PZC Amerikanen schieten elf Iraakse belagers dood President Liberia zou bereid zijn om op te stappen Spanje treedt hard op tegen roekeloos gedrag badgasten Twee Britten voor VS-tribunaal in Guantanamo Bay OPRUIMI NGSKORTINGEN TOT 5 O vb BIJ POT AXEL pot Italiaanse premier ontkent aanbieden excuses aan Duitsland zaterdag 5 juli 2003 Hormonen voor assertiever optreden in Brits parlement Namibische filmster N!xau overleden Meestgezochte Fransman gearresteerd Grapje Gezichtsverlies Vluchtelingen Geëlektrocuteerd bij wildplassen Indiase doodt dochters en zichzelf Duitse politie rolt drugsbende op Noorse prinses zwanger Brit na zestien jaar vrijgesproken Oneerlijk Protest Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur AXEL LONDEN - Zeker vijf van de 118 vrouwen in het Britse parle ment zijn behandeld met hor moonpreparaten om ze assertie ver te maken. Een arts heeft ze geholpen om ze beter te laten concurreren met hun mannelij ke collega's, aldus het Britse weekblad New Statesman. In het blad zegt gynaecoloog Malcolm Whitehead dat de par lementsleden zijn behandeld om ze sterker te laten optreden in commissievergaderingen en tijdens politieke debatten. Vol gens Whitehead kregen de vrou wen een klein schijfje met hor monen ingeplant vlak onder de huid. De gynaecoloog zegt ook vrouwen in stressvolle beroepen zo te hebben geholpen. „Het be tekent heus niet dat er binnen kort vrouwelijke parlementsle den rondlopen met baarden en zware stemmen." Britse vrouwelijke politici heb ben verbaasd gereageerd. Mi nister Patricia Hewitt van Han del en Industrie verzuchtte: „Het is een van de vele mythes dat vrouwen zich net als man nen moeten gedragen om succes te hebben." Labour-veteraan Gwyneth Dunwood, van nature gezegend met een zware stem, zei dat veel vrouwen toch al sterker zijn dan mannen. „We hebben helemaal geen testoste ron nodig. Dat is absurd." DPA JOHANNESBURG - De Nami bische bosjesman Nïxau, die in 1980 wereldroem vergaarde als filmster inde komedie The Gods Must Be Crazy, is deze week overleden. Hij werd vermoede lijk 59 jaar oud. Nïxau speelde de bosjesman Xi, die zijn hele dorp op stelten zet als hij een leeg colaflesje vindt. Het flesje is uit een vliegtuig ge worpen, maar de bosjesmannen denken dat het bij de goden van daan komt. Omdat het flesje slechts strijd en chaos veroor zaakt, krijgt Xi opdracht het van de rand van de wereld af te gooien. AFP PARIJS - De Franse politie heeft gisteren de meestgezochte man van het land gearresteerd. Yvan Colonna is hoofdverdachte van de moord op de Corsicaanse pre fect Claude Erignac in februari 1998. De prefect, de regeringsverte genwoordiger in de regio, werd doodgeschoten bij een theater in Ajaccio. Vlak na de aanslag eiste een aantal extreem-natio nalistische Corsicaanse groepe ringen de verantwoordelijkheid voor de moordaanslag op. AFP/DPA/ANP Berlusconi blijft hardleers door Hans Geleijnse ROME - „Ik heb geen excuses aangeboden." Met die woorden onderstreepte de Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi gisteren in Rome dat er geen sprake is van inslikken van de vergelij king van de Duitse Europarle mentariër Schulz met een be waker uit de nazi-kampen. Volgens de Duitse bondskanse lier Schroder en zijn minister Fisher van Buitenlandse Zaken had Berlusconi donderdag in een telefoongesprek met Schro der zijn verontschuldigingen voor zijn uitlatingen in het Eu roparlement in Straatsburg aangeboden. Berlusconi's uitleg - gisteren op een persconferen tie na een vergadering met de Europese Commissie - was dat hij het zou betreuren wanneer 'mijn ironische opmerkingen' door anderen zouden worden uitgelegd als beledigend voor Duitsland en de gevoelens van Duitsers. Berlusconi deed er gisteren nog een grapje ten koste van Schulz bovenop. Hij vergeleek de Duit se sociaal-democraat met de dommige sergeant Schulz uit de tv-serie Hogan's heroes. De Ita liaanse premier onderstreepte nog eens dat het Schulz was die hem zwaar had beledigd tij dens het debat over het Italiaanse EU-voorzitterschap woensdag in het Europarlement. Van het aanbieden van excuses aan dat zelfde parlement, zoals Schulz en parlementsvoorzitter Cox willen, zal dan geen sprake zijn, bleek uit de woorden van Ber lusconi. Zowel Schroder als Fischer hadden laten weten dat het inci dent met de telefonische excu ses van Berlusconi door hen als gesloten werd beschouwd. Een Duitse regeringswoordvoerder voelde er gisteren, geconfron teerd met Berlusconi's nieuwe uitlatingen, weinig voor om de zaak weer op te rakelen. „Hij heeft duidelijk zijn excuses aan geboden. Daarbij blijft het. Ik voel er niets voor om in taalkun dige spelletjes verzeild te ra ken", zei hij. Daarmee lijkt voor Berlusconi de kous af en kan hij tegenover het Italiaanse thuisfront het ge zichtsverlies dat zijn escapade in Straatsburg op het interna tionale toneel opleverde be perkt houden. Het presenteren van excuses die geen excuses waren onderstreept echter dat het Italiaanse EU-voorzitter schap de komende zes maanden een moeizame affaire wordt. De strakke blik van Commissie voorzitter Romani Prodi giste ren tijdens de gezamenlijke persconferentie voorspelde in elk geval weinig goeds over de samenwerking tussen Commis sie en Italiaanse regering, de prachtige woorden daarover van beide heren - politieke riva len die eikaars bloed wel kun nen drinken - ten spijt. GPD In Bagdad werd een legervoertuig onder vuur genomen. Daarbij raakten een Amerikaanse militair en een Irakese burger gewond. foto Faleh Kheiber/RTR van onze redactie buitenland BALAD - Amerikaanse militairen hebben gisteren elf Irakezen doodgeschoten die hen bij de plaats Balad aanvielen, meldde het leger. De elf mannen beschoten een militair konvooi van de Amerikanen en bestookten dat met raketgranaten. De militairen openden daarop het vuur en schoten alle elf belagers dood. Geen van de militairen raakte ge wond. Het voorval had plaats op een snelweg, op zo'n 90 kilometer ten noorden van Bagdad. Donderdag vielen bij aanvallen op Amerikaanse mili tairen in Irak een dode en tien gewonden, maakte het le ger gisteren bekend. De dode was een militair die in Bagdad het nationale museum bewaakte. Staande in de geschutskoepel van een voor het museum geparkeerd voertuig werd hij door een sluipschutter geraakt. Hij overleed in een militair hospitaal aan zijn verwondin gen. De tien gewonden vielen kort daarvoor bij een mortier aanval op een basis bij Balad, 90 kilometer ten noorden van Bagdad. Over hun toestand was nog niets bekend. De basis ligt in wat bekend staat als de 'soennitische driehoek', een gebied ten noorden en westen van de Iraakse hoofdstad waar Saddam Hoessein zijn machts basis had en waar het Amerikaanse leger jacht maakt op Saddam-getrouwen die verantwoordelijk worden gehouden voor het groeiend aantal anti-Amerikaanse aanslagen. Sinds de Amerikaanse president Bush twee maanden geleden verklaarde dat de oorlog was afgelo pen zijn 27 Amerikaanse militairen door Vijandelijk vuur om het leven gekomen. Door de aanslagen begon de viering van de Amerikaan se onafhankelijkheidsdag voor de 150.000 Amerikaan se militairen in Irak in mineurstemming. Op de meeste bases zijn barbecues gepland en Arnold Schwarzeneg ger komt naar de luchthaven van Bagdad om zijn nieuwste film te vertonen. In het noorden wordt samen met de Koerden gefeest; zij vieren op 4 juli de benoeming van hun eerste regering in 1992. AP van onze redactie buitenland MONROVIA - De Liberiaan se president Taylor heeft gis teren gezégd dat hij bereid is zijn post op te geven. Hij stel de als voorwaarde, dat er eerst vredestroepen komen. Een Nigeriaanse regerings functionaris, die anoniem wilde blijven, zei gisteren dat Nigeria Taylor asiel heeft aangeboden en dat hij dat aanbod heeft aangenomen. Een naaste medewerker van president Obasanjo van Ni geria sprak dat later tegen. „Het is niet waar", zei presi dentieel adviseur Macebuh. „Er wordt nog over beraad slaagd." Diplomaten van de Verenig de Naties zeiden eerder deze week dat Taylor een aanbod voor asiel in Nigeria had af gewezen. Hij zou daartoe hebben besloten, omdat de Nigeriaanse autoriteiten niet konden garanderen dat hij niet zou worden uitgeleverd aan het oorlogstribunaal in Sierra Leone. Taylor is aan geklaagd wegens steun aan rebellen in de burgeroorlog in dat land. Taylor zei gisteren er belang aan te hechten dat er eerst een vredesmacht in zijn land komt. „Ik kan niet begrijpen waarom de Verenigde Staten willen dat ik vertrek voordat de militairen arriveren." De Verenigde Staten hebben de afgelopen dagen Taylor zwaar onder druk gezet. De nieuwszender CNN bericht te donderdag dat de presi dent van het West-Afrikaan se land een ultimatum van de VS heeft gekregen om binnen 48 uur op te stappen. De Amerikaanse president Bush overweegt een vredesmissie naar Liberia te sturen. De strijd in Liberia tussen de regeringstroepen van Taylor en rebellengroeperingen is de afgelopen maanden opge laaid. Daardoor is de huma nitaire situatie in het land, waar duizenden vluchtelin gen uit onder meer Sjerra Leone verblijven, sterk ver slechterd. Het geweld heeft alleen al in juni in en rond Monrovia zevenhonderd burgers het leven gekost. De burgeroorlog in Liberia duurt al veertien jaar. Leden van de rebellenbeweging Lurd hebben bijna tweeder de van het land veroverd sinds ze drie jaar geleden met hun strijd voor het verdrijven van Taylor begonnen. Er is geen gedoodverfde op volger voor Taylor in Liberia. De meeste waarnemers noe men de rebellen geen optie, omdat die weinig notie van politiek hebben. De opposi tie is zwak en versplinterd. RTR door Henk van den Boom BARCELONA - Na het verdrin ken van zes toeristen binnen een week slaan de Spaanse autori teiten alarm. Vakantiegangers die menen dat ze de waarschu wingen van strandwachten in de wind kunnen slaan, kunnen binnenkort waarschijnlijk re kenen op forse boetes. Het Rode Kruis dat de vrijwilli ge strandwachten coördineert, heeft een voorstel bij de kustge- meentes gedropt waarin wordt gevraagd harder op te kunnen treden tegen mensen die zich niet aan de veiligheidsnormen houden. Volgens Antonia Gimé- nez, directeur van de vrijwilli gersorganisatie, zijn flinke geldboetes het enige middel om de badgasten tot voorzichtig heid te manen. De verdrinkings- gevallen van de afgelopen week waren het gevolg van gevaarlij ke stromingen in zee. „We waar schuwen de mensen door mid del van de rode of gele vlag. Maar als ze die negeren, dan kunnen wij ook niet veel doen. We kunnen niet op elke badgast een strandwacht zetten." Het Rode Kruis verspreidt fol ders onder het strandpubliek waarin richtlijnen staan. Als je op het strand komt is het be langrijk om eerst te kijken wel ke vlag er hangt. Is het groen, dan is de zee veilig. Bij geel moet je uitkijken en als de rode vlag wappert is het verboden om te baden, ook al lijkt de zee soms rustig. Er kunnen onderstro mingen zijn die je met het blote oog niet kunt waarnemen. „Bo vendien is het belangrijk dat mensen hun eigen beperkingen leren kennen als ze in zee gaan", vindt de directeur van het Rode Kruis. Het hete weer van de af gelopen weken heeft volgens haar zeker invloed gehad op het grote aantal slachtoffers. Door de warmte hebben de mensen eerder behoefte in het water te gaan, ook al is de zee gevaarlijk. De vakantiedrukte aan de Spaanse Costa's is vanaf 1 juli in volle hevigheid losgebarsten. Er worden de komende maanden zo'n veertig miljoen toeristen verwacht. Ondanks het zwarte begin van het seizoen wordt de Spaanse Middellandse-Zeekust tot de veiligste ter wereld gere kend. „Maar de zee blijft altijd verraderlijk", aldus Giménez. Het aantal rode vlaggen tijdens een zomerseizoen overstijgt normaliter niet de vijf procent. BAN GKOK - Een 2 7 -j arige Thai heeft het urineren in de berm van de snelweg met de dood moeten bekopen. Een elektrici teitskabel die door de moessonregen onder water was komen te liggen, werd hem fataal. Het slachtoffer overleed door een hevige stroomstoot. De po litie vermoedt dat zijn beenprothese de geleiding van de stroom heeft bevorderd, meldde de Thaise krant The Nation gisteren. DPA CALCUTTA - Een Indiase vrouw heeft haar vier dochters ge dood en zelfmoord gepleegd, waarschijnlijk uit wanhoop om dat ze geen zoons had gebaard. Dat zei gisteren de politie in het Oost-Indiase dorp Barabazar. De 34-jarige vrouw nam haar dochters mee naar een afgele gen plek waar zij hun snoepjes met gif gaf. Toen de kinderen dood waren, hing ze zichzelf op aan een boom. Een boer vond later de lichamen en lichtte de politie in. Volgens buren van de vrouw werd zij regelmatig door haar man en familie geslagen omdat zij alleen maar meisjes kreeg. Het hebben van zoons is voor Indiërs van belang, omdat zij productiever zouden zijn en minder kosten. Meisjes moeten een enorme bruidsschat krijgen als ze trouwen. AP KEULEN - De politie heeft in Noord-Rijnland-Westfalen een drugsbende opgerold. De bende had een harde kern van zes tien verdachten, met een 51-jarige man uit Keulen aan het hoofd. De leden zouden een jaar lang wekelijks meerdere ki lo's cocaïne uit Nederland naar Duitsland hebben gesmok keld. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. Agenten deden huiszoeking in ruim vij f tig panden in de Duit se deelstaat. Er is een handvol arrestaties verricht. De politie doet nog onderzoek naar ongeveer 145 personen die onder meer als tussenhandelaar zouden hebben opgetreden. DPA OSLO - De Noorse prinses Mette Marit, vrouw van kroon prins Haakon, is in verwachting. Het kindje, Haakons eerste, wordt in januari geboren, zo maakte het Hof in Oslo bekend. Mette-Marit heeft al een zoon van zes jaar oud. Het huwelijk van Haakon en Mette-Marit, bijna twee jaar geleden, zorgde voor ophef in Noorwegen, omdat de vrouw van de kroonprins ongehuwd moeder was en een 'wild' verleden had. DPA LONDEN - Een 35-jarige Brit die zestien jaar achter de tra lies heeft gezeten wegens moord is vrijgesproken. Drie rech ters in Londen hebben het vonnis vernietigd en de man op vrije voeten gesteld. DNA-onderzoek heeft 'vermoedelijk' zijn onschuld aangetoond. Dat meldde gisteren de Britse krant Daily Express. Michael Shirley heeft altijd ontkend dat hij in december 1986 de 24-jarige Linda Cook in Portsmouth heeft vermoord. De jury geloofde hem bij zijn proces in 198 8 niet. Ook in hoger be roep werd Shirley veroordeeld. Shirley was destijds een achttienjarige matroos. Hij vol bracht de hem toebedeelde minimumstraf van vijftien jaar. Daarna kwam hij niet voor vrijlating in aanmerking omdat hij in zijn onschuld bleef volharden. De.autoriteiten vonden daarom dat hij nog steeds zijn daden niet wilde inzien en hiel den hem vast. ANP Aan de noordkust van Spanje en de kust van Galicië is dat per centage hoger. Daar heeft het toerisme ook nog te kampen met de gevolgen van de vorig jaar gezonken olietanker Prestige. Ondanks de beweringen van de regering dat uit het wrak geen olie meer lekt, drijven dagelijks nog olievlekken aan op de stran den. Schoonmakers in witte be schermende pakken tussen de zonaanbidders is nog steeds een veelvoorkomend plaatje. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Er zijn twee Britten onder de eerste zes verdachten die in Guantanamo Bay voor een Amerikaanse militaire com missie moeten verschijnen. Dat heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Volgens onderminister Symons voor het Midden-Oosten gaat het om 35-jarige Moazzam Begg en de 23-jarige Feroz Abbasi. Eerder was bekend geworden dat de Australiër David Hicks één van de zes verdachten is. Ze worden ervan verdacht dat ze aanhangers waren van het Tali ban-regime in Afghanistan, dat anderhalf jaar geleden werd verdreven door de Amerikanen. Ook zouden ze betrokken zijn geweest bij het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Volgens critici voldoet de mili taire commissie op Guantana mo niet aan de internationaal geldende normen voor een eer lijke rechtsgang. Zo worden de ruim zeshonderd verdachten die op Quantanamo gevangen zitten, al lange tijd vastgehou den zonder dat tegen hen een aanklacht ïs ingediend en krij gen advocaten nauwelijks toe gang tot hen. Ook ontbreekt voorzover be kend de mogelijkheid om in be roep te gaan tegen een uitspraak van de militaire commissie en heeft de Amerikaanse president Bush het laatste woord over het lot van de 'vijandelijke combat tanten'. Onderminister Symons zei gis teren dat de Britse regering bij Washington op een zo eerlijk mogelijke rechtsgang zal aan dringen. Volgens haar is in Groot-Brittannië zelf een mili tair tribunaal niet aan de orde 'omdat wij een onderscheid tus sen de overheid en de rechterlij ke macht willen garanderen'. Amnesty International heeft gisteren fel geprotesteerd tegen het proces op de Amerikaanse legerbasis op Cuba. „De opzet van de militaire commissie is discriminerend omdat het al leen van toepassing is op niet- Amerikanen en er tweederangs rechtsspraak wordt toegepast." Volgens de mensenrechtenorga nisatie is het 'alarmerend' dat verdachten op deze wijze tot de doodstraf worden veroordeeld. AFP/RTR Advertentie tó.V -i D. -l.it IlSllllSifcliÉ Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. Nu kopen, betalen zonder rente in 2005. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5