11 Volkstuincomplex gaat D'n Achtuurhoek heten Braderieën blijven publiekstrekkers Wethouder beboet voor drankrit Politieke positie Van der Wouden staat ter discussie 70% KORTING Onderzoek jonge ingenieurs naar effect bypass bij Bruinisse DON'T future maman Vals alarm over Becel pro-activ Miss Fietstaxi's in Vlissingen zeeuwse almanak waarin opgenomen HJ*j de Zierikzeesche Nieuwsbode I| 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 5 juli 2003 WORRY PALLETVERKOOP Knelpunten Overstap Noors laboratorium erkent fout Het Noorse Instituut voor Wateronderzoek (NIVA) verklaart dat de eerste analyse van Becel pro.activ incorrect was. Het NIVA heeft vastgesteld dat één van de hulpstoffen, die is gebruikt voor het uitvoeren van de analyse, verontreinigd was. Nieuwe analyses hebben aangetoond dat Becel pro.activ volledig voldoet aan de Europese industrienormen. Door deze bekendmaking hopen wij de onterechte zorgen weg te nemen die de afgelopen weken zijn gerezen bij consumenten over de veiligheid van Becel pro.activ. NIVA Oslo, 27 juni 2003 (Vertaling uit het oorspronkelijke NIVA persbericht.) Rustzoekers Omstandigheden Overleg zc J Tweede brug is snel achterhaald door Marcel Modde BKUINISSE - De tweede brug over de sluis bij Bruinisse vol doet binnen twaalf jaar na inge bruikneming niet meer. Tegen 2017 zal de verkeersintensiteit op de N59 zo zijn toegenomen, dat grote opstoppingen te ver wachten zijn in de zomerperio de. Die conclusie trekken drie studenten van de Hogeschool Botterdam, op basis van een afstudeeronderzoek naar de ge plande maatregel van Rijkswa terstaat Zeeland voor het knel punt in de Grevelingendam. De bouwopdracht voor de twee de brug bij Bruinisse gaat waar- schijnlijk in november de deur uit. Het streven is de extra pas sage vóór de zomer van 2005 in gebruik te nemen, aldus pro jectleider J. Geleijnsevan Rijks waterstaat. De tweede wegver binding over de sluis tussen het Zijpe en de Grevelingen moet een oplossing bieden voor het stokken van de verkeersstroom op drukke dagen. Het project kost twaalf miljoen euro. Weggegooid geld wanneer even verder in de tijd wordt gekeken, beweren de Hogeschoolstuden ten D. Hensen, M. Bekkers en A. Sterk. De jonge ingenieurs verdedigden gisteren met suc ces hun afstudeeropdracht over VLISSINGEN - De Vlissingse boulevard krijgt vanaf zondag een oosters tintje. Cine City heeft in Indonesië tien betjaks ofwel fietstaxi's laten maken die op de zaterdagen en zondagen op de boulevard rijden. Het is de bedoeling dat vereni gingen en clubs op de betjaks gaan fietsen. Mensen die een rit je in de betjak willen, betalen twee euro.De fietstaxi wordt zondag officieel in gebruik ge- Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughterstraat 166 Breda Veemarktstraat 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 (7dgn, open, bruidssuite op afspr. 010-414 00 93) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-MA1VIAN.NL KSK Advertentie Onbetwist uw vijver-, aquariuu XA en terrariumspecialist. L v I pompen, filters etc. tot Voltaweg 33 Middelburg. Tel.: 0118-641344 www.vijverparadijs.nl de verkeersafwikkeling via de Grevelingendam. Op basis van prognoses van Rijkswaterstaat zelf komen ze tot de conclusie dat het rond 2017 (twaalf jaar na de geplande ingebruikname) zoveel drukker op de N59 zal zijn geworden, dat ook met een tweede brug geen vlotte door stroming van het verkeer meer kan plaatsvinden. Beter was het daarom geweest wanneer Rijks waterstaat voor een andere op lossing had gekozen, aldus Hen sen gisteren in een toelichting op het onderzoek. De studenten bedachten aan vankelijk een nieuw type aqua duct, een zogeheten naviduct, waarbij de rijbaan onder de bo- tensluis doorloopt. De con structie is voor het eerst toegepast bij Enkhuizen. Het ontwerp bleek door de grote op waartse druk in de Grevelin gendam echter onhaalbaar, zo dat ze moesten teruggrijpen naar een meer traditioneel aquaduct in combinatie met de bestaande botensluis. Daarbij is direct uitgegaan van de moge lijkheid om de rijbaan van de N59 te verbreden tot vier stro ken. De voorgestelde maatregel kost naar schatting het vijfvou dige van de nu uitgevoerde by pass. Hensen: „Op zich is het logisch dat Rijkswaterstaat, op basis van het beperkte budget, deze oplossing heeft bedacht. Maar uiteindelijk zul je zien dat het verkeer in de regio er weinig mee opschiet. Rijkswaterstaat beweert dat het aantal ongeluk ken (kop-staart-botsingen) door een vlottere doorstroming afneemt. Wij betwijfelen dat. Door de scherpe bocht die wordt ingebouwd, moet het verkeer sterk afremmen. Op drukke da gen zal dat naar ons idee nog steeds filevorming in de hand werken. Het wordt allemaal een beetje te optimistisch voorge steld." Bij de rijksprognose van de verwachte verkeersdrukte zijn bovendien de effecten van de Westerscheldetunnel op de Midden-Zeelandroute buiten beschouwing gelaten, voeren de studenten ook aan. Projectleider Geleijnse heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het ontwerp naar het beperkte budget is toege schreven. De conclusie van de jonge collega's gaat hem even wel te ver. De N59 kent talloze knelpunten die een constante doorstroming doorbreken, al dus Geleijnse. Dat begint vol gens hem al bij het Hellegat splein en loopt door tot aan Zierikzee inde vorm van diverse kruispunten en invoegend ver keer. „Zo lang daar niks aan ge beurt, zal de bypass op zich geen probleem worden. Daar ben ik heilig van overtuigd." De kans dat de N59 op kortere termijn drastisch wordt verbeterd, acht Geleijnse voorlopig uitgesloten. Bij de entree van het nieuwe volkstuincomplex in Zierikzee staat de naam te lezen: D'n Achtuurhoek, naar de plaats waar landarbeiders vroeger de eerste schaft hadden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - D'n Achtuurhoek. Dat is de naam van het nieuwe volkstuinen complex van de Stichting Nutstuin- grondverhuring aan de Lange Blokweg. De huurders werden na de onthulling van het naambord door volkstuinder S. Bil getrakteerd op een barbecue. Bil was de winnaar van een door de Stichting Nutstuingrondverhuring uit geschreven wedstrijd. Het stichtingsbe stuur koos de door hem aangedragen naam uit twintig inzendingen. Stich tingsvoorzitter F. Vos: „Het aardige was dat de meeste namen historisch verant woord waren en dat is deze ook. Met d'n achtuurhoek werd vroeger de plaats aan geduid waar de landarbeiders de eerste schaft hadden." Het nieuwe volkstuinencomplex is in de plaats gekomen van een complex aan de Emil Sandstromweg. Dat moest wijken vanwege de realisering van nieuwbouw wijk Noorderpolder. Vierenzestig tuin ders huren een lapje grond op het com plex aan de Lange Blokweg. De overstap van de in de loop der jaren met allerlei schuurtjes, kasjes en andere bouwsels aangeklede tuinen aan de Emil Sandstromweg naar het strakke nieuwe aan de Lange Blokweg was voor veel huurders even wennen. Ze misten het ge zellig rommelige van de Emil Sandstromweg. „Van de 64 huurders hebben er 58 hun zaakjes keurig op orde. De anderen nog niet", zegt stichtings voorzitter Vos. Hij voegde daaraan toe dat de vier die zich (nog) niet aan de regels houden niet het mes op de keel gezet wordt. Zij krij gen tot augustus de tijd om alsnog hun tuin conform de regels in te richten. Blij ven ze de regels aan hun laars lappen dan wacht hen opzegging van de huur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - On verwoestbaar zijn ze, de brade rieën. Op Schouwen-Duiveland zijn er in de zomermaanden vaak diverse tijdens de week ends. En stuk voor stuk mogen ze zich verheugen in een be hoorlijke populariteit. Het bas isrecept is overal hetzelfde. Het zijn de details waarmee de ene dorpsbraderie zich onder scheidt van de andere. In Burgh- Haamstede heet het Ring Pro motion. Al twintig jaar. Een respectabele leeftijd, maar Ring Promotion is nog jong ver geleken met het oudste Schouwse evenement: de Bruse Visserijdagen. Die worden al 42 jaar gehouden. Tweede - op af stand - is de Brouwse Dag, die dit jaar haar 24ste editie beleeft. Het daarna oudste evenement op Schouwen-Duiveland is de Ring Promotion. Gevolgd door de Vlasdag (Dreischor,19 jaar), Keverdagen (Bruinisse, 18 jaar), Havendagen (Zierikzee, 16 jaar Burghse Dag (Burgh, 13 jaar) en Bruniversails (Bruinisse, 12 jaar). En dan zijn er nog de nacht- en avondmarkten, de Maritieme Dagen in Zierikzee en de brade rieën/rommelmarkten van de sport- en muziekverenigingen en de kerken. Kortom: de con currentie is enorm. Toch houdt de jubilerende Ring Promotion fier stand. Het hoort bij Haam stede, stelt Joop Luijcx (70). Destijds stond hij samen met tien andere Haamstedenaren Advertentie aan de wieg van het evenement. Hij gaf de fakkel later door aan zoon Hans Luijcx (44). Ring Promotion is, zeggen zij, een evenement op maat. „Misschien dat het in Renesse niet werkt, maar hier wel." Daar waar Renesse het zoekt in spectaculaire evenementen als bungee-jumping, houdt de Mid denstandsvereniging Haamste de het op Ring Promotion rustig. Bewust. Luijcx senior: „Haam stede is voor de rustzoekers, Re nesse voor de uitgaanders." Ring Promotion ontstond twin tig jaar geleden uit de behoefte toerist en recreant meer te bie den dan strand alleen. „Er was toen verder helemaal niks in Haamstede", herinnert Luijcx zich. „Maar we wilden Haam stede wel promoten." Dat 'promoten' begon met wel geteld twaalf kraampjes op de dorpsring. In de loop der jaren groeide het evenement verder uit. Er kwamen - inmiddels weer van het toneel verdwenen - oude ambachten bij en onder marktkooplieden groeide de be langstelling. „Ze komen hier graag. En ze willen hun vaste plekje." De basis voor Ring Promotion bleef de braderie, met een zo ge varieerd mogelijk aanbod aan marktkramen. De franje was steeds aan verandering onder hevig. In de begintijd was er het TROS-radiospelletje 50 pop of een envelop dat live vanaf de Ring Promotion de ether in werd geslingerd. Véél later kwam de karaoke-rage, die even rap weer verdween als opkwam. Luijcx junior: „We proberen al tijd een paar nieuwe dingen te verzinnen, Ring Promotion een beetje aan te kleden. Dit jaar staat er bijvoorbeeld een nieuw soort trampoline, worden trikes gedemonstreerd en is er een kle derdrachtenshow. Wat we al vanaf het begin doen is de kin derrommelmarkt. Dat is altijd een groot succes. Kinderen spa ren daar echt het hele jaar door tweedehands spullen voor op." Waar het bij de Ring Promotion om gaat, benadrukken vader en zoon Luijcx, is sfeer. Een evene ment in Haamstede moet geen afbreuk doen aan het decor van het dorpde Noordstraat met z 'n prachtige oude kastanjebomen, de grote Nederlandse Hervorm de kerk en het monumentale Slot Haamstede. Dus geen grootschalig spektakel, maar kleinschalig vertier in de vorm van een clown, een springkus sen en straattheater. Wat vader en zoon Luijcx graag weer terug zouden willen halen is de trimloop waar tot twee j aar geleden elke Ring Promotion- dag mee werd afgesloten. Hans Luijcx: „Er waren gewoon niet meer voldoende vrijwilligers voor te vinden. Zonde, want er was onder toeristen en recrean ten altijd veel belangstelling voor. Daarom hopen we dat we trimloop weer nieuw leven in kunnen blazen." De eerste Ring Promotion is in middels achter de rug. Er vol gens nog Ring Promotion-da- gen op donderdagen 10, 17, 24 en31 julien7,14en21 augustus. door A. J. Snel MIDDELBURG - Wethouder A. van der Wouden van de gemeente Schouwen-Duive land is gestraft voor het rijden onder invloed. De po litierechter in Middelburg legde Van der Wouden vrij dag een boete op van €1500. De 39-jarige wethouder liep verder op tegen een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende negen maanden. Van der Wouden reed op 21 december vorig jaar na een cafébezoek in zijn woon plaats Zierikzee naar Goes. Een automobilist achter hem constateerde dat hij slinge rend over de Zeelandbrug ging en waarschuwde de po litie. Toen hij in Goes par keerde en daarbij een andere auto raakte, werd hij aange houden. Hij had ruim drie maal de toegestane hoeveel heid alcohol genuttigd. Tijdens de behandeling van zijn zaak was de Schouwse wethouder niet aanwezig. De oud-journalist Van der Wou den had, zo maakte politie rechter G. van Unnik duidelijk, gevraagd om be handeling achter gesloten deuren, omdat hij de publici teit vreesde. Het Openbaar Ministerie noch de rechter zagen termen om op dat ver zoek in te gaan. In een brief aan de rechtbank liet Van der Wouden weten dat het voor hem zonder rij bewijs vrijwel onmogelijk zou zijn, zijn huidige werk zaamheden te verrichten. Hij voegde daaraan toe dat hij geen voorkeursbehandeling wilde. Rechter Van Unnik liet weten dat die wens, ook zonder dat hij kenbaar was gemaakt, zou zijn gehono reerd. Niettemin wilde de politie rechter, zoals gebruikelijk, rekening houden met de per soonlijke omstandigheden van de verdachte. Officier van justitie J. Zondervan had een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegd heid van een half jaar geëist en een boete van €750. De politierechter verdubbelde de boete en kwam tot het oor deel van de wethouder zijn rijbewijs kan behouden als hij niet nogmaals in de fout gaat. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De positie van wethouder A. van der Wou den (PvdA) staat ter discus sie. Volgens W. Renden, frac tievoorzitter van de PvdA, is er met de veroordeling van de bestuurder voor het rijden onder invloed een 'probleem' ontstaan. De fractievoorzit ters van Schouwen-Duive land komen vandaag in spoedoverleg bijeen om over de kwestie te praten. De verschillende partijen ne men de veroordeling door de politierechter hoog op. De wethouder had zich bewust moeten zijn van zijn voor beeldfunctie. Vice-voorzit- ter van de raad, G. Houteka mer (SGP), wil een moWient van 'bezinning', teyieer omdat het de tweede veroor deling van een Schouwen- Duivelandse gemeentebe stuurder is in korte tijd. Wethouder Van der Wouden werd op 21 december in Goes aangehouden, omdat hij met een flinke slok op achter het stuur was gekropen. Giste ren is hij hiervoor door de po litierechter veroordeeld tot een boete van 1500 euro en een voorwaardelijke rijont zegging van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. Voor de raadsfracties van Schouwen-Duiveland komt dit nieuws als een don derslag bij heldere hemel. ,Dit is nieuw voor me. Ik wist en weet hier helemaal niks van", stelt ondermeer J. Koopman, fractievoorzitter van Alert!. Een oordeel willen de partij en enkele uren na de uit spraak daarom nog niet vel len. Maar de verbazing en verontwaardiging is groot. ,Het is gewoon stom. Voor ie dereen, wethouder of niet", vindt WD-fractievoorzitter A. Verseput. P. Berrevoets- Ringelberg, fractievoorzitter van Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD), noemt het een 'intens trieste zaak'. Waar het verschillende frac ties vooral om draait is dat Van der Wouden onzorgvul dig is omgesprongen met zijn voorbeeldfunctie, die hij als gemeentebestuurder heeft. Volgens GroenLinks-frac- tievoorzitter H. de Vries gaat hij nu - met drie keer méér gedronken achter het stuur dan wettelijk is toegestaan - 'lelijk door de bocht'. Voor Houtekamer, fractie voorzitter van de SGP en vi ce-voorzitter van de gemeen teraad, loopt het aanzien van de eilandelij k gemeentebe stuur hiermee (opnieuw) een flinke deuk op. „Dit kunnen we als gemeen teraad niet hebben. Het is al de tweede." In mei nog werd LSD-raadslid R. Raats door de Middelburgse rechter ver oordeeld voor betrokkenheid bij het vervoer van 110 wiet- planten. Een eindoordeel over deze kwestie is er nog niet, omdat Raats beroep heeft aangetekend tegen de uitspraak. De verschillende fracties willen eerst intern bekijken hoe zij met de veroordeling van de wethouder willen om gaan. „In de eerste plaats is het aan Van der Wouden zelf hier conclusies aan te verbin den", vindt Houtekamer, die de wethouder zelfs voorzich tig bestempeld als 'aange schoten wild'. Ook de PvdA- fractie, het college en de ge meenteraad zelf ontkomen niet aan de afweging die ge maakt moet worden. De Schouwen-Duivelandse PvdA-voorman Renden wil gistermiddag niet meer zeg gen dan dat er met de veroor deling 'een probleem' is ont staan. De kwestie onopgemerkt en zonder commentaar laten passeren, is geen van de frac tievoorzitters van plan. Van daag komen de partijen in spoedoverleg bijeen. Houte kamer: „Hier moet bezinning op komen. Ook in de raad. Want dit is een behoorlijke veroordeling." Joop Luijcx was één van de mensen die aan de wieg van Ring Promotion stond. Zoon Hans nam de fak kel over. foto Marijke Folkertsma Het wielercomité in het Zeeuws-Vlaamse kanaal dorp staat sinds jaar en dag in voor een mooie, spannende koers. Goede bezetting, een mooie finale van de plaatse lijke kermis. De organisatie vergt veel van de comitéleden. Wat moet er al niet worden geregeld. Ver gunningen, sponsorgeld, ad vertenties, een loterij, het masseren van de sponsoren de Club van 25 geldschieters, contacten met de pers, de aanstelling van seingevers, die op het parkoers instaan voor de veiligheid van de coureurs, EHBO, geluid, dranghekken, een jurywa gen, spandoeken, kleedruim te, programmaboekjes en nog honderd van die dingen. In de brief aan de sponsors wordt ook melding gemaakt van de speurtocht naar een mooie dame, die de winnaar mag kussen. Naar wie is het comité op zoekNaar een 'ronde miss'. De vorige was vierkant en dat beviel niet zo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59