PZC Zorgen over bereik Omroep Zeeland Natuurorganisaties en visserij clubs praten over schelpdiervisserij Drie jaar cel geëist tegen drugsdealer Frisse wind door Vlissings stadhuis Goesenaren vervoeren zich graag per fiets Onderzoekers zien in de toekomst wel knelpunten ontstaan 14] weekenddiensten vrijdag 4 juli 2003 Nadelige gevolgen Transistorradio's Mandolines en gitaren Fietser loopt hersenletsel op Goese braderie begint rustig Vertegenwoordiging Tandartsen: Apotheken: Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: door Rolf Bosboom GOES - Goesenaren fietsen op vallend veel. Bijna eenderde (32,4 procent) van alle verplaat singen gebeurt per tweewieler. Dat is aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde (25,6 pro cent). Dat staat in het onderzoek dat het adviesbureau Ligter- moet en Louwerse heeft uitge voerd naar de totale verkeerssi tuatie in Goes. Het bureau heeft Goes vergele ken met andere Zeeuwse steden en met steden van vergelijkbare omvang elders in het land. De cij f ers in Middelburg en Vlissin- gen zijn vergelijkbaar met Goes; in Terneuzen, waar de auto gangbaarder is, wordt aanzien lijk minder gefietst (23,7 pro cent). Ook elders in het land ligt het fietsgebruik lager dan in Goes. Het openbaar vervoer speelt nauwelijks een rol in Zeeland. In Goes gaat het om twee pro cent van alle verplaatsingen. Ook het gebruik van de trein is naar verhouding minimaal: on geveer 2200 reizen op een dag, op een totaal van bijna 120.000. Het busvervoer is te verwaarlo zen. Gesprekken met dorps- en wijkverenigingen hebben de onderzoekers overigens geleerd dat het ontbreken van een bus verbinding of de kwaliteit van de bestaande verbinding niet als een probleem wordt ervaren. Over de fietsroutes in de stad is het bureau goed te spreken. Door de extra investeringen die de gemeente momenteel op het gebied van fietsbeleid doet, kan de situatie verder verbeteren. Dat geldt zeker voor de ver keersveiligheid, aangezien er in Goes relatief veel slachtoffers onder fietsers vallen. Voornaamste knelpunten zijn de verkeersaders rond de bin nenstad (Ringbaan, Oranjeweg, Patijnweg, A. Fokkerstraat, Middelburgsestraat, Van Hert- umweg, Fruitlaan, Buys Ballot straat). Zeventig procent van alle ongevallen met gewonden in de bebouwde kom vindt daar plaats, met voornamelijk fiet sers als slachtoffers. Bovendien vormen die wegen een forse barrière in de fietsrou tes tussen de buitenwijken en het centrum. Verkeer Goes stroomt goed door door Rolf Bosboom GOES - De verkeersproblemen in Goes vallen alleszins mee. Serieuze knel punten zijn pas te verwachten als het havenindustrieterrein wordt ontwik keld tot woongebied of als de Wester- schelde Containerterminal (WCT) wordt aangelegd. In dat laatste geval zou Goes aan de zuidoostkant een extra ontsluiting moeten krijgen. Tot die conclusies komt het adviesbu reau Ligtermoet Louwerse uit Gou da, dat in opdracht van de gemeente de totale verkeerssituatie in Goes heeft bestudeerd. De bevindingen vormen de bouwstenen voor het Gemeentelijk Verkeers- en Vervoersplan, waarvan de eerste versie eind dit jaar of begin vol gend jaar klaar moet zijn. Terwijl burgers de verkeerssituatie in Goes nogal eens als problematisch er varen, constateert het adviesbureau aan de hand van de feiten weinig echte knelpunten. Over het algemeen stroomt het verkeer goed door. In de spits zijn er wel wat lastige locaties, zo als bij afslag Goes-Zuid in de ochtend spits, maar dat zijn 'bijkans onvermij delijke en zeer aanvaardbare flessen halzen', aldus Ligtermoet Louwerse. Zelfs de vaak aangehaalde situatie in de Buys Ballotstraat mag, wat het bu reau betreft, niet worden overdreven. In 'extremere gevallen' loopt de reistijd voor automobilisten vijf a tien minuten op en dat is te overzien. Dat geldt ook voor de klachten over doorgaand (sluip)verkeer in Wilhelmi- nadorp, Wolphaartsdijk, Kattendijke en het Goese Meer. Die knelpunten zijn 'puur verkeerskundig beschouwd zeer beperkt'. De aantallen auto's zijn, voor Nederlandse begrippen, 'zeer gebrui kelijk en aanvaardbaar'. Het door gaand verkeer 'lijkt voor de bewoners vooral een verstoring van de anders aanwezige rust te betekenen', stellen de onderzoekers. In hoeverre de ge meente daaraan tegemoet moet komen, is een 'politieke zaak'. Echte problemen voor het verkeer in Goes ontstaan pas als de lokale knel punten elkaar gaan versterken. Dat wordt verwacht als het havenindu strieterrein een woonbestemming krijgt. De capaciteit van de Ringbaan- West wordt dan te klein, waardoor het verkeer vastloopt. Als de WCT doorgaat, komt de door stroming van het verkeer ook in de knel in de omgeving van de Van Hertumweg en de Buys Ballotstraat. De noodzaak van de aanleg van een extra ontsluiting van de stad aan de zuidoostkant wordt daarmee waarschijnlijk, volgens het bureau, dat daarvoor geen concrete lo catie noemt. De groei van de werkgelegenheid (met name in De Poel) heeft weinig nadelige gevolgen voor het verkeer in Goes, ze ker niet als er rotondes worden aange legd op de A. Fokkerstraat en de Nan- senbaan wordt verlengd tot de 's-Gra- venpolderseweg. De uitbreiding van het Stationspark verhoogt naar ver wachting wel de verkeersdruk op de Van Hertumweg, het Tiendenplein en de stoplichten bij de Deltaweg. De bereikbaarheid van de binnenstad noemen de onderzoekers 'over het alge meen uitstekend'. Soms is het zoeken naar een parkeerplek, maar een serieus probleem mag dat niet worden ge noemd. Wel zijn er enkele plaatsen waar auto's en wandelaars of fietsers elkaar in de weg zitten. Dat kan wor den verbeterd door parkeerlocaties meer te concentreren, wat zou moeten gebeuren op plaatsen direct aan een verkeersader. Om die reden raadt het adviesbureau het plan voor een par keerkelder bij de Oostwal, dat overi gens op de lange baan is geschoven, af. Die zou beter aan het begin van de A. Joachimikade kunnen komen. Het verkeersrapport wordt maandag 14 juli besproken in een extra vergade ring van de raadscommissie grondge bied. Deze bijeenkomst wordt gehou den in het stadhuis en begint om 19.30 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg wil dat minister Brink horst (Economische Zaken) maatregelen neemt om ervoor te zorgen dat Omroep Zeeland in de hele provincie goed te horen is via de ether. Nu is dat niet het geval. In delen van Vlissingen, Middel burg, Dishoek, Westkapelle, Sluis en Cadzand valt het bereik weg op transistor- en autora dio's. Omdat Omroep Zeeland fungeert als rampenzender bij calamiteiten, maakt Schouwe naar zich zorgen over de voor lichting aan burgers. Omroep Zeeland is sinds 1 no vember te beluisteren via één etherfrequentie, 87,9 FM. Voor die tijd had de zender drie fre quenties. „Dat was een grote vooruitgang", aldus directeur hoofdredacteur F. Feij van Om roep Zeeland, „want het was makkelijker te communiceren. Na enige aanloopproblemen van mensen die ons niet konden vinden, bleek dat er toch vrij hardnekkige klachten kwamen uit de rand van Walcheren, maar ook de binnenstad van Vlissingen en Middelburg. We hebben geconstateerd dat de eindsterkte van de etherfre quentie onvoldoende is." De regionale omroep is wel goed te beluisteren via dekabel, maar in delen van Zeeland niet of nauwelijks meer via de transis tor- of autoradio. Als de stroom uitvalt, kan dat leiden tot ge vaarlijke situaties, waarschuw de de Stichting Roos, de belan genbehartiger van de regionale omroepen onlangs. Het probleem doet zich naast Zeeland ook voor in Den Haag, het westen van Friesland en op Terschelling. Dat heeft niet al leen te maken met de nieuwe verdeling van de radiofrequen ties, maar ook met het feit dat de omroepen gedwongen zijn zwakkere signalen de ether in te zenden. Daardoor zijn de wat oudere transistorradio's niet meer te bereiken. De regionale1 omroepen hebben al aangeklopt bij het ministerie van Economische Zaken, dat de etherfrequenties verdeelt. In een commissie-vergadering van de Tweede Kamer is vervolgens besloten een speciale commissie opdracht te geven om een on derzoek in te stellen. „In principe", verklaart Feij, „moet Omroep Zeeland overal te ontvangen zijn. Dat staat ook in de wet." Zowel de televisie uitzendingen als de radio speelt een belangrijke rol in Zeeland bij de voorlichting van burgers in geval van calamiteiten. Be halve nieuwszender is Omroep Zeeland door de provincie aan gewezen als rampenzender. „We moeten ons", aldus Feij, „dan ook ernstig afvragen hoe het zal gaan ingeval van rampen. Het is absoluut waar dat sprake is van een gevaarlijke situatie." Burgemeester Schouwenaar heeft, naar aanleiding van vra gen van de fractie van Groen- Links, contact opgenomen met directeur-hoofdredacteur Feij van Omroep Zeeland. Die heeft de slechte etherontvangst be vestigd. Schouwenaar schrijft in zijn brief aan minister Brink horst 'zeer geschrokken' te zijn, Hij wil dat bewindsman maat regelen neemt die nodig zijn om de problemen met de ontvangst van Omroep Zeeland te verhel pen. KRUININGEN - Bij de repetitie van mandolineorkest Excelsior, die dinsdag wordt gehouden in Kruiningen, is iedereen wel kom. De groep heeft vorig jaar een promotieteam ingesteld en hoopt zo nieuwe leerlingen te interesseren voor mandoline en gitaar. Wie na het optreden on der de indruk is van deze instru menten kan zich opgeven voor lessen die Marina Eckhardt zal geven vanaf september. De re petitie vindt plaats om 19.00 uur in Ons dorpshuis aan de Berghoekstraat 3 in Kruinin gen. m ffy i Verkeer in de spits, ter hoogte van de bïü'g op de Ringbaan-West: lastig, maar bijkans onvermijdelijk en zeer aanvaardbaar, aldus de onderzoekers. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie A. Flikweert heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 42-jarige inwo ner van Terneuzen voor dealen in harddrugs en de uitvoer van cocaïne drie jaar cel. Een 40-jarige man uit Terneu zen hoorde voor zijn aandeel anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen een 56- jarige Terneuzenaar eiste de of ficier een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Flikweert zag de 42-jarige man als een tussen persoon, die in grote hoeveelhe den cocaïne en xtc-pillen han delde. Ook verdwenen flinke partijen coke richting België. Daarnaast werd 10 april dit jaar bij een huiszoeking 600 gram cocaïne en dertig xtc-pillen ge vonden. Drie kilo amfetamine had hij in de diepvriezer van zijn stiefvader, de 56-jarige Terneu zenaar, gelegd. Het kon volgens de officier haast niet anders of daar moest een grote leverancier achter zit ten. De naam weigerde de ver dachte te zeggen. „Ik kwam in een verkeerd milieu terecht. Ik ben onder druk gezet. Ik moest 's-HEER ABTSKERKE - Een achttienjarige fietser uit Kapel- Ie is woensdagavond ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding met een bestelauto in 's-Heer Abtskerke. De fietser werd met hersenletsel overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis. Diezelfde avond werd hij over gebracht naar het Dijkzigt zie kenhuis in Rotterdam. De be stelauto werd bestuurd door een 42-jarige man uit de gemeente Borsele. De politie tast nog in het duister over de exacte toe dracht. van mijn schuld afkomen." Hij ontkende de coke te hebben uit gevoerd, maar de Belgische af nemer getuigde het tegendeel. De portier van Belgische dan cings had een keer een kilo coke afgenomen voor de prijs van 25.000 euro. De harddrugs von den hun bestemming in het uit gaanscircuit: op feesten en in discotheeks in Zeeuws-Vlaan- deren en België. Daarbij lieten de jongste verdachten zich ook niet onbetuigd. Zij leverden ook aan elkaar. Uit het dossier bleek dat de 42- jarige verdachte behoorlijk ver slaafd was aan cocaïne..„Ik be loofde coke aan vrienden tegen een leuk prijsje. Op die manier kon ik in mijn verslaving voor zien." Hij gaf toe dat er hard drugs de grens overgingen, maar de hoeveelheden waren volgens hem beperkt. Bij hem werden ook nog een wapen, twee pistoolaanstekers en een traangasbusje aangetroffen. De oudste verdachte werd naast het bezit van xtc-pillen ook hennepteelt verweten. Hij zei de wiet als pijnbestrijding voor zijn ernstig zieke vrouw te heb ben gebruikt. Nadat zijn vrouw was overleden was hij doorge gaan met de hennepteelt. Het trio werd 10 april dit jaar aange houden. De officier maakte onderscheid in de eis, omdat de 42-jarige verdachte over een langere pe riode forse hoeveelheden in harddrugs had gedeald en uit gevoerd. Raadsman F. de Vleesschauwer stelde dat de verdovende mid delen die zijn 42-jarige cliënt bewaarde niet voor de handel waren bestemd. Ook zou de Ter neuzenaar het slachtoffer zijn geworden van het criminele cir cuit in Antwerpen. „Het is al leen de laatste twee jaar fout ge gaan." Raadsman M. Sul meen- dedatzijn40-j arige cliënt in be perkte kring had gedeald. „Zijn eigen drugsgebruik was exces sief." De rechtbank doet 16 juli uitspraak. VLISSINGEN - De volledige voorgevel van het Vlissingse stadhuis is gesloopt. Met zware drilboren werden gisteren de laatste stenen weggeslagen. Het nieuwe stadhuis krijgt een volledig glazen pui. Het ge bouw moet openheid uit gaan stralen. „Het werk ligt op schema. In het najaar van 2004 kan het stad huis weer open", verwacht N. Afman van de gemeente Vlis singen. Met de sloop van de voorgevel moet de ergste herrie voor om wonenden voorbij zijn. Vanaf begin dit jaar al wordenbinnen- en buitenwanden van het stad huis gesloopt. Ook de voormali ge publieke tribune moest met jekkers worden afgebroken. De voorgevel bestond uit dubbel metselwerk en een zware beton nen wand. Het gerenoveerde ge bouw krijgt een centrale balie en een overdekte met glas over kapte binnenplaats. GOES - Zeeuwse babbelaars, een biertje of een fles wijn, het was gisteren allemaal verkrijg baar op de braderie in Goes. Ook vandaag staan producten uit de eigen provincie er cen traal. De markt kwam gistermorgen rustig op gang. Ongeveer hon derd marktkooplieden prijzen er hun producten aan. Wie zijn geld liever in de zak houdt, kan terecht bij de kraam van het Zeeuwse amateur wijnmakers- gilde. Iedereen mag er gratis proeven. Ook de gebruikelijke koopwaar als boeken en kleding ontbreekt natuurlijk niet op de Grote Markt. Voor kinderen is er een draaimolen. Een aantal winkeliers in de binnenstad sluit aan bij de braderie met een kraam voor hun winkel. Van avond om zes uur is dit jaarlijk se evenement afgelopen. DEN HAAG - Visserij- en na tuurorganisaties zitten voor het eerst sinds jaren weer bij elkaar om te praten over de toekomst van de schelpdiervisserij in de Waddenzee en Oosterschelde. Ze zijn door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) samengebracht in een beleidsadviesgroep. Gisteren is de groep geïnstal leerd. Het samenbrengen van visserij en natuurclubs heeft alles te maken met het nieuwe beleid voor de schelpdiervisserij dat dit jaar moet worden geformu leerd. De beleidsadviesgroep gaat als klankbord fungeren. Mevrouw S. de Jong, oud-voor zitter van de Waddenadvies raad en burgemeester van het Groningse Leek, is aangesteld als onafhankelijk voorzitter. Het ministerie vond dat nodig om te voorkomen dat tegenstel lingen de discussies te veel gaan vertroebelen. De afgelopen ja ren hebben visserij- en natuur organisaties regelmatig met de koppen tegenover elkaar ge staan. De producentenorganisaties van de mosselcultuur en kok kelvisserij laten zich in de beleidsadviesgroep vertegen woordigen door hun voorzit ters, T. Verbree (burgemeester van Reimerswaal) en D. Luteijn (directeur Delta). Verder heb ben het Productschap Vis, de Waddenvereniging (directeur H. Revier), Vogelbescherming Nederland en Natuurmonu menten zitting in het adviesor gaan. Het eerste belangrijke moment in de discussie over de toekomst van de schelpdiervisserij is de presentatie eind juli van de sa menvatting van de evaluatie van het sinds 1993 gevoerde be leid. In dat stuk komen de hoofdconclusies. In september verschijnt het wetenschappelij ke eindrapport. Verschillende regiobijeenkomsten staan voor augustus en september op het programma, onder meer in Yerseke. Eind dit jaar is het de beurt aan de Tweede Kamer. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie voor de mosselcultuur hoopt dat het nieuwe beleid er in elk geval toe zal leiden dat de schelpdier sector meer armslag krijgt in de nu gedeeltelijk gesloten Wad denzee. Het oude beleid heeft de visserij in zijn visie in een keurs lijf gedrukt, waardoor vooral de laatste jaren onnodig veel mos selzaad verloren is gegaan door stormen. „Ook vogels hebben daar niets meer aan." Zeker zoveel waarde hecht Van Geesbergen aan acceptatie van het beleid door natuurorganisa ties. Dat is in het verleden niet gebeurd. Waddenvereniging en Vogelbescherming Nederland stapten keer op keer (tevergeefs) naar de rechter om vergunnin gen voor de kokkelvisserij aan te vechten. Van Geesbergen: Het zou mij een lief ding waard zijn als ze straks minimaal res pect opbrengen voor de politie ke besluitvorming." Het Vlissingse stadhuis in de steigers foto Ruben Oreel zaterdag 5 en zondag 6 juli 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Voor geheel Schouwen-Duive- land: Huisartsenpost Schouwen- Duiveland Kon. Gustaafweg 2 Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen) A. Broere, Meekrabstraat7, Brouwersha ven, tel. (0111) 695555. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36