PZC Politiek wil helder verlichtingsbeleid Waterbeleid heeft nieuwe aanpak nodig Staten steunen herinrichting W-Z-Vlaanderen 15 Bezuinigingen centraal in debat voorjaarsnota provincie Staten vragen beperken overlast spoor zaterdag 5 juli 2003 3,5 miljoen Vernieuwing Donkertegebieden Onnatuurlijk Balans l6?E.|\| f li AR.M COR DE JONGE CDA voor doorspoelen randmeren Medicijnen verloren in Middelburg Drie jaar cel voor schietpartij Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Etappes Bijeenkomst dijkversterking in Walsoorden J Veiligheid wegen staat voorop door Maurits Sep MIDDELBURG - De veiligheid in het verkeer mag niet lijden onder bezuinigingen op de aan leg van wegen. Deze waarschu wing gaven Provinciale Staten gisteren af aan gedeputeerde A. Poppelaars. Die kondigde aan minder te gaan uitgeven aan duurzaam veilig verkeer. „Maar we willen niet meer ver keersdoden", reageerden PvdA en Partij voor Zeeland. Vooral deze fracties toonden zich bezorgd over de mogelijke gevolgen van bezuinigingen op infrastructuur. „Het aantal ver keersdoden daalt. Dat moeten we zo houden", stelde M. de Koster (PvdA). PvZ-Statenlid J. P. Hageman viel haar bij „Dat moet prioriteit houden. Poppelaars beloofde de 'zwak kere verkeersdeelnemers als fietsers en voetgangers' te zul len ontzien bij de bezuinigin gen. „In 2001 kwamen 32 men sen om in het verkeer, vorig jaar 28. Die trend wil ik vasthou den." Aan scherpere afwegingen bij de besteding van geld voor we genaanleg valt echter niet te ontkomen, merkte de gedepu teerde op. „Op het ene punt kan er gas bij, op het andere moeten we gas terugnemen." Hij is van plan minder parallelwegen voor langzaam verkeer zoals land- bouwvoertuigenaan te leggen, maar houdt vast aan vrijliggen- de fietspaden naast de hoofdrij banen voor snel verkeer. „We gaan werken aan duurzaam vei lig verkeer op maat. Duurzaam veilig verkeer is één van de posten waarop het pro vinciebestuur de komende jaren gaat bezuinigen. Gedeputeerde Staten willen over vier jaar structureel 3,5 miljoen euro per jaar minder uitgeven. Dat is no dig om financiële tegenvallers op te kunnen vangen en om geld vrij te maken voor nieuw beleid. GS hebben drie speerpunten be noemd: economie en mobiliteit; sociaal beleid en zorg; ruimtelij - ke kwaliteit. MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben gisteren una niem ingestemd met een motie van PvdA en GroenLinks om nog meer maatregelen te nemen om overlast van goederentrei nen te beperken. Gedeputeerde H. van Waveren was blij met de motie. „Die versterkt onze in spraakreactie op de verbetering van de Sloelijn." Rijk, provincie en Zeeland Sea ports hadden al samen 7,5 mil joen euro toegezegd om overlast van goederentreinen in Goes, Kapelle en Reimerswaal zo veel mogelijk te beperken. Aanleg van een aparte spoorlijn langs de A58 bleek echter te duur. De overlast (geluid, trilling) neemt flink toe als de Wester- schelde Container Terminal wordt aangelegd. PvdA en GroenLinks hebben echter ge merkt dat die nu al groter, ook al ligt de WCT er nog niet. Dat komt door Cobelfret in Vlissin- gen-Oost, waar treinen met au to's naartoe rijden. Beide partijen dienden daarom gisteren een motie in bij Provin ciale Staten om bij het Rijk om extra maatregelen te vragen. Zo willen zij in Zeeland twee proe ven beginnen: met het langza mer rijden van goederentreinen in de nacht en met de aanleg van raildempers. Bovendien pleit ten zij ervoor de aparte spoorlijn langs de A58 als optie open te houden en uit te zoeken hoe die betaald kan worden. Gedepu teerde Van Waveren zegdetoede motie te verwerken in een in spraakreactie die de provincie moet schrijven in verband met de verbetering van de Sloelijn. Provinciale Staten gaven giste ren hun goedkeuring aan zowel de bezuinigingsdoelstelling als aan de drie speerpunten voor het beleid. Zij vonden het wel opmerkelijk dat het provincie bestuur in de uitwerking van het collegeprogramma 'Alle zei len bij', vrijwel geen aandacht schenkt aan de voor Zeeland toch belangrijke sectoren land bouw en visserij. Datzelfde ge mis werd gevoeld ten aanzien van de zorg en de ziekenhuizen. Verder pleitten de Staten er middels een breed gesteunde motie van het CDA voor de posi tie van recreatie en toerisme te versterken. In het bijzonder werd gewezen op de mogelijke combinatie met natuur en land schap. GroenLinks had het over de groene economie. D66 pleitte voor het naar elkaar toegroeien van natuur, landschap en recre atie. De Staten droegen GS boven dien op te werken aan een betere aansluiting van het onderwijs op de behoeften van de arbeids markt. De WD had hiervoor een motie ingediend. De PvZ vroeg speciale aandacht voor het technisch beroepsonder wijs. De PvdA en GroenLinks deden dat ook. Zij beklaagden zich daarbij over de in hun ogen te eenzijdige aandacht die er momenteel is voor het universi tair onderwijs, nu Zeeland de Roosevelt Academy krijgt. Overigens is de Roosevelt Aca demy voor de provincie wel een belangrijk instrument om jon geren in Zeeland te houden of naar Zeeland te halen. Het CDA droeg GS daarom in een motie op ervoor te zorgen dat het voor jongeren aantrekkelijker wordt om hier te komen studeren, wo nen en werken. De zes gedeputeerden knikten stuk voor stuk instemmend bij elke wens of vraag. Echter, har de toezeggingen deden ze niet. Alle vragen en wensen werden doorgeschoven naar het najaar. Veel beleidsstukken zijn name lijk aan vernieuwing toe, zoals het sociaal-economisch be leidsplan. Daarom was, verdedigden de gedeputeerden zich, aan som mige belangrijke onderwerpen ook nog geen aandacht be steed. Maar vooral het geld blijft een probleem. Want net op het mo ment dat de provincie dacht dat het met de bezuinigingen alle maal erg zou meevallen, kon digde het kabinet een extra kor ting aan van drie miljard euro. Daar is ook voor Zeeland geen ontkomen meer aan, is de ver wachting van gedeputeerde J. Suurmond. „Met Prinsjesdag weten we meer. Kassen in de buurt van Rilland. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland moet een duistere provincie blijven. Daarom dient het dagelijks provinciebestuur op korte termijn met een helder verlich tingsbeleid te komen. Dat moet recht doen aan natuur, milieu (energiebespa ring en afval), veiligheid en de landelij ke wet- en regelgeving voor openbare verlichting. Een ruime meerderheid in Provinciale Staten nam gisteren hierover een motie aan van fractievoorzitter J. van Ginkel (Christenunie). Alleen WD, Partij voor Zeeland en LPF waren tegen. „We hebben geen behoefte aan extra regels en een grotere milieudruk", verwoord de G. van den Ouden-Zwart (WD) de bezwaren. Van Ginkel wees erop dat de nadelige gevolgen van nachtelij ke verlichting op natuur, landschap en mens inmiddels algemeen erkend worden. Ook valt overdadige verlichting in het buitenge bied volgens hem ongunstig uit voor de verkeersveiligheid, omdat weggebrui kers daardoor het gaspedaal extra in trappen. Hij onderstreepte dat lichtvervuiling, net als lawaai en stank, een aanslag op het leefmilieu vormt. Bovendien wordt jaarlijks veel geld verspild aan ondoelmatige verlichting. „In Zeeland is er naar verhouding nog duisternis vergeleken met de omliggende pro vincies en dat kan beter zo blijven", stelde het Statenlid. „Nachtelijk duis ter is een esthetisch waardevol bezit, dat niet zomaar mag worden opgeof ferd." Van Ginkel vond dat de provincie niet mee moet werken aan de bouw van kas sen voor glastuinbouw met zogenaam de 'assimilatiebelichting', tenzij die foto Dirk-Jan Gjeltema volledig wordt afgeschermd tegen lichtuitstraling. Ook pleitte hij voor aanwijzing van 'donkertegebieden', met name natuurgebieden en waarde volle landschappen. Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) gaf aan dat de provincie bij de openbare verlichting is begonnen met toepassing van zuinige lampen, die 's nachts kunnen worden gedimd. Zijn collega H. van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) zei dat donker Zeeland aan de orde komt bij het opstellen van een beleid voor beeldkwaliteit. Hij ver wachtte volgend jaar met voorstellen te kunnen komen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het schoon maken van het Zeeuwse opper vlaktewater schiet flink tekort. Op veel plaatsen wordt het 'maximaal toelaatbare risico' nog altijd overschreden. Er is geen kentering waarneembaar, maar zelfs sprake van een toe name van bepaalde vervuilende stoffen, zoals stikstof, fosfaat en zware metalen. Dit stelde R. van der Wal (PvdA) gisteren in de Statenvergade ring. Hij vond het hoog tijd voor een fermere aanpak. „Niet wachten tot de wal het schip keert. Het is vaak lastig, maar schoon water is geen luxe. Het is de basis van het leven." De PvdA'er pleitte voor een nieuw plan van aanpak voor verbete ring van de waterkwaliteit. CDA'er K. Martinet betoogde daarentegen dat afgelopen ja ren best voortuitgang is ge boekt. Hij betwijfelde of de op zoet water gegronde landelijke kwaliteitsnormen in Zeeland wel haalbaar zijn, omdat het meeste oppervlaktewater in de provincie zout en brak is. Marti net achtte aangepaste en haal bare normen voor de Zeeuwse watermilieus gewenst en wilde dat per motie vastleggen. Het Statenlid noemde aparte watersystemen voor natuurge bieden een 'onnatuurlijk gebeu ren', dat meestal slecht uitpakt (zoals in de Vlaamse Kreek en de randmeren Krammer-Volkerak en Zoommeer). Hij wees op de vermesting van het water door vogels, waardoor volgens hem voor sommige soorten een 'maximaal plafond' nodig is. Voorkomen moet worden dat het weer volop komt tot eieren schudden en afschieten, aldus Martinet. G. van den Ouden-Zwart (VVD) merkte op dat de natuurbeheer ders de gezondheid van mensen niet in gevaar mogen brengen, verwijzend naar de opmars van de teek. M. Wiersma (Groen Links) voelde weinig voor apar te Zeeuwse kwaliteitsnormen. Hij zag meer in maatregelen op Europees niveau en per stroom gebied (voor Zeeland met name dat van de Schelde). G. Roeland (SGP) drong erop aan eerst het huidige beleid door te lichten en dan te kijken of een nieuw plan van aanpak nodig is. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, water) zegde toe dat ko mend najaar de balans wordt opgemaakt van het tot nu toe gevoerde waterbeleid. Dat is het moment om te beslissen over een andere aanpak. Hij onder streepte dat Zeeland een specia le verantwoordelijkheid heeft bij het beheer van de internatio naal zeldzame brakke wateren. Kramer gaf aan dat de landelij ke normen 'met verstand' wor den gehanteerd. Speciale Zeeuwse kwaliteitseisen komen r'IK VIA/P T GPHÓaeo PUw VAN Jou OAA VAMHT/B TEA/OUOSN /Aejc&t PfbvMCte ï/copl IA/ON2E P/TTofeSKe é£ME6>U7G /aj Het KAt&e I/ah avzE pf^ot/euvwwe ZHeHK /KU 6eAte&- G&VH, Ó5H /^eP&Vrfer MIDDELBURG - CD A-Statenlid B. Feijtel vindt dat de pro vincie een doorspoelproef in de randmeren KIrammer-Vol kerak en Zoommeer moet steunen. Hij is het oneens met het afwijzende advies dat het dagelijks provinciebestuur hier over aan het ministerie van LNV heeft gegeven. Volgens het Statenlid is een proef de eenvoudigste en goedkoopste manier om de waterkwaliteit in de randmeren te verbeteren en met name de giftige blauwalgen te bestrijden. Voor de nadelige gevolgen van het doorspoelen met zoet rivierwater op het mi lieu in de Westerschelde is Feijtel niet bang. „De invloed van vuil Scheldewater uit België is veel ingrijpender", zei hij gis teren in de Statenvergadering. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, water) hield onverkort vast aan een afwijzing van de doorspoelproef. Hij verwachtte dat daartegen met succes ju ridische bezwaren aangevoerd kunnen worden (op grond van de Natuurbeschermingswet en Europese richtlijnen). De ge deputeerde vond dat gewerkt moet worden aan terugkeer van de (zoute) getijdeinvloed op de randmeren. „Dat is de enig goede oplossing. Wel moet daarbij duidelijkheid zijn over de zoetwatervoorziening voor de landbouw.Kramer stelde dat niet eens zeker is dat voor een doorspoelproef voldoende ri vierwater beschikbaar is. „Bovendien zijn de gevolgen voor het leven in de Westerschelde onduidelijk. Die is geen labora torium, maar een beschermd gebied, waar je heel zorgvuldig mee moet omgaan." MIDDELBURG - Op de route Vlasmarkt, Seisstraat, Sand- berghlaan en de Walcherseweg in Middelburg is gisteroch tend tussen half tien en tien uur een doosje medicijnen verlo ren. Het gaat om een wit/blauw doosje met daarin zestig stuks Acupril (bloeddrukverlagende) medicijnen. Mensen die de medicijnen hebben gevonden, worden verzocht deze in te le veren bij een apotheek. MIDDELBURG - Een schietpartij in een caravan op het kamp aan de President Wilsonlaan is een 44-jarige Middelburger en een 39-jarige man uit Breda beiden gisteren in hoger beroep op een celstraf van drie jaar komen te staan. De straf wijkt sterk af van het vonnis van de rechtbank in Middelburg. De rechtbank veroordeelde de man uit Breda tot twintig maanden gevangenisstraf. De Middelburger kreeg door de rechtbank helemaal geen straf opgelegd omdat hij uit nood weer zou hebben gehandeld toen hij in zijn eigen caravan werd beschoten. Het openbaar ministerie ging in hoger be roep tegen dit ontslag van rechtsvervolging. De opgelegde straffen verschillen eveneens van de eisen van de hofaankla- ger. Deze vorderde tegen de Middelburger vier jaar en tegen de man uit Breda 20 maanden celstraf. De twee mannen wa ren op 13 september drie jaar geleden betrokken bij een schietpartij in de caravan van de 44-jarige Middelburger. De 39-jarige werd daarbij geraakt door vijf kogels, waardoor hij zich nog steeds moeilijk kan voortbewegen. De 44-jarige ont snapte eveneens aan de dood doordat een kogel afketste op zijn schedel. De schietpartij had plaats toen de 44-jarige be zoek kreeg van een groepje Brabanders. GOES - Een automobilist (39) uit Goes moest donderdag nacht zijn rijbewijs afstaan omdat hij daar op de Albert Joa- chimkade onder invloed van alcohol reed. De politie consta teerde na een blaastest dat de man drie maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. aan de orde bij de uitvoering van de Europese Kaderrichtlijn Wa ter. Hij ontraadde de CDA-mo- tie, waarover Statenlid Wiers ma opmerkte dat daardoor 'de bodem wordt weggeslagen on der elke ambitieuze aanpak van het waterbeleid'. Martinet nam genoegen met de uitleg van de gedeputeerde en trok zijn motie in. De PvdA'er Van der Wal kriti seerde de houding van water schap Zeeuws-Vlaanderen na een door de Zeeuwse Milieu Fe deratie bij de Raad van State ge wonnen procedure over spuit- vrije zones. Hij wenste van het waterschap een loyale uitvoe ring. Gedeputeerde Kramer zal het waterschapsbestuur hier over aanspreken. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan akkoord met Na tuurlijk Vitaal, het ontwerp-ge- biedsplan dat voorziet in een grondige herinrichting van het West-Zeeuws-Vlaamse buiten gebied. Wel moet de gebieds- commissie nadrukkelijk aanto nen of het écht haalbaar is dat zo'n drieduizend hectare land bouwgrond andere bestemmin gen krijgt (wonen, bedrijfster rein, recreatie, natuur en landschap). Dat bleek gisteren in de Staten vergadering. De SGP tekende bij monde van T. van Oosten- brugge bezwaar aan tegen de grootschalige ontwikkeling van woningbouw bij Sluis en tegen de verdubbeling van de opper vlakte recreatiebedrijven met 200 hectare. Statenlid E. Tim mermans (GroenLinks) wenste meer aandacht voor de leef baarheid van de woonkernen (die buiten het gebiedsplan val len). CDA'er E. Wijffels vond dat in het plan de lat erg hoog wordt gelegd. Hij betreurde het ont breken van duidelijkheid over de kustversterking en de grote onzekerheid over uitvoering van het project Sluis aan Zee (woningbouw in combinatie met watersport). Wijffels pleitte ervoor om in de herziening van het Streekplan Zeeland - die voor het definitieve gebieds plan nodig is - alleen de onder delen op te nemen, die een gere de kans maken komende tien jaar verwezenlijkt te worden. J. Maris (WD) stelde vast dat de voorbereidingen erg lang heb ben geduurd en drong aan op snelle uitvoering, om te voorko men dat er door bezuiningen straks helemaal geen geld meer beschikbaar is. P. Hamelink (PvdA) had geen bezwaar tegen het in etappes uitvoeren van het plan, als de versterking van na tuur en landschap onverkort overeind blijft. Uitbreiding met 50 hectare bedrijfsterrein noemde hij niet vanzelfspre kend. Statenlid J. van Ginkel (Chris tenunie) onderstreepte dat niet alleen de leuke onderdelen van het plan uitgevoerd mogen wor den, 'anders is het plan straks een hol vat'. Hij vroeg om 'nau we bewaking van de beeldkwa liteit' bij bouwplannen als Sluis aan Zee en Cavelot. J. Hageman (Partij voor Zeeland) consta teerde dat de nieuwe woningen alleen voor kapitaalkrachtige ouderen betaalbaar zijn. „En in het gebied is juist sprake van een enorme vergrijzing." Hij zag liever in de kernen betaalbare huizenbouw voor de eigen be volking. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, gebiedsbeleid) beklem toonde dat Natuurlijk Vitaal niet zomaar een plan is, maar een toekomstvisie op de regio. Daarom zijn de ambities hoog. Hij erkende dat uitvoering in fa sen moet. De gedeputeerde hoopte dat de kustversterking alsnog deel van het plan kan uit maken; voor een nader onder zoek is 200.000 euro uitgetrok ken. Over Sluis aan Zee merkte Kra mer op dat het gemeentebestuur van Sluis aan zet is: dat moet be slissen of het project wordt doorgezet (en in welke vorm: be scheiden of royaal). De gedepu teerde stelde dat de uitbreiding van de recreatieterreinen ge koppeld is aan ruime uitbrei ding van natuur en landschap, betaald door de recreatie-on dernemers. „De uitbreiding doet geen afbreuk aan het land schap, maar levert vele hectares extra groen op. Dat is juist de vernieuwing." WALSOORDEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen houdt woensdag een informatiebij eenkomst over de glooiingscon structie van het dijkvak Haven- dammen Walsoorden. Medewerkers van het water schap en het projectbureau Zee weringen geven vanaf 19.30 uur in het clubgebouw van de wa tersportvereniging De Oude Haven op het haventerrein uit leg over de werkzaamheden. Die zijn naar verwachting begin augustus volgend jaar afge rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15