PZC Op de Hoogte viert 30-jarig bestaan Hulster fracties zien niets in mortuarium naast basisschool PZC Te lange vrachtwagens verstoppen Zeestraat PvdA Terneuzen wenst klaarheid over risicokaart Missiepater even terug in Graauw 13 Terneuzen moet geld steken in project om kern nieuwe impuls te geven Gratis lllilieukrant centrale Borssele zaterdag 5 juli 2003 Vergrijzing Impulsen Uitbreiding Subsidie voor bewonersraden Fiets-voetbrug over Vaart Hulst Plan voor nieuwe huizen Graauw Bezwaarschrift Zeeuws product Standpunt Jongeren Sasse noodkreet om aandacht Hoor Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente raad van Terneuzen mag en kan de kern Sas van Gent niet laten vallen. Het bestuur zal dit jaar geld moeten reserveren voor de uitvoering van projecten in het kader van het plan Vitaal Sas. Gebeurt dat niet, dan blijft het j kanaalstadje in de hoek zitten waar de klappen vallen, een hoek waar Sas van Gent volgens het bestuur van de stichting Vi taal Sas al veel te lang in zit. In een brandbrief aan de Terneu- zense raad vraagt het stich tingsbestuur meer aandacht (en geld) voor het revitaliserings project. In het schrijven verhaalt het stichtingsbestuur dat Sas van Gent, het eerste industrie plaatsje in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, dankzij de indu strialisatie een redelijke wel vaart kende. Tot 1975 werd er aangenomen dat Sas van Gent in potentie kon uitgroeien tot een stad met 30.000 inwoners. Edoch, het tij keerde en vanaf het eind van de jaren zeventig belandde de stad in een neer waartse spiraal. De twee suiker fabrieken verdwenen uit het stadsbeeld, zo ook de monu mentale meelfabriek de Wal- senmolen. De sluiting van de fabrieken had het verlies van honderden arbeidsplaatsen tot gevolg. Door het verlies aan werkgelegenheid vertrokken veel inwoners, wat een slag was voor de plaatselijke nering doenden. De middenstand kreeg bovendien zwaar te lijden van de devaluatie van de Belgi sche frank in die tijd, hetgeen weer gevolgen had voor het ooit florerende kooptoerisme. Sinds 1975, zo schrijft het be stuur, nam het inwonertal ge staag af. De laatste tien jaar zelfs vrij drastisch met een ge middeld percentage van 6,18 procent. De gemiddelde wo ningbezetting in Sas van Gent is momenteel in verhouding met andere Kanaalzonekernen erg laag, daar komt nog bij dat de vergrijzing ook in Sas van Gent fors is toegenomen. De werkgelegenheidsontwik kelingen zijn het voorbije jaar negatief geweest. Het verdwij nen van het stadskantoor, de inkrimpingen bij de diverse banken en de plannen voor de verhuizing van autostoelenfa- brieken IPCA kosten alles bij el kaar evenveel banen als het ver dwijnen van één suikerfabriek. „De dalende werkgelegenheid stimuleert niet alleen het ver- trekoverschot, maar heeft ook negatieve gevolgen voor de de tailhandel, horeca en diensten sector. Daarbij komt nog dat het gebrek aan bouwgrond en het ontbreken van betere koopwo ningen een extra stimulans voor vertrek betekenen", schrijft het bestuur van Vitaal Sas. Door de geschetste ontwikke lingen is de kern Sas van Gent in een volgens de stichting bedrei gende situatie terechtgekomen. Reden voor de gezamenlijke on dernemers, belangengroeperin gen en het gemeentebestuur van de voormalige gemeente Sas van Gent vorig jaar zomer een structuurvisie en een ontwikke lingsplan op te stellen dat de werktitel Vitaal Sas meekreeg. Het irriteert de stichting enigs zins dat politici in de nieuwe ge meente Vitaal Sas soms om schrijven als het aanbrengen van nieuwe bestrating of de bouw van een multifunctioneel centrum. Vitaal Sas is echter meer. Een samenhangend ge heel van deelprojecten dat tot doel heeft de kern Sas impulsen te geven op het vlak van werk, wonen en recreatie. De stichting realiseert zich dat de financiën voor de diverse projecten niet een-twee-drie beschikbaar zijn. Toch vraagt de organisatie het Terneuzense bestuur om het project een ho gere prioriteit te geven en voor 2004 en de jaren daaropvolgend geld vrij te maken voor de herin richting van het winkelgebied en de centrumpleinen, de aanleg van een museumhaven en maat regelen die de plaatselijke eco nomie kunnen verbeteren. Ik ms ««Hl'"ïM Leerlingen tijdens de generale repetitie. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr de voorbereiding bij het maken de school wil de kinderen uiter- Die zijn 'vrijer en durven veel van decors, attributen en kos- aard op de hoogte brengen van meer'dan de kinderen die dertig heel veel zaken." TERNEUZEN - Met muziek, zang, dans, toneel een schim menspel en nog veel meer enter tainment tracteerden de kinde ren van katholieke basisschool Op de Hoogte in Terneuzen hun (groot)ouders, broertjes en zus jes gisteren op een bonte avond vol vermaak in het kader van het dertigjarig bestaan van de school. Alle groepen droegen hun steen tje bij aan het slagen van de avond, waar heel wat ouders in de voorbereiding bij het maken van decors, attributen en kos tuums eerder al de handen uit de mouwen hadden gestoken. Op de Hoogte was tot eind 1977 gehuisvest in het gebouw waar nu de Zuidlandschool in zit en verhuisde toen naar nieuwbouw aan de Madame Curiestraat. Het gebouw van de Zuidland school staat enigszins op een hoogte, wat de naam Op de Hoogte verklaart. Daarnaast is het ook in een an dere betekenis nog een goede naam voor een school, vertelt directeur Sonja de Mul: „Want Op de Hoogte is een school die groeit, voornamelijk omdat het de school is die het dichtst bij het uitbreidingsplan Nieuw- Othene ligt. „We hebben nu bij de gemeente een aanvraag inge diend voor uitbreiding met mi nimaal één lokaal", vertelt De Mul. „Want het aantal leerlin gen is in de afgelopen tien jaar verdubbeld." Op de Hoogte telt momenteel 145 leerlingen. Die zijn 'vrijer en durven veel meer' dan de kinderen die dertig jaar geleden op de basischool zaten, blikt De Mul samen met juf Barb Koopmans terug op de geschiedenis van de school in het bijzonder en de ontwikke lingen in het onderwijs in het al gemeen. De Bonte Avond vond plaats dankzij de medewerking van scholengemeenschap De Rede. Omdat het gebouw van Op de Hoogte niet groot genoeg was om alle publiek kwijt te kunnen, vond de avond plaats in het ge bouw van De Rede. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen alle dorps-, wijk- en stadsraden in de gemeente Ter neuzen jaarlijks een vaste subsidie van 500 euro geven. Daar naast krijgt elk van die organisaties een bedrag van vijftien eurocent per bewoner. Als een wijk-, dorps-, of stadsraad spe cifieke activiteiten niet kan bekostigen, kan daarvoor een ex tra subsidie worden gevraagd. Een en ander wordt vastgelegd in een 'intentieovereenkomst bewonersorganisaties', die de gemeenteraad nog moet vaststellen. In de overeenkomst wordt gesteld dat goede communicatie tussen de woonkernen en het gemeentebestuur belangrijk is en dat dorps-, wijk- en stadsraden daaraan mede handen en voeten kunnen geven. Bovendien vindt de gemeente het belangrijk dat de leefbaar heid en het eigen karakter van wijken en dorpen behouden blijven. De wijk/dorps/stadsraad kan B en W, de gemeente raad en de raadscommissies adviseren over zaken die de woon- en leefomgeving van de burgers raken. In de intentie overeenkomst belooft het gemeentebestuur dat die adviezen worden meegewogen bij het nemen van de beslissing. Alle be wonersorganisaties krijgen ook de raadstukken die naar de gemeenteraadsleden gaan. Op hun beurt moeten ze hun eigen notulen naar de gemeente sturen. Afgesproken wordt dat er minimaal eens per jaar ambtelijk of bestuurlijk overleg is met de wijk-, dorps- en stadsraden. De overeenkomst wordt dins dag besproken in de raadscommissie Economie en Beheer. HULST - Bij de parking van de Edah aan het Stationsplein in Hulst wordt een fiets-voetbrug over de Vaart aangelegd. Voetgangers kunnen de binnenstad hierdoor veel sneller be reiken. Wethouder E. de Deckere zei deze week tijdens de ver gaderingvan de raadscommissie Ruimte dat de offerte binnen is en dat de brug kan worden besteld. De helft van de kosten wordt betaald door de ontwikkelaar van het BACK-complex. Dat maakt het initiatief-voorstel van Algemeen Belang over bodig. Deze politieke partij pleit voor een fiets-voetbrug. De commissieleden begrepen het voorstel niet zo goed. „Volgens mij is dit bruggetje eerder ter sprake geweest in de exploita tie-overeenkomst van het BACK-complex", zei L. Reijns (VVD). D. Steijaert (CDA) adviseerde Algemeen Belang eerst eens bij de ambtenaren te informeren alvorens een initiatief voorstel in te dienen. A. Dobbelaar (Algemeen Belang) rea geerde pinnig. „Wij weten niet wat eerder in de oude gemeen te Hulst is afgesproken. Ik vind het zogenaamde advies van het CDA zeer kwalijk." GRAAUW - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging in Axel ziet weer mogelijkheden voor woning bouw in Graauw. De corporatie heeft toch beslag weten te leggen op grond bij de Jacintastraat en Irenestraat. De corpo ratie had een tijd terug al het oog laten vallen op de lap grond. Projektbouw Zeeland uit Terneuzen nam echter een optie. „Dat is natuurlijk het volste recht van de ontwikkelaar", zei directeur C. Reinhoudt van de corporatie deze week tegen de leden van de raadscommissie Ruimte. Toen de Terneuzense ontwikkelaar een optie tot koop had genomen, gebeurde er niets meer. In Graauw werd daarom gevreesd dat er geen wo ningen meer zouden worden gebouwd. Reinhoudt had goed nieuws voor het dorp. „Toen de optie van Projektbouw ver liep, hebben wij de grond gekocht en nu zijn we eigenaar. We willen het overleg met de dorpsraad over woningbouw op die plek hervatten." Reinhoudt deelde ook mee dat aan de Kiel- drechtsedijk in Nieuw-Namen vier huurwoningen worden gesloopt. Op de vrijkomende grond worden koophuizen ge bouwd. door Frank van Cooten NIEUW-NAMEN - PvdA, CDA, WD en Algemeen Belang in Hulst hebben grote moeite met de bouw van een mortuarium van begrafenisondernemer J. Waem naast basisschool Sint Jozef in Nieuw-Namen. „Ik ben voorstander van een brede school, maar dat je er ook begra ven kunt worden, gaat mij te ver", aldus D. van Damme-Fas- saert (PvdA). Zij kaartte de kwestie aan in de raadscommissie Ruimte. „Het kan toch niet zo zijn dat de kin deren van de school elke dag worden geconfronteerd met de dood. Daarnaast is een mortua rium een plaats van rust. Je kunt van kinderen niet verlangen dat ze de hele dag rustig moeten blijven." Waem snapte de kritiek niet zo goed. „Het wordt een gewoon gebouw. Je ziet aan de buiten kant niet dat het een mortuari- redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ac terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl um is. Daarnaast is het toch zo dat dood en leven dicht bij el kaar staan. Kijk, in Nieuw-Na men hebben we ongeveer vijf tien overlijdens per jaar. Met het opbaren wordt het mortuarium dus 75 dagen op een jaar ge bruikt. Ik voorzie alleen in de ei gen behoefte van het dorp." Volgens Van Damme-Fassaert is een plek aan de rand van het dorp veel beter geschikt voor de bouw van een mortuarium. „Pal naast een school kan echt niet." A. Totté (CDA), L. Reijns (WD) en A. Dobbelaar (Algemeen Be lang) steunen het pleidooi van de PvdA. „Het college moet naar een andere plek zoeken", aldus Reijns. „Gaat mevrouw Van Damme de grond aan de rand van het dorp dan aan mij geven? Krijg ik de grond van haar cadeau?", rea geerde Waem. Wethouder Ede Deckere zei dat het college pas vorige week over de bouwaanvraag is geïnfor meerd. Dat lijkt Van Damme- Fassaert sterk. „De artikel ne gentien-procedure is al lang ge leden gepubliceerd. Daar moet u toch van op de hoogte zijn.De Deckere trok de schouders op. „Ik heb van de dorpsraad begre pen dat de school een bezwaar schrift heeft ingediend. De angst bestaat dat kinderen wor den geconfronteerd met de dood. Maar kinderen zien toch ook wel eens een lijkwagen rij den. Daarnaast wordt de laatste groet in de avonduren gebracht. Dat is dus buiten de openings tijden van de school." Voorzitter M. Evers van Stich ting De Linie, waar de basis school in Nieuw-Namen onder valt, wilde gisteren niet inhou delijk reageren. „Wel wil ik be nadrukken dat de stichting haar zienswijze aan B en W kenbaar heeft gemaakt en dus niet de school. Onze zienswijze is nu in behandeling bij het college. We wachten af hoe het college daar op zal reageren." SLUIS - Sluis staat dit weekend in het teken van het Zeeuws Promotieweekend. In het cen trum staan kraampjes met Zeeuwse producten. Daarnaast worden oude ambachten en kle derdrachten uit de getoond. door Eugène Verstraeten AXEL - De problemen in de Ax- else Zeestraat worden niet ver oorzaakt door geparkeerde vrachtauto's, maar door te lange trucks die ondanks een verbod de straat inrijden en vervolgens de bocht naar de Weststraat/ Markt niet kunnen nemen. De Stadsraad Axel benadrukt dat naar aanleiding van de be richtgeving over de verkeerssi tuatie in de Zeestraat. Door middel van verkeersborden aan het begin van de straat krijgen chauffeurs de duidelijke mede deling dat vrachtwagens langer dan zes meter niet zijn toege staan. Deze voertuigen rijden toch de Zeestraat in, met het ge volg dat ze de draai naar de Weststraat niet kunnen maken. Het gevolg is dat ze achteruit moeten rijden, waardoor er aanrijdingen ontstaan. Omdat er auto's aan de westzij de van de Zeestraat mogen par keren wordt de bocht naar de- Weststraat nog moeilijker voor door Eugène Verstraeten TERNEUZEN-De Terneuzense gemeenteraad moet zich uit spreken over de mate waarin in woners mogen worden blootge steld aan gevaren die op de loer liggen bij ernstige ongevallen bij bedrijven in de gemeente. Dat vindt PvdA-raadslid J. Jonkman. Die gevaren zijn door de provincie samen met andere overheden vorig jaar op een rijtje gezet op een 'risico kaart'. Jonkman wil dat de risicokaart ter discussie wordt gesteld in de raadscommissie Bestuur en Middelen, in samenhang met het gemeentelijk brandweerbe leidsplan. Want, zo stelt Jonkman, de ge meenteraad heeft een eigen ver antwoording ten aanzien van (brand)veiligheid. Jonkman vindt dat de gemeen teraad zich moet uitspreken over vragen als hoe de gemeente omgaat met de risicokaart, wat de eventuele gevolgen zijn door de komst van nieuwe bedrijven, hoe de gemeente omgaat met ge vaarlijke stoffen en in welke fa se de brandweer hierbij wordt betrokken. „De gemeenteraad heeft de risi cokaart nog niet gezien", licht Jonkman toe. „Bovendien zijn er als gevolg van de gemeentelijke herinde ling bedrijven op de risicokaart voor onze gemeente bij geko men. Ik wil dat we daar eens goed over praten. Als raad moe ten we kennis nemen van die kaart en een afweging maken. Tot hoe ver moet je gaan met het binnenhalen van risicobedrij- ven? Wat kunnen we in de gemeente nog hebben? Met hoeveel risico's mag je de inwo ners opzadelen?", vraagt de PvdA'er. Jonkman vindt dat de gemeen teraad een standpunt over al die vragen moet innemen. „Want als de risico's niet goed zijn af gedekt, wordt je als gemeente raad wel ter verantwoording geroepen", stelt het PvdA- raadslid. Advertentie vrachtverkeer. Het gevolg is volgens de Stadsraad dat het vrachtverkeer tegen het een richtingsverkeer in de weg pro beert te vervolgen. Een oplossing voor dat pro bleem is volgens de Stadsraad een wijziging van het parkeer- regime. Met name dat auto's aan de oostzijde van de Zeestraat een parkeermogelijkheid krij gen. Daardoor wordt tevens de bochtstraal van de Zeestraat naar de Weststraat/Markt rui mer voor vrachtauto's. Dit jaar brengt EPZ opnieuw een Milieujaarverslag uit. Het verslag gaat over het jaar 2002. Voor de omwonenden van de EPZ-centrale is er een speciale Milieukrant, die huis-aan-huis wordt verspreid. De Milieukrant over de centrale Borssele valt in de loop van de komende week in de bus bij de inwoners van de gemeente Borssele. De krant komt alleen op adressen waar ongeadresseerd drukwerk mag worden bezorgd. Ontvangt u de EPZ Milieukrant niet en wilt u toch graag een exemplaar hebben, dan kunt u dit opvragen bij de centrale Borssele. Het telefoonnummer is: (0113) 356 000. Of stuur uw verzoek, voorzien van uw naam en adres, in een ongefrankeerde enveloppe naar: NV EPZ, Antwoordnummer 130,4380 WB Vlissingen. De EPZ Milieukrant wordt u dan gratis toegezonden. door Frank van Cooten GRAAUW - Een verbaasde blik in de ogen van missiepater Marcel Mangnus uit Graauw als hij de deur opent. „Goh, u bent precies op tijd", zegt hij tegen de verslaggever. In zijn tweede thuisland Tanzania is tijd een rekbaar begrip. „Niemand kijkt vreemd op als iemand een half uur of een uur te laat op een vergadering of afspraak verschijnt. De wegen zijn natuurlijk slechter, maar een ontmoeting onderweg is een gerespecteerde reden om te laat op een afspraak te ko men. De vergadering wordt ook stilgelegd om diegene die te laat komt welkom te heten. Karibu (welkom) is een be langrijk begrip in Tanzania. Je bent altijd welkom, waar je ook vandaan komt. In Neder land regeert toch vaak de agenda." Marcel Mangnus is voor een vakantie even terug in zijn ge boortestreek. Hij werd gebo ren in 1938 in Graauw, waar zijn ouders een boerderij had den. In de jaren vijftig rondt hij het Klein Seminarie in Sterksel en Santpoort af. Voor de priestervorming studeert hij in Esch, Schotland, Enge land en in het Belgische He- verlee. Kardinaal Alfrink wijdt Mar cel Mangnus op 6 juli 1963 tot priester. Een dag later draagt hij in de kerk in Graauw zijn eerste mis op. Dat is dit week einde precies veertig jaar gele den. De pater begint zijn loop baan aan het Klein Seminarie in Santpoort en de jongeren- parochie. In 1972 vertrekt hij naar Tabora in Tanzania. Hij wijdt zich zes jaar aan het jon gerenwerk. „Het land was toen tien jaar onafhankelijk. Marcel Mangnus is even terug in zijn geboortestreek. Een land in ontwikkeling. Mij werd gevraagd te werken met jongeren. Vooral studenten van middelbare scholen en be roepsopleidingen. De groep was heel bewogen." In 1978 keert pater Mangnus terug naar Nederland. Hij woont en werkt zeven jaar in Nijmegen, opnieuw met jon geren. „De bedoeling was onze ervaringen in Afrika met deze jongeren te delen. We probeer den ze uiteraard ook te interes seren voor het werk als missio naris in Afrika. Jonge mensen zijn geïnteresseerd in de Derde Wereld, maar ons werk was voor hen toch een stap te ver. Missionaris is een uitstervend beroep. Zelf beschouw ik het nog steeds als een zinvolle in vulling van mijn leven. De pater begint met een aantal collega's in Nijmegen met de leefgemeenschap Karibu. Jon geren maken kennis met de idealen van de witte paters. „Jonge mensen leefden een aantal jaren met ons mee. Ze studeerden of werkten. Een aantal woonde in huis, de an deren woonden elders in de stad en kwamen elke vrijdag foto Wim Kooyman langs. Wij waren geboeid door de verhalen en idealen van jonge mensen en zij vonden hun weg." In 1986 keerde hij terug naar Tanzania. Hij zette in de havenstad Dar es Salaam en later in Mbeya het werk met jongeren voort. Elke drie jaar komt hij voor drie maanden vakantie naar Graauw. „Het is altijd een blij weerzien met al len die mij dierbaar zijn."Eind augustus gaat hij weer terug. Pater Mangnus draagt vanwe ge zijn priesterjubileum mor gen om 10.30uurin Graauw de mis op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69