PZC Amerikaanse troepen verliezen greep op Fallujah Chinese partijleider Hu mijdt kritiek op voorganger Jiang Eurofractie VVD hekelt EU-voorzitter Silvio Berlusconi Doden gemeld rond protesten in Nigeria KIA Carnival: comfort, ruimte en veiligheid! Sharon en Abbas voeren topoverleg over routekaart Hongkongers betogen tegen veiligheidswet Schilderingen Australië zijn 4000 jaar oud Slowakije treedt toe tot de EU VS staken hulp aan deelnemers van Strafhof El Baradei 9 juli naar Iran Cohn-Bendit blijft onschendbaar Kenia heft verbod Mau Mau op Seks op snelweg geen misdrijf Lagerhuis verbiedt vossenjacht 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE woensdag 2 juli 2003 Vrees Zonder proces Overdracht Explosie Tegenaanval Grotere rol *Verkoopprijs is incl. BTW/BPM, excl. kosten deel I en II, verwijderingsbijdrage, rijklaar maken en metallic lak. Leaseprijs is gebaseerd op Full Operational Lease bij.een looptijd van 48 maanden en 20.000 km. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Wijzigingen voorbehouden. Gemiddeld verbruik van 8,2 L/100 km - 1 L op 12,2 km tot 12,4 L/100 km -1 Lop 8,1 km. C02-uitstoot; van 217 tot 293 g/km. E-MAIL: INFO@KIA,NL INTERNET: WWW.KIA.NL HONGKONG - Een half mil joen Chinezen in Hongkong heeft gisteren gedemonstreerd tegen de nieuwe wet (artikel 23) die de nationale veiligheid beter zou moeten beschermen. Het is de grootste demonstratie in de Volksrepubliek China sinds de studentenopstand van 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De protestmars richtte zich te gen de nieuwe wet op landver raad, subversieve activiteiten en opruiing. De betogers vrezen voor het inperken van de bur gerlijke vrijheden. De betoging viel samen met de zesde verjaar dag van de overdracht door Groot-Brittannië van Hong kong aan het communistische China. Tung Chee-hwa, de door de re gering in Peking aangestelde bestuurder van de vroegere Britse kroonkolonie, benadruk te dat de rechten en vrijheden van de inwoners van Hongkong niet worden aangetast door de nieuwe wet. Wel hebben burgers volgens hem de plicht om de na tionale veiligheid te bescher men. De Verenigde Staten en de Eu ropese Unie hebben hun be zorgdheid geuit over artikel 23. Zij vrezen dat de autonomie van Hongkong zal worden onder mijnd door de voorgestelde vei ligheidswet. Vermoedelijk wordt in het parlement van Hongkong op 9 juli over de wet gestemd. Parlementariërs loy aal aan Peking hebben daar de meerderheid. ANP Er is al een Carnival vanaf 23.995 -* Leaseprijs vanaf 665,-* Het aanpakken van Bulgarije is opvallend omdat dit land de VS als tijdelijk lid van de Veilig heidsraad voluit steunde in de aanloop naar de oorlog in Irak. Een woordvoerder van de Bul gaarse strijdkrachten sprak dinsdagavond al de vrees uit dat het moderniseringsprogramma van defensie nu vertraging zal oplopen. Macedonië heeft met de VS op de valreep nog wel afgesproken geen Amerikaanse staatsbur gers te zullen uitleveren aan het hof in Den Haag. De Amerikaanse regering zei maandag al dat tientallen lan den militaire steun dreigden te verliezen. President Bush heeft voor in totaal 22 landen wel een uitzondering gemaakt wegens 'nationale belangen'. Het be treft hier onder meer Afghanis tan, de Democratische Repu bliek Congo en Bosnië. Zij krijgen voorlopig wel wel steun, hoewel onduidelijk is hoe lang nog. AFP/EFE/ANP SYDNEY - Onderzoekers zeg gen dat in het nationale park Wollemi in het oosten van Au stralië ontdekte grotschilderin gen vierduizend jaar oud zijn. Premier B. Carr van de staat New South Wales zei gisteren dat het vermoedelijk om de be langrijkste vondst van de afge lopen vijftig jaar gaat. Een wandelaar vond de schilde ringen al acht jaar geleden. De wetenschappers konden ze ech ter pas in mei van dit jaar uitge breid onderzoeken. De exacte vindplaats wordt geheim ge houden uit vrees voor vandalen en kijkers. Het gaat onder meer om levensgrote afbeeldingen van adelaars, kangoeroes, en een uiterst zeldzame van een wombat. DPA/AFP BRATISLAVA - Het parlement van Slowakije heeft gisteren het toetredingsverdrag met de Eu ropese Unie geratificeerd met 129 stemmen tegen tien. De toetreding van Slowakije op 1 mei volgend j aar is met het be sluit definitief geworden. Een parlementslid onthield zich van stemming. De tien tegenstemmers zijn communisten. Zij vinden dat Slowakije meer geld van de hui dige lidstaten moet krijgen. AP WASHINGTON - De Verenigde Staten schorten de lopende mi litaire steun op aan circa 35 lan den die de oprichting van het In ternationaal Strafhof in Den Haag steunen, maar die geen apart akkoord sloten met Was hington om Amerikaanse bur gers voor dit hof te beschermen. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. De door de Amerikanen ingestelde deadline voor deze bilaterale overkomsten liep gisteren af. Onder de getroffen landen zijn Colombia en zes landen die wil len toetreden tot de Navo: Let land, Estland, Litouwen, Slo wakije, Slovenië en Bulgarije. De schade is overigens voorals nog gering omdat de meeste fi nanciële steun dit boekjaar, dat eindigt op 1 oktober, al is uitge geven. Colombia is een van de grootste ontvangers van Amerikaanse militaire steun. Het ontvangt geld en materieel om de groot schalige drugshandel in het Zuid-Amerikaanse land aan te pakken. Colombiaanse drugs worden vooral in de VS aan de man gebracht. Kans op vrede Israël groeit van onze redactie buitenland JERUZALEM - In Jeruzalem zijn de Israëlische premier Sha ron en zijn Palestijnse collega Abbas begonnen aan een top overleg. Voorafgaand aan de be sprekingen zei Sharon op een gezamenlijke persconferentie dat de kans op vrede tussen Isra - el en de Palestijnen nog nooit zo groot is geweest. Sharon zei bereid te zijn een 'pijnlijke prijs' te betalen voor vrede. Zijn land is volgens hem niet uit op de overheersing van de Palestijnen of het bepalen van hun toekomst. Hij waar schuwde wel dat vrede alleen mogelijk is als er een einde komt aan de Palestijnse terreur. Abbas noemde 'elke dag zonder vrede een verloren dag'. Hij zei dat alleen een dialoog tussen beide volkeren kan leiden tot een oplossing van het conflict. Daarvoor moet er volgens hem wel een einde komen aan de li quidatie van militante Palestij nen en moet Israël Palestijnse gevangenen vrijlaten. Een hoge Palestijnse functiona ris heeft gisteren gezegd dat de vrijlating van die gevangenen in het topoverleg aan de orde komt. Het gaat daarbij dan om 'administratieve' gevangenen, Palestijnen die door het leger zijn opgepakt en zonder proces vastzitten. Sharon had eerder gezegd bereid te zijn gevange nen vrij te laten, maar niet dege nen die worden verdacht van het doden van Israëliërs. Abbas had gisterochtend in Ramallah, op de Westelijke Jor- daanoever, tegen het Palestijn se parlement gezegd te hopen dat hij en zijn Israëlische ambt genoot het tijdens de topont moeting eens worden over een snelle invoering van de 'route kaart', het internationale vre desplan voor het Midden-Oos ten. Een belangrijk onderdeel daarvan vormt de terugtrek king van het Israëlische leger uit de bezette Palestijnse gebieden. Abbas gaat ervan uit dat de overdracht van die gebieden binnen zes weken voltooid zal zijn. De overdracht moet vol gens hem wel stapsgewijs ge beuren, omdat het Palestijnse veiligheidsapparaat nog niet volledig op zijn taak is bere kend. Maandag droeg Israël de len van de Gazastrook over en vandaag verlaat het leger Beth lehem op de Westelijke Jor- daanoever. Als er dan geen nieu we aanslagen plaatsvinden op Israëlische doelen, dan zal het leger zich ook terugtrekken uit andere bezette Palestijnse ste den. Israëlische militairen hebben gisterochtend nog op de Weste lijke Jordaanoever een Pales tijnse man doodgeschoten, nadat die bij Toelkarem een controlepost van het leger had beschoten. Die aanval, waar voor nog niemand de verant woordelijkheid heeft opgeëist, vond plaats ondanks het staakt - het-vuren dat vier radicale Pa lestijnse groeperingen zondag en maandag hebben afgekon digd. ANP/AFP/RTR/DPA Een Amerikaans legervoertuig staat in brand, nadat het zou zijn geraakt door een een antitankgranaat in Bagdad. foto Ali Abbas/EPA van onze redactie buitenland FALLUJAH - Duizenden Irake zen hebben gisteren onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen in Fallujah de slachtof fers begraven van de explosie van maandagavond in de Al Hassan-moskee. De Ameri kaanse troepen hebben hun greep verloren op het soenniti sche bastion, 50 kilometer ten westen van de hoofdstad Bag dad. Tijdens de betoging waren de militairen nergens te beken nen. De avondklok wordt mas saal genegeerd. De voornaamste Amerikaanse legerbasis bij Fallujah werd gis terochtend getroffen door een granaat. Het is nog niet bekend of daarbij slachtoffers zijn ge vallen. In en rond de stad zijn de Amerikanen opvallend vaak aangevallen. In april schoot het leger in Fallujah achttien men sen dood tijdens een anti-Ame rikaanse betoging. Het Amerikaanse leger ontkent verantwoordelijk te zijn voor de explosie in de Al Hassan-mos kee. Volgens getuigen nam een Amerikaans gevechtsvliegtuig het gebedshuis onder vuur, maar een legerwoordvoerder heeft gezegd dat dat niet waar is. Bij de explosie in de grootste Advertentie moskee van Fallujah kwamen negen mensen om het leven, on der wie de geestelijke sjeik Laith, en raakten er zes gewond. In het centrum van Bagdad zijn gisteren volgens ooggetuigen vier Amerikaanse militairen ge dood bij een raketaanval op hun legervoertuig. Twee andere Amerikanen en een Irakees zou den gewond zijn geraakt. Een woordvoerder van het leger wil de nog niet bevestigen dat er do den waren gevallen of dat er sprake was van een aanslag. De Amerikaanse bewindvoer der in Irak Bremer heeft giste ren gezegd dat de aanslagen op de door de VS geleide troepen en op Iraakse economische doelen een teken zijn van wanhoop van de resterende aanhang van Sad dam Hoessein. Naar zijn me ning zijn de meeste Irakezen wel blij dat ze zijn bevrijd van het regime van Hoessein en zijn het dan ook louter loyalisten van de verdreven president die achter het geweld zitten. Hij zei verder dat de plannen van Washington voor het begin van de overdacht van de macht aan de plaatselijke bevolking op schema liggen. Zo begint volgens hem binnen enkele dagen de rekrutering voor een nieuw Iraaks leger. De aanhoudende aanvallen op Amerikaanse militairen in Irak hebben ertoe bijgedragen dat de steun van de bevolking in de VS voor de oorlog flink is afgeno men. Volgens een peiling staat nu nog 56 procent van de Amerikanen achter de aanval op Irak, terwijl dat in april nog 73 procent was. ANP/AFP/RTR/DPA door Gert-Jan Broere PEKING - Er is achter de scher men een machtsstrijd gaande in de Chinese politieke top. Daar bij staat de vraag wie de politie ke agenda van de partij bepaalt, centraal. Alleen wordt het ge vecht niet publiekelijk uitge vochten. Verliezers verdwijnen ook niet van het politieke to neel, zoals ten tijde van Mao Ze- dong en Deng Xiaoping. De nieuwe partijleider Hu Jintao gebruikte de 82ste ver jaardag van de communistische partij gisteren om de denkbeel den van zijn voorganger Jiang Zemin te promoten. Indirect gaf hij daarmee te kennen dat hij er nog niet in geslaagd is uit de schaduw van Jiang te kruipen. De Shanghai-kliek rond oud president Jiang Zemin lijkt er met Hu's optreden in geslaagd de marsroute van de partij in haar voordeel te hebben uitge zet. De sars-epidemie verschaf te Hu een uitgelezen kans om een eigen gezicht te tonen. Hij manoeuvreerde zich, door te pleiten voor meer openheid en meer oog voor de lasten van het volk, ook in een positie waar door Jiang eigenlijk niet meer om hem heen kon. Maar Jiang - die als voorzitter van het centraal militair comité de facto opperbevelhebber is - gaf zich niet gewonnen. Hij ne geerde een oproep van enkele partijbonzen om het voorzitter schap van het militair comité op te geven. Sterker, hij keerde vanuit zijn machtsbasis Shang hai naar Peking terug en zette de tegenaanval in. Hij gebruikte de leden van zijn kliek, die vier van' de negen posities bekleden in het centraal comité, om Hu terug te fluiten. Zo nodigde Jiang de door Hu als minister van Volksgezondheid ontslagen Zhang Wenkang uit voor een gesprek, daarmee blijk gevend van zijn steun voor Zhang. Zhang werd door Hu verantwoordelijk gehouden voor de sars-epidemie en aan de kant gezet. Zhang is echter Jiangs voormalige persoonlijke arts en vertrouweling. De afgelopen weken werd de censuur ook scherper nadat die tijdens de sars-epidemie wat was verflauwd. De redactie van een blad in Peking werd geslo ten en het zakenblad Caijing, berucht om zijn economische onthullingen, werd uit circula tie gehaald. Over een corruptie schandaal in Shanghai, waarbij een bekende van Jiang betrok ken zou zijn, mochten de media niet berichten Gisteren kwam daar een promo tiecampagne voor Jiangs gedachtengoed bij. Zijn denk beelden - bekend als 'de drie vertegenwoordigingen' - moe ten de partij ideologisch klaar maken voor een grotere rol van ondernemers in het communis tische arbeidersbolwerk. Als hij zijn zin krijgt en zijn theorie volgend jaar toegevoegd wordt aan de grondwet, dan komt Jiang op gelijke hoogte met Mao en Deng. Duidelijk is dat Jiang nog lang niet is afgeschreven. Zeker niet nu Hu nog geen machtsbasis heeft waardoor hij de erfenis en invloed van Jiang kan bevech ten. GPD TEHERAN - De directeur van het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA), Mohammed el Baradei, brengt 9 juli een bezoek aan Iran. Dat heeft een woordvoerder van de Iraanse Organisatie voor Atoomenergie gisteren laten weten. Iraanse functionarissen verklaarden maandag al dat El Bara dei van Teheran een uitnodiging zou krijgen. Iran wil op deze manier proberen het geschil met het IAEA oplossen. Het Atoomenergie Agentschap meldde begin deze week dat Teheran nalatig is geweest in de rapportage over zijn kernprogramma. RTR STRAATSBURG - Het Europese Parlement weigert de on schendbaarheid op te heffen van Daniel Cohn-Bendit, die voor de Franse Groenen in het EP zit. De Duitse justitie had hier ruim drie jaar geleden om gevraagd om hem te kunnen berechten. Cohn-Bendit wordt ervan verdacht dat hij een extreemlinkse terrorist, Hans- Joachim Klein, heeft helpen vluchten. Klein werd uiteindelijk in 1998 in Frankrijk opgespoord en drie jaar later door een Duitse rechtbank tot negen jaar cel veroordeeld voor zijn aandeel in een overval op een ministersconferentie van olie-exporterende landen (Opec) in 1975 in Wenen. Bij die aanval werden drie mensen gedood. AFP NAIROBI - De Keniaanse overheid gaat na 53 jaar het verbod op de Mau Mau opheffen. Deze boerenstrijders hebben in de j aren veertig en vijftig van de vorige eeuw tegen de Britten ge streden voor een onafhankelijk Kenia. Minister van Justitie Kiraitu Murungi zei gisteren dat de Mau Mau al veel eerder legaal had moeten worden verklaard. DPA BERLIJN - Seks bedrijven terwijl je met je auto 100 kilometer per uur over de snelweg raast, is geen misdrijf in Duitsland. Maar als het dan misgaat en je krijgt een ongeluk, ga er dan niet vandoor. Dan ben je namelijk wel in overtreding. Een rechtbank in Keulen veroordeelde gisteren een man die heeft toegegeven een verkeersbord te hebben geramd terwijl hij op dat moment de liefde bedreef met een blonde lifster. De chauffeur kreeg een boete omdat hij de plaats van het misdrij f ontvluchtte, niet vanwege het ongeval. Volgens een woordvoerder van justitie krijgt de dader een boete van 600 euro. Bovendien moet hij 400 euro betalen voor de reparatie van het verkeersbord. RTR LONDEN - Het Britse Lagerhuis heeft gestemd voor een alge heel verbod op de vossenjacht in Engeland en Wales. Van de meer dan vijfhonderd afgevaardigden stemden 362 voor en 154 tegen. Het Hogerhuis, dat het voorstel nog moet goedkeu ren, zal de wet echter hoogstwaarschijnlijk naar de prullen bak verwijzen. Het kabinet had aanvankelijk een eigen voorstel ingediend, waarin het jagen op vossen met honden in bepaalde gevallen werd toegestaan. Maar na een bijna vijf uur durend debat trok Blair het regeringsvoorstel in, waarschijnlijk omdat duide lijk was dat het geen meerderheid zou halen. Daarop stemde het parlement voor een algeheel verbod. Met de aanpassingen van het kabinet zou de wet mogelijk wel door het Hogerhuis zijn gekomen. ANP/AFP doorTon van Lierop STRAATSBURG - De VVD1 in het Europees Parlement heeft zware kritiek op de Italiaanse premier Silvio Berlusconi, die gisteren voor een half jaar het voorzitterschap van de EU heeft overgenomen. VVD-voorman in het EP, Maaten, noemt Berlus coni zelfs een 'dief uit de porte monnee van elke Europeaan'. Volgens Maaten is Berlusconi niet geschikt om de EU te leiden, omdat hij pleit voor opheffing van het stabiliteitspact dat de euro moet beschermen tegen hoge begrotingstekorten. „Een serieuze EU-voorzitter hoort niet te zagen aan de basis van onze Europese munt", aldus de WD'er gisteren in een open brief aan Berlusconi. U snijdt dan niet alleen in uw eigen vin gers, u bent dan ook een dief uit de portemonnee van elke Euro peaan." De Italiaanse premier is volgens Maaten verder niet geloofwaar dig doordat hij alle beloften over een forse hervorming van zijn eigen economie niet is nage komen. Verder denkt de WD- aanvoerder in Straatsburg dat Berluscnoni ook de onderhan delingen over interne EU-her- vormingen en de invoering van een Europese grondwet niet echt kan voeren. „In eigen land lijkt u op gespannen voet te staan met de rechterlijke macht. Hoe ziet u de onderhandelingen onder uw leiding dan voor zich? Maaten heeft ook kritiek op de dominante positie van Berlus coni in de Italiaanse media, die hij bijna volledig bezit of be heerst. Hij noemt hem zelfs een 'gevaar voor de persvrijheid'. Daarnaast vindt Maaten dat de Italiaanse regeringsleider de af gelopen maanden te veel pu bliekelijke vetes heeft uitge vochten met zijn binnenlandse politieke rivaal en voorzitter Prodi van de Europese Commis sie. Berlusconi opperde al dat sa menwerking met de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, niet langer no dig is. „Zo'n voorzitter kan Eu ropa missen als kiespijn. Nu is het tij d om te laten zien dat u een staatsman bent. Ik wacht rustig af", zo besluit Maaten zijn open brief. De WD zit in het EP overigens in dezelfde fractie als de Itali aanse oppositieleider en EP-lid Rutelli. ANP van onze redactie buitenland LAGOS - De Nigeriaanse poli tie heeft gisteren op de tweede dag van de algemene staking en demonstraties tegen de sterke verhoging van de brandstof prijzen opnieuw hard ingegre pen. Door het geweld zouden gisteren acht mensen om het le ven zijn gekomen. Agenten vuurden traangasgra naten af op de betogers en sloe gen in op journalisten. In de grootste stad van het land, La gos, hebben betogers barrica den opgeworpen en die in brand gestoken. In een buitenwijk van de hoofdstad Abuja vielen vier doden door het politieoptreden, zo meldden getuigen. De politie ontkende dat er mensen zijn doodgeschoten. De andere vier slachtoffers vielen in Lagos toen een auto met hoge snelheid op een groep actievoerders inreed. De regering kondigde op 20 juni aan dat de subsidies op brand stof worden afgeschaft. Dat be tekende een verhoging van de prijs aan de pomp en in de win kel met meer dan 50 procent. De besparingen van 2 miljard euro zouden gebruikt worden voor verbeteringen in onderwijs en gezondheidszorg. Velen betwij felen echter dat zal gebeuren. Overleg tussen regering en vak bonden over de zaak is gisteren hervat. President Obasanjo zei bereid te zijn het gewraakte be sluit te heroverwegen. De voor zitter van de vakbond NLC, Os- hiomhole, zei dat hij de staking niet kan afblazen voor de kwes tie van de prijsverhoging is op gelost. RTR/AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5