11 Nu ook dode marter gevonden op camping Frisse wind door Vlissings stadhuis Voorkomen van verder verval Badpaviljoen eerste prioriteit Bezwaar Middelburg tegen kap meidoorn maakt weinig indruk Zorgen over bereik Omroep Zeeland 70% KORTING Burgemeester De Bruijn: Vanaf2005 werkt de kaasschaaf niet meer m Makkelijke vraag 0800 - 0231 231 (GRATIS) van de reepe zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 4 juli 2003 Buitengebied IWjPNLIGHT CRUISES het Veerse Meer Competitie trekpaarden in Lamswaarde PALLETVERKOOP Rioolrecht Meegelift PRUIMING Concert in Dishoek Kanjersubsidie Cirkel Landschap Fietser loopt hersenletsel op bij ongeval PZC j Raad Veere werkt tekort weg door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re kan het aangekondigde te kort van 357.000 euro in 2004 wegwerken. Dat bleek gister avond tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota door de gemeenteraad. De fracties von den voldoende mogelijkheden om het gat te dichten zonder alle belastingen extra te laten stij gen. In de Voorjaarsnota gaf het col lege van B en W aan dat de ge meente de komende jaren met tekorten kampt. Dat zou oplo pen van 357.000 euro in 2004 tot anderhalf miljoen in 2007. Voor het komende jaar heeft de raad in ieder geval 322.000 euro gevonden. Zo is besloten dat er voorlopig geen dependance voor kunsteducatie in de gemeente komt. De fusie met Middelburg en Vlissingen tot het Instituut Kunsteducatie Walcheren, mag van de Veerse raadsleden wel doorgaan. Ook vonden alle fracties dat er minder moet worden uitgege ven aan de verspreiding van een huis-aan-huisblad in het bui tengebied. Het college wilde het blad volgend jaar naar alle 1600 adressen in het buitengebied sturen. De bewoners konden dan de officiële gemeentelijke publikaties lezen. Dit zou de ge- Advertentie ^fflnd-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, eten en varen Zat. 26 juli en 2 augustus Prijs 36,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 meente 52.000 euro kosten. Dat kan goedkoper, vonden de frac ties. Het is nu aan B en W om een goedkopere oplossing te vinden. Bezuinigd wordt er tevens op de automatisering van de gemeen te. Voor onder meer de vervan ging van computerapparatuur en de uitvoering van de nota in formatiebeleid, moest komend jaar 100.000 euro op tafel wor den gelegd. Dat bedrag kwam bovenop de gebruikelijke auto- LAMSWAARDE - Een compe titie tussen meer dan honderd trekpaarden is zaterdag 9 en zondag 10 augustus de grote trekpleister van de Goede Land Feesten in Lamswaarde. De organisatie is er in geslaagd de Power Horse Competition in huis te halen. Doel daarvan is een bijdrage te leveren aan de promotie van het trekpaard. De wedstrijden gaan zaterdag van start met dressuurwedstrijden. Daarna wordt een marathon verreden en worden er hinder- nisproeven afgelegd op het ter rein bij de Petrus en Paulushoe- ve. Er is een uitgebreid randpro- gramma. De tweede dag van de Power Horse Competition zijn er be- hendigheidsproeven met de paarden, proeven met de slede en een hindernisbaan. Verder is er een spiegelparcours en een slotshow met authentieke rij tuigen. Ook zondag zijn er huifkarrit- ten en is het mogelijk Oost- Zeeuws-Vlaanderen vanuit de lucht te bekijken met een heli- coptervlucht. In de bak van de hoeve zijn er demonstraties met Friese paarden, Vlaamse paar den en Tinkerpaarden. Daar naast is er een demonstratie schapen drijven met border col lies. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Opnieuw is in Zeeland een jonge, dode steenmarter gevonden. De vondst werd gedaan op een par keerplaats op een camping in Oostkapelle. Nog geen twee we ken geleden werd op een hon- denuitlaatveldje in Middelburg een dode steenmarter gevonden. De dieren zijn zeer zeldzaam in Zeeland. De dode steenmarter in Oostka pelle werd afgelopen maandag gevonden door Jasper Coppool- seuit Oostkapelle. Naar aanlei ding van een eerder bericht in de PZC over de gevonden steenmarter in Middelburg, nam hij contact op met zijn plaatsgenoot Jan Brand, die het dier herkende als een steenmar ter. Vervolgens werd contact op genomen met zoogdierdeskun- dige Jan Piet Bekker uit Veere. Hij is lid van de zoogdieren werkgroep Zeeland. De gevonden steenmarter, ove rigens ook een jong exemplaar geboren dit voorjaar, is bijna twee keer zo zwaar als die van Advertentie Onbetwist uw vijver-, aquariun en terrariumspecialist. pompen, filters etc. tot Voltaweg 33 Middelburg. Tel.: 0118-641344 www.vijverparadijs.nl Advertentie WÊÉ&ÊÊiaëÊÊÊÈ PZC KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen matiseringskosten. Het meren deel van de raadsleden oordeel de dat de nieuwe investering niet duurder dan 50.000 euro mag uitvallen. Andere meevallers werden ge vonden in een reservepot die ko mend jaar volledig mag worden geleegd (110.000 euro) en in een verhoging van de precario. Ook de afvalstoffenheffing en het ri oolrecht worden verhoogd. Maar die verhogingen zijn voor namelijk nodig om de gestegen kosten en de hoge investeringen hiervan te dekken. Om ook resterende bedrag van 35.000 euro op te hoesten, heb ben de fracties suggesties aan gedragen die het college verder moet onderzoeken. Opmerkelijk was het standpunt van de SGP. Deze fractie vond als enige dat er helemaal geen belastingen verhoogd moeten worden. De partij zei dat er nog een miljoen euro is te vinden in de post reserves en voorzienin gen. Dit bedrag zou nog niet voor specifieke dingen zijn ge reserveerd. De andere fracties vonden dat die bewering niet gecontroleerd kon worden. Wet houder W. van Tatenhoven liet doorschemeren dat de SGP het niet helemaal bij het verkeerde eind had. „Afgezien van de vraag of er inderdaad een mil joen in zit, zeg ik: laten we die reserves niet inzetten bij de eer ste zware storm", aldus de wet houder. „Het valt me op dat bijna nie mand iets gezegd heeft over de tekorten die we vanaf 2005 voorzien", zei burgemeester A. de Bruijn aan het einde van de behandeling van de Voorjaars nota. „Daar moet iedereen toch over nadenken voordat we in november de begroting en de meerjarenbegroting behande len. We kunnen twee kanten op. Of we voeren een flinke lasten verhoging in, of we gaan snijden in de voorzieningen voor de in woners. Een kaasschaaf zoals nu, helpt dan niet meer." Middelburg. Nader DNA-on- derzoek moet uitmaken of de twee steenmarters uit hetzelfde nest komen. Het in Middelburg gevonden dier was ongeveer tien tot twaalf weken oud. Steenmar ters komen voor in het zuiden van Duitsland. Ook in België worden ze zo nu en dan gezien. In Frankrijk en zuidelijker ko men ze in grotere aantallen voor. In Zeeuws-Vlaanderen zijn va ker steenmarters gevonden, maar ook heel sporadisch. Bekker gaat er nog steeds vanuit dat de beide marters zijn meege lift met een toerist. Dat ver klaart volgens hem ook dat het tweede dier op een camping is gevonden. „Ik ga er ook vanuit dat de twee broertjes van elkaar zijn." Dat het ene dier een stuk dikker is dan de ander is volgens hem te verklaren uit het feit dat de marters nu enorm in gewicht toenemen. De eerste marter woog 650 gram, bij de tweede stopte de weegschaal op 1170 gram. De lijkjes van de dieren worden overgebracht naar de Universi teit van Wageningen, waar ze op erfelijk materiaal worden on derzocht. Dat kan aan alle on duidelijkheid een einde maken. „Als ze geen familie van elkaar zijn, tja, dan moet ik me toch ernstig achter de oren krabben. D an zouden er binnen negen da gen twee marters zijn gevonden in Zeeland. Dat zou toch wel heel erg toevallig zijn." Na het eerste bericht in de PZC heeft zich ook de vinder gemeld van de eerste marters. Een in woner van Middelburg had het dier in een plas bloed op de weg zien liggen. Hij heeft het stoffe lijk overschot vervolgens op het grasveld gelegd. Mensen die meer informatie hebben over de marters kunnen dat kwijt op Steen_marter@hot- mail.com VLISSINGEN - De volledige voorgevel van het Vlissingse stadhuis is gesloopt. Met zware drilboren werden gisteren de laatste stenen weggeslagen. Het nieuwe stadhuis krijgt een volledig glazen pui. Het gebouw moet openheid uit gaan stralen. „Het werk ligt op schema. In het najaar van 2004 kan het stadhuis weer open", verwacht N. Afman van de gemeente Vlissingen. Advertentie SCHDENMODE I DISHOEK - De RK-muziekver- eniging Heikant uit Heikant en Harmonie Voorwaarts uit Kou- dekerke geven zondag een con cert op het pleintje bij de duin overgang aan het einde van de Kaapduinseweg in Dishoek. Beide verenigingen brengen een gevarieerd programma met on der meer lichte muziek. Heikant bijt het spits af om 16.00 uur. Aansluitend treedt Harmonie Voorwaarts op om ongeveer 17.00 uur. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re en projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker kijken wat ze kunnen doen om het Badpa viljoen in Domburg de winter door te laten komen. Dat zei wethouder J. Bostelaar gisteren na afloop van een gesprek met de projectontwikkelaar over de gevolgen van de beslissing van de Raad van State. De Raad heeft woensdag beslist dat de verbouwing en restaura tie van het Badpaviljoen te ko lossaal is en dat de plannen dus niet mogen doorgaan. Dat bete kent dat het zwaar verpauperde monumentale pand voorlopig niet gerestaureerd kan worden. Bovendien moest de projectont wikkelaar voor het einde van dit jaar met de werkzaamheden be ginnen om de eerder uitgestelde rijksbijdrage van 800.000 euro te krijgen. Zonder dat bedrag kan het gebouw niet verbouwd worden, zegt Van Garderen en Dekker. „Het belangrijkste op dit moment is het tegengaan van de verdere verpaupering", zegt Bostelaar. „Ik heb met de pro jectontwikkelaars gepraat over hoe dat kan worden aangepakt. Daarover kan ik op dit moment nog niks zeggen. De ideeën die we hebben, zullen we ambtelijk heel goed laten toetsen. Want we denken toch dat defamilieHelb, de buren van het Badpaviljoen, processen zullen blijven aan spannen als dat mogelijk is. Maar het plan aanpassen zodat het complex veel kleiner wordt, wat de Raad van State en de fa milie Helb voorstellen, is niet mogelijk. De verbouwing en de restauratie zijn dan niet meer rendabel", aldus de wethouder. Ook gaan de gemeente en Van Garderen en Dekker opnieuw in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg om te kijken of de zogenoemde Kanjersubsi die van 800.000 euro nog een keer kan worden verlengd. „Ik weet wat de kansen zijn, maar toch denk ik dat dit best moge- door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden is niet van plan het meidoornbeleid te herzien. Het dagelijks bestuur van het waterschap reageert op een uitspraak van het Middel burgs college. Burgemeester en wethouders willen niet mee werken aan het verzoek van het waterschap om 24 meidoorns aan de Golsteijnseweg en de Schellachseweg en 150 meter meidoornhaag in Nieuw- en Sint Joosland te rooien. B. van de Hoef van het dagelijk se bestuur van het waterschap verwacht dat de kap van mei doorns dit najaar toch zal plaatsvinden. „We hebben na melijk géén kapvergunning no dig van de gemeente Middel burg", zegt hij. „We waren in de veronderstelling dat we die wel moesten aanvragen." Van de Hoef zegt dat de gemeen ten Vlissingen en Veere geen be zwaar hebben tegen de boom- kap. In Vlissingen gaat het om meidoorns aan de Zandweg in Ritthem en in Veere aan de Bos- hoekweg. „Die gemeenten kun nen achter deze boomkap en het beleid staan, omdat het water schap vijf tot tien keer zoveel meidoorns op heel Walcheren terug zal plaatsen." Het waterschap wil geen mei doorns toestaan binnen een afstand van 500 meter van f ruit- teeltbedrijven en of boomkwe kerijen. „We hadden eerder een cirkel van 1000 meter getrokken rond die bedrijven, maar des kundigen hebben aangegeven dat we die cirkel konden ver kleinen zonder de bedrijven in risico te brengen." De meidoorn kan bacterievuur overdragen op andere bomen. „En als er een maal een infectie van bacterie- vuur isworden bomen in de om geving razendsnel aangetast en ziek." Het bestuur van het schap heeft voor preventief rooien gekozen. „Er had besloten kunnen wor den dat we pas zouden rooien als een meidoorn ziek was. Maar het gevaar op snelle versprei ding is te groot, vindt het be stuur." Volgens Van de Hoef komt de ziekte een aantal keren per jaar voor. „Maar dan heb ik het over Zuid-Beveland." Hij beklemtoont dat het verlies aan meidoorns op andere plaat sen op Walcheren wordt goed gemaakt. Meidoorns horen bij het Wal- cherse landschap. We zullen ze in de wegbeplantingen terug la ten komen." Meidoorns die in een cirkel van 500 tot 1000 me ter van een fruitteeltbedrijf staan, worden niet omgekapt. Nieuwe bomen worden buiten de cirkel van 1000 meter ge plant. 's-HEER ABTSKERKE - Een achttienjarige fietser uit Kapel- Ie is woensdagavond ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding met een bestelauto in 's-Heer Abtskerke. De fietser werd met hersenletsel overgebracht naar het Ooster- schelde ziekenhuis. Diezelfde avond werd hij overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam. De bestelauto werd bestuurd door een 42-jarige man uit de gemeente Borsele. De politie tast nog in het duister over de exacte toedracht van het onge luk dat om tien over zeven plaatsvond op de T-splitsing van deNoordhoekweg en de Si- noutskerkseweg. Daarom ver zoekt de politie aan getuigen van de aanrijding zich te melden op het politiebureau in Hein- kenszand. Met de sloop van de voorgevel moet de ergste herrie voor omwonen den voorbij zijn. Vanaf begin dit jaar al worden binnen- en buiten wanden van het stadhuis gesloopt. Ook de voormalige publieke tri bune moest met jekkers worden afgebroken. De voorgevel bestond uit dubbel metselwerk en een zware betonnen wand. Het gereno veerde gebouw krijgt een centrale balie en een overdekte met glas overkapte binnenplaats. foto Ruben Oreel lijk moet zijn." Eén ding heeft Bostelaar nog steeds helder voor ogen: „Het Badpaviljoen wordt niet overgeleverd aan de natuur. Zover laat ik het als wethouder niet komen." De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Amersfoort houdt de verwikkelingen rond het Badpaviljoen nauwlettend in de gaten. Tussen de Rijks dienst en de gemeente Veere is ook al contact geweest, laat woordvoerder Bde Vries weten. De gemeente Veere heeft vol gens hem kenbaar gemaakt 'de wens' te hebben in december met de restauratie van de monu- mentenpand te beginnen. Voor de rijkssubsidie is er dan geen vuiltje aan de lucht, concludeert hij. En ook al wordt de einddatum voor de rijksbijdrage van 1 ja nuari 2004 overschreden, dan voorziet De Vries niet dat de subsidie vervalt. „Ik kan daarop geen hard antwoord geven, maar 1 januari 2004 is nooit als absolute einddatum aange merkt." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg wil dat minister Brink horst (Economische Zaken) maatregelen neemt om ervoor tè zorgen dat Omroep Zeeland in de hele provincie goed te horen is via de ether. Nu is dat niet het geval. In delen van Vlissingen, Middelburg, Dishoek, Westka- pelle, Sluis en Cadzand valt het bereik weg op transistor- en au toradio's. Omdat Omroep Zee land fungeert als rampenzender bij calamiteiten, maakt Schou wenaar zich zorgen over de voorlichting aan burgers. Omroep Zeeland is sinds 1 no vember te beluisteren via één etherfrequentie, 87,9 FM. Voor die tijd had de zender drie fre quenties. „Dat was een grote vooruitgang", aldus directeur hoofdredacteur F. Feij van Om roep Zeeland, „want het was makkelijker te communiceren. Na enige aanloopproblemen van mensen die ons niet konden vinden, bleek dat er toch vrij hardnekkige klachten kwamen uit de rand van Walcheren, maar ook de binnenstad van Vlissingen en Middelburg. We hebben geconstateerd dat de eindsterkte van de etherfre quentie onvoldoende is." De regionale omroep is wel goed te beluisteren via de kabel, maar in delen van Zeeland niet of nauwelijks meer via de transis tor- of autoradio. Als de stroom uitvalt, kan dat leiden tot ge vaarlijke situaties. Het probleem doet zich naast Zeeland ook voor in Den Haag, het westen van Friesland en op Terschelling. Dat heeft niet al leen te maken met de nieuwe veldeling van de radiofrequen ties, maar ook met het feit dat de omroepen gedwongen zijn zwakkere signalen de ether in te zenden. Daardoor zijn de wat oudere transistorradio's niet meer te bereiken. De regionale omroepen hebben al aangeklopt bij het ministerie van Economische Zaken, dat de etherfrequenties verdeelt. In een commissie-vergadering van de Tweede Kamer is vervolgens besloten een speciale commissie opdracht te geven om een on derzoek in te stellen. „In principe", verklaart Feij, „moet Omroep Zeeland overal te ontvangen zijn. Dat staat ook in de wet." Zowel de televisie uitzendingen als de radio speelt een belangrijke rol in Zeeland bij de voorlichting van burgers in geval van calamiteiten. Be halve nieuwszender is Omroep Zeeland door de provincie aan gewezen als rampenzender. „We moeten ons", aldus Feij, „dan ook ernstig afvragen hoe het zal gaan in geval van rampen. Het is absoluut waar dat sprake is van een gevaarlijke situatie." Burgemeester Schouwenaar heeft, naar aanleiding van vra gen van de fractie van Groen- Links, contact opgenomen met directeur-hoofdredacteur Feij van Omroep Zeeland. Die heeft de slechte etherontvangst be vestigd. Schouwenaar schrijft in zijn brief aan minister Brink horst 'zeer geschrokken' te zijn. Hij wil dat bewindsman maat regelen neemt om de problemen met de ontvangst te verhelpen. Als bestuurder sta je regel matig in de spotlights. De één zoekt het bewust op, de ander overkomt het. Zoals die wet houder van het Noord- Zeeuwse eiland. Toen hij de degens kruiste met 99 andere kandidaten in een televi siequiz, trof hem de twijfel achtige eer als enige een fout antwoord te geven. Dat het metaal kwik bij kamertem peratuur vloeibaar is, bleek gemeengoed onder zijn con currenten. De bewuste aflevering werd uitgezonden op een zomerse dag, waardoor slechts weini gen het gezien zullen hebben. Maar één volksvertegen woordiger had het zeker wel gezien. En die wreef hij het er bij de eerstvolgende vergade ring nog eens lekker in. Met een knipoog naar het spel- programma, vroeg hij de wethouder tijdens de vra genronde breed grijnzend: „Wilt u een moeilijke of een makkelijke vraag?" ihl IBC Bouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11