PZC Anderhalf jaar geëist voor helen fietsen Scheldewater uit België bron van zorg Fusie moet pleegzorg uit de nood helpen GGD vreest voor aantasting imago door oud rapport 15 Raad van Beroep stelt dat ex-PSD 'ers recht hebben op toelage vrijdag 4 juli 2003 Meisje steelt voor €400 aan parfum Zakkenrollers Man ontkent verkrachting echtgenote Tikkeltje positief Rek Gezinsbegeleiding GGD houdt half miljoen over Uienbedrijf Delizza failliet Sportvisserij kabeljauw aangepakt <je \a9et Aanbevelingen Logboek Vlinderexcursie in sluizen van Terneuzen door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 4 9-jari ge inwoner van Vlissingen gaf gisteren bij de rechtbank in Middelburg toe schuldig te zijn aan de heling van dertig fiet sen. Officier van justitie R. Ramme- loo ging uit van 75 tot 100 ge- stolen fietsen die de Vlissinger had doorverkocht. Hij eiste te gen verdachte anderhalf jaar gevangenisstraf. De politie stuitte vorig jaar op een omvangrijke fietsenzwen- del. De fietsen werden gestolen door junks. Bij een controle aan de Stromenweg in Middel burg werden een groot aantal gestolen fietsen vonden, waar van de eigenaar aangifte had gedaan. Verdachte wist wel adressen in Rotterdam en Woensdrecht waar hij de fiet sen kwijt kon tegen een zacht prijsje: veertig euro per fiets. De vriendin van de Vlissinger was als getuige opgeroepen. Zij zou eerder tegen de politie heb ben gezegd dat driehonderd fietsen door haar vriend waren verkocht, maar gisteren zwak te ze haar verklaring af. „Het zou kunnen", heb ik tegen de politie gezegd. Voor de officier stond het vast dat er veel meer fietsen waren geheeld. Daarom zal hij tezij- nertijd een ontnemingsvorde- ring indienen. De Vlissinger was al eerder voor heling ver oordeeld. De rechtbank doet 16 juli uitspraak. Kapiteins krijgen nabetaling door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De provincie moet alsnog extra salaris beta len aan de dertig kapiteins van de inmiddels opgeheven Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD). De Centrale Raad van Beroep heeft dat bepaald. Om hoeveel geld het gaat, kan gedeputeerde H. van Waveren nog niet zeggen. Een bureau doet daar onder zoek naar. Maar de kapiteins ei sen 70.000 euro per persoon. Het conflict tussen de kapiteins en de PSD loopt al jaren. Het spitst zich toe op een toelage voor onregelmatige diensten. Volgens de dertig kapiteins VLISSINGEN - Een zeventien jarig meisje uit Rotterdam is gistermiddag in Vlissingen aan gehouden wegens winkeldief stal. De Rotterdams had in een een drogisterij aan de Lange Zelke parfum met een totale waarde van ruim vierhonderd euro weggenomen. MIDDELBURG - Zowel in Mid delburg als Vlissingen waren gisteren zakkenrollers actief. Een man uit Udenhout werd in Vlissingen bestolen van zijn portemonnee. Datzelfde over kwam een Middelburgse in haar eigen woonplaats. MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk hoorde gisteren bij de recht bank in Middelburg wegens verkrachting van zijn vrouw anderhalf jaar cel tegen zich ei- Officier van Justitie G. Ooster- veld putte het bewijs onder meer uit verklaringen van het dochtertje. Zij zou haar vader hebben horen zeggen. „Sorry, sorry." Ook had ze haar moeder horen gillen en huilen. Verder zou hij zijn schoonmoeder heb ben gebeld met de mededeling zijn vrouw te hebben verkracht. De verkrachting zou 15 april in de woning hebben plaatsgehad. Raadsman C. de Wit meende dat het overtuigende bewijs ont brak om zijn cliënt te veroorde len. „Mijn cliënt wordt gebruikt om hem de omgangsregeling met zijn dochter te onthouden. Er zijn te veel tegenstrijdighe den. Bovendien is er pas tien da gen na het voorval door haar aangifte gedaan." De strafplei- tervroeg om vrijspraak. „Ik ben zo onschuldig als het maar we zen kan.", zei de verdachte. De rechtbank doet 16 juli uit spraak. heeft het dagelijks bestuur van de provincie ten onrechte wijzi gingen niet doorgevoerd die voor rijksambtenaren wel heb ben plaatsgevonden. Het provinciebestuur heeft wel de zwaarte van de functie van de PSD-kapiteins erkend en hen in 19 9 6 in een hogere salarisschaal geplaatst. Maar die inschaling geeft ook recht op de toelage voor onregelmatige diensten, stelt de Centrale Raad van Be roep vast. De provincie, zo oordeelt de Raad, heeft ten onrechte de toe lage onregelmatige dienst be ëindigd. De Raad heeft bepaald dat de provincie opnieuw een besluit moet nemen over de toe lage. „De provincie heeft een eigen regeling toegepast", legt gede puteerde Van Waveren uit. „Daar stond nog een verwijzing in naar de Rijksregeling. Die verwijzing is over het hoofd ge zien. De Centrale Raad heeft nu bepaald dat het verschillen tus sen beide regelingen alsnog moet worden betaald." Volgens Van Waveren wordt nu berekend om hoeveel geld het gaat. „Het zijn vrij gecompli ceerde berekeningen, te meer omdat het gaat om het verschil tussen twee regelingen." Een extern juridisch bureau bekijkt of de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep ook gevolgen heeft voor het overige personeel van de PSD. „De verwachting is dat het niet geldt voor bijvoor beeld machinisten of walperso- neel." Van Waveren benadrukt dat bij de afbouw van de PSD 95 tot 99 procent goed is gegaan'. Dat de Rijksregeling over het hoofd is gezien, schakeert de gedepu teerde onder de noemer 'waar gehakt wordt, vallen spaan ders'. Raadsman B. Vader, die de ka piteins juridisch vertegenwoor digt, laat weten dat de provincie nu aan zet is en met een voorstel zal moeten komen. Tot dan wil hij niet op de zaak vooruit lo pen. Tm. De Schelde ter hoogte van Doel. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TEMSE - De kwaliteit van het Schelde water verbetert iets. Dat blijkt uit de re sultaten van onderzoek dat vorig jaar werd uitgevoerd door de Vlaamse Milieu Maatschappij (VMM). Regelmatige be monstering wees uit dat de concentraties nitraten, ammoniak en fosfaten in verge lijking met 2001 zijn gedaald. In het meest oostelijke deel van de Wester schei - de voldoet het zuurstofgehalte aan de basisnorm, maar ondanks de verbeterin gen blijft de biologische kwaliteit van de Beneden-Schelde tot aan de Nederland se grens nog altijd beneden de maat. De lozing van verontreinigd oppervlak tewater vanuit België is Rijkswaterstaat al jaren een doorn in het oog. Maar de zuiderburen werken hard aan verbetering, stelde inspecteur-generaal J. van Hoof van de Administratie Water wegen en Zeewezen zijn collega P. Donk van Rijkswaterstaat Zeeland gerust. Grootste boosdoener Brussel wordt bin nenkort voorzien van een zuiveringssta tion met een capaciteit van 1 miljoen in wonerequivalent en er zijn meer van die stations in de maak. Reactie van Donk: „Dat is natuurlijk prachtig, want wij zijn in Zeeland na tuurlijk wel de zinkput van het hele Scheldestroomgebied. Wij - met onze zuiveringsgraad van 95 procent en met werkelijk ieder gehucht aangesloten op de riolering - kunnen ons een situatie als in België, waar de zuiveringsgraad niet meer is dan 60 procent, nauwelijks voor stellen. Maar dit is alleen maar goed nieuws." Een woordvoerder van de VMM maakte de meest recente 'tikkeltje positieve' meetresultaten gisteren bekend op de eerste dag van een tweedaagse milieu boottocht op de Schelde, waarop een ge zamenlijke aanpak van de veiligheid, de toegankelijkheid, het natuurbeheer en alle mogelijke andere facetten van de toekomstige ontwikkeling van het Wes- terschelde- en Scheldegebied centraal staan. Doel van de tweedaagse: uitwisse ling van ei-varingen en informatie door politici, overheidsdiensten, milieuorga nisaties en andere betrokkenen aan weerszijden van de grens. Gisteren ging het, aan boord van de salonboot Verdi, onder meer over gecontroleerde over stromingsgebieden en de natuurcom pensatie en de waterkwaliteit. Vandaag komt onder meer de verdieping van de Westerschelde aan bod. Adjunct secretaris-generaal E. Balde- wijns van de Benelux Economische Unie schetste de opzet van de grensoverschrij dende samenwerking die inmiddels heeft geleid tot een Lange Termijnvisie tot 2030 en een Ontwikkelingsschets, waar in wordt aangegeven welk beleid tot 2010 moet worden gevolgdHij stipte ook de economische functie van de Wester schelde aan. „Velen zien de Scheldever- dieping als bedreiging van het estuari um. Ik ben het daarmee niet eens. De huidige Europese natuurregelgeving biedt voldoende waarborgen voor een verantwoorde en samenhangende inpas sing." Oud-gedeputeerde L. Coppoolse van Zeeland stelt vast dat geen sprake is van een euforische stemming, ondanks de vorderingen die worden gemaakt bij het uitstippelen van een gezamenlijk beleid ('in historisch perspectief toch bijzon der'). De kritische houding wordt inge geven door 'twijfel aan de wederzijdse integere benadering van deze gezamen lijke weg'. Coppoolse - vandaag dag voorzitter - wijst in dat verband op het spanningsveld tussen de optimale toe gankelijkheid van de haven van Antwer pen en het behoud van de natuurwaar den. De Vlamingen denken dat ook Nederlandse havenbelangen een rol spe len bij de besluitvorming. „Als dit den ken dominant wordt, komen we ondanks alle rapporten, visies en ontwikkelings- schetsen geen stap verder." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Nieuwe hulp- vormen dicht bij het eigen gezin zijn de oplossing voor de wacht lijst bij Pleegzorg in Zeeland. De fusie van een deel van Stich ting Jeugdzorg Zeeland, waar onder Pleegzorg, met de Agogi sche Zorgcentra Zeeland per augustus, opent die mogelijk heid. De nieuwe Wet op de Jeugdzorg in januari moet de rest doen. Pleegzorg Zeeland wil per jaar zeker veertig extra pleegkinderen plaatsen. Dat zegt Wilco Harbers, Hoofd Pleegzorg van Stichting Jeugd zorg Zeeland. Tot nu toe is de pleegzorg overeind gehouden met extra injecties provincie- geld. Maar de geldreserve jeugdhulpverlening is nagenoeg op, liet gedeputeerde G. van Heukelom donderdag weten. Pleegzorg kreeg vorige week de kous op de kop van de provincie bij een poging de wachtlijst weg te werken. De voornemens, zo als het weigeren van kinderen van buiten de provincie en het verdagen van de wettelijk ver plichte behandelplannen, kre gen het veto van de provincie. Terecht, vindt Harbers. Maar daarmee zijn de problemen niet opgelost. Daarvoor heeft Pleeg zorg de versterking met het AZZ nodig. „Dan heeft de organisa tie de middelen en mensen. Dan zijn er genoeg specialisten om gezinnen thuis en op maat te be dienen met hulpvormen. Daar voor moet het geld wel opnieuw verdeeld worden. Maar het is de tijdvoor omslag." Veertig kinderen wachten nu op plaatsing bij een geschikt pleeg gezin. Zes van hen bezetten nu een crisiopvangplaats. Voor ze ventien kinderen is een gezin nodig waar ze in het weekeinde welkom zijn. Veertien kinderen zoeken een langdurig thuis, soms tot volwassenheid. Drie kinderen wachten op kortdu rende pleegzorg, tot ze weer naar huis kunnen. Van zes nieu we aanmeldingen is nog niet be kend wat zij nodig hebben. „We willen gericht werven naar pleegouders voor de weekein den. Waarom pleegouders daar nog weinig voor kiezen weet ik niet," zegt Harbers. Pleegzorg is politiek populair: daardoor krijgt Pleegzorg in Zeeland veel meer kinderen aangeboden dan ze kan helpen met pleeggezinnen en jeugd zorgbegeleiding, stelt Harbers. „Er wordt bij uithuisplaatsin gen steeds meer gekeken naar pleegzorg om de kinderen met niet te ernstige problemen niet in een instelling onder te hoeven brengen. Dat is het overheids beleid: zoveel mogelijk preven tief werken, dan ambulante op vang in het eigen gezin, daarna gezinsopvang. Tot 2002 kon Pleegzorg Zeeland daar aardig op antwoorden. Maar de capaciteit was in 2001 al aan het vollopen en sindsdien werken we steeds op topcapaci teit. Tot die tijd kregen we zo'n 240 kinderen per jaar. Wemogen jaarlijks 269 kinderen plaatsen. In april waren het echter 280 kinderen. De rek is er echt uit. Hier hebben we gewoon geen geld voor. Incidenteel extra geld vanuit de provincie helpt niet. Daarmee kan je voor twee maanden extra mensen aanne men, maar wat daarna? Je kan kinderen niet uit een pleeggezin weghalen omdat het geld op is." Twee jaar geleden vestigde Pleegzorg op harde wijze de aandacht op de problemen door nieuwe kinderen voor pleegzorg te weigeren. „De problemen die we toen hadden, spelen nu niet meer," licht Harbers toe. „Dat was een kwaliteitsprobleem; we hadden onvoldoende opgeleide mensen om de plaatsingen te verwerken. Ons probleem nu is een kwantiteitsprobleem. Dat kan opgelost zijn als in januari de nieuwe Wet op de Jeugdzorg van kracht wordt. Die wet geeft het kind recht op zorg. Een wachtlijst kan dan niet meer. In die wet wordt Pleegzorg betaald voor de zorg die we kinderen ge ven. Het is zaak dat we daar goe de afspraken met de overheid over maken. Pleegzorg heeft ge lukkig de politieke belangstel ling. Investeren in pleegzorg kan voorkomen dat kinderen la ter vervallen tot erger. De capaciteit in pleegzorg gaat omhoog. Vijfhonderd extra plaatsen landelijk; Zeeland zou er daar minimaal veertig van moeten krijgen," vindt Harbers. De groei van netwerkpleegzorg kan de wachtlijst verder bekor ten, hoopt Harbers. Bij die op vang wordt het kind onderge bracht bij familie of bekenden uit de eigen omgeving. „Daar hoeft geen gezin uit ons bestand voor gezocht te worden." Het geld in de jeugdhulpverle ning moet opnieuw verdeeld worden, vindt hij. „We moeten investeren in hulp waardoor kinderen en gezinnen weer snel op eigen benen verder kunnen. Er moeten ook nieuwe vormen van hulp komen: intensieve ge zinsbegeleiding mét video-ho metraining en twee dagen per week pleegzorg bijvoorbeeld. Dat kan voor een gezin voorko men dat zaken te erg worden. Die combinaties kan je met de huidige structuur niet of nau welijks maken." Advertentie GOES - De GGD Zeeland sloot boekjaar 2002 af met een over schot van482.280 euro. Dat geld gaat anders dan andere j aren niet terug naar de gemeenten, maar versterkt de reserves van de gezondheidsorganisatie, zo wil het dagelijks bestuur. Daar tornden gisteren bij de algemene bestuursvergadering ver scheidene gemeenten aan. De maximale niveaus van de reser ves, zoals vastgesteld in de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten, zou worden overschreden. Het batig saldo op gemeentelijke projecten moet in elk geval terug naar de ge meenten, vond de Veerse wethouder W. van Tatenhove, want van GGD-activiteiten op Walcheren had Veere niets gemerkt. „Als de gemeente wat vraagt, reageert de GGD traag of niet," stelde hij zonder weerwoord van directeur Slenter. Het dage lijks bestuur heeft echter nog tot de eerstvolgende bestuurs vergadering in november om de bezwaren weg te werken. De vaststelling van de jaarrekening werd bij ontbreken van een volledig accountantsrapport opgeschort, ook omdat vier ge meenteraden om die onvolledigheid de jaarrekening nog niet behandeld hadden. Opschorten tot de volgende bestuursver gadering zou de GGD op een bestuurlijke represaille van de provincie komen te staan, omdat de financiële verantwoor ding dan te laat is, betoogde voorzitter L. Poppe. De provincie mag nu althans een ontwerp-jaarrekening tegemoet zien. KRUININGEN - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het faillissement van uienbedrijf Delizza in Kruiningen uit gesproken. Met diverse partijen wordt onderhandeld over een doorstart. Delizza is gevestigd op bedrijventerrein Nishoek in Kruiningen en biedt werk aan zo'n 45 werknemers die in vaste dienst zijn. Het faillissement is in een stroomversnelling ge raakt, nadat één van de schuldeisers onlangs beslag liet leg gen op de inboedel van het uienbedrijf. Gisteren werd het fail lissement officieel uitgesproken. Volgens directeur A. de Boef zijn de werknemers al in een vroeg stadium ingericht over de slechte situatie van het bedrijf. Er zou geen sprake zijn van grote onrust, omdat iedereen er vertrouwen in heeft dat Deliz za een doorstart kan maken. De meeste van de 45 werknemers zijn naar huis gestuurd in afwachting van wat komen gaat. Omdat er beslag ligt op de machines, kunnen ze nu geen werk verrichten. Alleen het kantoorpersoneel is nog aan het werk. DEN HAAG - De Algemene Inspectiedienst (AID) gaat 'waar nodig' optreden tegen sportvissers die grote hoeveelheden ka beljauw aanvoeren en verkopen. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft dit giste ren geantwoord op schriftelijke vragen van het Zeeuwse WD-Kamerlid J. Geluk. Geluk trok bij het ministerie van LNV aan de bel, omdat de sportvisserij op kabeljauw uit de hand aan het lopen is. Onder meer vanaf het werkeiland Neel- tje Jans in de Oosterscheldekering gaan geregeld sportvisbo- ten de Noordzee op. Zij richten zich met name op kabeljauw, die zij vervolgens te koop aanbieden. Volgens Geluk kan dit niet. Beroepsvissers mogen veel minder kabeljauw vangen, omdat de kabeljauwstand in de Noordzee zo slecht is. En sportvissers hebben niet eens vangstrechten. Minister Veer man bevestigt dat 'regelmatig kleine bootjes de Zeeuwse ha vens en de haven van IJmuiden verlaten om op kabeljauw te gaan vissen'. Sportvissers mogen dat, maar ze mogen de vis niet verhandelen. Veerman laat weten dat de AID 'waar nodig handelend' gaat optreden tegen de commercieel actieve sportvissers. Hij wil tegelijkertijd met de sportvissersorgani satie NWS en de betrokken vissers 'op vrijwillige basis ko men tot afspraken over maximale hoeveelheden te vangen vis'. door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse gemeenten vrezen grote schade aan het imago van de GGD Zeeland nu een rapport van de Inspectie voor de Gezondheidszorg de Zeeuwse GGD bij de slechtst functionerende van het land re kent. Het rapport van de Inspec tie, dat nu publiek is gemaakt, is gebaseerd op onderzoek in 1998. De situatie bij de GGD was toen heel slecht, beaamde directeur Victor Slenter donderdag tij dens de vergadering van het al gemeen bestuur. Maar de con clusie van de IGZ is sindsdien volledig achterhaald, stelde Slenter. Dit jaar wordt het onderzoek naar de stand van de GGD 's her haald in hoger tempo, deelde hij mee. In plaats van vier neemt de inspectie twee jaar om alle GGD's rond te gaan. Zeeland is dit najaar al aan de beurt. Begin 2004 moeten de resultaten van de toetsing bekend worden, ver wacht Slenter. Dan is de GGD Zeeland opgeklommen in de ranglijst tot 'een goede midden moter', schat Slenter. „Waar schijnlijk iets daarboven." Het nu gepubliceerde onder zoek vond plaats toen de Zeeuwse GGD het kleinste be drag per inwoner kreeg van alle veertig GGD's in Nederland, rond de 5,50 euro. De GGD Zee land maakte grote kans niet te overleven, waarschuwde de IGZ. Voor de Zeeuwse gemeen ten waren de bevindingen aan leiding om de GGD structureel een milj oen euro per j aar meer te geven vanaf 1999. De GGD kreeg vijftien formatieplaatsen extra, die de organisatie op hon derdertig mensen zette. Bureau Berenschot zette de con clusies van de inspectie om in een reeks aanbevelingen. De GGD had negen miljoen gulden, ruim vier miljoen euro, nodig om boven de maat te komen, stelde het bureau. De aanbeve lingen zijn vier jaar later deels gerealiseerd en deels in ontwik keling zijn, zegt Slenter. Finan- ciëel nog niet, al is de bijdrage per inwoner nu opgetrokken tot 13,51 euro. De GGD Zeeland is daarmee landelijk een midden moter. Het nieuwe oordeel van de inspectie zal op onderdelen negatief blijven uitvallen, te kent de directeur aan, omdat in Zeeland GGD-taken soms een afwijkende uitvoering kennen dan formeel hoort. „Wij hebben het vaccinatieprogramma uit besteed aan de Thuiszorg: dat zal de inspectie aanmerken als onvoldoende. Maar dat deed Thuiszorg in Zeeland al voor hier een GGD was." Thuiszorg voert de vaccinaties voor nul- tot vierjarigen én die voor negenjarigen uit. GGD Zeeland vindt het niet zinning enkel de herhalingsvaccinatie voor negenjarigen zelf ter hand te nemen, legt hij uit. Ook heeft de GGD Zeeland nog geen logboek voor bereikbaar heid, zoals de inspectie wilde. „Onze bereikbaarheid wordt gecontroleerd door politie en justitie, en periodiek door de in spectie. Als er iets niet klopt worden we via semafoon of de meldkamers van brandweer en politie bereikt. Maar aan een logboek zijn we niet toegeko men." Het algemeen bestuur wilde gis teren van het dagelijks bestuur weten hoe het beeld van een slechte Zeeuwse GGD wordt bijegsteld naar de huidige stand van zaken. Daar buigen bestuur en directie zich op korte termijn over, zegde voorzitter L. Poppe- de Looff toe. TERNEUZEN - De natuurbe- schenningsvereniging De Stelt - kluut houdt zaterdag 5 juli een vlinderexcursie nabij het slui- zencomplex in Terneuzen. Onder leiding van gids Joop de Bakker gaan de natuurliefheb bers op zoek naar de vijfstippige Sint-J ansvlinder. Een voor Nederland unieke soort, die alleen in Zeeuws- Vlaanderen voorkomt. De ex cursie begint om 13.00 uur. Ver trokken wordt vanaf Paviljoen Westkant in Terneuzen. De tocht duurt ongeveer twee uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15