PZC Vakantieganger verkiest huisje boven tent Politie begeleidt inspectie Vinkenslag AOW'ers bezuinigen op warm eten Bouwfouten volgens experts gevolg van besparen op toezicht Donner wil dat oorlogsmisdadigers straf in Duitsland uitzitten Ouderen in armoede gedompeld Onderbetaalde werknemers vooral vrouwen en jongeren Den Helder is klaar voor vlootdagen vrijdag 4 juli 2003 Asielzoekers weg van Ameland Geen kartelverbod in adoptiezaken Baby van zeven kilogram Onderscheiding voor Korthals Maxima in commissie allochtonen Gevaarlijke medicijnen gestolen Trend door Gerard Chel BREDA - De Nederlander kam peert minder in eigen land en trekt steeds vaker in een vakan tiehuisje. Daardoor steeg vorig jaar het aantal 'bungalowvakanties' voor het eerst uit boven de kam- peervakanties. Ook buitenland se toeristen overnachten steeds minder op kampeerterreinen. Het aantal verblijven in huisjes groeide vorig jaar naar 6,3 mil joen, terwijl het aantal kam- peervakanties daalde tot 6,1 miljoen, blijkt uit een analyse van het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toe risme. Doordat een kampeerva- kantie met gemiddeld acht da gen langer duurt dan een ver blijf in een bungalow - gemid deld 6,7 dag - ligt het totaal aan tal vakantiedagen op kampeer terreinen nog steeds iets hoger. Uit het onderzoek blijkt ook dat tijdens een binnenlandse kam- peervakantie Nederlanders re latief weinig uitgeven: per per soon 13 euro per dag, inclusief kampeergeld. De gemiddelde uitgave per dag van alle vakan ties ligt op 23 euro per dag. Het onderzoeksinstituut be veelt de kampeerterreinen aan zich behalve op gezinnen met kinderen meer te richten op tweepersoonshuishoudens. „Grotere kampeerbedrijven richten zich op gezinnen met jonge kinderen. Maar de helft van alle binnenlandse kampeer- vakanties wordt gemaakt door kampeerders zonder kinderen. Bovendien wordt verwacht dat tweepersoonshuishoudens in de toekomst voor het kamperen nog belangrijker worden", al dus de onderzoekers. GPD Verzoek tot arrestatie zes SS'ers doorErwinTuil en Wierd Puk DEN HAAG - Zes in Duitsland wonende Nederlandse oorlogs misdadigers moeten worden aangehouden en in dat land hun straf uitzitten. Minister Donner van Justitie heeft dat gisteren aan zijn Duitse collega ge vraagd. „Het is het beste wat Justitie kon bereiken in deze slepende kwestie", aldus een woordvoerder van het ministe rie. Het Duitse ministerie van Justi tie in Berlijn wil nog niet for meel reageren op het verzoek van minister Donner. „We heb ben de aanvraag ontvangen en er wordt over beraadslaagd", zei een woordvoerster. Het mi nisterie weigerde nader op de zaak in te gaan. AMELAND - De 42 asielzoe kers die nog op Ameland wonen, moeten binnen een week ver trekken. Dat maakte het Cen traal Orgaan opvang asielzoe kers (COA) gisteren bekend. De asielzoekersgezinnen heb ben begin dit j aar maanden lang voor de rechtbank gestreden om sluiting van het centrum op het eiland te voorkomen. Het COA besloot uiteindelijk dat zij tot de zomer op Ameland mochten blijven.Het COA heeft er naar eigen zeggen alles aan gedaan om de Amelander asielzoekers in het Noorden te plaatsen. ANP DEN HAAG - Het Nationaal In stituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) berekende in opdracht van de ouderenbond Unie KBO de inkomsten en uitgaven van ouderen die zorg krijgen en ver der alleen AOW hebben. In Ne derland moeten 98.000 mensen rondkomen van alleen een AOW-uitkering. Een alleenstaande thuiswonen de senior met zorg aan huis be schikt over een bruto inkomen van 11.409 euro per jaar. Daar van houdt hij netto 897 euro per maand over. Voor de vaste lasten (huisvesting, gas, water, licht, eten en kleding) berekent het Nibud 853 euro. Er blijft dus 44 euro over. Een maandabonnement op een krant kost al rond 20 euro. Een rokende AOW'er kan ongeveer dertien pakjes sigaretten kopen. Volgens het Nibud kent bijna tweederde van deze mensen grote financiële problemen. „Aan deze armoede moet wat gebeuren," stelt Unie KBO. Veel mensen kunnen zo alleen maar de vaste lasten betalen. GPD Het gaat om zes van de zwaarste oorlogsmisdadigers. De Duitse justitie heeft nu de strafdossiers van Dirk Hoogendam (81), Heinrich Boere (81),KlaasCarel Faber (81), Herbertus Bikker (87), Siert Bruins (80) en Ton Soetebier (84) overgenomen. Ze hebben allen bij de SS gediend en zijn na de Tweede Wereldoor log in Nederland ter dood ver oordeeld. Later is die straf om gezet in levenslang. Donner en zijn Duitse ambtge noot Zypries besloten in actie te komen omdat Duitsland de Ne derlanders niet kan uitleveren. Door hun dienst bij de SS zijn de zes oorlogsmidadigers automa tisch Duits staatsburger gewor den. In Nederland werden ze in dertijd bij verstek veroordeeld, maar hun straffen konden niet worden uitgevoerd. Nadat meerdere uitleverings verzoeken van Nederlandse zij de faalden, begon Justitie in Den Haag vorig jaar al overleg met de Duitse collega's in Ber lijn. „De Duitse rechter beoor deelt nu of de Nederlandse straf toelaatbaar is", zegt een justi- tiewoordvoerder. „Zo ja, dan moet de straf daadwerkelijk worden uitgezeten." GPD De inspecties worden uitgevoerd onder massale politiebegeleiding. fotoArnaud Nilwik/ANP van onze redactie binneland MAASTRICHT - Tachtig inspecteurs, begeleid door vierhonderd man van de mobiele eenheid en een arrestatieteam, hebben gisteren inspecties uitgevoerd in het woonwagencentrum Vinkenslag in Maastricht. Maandag moesten zij zich terugtrekken omdat kampbewoners dwarslagen. Behalve de grote politiemacht en de in specteurs was ook de Koninklijke Mare chaussee aanwezig om een eventuele blokkade van rijksweg A2 door woonwa genbewoners te voorkomen. De bewo ners waren van plan om uit protest de na bijgelegen snelweg af te sluiten. De in specties waren evenwel al om half vier beëindigd. Dat was een uur vroeger dan gepland, zo vertelde burgemeester G. Leers van Maastricht. Er zijn 170 inspecties uitgevoerd. Daar bij zijn enkele caravans en een groot aan tal containers die op verkeerde plaatsen stonden, weggesleept. Tijdens de inspec tie bleek dat bewoners de afgelopen we ken het terrein al grotendeels hebben schoongemaakt. Ook verving energiebedrijf Essent enke le elektriciteitsmeters, waarmee was ge fraudeerd. Van de situatie na de inspectie hebben gemeente en politie foto's en luchtopnamen gemaakt. Die dienen als nulmeting.In zijn algemeenheid conclu deerde de burgemeester dat de actie ge slaagd was en de bewoners zich fatsoen lijk gedroegen. „We kregen van veel be woners zelfs complimenten", zei Leers. Maandag moest de inspectie, die drie da gen zou gaan duren, worden stopgezet. Bewoners weigerden de inspecteurs van brandweer, gemeente, politie en Essent de toegang tot hun bouwsels en onderko mens. Zij verhinderden eerder, op 13 ju ni, een routinecontrole, uit woede om de massale inval door de ME in mei. Gisteren meldde de politie dat bij de grooscheepse inval in mei twintig men sen zijn aangehouden. Hun wordt groot schalige hennepteelt ten laste gelegd. Eén persoon is nog voortvluchtig. ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Anne Smit uit Driebergen is 78 jaar, woont al leen en moet rondkomen van 807 euro per maand. Met moeite knoopt zij de eindjes aan elkaar; in de winter moeten een extra vest en een voetenzak de ener- NE&/XON. JE- BENT MAAR. HET iy BfrEA. HE.T0IJ ee/v Lieve jongecj PE2E- ene Keert xe aten gierekening lager houden. Zij is een van tienduizenden AOW'ers die in geldnood verkeert. Uit een onderzoek van het Na tionaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) blijkt dat vooral ouderen met AOW die zorg nodig hebben maar wel op zichzelf wonen, geldproblemen hebben. „Vooral de eigen bij dragen voor de zorg drukken zwaar op hun budget", aldus een woordvoerder van de oude renbond Unie KBO. Het is vol gens de bond goedkoper naar een verzorgingshuis te verhui zen. Ouderen krijgen daar extra voorzieningen en betalen min der vaste lasten. „Maar dat staak haaks op het overheidsbe leid om mensen langer thuis te laten wonen en ze daar passende hulp te bieden." Volgens Arcares, de brancheor ganisatie verpleging en verzor ging is het onmogelijk om op ba sis van geldproblemen in een verzorgingshuis toegelaten te worden. Een plaats is alleen te krijgen op medische gronden. Mevrouw Smit moet er niet aan denken in een verzorgingshuis te belanden. „Dat hoef ik geluk kig nog niet." Evenmin als eten van Tafeltje Dekje." Ze heeft al leen een hulp in de huishouding, waarvoor ze een kleine eigen bijdrage betaalt. De Unie KBO kreeg de laatste tijd steeds vaker verontrusten de signalen van ouderen, die bang waren in de problemen te komen. „Er waren mensen die geen warme maaltijd meer kon den betalen", aldus de woord voerder. Het regeringsbeleid is er vanaf vorig jaar op gericht zorg en wonen uit elkaar te ha len. Dat betekent dat de zorg niet meer alleen in het verzor gingshuis wordt aangeboden, maar bij de mensen thuis. Oude ren kunnen de onkosten van de belasting aftrekken. „Het probleem is dat veel oude ren amper belasting betalen, dus die regeling lijkt wel leuk, maar het werkt niet", zegt Jan Romme, directeur van het Na tionaal Fonds Ouderenhulp. Een ander probleem is dat oude ren door alle regelingen en in stanties door de bomen het bos niet meer zien, zegt hij. Die klacht herkent de ouderenbond: „Velen weten niet dat ze gebruik kunnen maken van bepaalde re gelingen of dat ze bij veel ver schillende instanties zorg in na- tura kunnen krijgen." Enkele voorbeelden: Een oude re die nog voor zichzelf kan zor gen maar een stoeltjeslift in zijn huis wil, moet dat aanvragen bij de gemeente (afdeling gehandi captenzorg). Wie alleen een ex tra maaltijd wil, moet bij het DEN HAAG - Afspraken tussen bemiddelende instanties over adoptie van kinderen uit het buitenland gelden niet als een kartel. Dat blijkt uit een uitspraak van de kartelwaak hond NMa naar aanleiding van een klacht van de Nederland se Adoptie Stichting (NAS). Volgens de NAS maken veel instanties die vergunning hebben om adopties te regelen misbruik van hun economische machtspositie. Ze zouden in 1995 de adoptielanden onder el kaar hebben verdeeld. Maar volgens de NMa zijn organisaties die bij adoptie bemiddelen, geen ondernemingen in de zin van de Mededingingswet. Ze vallen daardoor buiten de reikwijdte van die wet. ANP ARNHEM - In het Arnhemse Ziekenhuis Rijnstate is een baby geboren van zeven kilogram. Dat is ruim twee keer zo zwaar als het gemiddelde gewicht van pasgeborenen. „De meeste kinderen wegen bij de geboorte rond de 3400 gram", zegt Christa Koeweiden, afdelingshoofd verloska mers/kraamzorg. Zij werkt inmiddels 31 jaar in het zieken huis, maar kan zich niet herinneren ooit een baby van zeven kilo werd geboren. „Zeven kilo, dat is het gewicht van een ba by van vijf, zes maanden oud." GPD DEN HAAG - Oud-minister Korthals van Justitie en Defensie heeft gisterochtend een lintje gekregen van minister-presi dent Balkenende. De WD 'er werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Korthals trad in 1982 toe tot de WD-fractie van de Tweede Kamer. In 1998 werd hij minister van Justitie in het tweede Paarse kabinet -Kok, vier jaar later was hij minister van De fensie in Balkenende I. Korthals trad in december af na de harde beschuldiging van de enquêtecommissie Bouwfraude dat hij als minister van Justitie de Tweede Kamer onjuist had geïnformeerd over on regelmatigheden bij de bouw van de Schipholtunnel. ANP DEN HAAG - Prinses Maxima maakt deel uit van een com missie die de deelname van allochtone vrouwen aan maat schappelijke activiteiten gaat stimuleren. De zeskoppige commissie staat onder leiding van oud-Groen- Linksleider Paul Rosenmöller. Ook oud-VVD-leider Hans Dijkstal en voormalig voorzitter Hans de Boer van MKB-Ne- derland zijn lid. Dat heeft het ministerie van Sociale Zaken gisteren bekendgemaakt. Minister De Geus van Sociale Za ken en minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Inte gratie hebben de commissie ingesteld. Aanleiding is de zeer geringe deelname van allochtone vrouwen, vooral Turkse en Marokkaanse, aan bijvoorbeeld het arbeidsproces. ANP ROTTERDAM - Uit de cabine van een vrachtschip in Rotter dam is een kistje met zeer gevaarlijke medicijnen gestolen. De 59-jarige Hongaarse kapitein van het onder Zwitserse vlag varende schip deed gisterochtend aangifte van de inbraak in zijn hut, waar hij lag te slapen. De kapitein werd bedwelmd. De inbrekers namen behalve geld en kredietkaarten ook een kluisje mee met zeer gevaarlij ke medicijnen van de scheepsapotheek. Verkeerd gebruik kan lijden tot coma of de dood. ANP verzorgingshuis in de buurt zijn. Voor een extra wasbeurt dienen ze zich te melden bij een indicatie-orgaan en voor een personen-alarm moeten ze bij de zorgverzekeraar zijn. „Je moet een halve manager zijn om als ouder voor jezelf te kunnen zorgen", aldus de zegsman van de ouderenbond. GPD (Om redenen van privacy is de naam van mevrouw Smit gefin geerd, red.) door Petra Huijser i DEN HAAG - Bouwbedrijven, aannemers en gemeenten be knibbelen te veel op het toezicht bij bouwprojecten. Dat is vol gens experts de reden dat bal kons in Maastricht neerstorten, de muren van de seniorenflat in Hellevoetsluis scheuren en een kinderdagverblijf in Oirsbeek dicht moet. „De puzzelstukjes kunnen nog zo perfect zijn, iemand moet de puzzel leggen", stelt C. Klein- man, hoogleraar Constructieve Ontwerpen van de Technische Universiteit Eindhoven. Al zijn de bouwonderdelen afzonder lijk nog zo goed, wanneer ze niet deskundig worden gebruikt, gaat het fout. Als het goed is houdt volgens Kleinman de hoofdconstructeur het hele pro ject in de gaten, zodat alle af zonderlijke stukjes in elkaar passen. Helaas ontbreekt vol gens hem juist die functie nogal eens. „Om kosten te besparen, wordt op dat toezicht bezui nigd." Gemeenten ziet Kleinman die taak niet uitvoeren. „De techni sche kennis bij gemeenten is de afgelopen jaren weg bezuinigd. Daar komt bij dat een ambte naar niet vanaf het begin bij het project is betrokken en de rand voorwaarden niet kent." Ook volgens hoogleraar volks huisvesting P. Boelhouwer, werkzaam aan de technische universiteit Delft, is het gebrek aan deskundige controle een be langrijke oorzaak van fouten. „Het is een financiële kwestie. Gemeenten, die volgens de wet Bouwbesluit belast zijn met het toezicht op bouwprojecten, hebben het geld niet om de con trole fatsoenlijk uit te voeren. Daar is een leger aan inspec teurs voor nodig. Den Haag maakt de regels wel maar doet er geen zak geld bij om ze goed uit te voeren." Boelhouwer vindt het echter verkeerd om de schuld in zijn geheel op het bordje van het rijk te schuiven. „Aannemers heb ben ook een eigen verantwoor delijkheid. Juist vanwege mo gelijke gevolgen van fouten moeten ze ook zichzelf eens goed aankijken. Zo wordt er steeds meer aan kleine onder aannemers overgelaten. Dan ben je als opdrachtgever en uit voerder zelf verantwoordelijk voor het in goede banen leiden daarvan." Dat bij de bouw van een huis steeds meer bedrijven betrok ken zijn, is absoluut een trend bevestigt een woordvoerder van BouwNed, de belangenorgani satie van bouwbedrijven. „Al die deeltjes controleren maakt bouwen een stuk ingewikkelder. Daarnaast is de regelgeving zo geëxplodeerd dat het, zeker voor kleinere bedrijven, bijna niet meer te doen is om van alles op de hoogte te zijn. Dat geldt trouwens voor gemeenten. Daar is de kennis en capaciteit ook niet op peil te noemen." GPD DEN HELDER - Mariniers trainen in Den Helder voor de Nationale Vlootdagen 2003. De Vlootdagen staan in het teken van de viering van dertig jaar UK/NL Amphibious Force. Dit is een samenwerkings verband van de Britse en de Nederlandse marine. Het publiek kan van vandaag tot en met zondag met deze tak van Defensie kennismaken in de Nieuwe Haven in Den Helder. foto J uan Vrijdag/ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - De meeste onder betaalde werknemers zijn vrou wen die in deeltijd werken, en jongeren. Ze zijn vaak werk zaam in de horeca, landbouw, detailhandel en reparatiebe drijven. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeidsinspectie over 2001, dat minister De Geus van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer zond. Zo'n 68.000 werknemers in het bedrijfsleven verdienen minder dan het wettelijk minimum loon. Dat is 1,1 procent van alle werknemers. Daarnaast hebben 130.000 werknemers (2,1 pro cent) een brutoloon dat gelijk is aan het minimumloon. In 27.700 bedrijven (7,7 procent van het totaal) worden een of meer werknemers onderbe taald. Het gaat vooral om kleine bedrijven. Onderbetaling vloeit vaak voort uit afspraken over de nettobeloning, onderhandelin gen over werktijden en het niet toepassen van de halfjaarlijkse verhoging van het minimum loon. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3