klassementsleider het derde on derdeel van gisteren in. Op de slotdag, het was volle bak met 5000 toeschouwers, ontbrak Angelique Hoorn. Zij hieldHas- cal op stal. „Rijden heeft geen zin, Hascal is niet in goede doen." Schellekens redde het uiteinde lijk niet in de eerste manche vanwege drie springfouten, Van der Vleuten (foutloos) profiteer de. Eventjes maar, want in de tweede manche bleef Leopold van Asten met VDL Groep Think Twice II als enige uit de top-5 foutloos. Hij schoof door naar de eerste plaats in het klas sement voor Schroder en Schel lekens. De winst in de rubriek ging naar Mare Houtzager met Jacomar (foutloos in barrage, Van Asten niet). „Ik rijd nu twee jaar met Think Twice. Wat me opvalt, is dat dit paard dit seizoen constant pres teert. Veel foutloze rondjes of hooguit vier strafpunten", al dus de 26-jarige winnaar uit IJsselsteyn, wiens broer Mathijs (24) vrijdag het eerste NK-on- derdeel won. „Ik ken het gevoel nog niet zolang, maar het is ge weldig om Nederlands kampi oen te zijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20