PZC PZC Brouwershaven knokt voor pinautomaat Badpaviljoen in Domburg mag niet verder verpauperen 13 Twaalf jaar geëist voor moordaanslag Ouddorp Concert op beiaard van de Lange Jan Dol-Fijn bereidt zich voor op subsidieloze periode na september 2005 Bouwvergunning appartementen Vodafone wil mast bij Noordgouwe Winkeldieven in de kraag gevat Verdachte moord naar PBC Inbraak bedrijfspand Gewonde bij botsing in Nieuwdorp agenda Waterschap blijft bij beleid meidoorns vrijdag 4 juli 2003 Mobieltje Tien jaar Landschap Strijd Buren Einddatum van onze regioredactie ROTTERDAM - Tegen de 60-ja- rige verdachte van een mislukte moordaanslag in Ouddorp, is twaalf jaar celstraf geëist. Offi cier van justitie M. Bode acht bewezen dat de in Hongarije woonachtige Nederlander vorig jaar naar Ouddorp reed om daar op 21 maart de ex-man van zijn zus dood te schieten. Wonderwel overleefde de man de aanslag. Volgens de advocaat van de verdachte is de strafeis 'buiten alle proporties' omdat het gaat om een mislukte aan slag. De raadsman suggereerde gisteren dat het slachtoffer de verdachte valselijk heeft be schuldigd om de familie van zijn ex-vrouw een hak te zetten. De verdachte heeft altijd ont kend. Tussen 2 0 en 2 2 maart was hij, zo luidt zijn verklaring, in Poroszlo in Hongarije. Uit pas poortscans blijkt echter dat hij op 20 maart om 5.38 uur bij grensovergang Hegyeshalom het land verliet en op 22 maart om 11.25 uur weer in reisde. Vol gens de verdediging zijn deze gegevens niet betrouwbaar. Gisteren presenteerde de offi cier van justitie nieuwe Hon gaarse telefoongegevens. Hier uit blijkt dat op 22 maart een telefoonmast bij de grensover gang 'aanstraalde' op de mobie le telefoon van de verdachte. Voor de rechtbank vertelde de verdachte dat hij op 22 maart met drie Zeeuwen naar het grensgebied was gereden, om dat zij daar een stukje grond wilde kopen. De periode voorafgaand aan de tragedie leefde het slachtoffer op voet van oorlog met zijn ex. De vrouw was een relatie aange gaan met de leraar van zijn kin deren. Voor zijn zoon van 13 was dit onverteerbaar, waarop de kinderrechter besloot dat de jongen na de scheiding bij zijn vader mocht blijven wonen. Op het moment van de aanslag was het jongetje niet thuis. Zwembad bedenkt toekomstplan door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Stichting Dol-Fijn werkt aan een meerja- renprognose en een beleidsplan voor het Nieuwerkerkse zwem bad Dol-Fijn. Eind augustus gaat de stichting om tafel met wethouder sportzaken van de gemeente Schouwen-Duive- land J. van Felius. Inzet van het gesprek is voortzetting van de gemeentelijke subsidie. De stichting hoopt voor het ein de van het jaar meer duidelijk heid te hebben over de toe komst. Zwembad Dol-Fijn is sinds 2000 de verantwoordelijkheid van de Stichting Dol-Fijn. De stichting nam het zwembad over van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Aanvankelijk dreigde sluiting, maar de Nieuwerkerkers wisten 'hun' zwembad te redden. Uiteinde lijk besloot de gemeenteraad de Stichting Dol-Fijn in de eerste vijf jaar van haar bestaan - tot september 2005 - financieel te steunen. De stichting zet alles op alles om de toekomst van het zwembad veilig te stellen. Zonder financi ële steun, zegt het stichtingsbe stuur, is het gewoon einde ver haal. Terwijl het juist zo goed gaat met het zwembad. Volgens secretaris C. Bax van de Stich ting Dol-Fijn zit er nog steeds een stijgende lijn in het aantal bezoekers. Vorig jaar kon men de vijfentwintigste bezoekers verwelkomen en Bax verwacht dat het zwembad dit jaar boven die 25.000 bezoekers uit gaat komen. ,,We zitten nu al op ruim 800 bezoekers meer dan vorig jaar om deze tijd." Dol-Fijn doet er alles aan het succes vast te houden en verder uit te bouwen. Schoolzwemmen is een belangrijke factor, maar daarnaast wordt aan de weg ge timmerd met fitness, aquaro- bics, zwemmen voor ouderen en evenementen als disco-zwem men en oliebollen-zwemmen. Zo'n zeventig vrijwilligers zet ten zich in voor het dagelijkse reilen en zeilen van het zwem bad. Bax: „Wij zijn er als stichting van overtuigd dat Dol-Fijn le vensvatbaar is en in een behoef te voorziet. Dol-Fijn heeft ook te maken met de leefbaarheid in het dorp. Daarom hopen we ook de gemeenteraad zover te krij gen dat ze hun eerder genomen besluit ons tot 2005 te subsidië ren heroverwegen. We zijn ook zeker van plan de politieke frac ties te gaan benaderen om hen om steun te vragen." De Stichting Dol-Fijn wil ze kerheid. Niet alleen voorde kor te, maar juist ook voor de lange termijn. Bax: „Liefst willen we voor tien jaar zekerheid. Wat dat betreft zetten we hoog in, maar dat moet ook wel want we hebben wel twee mensen op de loonlijst van Dol- Fijn. Die willen ook graag weten waar ze na 2005 aan toe zijn." Wethouder sportzaken J. van Felius zegt begrip te hebben voor de wensen van de stichting en bewondering voor de inzet van de vrijwilligers maar zegt desalniettemin maar nog geen beloftes te kunnen doen. Het college is, stelt hij, gehouden aan het raadsbesluit voor subsi diëring tot 2 0 0 5Wil de raad dat besluit heroverwegen dan zul len er politieke keuzes gemaakt moeten worden. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse woningbouwcor poratie Zeeuwland heeft van de gemeente Schouwen-Duive- land vergunning gekregen voor de bouw van zeventien appar tementen voor senioren. De woningbouwcorporatie wil deze bouwen aan de De Brauwstraat in de Zierikzeese wijk Malta. Zeeuwland hoopt snel met de bouw te kunnen beginnen. De bouwtijd zal naar verwachting een jaar zijn. NOORDGOUWE - VodafoneLibertel BV heeft bij de gemeen te Schouwen-Duiveland vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een GSM-zendmast plus grondapparatuur aan het Oosterweegje bij Noordgouwe. De gemeente moet nog een besluit nemen over de aanvraag. Elders op het eiland staat al geruime tijd een zonder bouwvergunning opgerichte zend mast. De gemeente is er nog niet in geslaagd dit illegale bouwsel weg te krijgen. ZIERIKZEE - Een 26-jarige man uit Uithuizen en een 17-ja- rige Schouwen-Duivelander zijn woensdagmiddag door de politie in de kraag gevat wegens winkeldiefstal. De mannen hadden dinsdagmiddag bij een electronicawinkel in Zierik- zee een autoradio met een waarde van enkele honderden eu ro's gestolen. Ze waren zo onvoorzichtig een dag na de diefstal dezelfde winkels nogmaals te bezoeken. Een medewerker van de win kel herkende het tweetal, alarmeerde de politie en achter volgde de twee tot in het centrum van de stad waarna zij door de politie werden aangehouden. MIDDELBURG - De 18-j arige verdachte van het om het leven brengen en verkrachten van de 80-jarige J. Serné-Dooms uit Sint Philipsland wordt op last van de Middelburgse recht bank nader onderzocht in het Pieter Baan Centrum. De buur jongen van het slachtoffer wordt door het Openbaar Ministe rie doodslag en verkrachting verweten. Officier van justitie A. Flikweert stelde gisteren opname in het PBC noodzakelijk te vinden. Verder moet het onderzoek van de gedragsdeskundigen uitwijzen in hoeverre hij toereke ningsvatbaar is geweest tijdens het plegen van de daad. Raadsman D. Olie sloot zich aan bij het verzoek van de officier. De weduwe werd op 7 december vorig jaar dood in haar woning aangetroffen. Daarbij zou fors geweld zijn toe gepast. Twee weken geleden bracht het OM de dagvaarding uit. Daaruit bleek dat hij naast doodslag ook van verkrachting wordt beschuldigd. Bij het voorlezen van de dagvaarding door de officier schudde de verdachte het hoofd. De inhoudelijke behandeling van de zaak zal naar verwach ting pas eind van het jaar plaats kunnen vinden. Dat heeft te maken met de patiëntenwachtlijst van drie maanden bij het PBC. GOES - Uit een bedrijf in de Spiegelstraat in Goes is gisteren morgen computerapparatuur gestolen met een waarde van honderden euro's. Ook een geldbedrag werd meegenomen. Het pand vertoonde geen braaksporen. NIEUWDORP - Bij een aanrij ding tussen twee auto's op de Sloeweg in Nieuwdorp, is gis termorgen rond acht uur een Belgische automobilist (28) uit Kortrijk gewond geraakt. Na het verlaten van de Wester- scheldetunnel botste hij tegen dc auto van een man uit Yerseke (49). Door de klap kwam de auto van de Belgische bestuurder tot stilstand tegen een lantaarn paal. Hij is overgebracht naar hetziekenhuis in Vlissingen met een gebroken arm, kneuzingen en snijwonden. Beiden ver klaarden aan de politie dat zij groen licht hadden. De auto's raakten geheel vernield. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Sint-Nicolaaskerk, 20.15 uur: Russian Virtuosity, concert Het Zeeuws Orkest; DREISCHOR - Hervormde kerk, 20.00 uur: Zomerconcert panfluitiste Noortje Middelkoop en organist Martin Mans; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur: Zo meravondconcert Luctor et Emergo; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden is niet van plan het meidoornbeleid te herzien. Het dagelijks bestuur van het waterschap reageert op een uitspraak van het Middel burgs college. B en W willen niet meewerken aan het verzoek van het waterschap om meidoorns in Nieuw- en Sint Joosland te Het waterschap wil geen mei doorns toestaan binnen een afstand van 5 0 0 meter van f ruit- teeltbedrijven en of boomkwe kerijen. De meidoorn kan bac- terievuur overdragen op andere bomen. „En als er eenmaal een infectie van bacterievuur is, worden bomen in de omge ving razendsnel aangetast en ziek." Het bestuur van het schap heeft voor preventief rooien gekozen. „Er had besloten kunnen wor den dat we pas zouden rooien als een meidoorn ziek was. Maar het gevaar op snelle versprei ding is te groot, vindt het be stuur." Volgens Van de Hoef komt de ziekte een aantal keren per jaar voor. „Maar dan heb ik het over Zuid-Beveland." Hij beklemtoont dat het verlies aan meidoorns op andere plaat sen op Walcheren wordt goed gemaakt. „Meidoorns horen bij het Wal- cherse landschap. We zullen ze in de wegbeplantingen terug la ten komen." Gezonde mei doorns die in een cirkel van 500 tot 1000 meter van een fruit- teeltbedrijf staan, worden niet omgekapt. Nieuwe bomen wor den buiten de cirkel van 1000 meter geplant. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De be woners en ondernemers van Brouwershaven stellen alles in het werk om hun pinautomaat op de Markt in de stad te be houden. Het onderbrengen van de f lappentap in een huisje bij de telefooncellen vraagt echter het nodige doorzet tingsvermogen, omdat de ge meente Schouwen-Duiveland hoge welstandseisen stelt aan het optrekje. Tot voor kort was de pinauto maat gewoon gevestigd bij het kantoorpand van de Rabo bank aan de Markt. Maar sinds dit kantoor vorig jaar gesloten is, wordt gezocht naar een nieuwe plek. Aanvankelijk door de bank zelf. Onder meer uit veiligheidsoverwegingen zit geen van de winkeliers ech ter te wachten op pinnend pu bliek in zijn pand. De bouw van een aparte 'pinbox' op het centrale stadsplein stuitte op bezwaren van de gemeente, die liever de geldmachine bij de nieuwe j achthaven wil bou wen dan op de historische markt. Maar zowel de Ondernemers vereniging Brouwershaven als de bewoners zien die plek niet zitten. „Voor de oudere bewo ners is dat te ver lopen en in de winter is de veiligheid daar nul komma nul", legt verenigings secretaris M. van der Wekken uit. Daarom is bedacht een ge bouwtje neer te zetten in de vorm van de oude weeghuis, dat past in het oude stadsbeeld van Brouwershaven. De pin automaat, maar ook bijvoor beeld de informatiezuil van de VVV, zou daar in onderge De enige pinautomaat van Brouwershaven is tij delijk ondergebracht in een container op de Markt. foto Marijke Folkertsma bracht kunnen worden. Vol gens bestuurslid J. van Beve- ren zal op verzoek van de ge meentelijke welstandscom missie een stedenbouwkundi ge naar dit plan kijken. Of de gemeente aan dit plan zal meewerken, valt echter nog te bezien. Volgens ge meentelijk monumentenspe cialist W. Lievense is de komst van deze pinbox op de Markt namelijk niet mogelijk om twee redenen. Ten eerste past het gebouwtje niet in het gel dende bestemmingsplan. Daarnaast is het centrum van Brouwershaven beschermd stadsgezicht. De moderne pin box past daar niet in. De Rabo bank is daarom volgens Lie vense geadviseerd een plek bij de jachthaven te zoeken. Bankdirectrice F. Padmos stelt dat dat advies inmiddels is op gevolgd en een vergunning aanvraag voor de pinbox aan de haven is ingediend. Daarmee is wat Padmos be treft echter de strijd voor de pinbox op de Marlet niet ge streden. Mocht de onderne mersvereniging erin slagen hiervoor toestemming van de gemeente te krijgen, dan zal de Rabobank dit plan alsnog steunen. „Wij werken daar ook aan mee. Wij willen voor de pinbox een zo gunstig mogelij ke locatie voor alle partijen." Tot de komst van de nieuwe flappentap zit Brouwershaven in ieder geval niet zonder geld automaat. Gedurende de zo mermaanden is de zogeheten 'Moby Dick' op de Markt neer gezet. Na het seizoen verhuist de automaat naar binnen, naar supermarkt Meermarkt. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re en projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker kijken wat ze kunnen doen om het Badpa viljoen in Domburg de winter door te laten komen. Dat zei wethouder J. Bostelaar gisteren na afloop van een gesprek met de projectontwikkelaar over de gevolgen van de beslissing van de Raad van State. De Raad heeft woensdag beslist dat de verbouwing en restaura tie van het Badpaviljoen te ko lossaal is en dat de plannen dus niet mogen doorgaan. Dat bete kent dat het zwaar verpauperde monumentale pand voorlopig niet gerestaureerd kan worden. Bovendien moest de projectont wikkelaar voor het einde van dit jaar met de werkzaamheden be ginnen om de eerder uitgestelde rijksbijdrage van 800.000 euro te krijgen. Zonder dat bedrag kan het gebouw niet verbouwd worden, zegt Van Garderen en Dekker. „Het belangrijkste op dit mo ment is het tegengaan van de verdere verpaupering", zegt Bostelaar. „Ik heb met de pro jectontwikkelaars gepraat over hoe dat kan worden aangepakt. Daarover kan ik op dit moment nog niks zeggen. De ideeën die we hebben, zullen we ambtelijk heel goed laten toetsen. Want we denken toch dat de familie Helb, de buren van het Badpaviljoen, processen zullen blijven aan spannen als dat mogelijk is. Maar het plan aanpassen zodat het complex veel kleiner wordt, wat de Raad van State en de familie Helb voorstellen, is niet mogelijk. De verbouwing en de restauratie zijn dan niet meer rendabel", aldus de wethou der. Ook gaan de gemeente en Van Garderen en Dekker opnieuw in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg om te kijken of de zogenoemde Kanjersubsi die van 800.000 euro nog een keer kan worden verlengd. „Ik weet niet precies hoe dat gaat en wat de kansen zijn, maar toch denk ik dat dit best mogelijk moet zijn." Eén ding heeft Bostelaar nog steeds helder voor ogen: „Het Badpaviljoen wordt niet over geleverd aan de natuur. Zover laat ik het als wethouder niet komen." De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Amersfoort houdt de verwikkelingen rond het Badpaviljoen nauwlettend in de gaten. Tussen de Rijks dienst en de gemeente Veere is ook al contact geweest, laat woordvoerder B. de Vries weten. De gemeente Veere heeft vol gens hem kenbaar gemaakt 'de wens' te hebben in december met de restauratie van de monu- mentenpand te beginnen. Voor de rijkssubsidie is er dan geen vuiltje aan de lucht, concludeert hij. En ook al wordt de eindda tum voor de rijksbijdrage van 1 januari 2004 overschreden, dan voorziet De Vries niet dat de subsidie vervalt. „Ik kan daarop geen hard antwoord geven, maar 1 januari 2004 is nooit als absolute einddatum aange merkt." MIDDELBURG - Dirk S. Don ker, beiaardier te Sneek, geeft dinsdagavond een concert op de beiaard van de Lange Jan in Middelburg. Het programma is die avond op diverse plaatsen rond de toren te vinden. De be speling duurt van kwart voor zeven tot kwart voor acht. De beste luisterplaatsen zijn de kruidentuin (Kloostergang) van het Abdijcomplex, het Abdijp lein en het terras van Desafina- do. Donker studeerde orgel bij IJ. S. Rusticus, Piet Post en Stoffel van Viegen en beiaard bij Leen 't Hart en Peter Bakker. Hij behaalde het einddiploma Con servatorium voor orgel. Hij won diverse internationale muziek prijzen en tevens de 'Prix d'exellence' voor beiaard. We gens zijn verdiensten voor de Franse orgelkunst werd hij in 1993 onderscheiden met de zil veren medaille van de Société Académique te Parijs. Dol-Fijn organiseert onder meer evenementen als oliebollenzwemmen en open dagen om de bezoekerscijfers hoog te houden, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35