Renesse zaterdag 5 juli 2003 23 I Ethiek in een dierenkliniek 25 I Nederlanders in buitenlandse cel 2 7 Misdaadbestrijders bedreigd Imago Evenementen Bestedingen advertentie-exploitatie: Coord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; %euws-Vlaanderen: 0114-372770. iedactie: 0113-315680 vww.pzc.nl {-mail: redactie@pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes. Het luidruchtig feestoord bestaat niet meer Jongeren komen er om een feestje te bouwen en uit hun dak te gaan. Gezin nen strijken neer op de campings en va kantieparken voor een rustige én veilige vakantie. Renesse. De Schouwse badplaats ontvangt deze zomer weer zijn toeristen; jong én oud. Twee op het eerste gezicht onverenigbare groepen. Maar Renesse weet beide een plaats te geven. Hoewel steeds meer fami liebadplaats kan het jonge volk - zij het onder streng toezicht - er toch zijn gang gaan. Na een geslaagd voorseizoen kan een mooie zomer beginnen. Tenminste, als het weer meewerkt. Renesse heeft de poort open staan voor (jon ge) gezinnen. In de week dat de noordelij ke provincies als eerste hun vakantiekoffers pakken, is dat goed zichtbaar. Rekken vol schepjes en andere speeltjes voor op het strand sieren de winkelstraten. Bij Bar De Stulp is het niet enkel en alleen meer de tap, die moet openstaan. Een krijtbord op het terras vertelt dat er ook koffie met gebak wordt geserveerd. Door de straten zwermt met regelmaat de me chanische muziek van de electronische wip- kip. Twee jochies steppen over uitgaansboule- vard de Hoge Zoom. Het dorp ademt bij de aftrap van het hoogseizoen vooral rust uit. Die rust zint de 18-jarige Johan uit het Friese Buitenpost absoluut niet. Op jongerencam- ping Duin en Strand in Scharendijke de tenten opgezet is de negenkoppige club vrienden ge komen voor een week feest. De naam, die Re nesse heeft in den lande, heeft hen voor het eerst naar de Schouwse Westhoek gelokt. Maar het valt tegen. „Super saai." Na een kwartier stappen had de groep het al gezien, de regels op de camping worden té streng ge vonden en tot overmaat van ramp komt ook de regen al twee dagen met bakken uit de hemel. Luieren en flaneren aan het strand is er zo doende ook niet bij. „Wij zijn gewoon anders gewend. Dit is heel streng ten opzichte van wat wij gewend zijn op Terschelling. Daar gaat het allemaal veel langer door, de clubs gaan pas om half vijf dicht. Echt, je verveelt je nooit." De familie Van der Kolk uit Zwolle heeft een ander gevoel bij Renesse anno 2003. Gekomen om te fietsen en te genieten van het strandle ven zijn zij op hun gemak op camping De Oase. Dat het weer even tegenvalt, deert ze voorals nog niet. „Vorige week was het fantastisch weer. Het hoort bij een vakantie in Nederland. En het hoeft ook geen veertig graden te zijn." Gezeten in de voortent, waar zo nu en dan een druppel regen op het doek tikt, maken ze er het beste van en genieten ze van de rust. Want van het luidruchtig feestoord merken ze bar wei nig. „Thuis zeggen ze vaak Renesse is altijd donderij. Maar wij merken er eigenlijk niks van. Soms hoor je jongeren zingend terug naar de campings gaan en dan zeggen we: Oh, het is twee uur." Het imago, dat Renesse nog altijd heeft, bena dert steeds minder de werkelijkheid. Zeker overdag niet. Natuurlijk, ook afgelopen Pink steren en Hemelvaart zijn weer horden jonge lui naar de populaire badplaats gekomen. Voor een non-stop feest. De Hoge Zoom was als vanouds weer de plaats voor een staande receptie van vakantievierende Nederlandse, Belgische en Duitse jongeren. En ze zullen er ook deze zomer weer zijn. Maar wie zich niet aan de regels houdt, wordt hiervoor 'beloond' met een fikse boete. Gaarne direct afrekenen. Pinnen kan ook. Want met een streng lik-op-stuk beleid willen gemeente, politie en Openbaar Ministerie de badplaats in toom houden. En de roemruchte 'rellen van Renesse' naar de geschiedenis boekjes verbannen. De afgelopen tien jaar is er zowel door de ordehandhavers als de onderne mers hard gewerkt om van het Westschouwse dorp een gezellige en veilige familiebadplaats te maken. Jongeren zijn ook van harte wel kom, maar wel onder de voorwaarde dat ze zich gedragen. Renesse heeft zodoende nog al tijd de naam, maar Terschelling steeds meer de faam. Wat betreft Herman van Oost van cam ping De Oase mag dat huidige beeld best wat meer op de voorgrond komen. „Het is een ima- geverhaal. Sfeerbeelden. De helft van wat we hier verkopen is sfeer." Voor Renesse lijkt dé zomer voor de deur te staan om voor eens en altijd dat imago van luidruchtig feestoord voor jongeren van zich af te schudden en zich te profileren als gezelli De afgelopen jaren is er hard aan gewerkt om van Renesse een gezellige en veilige familiebadplaats te maken. Jongeren zijn er ook welkom, mits ze zich gedragen. foto's Mechteld Jansen ge familiebadplaats, waar ook jongeren wel kom zijn. Vooral onder de Nederlanders. De koepelorganisatie Toerisme Recreatie Neder land (TRN) voorspelde deze week dat meer Nederlanders - bijna honderdduizend meer dan vorig jaar - dit jaar een vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Onder het slechte economische tij zullen gezinnen ook meer voor de camping kiezen in plaats van een duurdere vakantie in een appartement ver weg. Een trend, die zich dit voorjaar - versterkt door de oorlogshaarden en SARS-epidemie - al afte kende: de ANWB schat dat dit seizoen bijna twee miljoen Nederlanders binnen de lands grenzen zullen kamperen. Een kleine stijging tot bijna een kwart van alle campinggasten. Die bespiegelingen verbazen Van Oost niks. Temeer omdat vorig jaar die lijn al is ingezet. Hij maakt wat dat betreft de vergelijking met de energiecrisis van begin jaren zeventig, toen ook de toeristen vanwege de financiën en vei ligheid dichter bij huis vakantie zochten. Na 11 september 2001 is die trend opnieuw inge zet en de economische malaise heeft dat samen met de recente ontwikkelingen op het wereld toneel alleen maar versterkt. „Mensen komen hier voor rust, ruimte en ontspanning. Veilig heid is daar als belangrijke, vierde factor aan toegevoegd." Van belang is volgens de Renesser camping houder dat ondernemers daarop inspelen. Zo wel op hun eigen bedrijf als gezamelijk op het dorp. Op zijn camping probeert hij de luxe te bieden, die de gasten verlangen. Schone kam peerterreinen en sanitaire voorzieningen. „Het moet allemaal spatschoon zijn." Met de electronische pas voor de slagboom en de nachtwaker moeten zijn gasten zich veilig voelen. „Er is iemand, die mij 's nachts kan helpen, als er wat opdoet. De Duitse gasten noemen hem Der Schwarze Sherriff." Het inspelen op de nieuwe trends hebben de horeca-ondernemers volgens Leo Hart, voor zitter van de Vereniging Strandpaviljoenhou ders Schouwse Kust (VSSK) en secretaris van de Stichting Horeca Renesse, al gedaan. Sa men met Schouwenland Eventures, de activi- teitennaam van de Stichting Recreatie Activi teiten Schouwen-Duiveland, worden zowel op het strand als in het dorp almaar meer eve nementen voor gezinnen georganiseerd. „Je ziet dat steeds meer activiteiten zich op de dag concentreren. Als ondernemer moet je ook de bakens verzetten." Ook Jurgen Klapwijk, di recteur van de VW-Schouwen-Duiveland, constateert dat de badplaats hierdoor steeds populairder wordt onder families met jonge kinderen. „Dat zie je wel wanneer je door het dorp loopt. De slag is wel gemaakt." Of dat ertoe zal leiden dat meer Nederlandse gezinnen komende zomer in Renesse zullen neerstrijken, zoals de voorspellers willen'doen geloven, durft echter niemand te zeggen. „Er zit wel een stroom in, dat mensen dichter bij huis blijven voor hun vakantie. Maar ook Bel gische en Duitse toeristen doen dat. Het is nu nog heel moeilijk te zeggen en ik denk ook dat het een beetje voorbarig is", aldus Klapwijk. Ook Marc Ruijtenberg, vice-voorzitter van de Recron Schouwen-Duiveland, stelt dat het nu nog natte vingerwerk is. De afgelopen weken is het op zijn camping Beachpark Renesse wel iswaar drukker geweest en zit zijn bedrijf voor het hoogseizoen goed volgeboekt, maar of dat voortvloeit uit de economische malaise durft hij niet te zeggen. „Dat komt ook deels door het weer. Het is schitterend geweest de afgelo pen tijd. Ik denk sowieso dat we als eiland ver schrikkelijk afhankelijk zijn van het weer. Dat het in Nederland en de omringende lan den economisch niet goed gaat, is volgens Hart wél op een andere manier te merken: de beste dingen in de horeca lopen iets terug. In de res taurants worden wat minder of de goedkopere voorgerechten besteld, terwijl op het strand weer steeds vaker de koelbox wordt meege sleurd. „Ze komen dan twee in plaats van drie drankjes drinken op het terras. Afgelopen weekend ook: het is hartstikke druk, maar je haalt net die top niet die je verwacht." Volgens Van Oost zijn de toeristen echter ook dit jaar bereid geld uit te geven aan hun vakantie. Ook in Nederland. Voor een fatsoenlijke prijs de luxe bieden, die de verwende recreanten ver langen, staat wat hem betreft centraal. Op die manier heeft Renesse nu de kans om deze nieu we groep vast te houden. Nieuwe gezinnen trekken of niet, voorlopig blijft de badplaats bij de jongeren tot de ver beelding spreken. Een groep meiden van 16 en 17 jaar uit Breda is op de verhalen afgekomen. „We komen hier voor het uitgaan en het strand. Het uitgaan zou hier heel leuk zijn", vertellen Lieke, Evelien en Nathalie. Samen met nog vier andere vriendinnen hebben zij hun tentjes opgezet bij camping De Stove. Maar dat er iets is veranderd in Renesse blijkt wel wanneer ze uitleggen waarom het de Schouwse Westhoek is geworden en niet Ter schelling of Salou. „We zijn voor de eerste keer 1 alleen op vakantie. In Renesse en in Nederland leek onze ouders wel een veilig idee." Want het ongelimiteerde feestoord is veran derd. Geen centimeter glas meer op de Hoge Zoom maar ouders, die een bolderkar vol strandspullen en kinderen voorttrekken over De Laöne kenmerken de badplaats. De jonge ren zijn er nog altijd. Ze lopen likkend aan een ijsjewegbijbakkerij Geleijnse. Of drinken een biertje op het zanderige terras van Het Cafe- tje. 's Avonds nemen zij bezit van het uitgaans centrum. Onder streng toezicht. Want dat is nog altijd nodig. En gemeente, politie en on dernemers zijn niet van plan die teugels te la ten vieren. Overdag slenteren de gezinnen door het centrum of nestelen zich op het Schouwse strand. Als het maar droog is. Dan kan het een mooie zomer worden in Renesse. Voor jonger, jong, ouder en oud. Famke van Loon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21