PZC Verwachtingen Denemarken op zoek naar het 'juiste' gedachtegoed 1 Komst van Nederlands abortusschip brengt in Polen discussie op gang Uitspraken Elco Brinkman over massaontslagen mogelijk te dik aangezet 2 juli 1953 woensdag 2 juli 2003 Malaise Aandacht Kerk Workshops Vrijwilligsters Zweden Normen en waarden Twijfel over malaise bouwwereld Tienduizenden arbeidsplaatsen in de bouw gaan verloren, mede als uitvloeisel van de parlementaire enquête naar de bouwfraude. Minder kans op het maken van onderlinge prijs afspraken betekent meer onderlinge concurrentie. Dat is moordend voor de werkgelegenheid in een sector die veel con juncturele pieken en dalen kent. Bouwvoorman Elco Brink man luidt nu de noodklok. Maar is de situatie echt zo beroerd als de oud-politicus ons wil doen geloven door Rixt Albertsma en Achille Prick Wie geschoren wordt, moet stilzitten. De bouwwereld handelt naar dit gezegde. Sinds de massale aandacht van poli tiek en pers voor de fraude bij grote aannemingsprojecten en de daaruit voortvloeiende par lementaire enquête bouwfrau de is voorzichtigheid troef in het naar buiten treden van de be drijfstak. Het is immers zonne klaar dat de burger (lees: de be lastingbetaler) zich getild voelt door bouwers die zich bij de aanbesteding van grote over heidsprojecten bezondigden aan heimelijke prijsafspraken. Op de dag dat de kartelpolitie liet weten dat de bouw onder haar vergrootglas blijft liggen, waarschuwde bouwvoorman Elco Brinkman van het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) voor onvoorziene gevol gen van de beteugeling van aan nemers door politiek Den Haag: „Meer concurrentie is prima, maar het kost wel tienduizen den banen", zei hij tegen het Fi- nancieele Dagblad. En: „De ge wenste hardere concurrentie leidt misschien tot scherpere prijzen, maar ook tot grote soci ale onzekerheid." Bedrijven die zich via geheime afspraken niet meer verzekerd weten van voldoende werk, zul len het loodje leggen, voorziet het AVBB. En dat zal leiden tot een ontslaggolf. „O nee, het is echt niet flauw be doeld, het is gewoon een consta tering", reageert Brinkmans woordvoerder Paul Wouters. „Het is een hard gevolg van de nieuwe realiteit. Natuurlijk heeft ook de bouw last van de re cessie, maar de hardere concur rentie kost ook banen." Maar wat is naar verwachting van het AVBB de grootste oorzaak voor het verwachte banenverlies? Wouters: „Geen idee. Het is een grove schatting van Brinkman. Bij het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) halen ze hun wenkbrauwen op. Ze geloven eerlijk gezegd wei nig van de bewering dat de par lementaire enquête duizenden bouwvakkers hun baan zal kos ten. Het instituut peilde onlangs de ontwikkelingen in de markt en concludeerde dat de bouw fraude zowel op korte termijn als in latere jaren nauwelijks in vloed zal hebben op het bouw volume. Volgens Adri Buur, di recteur van het EIB, is door de enquête het aantal bouwop drachten niet afgenomen. Het betekent niet dat de bouw sector banenverlies bespaard blijft. Buur schat dat dit jaar zo'n 5000 banen in de sector zul len verdwijnen. Hij heeft het dan alleen over bouwvakkers die daadwerkelijk op een bouw plaats werkzaam zijn, in totaal zo'n 250.000. Volgens Buur is alles terug te voeren op de economische neer gang en op het uitblijven van overheidsinvesteringen. Het EIB becijferde twee weken gele den dat de totale bouwproduc tie in Nederland dit jaar met 2,5 procent krimpt tot een volume van 45,8 miljard euro. Er wor den simpelweg minder wonin gen, scholen en kantoren ge bouwd. Iedereen houdt de hand op de knip. Ruim de helft van de bedrijven die zich bezighouden met infra structurele projecten vindt dat de eigen orderportefeuille veel te mager afsteken tegen de feite Volgens het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid is de malaise in de bouw terug te voeren op de economische neergang en het uit blijven van overheidsinvesteringen. foto Cees Zorn/G PD lijke omvang van het bedrijf. Het Centrum voor Werk en In komen (CWI) voorspelde vorige week dat in de bouwsector en de metaalsector de komende twee jaar ruim 50.000 banen zullen verdwijnen. Ook dit is een voor spelling die EIB-directeur Buur heeft verbaasd. Hij voorziet dat de economische ontwikkeling in de bouwsector medio volgend jaar weer zal aantrekken. Gijs Wildeman van de CNV Bouwbond zet net als Buur zijn vraagtekens bij de sombere boodschap van Elco Brinkman. De sanering in de bouwsector heeft volgens Wildeman niets te maken met de aanleg en het on derhoud van infrastructuur. „Dat gaat allemaal gewoon door." Wildeman schrijft het verlies van banen toe aan het 'instor ten' van de kantorenmarkt en aan het uitblijven van opdrach ten. „Niemand durft op dit mo ment te investeren." Ook hij ziet alweer licht aan het einde van de tunnel. Tot voor kort was er nog een groot tekort aan bouwvakkers en Wildeman verwacht dat de sector in de toe komst - mede door de vergrij zing - opnieuw om personeel zit te springen. Hij raadt werkge vers aan hun overtollige werk nemers nu vast te houden. Brinkmans woordvoerder Paul Wouters nuanceert desge vraagd dat zijn baas met diens stevige uitspraken over banen verlies wellicht vooral aan dacht hoopte te krijgen voor een probleem waarmee aannemers van oudsher worstelen: de schommelingen in het aanbod van werk. „In de oude situatie was het werk beter gespreid door het jaar heen. Nog steeds blijkt dat overheden geen reke ning houden met de kalender van bouwbedrijven. Gemeenten nemen alle tijd voor inspraak procedures, maar eenmaal groen licht, moet alles op stel en sprong gebouwd worden. Om constante werkgelegenheid te garanderen, moet daar meer re kening mee worden gehouden. Daar wilden we ook weer eens aandacht voor vragen." GPD Groot is het optimisme binnen de toeristisch-if creatieve sector in Zeeland. Ook elders in ht land wordt verwacht dat 2003 financieel gezis een goed jaar zal worden met wellicht meer gasten da in de zomer van het vorig jaar. Maar de Zeeuwse ondei nemers zien de komende maanden nog wat zonnigerte gemoet dan hun collega's in de andere provincies. Dat is mooi. In deze tijden van recessie en aanpalenti somberheid is het aardig iets te vernemen over hoopt: verwachting. Neringdoenden binnen de sferen van vet tier en vermaak zijn nogal eens behept met een zeke» terughoudendheid over hun vooruitzichten. Er wel iets verademends van uit als zij met een milde glim lach in de toekomst schouwen. Toch is het zeer de vraag of er voor de langere termij reden is voor vrolijkheid. De redenen waarom naar vet wachting meer toeristen dit jaar voor een vakantii dichtbij huis zullen kiezen, zijn overwegend negatief Een aantal vakantievierders kiest niet vanwege dit hunkering naar Zeeland, maar omdat er angst is voo het verre, grote, boze buitenland. Daar immers ontwil kelen terroristen hun rampspoedige activiteiten, daat i heersen oorlogen en daar kan een mens geheimzinnige dodelijke ziekten oplopen. Een andere overweging va negatieve aard: de economie draait stroef en dus is he verstandiger voorzichtig aan te doen met de uitgave» En dan is er nog een argument dat geen hout snijdt: hei voorjaarsweder was zo schoon, dus de zomer zal ooi» wel mooi worden. Alsof weersomstandigheden uit hel verleden enige garantie vormen voor de toekomst. De ondernemers in toerisme en recreatie doen er ver standig aan, zich niet rijk te dromen op basis van del c verwachten aantallen gasten in één seizoen. Negatieve gevoelens ten opzichte van verre reizen kunnen sne s wegebben en in breder verband gedacht is te hopen da: dat ook gebeurt. Er is bovendien een redelijke kans da perioden met een grote toestroom van vakantieganger; worden gevolgd door kalmer tijden. Immers, vakantie gangers die tegelijkertijd met vele anderen rust er ruimte komen zoeken, zullen die moeilijker kunnei vinden. Na mindere ervaringen ontstaat de neiging di n blik naar elders te richten. Het zij de Zeeuwse ondernemers in de sectoren reislus en verpozing gegund dat ze kunnen vooruitblikket naar een goed seizoen. Ze zullen echter voor de lang termijn hun zakelijke successen niet moeten laten af hangen van willekeurige omstandigheden. Ze moete i resultaten afdwingen. Door in goede tijden te invest? ren in een hoogwaardig en divers aanbod waarmee a klanten aan zich binden. Door ook in drukke zomersti: zorgen voor vakbekwaam personeel dat in staat is gas ten het gevoel te geven gasten te zijn. Dat vergt ee: breed, open zicht op wensen en verlangens. Het verle den leert dat die niet ieder gegeven zijn. door-fjuria Hellinqa' Ik denk dat het een zeer zin- volle actie is. Abprtus is de laatste week een echt discussie onderwerp in Polen geworden en politici houden zich er weer meer bezig." Wanda Nowicka, directrice van de Poolse Federa tie voor Vrouwen en Familie planning, is zeer te spreken over de beroering die de komst van het Nederlandse abortusschip De Langenort in Polen heeft veroorzaakt. Gisteren hield de vrouwengroep uit het Poolse parlement een speciale sessie, waarin met maatschappelijke organisaties over het abortusvraagstuk werd gepraat. En hoewel een veran dering van de wet niet direct te verwachten is, heeft de komst van de Langenort er volgens Nowicka in ieder geval voor ge zorgd, dat socialistische politici het onderwerp niet meer voor zich uit kunnen schuiven. „De huidige regering is op zich voor liberalisering. Maar het is een moeilijk onderwerp en politici voeren altijd aan dat het nu niet het juiste moment is om de kwestie aan de orde te stel len. Er zijn altijd belangrijkere zaken, maar nu het debat door de Langenort zo is aangewak kerd, kunnen ze er eigenlijk niet meer omheen", verwacht ze. Politici zijn volgens Nowicka huiverig om over abortus te pra ten vanwege de sterke druk van de Katholieke Kerk. „Bij opi niepeilingen blijkt steeds weer dat de meerderheid van de be volking voor een liberalere wet geving is. Maar iedere politicus die zich voor abortus uitspreekt, wordt vanaf de kansel keihard aangepakt. Om dezelfde reden komt de meerderheid van de Po len ook niet voor een liberale abortuswet in actie. Ze zijn bang voor wat hun priester daarvan zal zeggen." Voorlopig lijkt de angst voor de gram van de kerk in regerings kringen te overheersen. De soci alistische premier Leszek Miller zei na de komst van de Lan genort al dat een snelle wetswij ziging niet te verwachten is. Volgens Miller is seksuele voor lichting veel belangrijker, net als de goede verkrijgbaarheid van voorbehoedsmiddelen en ondersteuning voor vrouwen die een abortus willen, omdat ze geen kind kunnen onderhou den. Het zijn tot nu toe vooral de rechtse partijen, die zich in het openbaar uitlaten over de abor tusboot en de mogelijke gevol gen voor Polen. Volgens de zeer conservatieve Liga voor de Poolse Families is de komstrvan het abortusschip een provocatie van het ministerie van Binnen landse Zaken en de geheime dienst, die er met een crisis rond het onderwerp abortus een wetswijziging doorheen probe ren te drijven. Als bewijs daarvoor voert de Li ga aan dat enkele vrouwen, die vorige week met de Langenort de zee zijn opgegaan, onder po litiebegeleiding het schip op werden gebracht. Die politiebe geleiding was nodig, omdat conservatieve demonstranten de boot sinds zijn komst belaagden. Afgelopen week voer de Lan genort twee maal uit voor wat tegenover de Poolse pers werd omschreven als 'voorlichtings workshops'. In hoeverre vrou wen op zee daadwerkelijk een abortus hebben ondergaan met behulp van de abortuspil, kunnen de organisatoren niet zeggen, omdat ze dan het ge vaar lopen gearresteerd te wor den. Wel is duidelijk dat abortuspil len aan vrouwen zijn verstrekt of meegegeven. De Poolse doua ne had de medicijnkast op het schip namelijk verzegeld toen de Langenort anderhalve week geleden in Wladyslawowo aan legde, en na de eerste voorlich- tingstocht op zee bleek die ver zegeling verbroken en twaalf pillen verdwenen. Op distribu tie van illegale middelen staat in Polen maximaal twee jaar, maar volgens Gunilla Kleiverda van Women on Waves kunnen de autoriteiten weinig doen, omdat het zegel pas in interna tionale wateren werd verbro ken. Volgens Nowicka zijn de vrou wen die met het schip mee gaan, vrijwilligsters. In hoever re ze zwanger zijn en daadwer kelijk een abortus hebben on dergaan, kan zij niet zeggen. „Dat is een zaak van de organi satoren van Women on Wa ves. "GPD Denemarken ondergaat een metamorfose. Het so ciaal-democratische en vrijgevochten land dat zo Nederlands aandoet, lijkt steeds strenger te worden, vooral op het gebied van immigratie. Liefdesvisa worden ingesteld, Denen vluchten naar Zweden en het 'juiste' gedachtengoed wordt onderwerp van strijd. door Windy Kester Ubent Deen, getrouwd met een Turkse en woont voor uw werk al jaren in Nederland? Uw kinderen gaan binnenkort naar school en u wilt daarom te rug naar Denemarken? Prima, maar uw vrouw mag niet mee. Zij komt namelijk niet uit een land waarvoor de Denen een zo genoemd 'liefdesvisum' willen instellen. Om de immigratie te stoppen en het halen van een bruid in het land van herkomst te ontmoedi gen, ontwikkelt Denemarken allerlei nieuwe regels. Maar om te voorkomen dat ook mensen met een partner uit de Verenigde Staten, Australië, Nieuw Zee land, Canada en Japan hiervan het slachtoffer worden, is er voor hen een speciale 'liefdes verblijfsvergunning' ontwik keld. „Dit riekt naar een Noord- Europese versie van apartheid", roepen de critici. „Nee hoor, het is gewoon een manier om de in tegratie te bevorderen", luidt de officiële repliek. Het liefdesvisum is slechts één voorbeeld dat tekenend is voor het Deense politieke debat van de afgelopen anderhalf jaar. De liberalen en conservatieven zit ten in het zadel bij de gratie van de populistische Deense Volks partij en vreemdelingen en inte gratie zijn daarom sleutelwoor den van het nieuwe Deense beleid. De vreemdelingenwet, die deze week precies een jaar geleden is ingevoerd, stelt onder meer dat je om met iemand van buiten de EU te kunnen trouwen, 6800 eu ro op de bank moet hebben. Ook moet je kunnen aantonen een band met Denemarken te heb ben en boven de 24 jaar te zijn. Hoewel de wet nu al een van de Om de immigratie te stoppen, ontwikkelt Denemarken allerlei nieuwe regels. Zo nam het land precies een jaar geleden een veel strengere vreemdelingenwet aan. foto Jeroen Smit/GPD strengste van Europa is, heeft de Deense regering nog meer plan netjes in petto om de immigratie aan banden te leggen. Zo is de maximale leeftijd voor familie hereniging nu bijvoorbeeld nog 18 jaar, maar als het aan de re gering ligt, hebben straks alleen kinderen tot 15 jaar het recht zich bij hun ouders in Denemar ken te voegen. Daarnaast is een meerderheid van de regering er voor om een code met Deense normen op te stellen voor scholen. De bedoe ling is dat 'typisch Deense vrij heden' niet wijken voor dt wen sen van moslims. Varkensvlees moet daarom gewoon op het me nu in de kantine staan en de scheiding van jongens en meis jes dient te allen tijde verboden te zijn. Dat niet iedereen blij is met de nieuwe regels, blijkt overduide lijk uit het feit dat in een jaar tijd zeker 330 gemengde paren de oversteek naar Zweden heb ben gemaakt. De meesten van hen vestigen zich in Malmö, aan de andere kant van de Öresund. Denen kunnen hier zonder pro blemen wonen en eventueel werken; de trein naar hartje Ko penhagen doet er maar een half uur over. In Zweden kan de bui tenlandse geliefde na twee jaar staatsburger worden, en is met dit papier op zak vervolgens ook welkom in Denemarken. Ook op andere terreinen onder gaat het Scandinavische land een metamorfose. De Deense media spreken zelfs over de 'strijd om het gedachtengoed'. Om de Deense normen en waar den weer op de agenda te krij gen, is het volgens de liberalen belangrijk dat de juiste perso nen op de juiste maatschappe lijk relevante plekken zitten. Zo zijn de leidersposities in de we reld van de media, kunst en cul tuur en op de universiteiten het afgelopen jaar allemaal overge nomen door mensen die de regering welgezind zijn. De 'ge- bruikers-democratie' die de in stituten lange tijd kenmerkte, gaat op de schop. Het hippie- vrijstaatje Christiania dat al meer dan dertig jaar een vrij plaats is voor kunstenaars, toe risten, buitenstaanders en soft- drufsgebruikers, moet plat. En Lars Von Triers nieuwste film Dogville had, zo vindt men nu, nooit subsidie mogen krijgen. De film zou anti-Amerikaans zijn terwijl Denemarken de VS juist steunde in de oorlog tegen Irak. Maar ook de taal moet verande ren. De Raad voor Deense Taal stelde onlangs dat het woord 'racisme' in het Deens verschil lende betekenissen kan hebben, waarvan eentje 'het uitsluiten van bepaalde groepen mensen' is. Met deze definitie kon het hooggerechtshof in een zaak veilig vaststellen dat Volkspar tijleider Pia Kjaersgaard in be paalde gevallen een racist is. Maar de politicus laat het er niet bij zitten en eist het ontslag van de Taalraad. De gekozen leden dansen volgens haar namelijk nog steeds te veel naar de pijpen van de sociaal-democraten die vele jaren aan de macht zijn ge weest. GPD ZEEVAARTSCHOOL - De Zeevaartschool in Vlissingen start in september met een vierjarige opleiding weg- en waterbouwkunde. De De Ruyterschool heeft al een middelbare opleiding werk tuigbouwkunde. De nieuwe studie draagt ertoe bij dat meer jonge Zeeuwen kunnen studeren nu zij voor hun studie niet meer de provincie uit hoe ven. MOORD - In Tunis is troonop volger Azzedine Bey ver moord. De dader verklaarde 200.000 francs te hebben ge kregen voor de aanslag. De Frans gezinde Azzedine Bey weigerde vorige jaar een ver klaring te tekenen, waarin an dere leden van de koninklij ke familie de Bey van Tunis steun toezegden bij diens streven naar een grotere mate van zelfstandigheid voor zijn land. RUITENWISSER - In Tenes see is op 87-jarige leeftijd Mary Anderson overleden. Zij was uitvindster van de rui tenwisser op voertuigen. In 1903 kreeg zij patent op een wisser om sneeuw, ijs en ijzel van de voorruiten van voer tuigen te verwijderen. Deze werd toen met de hand be diend. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: €1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze' (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot UJSQGTIEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4