Restauratie Renaissance vertraagd College ziet geen reden plannen toren Ter Reede te wijzigen PZC Havo-diploma is hoogtepunt in mijn leven Vlissingen Iaat betaald parkeren voor invalide los 13 College ziet geen reden voor wijzigen voorontwerpbestemmingsplan agenda w vrijdag 4 juli 2003 Geluidsarm Singels Verdachte moord naar PBC Meer opslagruimte houtbedrijf Tuinbeelden gestolen in Sluiskil Inbraak bedrijfspand Winkeldieven in de kraag gevat Concert op beiaard van Lange Jan Belangrijk Ringrijden Licht gewonde bij aanrijding uitgang tunnel Onduidelijk Bezwaren Mortiere afgewezen door Ab van derSluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg zien geen aanlei ding het voorontwerpbestem mingsplan Mortiere te wijzigen. Vrijwel alle reacties zijn afge wezen. Tegen de plannen van de gemeente om woningen te bou wen en een golfbaan aan te leg gen, kwamen bezwaren binnen van de Zeeuwse Milieu Federa tie, de Vereniging Ondernemers Middelburg en omwonenden. Middelburg wil in de Mortiere enkele honderden woningen, een golfbaan en een woonboule vard realiseren. Tegen het voor ontwerpbestemmingsplan kwamen twaalf bezwaren bin nen. Omwonenden van de Torenweg zijn bang dat door de bouw van de nieuwe wijk er meer auto's over de Torenweg, de Kruitmo- lenlaan, de Dauwendaelselaan en de Roozenburglaan gaan rij den. Een oplossing daarvoor is nog niet voorhanden. De ge meente wijst erop dat het nu eenmaal niet te voorkomen is dat er meer verkeer komt. Maar na aanleg van de N57 zal het verkeer van de Torenweg ver schuiven richting Dammenrou- te. Die afname wordt overigens weer teniet gedaan als de nieu we woonwijk klaar is. B en W beloven de omwonenden dat de Torenweg geluidsarm as falt krijgt. Ook andere moge lijkheden worden onderzocht om (geluids-)overlast tegen te gaan. Het bestuur van de Ver eniging Ondernemers Middel burg (VOM) is bang dat het col lege gebruik maakt van een re geltje in het voorontwerpbe stemmingsplan, waarin staat dat B en W mogen afwijken van de plannen om in de Mortiere een woonboulevard te realise ren. De VOM wilde dat regeltje geschrapt hebben. Het college wil nog steeds vast houden aan het thema 'in en om en het huis'. Als het niet lukt voldoende kandidaten te vin den, wil de gemeente kunnen af wijken. ,,De gemeente is het met de VOM eens dat met branche verruiming zeer voorzichtig moet worden omgesprongen." Aan het bewuste regeltje in het voorontwerpbestemmingsplan zijn strenge voorwaarden ge bonden. Zo moet de Stuurgroep Binnenstad om advies gevraagd worden en mag vestiging van andersoortige winkels op de woonboulevard geen gevaar op leveren voor de winkeliers in de binnenstad. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft zich van begin af aan verzet tegen de plannen voor een nieuwe woonwijk en een golfbaan. De milieubewe ging vindt dat Middelburg te veel 'versteent'. Daardoor gaat veel groen verloren. De Mortiere wordt nu nog vaak gebruikt als recreatieve fiets- en wandelrou te. De plannen voor een golf baan schieten de ZMF helemaal in het verkeerde keelgat. De mi lieubeweging vindt dat meer mensen baat hebben bij een na tuurgebied dan bij een golf baan. Ook is de golfbaan funest voor de patrijs. Deze vogel komt het meeste voor op Walcheren in de Mortiere. B en W van Middelburg zijn het niet eens met de kritiek van de ZMF. De gemeente heeft be hoefte aan meer huizen. „Een beperkte groei is wenselijk", al dus het college, dat erop wijst dat aan de noordkant van de stad geen betere locatie te vin den is. Daar bevinden zich de groene longen van Middelburg. De golfbaan zorgt volgens B en W voor een groene rand tussen de stad en de A58. Het college heeft er bewust voor gekozen deze zichtlocatie niet vol te bou wen met kantoren. Mortiere versteent ook niet, al dus het college. De wijk krijgt een park (6,3 hectare), relatief veel groen en brede singels. B en W erkennen dat een golfbaan minder openbaar is dan een na tuurgebied, maar dat er vol doende ruimte overblijft voor broedende patrijzen. Bij de uit werking van de plannen voor de golfbaan zal het college aan dacht besteden aan de vogels. Over twee jaar moet het Renaissance-complex zijn opgeknapt. Het biedt dan plaats aan drie woningen, twee winkel/horecapandjes en twee appartementen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VL1SSINGEN - De aanvang van de restau ratie van het complex Renaissance aan het Vlissingse Bellamypark Iaat nog ten minste een half jaar op zich wachten. De sloop van het binnenwerk is weliswaar afgerond, maar deze afbraak was bedoeld om de kwa liteit van de vloeren, balken, dakconstruc tie en trappen vast te stellen. „We zijn voor verrassingen gesteld. De kwa liteit van het binnenwerk valt tegen", zegt projectmanager R. de Baar, van de regiona le ontwikkelingsmaatschappij Marsaki. We zij n bezig met de voorbereiding voor de bouwaanvraag. Het project gaat door, maar we moeten nog eens kritisch kijken naar de materiaalkeuze om de restauratie niet te duurte maken." De Baar sprak van onverwacht veel hout worm in enkele trappen. „Deze onvoorziene zaken horen bij de opknapbeurten van his torische panden." De ontwikkelingsmaat schappij en bouwbedrijf Kambier zijn mo menteel druk doende met de uitwerking van het bouwplan. „We verwachten dat we over een half jaar over de bouwvergunning be schikken en dat we ook het fiat hebben van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De Vlissingse monumentencommissie heeft al positief gereageerd op onze verbouwings- opzet", zegt De Baar. Renaissance bestaat uit vijf panden. Het complex loopt door van het Bellamypark tot Achter de Kerk. Het meet zo'n zeshon derd vierkante meter. Er worden drie wo ningen in gemaakt, twee winkel/horeca pandjes en twee appartementen. „Aan die formule sleutelen we niet. We willen over twee jaar de nieuwbouw opleveren", aldus de projectmanager. MIDDELBURG - De achttienjarige verdachte van het om het leven brengen en verkrachten van de 80-jarige J. Serné- Dooms uit Sint Philipsland wordt op last van de Middelburg se rechtbank nader onderzocht in het Pieter Baan Centrum. De buurjongen van het slachtoffer wordt door het Openbaar Ministerie doodslag en verkrachting verweten. Officier van Justitie A. Flikweert stelde gisteren opname in het PBC noodzakelijk te vinden. Verder moet het onderzoek van de gedragsdeskundigen uitwijzen in hoeverre hij toereke ningsvatbaar is geweest tijdens het plegen van de daad. Raadsman D. Olie sloot zich aan bij het verzoek van de offi cier. De weduwe werd 7 december vorigjaar dood in haar wo ning aangetroffen. Daarbij zou fors geweld zijn toegepast.T- wee weken geleden bracht het O.M. de dagvaarding uit. Daar uit bleek dat hij naast doodslag ook van verkrachting wordt beschuldigd. Bij het voorlezep van de dagvaarding door de of ficier schudde de verdachte het hoofd. De inhoudelijke be handeling van de zaak zal naar verwachting pas eind van het jaar plaats kunnen vinden. Dat heeft te maken met de patiën tenwachtlijst van drie maanden bij het PBC. AXEL - Na twee jaar plannen maken ziet het er nu toch naar uit dat houtverwerkingsbedrijf Den Doelder Hout in Axel het terrein kan uitbreiden ten behoeve van de opslag van pallets en parkeerplaatsen voor het personeel. Aanvankelijk is ge probeerd een uitbreiding in zuidelijke richting te realiseren, maar tijdens de procedure bleek dat het bedrijf helemaal ligt ingesloten tussen waterpartijen en natuurgebied. Alleen in westelijke richting is er nog een mogelijkheid om het bedrijf uit te breiden. Maar op dat bewuste stuk grond rust wel wel een landbouwbestemming. Een verplaatsing van het bedrijf naar een bedrijventerrein is volgens burgemeester en wethouders van Terneuzen geen op tie. Met name vanwege de investeringen die het bedrijf de laatste j aren heeft gedaan en gezien de aard van de gevraagde uitbreiding, namelijk onbebouwde opslag. Het college wil dan ook aan de uitbreiding meewerken, door vrijstelling te verlenen. Daarvoor is het nodig dat de gemeenteraad ver klaart dat voor het betreffende gebied aan de Langeweg in Axel een bestemmingsplan wordt voorbereid. Vervolgens moeten Gedeputeerde Staten dan nog een verklaring van geen bezwaar afgeven. SLUISKIL - Uit de voortuin van een woning aan de Ei landstraat zij n afgelopen woensdag tussen 170 0 uur en 1715 uur drie tuinbeelden gestolen. Het gaat om een grijseurowit stenen bankje met daarop twee zittende figuren van een meis je en een jongetje. Beide figuren zitten los op het bankje. De beelden hebben een gezamenlijke waarde van een paar hon derd euro. GOES - Uit een bedrijf in de Spiegelstraat in Goes is gisteren morgen computerapparatuur gestolen met een waarde van honderden euro's. Ook een geldbedrag werd meegenomen. ZIERIKZEE - Een 26-jarige man uit Uithuizen en een 17-ja- rige Schouwen-Duivelander zijn woensdagmiddag door de politie in de kraag gevat wegens winkeldiefstal. door Ab van derSluis VL1SSINGEN - B en W van Vlissingen wijzen alle inspraak reacties af, die zijn ingediend tegen de bouw van een 51 meter hoge woontoren bij (woon zorgcentrum Ter Reede aan de Vredehoflaan. Omwonenden zijn bang voor schaduwhinder en veel windoverlast. Boven dien vinden zij de plannen niet passen in het gebied. Het college komt tot de conclusie dat er geen 'dringende redenen' zijn om het plan te wijzigen. De vernieuwbouwplannen van Ter Reede voorzien onder meer in de bouw van de woontoren, waarin 66 appartementen ko men. De toren komt op ongeveer veertig meter afstand te staan van bijvoorbeeld de Nicolaas Beetslaan. De plannen voor de woontoren hebben acht weken ter inzage gelegen. Bij de gemeente Vlis singen zijn 45 inspraakreacties binnengekomen. Omwonenden zijn bang dat door de bouw van de 66 appartementen er meer REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pze.nl verkeer door de straten rijdt en dat er een tekort zal ontstaan aan parkeerplaatsen. De bewo ners hebben de gemeente er ver der op gewezen dat hoogbouw het karakter en het woongenot aantast van de bestaande woon wijk aan de Vredehoflaan. De woontoren wordt twee maal zo hoog als nu is toegestaan. De bewoners vinden de hoogbouw ook willekeurig gekozen. De woontoren hoeft volgens hen niet per se op die plek gereali seerd te worden. Het college wijst de inspraakre acties van de hand. B en W zijn het eens met de bewoners dat er meer verkeer komt, maar stelt dat de straten daarop zijn bere kend. Over parkeren maakt het gemeentebestuur zich weinig zorgen. Op het terrein van Ter Reede is voldoende plaats voor het eigen personeel. Langs de Vredehoflaan zijn nu 45 par keerplaatsen aanwezig. Als belangrijke voorwaarde bij de herinrichting van Vredehof laan is opgenomen dat een - nog onbekend - aantal parkeer plaatsen blijft bestaan om te MIDDELBURG - Dirk S. Don ker, beiaardier te Sneek, geeft dinsdagavond een concert op de beiaard van de Lange Jan in Middelburg. Het programma is die avond op diverse plaatsen rond de toren te vinden. De be speling duurt van kwart voor zeven tot kwart voor acht. De beste luisterplaatsen zijn de kruidentuin (Kloostergang) van het Abdijcomplex, het Abdijp lein en het terras van Desafina- do. Donker studeerde orgel bij IJ. S. Rusticus, Piet Post en Stoffel van Viegen en beiaard bij Leen 't Hart en Peter Bakker. Hij be haalde het einddiploma Conser vatorium voor orgel en het eind diploma cum laude voor beiaard aan de Nederlandse Beiaardschool. Hij won diverse internationale muziekprijzen en tevens de 'Prix d'exellence' voor beiaard. Wegens zijn ver diensten voor de Franse orgel kunst werd hij in 1993 onder scheiden met de zilveren medaille van de Société Acadé- mique te Parijs. voorkomen dat mensen hun au to neerzetten in de aangrenzen de straten. De gemeente heeft een scha duwonderzoek laten uitvoeren. Daaruit komt naar voren dat de effecten marginaal zijn. Zeker in de zomerperiode is er tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds niet of nauwelijks slag schaduw. Uit het windtunnel- onderzoek van TNO blijkt dat ook na de bouw van de woonto ren geen overmatige last is van windhinder. De plannen voor de 51 meter ho ge woontoren vormen, aldus het college in zijn conclusie, een goed evenwicht tussen de twee bestaande appartementencom plexen die zes en tien bouwla gen hoog zijn. Door een losstaande woontoren te bouwen, wordt voorkomen dat er één massieve wand over een lengte van honderdvijftig meter komt. Het college vindt het overigens belangrijk dat op de locatie van Ter Reede één zorgcentrum komt, waar men sen zelfstandig, maar ook met behulp van verzorging om de hoek kunnen wonen. B en W vinden dat het 'alge meen, maatschappelijk belang', voorrang verdient boven belan gen van individuele omwonen den. Bennie Franken: „Misschien word ik wel loopbaanadviseur." foto Ruben Oreel door Gerard Montsma VLISSINGEN - Voor de 19-ja- rige Bennie Franken uit Vlissin gen was het niet bepaald de weg van de minste weerstand. Na het behalen van zijn mavo-diploma ging hij maar een vak leren. „Ik wist wel dat ik meer in mijn mars had, het kwam er alleen niet uit." De loopbaanadviseur zette hem weer op de rails. Gis teren nam Bennie uiteindelijk zijn havo-diploma in ontvangst. „Een hoogtepunt in mijn leven. Maar zonder alle steun had ik dat nooit kunnen bereiken." De problemen begonnen toen zijn moeder opnieuw ging scheiden. Bennie bleef zitten in de vierde klas van de havo en smeet zijn schooltas in de kast. „Ik moest mezelf echt weer her vinden. Dat was ongelooflijk zwaar." Bennie overwoog een mbo-opleiding te volgen, maar wist niet welke het beste bij hem zou passen. Zijn keuze viel uit eindelijk op het halen van zijn mavo-diploma. Het jaar daarop begon hij met een opleiding voor elektromonteur bij Fokker in Woensdrecht. „Na een proeftijd van twee maanden had ik het daar wel gezien. Ik wilde in mijn leven meer bereiken dan altijd maar draadjes aan elkaar vast maken. Ze wilden mij daar graag houden, maar het was niets voor mij." Via de spijbelcontroleur van zijn oude school, de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen, werd Ben nie in contact gebracht met de Walcherse loopbaanadviseur Max de Rave. Bennie: „We heb ben heel veel met elkaar bespro ken. Hij vond het beter dat ik de havo ging afmaken, maar ik wilde niet in een klas zitten met leerlingen die veel jonger waren dan ik. Hij heeft mij toen de Dag- en Avondschool aangera den van het ROC. Ik kon daar een jaar inhalen en tegelijk mijn eindexamen doen. De lessen waren meestal overdag. Ik kon daarnaast dus gewoon een beet je blij ven werken. De school was best intensief. Hier doen we drie hoofdstukken in een les. Op mijn oude school deden we drie lessen over één hoofdstuk." Volgens De Rave onderstrepen de goede prestaties van Bennie nog eens het belang van een goe de begeleiding. „Het project Loopbaanadviseurs is een pilot van het Ministerie van Onder wijs en is in de praktijk zeer suc cesvol gebleken. Het Rijk stopt echter met de financiering van het project. We gaan nu kijken of we dit op eigen kracht kun nen blijven doen." Het voorstel van de drie Wal cherse gemeenten om het ko mende jaar de financiering van het proj eet over te nemen, wordt deze maand besproken. Volgens De Rave hoeft dat niet al te veel problemen op te leveren „Het belangrijkste is dat we de me thodiek overdragen aan een maatschappelijke organisatie. Daarvoor zijn verschillende mogelijkheden. De gemeentelij ke bijdrage blijft echter een on zekere factor. Het feit dat we te maken hebben met drie ver schillende gemeenten, maakt dat nog eens extra ingewik keld." Bennie Franken kreeg gisteren als eerste zijn diploma uitge reikt. „Meestal gaat dat in alfa betische volgorde, maar mijn broertje is ook geslaagd. Zijn school heeft geregeld dat hij het diploma als laatste krijgt. Nu kunnen we het samen met onze moeder allemaal meemaken." Na de zomer gaat hij Personeel en Arbeid studeren aan de Ho geschool Rotterdam. Het lijkt dit keer een blijvertje te worden. „Het sluit mooi aan op mijn pro fiel. Bovendien werk ik graag met mensen. Dat blijft leuk om dat het altijd weer anders is. Misschien word ik wel loop baanadviseur!" door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Mensen die een invalidenparkeerkaart hebben, hoeven in het vervolg ook in Vlissingen niet meer te betalen bij een parkeermeter. De ge meente Vlissingen volgt daar mee een vorig jaar in Europees verband vastgestelde invali- denkaart. Nu betalen houders van een invalidenparkeerkaart nog een gereduceerd tarief in Vlissingen. Bij de invoering van betaald parkeren in Vlissingen in 1992 werd besloten dat invaliden ge woon moeten betalen als zij hun auto neerzetten op straten en/of parkeerterreinen waar betaald parkeren geldt. Speciaal om die reden zijn bij de algemene inva lidenparkeerplaatsen ook af zonderlijke meters geplaatst. Na zes jaar betaald parkeren is besloten om op deze algemene ARNEMUIDEN - Ringrijders- vereniging 'In Galop' uit Arne- muiden houdt morgen een wedstrijd in de Burgemeester Hackstraat. De wedstrijd be gint 's morgens om acht uur en duurt tot vijf uur. Er verschijnen 32 ringrijders aan de start. NIEUWDORP - Bij een aanrij ding tussen twee auto's op de Sloeweg in Nieuwdorp, is gis termorgen rond acht uur een Belgische automobilist (28) uit Kortrijk gewond geraakt. Na het verlaten van de Wester- scheldetunnel botste hij tegen de auto van een man uit Yerseke (49). Die wilde bij de verkeers lichten op de Sloeweg linksaf slaan in de richting van de tun nel. Door de klap kwam de auto van de Belgische bestuurder tot stilstand tegen een lantaarn paal. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen met een gebroken arm, kneuzingen en snijwonden. Beiden ver klaarden aan de politie dat zij door groen licht zij n geredenDe auto's zijn vernield. invalidenparkeerplaatsen een gereduceerd tarief te heffen. Formeel volgde de gemeente Vlissingen daarmee de landelij ke richtlijn, hoewel diverse an dere gemeenten in het land daar al van afweken. Sinds 1 januari 2002 is er een nieuw model invalidenparkeer kaart, die in alle Europese lan den hetzelfde eruitziet. Die kaart geeft geen recht op een gratis parkeerkaart, omdat ho gere overheden zich niet mogen bemoeien met lokale belasting verordeningen. Desondanks hebben grote steden als Amster dam en Rotterdam hun verorde ningen zo aangepast dat invali den niet hoeven te betalen bij parkeermeters. Ook in Zeeland hebben de meeste gemeenten (Middelburg, Goes en Schou- wen-Duiveland) het parkeren voor invaliden al vrij gegeven. Door de verschillen in Neder land is het voor houders van een invalidenparkeerkaart ondui delijk waar ze wel en niet hoe ven te betalen. Die onduidelijkheid heeft geleid tot veel onbegrip en boetes bij inva liden. Naar schatting tien pro cent van alle bezwaarschriften, die binnenkomen bij de ge meente Vlissingen, heeft be trekking op de invalidenpar keerplaatsen. Die klachten worden allemaal naar de prul lenbak verwezen. Om aan alle onduidelijkheid nu een definitief einde te maken, heeft het college van B en W be sloten gratis parkeren in te voe ren voor mensen met een geldige invalidenparkeerkaart. De ge meenteraad van Vlissingen heeft op 28 augustus het laatste woord in een raadsvergadering, STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00- 11.00uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13