PZC Stadszicht Tholen Het moet wel goed draaien op de bouwplek mmmm? y\ t WOON VOC in bouwproject zaterdag 5 juli 2003 W3I Brand persoonlijk drama Rust Eigenwijs Schepen Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl -mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. De rode daken rijzen op achter de landbouwgronden. Ter wijl de zon door het wolkendek probeert te prikken, galmt een smartlap over de bouwplaatsEen timmerman met veel gevoel voor drama vertolkt een tranentrekker. Zaagge- luiden en hamergeklop begeleiden hem. Wijk in aanbouw. Stofwolken verwaaien achter een vracht wagen. Een echtpaar loopt heen en weer met meetlint en pa pier. Stadszicht in Tholen krijgt langzaamaan vorm. De architect: 'Een heel charmante stijl.' De projectontwikkelaar: 'Fantastisch, die ruimte binnen en buiten.' De bewoner: 'We zijn thuis, het is ons rustgebied.' In een eengezinswoning aan het Voorerf staat het tuinmeu bilair in de woonkamer. Potten verf en oude kranten geven aan dat hier gewerkt wordt. De be woners zijn er nog niet. Om half tien 's ochtends al met de kwast inde hand is hen waarschijnlijk te gortig. Geef ze eens ongelijk, zelfs de zon is nog niet wakker genoeg om de grauwe lucht te doorbreken. Alleen de bouw vakkers zijn actief. De eerste woningen zijn bewoond, maar de grote bulk moet nog be trokken, dan wel gebouwd wor den. De oude Jugendstil-villa Stads zicht, ooit het kloppend land- bouwhart van Tholen, krijgt zo'n zestien hectare nieuwbouw inde achtertuin. De villa zelf ondergaat op dit moment een restauratie. Elementen van de villa zijn terug te vinden in de wijk. Uitgangspunt voor Stads zicht was, en is, een streekeigen gezicht. Hoofdthema is de hof stede. Dat uit zich in de struc tuur van de wijk en het uiterlijk van de bebouwing. De wijk is opgedeeld in vier deelgebieden: Het Lint, het Voorerf, de Bin nenkamer en de Buitenkamer. Aan de kant van de Postweg zit de 'voordeür' van de wijk. Aan de Luchtenburgseweg, naast villa Stadszicht, is de 'achter deur'. De verbinding tussen die twee is tevens de hoof dontslui- tingsweg van de wijk, het Lint. De hele wijk is omzoomd door windsingels om het karakter van het Zeeuwse landschap te bewaren. Waar de wijk zicht baar aansluit op de bestaande kern, is het Voorerf gesitueerd. De Buitenkamer en de Binnen kamer zijn woongebieden die een belangrijke bijdrage leve ren aan de hoofdstructuur van de wijk. Binnen deze 'kamers' zijn groenstructuren verbonden door langzaam-verkeerroutes. In de architectuur zijn streekei gen elementen duidelijk terug te vinden. Zowel in vormgeving als in kleurgebruik. Architect Charles Sturm: „Als voorberei ding ben ik destijds het eiland Tholen en de Zak van Zuid-Be veland doorgereisd, om fe zoe ken naar karakteristieke ele menten. Ik ben uitgegaan van de chaletstijl. Die vind je in ook in Tholen op diverse plaatsen. Het is een heel charmante stijl. Ken merkend zijn bijvoorbeeld de gebogen versieringen in de top pen van de gevels. Opvallend vond ik ook het frisse kleurge bruik in de diverse steden en dorpen: de warme uitstraling van hout in de geteerde rabatde- len in contrast met de witte ko zijnen en dakranden, de heldere rode kleur van de daken, de kleur van de gevelstenen. Dat is terug te vinden in de wijk. Door kleur en materiaalgebruik biedt het gevelbeeld in Stadszicht veel diversiteit." Dat kleurgebruik is voor les (Is aac) Kloos uit Hellevoetsluis één van de charmes van de wijk. Hij woont sinds afgelopen week met zijn gezin in een woning aan de Binnenkamer. „We zijn naar hier gekomen deels voor mijn werk en deels voor de rust. Die Zeeuwse bouw spreekt mij erg T A Het Zeeuwse krijgt alle ruimte Het kleurcontrast bepaalt de sfeer van deze woningen met karakteristieke dakvormen en typerende voorgevels. aan. De omgeving, dat landelij ke, helemaal. En de rust, die vind ik het einde. Ik heb er spijt van dat we het niet eerder heb ben gedaan. Ik heb nu al het ge voel dat we hier echt thuisko men. Tholen is ons rustgebied geworden." les (53) is voor het eerst van zijn leven verhuisd. Lachend: „Tja, je moet één keer in je leven iets geks doen. Maar ik moet nu weg, mijn schoon moeder ophalen. Die wil nu ook in het Zeeuwse logeren." De website waarop de (toekom stige) bewoners van de nieuwe wijk zich voorstellen, geeft ove rigens ook veel bekende Thoolse namen weer. Onder hen de in Tholen geboren en getogen Marscha Knop en Marco Baaij Marscha: „We gaan samenwo nen in een eengezinswoning aan het Voorerf. Wij zijn echt op zoek gegaan naar nieuwbouw, maar wilden niet weg uit Tho len." Het stel heeft de inboedel al verhuisd en brengt nu de laat ste nachten door in het ouderlij k huis. „Ik vind alles heerlijk aan ons huis, de ruimte, de tuin." De ruime kavels en de ruimte in de huizen maken van de wijk een aantrekkelijk oord. Char lotte Vissers van ontwikkelings maatschappij Aan de Stegge, ei genaar van de grond: „Als je de deur uitstapt, zie je brede stra ten en brede sloten. Er is ruimte. En dat is heel belangrijk. Ik vind het vaak teleurstellend als je ziet wat er gerealiseerd wordt in nieuwbouw. Krap dit, krap dat. Er wordt zoveel beknibbeld. Voor mij is het functionele hier goed gecombineerd met de bele vingswaarde. Ik denk dat dit een wijk is waar mensen blij ven." Charlotte Vissers heeft zich ook intensief bemoeid met de ontwikkeling van de wonin gen. Een eigenwijze dame met uitgesproken ideeën die in de mannenwereld wel eens wat Tekening deelgebieden Stadszicht. weerstand opriepen. Zoals bij voorbeeld de 'toiletdiscussie'. Toiletdiscussie? Grinnikend: „Ik vind de meeste wc's van die lullige kleine ruim- tetjes. Daar kun je je kont niet keren. Standaard is een toilet ruimte l,20meter. Hier zijn ze vanafl,40 meter. En op de eerste verdieping wilde ik per se een apart toilet. Niet in de badka mer. Verder zijn er in de wonin den we geen goede verbinding tussen garage en woning, dat is later aangepast. Je moet con stant alert blijven, luisteren naar opmerkingen van de bewo ners." De wijk is duidelijk in wording. Er moet nog heel wat gebouwd worden. Waterwoningen, ap partementsgebouwen, vrij staande villa's. Architect Sturm vertelt over de plannen voor het laatste gedeelte. „Daarvoor grijpen we terug op de j aren der foto Willem Mieras tig. En dan niet namaak-Frank Lloyd Wright, zoals je zoveel ziet, maar echt serieus in de sfeer van die tijd." les Kloos wacht het rustig alle maal af. Hij is nu al tevreden. „Ik ga straks lekker voor de open haard zitten met een glas wijn." Annemarie Zevenbergen gen vaste trappen naar de zol der, waar ook volwaardige slaapkamers zijn. Met een gro ter gezin is dat ideaal. De wo ningen hebben ook een echte gang beneden, niet zo'n zielig portaaltje." Gedurende het bouwproces worden ook zaken aangepast. Vissers: „In de eerste fase had- De nieuwbouwwijk Stadszicht in Tholen omvat 16 hectare, waar ongeveer 290 woningen gerealiseerd worden. Fase 1 bestaat uit 48 woningen en wordt momenteel op geleverd. Woningtypen: tussenwoningen vanaf 200 vierkante meter, 2/lkap-woningen vanaf 263 vierkante meter en vrijstaand geschakelde woningen vanaf 406 vier kante meter. Fase 2 bestaat uit 56 wo ningen en de oplevering hiervan wordt verwacht vanaf oktober. Woningty pen: 2/lkap-woningen vanaf 261 vierkante meter en vrijstaand geschakelde woning vanaf 490 vier kante meter. Fase 3 bestaat uit 28 woningen, en 40 appar tementen verdeeld over 3 complexen, Vosmaer; Erffprins en Tidore. Wo ningtypen: eengezins woningen vanaf 133 vier kante meter, 2/lkap-wo ningen vanaf 2 7 9 vierkan te meter en geschakelde woningen vanaf 403 vier kante meter. Met de bouw van fase 3' is gestart mei j.l. Fase 4 bestaat uit de ver koop van 11 kavels met oppervlakten vanaf 735 tot 1390 vierkante meter. Fase 5 bestaat uit vier rui me vrijstaande woningen op percelen vanaf 758 tot 914 vierkante meter. De fases 6 en 7 zijn mo menteel in ontwikkeling en bestaan uit 2/lkap- woningen en vrijstaand geschakelde woningen. Daarna zullen nog een drietal fasen ontwikkeld worden. Voor de namen van de drie appartementsgebouwen is teruggegrepen op de VOC. Toen de bouw van Stadszicht begon (2002) was het immers het Jaar van de VOC. Charlotte Vissers van projectont wikkelaar Aan de Stegge: „We wilden niet die be kende namen maar alleen namen van schepen die op Zeeuwse werven zijn ge bouwd. Ik ben naar de Ba- taviawerf geweest en heb in het Zeeuws Archief ge spit." Lachend: „Ja, ik weet nu alles van de VOC i in Zeeland, en dat voor een Brabantse. Uiteinde lijk zijn we op deze drie namen gekomen." „Tidore is een puur geo grafisch naam, het is een eilandje op de Molukken. Veel schepen werden des tijds vernoemd naar de stadhouder of diens fami lie, zoals de Erffprins. De Vosmaer was een snel schip, dat vooraan de vloot voer, een soort ver kennend jacht en veel lichter dan de andere VOC-schepen. Ik dacht eerst dat de naam was af geleid van de Heren van Vossemeer, maar die lich tere schepen werden vaak genoemd naar snelle die ren. In dit geval waar schijnlijk een bruine mer- In de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Van daag: de uitvoerder. foto Ruben Oreel Naam: Jan de Ridder Woonplaats: Arnemuiden Beroep: uitvoerder Belangrijkste gereedschap: mo biele telefoon Op het moment heeft Jan de Ridder, uitvoerder bij aannemer Kambier in Koudekerke, drie bouwprojecten onder z'n hoede: drie woningen aan de Noordweg in Middelburg, een huis- /kantoor/garage voor een taxi-onder neming op industrieterrein Vrijburg in Vlissingen en een overkapping bij zie kenhuis Walcheren, ook in Vlissingen. Als uitvoerder is hij verantwoordelijk voor de gang van zaken op de bouw- plekken. Onderaannemers moeten op de juiste tijd aan het werk, de benodig de materialen dienen dan aanwezig te zijn en de opleverdatum moet in de ga ten worden gehouden. De Ridder gaat van de ene locatie naar de andere en belt veel. Zonder z'n mo bieltje kan-ie niet. Zo overlegt hij on der meer met de werkvoorbereider op kantoor. „Die maakt een plan van wat er moet gebeuren, hoe en wanneer. Als uitvoerder werk je dat uit op de bouw plek. De werkvoorbereider bestelt de onderaannemers en materialen. Ik heb contact met de leveranciers over wan neer er geleverd moet worden." Bij Kambier werken twintig mensen aan, op dit moment, acht projecten. Alle specialismen - metselaars, tim merlui, dakdekkers, elektriciens, te gelzetters - worden ingehuurd bij on deraannemers. Toch heeft De Ridder ook nog geregeld een hamer in z'n han den. Hij is meewerkend uitvoerder, wat inhoudt dat hijwaar nodig, de tim merlieden van de onderaannemers helpt. „Ik ben nu sinds een paar jaar uitvoerder, maar daarvoor ben ik tien jaar timmerman geweest. Juist de com binatie is leuk. Vooral bepaald soort timmerwerk is mooi, bijvoorbeeld op een ouderwetse manier deuren afhan gen. Het is soms ook wel lastig, die com binatie. Er wordt van mij verwacht dat ik ook productie lever, maar er gaat vaak zo veel tijd zitten in al dat regelen. Dat is soms voor mezelf wel een twist punt." Een willekeurige werkdag van Jan de Ridder: Om 7.30 uur vergadering op kantoor in Koudekerke. „Dat doen we één keer in de twee weken. De werkvoorbereiders en uitvoerders komen dan bij elkaar om alle projecten door te nemen." Na de koffie (9.30 uur) materiaal afle veren bij de bouwlocatie aan de Noord- weg. „Ik heb ook nog dingen doorgeno men met de timmerman. Door de regen zit het daar wat tegen. Vrijdag zou er beton gestort worden, maar de elektri cien had vertraging met het aanleggen van de leidingen, dus dat moet verzet naar maandag. Ik heb dat ook nog doorgesproken met de metselaar. Veel aan de telefoon gezeten dus." Gegeten op debouwlocatie-Noordweg. Daarna (13.30 uur) naar de nieuwbouw van het taxibedrijf op Vrijburg. „Daar is het ver klaar. Nog wat dingen afma ken, opruimen en schoonmaken. En de elektricien is nog bezig." Om 1615 uur zit de werkdag er 'in prin cipe' op, „maar meestal is het nog even dit en nog even dat en dan wordt het toch weer een uur of vijf." Het kan soms flink tegenzitten: onder aannemers die zich niet aan afspraken houden, slecht weer dat de bouwwerk zaamheden vertraagt, een te krap werkschema. „Soms moet nog begon nen worden met bouwen en dan is de opleverdatum al bekend." Maar wak ker liggen doet-ie er niet van. „Je kan veel bellen en boos worden - hoewel dat niet in m'n aard zit - het helpt toch niet. Het gaat het best als je altijd met de zelfde onderaannemer werkt. Ik heb een voorkeur voor Zeeuwse bedrijven. Daar kun je het meest van op aan. Carla van de Merbel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29