11 Jan des Bouvrie-huisje op boerenerf Karekiet vertraagt opruimen puin De Hoop-terrein Sala verfoeit rol van kleurloze technocraat Gemeente Hulst trekt tarieven begrafenis op 70% KORTING Tuinencomplex in Oostburg rekent op Europese subsidie van 426.000 euro Burgemeester begint met bruggenbouwen Makkelijke vraag van de reepe 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 4 juli 2003 Belangen PRUIMING Tuinbeelden gestolen IWÏÏmiGHT CRUISES het Veerse Meer Kunstwerk voor Kalashnikov Stroomversnelling PALLETVERKOOP Tegenstellingen PZC j Redding Euregiotuinen is nabij door René van Stee OOSTBURG - De Euregio Seheldemond gaat zo goed als zeker akkoord met een subsidie verstrekking van 426.000 euro aan de Stichting Euregiotuinen. De redding van de Euregiotui nen aan de Noordstraat in Oost burg is hierdoor een stap dich terbij gekomen. Dankzij de bij drage in het kader van Interreg III (een Europees subsidiefonds) gaat het toeris- tisch-educatieve tuinencom plex deel uitmaken van een netwerk van vijf strategisch ge legen bezoekerscentra in de re gio. „De knoop is nog niet definitief doorgehakt, maar het ziet er po sitief uit. De provincie Zeeland en het ministerie van Economi sche Zaken zijn akkoord. Alleen het Vlaamse Gewest en de pro vincies Oost- en West-Vlaande- ren moeten nog een besluit ne men. Dat gebeurt aanstaande maandag. Ik ga er vanuit dat zij geen roet in het eten gooien", verklaart secretaris A. van Trigt van de Euregio Seheldemond. De subsidieverstrekking is goed nieuws voor het nieuwe bestuur van de Stichting Euregiotuinen dat binnenkort aantreedt. Het vorige bestuur stapte ruim twee maanden geleden op, omdat en kele bestuursleden zakelijke Advertentie S C H 0 E N M Q D E belangen in het project hadden. Die 'belangenverstrengeling' zou een onoverkomelijk obsta kel vormen voor de redding van het project. De Euregiotuinen verkeren al geruime tijd in financiële nood, onder meer door het mislopen van diverse (Europese) subsi dies. De gemeenteraad van Sluis ging op 22 mei akkoord met een reddingsplan. Dit om vat de garantiestelling voor een lening van 750.000 euro en de aankoop van vijf hectare grond buiten het park van de stichting voor 300.000 euro. Beoogd bestuurslid F. van Don gen, oud-wethouder van Sluis- Aardenburg, hoopt met zijn vijf medebestuursleden zo spoedig mogelijk een compleet beeld te hebben van de financiële situa tie van de stichting en van de werkzaamheden die moeten worden verricht om de Euregio tuinen te kunnen openen. Zo moeten de toegangsweg en de parkeerplaats nog worden aan gelegd. Volgens Van Dongen is het zaak zo snel mogelijk weer vaart in het project te brengen, onder meer door het aanstellen van een projectmanager en het sa menstellen van een Raad van Toezicht. „De oorspronkelijke opzet van het park blijft ge handhaafd. Daarnaast denken we na over welke Zeeuws- Vlaamse grensoverschrijdende toeristische en educatieve ele menten aan het project kunnen worden toegevoegd. Het bezoe kerscentrum is in ieder geval al een grote stap in de goede rich ting", aldus Van Dongen. Over de opening van de Euregiotui nen kon hij nog geen uitspraak doen. door Harold de Puysseleijr en René Hoonhorst TERNEUZEN - Het fatsoene ren van het voormalige terrein van De Hoop aan de Kennedy- laan in Terneuzen duurt langer dan beloofd. De hijskraan die gisteren begon aan het oprui men van het puin moest na korte tijd stoppen, omdat de gemeen te geen rekening had gehouden met het broedseizoen. Op het braakliggende grasveld naast het kantoor van Water schap Zeeuws-Vlaanderen broeden nog karekieten, water- hoenen en meerkoeten. In over leg met de Algemene Inspectie Dienst (AID) zijn de werkzaam heden direct stopgezet, liet ge meentewoordvoerder D. Tim mer s gistermiddag weten. De gemeente had onlangs opdracht gegeven om het terrein op te rui men. Eventuele vervuiling blijft in de grond zitten totdat het ter rein wordt gebruikt voor be- drijfs- of andere ontwikkelin gen. Maar losliggend puin moet worden opgeruimd, zodat het verwilderde plantsoen kan wor den gemaaid. Daarnaast komt er een hekwerk rond het terrein om spelende kinderen voor ge varen te behoeden. Het college besloot tot die maat regelen op aandringen van het waterschap en een aantal om wonenden, die zich al jaren er geren aan de wildernis aan de rand van Terneuzen. Raadslid J. Jonkman vroeg vorige maand nog om het terrein aan te pak ken en werd op zijn wenken be diend. De ambtenaren op het gemeentehuis zijn wel op de hoogte van de Flora en Fauna wet, die maaien en andere werk zaamheden in broedgebieden verbiedt, maar wisten niet dat watervogels het De Hoop-ter- rein als broedplaats hadden uit gekozen. Omwonenden en na tuurbeschermers attendeerden de gemeente op de eieren van karekieten, meerkoeten en an dere vogels, waarna in overleg met de AID is besloten de werk zaamheden uit te stellen tot donderdag 17 juli als het broed seizoen officieel voorbij is, meldde Timmers. Voorzitter A. Paauwe van na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut bevestigt dat de vereniging in actie kwam na te lefoontjes van enkele veront ruste leden. „Ze gaan op deze manier wel erg rigoureus te werk", aldus Paauwe. „Als ze veertien dagen of drie weken wachten en daarna gewoon maaien, is er niets aan de hand. Ik ben blij te horen dat de AID heeft ingegrepen. De gemeente besloot gistermid dag inderdaad te handelen zoals Paauwe schetste. De schoon maak wordt nu -ook in verband met de bouwvakvakantie- een aantal weken verdaagd. SLUISKIL - Uit de voortuin van een woning aan de Ei landstraat in Sluiskil zijn woensdag tussen vijf uur en kwart over vijf drie tuinbeelden gestolen. Het gaat om een ste nen bankje met los daarop twee zittende figuren van een meisje en een j ongetjeDe beelden heb ben een gezamenlijke waarde van een paar honderd euro. f Advertentie ^fflnd-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, eten en varen Zat. 26 juli en 2 augustus Prijs 36,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 TERNEUZEN - Jongerencen trum Kalashnikov in Terneuzen heeft een kunstwerk met de titel Engagement gekregen van de Westdorpse kunstenaar Kaki Gaia-Dada. Het gaat om drie basaltblokken met de tekst 'Re- sist! Revolt! Fuck capitalism'. Kaki Gaia-Dada, pseudoniem van Rob van Bedaf ageert tegen het Amerikaanse neo-conser- vatisme. „De drie basaltblok ken vertegenwoordigen de on gebroken geest van verzet van een jonge, mondiale generatie, die onder de noemer Anti/An- ders-Globalisten protesteert tegen onder ander het imperia lisme van de grote industrielan den", laat hij weten. Jan des Bouvrie maakte van de voormalige opslagplaats voor aardappelen een luxe vakantiehuisje. door Euqène Verstraeten ZAAMSLAG - Het kleinste Jan des Bou vrie-huisje staat in de polder tussen Zaamslag en Terneuzen: op de boerderij van Ineke en Daan Dieleman aan de Ter- neuzensestraat (N61). Het woninkje is amper zesendertig vier kante meter groot, maar de bekende Ne derlandse ontwerper heeft er op onna volgbare wijze een hal, woonkamer, slaapkamer, badkamer, toilet en douche in gekregen. Plus nog eens een paar flin ke kledingkasten. Het tweepersoons huisje is deze week gereedgekomen en wordt verhuurd aan gasten die graag eens luxe op een boerderij willen logeren. De Orangerie heet het, met een knipoog naar het gebruik in het verleden. Oor spronkelijk werd het tegen een grote schuur aangeplakte en op het zuiden ge richte gebouwtje gebruikt als opslag plaats voor aardappelen. Het jonge poot- goed kon daar alvast voorkiemen, zodat de knollen later in de volle grond beter groeiden. „Tegenwoordig zijn er nieuwe technie ken die het voorkiemen van aardappelen overbodig maken", zegt Ineke Dieleman. „Het schuurtje werd al lang niet meer ge bruikt en was helemaal vervallen en ver waarloosd. Maar toch is het een van de mooiste plekjes op het erf, middenin de boomgaard. Misschien is het iets voor toeristen, dachten we." Het echtpaar Dieleman maakte kennis met het project 'Logeren in Zeeuwse sfe ren', waarbij de nadruk ligt op de wat luxere vormen van logies op de boerderij en raakte enthousiast. De zaak kwam in een stroomversnelling toen Jan des Bou vrie voor een lezing naar Terneuzen kwam. Iedereen kon via de Rabobank een idee indienen voor een verbouwing en dat van Ineke en Daan Dieleman werd uitgekozen om nader te worden uitge werkt. De tekening die Des Bouvrie op het podium van het Scheldetheater op het papier schetste hangt nu ingelijst op de fel-oranje muur die de entree van de rest van het minihuisje scheidt. Tijdens de verbouwing verliep de com municatie tussen de ontwerpstudio van Jan des Bouvrie en aannemer Zegers uit Zaamslag via tekeningen, foto's en tele foons. Medewerksters van Des Bouvrie kwamen deze week het eindresultaat aanschouwen en waren dik tevreden over het geleverde werk. Het huisje is precies zo geworden als Des Bouvrie het wilde. Hijzelf komt ook nog een keer kij ken, heeft hij beloofd. Deze week kwam alvast de Terneuzense gemeenteraad op foto Camile Schelstraete bezoek, tijdens een rondrit langs boerde rijen in de gemeente. In het huisje zijn typische stijlkenmer ken van Des Bouvrie verwerkt. De tinten zijn wit, zwart en grijs. De arduinen vloer loopt ook door naar het buitenterras en door de overwegend in glas uitgevoerde gevel ontstaat een wisselwerking tussen binnen en buiten. Het gebouwtje heeft zijn oude vorm zoveel mogelijk behou den en dus ook zijn oorspronkelijke uit straling. Binnen zijn aardige snufjes ver werkt zoals een kroonluchter die gehuld is in een half doorzichtige, spiegelende kunststof koker. De bank is uitschuif- baar tot bed, de poef kan niet alleen ge bruikt worden om te zitten, maar ook als bijzettafeltje en opbergplaats. En de wastafel biedt onbelemmerd uitzicht op de perenboomgaard. „Knap dat je dit zo kunt ontwerpen", vindt Ineke Dieleman. „Ik vind dit echt kunst. door René van Stee SLUIS - Als voorzitter en ver trouwenspersoon van zowel de raad als het college van B en W wil de nieuwe burgemeester van Sluis, Jaap Sala (54), niet de rol spelen van een kleurloze technocraat die zich verschuilt achter procedures en daarbij verwordt tot een visieloze fi guur die iedereen te vriend houdt. „Ik kies ervoor om op een onaf hankelijke, authentieke manier mijn visie en mening te geven over zich concreet aandienende vraagstukken. Vanwege de complexiteit in het dualisme zal Advertentie Onbetwist uw vijver-, aquariui. en terrariiimspecialist. pompen, filters etc. tot Voltaweg 33 Middelburg. Tel.: 0118-641344 www.vijverparadijs.nl ik daardoor regelmatig in een spagaat verkeren. Ik vraag u mij daar niet bij voorhand persoon lijk op af te rekenen, maar mij in die spagaat te willen zien als ie mand die zijn positie kiest van uit de belofte dat ik mij volledig zal inzetten voor de belangen van Sluis", zo sprak de kersver se burgemeester gistermiddag tijdens de installatievergade ring in de raadzaal van het Bel fort in Sluis. De bruggenbouwer, de burger vader die tussen de bevolking staat en de 'netwerker' die de vertrouwenscommissie zocht, lijkt te zijn gevonden. Om de be volking en de streek nog beter te leren kennen, wil de inmiddels in Waterlandkerkje woonachti ge Sala dat de negentien raads leden hem de komende maan den individueel een dagdeel op sleeptouw nemen. Ook is het zijn bedoeling om de modus te vinden waarbij enerzijds op hoofdlijnen wordt bestuurd en anderzijds de raadsleden de mogelijkheid wordt geboden hun achterbannen adequaat te bedienen. A. Rosendaal (Nieuw West) sprak namens de gemeenteraad de hoop uit dat Sala na de hec- tiek rond de herindeling en de invoering van de dualisme met veel creativiteit en energie de uitdagingen aangaat waar Sluis in tijden van verslechterende economie en krappe budgetten voor staat. Woorden van die strekking kwamen ook van wet houder J. Provoost. „Bedreigin gen voor de streek zijn er legio (waaronder het verdwijnen van de veerboot, het uitstel van de aanpassing van de N61de land bouw en visserij die onder druk staan, het wegvallen van het banktoerisme), maar gelukkig zijn er ook nog vele kansen. De grote projecten die we daartoe op stapel hebben staan om voor al het toerisme en recreatie een impuls te geven, moeten daar inhoud aan geven. Er zal lef voor nodig zijn om dit allemaal tot een goed einde te brengen." Sala zei die kansen te zien door met name de oude tegenstellin gen tussen de oude gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg te overbruggen en de sterke kanten van beide fusiegemeen ten centraal te stellen. Aan idee vorming, visie en plannen is vol gens de nieuwe burgemeester geen gebrek. „Ongeveer veertig procent van de bevolking vindt haar werkgelegenheid in de toe ristische sector, dus de econo mische en sociale belangen om deze plannen te realiseren zijn groot. Daarbij mag ook de agra rische sector niet worden verge ten. Een onderwerp waar ik mijn bijzondere aandacht aan wil besteden, is de grensover schrijdende samenwerking. Ook die biedt mogelijkheden. Ik zal daarom binnenkort initiatieven nemen om de sa menwerking met de Belgische buurgemeenten verder te ont wikkelen." door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst wil het tarief van een begrafenis en urnbijzetting fors verhogen tot 1750euro. De frac ties vinden dit belachelijk en eisen van het college dat de ver hoging van de lijkbezorgings- rechten over een paar jaar wordt uitgesmeerd. Het college van burgemeester en wethouders ziet zich genood zaakt de lijkbezorgingsrechten te verhogen omdat de tarieven absoluut niet meer in lijn lopen met de werkelijke kosten. Door de heffing te stellen op 1750 eu ro worden de kosten gedekt. In de nieuwe gemeente Hulst zijn vier gemeentelijke begraaf plaatsen: aan de Van der Mael- stedeweg en de Glacisweg in Hulst, aan de Dorpsstraat in Graauw en de Hulsterweg in Kloosterzande. De huidige ta rieven lopen zeer uiteen van 186,50 euro (Glacisweg en Dorpsstraat) tot 1.023 euro (Hulsterweg). Het college wil de tarieven nu gelijktrekken. Het grootste gedeelte van het tarief van 1750 euro gaat op aan onderhoud. Wethouder P. Wee- maes ife er trots op dat de ge meentelijke begraafplaatsen er zo mooi bijliggen.'„Dit was ook Voor het college een moeilijk voorstel, maar we hebben er be wust niet voor gekozen het on- derhoudsniveau terug te schroeven." Alle fracties waren echter fel tegen de plotse verho ging. „Dit kun je niet aan de mensen verkopen", zei F. de Vries van Progressief Hulst. Na mens Groot Hulst zei G. Naes- sens dat de verhoging nog wel te accepteren was, maar niet zó. „Dit is zomaar geen verhoging, dit is gigantisch", zei fractie voorzitter A. Roctus van Alge meen Belang.We zijn nu zowat de duurste Zeeuwse gemeente op dit gebied.Alle fracties stel den voor de verhoging gefaseerd door te voeren en pas in 2006 op het niveau van 1750 euro uit te komen. Weemaes ging ermee akkoord het voorstel terug te nemen en het aan te passen aan de wensen van de raad. Advertentie PZC KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Loco-burgemeester Provoost (links) hangt Jaap Sala de ambtsketen om. foto Camile Schelstraete SLUIS - Bruggenbouwen begint op jonge leeftijd. Onder dat motto had Jaap Sala als kersverse bur gemeester na afloop van de installatievergade ring in het Belfort een ongedwongen ontmoeting met 22 leerlingen van alle basisscholen in zijn nieuwe gemeente. In groepjes van drie of vier voltooiden zij een grote puzzel van de plattegrond van de gemeente. Iede re leerling legde een stukje met hierop zijn of haar woonplaats of omgeving. Sala vroeg elk van hen wat er nu zo leuk of bijzonder is aan hun dorp. Erik uit Eede wist te melden dat koningin Wilhel- mina na afloop van de Tweede Wereldoorlog in zijn woonplaats weer voor het eerst voet op Ne derlandse bodem zette. Van Anne uit Sint Kruis kreeg Sala een uitnodiging voor de 'hartstikke ge zellige kermis' op het dorp. Stefanie uit Oostburg was vooral te spreken over de leuke films die in het Ledeltheater worden vertoond. Haar plaatsgeno- te Nicky toonde zich uiterst tevreden met de leuke buren in de straat. Bert was vol lof over Breskens: de haven, de vismiene, de jachthaven, de vissers schepen; hij vond het allemaal even prachtig. Hierna liet Sala nog even een staaltje van zijn kwaliteiten als bruggenbouwer zien. Op de vraag uit welke plaats de kinderen nu eigenlijk kwa men, schreeuwden ze in eerste instantie om het hardst de naam van hun eigen dorp. Even later riepen ze onder de goedkeurende blik van de nieu we burgemeester in koor: „Sluis Als bestuurder sta je regel matig in de spotlights. De één zoekt het bewust op, de ander overkomt het. Zoals die wet houder van het Noord- Zeeuwse eiland. Toen hij de degens kruiste met 99 andere kandidaten in een televi siequiz, trof hem de twijfel achtige eer als enige een fout antwoord te geven. Dat het metaal kwik bij kamertem peratuur vloeibaar is, bleek gemeengoed onder zijn con currenten. De bewuste aflevering werd uitgezonden op een zomerse dag, waardoor slechts weini gen het gezien zullen hebben. Maar één volksvertegen woordiger had het zeker wel gezien. En die wreef hij het er bij de eerstvolgende vergade ring nog eens lekker in. Met een knipoog naar het spel- programma, vroeg hij de wethouder tijdens de vra genronde breed grijnzend: „Wilt u een moeilijke of een makkelijke vraag?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39