PZC Kilometers maken voor het goede doel PZC Zorgcentrum hoeft voor verhuizing straat niet uit Tweede brug Bruinisse is al snel achterhaald PvdA wil ramen van achterkamertjes Borsele opengooien 13 Gemeente vindt plannen ondernemers onbespreekbaar Gratis ntilieukrant centrale Borssele zaterdag 5 juli 2003 SGP Veere brengt politiek naar keukentafel Vlissingen bekijkt kansen transferium Noors sextet in Manhuistuin Rustig Naviduct Geparkeerde auto's bekrast Steiger gestolen in Goes Politie neemt rijbewijs in Bouwkeet bespoten Bromfietser aangereden Portemonnees gestolen Beslotenheid JJ 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In totaal 219 kinderen hebben deze week meegedaan aan de eerste avondvierdaagse in 's-Heer Hendrikskinderen. Gisteren werden de wandelaars, die per dag vijf of tien kilometer konden lopen, feestelijk ingehaald met muziek. Als herinnering ontvingen zij een medaille. Het deelnemersveld bestond voor een belangrijk deel uit leerlingen van De Poeljeugd, de plaatselijke basisschool. Zij maakten van de avondvierdaagse een sponsorloop, waarvan de opbrengst gaat naar kinderhulporganisatie Terre des Hommes. Die besteedt het geld aan projecten in de gezondheidszorg. Hoeveel de kinderen van De Poel jeugd bijeen hebben gelopen, wordt pas in de loop van volgende week duidelijk, als zij de bedragen bij hun sponsors gaan innen. foto Willem Mieras Thoolse horeca wil langer open door Rob Paardekam THOLEN - Enkele horeca-on- dernemers uit Tholen hebben de gemeente gevraagd of ze in het vervolg langer open mogen blij ven op zaterdag. Een meerder heid van de gemeenteraad voelt daar echter niets voor. DOMBURG - De Veerse SGP wil de politiek dit najaar meer naar de keukentafel brengen. Vroeger trokken inwoners van de kleine dorpen de burgemees ter of een wethouder aan de jas voor tal van vragen. Zoiets wil fractievoorzitter Ko Houmes weer invoeren. Deze keer kun nen de inwoners niet bij het col lege, maar bij contactpersonen in de dorpen terecht. „Er is wel een raadsspreekuur waar de mensen al hun mogelij ke vragen aan de verschillende fracties kunnen stellen, maar dat is eigenlijk een flop. Er komt bijna niemand op af terwijl mensen toch met veel vragen zitten. Dat merk ik als ik door mijn dorp loop." Het is de bedoeling dat de inwo ners vanaf de herfst terechtkun nen bij contactpersonen. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat een onderzoek instellen naar de haalbaarheid van een transferium op een niet al te grote afstand van de bin nenstad. Die opdracht heeft de gemeen teraad aan het college van B en W gegeven. De verkeersproble matiek houdt de gemeenteraad al een aantal jaren bezig. Vooral in de zomer is de verkeersdrukte grpot. Een oplossing zou kun nen zijn een tweede binnen stadsontsluiting aan te leggen. Ook kan de keuze worden ge maakt voor een verkeersluwe stad, waarbij een transferium past. De SP wil naast het trans ferium een fijnmazig goedkoop, liefst gratis netwerk van open baar vervoer. GOES - De Noorse Nordfjord Tastament Groep verzorgt mor gen een concert in de Manhuis- tuin in Goes. Het sextet speelt vanaf 12.30 uur voornamelijk verjazzde evergreens. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl In een brief aan burgemeester en wethouders schrijven de on dernemers, die hun zaak op za terdag tot twee uur open mogen houden, dat de openingstijden niet meer overeenkomen met het uitgaansgedrag van de he dendaagse jeugd. ,,De jongeren van tegenwoordig gaan pas heel laat op de avond uit en vinden twee uur gewoon te vroeg om naar huis te gaan", licht B. de Man van Café Havenzicht in Sint Annaland toe. „Daarom stappen ze massaal in de auto en rijden ze naar andere plaatsen." In hun brief stellen de onderne mers dat de gemeente Tholen een handreiking moet doen om de jeugd op het eiland te hou den. Ze stellen voor de cafés voortaan pas om half vier te sluiten. Om twee uur zouden dan wel de deuren dichtgaan, zodat er geen nieuwe klanten meer binnen kunnen komen. In eerste instantie zou een proef periode van drie maanden ge hanteerd kunnen worden. Als horecazaken die voor de regeling in aanmerking moeten komen, worden de cafés Haven zicht in Sint Annaland, de Six ties in Tholen, Centrum in Poortvliet en de Zeeuwse Bab belaar in Sint-Maartensdijk ge noemd. De ondernemers zijn bereid om samen met de politie en de ge meente om tafel te gaan zitten om de plannen verder uit te wer ken. Zo ver zal het echter niet te ko men, want bij de gemeente is het plan slecht ontvangen. Het col lege wees het meteen af en ook de gemeenteraad liet donderdag in meerderheid weten niets voor het idee van de ondernemers te voelen. „Voor ons is het onbespreek baar", aldus M. Klippel (SGP). „Het is nu eindelijk rustig in Sint Annaland. Als we gaan sleutelen aan de openingstijden, begint de ellende opnieuw", voegde P. van Belzen van de Christenunie daar aan toe. „Het moet ergens stoppen. Straks wil men helemaal geen sluitingstijden meer." Ook het CDA is tegen het verrui men van de openingstijden. D66 en PvdA lieten daarentegen we ten dat ze de jeugd best een kans willen geven. „De huidige slui tingstijden sporen immers niet meer met het uitgaanspatroon van de jeugd", zei M. van der Linde (PvdA). Initiatiefnemer De Man rea geert niet echt teleurgesteld op de afwijzende reactie van de meeste partijen. „Ik had niet an ders verwacht", zegt hij. „Ze zijn hier overal tegen. Maar af en toe moet je de knuppel eens in het hoenderhok gooien." Het echtpaar Neele in de tijdelijke huisvesting van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. foto Willem Mieras door Marjolein Verbruqqen SINT-ANNALAND - De tijdelijke lo catie van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland is gistermiddag ge opend door burgemeester W. Nuis. Hij deed dat samen met bewoonster L. Giljam. Zij sloot met een druk op de computerknop symbolisch het vorige verblijf. Dit gebouw aan de F. M. Boog- aardweg is na dertig jaar gebruik ver ouderd. Tijdens deze bijeenkomst is ook het hospice officieel in gebruik ge nomen. De bewoners hoefden niet ver te reizen voor de verhuizing, want het tijdelijke gebouw staat in dezelfde straat als het oude. Eind dit jaar begint de sloop van het vroegere gebouw, waarna de nieuwbouw op die plaats volgt. De be woners kunnen in de zomer van 2005 hun nieuwe woonruimte betrekken. Mevrouw Giljam zegt dat de bewoners er wat ruimte betreft al op vooruit zijn gegaan. Dit is de voornaamste reden voor de bouwplannen. De appartemen ten in het nieuwe gebouw zullen nog ruimer zijn dan die in de tij delijke huis vesting. In het hospice is plaats voor terminale patiënten met hun familie. Tot nu toe is deze voorziening uniek op Tholen. Vol gens directeur P. Kok past dit bij de ei gen identiteit en dienstbaarheid aan de samenleving, die hij belangrijk vindt voor De Schutse. Belangstellenden zijn vandaag welkom tijdens een open dag en fancy fair, die duren van 10.00 tot 15.30 uur. door Marcel Modde BRUINISSE - De tweede brug over de sluis bij Bruinisse vol doet binnen twaalf jaar na inge bruikneming niet meer. Tegen 2017 zal de verkeersintensiteit op de N59 zo zijn toegenomen, dat grote opstoppingen te ver wachten zijn in de zomerperio de. Die conclusie trekken drie studenten van de Hogeschool Rotterdam, op basis van een afstudeeronderzoek naar de ge plande maatregel van Rijkswa terstaat Zeeland voor het knel punt in de Grevelingendam. De bouwopdracht voor de twee de brug bij Bruinisse gaat waar schijnlijk in november de deur uit. Het streven is de extra pas sage vóór de zomer van 2005 in gebruik te nemen, aldus pro jectleider J. Geleijnse van Rijks waterstaat. De tweede wegver binding over de sluis tussen het Zijpe en de Grevelingen moet een oplossing bieden voor het stokken van de verkeersstroom op drukke dagen. Het project vergt een investering van twaalf miljoen euro. Weggegooid geld wanneer even verder in de tijd wordt gekeken, beweren de Hogeschoolstuden ten D. Hensen, M. Bekkers en A. Sterk. De jonge ingenieurs verdedigden gisteren met suc ces hun afstudeeropdracht over de verkeersafwikkeling via de Grevelingendam. Op basis van prognoses van Rijkswaterstaat zelf komen ze tot de conclusie dat het rond 2017 (twaalf jaar na de geplande ingebruikname) zoveel drukker op de N59 zal zijn geworden, dat ook met een tweede brug geen vlotte door stroming van het verkeer meer kan plaatsvinden. Beter was het daarom geweest wanneer Rijks waterstaat voor een andere op lossing had gekozen, aldus Hen sen gisteren in een toelichting op het onderzoek. De studenten bedachten aan vankelijk een nieuw type aqua duct, een zogeheten naviduct, waarbij de rijbaan onder de bo- tensluis doorloopt. De con structie is voor het eerst toege past bij Enhuizen. Het ontwerp bleek door de grote opwaartse druk in de Grevelingendam ech ter onhaalbaar, zodat ze moes ten teruggrijpen naar een meer traditioneel aquaduct in combi natie met de bestaande boten- sluis. Daarbij is direct uitge gaan van de mogelijkheid om de rijbaan van de N59 te verbreden tot vier stroken. De voorgestel de maatregel kost naar schat ting het vijfvoudige van de nu uitgevoerde bypass. Hensen: „Op zich is het logisch dat Rijkswaterstaat, op basis van het beperkte budget dat ze beschikbaar hebben, deze op lossing heeft bedacht. Maar uit eindelijk zul je zien dat het ver keer in de regio er weinig mee opschiet. Rijkswaterstaat be weert dat het aantal ongeluk ken (kop-staart-botsingen) door een vlottere doorstroming zal afnemen. Wij wagen dat te betwijfelen. Door de scherpe bocht die wordt ingebouwd, moet het verkeer sterk afrem men. Op drukke dagen zal dat naar ons idee nog steeds filevor ming in de hand werken, met de nodige ongemakken van dien. GOES - Een auto die gisteren tussen 10.23 uur en 11.45 uur geparkeerd stond aan het Damplein in Goes is bekrast. Zowel beide zijportieren als het linker voorspatbord en de motorkap werden beschadigd. Ook werd gisteren het rechterportier van een auto die gisteren geparkeerd stond aan de Heshuij zen straat in Dreischor be krast. Dat gebeurde tussen 12 en 13 uur. GOES - In de De Graaffstraat in Goes is tussen donderdag middag 16.15 uur en gisterochtend 7.30 uur een steiger weg genomen. De steiger, met een waarde van honderden euro's, is eigendom van een schilderbedrijf dat in de straat werkzaam heden verrichtte. KOUDEKERKE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrij dag het rijbe wi j s ingenomen van een 51 -j arige automo biliste uit de gemeente Veere. De vrouw werd aangehouden op de Middelburgsestraat in Koudekerke, omdat zij opviel door haar rijgedrag. Uit een blaastest bleek dat zij ruim 3,5 maal te veel had gedronken. Omdat een tweede blaastest mislukte, werd een bloedproef afgenomen en haar rijbewijs ingevor derd. MIDDELBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag wer den een garagedeur, wegafzettingsborden en een bouwkeet aan de Kruitmolenlaan in Middelburg met graffiti bespoten. De vermoedelijke dader, een 29-jarige Middelburger, is in diezelfde nacht aangehouden. NIEUWERKERK - Op de kruising van de Oude Nieuwland- seweg en de N59 in Nieuwerkerk is donderdagavond een 17- jarige bromfietser uit de gemeente Tholen aangereden. Een 42-jarige automobilist uit dezelfde gemeente reed rond half negen over de Oude Nieuwlandslandsweg. Bij het kruispunt met de N59 aangekomen gaf de bestuurder geen voorrang aan de van rechts komende bromfietser. Voor de 17-jarige was het te laat om de auto nog te ontwijken Door de botsing viel hij van zijn brommer af en liep een paar fikse schaafwonden op. MIDDELBURG - Een 57-jarige vrouw uit Middelburg is gis termiddag slachtoffer geworden van een zakkenroller. Zij winkelde tussen 15.15 uur en 15.20 in een kledingzaak aan de Lange Delft in haar woonplaats toen ze ontdekte dat haar portemonnee, met daarin waardepapieren, uit haar rugzak verdwenen was. Eveneens aan de Lange Delft werd een 45-jarige vrouw uit Doesburg bestolen van haar portemonnee. De beurs, met daarin waardepapieren en enkele tientallen euro's, zat in een rugtasje. In Vlissingen werd diezelfde middag tussen 16.15 uur en 162 0 uur een 34-jarige inwoonster van die stad in een winkel aan de Lange Zelke bestolen. Zij had haar portemonnee, met daarin enkele honderden euro's en waardepapieren, onder de kap van haar kinderwagen gelegd. door Rolf Bosboom i HEINKENSZAND - pe PvdA in de gemeenteraad van Borsele wil af van de achterkamertjes politiek. Volgens de partij wor den te veel zaken geregeld in de beslotenheid van het 'presidi um', het overleg tussen de frac tievoorzitters, de griffier en de burgemeester. Het presidium is een orgaan dat officieel uitsluitend belast is met organisatorische zaken. Het gaat daarbij vooral om het opstellen van de agenda voor de raadsvergadering en de proce dure voor de afhandeling van brieven die aan de raad zijn ge richt. PvdA-fractievoorzitter P. Vollaard signaleert echter 'de neiging om meer over inhoud te spreken dan over organisatie'. Daarmee verdwijnt de politieke discussie deels achter gesloten deuren, aangezien het presidi um in beslotenheid vergadert. Dat is, aldus in Vollaard, in strijd met de bestuurlijke ver nieuwing, die juist helderheid en openheid beoogt. „In zo'n helder systeem passen niet al lerlei achterkamertjes, overleg- clubjes of klankbordgroepen van raadsleden met collegele den. Weg ermee. De raad praat gewoon in de openbaarheid over voorstellen en ideeën", zo zei hij deze week in de gemeen teraad. Vollaard noemde het presidium, waar hij zelf ook deel van uit maakt, 'een geheim genoot schap van heren die samen wat beslissen'. Hij stelde voor het clubje af te slanken tot een drie manschap, bestaande uit de burgemeester, de griffier en één van de fractievoorzitters (de plaatsvervangend voorzitter van de raad). Die zouden dan al leen de organisatorische taken op zich moeten nemen. C. Traas (GroenLinks) schaarde zich direct achter het voorstel. „Het presidium wordt alleen maar efficiënter als het kleiner is." P. van den Dries (CDA) be zwoer dat er in het presidium 'echt geen geheimzinnige din gen' gebeuren. J. Zandee (SGP/ ChristenUnie) kon zich evenals de meeste andere partijen vin den in het voorstel om er in het presidium eerst verder over te praten. Dat zal na het zomerre ces gebeuren. Het wordt allemaal een beetje te optimistisch voorgesteld." Bij de Rijksprognose over de ver wachte verkeersdrukte zijn bo vendien de effecten van de Wes- terscheldetunnel op de Midden- Zeelandroute buiten beschou wing gelaten, voeren de studen ten als extra argument aan. Projectleider Geleijnse heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het ontwerp naar het beperkte budget is toege schreven. De conclusie van de jonge collega's gaat hem even wel te ver. De N59 kent talloze knelpunten die een constante doorstroming doorbreken, al dus Geleijnse. Dat begint vol gens hem al bij het Hellegat splein en loopt door tot aan Zierikzee in de vorm van diverse kruispunten en invoegend ver keer. „Zo lang daar niks aan ge beurt, zal de bypass op zich geen probleem worden. Daar ben ik heilig van overtuigd." De kans dat de N59 op kortere termijn drastisch wordt verbe terd, acht Geleijnse voorlopig uitgesloten. Advertentie Dit jaar brengt EPZ opnieuw een Milieujaarverslag uit. Het verslag gaat over het jaar 2002. Voor de omwonenden van de EPZ-centrale is er een speciale Milieukrant, die huis-aan-huis wordt verspreid. De Milieukrant over de centrale Borssele valt in de loop van de komende week in de bus bij de inwoners van de gemeente Borssele. De krant komt alleen op adressen waar ongeadresseerd drukwerk mag worden bezorgd. Ontvangt u de EPZ Milieukrant niet en wilt u toch graag een exemplaar hebben, dan kunt u dit opvragen bij de centrale Borssele. Het telefoonnummer is: (0113) 356 000. Of stuur uw verzoek, voorzien van uw naam en adres, in een ongefrankeerde enveloppe naar: NV EPZ, Antwoordnummer 130,4380 WB Vlissingen. De EPZ Milieukrant wordt u dan gratis toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55