11 Het swingende geheim van Omanae Zicht op bouwlocatie hospice Zierikzee 11 Project loopbaanadviseurs heeft zichzelf bewezen Toekomst peuterzalen Zierikzee veiliggesteld 70% KORTING Tien bedden verpleeghuis op leegstaande verdieping Makkelijke vraag 0800 - 0231 231 (GRATIS) van de reepe zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 4 juli 2003 iwMilight cruises het Veerse Meer Boogerd (D66) vreest voor teloorgang van platteland Bureaucratie Opwaardering Somber Concentratie ..- - - - Belangrijk Profiteren Geen meerwaarde PALLETVERKOOP PRUIMING Afdeling Cornelia naar ziekenhuis door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het verpleeghuis Cornelia begint mogelijk nog dit jaar een revalidatie-af deling in het naastgelegen ziekenhuis in Zierikzee. Het gaat om tien bedden voor patiënten die in Goes een orthopedische in greep hebben ondergaan. Tege lijkertijd verplaatst het ver pleeghuis de dagbehandeling. De faciliteiten worden onderge bracht op de leegstaande twee de verdieping van het hospi taalgebouw. De Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen (SOR) en het manage ment van de zorgkoepel Arcus Schouwen-Duiveland voeren eind deze maand afrondende besprekingen over de samen werking. Volgens locatiemana ger J. Heshof van Cornelia en ziekenhuisdirecteur J. Broertjes liggen de contracten klaar voor ondertekening. Heshof ziet de stap vooral als een 'zeer welko me uitbreiding van de verpleeg- huisgerelateerde zorg', die helpt de wachtlijsten op dit gebied te bekorten. De capaciteit van de Cornelia groeit daarmee uit tot honderd zestig bedden. „Het is een ver dieping en verbreding van onze functie." Broertjes beschouwt de overeenkomst in eerste in stantie als een buitenkans om patiënten uit het ziekenhuis in Goes versnelt aan het revalide- Advertentie ^ffind-vaartochten op de ^Mady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, eten en varen Zat. 26 juli en 2 augustus Prijs 36,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 TERNEUZEN - De Zeeuwse eu roparlementariër J. Boogerd- Quaak (D66) vreest dat de ont wikkeling van plattelandsre gio's in Nederland in de proble men komt door het nieuwe landbouwakkoord dat vorige week tot stand is gekomen. Ze stelde dit gisteren tijdens de zit ting van het Europees parle ment in Straatsburg. „In het licht van de uitbreiding van de Europese Unie is het goed dat er een nieuw land bouwakkoord ligt, maar het mag echter niet zo zijn dat er on voldoende hulp is voor de om schakeling op het platteland naar nieuwe bronnen van in komstenbronnen", voerde de landbouwspecialiste aan. Boo gerd pleitte voorts voor het in voeren van een criterium in de nieuwe verordening platte landsontwikkeling, waardoor regio's alsnog kunnen rekenen op voldoende middelen om de omschaling naar andere inkom stenbronnen dan de pure agra rische bedrijfsvoering zoals zorgboerderijen, biologische landbouw en culturele manifes taties. Een extra bron van zorg is vol gens Boogerd de wijze waarop de Nederlandse overheid om gaat met de Europese subsidie gelden. „Met nog minder geld uit Brus sel moet het snel afgelopen zijn met de overbodige bureaucra tie. Als de Nedérlandse over heid de schaarse middelen niet adequaat gebruikt zal de om schakeling naar nieuwe dien sten op de tocht komen te staan", aldus Boogerd. Volgens de D66-politici uit Zaamslag ontbreekt momenteel in Den Haag een duidelijke visie op de toekomst van plattelandsre gio's. „Dat kan niet langer", vindt ze. ren te krijgen in hun eigen om geving. Een verblijf op de revalidatie- afdeling is verbonden aan een maximum van drie maanden, legt Heshof de intentie uit. Na die tijd is de patiënt aangewe zen op thuiszorg of volgt plaat sing in het verpleeghuis danwel één van de zorgcentra. Leeftij den zijn daarbij niet maatge vend. Dat geldt wel voor een zogeheten verpleeghuisindica tie. Wethouder A. van der Wouden (PvdA, volksgezondheid) is blij dat de lang besproken samen werking nu daadwerkelijk vorm wordt gegeven. Hij ziet de uitbreiding van de verpleeg huisbedden als één van de scha mele resultaten van de moeiza me onderhandelingen met de Rijksoverheid voor opwaarde ring van het functioneel uitge klede ziekenhuis. Beloften van het Ministerie voor Volksge zondheid over extra geld en voorzieningen zijn nog steeds niet gestand gedaan. Van der Wouden heeft er een hard hoofd in dat de opvolger van CD A-mi nister De Geus, de WD'er Hoo- gervorst, de oude afspraken als- De verhuizing van de dagbesteding en revalidatie uit de Cornelia naar het ziekenhuis biedt mogelijkhe den om de leefruimte in het verpleeghuis te vergroten. foto Marijke Folkertsma nog nakomt. Hij baseert zich daarbij op de ingrijpende bezui nigingsoperatie van dit kabinet. „Geef mij binnen dat kader één reden om aan te nemen dat er nu wel extra geld op tafel komt." Dat geld is onder meer nodig voor uitbreiding van het aantal huisartsen op de centrale post in het ziekenhuis, een extra ambu lancepost op de kop van Schou wen. Broertjes deelt de scepsis van de wethouder. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de revalidatie- afdeling wordt uitgebreid met vijf bedden van meer algemene aard. Daarbij gaat het om het aansterken van ziekenhuispati ënten die medisch geen direct ri sico meer lopen. Met Arcus wordt gesproken over de verde re invulling van de tweede ver dieping, maar wie dat gaat be talen is door de huidige bezuini gingen alleen maar onduidelij ker geworden. Broertjes: „Ik ben daar zeer somber over." De Oosterschei - deziekenhuizen moeten dit jaar met terugwerkende kracht van af 1 januari acht procent van hun totale budget inleveren. Voor het uitgezette beleid voor Zierikzee verandert dat echter niets, zegt de directeur. De ope ning van de regionaal oogcen trum in het ziekenhuisgebouw januari volgend jaar gaat ge woon door. In oktober beginnen daartoe de verbouwingen. Be keken wordt 'voorzichtig' of de dagbehandeling kan worden uitgebreid met een meerdaags verblijf, aldus Broertjes. „We nemen voorlopig hele kleine stapjes. Ik wil niets beloven wat ik niet kan waarmaken. Dat laat ik aan politici over." De leerlingen van de basisscholen in Ouwerkerk en Noordgouwe onthullen dansend het geheim van het ontstaan van de wereld. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon OUWERKERK - Een groter po dium hadden zij zich niet kun nen wensen voor hun première. En ondanks de enorme leegte hebben ze amper last van plan kenkoorts. De leerlingen van de openbare basisscholen 't Stoof je in Ouwerkerk en De Spring plank in Noordgouwe klimmen zonder blikken of blozen op één van de caissons. En laten dan send en swingend het ontstaan van de wereld zien. Het is het verhaal van de 'opper ste oppergodin Omanae' vertelt de speaker het publiek. Eens in de honderd jaar vertelt Omanae aan een uitverkoren groepje mensen het verhaal van de we reld. Van de vier elementen water, lucht, vuur en aarde. De ouders, broers en zusjes en grootouders van de scholieren zijn deze keer de gelukkigen. De 'Lilifrutters' leiden hen langs het decor op en rond de caissons bij Ouwerkerk en wijden hen in dit swingende geheim in. Het verhaal, dat door de scho lieren met dans en muziek wordt verteld, is bedacht door Mariek de Baere en Anne-Lijke van de Elshout van de Rotterdamse Dansacademie. Bij wijze van korte stage zijn de tweedejaars studenten deze week drie dagen lang met de kinderen bezig ge weest dansen in te studeren en kostuums te maken. Al jaren trekken de studenten hiervoor naar Schouwen-Duiveland in plaats van een Rotterdamse ba sisschool te kiezen. Docente Birgit Haberkamp legt uit dat de Schouwse scholen precies ge noeg leerlingen tellen: alle klas sen kunnen meedoen en voor de studenten blijven de groepjes kinderen overzichtelijk genoeg om prettig les te geven. Want dat dansles geven valt niet altijd mee, weet Tracy Pietersz inmiddels. Boordevol plannen naar Ouwerkerk afgereisd ont dekt ze al snel dat kleuters niet al te lang de aandacht bij één onderwerp kunnen houden. „Je plant zoveel dingen: les geven, repeteren...maar die kinderen moeten ook nog heel veel spe len." Zij geeft toe dat de afgelo pen dagen wat dat betreft ook heel leerzaam voor haar zijn ge weest. Het goede gevoel over heerst vooral ook omdat de kin deren 'heel enthousiast' waren. Dat enthousiasme was gisteren van de kleutergezichtjes af te le zen toen zij hun waterdans mochten tonen. Terwijl een deel Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Gerard Montsma VLISSINGEN - Voor de 19-ja- rige Bennie Franken uit Vlissin- gen was het niet bepaald de weg van de minste weerstand. Na het behalen van zijn mavo-diploma ging hij maar een vak leren. „Ik wist wel dat ik meer in mijn mars had, het kwam er alleen niet uit." De loopbaanadviseur zette hem weer op de rails. Gis teren nam Bennie uiteindelijk zijn havo-diploma in ontvangst. „Een hoogtepunt in mijn leven. Maar zonder alle steun had ik dat nooit kunnen bereiken." De problemen begonnen toen zijn moeder opnieuw ging scheiden. Bennie bleef zitten in de vierde klas van de havo en smeet zijn schooltas in de kast. „Ik moest mezelf echt weer her vinden. Dat was ongelooflijk zwaar." Bennie overwoog een mbo-opleiding te volgen, maar wist niet welke het beste bij hem zou passen. Zijn keuze viel uit eindelijk op het halen van zijn mavo-diploma. Het jaar daarop begon hij met een opleiding voor elektromonteur bij Fokker in Woensdrecht. „Na een proeftijd van twee maanden had ik het daar wel gezien. Ik wilde in mijn leven meer bereiken dan altijd maar draadjes aan elkaar vast maken. Ze wilden mij daar graag houden, maar het was niets voor mij." Via de spijbelcontroleur van zijn oude school, de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen, werd Ben nie in contact gebracht met de Walcherse loopbaanadviseur Max de Rave. Bennie: „We heb ben heel veel met elkaar bespro ken. Hij vond het beter dat ik de havo ging afmaken, maar ik wilde niet in een klas zitten met leerlingen die veel jonger waren dan ik. Hij heeft mij toen de Dag- en Avondschool aangera den van het ROC. Ik kon daar een jaar inhalen en tegelijk mijn eindexamen doen. De lessen waren meestal overdag. Ik kon daarnaast dus gewoon een beet je blijven werken. De school was best intensief. Hier doen we drie hoofdstukken in een les. Op mijn oude school deden we drie lessen over één hoofdstuk." Volgens De Rave onderstrepen de goede prestaties van Bennie nog eens het belang van een goe de begeleiding. „Het project Loopbaanadviseurs is een pilot van het Ministerie van Onder wij s en is in de praktijk zeer suc cesvol gebleken. Het Rijk stopt echter met de financiering van het project. We gaan nu kijken of we dit op eigen kracht kun nen blijven doen." Het voorstel van de drie Wal cherse gemeenten om het ko mende jaar de financiering van het project over te nemen, wordt deze maand besproken. Volgens De Rave hoeft dat niet al te veel problemen op te leveren „Het belangrijkste is dat we de me- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het voortbestaan van de peuterspeelzalen van het Leger des Heils in Zierikzee is gegarandeerd. De directie voor Zuid-West Nederland heeft gis teren op hoofdlijnen een ak koord bereikt met de gemeente Schouwen-Duiveland over sa menwerking met het overkoe pelende Welzijnshuis. Afgesproken is dat de medewer kers van de peuterspeelzalen en het sociaal cultureel werk (SCW) in dienst blijven van het Leger des Heils. De aansturing van die geledingen zal straks evenwel -door de eigen mensen- vanuit het Welzijnshuis gebeu ren. Door die constructie blijft de specifieke identiteit van het Heilsleger voldoende gewaar borgd, meent directeur H. de Heer van de Centra voor Wonen, Zorg en Welzijn. Dit compromisvoorstel van wethouder A. van der Wouden (PvdA) is tot stand gekomen na aandringen van de raadsfrac ties om de impasse, die was ont staan over het opgaan van de Heilsorganisaties in het Wel zijnshuis, te doorbreken. „De angel is er nu uit", aldus de wet houder na afloop van het over leg. „We moeten nog wat details nader met elkaar bespreken, maar de verwachting is dat we daar wel uitkomen." De Heer: „In die geest zijn we het met el kaar eens." De peuterspeelzalen Harlekijn en Kwibus en het SCW De Lichtboei kunnen, ondanks het formele behoud van zelfstan digheid, optimaal profiteren van de nieuw op te richten koe pelorganisatie. De andere deel nemers (de eilandelij ke stich tingen Kinderopvang, Jeugd, Peuterspeelzalen, WerkSaam en Welzijn Ouderen) gaan volle dig op in het Welzijnshuis. De koepel krijgt de beschikking over een eigen budget, dat naar ratio en behoefte onder de deel nemers wordt verdeeld. Indien de instellingen van het Leger des Heils niet in dat bootje wa ren gestapt, zou voor hen door die constructie ook de subsidie bron opdrogen. Die situatie betekende een seri euze dreiging voor het voortbe staan van beide speelzalen en het sociaal cultureel werk. Het Leger des Heils kon namelijk niet garanderen die investering volledig over te kunnen nemen. Die onzekerheid is met het ak koord volledig uit de lucht, al dus De Heer. De Heilsdirecteur had in eerde re reactie aangegeven geen meerwaarde te zien in aanslui ting bij het Welzijnshuis. Die vi sie heeft hij inmiddels na ge sprekken met het college en de gemeenteraad herzien. „Als zij die meerwaarde wél zien, wie zijn wij dan?" Wat de peuterspeelzalen be treft, aldus Van der Wouden, komt dat onder meer tot uiting in een centrale inning van de ou- derbijdrage op Schouwen-Dui veland. De Heer heeft de wet houder gevraagd spoedig inzicht te geven in de exacte kosten voor opzet en exploitatie van het Welzijnshuis. Hij wil op korte termijn tevens overleg met de vijf collega-instellingen in de koepel om te horen wat zij van de speciale constructie met het Leger des Heils vinden. Advertentie Onbetwist uw vijver-, aquariuK en terrariumspecialist. pompen, filters etc. tot Voltaweg 33 Middelburg. Tel.: 0118-641344 www.vijverparadijs.nl van de groep zich stilhoudt on der een blauw doek laten een paar golfjes zich vol plezier van de dijk afglijden. De Lilifrutters voeren het publiek gediscipli neerd langs de verschillende po dia en elementen. In de grote fi nale tussen de caissons komen water, lucht, vuur en aarde weer bij elkaar in lange slierten vro lijk dansende kinderen. Het ge heim van de aarde is onthuld: de wereldbol danst stuiterend op de kleine handen. thodiek overdragen aan een maatschappelijke organisatie. Daarvoor zijn verschillende mogelijkheden. De gemeentelij ke bijdrage blijft echter een on zekere factor. Het feit dat we te maken hebben met drie ver schillende gemeenten, maakt dat nog eens extra ingewik keld." Bennie Franken kreeg gisteren als eerste zijn diploma uitge reikt. „Meestal gaat dat in alfa betische volgorde, maar mijn broertje is ook geslaagd. Zijn school heeft geregeld dat hij het diploma als laatste krijgt. Nu kunnen we het samen met onze moeder allemaal meemaken." Na de zomer gaat hij Personeel en Arbeid studeren aan de Ho geschool Rotterdam. Het lijkt dit keer een blijvertje te worden. „Het sluit mooi aan op mijn pro fiel. Bovendien werk ik graag met mensen. Dat blijft leuk om dat het altijd weer anders is. Misschien word ik wel loop baanadviseur!" door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duiveland ziet heil in een verplaatsing van de bouwplannen aan het Kaas- kenswater in Zierikzee. Het aanbod van makelaar J. Bij de Vaate, eigenaar van het terrein, om het huis voor terminale pati ënten niet centraal maar meer op de hoek neer te zetten, is vol gens voorzitter W. Obbink aan vaard en wordt momenteel op de verdere haalbaarheid onder zocht. Stichting en gemeente werken de plannen in nauw overleg met de omwonenden uit. De indruk bestaat dat het verzet tegen het hospice is gebroken, nu min of meer is besloten uit te wijken naar de rand van het gebied. Om die gesprekken niet opnieuw op de spits te drijven, wil Obbink inhoudelijk niets kwijt over de huidige stand van zaken. Wel geeft ze aan dat het oorspronke lijke bouwplan zonder al te veel aanpassingen valt over te zetten naar de alternatieve locatie. De nieuwe plek is aangedragen door een deel van de bewoners van de Frederik Hendriklaan, reden ook waarom zowel Ob bink als wethouder A. van der Wouden (welzijn) positief ge stemd zijn over de uiteindelijke uitkomst van de onderhande lingen. „Nu zal blijken of er werkelijk een draagvlak is voor het hospice of dat het toch uit draait op het not-in-my- backyard-effect", zegt de wet houder. Wat hem betreft kan bij een ontbreken van voldoende draagvlak het oorspronkelijk plan voor het centrale gedeelte alsnog in uitvoering worden ge bracht. Een aantal bewoners van het bestaande bungalow wijkje heeft zich tegen de komst van een hospice in hun omge ving uitgesproken. Direct om wonenden van de hoeklocatie zouden geen bezwaar hebben, zo laat één van hen weten. Obbink zegt nog geen idee te hebben binnen welke termijn met de bouw van het hospice kan worden begonnen, noch durft ze een uitspraak te doen over het moment waarop de stichting is uitgesproken met de buurtbewoners en de plannen doorzet. Het hospice moet on derdak gaan bieden aan drie tot vijf terminale patiënten, die in een huiselij ke omgeving kunnen worden opgevangen en begeleid in hun laatste levensfase. De ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie zijn reeds ak koord met de bouw op de deels verontreinigde grond. Vroeger deed die plek dienst als vuil stortplaats. Advertentie S C H 0 E N M a 0 E I Als bestuurder sta je regel matig in de spotlights. De één zoekt het bewust op, de ander overkomt het. Zoals die wet houder van het Noord- Zeeuwse eiland. Toen hij de degens kruiste met 99 andere kandidaten in een televi siequiz, trof hem de twijfel achtige eer als enige een fout antwoord te geven. Dat het metaal kwik bij kamertem peratuur vloeibaar is, bleek gemeengoed onder zijn con currenten. De bewuste aflevering werd uitgezonden op een zomerse dag, waardoor slechts weini gen het gezien zullen hebben. Maar één volksvertegen woordiger had het zeker wel gezien. En die wreef hij het er bij de eerstvolgende vergade ring nog eens lekker in. Met een knipoog naar het spel- programma, vroeg hij de wethouder tijdens de vra genronde breed grijnzend: ,,Wilt u een moeilijke of een makkelijke vraag?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33