PZC PZC Waterschap verbetert gemalen Geen drempels, maar bussluis eruit Gemeenten samen op bres voor behoud van belastingkantoor 13 Kerken moeten waterschapslasten gewoon betalen Meer ouderen willen wekelijks dagje doorbrengen op erf vrijdag 4 juli 2003 Jaarvergadering dorpsraad Houtbedrijf mag van college toch uitbreiden Vereenzaming Olie Hydro Agri werkt aan veiligheid Pleidooi voor jongeren veld werker Verdachte moord naar PBC Aparte regio Competitie trekpaarden in Lamswaarde door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De roep van enkele leden van het algemeen bestuur ten spijt, gaat het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen er vooralsnog niet toe over om de kerkbesturen in Zeeuws- Vlaanderen generaal pardon te geven van het betalen van de waterschapslasten. Dat bleek gistermiddag tijdens de vergadering van het alge- meen bestuur. De discussie over de vrijstelling van kerken van het betalen van de water schapsbelasting werd aange zwengeld naar aanleiding van een brief die de hervormde ge meente in Temeuzen daarover had gestuurd. P. Hamelinck vroeg het dagelijks bestuur op heldering over tegenstrijdige antwoorden aan het hervorm de kerkgenootschap. Ambte naren van het schap zeiden dat het uitgesloten is de vrijstel ling te verlenen, gezworene E. Wijffels beweerde dat het mo gelijk was kerkbesturen die ei genaar zijn van een monumen taal kerkgebouw een aanslag van 1 euro op te leggen. En die wordt door het waterschap niet geïnd. Voorzitter T. Wemaer van het schap, die de zieke dijkgraaf W. de Graaf verving, legde Ha melinck uit, dat het op grond van de wetgeving in principe niet mogelijk is kerkgenoot schappen vrijstelling van de belasting te geven, met uitzon dering van kerkbesturen met een kerk die rijksmonument is. Alle andere kerkbesturen be talen belasting op basis van een gecorrigeerde onroerend- goedwaarde. Hoofdingeland P. Weemaes spitste de oren bij het debat tussen Hamelinck en Wemaer, omdat hij er in het verleden al vaker voor heeft gepleit om alle kerkgebouwen voor de water schapsbelasting over een kam te scheren. „Voor de gemeente is het mogelijk om de waarde op nul te stellen. Ik ben daar voorstander van en waar een wil is, is een weg", voerde Wee maes aan. Bestuurslid J. Hage- man sloot zich bij zijn woorden aan. Gezworene Wijffels bleef ech ter onverstoorbaar en hield vol dat de gemeenten de taxaties van het onroerend goed voor hun rekening nemen, waarbij die vasthouden aan de gecorri geerde vervangingswaarde. Vraag naar welkomboerderij en door Peter Opgei SAS VAN GENT - In Zeeuws- Vlaanderen moeten er op korte termijn vijf of zes zogeheten 'welkomboerderijen' bij komen. Op dit moment zijn er slechts twee, eentje in Zaamslag en de ander in Schoondijke, maar on der ouderen is er veel belang stelling om een halve of hele dag per week op een boerderij te ver toeven. Buitenkans, het centrum voor ondernemen op het platteland, is samen met de Stichting Wel zijn voor Ouderen in Sas van Gent op zoek naar Zeeuws- LAMSWAARDE - De dorps raad van Lamswaarde houdt maandagavond zijn jaarverga dering in dorpscentrum De Lui fel. Alle dorpsbewoners zijn uitge nodigd voor deze vergadering, die ook wordt bijgewoond door burgemeester en wethouders van Hulst. Op de agenda staan onder meer het buurtbusproject, het uit breidingsplan, de extra glijbaan voor de speeltuin en de 30-kilo- meterzones, verpaupering van de Achterstraat en de herplan ting van bomen op de Baude- loodijk. De vergadering begint om 19.30 uur. AXEL - Na twee jaar plannen maken ziet het er nu toch naar uit dat houtverwerkingsbedrijf Den Doelder Hout in Axel het terrein kan uitbreiden ten be hoeve van de opslag van pallets en parkeerplaatsen voor het personeel. Alleen in westelijke richting is uitbreiding mogelijk. Maar op dat stuk grond rust een land- bouwbestemming. Verplaatsing van het bedrijf is volgens burge meester en wethouders van Ter- neuzen geen optie. Met name vanwege de investe ringen die het bedrijf de laatste jaren heeft gedaan en gezien de aard van de gevraagde uitbrei ding, namelijk onbebouwde op slag. Het Terneuzense college wil aan de uitbreiding meewerken door vrijstelling te verlenen. Daar voor moet de gemeenteraad ver klaren dat voor het betreffende gebied aan de Langeweg een be stemmingsplan wordt voorbe reid. Vervolgens moeten Gedepu teerde Staten nog een verkla ring van geen bezwaar afgeven. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rerié van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vlaamse boeren die bereid zijn om ouderen op hun boerderij te ontvangen en gedurende een dag(deel) bezig te houden. Daar staat een vergoeding tegenover van 43 euro per dag per persoon, ofwel per cliënt zoals J. Roumen van Buitenkans dat noemt. De 'welkomboerderij' is een af geleide van de zorgboerderij en ook van het project welkomge zinnen van de Stichting Welzijn. Dit laatste project was destijds bedoeld om ouderen in gastge zinnen te ontvangen. Er was veel belangstelling voor, maar de uitwerking in de praktijk bleef achter. Het boerderijproject loopt se dert kort op de boerderij Tui- nenburg van de familie Mal- jaars in Zaamslag en op het bedrijf van de familie De Feijter in Schoondijke. De ervaringen zijn positief, de behoefte aan meer welkomboerderijen is groot, vertelt Roumen. Volgens hem is er plaats voor nog eens een handvol 'gewone' boerenbe drijven, wel goed gespreid over Zeeuws-Vlaanderen Buitenkans en Stichting Wel zijn voor Ouderen mikken op twee doelgroepen. Enerzijds de zelfstandig wonende oudere die om wat voor reden dan ook dreigt te vereenzamen en op de boerderij in contact kan komen met anderen en eventueel gelijk wat klusjes kan opknappen. Dat laatste is overigens geen vereis te. Voor de tweede groep richten de initiatiefnemers zich op de verzorgingshuizen in de regio. Bewoners kunnen als een vorm van bezigheidstherapie daad werkelijk de boer op, en daar mee in een andere omgeving vertoeven. Roumen: „Veel ouderen probe ren tegenwoordig zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven wonen. Maar vaak dreigt ver eenzaming, bijvoorbeeld omdat de partner is overleden. Aan de kant komen in bejaardenhuizen ouderen niet altijd meer echt de deur uit. Het platteland wordt door vele ouderen leuk gevon den. Wat keuvelen aan de keu kentafel, wellicht wat schoffe len, dier verzorgen. De boer moet wel weten dat ze niet ko men om echt te werken. Hij moet het dus leuk vinden om de gasten wat bezig te houden. Vandaar dat er een vergoeding tegenover staat." De stormschuif en de terugslagkleppen van het gemaal Cadzand worden gerepareerd. TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft gis teren geld beschikbaar gesteld voor de reparatie van de stormschuif en de terugslag kleppen van het gemaal Cad zand. Met de reparatiewerkzaamhe den is een bedrag van 294.000 euro gemoeid. Voor dat geld kan het schap ook de defecte stormschuiven van de Braak- mansluis vervangen. Geen van de algemeen bestuursleden maakte gistermiddag tijdens de waterschapsvergadering woorden vuil aan de noodza kelijke uitgave. Anders lag dat bij het gevraag de krediet voor de automatise ring en revisering van het ge maal Paal. Hiervoor is 476.000 euro nodig. Hoofdingeland J. Vereecken twijfelde echter aan de nood zaak om 363.000 euro te inves teren in de automatisering van het gemaal, dat volgens hem alleen aan of uit moet staan. Het bestuurslid vond echter geen medestanders onder de foto Camile Schelstraete rest van het bestuur, waarmee hij uiteindelijk ook overstag ging en de investering goed keurde. Alles bij elkaar trekt het wa terschap 770.000 euro uit voor de verbeteringen aan de gema len en de sluis. door Eugène Verstraeten AXEL - Bewoner R. de Gronckel van de Eerste Verkorting in Axel heeft met 'gro te verbazing' kennisgenomen van de roep van de stadsraad Axel om verkeers remmers in de straat. Volgens De Gronckel kan het probleem beter aangepakt worden bij de oorzaak, en dat is de bussluis in de Hulsterseweg. Sinds die er ligt heeft het meeste verkeer van de Hulsterseweg zich verplaatst naar de Eerste Verkorting, waarna het via de smalle parallelweg richting Hulst rijdt. Om ongelukken bij met name het smalle bruggetje aan de Eerste Verkorting te voorkomen, heeft de stadsraad Axel ge vraagd om snelheidsremmers. „Misschien wel weer in de vorm van hin dernissen of eveneens onveilige obsta kels", stelt De Gronckel. „Is het dan niet beter om het probleem bij de bron aan te pakken en die gevaarlijke bussluis eruit te halen, in plaats van weer wat gemeen schapsgeld te verkwisten." De Gronckel stelt vast dat de bewuste bussluis een opvangbak is geworden voor olie uit vele kapot gereden carters en motorblokken van personenauto's die 'door de onduidelijke en onveilige situa tie' toch de sluis zijn ingereden. „On danks vele waarschuwingen en protes ten van belanghebbenden, voor, tijdens en na de aanleg van de sluis, is de sluis toch gewoon in gebruik genomen", aldus de bewoner. Hij constateert dat de kla gers gelijk hebben gekregen. „Vele ka- De bussluis op de Hulsterseweg zou een verzamelbak zijn voor motorolie, afkomstig uit stukgereden auto's. foto Camile Schelstraete SLUISKIL - De ondernemingsraad en de directie van kunst- mestfabrikant Hydro Agri Sluiskil (HAS) hebben een con tract getekend met als voornaamste doelstelling het aantal ongevallen in de fabriek tot nul te reduceren. Aangezien de meeste ongelukken voortvloeien uit onveilig handelen, legt HAS de nadruk op het bewust maken van de werknemers. De regels gelden voor iedereen op het terrein. Afwijken van de procedures is niet toegestaan. Het contract schrijft onder andere voor, dat het personeel melding moet maken van bijna-ongevallen. 'Dat is belangrijk om ongeluk ken in de toekomst te voorkomen'.De spelregels voor veilig werken zijn notarieel vast gelegd. Volgens hoofd personeels zaken J. Vandurme betekent de overeenkomst niet dat er in het verleden weinig aandacht is geweest voor veilig werken. „Wij hebben daar altijd veel aandacht aan geschonken", aldus Vandurme, „maar na het ongeval bij DSM staat de che mische sector onder druk. Daarom is vanuit de Europese on dernemingsraad een veiligheidsverklaring opgesteld die nu •wereldwijd wordt toegepast." Op de fabriek en bij de aanne mers die op het bedrijf werken, zijn dit jaar nog geen ongeluk ken gebeurd. HULST - Alle fracties van de Hulster raad scharen zich achter het voorstel van Progressief Hulst om een jeugd- en jongeren- veldwerker op te nemen in het programmaplan voor 2004. Deze veldwerker moet zich actief met de jeugd bezighouden. Niet vanachter een bureau, maar vanaf de straat De fracties konden gisteravond in de commissie samenleving hun licht laten schijnen over het concept-programmaplan voor 2004. Een jongerenveldwerker ontbreekt hier nog in, volgens Progressief Hulst. De partij ziet wel in dat zo'n amb tenaar geld kost, maar de overige fracties willen het college opdracht geven te onderzoeken of er een mogelijkheid is een dergelijke veldwerker aan te stellen. Ook pleitte PH voor het instellen van een jongerenraad. „We moeten jongeren zien te betrekken bij wat wij hier als gemeente zitten te bekonkelen. Het is wel hun toekomst die wij zitten te bepalen.CD A'er A. Totté meent dat de tijd ook rijp is voor het aanstellen van een ouderen-adviescommissie. „Want we hebben het wel vaak over de jeugd, maar er zijn ook genoeg ouderen in onze ge meente." Commissielid B. Suij ergerde zich aan de 'hokjes geest' die leeft bij de fracties. „Waarom geen algemeen beleid voeren, waarom moet er altijd zo worden gestigmatiseerd?" MIDDELBURG - De achttienjarige verdachte van het om het leven brengen en verkrachten van de 80-jarige J. Semé- Dooms uit Sint Philipsland wordt op last van de Middelburg se rechtbank nader onderzocht in het Pieter Baan Centrum. De buurjongen van het slachtoffer wordt door het Openbaar Ministerie doodslag en verkrachting verweten. Officier van Justitie A. Flikweert stelde gisteren opname in het PBC nood zakelijk te vinden. Verder moet het onderzoek van de ge dragsdeskundigen uitwijzen in hoeverre hij toerekeningsvat baar is geweest tijdens het plegen van de daad. Raadsman D. Olie sloot zich aan bij het verzoek van de officier. De weduwe werd 7 december vorig jaar dood in haar woning aangetrof fen. Daarbij zou fors geweld zijn toegepast.Twee weken gele den bracht het O.M. de dagvaarding uit. Daaruit bleek dat hij naast doodslag ook van verkrachting wordt beschuldigd. Bij het voorlezen van de dagvaarding door de officier schudde de verdachte het hoofd. De inhoudelijke behandeling van de zaak zal naar verwachting pas eind van het jaar plaats kun nen vinden. Dat heeft te maken met de patiëntenwachtlijst van drie maanden bij het PBC. potte banden, velgen en schokbrekers, kapotgeslagen carterdeksels en zelfs verwrongen chassis." Vooral de kapotte carterpannen geven volgens De Gronc kel een behoorlijke vervuiling. „De mo torolie stroomt op het wegdek of zelfs via het zinkputje de nabij gelegen water gang in. Naast ergernis komen er ook mi lieu- en veiligheidsaspecten bij." De Gronckel geeft hoofdingeland C. 01- lebek van het waterschap gelijk dat de Hulsterseweg de veiligste en mooiste doorstroomweg is en niet de Verkorting en de smalle parallelweg. Hij wijst er op dat in West-Zeeuws-Vlaanderen ver scheidene verkeersobstakels weer zijn verwijderd en hij vindt dat dit ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen moet kunnen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De drie Zeeuws-Vlaamse geméenten trekken gezamenlijk op voqr het behoud van het Terneuzense be lastingkantoor. Ook Sluis en Hulst zien het belang van het kantoor voor de regio in. Zij on dertekenen daarom een brand brief aan minister Zalm van Financiën, verklaarde de Ter neuzense wethouder A. van Waes gisteren. De schrik sloeg het dagelijks be stuur van Terneuzen om het hart toen het ministerie van Financi en vorige maand forse bezuini gingen aankondigde. Nadat de Belastingdienst de medewer kers drie weken geleden lieten weten dat ook wordt onder zocht of het kantoor in Temeu zen kan worden gesloten, vroeg het college een gesprek aan met vertegenwoordigers van het mi nisterie. In dat onderhoud heb ben de Terneuzense bestuurders de betekenis van het belasting kantoor onderstreept. Van Waes: „Behalve dat een be lastingkantoor gewoon in de grootste gemeente van Zeeland thuishoort, is Zeeuws-Vlaande ren nog steeds een aparte regio. In een grensregio heb je belas tingtechnisch te maken met speciale problemen. Bovendien wordt in Europees verband druk gewerkt aan egalisatie van de sociale wetgeving. Terneu zense belastingambtenaren hebben al een hoop kennis opge daan, het zou zonde zijn om die kennis verloren te laten gaan, dan wel te versnipperen over andere belastingkantoren." De wethouder erkent dat de be slissing over het belastingkan toor uiteindelijk in Den Haag wordt genomen. Het ministerie bepaalt op welke wijze zij be zuinigingen realiseert. „Maar wij hopen toch argumenten te hebben aangedragen om bij het onderzoek te betrekken en om rekening mee te houden bij de besluitvorming. Bovendien hebben we aangegeven alles in het werk te willen stellen om de Belastingdienst te helpen als extra faciliteiten of gebouwen nodig zijn in Terneuzen." Dat Hulst en Sluis het pleidooi van Terneuzen ondersteunen is niet meer dan logisch, stelt Van Waes. „Het belastingkantoor is voor de hele regio van belang. Niet alleen omdat er ook men sen uit Sluis en Hulst op het kantoor werken, maar ook om kennis en ervaring in de streek te houden. Bestuurders van Ter neuzen hebben onlangs ook een brief van Hulst ondertekend, waarin bij de regering wordt aangedrongen op compenseren de maatregelen vanwege het verlies aan arbeidsplaatsen bij de banken door Europese wet geving." LAMSWAARDE - Een compe titie tussen meer dan honderd trekpaarden is zaterdag 9 en zondag 10 augustus de grote trekpleister van de Goede Land Feesten in Lamswaarde. De organisatie is er in geslaagd de Power Horse Competition in huis te halen. Doel daarvan is een bijdrage te leveren aan de promotie van het trekpaard. De wedstrijden gaan zaterdag van start met dressuurwedstrijden. Daarna wordt een marathon verreden en worden er hinder- nisproeven afgelegd op het ter rein bij de Petrus en Paulushoe- ve. Beide dagen zijn er oude tracto ren te bezichtigen, vinden er dierenkeuringen plaats en is het mogelijk een rondrit te maken in een huifkar. Voor de kinderen is er een draaimolen, pony rij den en een springkasteel. Ter afsluiting van het zaterdag programma vindt er een groot feest plaats in de tent, met een optreden van een band. De tweede dag van de Power Horse Competition zijn er behendig- heidsproeven met de paarden, proeven met de slede en een hin- dernisbaan. Verder is er een spiegelparcours en een slotshow met authentieke rijtuigen. Ook zondag zijn er huifkarrit- ten en is het mogelijk Oost- Zeeuws-Vlaanderen vanuit de lucht te bekijken met een heli- coptervlucht. In de bak van de hoeve zijn er demonstraties met Friese paarden, Vlaamse paar den en Tinkerpaarden. Daar naast is er een demonstratie schapen drijven met border col lies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41