Twee doden bij ongeval in Sint Kruis Vandaag besluit over onderzoek Van der G. PZC Bestand Midden-Oosten vertoont eerste scheurtjes V oorjaarso verleg levert niets op Souburgers stichtten zestien branden Slachtofferhulp, Halt en Vluchtelingenwerk krijgen minder 'MmmM Dode bij ongeluk met rooimachine AOW'ers lijden armoede 25 miljoen op hoofd Saddam Water in Schelde ietsje schoner Schalken uitgespeeld in Londen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J9° |13° W 5 Wolkenvelden 246e jaargang no. 158 vrijdag 4 juli 2003 los nummer 1,10 Vlissinger Asielzoekers Niet overtuigd VACATURES VAN OEVEREN- VERVAET BV Bewolkt, maar overwegend droog. Matige, aan zee vrij krachtige wind uit het westen. Maximaal 19 graden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Drie jongeren uit Oost-Souburg hebben be kend zestien branden te hebben aangestoken. De politie onder zoekt nog of ze meer branden in hun woonomgeving op hun ge weten hebben. Een week geleden meldde een van de drie Oost-Souburgers, een achttienjarige jongen, zich op het politiebureau om de brand van de hooiwagen en boe renschuur in Groot-Abeele aan te geven. Naar aanleiding van verklaringen kon de politie deze week ook een zeventien-, en ne gentienjarige Oost-Souburger aanhouden. De drie Souburgers zitten in voorlopige hechtenis. Het drietal heeft ook enkele branden van conif erenhagen bij erfafscheidingen bekend. De politie heeft nog niet achter haald wie het voormalige schoolgebouwtje aan de Irene- straat in Oost-Souburg afgelo pen zondag in brand heeft gestoken. Daarnaar wordt on derzoek gedaan. Datzelfde geldt voor drie auto's die het af gelopen weekeinde in brand vlogen. Begin deze week heeft de politie ook een 29-jarige Vlissinger aangehouden. Hij wordt ver dacht van betrokkenheid bij vijf branden in Vlissingen in de nacht van 16 op 17 juni. Die nacht werden bankstellen, che mische toiletten, houten schut tingen en gft-bakken in brand gestoken. De man is in verzeke ring gesteld. HEILLE - Een 63-jarige man uit de gemeente Sluis is gistermid dag in Heille om het leven geko men bij een ongeval met een rooimachine. Het ongeluk gebeurde rond half drie op de Noorderbruggeweg in Heille. Het slachtoffer was vol gens de politie tijdens het uitrij den van aardappelen van de tractor afgestapt om vermoede lijk grond weg te duwen. Hierbij werd de man door een draaiende aftakas van de rooi machine bij zijn mouw gegre pen. Hij werd tegen de machine vastgeklemd. De man overleed ter plaatse. Donner kort instellingen door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Minister Donner van justitie gaat de subsidie korten van een dertigtal instellingen en organisaties op het terrein van justitie en hulp aan asielzoekers. De bezuinigingsmaatregel treft organisaties als Slachtoffer hulp, Vluchtelingenwerk Ne derland en Halt Nederland. De laatste houdt zich bezig met het bestrijden criminaliteit onder jongeren. De organisaties hebben deze week een brief ontvangen waar in minister Donner aankondigt dat hij in totaal elf miljoen euro op hun subsidies zal bezuinigen. Hoe de korting over de instellin gen verdeeld wordt, maakt de bewindsman op prinsjesdag be kend, bij de presentatie van de Rijksbegroting voor 2004 in september. Dit jaar gaf het mi nisterie van Justitie nog 195 miljoen euro uit aan subsidies. Donner heeft bij het bepalen van de bezuinigingen gekeken naar de instellingen die niet di rect kerntaken van zij n departe ment ondersteunen. Bij de orga nisaties voor vluchtelingen speelt bovendien mee dat de in stroom van asielzoekers al een aantal jaren gestaag afneemt, zodat zij volgens de minister ook met minder geld toe kun nen. In het regeerakkoord is afge sproken dat alle ministeries fors moeten bezuinigen. Eerder deze week maakte minister Hooger- vorst van Volksgezondheid al bekend dat driehonderd organi saties in de zorg- en welzijnssec tor volgend jaar op minder sub sidie kunnen rekenen. Dat ging om een bezuiniging van 127 mil joen euro. Deze maatregel treft onder meer de Rutgers Stich ting, de Stichting '40-'45, het 4/5-mei comité, het Rode Kruis, de Zonnebloem, de ijshockey- bond, de Stichting tegen Vrou wenhandel, Scouting Neder land, en de Landelijke Huisart sen Vereniging GPD 1 door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam beslist van daag of Volkert van der G. ver der onderzocht moet worden. Twee deskundigen zeiden giste ren dat het Pieter Baan Centrum mogelijk een autistische aan doening over het hoofd heeft ge zien. Het PBC verzekert dat de moordenaar van Pim Fortuyn niet lijdt aan het syndroom van Asperger en dus volledig toere keningsvatbaar is. Zowel het Openbaar Ministerie als de advocaten van de 33-jari- ge Harderwijker hebben geen behoefte aan nader onderzoek van Van der G. Beide partijen zijn in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank. Die veroordeelde Van der G. in april tot achttien jaar cel voor het doodschieten van Pim Fortuyn op 6 mei 2002. Als het Hof vandaag tot verder onderzoek van Van der G. be sluit, dan wordt de behandeling van het beroep aangehouden tot Van der G. is onderzocht. Dat kan in de Amsterdamse Bijl merbajes. Psycholoog J. Oudejans van het PBC verklaarde dat bij het on derzoek van Van der G. ook is gekeken naar het syndroom van Asperger en dat die mogelijk heid is uitgesloten. Oudejans bleef erbij dat Van der G. alleen lijdt aan een dwangmatige per soonlijkheidsstoornis, die niet in verband kan worden ge bracht met de moord op For tuyn. Vandaar dat Van der G. volledig toerekeningsvatbaar is verklaard en niet in aanmerking komt voor tbs. Twee andere deskundigen hiel den vol dat Van der G. wel dege lijk aan Asperger zou kunnen lijden. Mensen met deze vorm van autisme zitten in starre denk- en gedragspatronen en maken moeilijk contact. Het ziektebeeld komt vooral voor bij hoogbegaafden. De deskun digen zien symptomen terug bij Van der G., zoals de kille plan ning van de moord en het gebrek aan inlevingsvermogen in an dermans gevoelens. „Hij heeft nog steeds niet actief spijt be tuigd," zei hoogleraar forensi sche psychologie C. de Ruiter. Als Van der G. inderdaad aan de autistische stoornis lijdt, dan kan dat een rol hebben gespeeld bij de moord, zegt kinder- en jeugdpsycholoog M. Oosterhoff. De Ruiter vindt dat Van der Gin dat geval behandeld moet wor den om herhaling te voorkomen. Tbs komt dan in beeld. „Gene zen kan niet, maar er zijn wel therapieën waardoor mensen na verloop van tijd in de maat schappij kunnen functioneren." De Ruiter en Oosterhoff lieten zich niet overtuigen door Oude jans. Die noemde een aantal voorbeelden waaruit zou blij ken dat Van der G. 'zeker' geen Asperger heeft. Oudejans be schreef onder meer hoe Van der G. diens dochter op de schouder van de psycholoog plaatste en haar weer optilde toen hij de on gemakkelijke reactie van de deskundige zag. „Iemand met Asperger pikt zo'n signaal niet op." Ook kon Van der G. zich binnen het PBC prima staande houden in een groep en heeft hij gevoel voor humor. Oudejans: „Mensen met Asperger begrijpen grapjes en dubbele bodems vaak niet." GPD Advertentie Ben jij de Verkoper lichte bedrijfswagens die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. De Israëlische strijdkrachten sloten de belangrijke noord-zuidver- binding in de Gazastrook enkele uren af na de raketaanval op Kfar Darom. foto Roberto Schmidt/AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De zondag en maandag door militante Pales- tijnen aangeboden wapenstil stand begint scheurtjes te verto nen. De Al Aqsa Martelaren Brigades dreigen het bestand dat zij samen met Harnas en de Islamitische Jihad in acht ne men, op te zeggen. De beweging is gelieerd aan Al Fatah, de groepering van president Ara fat en premier Abbas. Het dreigement van Al Aqsa kwam gisteren na de dood van een van de leiders van de organi satie. De 31-jarige Mahmoud Shawa werd in de nacht van woensdag op donderdag in Qalqilya doodgeschoten door Israëlische militairen die hem wilden arresteren. „We waar schuwen de zionistische vijand en vertellen hem dat wij niet stil blijven toekijken bij de laffe operaties tegen onze mensen", lieten de brigades weten. Deze mededeling was minder scherp dan de dreigementen die eerder op de dag werden geuit tijdens de begrafenis van Shawa. Vijfduizend mensen maakten deel uit van de begra fenisstoet in Qalqilya. Via luid sprekers werd de boodschap verspreid die aangaf dat Al Aq sa niet meer gebonden was aan het bestand. Binnen 24 uur zou wraak volgen. Israël diende gisteren voor de eerste keer een officieel protest in bij de Palestijnen wegens het breken van staakt-het-vuren. 's Nachts beschoten onbekenden de joodse nederzetting Kfar Darom op de Gazastrook met raketten. Drie projectielen trof fen de plaats en verwondden drie kolonisten licht. Ook zouden Palestijnen Israëli sche posities hebben beschoten bij de Egyptische grens, aan de zuidkant van de Gazastrook. Daarbij raakte niemand ge wond. De Palestijnse premier Abbas heeft het afvuren van ra ketten door Palestijnen op Kfar Darom veroordeeld als een 'daad van sabotage'. Israël liet gisteren 34 gedeti neerde Palestijnen vrij, onder wie een hoge veiligheidsfunc tionaris uit de Gazastrook. ANP/DPA/RTR/AFP Een alleenstaande thuiswonende AOW'er met zorg aan huis heeft netto 897 euro per maand. Wanneer daar de vaste lasten (huisvesting, gas, water, licht, eten en kleding) af gaan, dan blijft er slechts 44 euro over. De Verenigde Staten heb ben een beloning van 25 miljoen dollar uitgeloofd voor een tip die leidt tot de arrestatie van Saddam Hoessein of diens dood bewijst. Een succesvolle aanwijzing over de ver blijfplaats van de zonen van de verdreven Iraakse leider, Udai en Qusai, kan de 'gouden' tipgever 15 miljoen dollar opleveren. Het water van de Schelde is het laatste jaar iets in kwaliteit verbeterd. Toch blijft de lozing van onge zuiverd afvalwater in België een grote bron van zorg. Voor het tweede jaar op rij is Sjeng Schalken in de kwartfinales van Wimble don blijven steken. De Limburger verloor giste ren in drie sets van de Zwitser Roger Federer. De setstanden waren 3-6, 4-6 en 4-6. Schalken begon niet echt fit aan de wed strijd door een voetbles sure en speelde met een in jectie om de pijn in zijn ge blesseerde voet te verlich ten. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19,21 en 23; auto: 25 door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest DEN HAAG - Het is de sociale partners en het kabinet gisteren niet gelukt afspraken te makeh over economisch herstel. De standpunten over de aanpak van de werkloosheid, dé pensi oenen en andere moeilijke za ken liggen ver uiteen. De partij en hebben wel afgesproken hun overleg voort te zetten. Het uitblijven van resultaten in het 'Voorjaarsoverleg' was niet verrassend. Het kabinet deed geen enkele concrete toezeg ging. Premier Balkenende wilde niet verder gaan dan de belofte 'te luisteren' naar de sociale partners. Hij wilde echter niet aangeven of het kabinet van plannen uit het regeerakkoord wil afzien om de vakbeweging tegemoet te komen. Het kabinet bereidt vergaande bezuinigin gen voor op de WW, de bijstand en de pre-pensioenregelingen. ,Het is geen gesloten boek"was het enige dat de premier daar aan toevoegde. Vakbeweging, werkgevers en kabinet hebben een agenda op gesteld' met spoedeisende on derwerpen, die deze zomer moe ten worden geregeld. Het gaat om (pre-)pensioenen, jeugd werkloosheid, topinkomens, economische vernieuwing en de combinatie werk en zorg. Over deze onderwerpen moet worden beslist voor Prinsjesdag. De FNV blijft intussen acties voorbereiden zolang het kabi net de bonden niet tegemoet komt. Voorzitter Schraven van werkgeversorganisatie VNO/NCW verwacht dat de ko mende maanden afspraken kunnen worden gemaakt om de economie uit het slop te trekken. Hij nodigde de bonden uit 'op de nullijn te gaan zitten'. GPD (Advertentie) PZC jj;P 8 9 81>s» n 9 f. KRANT VOOR ZEELAN naam:p' noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I I TTT handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p per maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso (€55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) M&mi door René van Stee SINT KRUIS - Bij een eenzijdig ongeval op de Sint Pietersdijk tussen Sint Kruis en Aarden burg zijn gistermiddag twee in zittenden van een personenauto om het leven gekomen. De jon gemannen, 20 en 18 jaar oud, waren afkomstig uit de gemeen te Sluis. Komende vanuit de richting Aardenburg raakte het voertuig op het onlangs geasfalteerde en met grind bezaaide traject in een slip. De auto botste tegen een boom en gleed daarna van het talud af en vloog in brand. Vrienden van het tweetal die achter de verongelukte auto re den, hebben nog wel geprobeerd de slachtoffers uit de brandende auto te halen. In verband met de oprukkende vlammen en ont ploffingsgevaar moesten die hulppogingen worden gestaakt. Een brandweerauto van het korps Aardenburg kwam ter plaatse om de brandende auto te blussen. Een eveneens toege snelde brandweerauto uit Oost burg keerde onverrichter zake terug naar de kazerne. Ook de hulp van de inmiddels gearri veerde ambulancedienst mocht niet baten. De Sint Pietersdijk was in verband met het ongeval enige uren afgesloten voor het verkeer. foto Peter Nicolai l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1