Leerlingen in tweede fase krijgen meer keuzevakken Achter de wolken schijnt de zon. i Aanslag op Pakistaanse moskee eist tientallen Levens 4 en b Vlissinger verdacht van bezit kinderporno na inbraak buurtgenoten Leiding sluit zaken uit angst voor represailles criminelen :!f'feBEfi Zeeland helpt Belgen gedrag in het verkeer te verbeteren Professionals achter diefstal koikarpers in Middelburg Van der G. betuigt spijt Je ziet 't in Maleisië Reizen Daar moetje naar toe. Berlusconi houdt niet op Staten Zeeland koesteren duisternis Ullrich gaat Tour onbevangen in Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 21° 712° Meer zon 246e jaargang no. 159 zaterdag 5 juli 2003 los nummer 1,65 VACATURE-INDEX 2e katern pagina 14 713214 000019 J Vandaag veel bewolking, maar ook af en toe zon. Het blijft droog. Matige wind uit het noordwesten en 21 graden. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! van der Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com TERNEUZEN - Belgen zijn op vallend vaak betrokken bij ern stige verkeersongelukken in Zeeland. Er moet daarom speci aal naar hen gekeken worden bij maatregelen om de verkeersvei ligheid in de provincie te ver groten. De provincies Oost- en West-Vlaanderen zullen met Zeeland een campagne begin nen om dat te bereiken. Eerst worden de uitkomsten af gewacht van een onderzoek dat momenteel loopt. De studie richt zich op de verschillen in verkeersregels tussen Neder land en België, op de betrokken heid van Belgen bij verkeerson gevallen in Zeeland en op die van Nederlanders bij ongeval len in België. Uit de statistieken van het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) blijkt, dat tussen 1998 en 2001 honderd tot 125 Belgische bestuurders be- trokken waren bij ernstige ver- keersongelukken in Zeeuws- Vlaanderen. Van de 523 onge vallen waarbij gewonden vielen die naar het ziekenhuis moes ten, was in 114 gevallen een Bel- i gische bestuurder betrokken. Bij de dodelijke slachtoffers ging het om 12 van de 54. Het gegeven dat Belgen betrok ken zijn bij een op de vijf ernsti ge ongevallen in Zeeuws- i Vlaanderen is voor het ROVZ aanleiding geweest voor het on derzoek dat nu plaatsvindt. Vol gens ROVZ-secretaris H. Rhe- bergen zijn de resultaten van de beide onderzoeken eind sep tember bekend. Aan de hand daarvan wordt een voorlich tingscampagne opgezet. MIDDELBURG - Meer dan honderd dure koikarpers zijn tussen donderdagavond en gis terochtend gestolen bij het Vij verparadijs in Middelburg. Het bedrijf is daarmee voor zo'n 30.000 euro gedupeerd. De vis sen kosten ongeveer 275 euro per stuk. Volgens eigenaar J. Vermeule zijn de dieven profes sionals op het gebied van koi karpers. De koikarpers zaten in een vij ver in de tuin van het bedrijf. „We hadden twee typen koikar pers in die vijver", vertelt Ver meule. „We hadden originele Japanse koikarpers en na- kweek. De dieven hebben uit sluitend de Japanse vissen er tussenuit gehaald. Die zijn meer waard dan nagekweekte." De dieven zijn te voet naar de achterkant van het bedrijf ge gaan. De eigenaar van het Vijverpara dijs schat in dat de dieven rustig de tijd hebben genomen. De diefstal vond plaats tussen half tien op donderdagavond en half acht gisterochtend. Bij Tuincentrum Sandee in Kamperland zijn op 4 mei ook vissen gestolen, waaronder een groot aantal koikarpers. Ook daar hebben de dieven de duur ste exemplaren uitgezocht. Advertentie PARTN ERS "echte makelaar 0118 - 616617 Politie laat zich intimideren door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politie zwicht vaker dan wordt toegegeven voor bedrei ging en intimidatie door criminelen. Zaken worden af en toe bewust door de leiding van politiekorpsen 'stukgemaakt' om agenten te beschermen. Dat blijkt uit gesprekken met vertegenwoordigers van politie en justitie. Harde cijfers ontbre ken, maar hoge functionarissen bij politie en justitie bevestigen dat intimidatie door criminelen een terugkerend gegeven is. Re chercheurs worden gevolgd of in niet mis te verstane woorden op straat of telefonisch be dreigd, bij voorkeur 's nachts. Eén rechercheur vertelt altijd een pistool bij zich te dragen. „Ik heb genoeg figuren voor ja ren weggestopt die hebben ge dreigd dat ze ooit de rekening komen vereffenen." Ook rechters en officieren van justitie ontkomen niet aan be dreigingen. Zij zien een ver dachte of iemand op de publieke tribune een handgebaar maken dat lijkt op het doorsnijden van de keel of het afvuren van een wapen. „Het gebeurt. We hou den het niet bij, maar als we er van horen, nemen we meteen actie richting de dader", zegt commissaris Mariëtte Chris- tophe van politiekorps Amster dam-Amstelland. Fractievoorzitter Boris Dittrich (D66), oud-advocaat en ex- rechter, stelt dat bedreiging en intimidatie door criminelen 'te genwoordig een groter pro bleem is dan vijftien jaar gele den'. „Officieren van justitie worden van zaken gehaald na een bedreiging, verhoorkoppels worden gewisseld. Soms is dat meer dan logisch. Na zo'n ge beurtenis zijn mensen meer be zig met hun eigen veiligheid dan met de zaak." Criminoloog Frank Bovenkerk zegt dat intimideren en bedrei gen 'nog steeds verrekte goed werken'. Hij verwijst naar de hennepkweek op woonwagen kampen. Veel kampen zijn ver worden tot 'no go-area's' waar de politie alleen met een gigan tische overmacht naar binnen durft te gaan. Bovenkerk kent gevallen waar bij de politie ervoor kiest de toch al gespannen verhouding met kampbewoners niet helemaal om zeep te helpen. „Zo'n modus vivendi tussen politie en crimi nelen komt veel vaker voor dan alleen bij woonwagenbewoners in de hennepteelt." Soms besluit de politie om voor het welzijn van de agenten een zaak te laten gaan. „Bij een in filtratie op een woonwagen kamp in Dordrecht wilde een advocaat een hele sectie leden van een observatieteam op de zitting laten verschijnen", zegt Henk Jansen, projectleider van het landelijk bureau recherche. „Zoiets weigeren we. Dan ver klaart de rechter onze zaak maar niet-ontvankelijk." GPD pagina 27: boodschappen doen met het dienstwapen op zak Slachtoffers van de aanslag worden naar een ziekenhuis in Quetta afgevoerd. foto Arshad Butt/AP van onze redactie buitenland QUETTA - Door een aanslag op een sjiitische moskee in de zuid westelijke Pakistaanse stad Quetta zijn gisteren zeker 44 mensen gedood en 65 mensen gewond geraakt. Dat meldden reddingswerkers. „Wij hebben 44 lichamen ge vonden en er liggen 65 gewon den in ziekenhuizen", zei een woordvoerder van Edhi Welfare Trust, de best georganiseerde humanitaire organisatie van het land. Eerder meldde het minis terie van Binnenlandse Zaken 31 doden en vijftig gewonden. Volgens de politie gooiden drie mannen granaten naar de mos kee in het centrum van de stad. Toen de gelovigen vervolgens naar buiten kwamen, beschoten zij hen met geweren. Twee aan vallers werden ter plekke ge dood. Een derde is later door de politie neergeschoten en be zweek later aan zijn verwondin gen. Een politieofficier sprak van een 'sektarische aanval'. Gewelddadigheden tussen soennitische en sjiitische mos lims hebben in Pakistan de af gelopen jaren honderden levens geëist. De meeste Pakistanen zijn soenniet, maar enkele stammen zijn vrijwel volledig sjiitisch. RTR/AFP/DPA Advertentie Op zoek naar werk? PZC Zie onze wekelijkse Advertentie Elke week in de zaterdagkrant door Guus Mater DEN HAAG - Minder verplich te vakken, meer keuzevakken. Minder examenvoorschriften en geen deelvakken meer. Het programma van de laatste jaren van het voortgezet onderwijs moet meer samenhang bieden. Van verlichting van het pakket is geen sprake. Dat is de strekking van de aan passing van de tweede fase Advertentie Nu 50% korting op de voorjaars- en zomercollectie waartoe het kabinet gisteren besloot. Minister Van der Hoe ven van Onderwijs streeft naar 'herkenbare, aantrekkelijke en haalbare' vakkenpakketten. „Met deze aanpassingen zijn de kinderziekten uit de tweede fa se." De noodzakelijke verlichting heef de afgelopen jaren tot on evenwichtigheid geleid, schrijft Van der Hoeven aan de Tweede Kamer. Grotere mogelijkheden tot variatie moeten het voor leerlingen aantrekkelijker ma ken. De bewindsvrouw mikt er op dat de wijziging ook meer leerlingen naar een bètaprofiel lokt. De profielen waarvoor bij de in troductie van de tweede fase is gekozen, blijven gehandhaafd, maar ze krijgen doorgaans drie in plaats van vier vakken. Daar mee komt de minister tegemoet aan de wens de leerlingen in de laatste twee jaar van het mid delbaar onderwij s minder te be lasten. Natuurkunde wordt in het pro fiel natuur en gezondheid opge nomen en daarmee zwaarder. Van der Hoeven vindt dat voor doorstroming naar studies op het gebied van de exacte vakken meer nodig is. De bètavakken (wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biologie) moeten worden vernieuwd. Het voortgezet on derwijs levert voldoende leer lingen af met een bètaprofiel, maar te weinig leerlingen kie zen exacte vervolgstudies. Nederlands en Engels blijven zowel voor havo als vwo ver plicht. In het vwo zijn de deelta len Frans en Duits vervangen door één volledige tweede taal: Frans, Duits, Spaans, Russisch, Italiaans, Fries, Turks of Ara bisch. In het havo is er in het zo geheten gemeenschappelijk Advertentie Ooststraat 8, Domburg www.denobelaer.com o.a.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell 19 nieuwbouw bedrijfsunits met voldoende Jjjj| vanaf 71 m2 een ontwikkeling van: verkooplnfo: TWENS mtslmrnls In 0174 289 946 www.twmsinvestments .com Volkert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, sprak gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam in zijn laatste woord voor het eerst van spijt. Niet van de moord, maar wel van het leed dat hij de nabestaanden aandeed. Justi tie eiste opnieuw levenslange gevangenisstraf tegen hem. De Italiaanse premier Berlusconi heeft gisteren ontkend dat hij excuses heeft aangeboden voor het vergelijken van de Duitse Europarlementa riër Schulz met een bewa ker uit de nazi-kampen. Vervolgens vergeleek hij de Duitse politicus met de dommige sergeant Schulz uit de tv-serie Hogan's heroes. A M TT ÉL z 17 Zeeland moet volgens Provinciale Staten een duistere provin cie blijven. Daarom dient het dagelijks provinciebe stuur op korte termijn met een helder verlichtings- beleid te komen. Ogenschijnlijk ontspan nen leeft Jan Ullrich toe naar de negentigste Ron de van Frankrijk, die van daag in Parijs begint. De winnaar van 1997 is terug na een lange schorsing en heeft een nieuwe start ge maakt bij Team Bianchi. Van druk is geen sprake, van ambities des te meer. „We gaan het Lance Arm strong zo moeilijk moge lijk maken." varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21,22,23,25 en 27; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W9 en W11 door Gerard Montsma en Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het Open-i baar Ministerie in Middelburg verdenkt een 45-jarige inwoner' van Vlissingen van het in bezit hebben van kinderporno. De politie kwam op het spoor nadat twee buurtbewoners hadden in gebroken in de woning van de man aan de Schuitvaartgracht. De verdachte zit al twee maan den vast voor een geweldsmis drijf. De man is eerder veroor deeld voor het in bezit hebben van kinderporno. Buurtbewoners verdachten de Vlissinger al eerder van pedofi lie. Twee van hen braken in om bewijsmateriaal te vinden. Ze hebben de gestolen spullen, een computer en enkele cd-roms met daarop kinderporno, over handigd aan de politie. Volgens de woordvoerster van het Open baar Ministerie, E. Boot, wordt nu een scheiding aangebracht in het legale en verboden materi aal. Inbrekers R. Meijer en R. Kla- renbeek zijn blij dat het OM met de zaak aan de slag gaat. „We hadden gehoord dat de man pedofiel was", vertellen ze. „We wilden het zekere voor het onze kere nemen omdat we niet wil den dat er slachtoffers zouden vallen. Zelf zijn we vroeger ook misbruikt. Eigenlijk wilden we de spullen anoniem aan de poli tie overhandigen. Maar dan zou niet naar het materiaal gekeken worden. We hebben drie dagen in de cel gezeten en moeten bin nenkort voorkomen. Dat is het ons wel waard. De man is opge pakt en de rust is weergekeerd." Bewoners van de Schuitvaart gracht begonnen vorige maand een volksgericht tegen de man. (Advertentie) PZC deel geen ruimte voor een volle dige tweede moderne vreemde taal. Leerlingen die meer talen willen volgen, kunnen dit doen binnen het vrije deel. Ook alge mene natuurwetenschappen wordt in het gemeenschapelij k deel voor havo geschrapt. De aanpassingen gaan pas over vier jaar in. Die tijd is nodig om de wet te veranderen en het les materiaal op de nieuwe situatie af te stemmen. ANP Advertentie naam: voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: Cs noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50). s c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). d per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1