Maastricht wist niet van wijziging bouw balkons Patio Sevilla Ingrepen dreigen in de sociale zekerheid Affaire-Dutroux lijkt terug PZC Slowaakse douane stuit op illegale orgaanhandel Gekkenhuis rond Beckham Italiaanse premier noemt Duitse socialist geschikt voor rol in film over nazi's a17< jïr Bethlehem in Palestijnse handen Mariniers VS gereed voor missie Liberia van de reepe Man verbrandt in zijn stoel Zeeuwse bedrijven zoeken steun Engeltje op schouder Schalken Royal Art Lodge in Middelburg Inbreker past werktijden aan MULTIMEDIA PC (Mt CfflJMfl DVD-BRANDER iJ^(^0Ë9 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- maandmenu 23 Buienstoet 246e jaargang no. 157 donderdag 3 juli 2003 los nummer 1,10 OPRUIMING WBBHIlWWIBIBIIlilW lil 1ARGA VISIONARY Strafblad 8 713214 000002 J Veel bewolking en vooral vanochtend felle buien, lokaal met onweer. 17 graden en een matige tot vrij krachtige westenwind. gegrilde biefstukreepjes in pittige saus, gevolgd door heerlijk gekruide spareribs met salade en frites, l als afsluiting het dessert van de dag Boulevard Evertsen 2/8 Vlissirigen Tel. (0118) 441 441 www.raymondo.nl Berlusconi schokt Europarlement van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Ita liaanse premier Silvio Berlusconi heeft bij zijn eerste optreden als voor zitter van de Europese Raad meteen voor een da verende rel gezorgd. Tij dens een debat in het Eu ropees Parlement sugge reerde hij dat de Duitse so cialist Martin Schulz zeer geschikt was voor een hoofdrol in een film over een nazi-concentratie kamp die binnenkort in Italië draait. „Ik zal hem voordragen voor de rol van kapo; daarvoor is hij perfect", zei Berlusconi. Kapo's waren in de nazi-kampen j ood se gevangenen die gedwongen werden het smerigste werk te doen, zoals het schoonmaken van de gaskamers en het daar naar afvoeren van andere ge vangenen. Berlusconi's opmerkingen leid den tot commotie en woedende reacties, maar hij weigerde op zijn woorden terug te komen of excuses aan te bieden. Volgens hem waren zijn opmerkingen niet beledigend bedoeld, maar ironisch. „Waarom zou ik geen ironisch antwoord mogen geven aan iemand die mij en mijn land beledigd heeft?", zo verdedigde Berlusconi zich. Berlusconi doelde daarmee op de scherpe kritiek die de Duitse Europarlementariër eerder in van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De Slowaakse douane heeft aan de grens een Tsje chische arts aangehouden die in zijn auto koelboxen vervoerde vol menselijke organen, waaronder harten, botten en bloed. Die waren afkomstig van overleden patiënten in het ziekenhuis van Skalici. De Tsjech werkte samen met de plaatsvervangend medisch direc teur van dat ziekenhuisHet materiaal was bestemd voor een Zuid- Europees land. Welk land wilde een woordvoerster van de Slo waakse douane niet zeggen. Volgens de Slowaakse minister Zajac van Volksgezondheid moeten alle betrokkenen net zo lang gevangen worden gezet, totdat ze niet meer weten hoe ze heten. Het is het eerste geval in zijn soort in de Slowaakse geschiedenis. Het land is bang voor een toename van dit soort illegale transporten nu Slowakije lid van de EU wordt. GPD van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De afdeling Bouw en Woningtoezicht (BWT) van de gemeente Maastricht was niet op de hoogte van de wijziging in de bouwplannen van appartementencomplex Patio Sevilla. Noch aannemer Smeets, noch projectontwikke laar 3W heeft BWT dit meege deeld. „Als ons dit wel was ge meld, dan was de bouw heel anders verlopen", aldus wet houder W. Hazeu (GroenLinks) van Volkshuisvesting gisteren. De wethouder reageert op het rapport van de Vrom-Inspectie naar het instorten van de bal kons van het complex. Uit dat onderzoek, dat gisteren werd gepresenteerd, blijkt dat bij de bouw op cruciale onderdelen is afgeweken van het bouwplan. Hazeu erkent dat ambtenaren van BWT in totaal achttien keer WASHINGTON - Amerikaanse mariniers zijn in staat van pa raatheid gebracht voor een mo gelijke missie in het West-Afri kaanse Liberia. Volgens de nieuwszender CNN wachten de militairen op nadere orders op de basis Rota in Spanje. De mariniers zouden ingezet moeten worden om zonodig Amerikaanse staatsburgers uit Liberia te evacueren en om de Amerikaanse ambassade in Monrovia te beschermen. De Amerikaanse president Bush riep gisteren de Liberi aanse president Taylor op het land te verlaten. Hij zei dat de VS 'alle opties openhouden' om een einde aan de veertienjarige burgeroorlog te maken. Volgens Bush is het vertrek van Taylor een voorwaarde om de si tuatie in het land stabiel te hou den. Amerikaanse media meld den dat Bush op het punt staat te beslissen of hij militairen naar Liberia stuurt. Regeringsfunc tionarissen gaan ervan uit dat een troepenmacht achthonderd militairen zou kunnen omvat ten. ANP/RTR/DPA SCHOENMQDE I het debat aan zijn adres had ge richt. Schulz zei dat Berlusconi in de persoon van Umberto Bos- si een minister in zijn regering heeft die voortdurend opmer kingen maakt die onverenig baar zijn met de Europese grondrechten. Bossi, minister voor Emigratiezaken, pleitte onlangs voor het gericht schie ten op boten met asielzoekers. De Duitse Europarlementariër wees er verder op dat Berlusconi mogelijk niet meer in functie was geweest als het Europarle ment enkele jaren geleden een verzoek om zijn immuniteit op te heffen had ingewilligd. op de bouw zijn geweest, maar ze verzuimden daarvan verslag te maken. Daarom is het niet meer na te gaan wat de gemeen te nu precies heeft geconsta teerd en wat de ambtenaren pre cies op de bouw gedaan hebben. „Maar hierover bestaan geen wettelijke voorschriften", aldus de Maastrichtse wethouder. BWT heeft vooral gekeken naar de hoofdconstructie van het ge bouw, dat volgens de dienst constructief niet ingewikkeld in elkaar zit. Aan de balkons werd weinig aandacht geschonken. Hazeu: „Het ging om gecertifi ceerde balkons en niemand heeft ons gezegd dat de con structie ervan was gewijzigd." De gemeente Maastricht gaat voortaan de vergunningverle ning en het toezicht op de bouw scheiden. Er komt een duidelij ker toezichtsprotocol. Verder wil Maastricht voortaan precies weten wat de verantwoordelijk heden en rollen van alle betrok kenen bij de bouw zijn. Ten slot te pleit Hazeu voor invoering van een hoofdconstructeur in de bouw, die de eindverantwoor delijkheid draagt voor het hele project. Vrom onderzocht alleen de bal kons, keek niet naar de rest van het gebouw en dus ook niet naar de schuldvraag, zegt de woord voerder van de Inspectie. Een woordvoerder van de Vrom-inspectie regio zuid in Eindhoven zei dat aannemer, constructeur en andere betrok kenen hadden moeten weten dat de constructie van de balkons onveilig was. De inspectie stuurt alle bij de bouw van de Patio Sevilla betrokkenen van daag een brief waarin hen wordt gewezen op hun deel van de ver antwoordelijkheid. ANP Advertentie Ook andere Europarlementari ërs maakten kritische kantteke ningen bij de plannen die Ber lusconi als voorzitter van de Europese Raad ontvouwde, maar Schulz raakte blijkbaar een gevoelige snaar. Berlusconi bevestigde dat hij niet tegen kri tiek kan en dat hij als hij onder druk staat vreemd uit de hoek kan komen. Parlementsleden die het voor Schulz opnamen, noemde Berlusconi 'toerist in de democratie'. Bijna alle fracties in het Euro parlement vinden dat Berlusco ni zich onmogelijk heeft ge maakt door geen excuses aan te bieden. Zowel Duitse socialis ten als christen-democraten reageerden geschokt. De meeste Britse afgevaardigden vinden dat Berlusconi zich niet meer in het parlement hoeft te vertonen. De Duitse regering riep de Itali aanse ambassadeur op het mat je. Daarop werd zijn Duitse ambtgenoot op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Ro me ontboden. GPD/ANP AMSTERDAM - Een 76-jarige man is gisteravond in Amster dam-Oost verbrand in zijn stoel. De hulpbehoevende man was slecht ter been en woonde alleen in een verzorgingsflat. Een verzorgster die op het rook- alarm afkwam bluste de man en de stoel. Hij is korte tijd later aan zijn verwondingen overle den. De politie vermoedt dat de man heeft gerooktANP Palestijnse veiligheids troepen hebben gisteren het beheer over Bethle hem overgenomen van het Israëlische leger. De over dracht van de stad vloeit voort uit afspraken die zijn vastgelegd in de 'rou tekaart', het internatio nale vredesplan voor het Midden- Oosten. Tientallen bedrijven zochten vorig jaar financiële steun bij het Zeeuws Participatiefonds. Slechts drie onderne mingen kregen een positief antwoord. Het fonds helpt alleen (door-)startende bedrijven. Het duel in de kwartfinales van Wimbledon tussen Sjeng Schalken en Roger Federer werd gisteren uitgesteld door de regenbuien in Londen. De Limburger kreeg daarmee precies wat hij wilde, want met zijn geblesseerde voet had hij in het duel met de Zwitser waarschijnlijk het einde niet ge haald. Met een rustdag extra mag Schalken nu van daag proberen de halve finales te bereiken. De één begint met een te kening en geeft die door aan een volgende. Dat is het simpele principe van de jonge Canadese kun stenaars, die zich hebben verenigd in The Royal Art Lodge. Hun werk is mo menteel te zien in Middel burg, in de Vleeshal en de Kabinetten van de Vlees hal. Doordat we snel wer ken, ontstaan er hopelijk spontane teke- ningen, zeggen -1 de kunstenaars. - varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12, 13,15 en 17; sport: 19 en 21; kunst: 23,24,25 en 27; uit: 28 en 29 MADRID - Meer dan vijfhonderd Spaanse en bui tenlandse media meldden zich eerder deze week aan om zijn medische keuring te verslaan en giste ren was het opnieuw een gekkenhuis in Madrid. David Beckham werd officieel gepresenteerd als speler van Real Madrid en de aandacht voor de Engelsman was opnieuw overweldigend. Beek- ham gaat bij Real overigens niet met zijn geliefde nummer 7, dat op zijn rechterarm getatoeëerd staat, spelen. De aanvoerder van Engeland kreeg nummer 23, omdat nummer 7 is voorbehouden aan Raül, een andere stervoetballer van Real Ma drid. foto Javier Soriano/AFP pagina 19: al miljoen shirts Beckham besteld HOUTEN - Inbrekers slaan vooral overdag toe en niet meer 's nachts. Dat blijkt uit een on derzoek van het Beheerinstituut Politiekeurmerk Veilig Wonen, dat de resultaten gisteren be kendmaakte. Het instituut vergeleek welke voorkeuren inbrekers hadden in 1989 en 2002. De onderzoekers bekeken daartoe duizenden in braken. Kwamen inbrekers in 1989 nog vooral tussen 18.00 en 06.00 uur binnen, nu wordt het grootste aantal inbraken gepleegd tus sen 06.00 en 18.00 uur. Waren destijds vrijdag en zaterdag de geliefdste dagen van inbrekers, nu zijn dat dinsdag en vrijdag. Het 'inbrekersseizoen' duurt van oktober tot en met maart. Januari is het populairst. Sloopten de inbrekers veertien jaar geleden in ruim de helft van de gevallen binnen door een deur, nu is dat minder dan 50 procent. Het raam heeft aan po pulariteit gewonnen: van 27 naar 41 procent. ANP HffiSBI door Peet Vogels DEN HAAG - De recessie dwingt het kabinet tot 2,5 a 3 miljard euro bezuinigen boven op de al bekende 13,5 miljard. Daarvan moet 1,5 miljard euro al volgend jaar worden bezui nigd. Vooral het ministerie van Sociale Zekerheid boekt tegen vallers, zodat er ingrepen drei gen in de sociale zekerheid. Dat blijkt uit de 'julibrief' van minister Zalm van Financiën. Vooral de oplopende werkloos heid leidt tot fikse tegenvallers. De problemen bij Sociale Zaken moet verantwoordelijk minister De Geus zelf opvangen. Zijn de partement is meer geld kwijt aan uitkeringen dan gepland. Ook komt minder premie bin nen, doordat meer mensen hun baan verliezen. De oplopende staatsschuld zorgt er tevens voor dat de overheid meer geld kwijt is aan rente dan gepland. De tegenvallende rente-uitga- ven moeten door alle ministe ries gezamenlijk worden opge- braóht. De begrotingsregels schrijven voor dat de ministers zelf opdraaien Voor overschrij dingen van hun budget. Voor volgend jaar moet De Geus 800 miljoen euro bezuinigen. Veel ruimte heeft hij niet. Een extra bezuiniging leidt al snel tot ingrepen in uitkeringen of premieverhoging. Afgelopen week liet Zalm al we ten dat de hoogte van de uitke ringen niet heilig is voor hem. Hij zei dat in een debat over de Voorjaarsnota met de financiële woordvoerders van de politieke partijen. De extra bezuinigingen zijn no dig omdat Nederland anders problemen krijgt met de Euro pese Commissie. In het stabili teitspact is afgesproken dat de lidstaten van de EU zo snel mo gelijk een begrotingsevenwicht moeten bereiken. GPD (Advertentie) door Hetty van Rooij SART-CUSTINNE - Akelig be kende beelden hebben een na tionaal trauma in België giste ren nieuw leven ingeblazen. Weer graaft de politie in een tuin naar kinderlichaampjes in een dorpje in de Waalse Ardennen, rond het huis van een man die verdacht wordt van ontvoering, ontucht en wellicht moord. Niet alleen de bevolking van Sart-Custinne, maar het hele land vreest dat justitie een tweede affaire-Dutroux op het spoor is. Achter het huis van een 61-jari- ge Fransman speurden politie en justitie gisteren naar aanwij zingen voor een mogelijk ver band tussen de Franse houtves ter en de moord op twee meisjes. Huiszoekingen, een met een graafmachine overhoop ge haalde tuin, een leeggepompte vijver en een verbrijzelde be tonplaat leverden niets op. Ook een zoektocht naar geheime bergplaatsen, met honden van het Slachtoffer Identificatie Team, was vergeefs. Vandaag wordt de speurtocht binnen voortgezet. Volgens officier van justitie Ph. Morandini is dat om 'voorbereid te zijn op alle even tualiteiten'. De Fransman liep vorige week tegen de lamp, nadat hij in het Belgische Ciney een 13-jarig Belgisch meisje ontvoerde. Hal verwege Ciney en Sart-Custin ne wist zij met gebonden han den te ontsnappen en ook nog het kenteken van de bestelwa gen te onthouden. De verdachte zit vast in Dinant en heeft bekend. Formeel wordt hij alleen beschuldigd van aan randing van de eerbaarheid en ontvoering van een minderjari ge- Maar met de zoektocht rond zijn huis probeert justitie te ontdek ken of de man wellicht betrok ken is bij de moord op de Franse meisjes Céline Saison (18) en Mananya Thumpong (13). Zij werden enkele jaren geleden in het noorden van Frankrijk ont voerd en hun stoffelijke resten zijn vorig jaar gevonden in Bel gische Ardennenniet zo ver van het huis van de verdachte. Sart-Custinne herinnerde zich Advertentie Kijk snel verder in deze uitgave gisteren opeens dat de Franse houtvester voortdurend achter zijn huis aan het graven was. Een buurman weet dat er een af tandse caravan half in de grond zit, en hij heeft duidelijke idee- en over wat daar allemaal kan zijn gebeurd. Zonder aarzeling trekken de dorpelingen een ver gelijking met de affaire- Dutroux uit 1996, toen de poli tie in een tuin in Sars-la-Buis- sière de dode lichamen van Julie Lejeune en Melissa Russo aan trof. De zaak-Dutroux is een na tionaal trauma. Het onthulde een verbijsterende onverschil ligheid, onkunde en slordigheid bij politie en justitie en bracht een ware volksopstand teweeg. En nog steeds is Dutroux niet voor de rechter gebracht. De verdachte heeft in België geen strafblad, maar in Frank rijk is hij in 1987 tot zeven jaar veroordeeld wegens verkrach ting van een minderjarige en ge bruik van geweld. Hij zat ruim twee jaar vast. In 1992 verhuis de hij met vrouw en kind uit het Franse Sedan naar het Belgi sche Sart-Custinne, op nog geen tien kilometer van de grens. GPD voorletters:m/v p noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. d noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J p per maand met automatische incasso 20,50). D per kwartaal met automatische incasso 55,10). a per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1