11 Terneuzen ziet inwonertal dalen Edah Lonink wil regio laten scoren Rijontzegging komt hard aan bij Hulster straatracers Sieraden gestolen uit fietstas Ylissingse Zuinig Chemieconcern vreest voor uitbreidingsmogelijkheden lotale Uitverkoop w Delscher Win de Tour met eigen ploeg' zeeuwse almanak Politie neemt drugs in beslag bij cafégangers ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 2 juli 2003 Leegloop (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Speel mee met de PZC-lezerstour en maak kans op mooie prijzen. Een eigentijdse kijk op Slapen r f L Varkenssaté 1 of -shaslick 1 kilo 42£» Dat is gewoon LUKASSE DAKBEDEKKING Getuigen Diverse soorten, fles 1500 ml 119 T ransportkosten Duyvis notenmix schaal 300 gram 2 49 Beeldvorming J Vogelrichtlijn bedreigt Dow door Conny van Gremberphe TERNEUZEN - De valse start die Terneuzen begin dit jaar op demografisch vlak maakte, heeft de grootste gemeente van Zeeland in de eerste zes maan den van 2003 redelijk goedge maakt. Het voorbije half jaar steeg het inwonertal met 61 zie len tot 55.526. Met de komst van burgemeester Jan Lonink en zijn partner naar Terneuzen kunnen nog twee streepjes in het positieve vlak geturfd wor den, maar daar staat tegenover dat er deze maand nog zo'n 110 (tijdelijke) inwoners worden af geboekt. Het gaat hierbij dan om de laat ste bewoners van het asielzoe kerscentrum Sluiskil, dat deze zomer de poorten definitief sluit. Per saldo zal het inwoner tal van het nieuwe Terneuzen dus deze maand behoorlijk da len en dat is niet in de lijn van de verwachtingen die vorig jaar nog werden gekoesterd. Na de opening van de Wester- scheldetunnel zou Terneuzen de door de Gentse professor Geor ge Allaert verzonnen geuzenti tel van 'het dynamisch centrum in de Delta' waar gaan maken. Het tegenovergestelde is de voorbije maanden evenwel het geval geweest. De afdelingen personeelszaken van diverse grote bedrijven hadden gedacht dat door de tunnelkomst de werving van personeel op Zeeuwse schaal wat makkelij ker zou verlopen. Dat blijkt niet het geval te zijn. Volgens J. van der Braak (perso- neelsmanager van Dow) en se cretaris A. Saman van de Kring van Werkgevers is voor veel Midden-Zeeuwse kandidaten de dagelijkse tunnelrit een te dure grap om bezuiden de Wes terschelde aan de slag te gaan. Met gebruik van een t-tag zijn werknemers maandelijks toch tussen de 120 en 130 euro kwijt aan de tunneldoorgang. De meeste werkgevers zijn niet ge negen dit te compenseren en ook de belastingdienst denkt daar niet aan. Gevolg is dat de personeelswer- ving in Zeeuws-Vlaanderen moeizaam blijft verlopen. Re den ook voor de grote bedrijven, die geconfronteerd worden met vergrijzing van het personeels bestand, om bij de politiek aan de bel te trekken - wat recent is gebeurd - en om de koppen bij elkaar te steken om te denken aan een gezamenlijke aanpak. Binnen nu en vijf jaar dreigen anders flinke problemen te ont staan. Zeker bij een bedrijf als Dow Benelux bv waar de ko mende jaren zo'n 600 man ver vangen moet worden. In West-Zeeuws-Vlaanderen, waar voor de komst van de tun nel gevreesd werd voor een tota le leegloop, is het aantal nieuw- Sluissenaren het voorbije half j aar zelf s met 3 3 toegenomen tot 24.820. Eind van het jaar zalhet inwonertal naar verwachting weer behoorlij k in de min zitten, omdat het asielzoekerscentrum in Cadzand ook wordt opge doekt. Daar woonden bijna driehonderd mensen. Dat aan tal resideert nu al niet meer in Cadzand. De voorbije maanden zijn er al vertrokken naar elders. Het totaal aan vertrekkende asielzoekers moet bij de ge meente nog gemuteerd worden. Tunnel of geen tunnel. Hulst blijft groeien. Het vooi'bije half jaar zijn er veertig inwoners bij gekomen. De Oost-Zeeuws- Vlaamse gemeente stevent rus tig op de 28.000 inwoners af. Nog 94 te gaan. Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 VLISSINGEN - Een 58-jari- ge vrouw uit Vlissingen is gistermiddag tussen vijf en zes uur bestolen van haar kleding en enkele waarde volle sieraden. De vrouw had haar snorfiets op de glooiing van de boule vard gezet, ter hoogte van Het Wooldhuis, en was gaan zwemmen. Toen ze weer te rugkwam, merkte ze dat al haar spullen uit de fietstas waren gestolen. Behalve haar kleding (jas, broek, vest en ondergoed) en sleutels, zijn een paar waardevolle sieraden verdwenen. De vrouw mist twee gouden ringen: haar trouwring, be staande uit drie smallere rin gen met vijf diamanten en in scriptie met een waarde van ruim duizend euro, en een gladde ring in wit en geel goud. Ook deze ring is voor zien van vijf diamantjes en is enkele honderden euro's waard. Verder is een gouden armband gestolen, met wit en geel gouden schubben, met een waarde van enkele honderden euro's. De politie zoekt getuigen en mensen die deze artikelen te koop zijn aangeboden. f Advertentie Kijk in de krant van donderdag 3 juli of op: www.pzc.nl vanaf woensdagmiddag 2 juli. Zeventien jaar was hij ge trouwd, dus dacht hij zijn vrouw eens te verrassen met een boeket van zeventien ro de rozen. Als rechtgeaarde Walchenaarvond hij dat deze aanschaf geen al te grote aan slag op zijn portemonnee moest plegen. Vandaar dat hij om kwart voor zes de bloemenwinkel betrad, in de hoop dat de bloemenhandelaar zo vlak voor sluitingstijd blij zou zijn dat hij nog van een partijtje rozen af kon komen en wat van de prijs af zou doen. Terwijl de rozen werden in gepakt, kwam het hoge woord eruit. „Kan er nog wat vanaf?", informeerde de man. „Ja hoor", antwoordde de bloemenkoopman, „de bladeren." woon- en slaapadvies 9?° Aanbiedingen geldig van 30 juni t/m 6 juli STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert GRAFISCH BEDRIJF GOES met het nieuwe bedrijfspand in De Poel IV en met het nieuwe bedrijfspand in De Poel I AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN II13 249617 Twee jongeren uit Hulst, allebei 19 jaar, moeten een half jaar hun rijbewijs missen en er bo vendien voor zorgen dat ze de komende twee jaar niet voor ernstige verkeersdelicten met de politie in aanraking komen. Anders wacht hen opnieuw ten minste een half jaar rijontzeg ging. Daarnaast moet het twee tal ieder duizend euro boete betalen. Vooral de rijontzegging is een hard gelag voor de twee, die werkzaam zijn in de auto branche. De derde betrokkene, een 25- jarige uit Hulst, werd vrijge sproken van deelname aan de straatrace, maar kreeg wel een effectieve rijontzegging van vier maanden en een boete van 520 euro. Ook moet hij de ko mende twee jaar op zijn tellen passen in het verkeer, want de rechter legde hem daarnaast een voorwaardelijke rijontzeg ging van twee maanden op. Van wie het plan voor de straat race afkomstig was, bleef gis terochtend op de strafzitting in het midden. Vast stond wel, dat de politie een dag eerder getipt was dat de race zou plaatsvin den. Het was dan ook geen toe val dat twee agenten zich de be wuste vrijdagavond gewapend met een lasergun opstelden langs het traject. Ze klokten de ene Hulstenaar om 20.45 uur met een snelheid van 180 kilometer per uur, een overtreding die na correctie van de meetapparatuur als 174 kilo meter per uur in het proces-ver baal terecht kwam. Dat was 74 kilometer te hard. Ook de ande re Hulstenaar, die als tegen stander in de autosprint in diens kielzog volgde, kreeg dat ten- laste gelegd. Vijf minuten later keerde het tweetal via het ande re weggedeelte van de vier- baansweg terug richting veer- plein voor het tweede deel van de race, en registreerde de poli tie een snelheid van 126 kilome ter per uur op een weggedeelte waar de limiet vijftig kilometer bedraagt. De 25-jarige Hulste naar bevond zich toen eveneens in hun gezelschap. Hij hield op de zitting bij hoog en bij laag vol onschuldig te zijn. „Ik wist dat er een autorace plaatsvond en ging er heen. Niet om er aan deel te nemen, maar om te kijken. Ik reed daar ge woon zestig en geen 126", ver klaarde hij zijn aanwezigheid op het parcours. Twee getuigen die bij hem in de auto zaten, leg den tegenover de rechter ver klaringen af die in grote lijnen met dat verhaal strookten. De kantonrechter hield er bij de bepaling van de strafmaat wel rekening mee, dat het wegge deelte waar de race plaatsvond veel minder druk bereden wordt nu de boot niet meer vaart. Ook het blanco strafblad van de ver dachten en hun 'jeugdige onbe zonnenheid' gold als verzach tende omstandigheid. Verder hield Kool er rekening mee, dat een nog grotere groep jongeren betrokken was bij de race, waar het drietal min of meer bij toe val was uitgeplukt. Een 24-jarige man uit Ossenisse kwam weg met een voorwaarde lijke boete van honderd euro. Tegen hem was een boete van 150 euro geëist, omdat hij zich volgens officier van justitie, G. Oosterveld, actief met de orga nisatie had bemoeid door onder meer als starter op te treden. De Ossenissenaar legde uit, dat ook hij aanvankelijk alleen de bedoeling had om te kijken wat er op het veerplein precies aan de hand was. Toen hij zag, dat een groepje autosprints hield op het parkeerterrein achter de fri tuur, oordeelde hij het veiliger om het parcours te verleggen naar de dubbelbaans weg. Voor de rechter was dat aanleiding voor het opleggen van een ge heel voorwaardelijke boete. ,,U hebt in ieder ge val zelf niet deel genomen aan de race en nog ge probeerd om het een beetje in banen te leiden." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De toekomst van Dow Benelux in Terneuzen is ongewis als het chemieconcern door een strikte toepassing van de Europese Vogelrichtlijn te weinig uitbreidingsmogelijkhe den behoudt. Advocate E. Knij pers betoogde dit gisteren voor de Raad van State in Den Haag. Dat de ontwikkeling van Dow Benelux door de aanwijzing van de Westerschelde als Europees Vogelrichtlijn-gebied dreigt te worden geremd, is onlangs ge bleken. De bouw van een nieu we aanlegsteiger in de Braak manhaven en van een opslag voor vloeibare stoffen staan ter discussie. Volgens een milieueffectrapport dat Dow had laten uitvoeren, zou de uitbreiding geen signifi cante gevolgen hebben voor vo gels in de Westerschelde. Een landelijke commissie die het rapport moest toetsen, oordeel de in april anders. Dat de gevol gen binnen de perken blijven, was onvoldoende aangetoond, stelde de commissie. Zij eiste een nader onderzoek. Voor Dow was dit een forse tegenvaller. Niet alleen omdat de nieuw bouw daardoor dreigt te worden Advertentie Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Kantonrechter C. Kool heeft gisteren in Terneu zen zware straffen opgelegd aan drie jongelui uit Hulst die 28 maart dit jaar meededen aan een illegale straatrace op het ge deelte van de rijksweg 60 tussen het veerplein in Perkpolder en Kloosterzande. Advertentie 89 prijs per liter 59 vertraagd, maar vooral met het oog op de toekomst. Dow Bene lux wil de Mosselbanken, een nog grotendeels ongebruikt deel van het bedrijfsterrein, verder ontwikkelen. Dow en eventuele andere investeerders weten niet meer waar ze aan toe zijn. Dow Benelux is er niet tegen dat grote delen van de Westerschel de onder de Vogelrichtlijn zijn gebracht, maar vindt dat er ook rekening moet worden gehou den met de gevestigde belangen van het bedrijfsleven. Anders komt de concurrentiepositie van de Terneuzense vestiging binnen het internationale Dow- concern op het spel te staan. Zo zal het bedrijf op jaarbasis al zes tot zeven miljoen euro extra kwijt zijn aan transportkosten, als de bouw van een nieuwe aanlegsteiger en opslagcapaci teit aan de Braakmanhaven niet kan doorgaan, meldde advocate Kuijpers. Met een eigen grotere opslagcapaciteit zijn de fabrie ken in Terneuzen ook zekerder van aanvoer van grondstoffen. Dow huurt momenteel nog op slagruimte in Gent, Antwerpen en Rotterdam, vanwaar binnen vaartschepen naar Terneuzen varen. De bedoeling is dat zee schepen de grondstoffen recht streeks gaan aanvoeren. Een vertegenwoordiger van het ministerie van LNV zei niet zwaar te tillen aan de bezwaren van Dow. „Wij willen in het steeds dichterbevolkte Neder land ook werk maken van na tuurbehoud en natuurontwik keling. Dat stelt nieuwe eisen aan industrieën, die moeten de gevolgen ervan dragen." Hij verwachtte dat die uiteindelijk voor Dow niet zo groot zijn. J. Wiebenga, lid van de Raad van State, gaf aan daar anders tegenaan te kijken. Hij sprak van 'tastbare grieven' en over 'forse belangen'. „Dow is niet een landbouwer, maar één van de grote jongens." Wiebenga voorzag dat Dow wel eens met schadeclaims zou kunnen ko men. „En dat kan voor de Staat der Nederlanden behoorlijk hard aankomen." De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. HULST - Bij café Cameron (voorheen Red's Roadhouse) bij het buurtschap Rustwat aan de Hulsterweg in Hulst heeft de po litie gisteren in de vooravond drugs in beslag genomen van twee klanten. Het betrof een 23-jarige man uit de gemeente Hulst en een 27-ja- rige man uit het Belgische Sint Niklaas. Ze hadden een kleine hoeveelheid softdrugs, in grip zakjes, in hun bezit. Niet duide lijk was of zij de drugs slechts in bezit hadden voor eigen gebruik of ook dealden in het notoire ca fé. Ze zijn aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. De politie voerde de actie uit met vier agenten. Ook zou een Belgische politie wagen ter plekke zijn, maar daar kon de politie niks over zeggen. De controle, met de aan houdingen tot gevolg, was niet ingegeven door de gemeente Hulst. Er worden geregeld klan ten van Cameron aangehouden met drugs in hun bezit. Terneuzens nieuwe burgemeester Lonink tijdens zijn maidenspeech. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - De nieuwe bur gemeester van Terneuzen, Jan Lonink, wil er zijn voor alle veertien kernen van de gemeen te. Daarnaast hoopt hij nauwe banden te smeden met beide Zeeuws-Vlaamse buurgemeen ten, die van over de grens en de provincie. Met als doel de Kanaalzone en Zeeuws-Vlaanderen in zijn ge heel op te stoten in de (wel)vaart der volkeren. „Ik hoef niet te scoren, de regio wél", stelde Lo nink gisteren tijdens de buiten gewone raadsvergadering waarin hij werd geïnstalleerd als burgemeester. Het werd een enigszins merkwaardige verga dering, waarin ernst en luim om voorrang streden. Commissaris W. van Gelder be gon met de ernst: hij liet Lonink de verklaring en belofte afleg gen. De Terneuzense burge meester kon met de komst van de commissaris naar het Schel- detheater direct de eerste pri meur op zijn conduitestaat bij schrijven. Het was de eerste keer dat Van Gelder de officiële benoeming van een burgemees ter tijdens de buitengewone raadsvergadering liet plaats vinden. In het vervolg zullen nieuwe Zeeuwse burgemees ters, te beginnen met Jaap Sala van Sluis morgen, immer voor het oog van de gemeenteraads leden, wethouders en een stoet genodigden worden benoemd, liet Van Gelder weten. Het moest de commissaris ook nog eens van het hart dat Zee land opnieuw actie moet onder nemen om de beeldvorming over de provincie bij te stellen. Dat slechts negen sollicitanten serieus een gooi naar het burge meesterschap van de grootste Zeeuwse gemeente - 'grensge meente met vele bedrijfsactivi teiten' - deden, verbaasde hem ten zeerste. Dat Terneuzen met Lonink een uitstekende, naad loos op de plaatselijke behoef ten passende kandidaat heeft gevonden, werd overigens door de commissaris en alle andere sprekers onderstreept. Plaatsvervangend raadsvoor zitter C. de Mol-Marcusse hoopt dat Lonink zich behalve als bruggenbouwer ook tot tunnel bouwer ontpopt. „We komer er namelijknog ééntjetekort." Lo co-burgemeester A. van Waes stelde gekscherend dat Lonink in een gespreid bedje terecht kwam omdat Terneuzen al ge heel vertrouwd is met het dua lisme. „Het publiek stroomt in groten getale toe tijdens raads vergaderingen, de raadsleden trekken de wijken in en de wet houders zijn de loopjongens van de raad." Van Waes, die toegaf 'een beet j e te overdrij venwilde maar zeggen dat er nog genoeg werk aan de winkel is voor de nieuwe burgemeester. De grote delegatie bestuurders uit Rijssen-Holten nam met ge mengde gevoelens afscheid van haar burgemeester, meldde plaatsvervangend raadsvoor zitter H. Dul. Twentse raadsle den deelden 'behuilde' witte zakdoekjes uit aan hun Terneu zense collega's. De zakdoekjes waren gebruikt om de emoties in bedwang te houden en 'niet om de trainer weg te krijgen'. In 2,5 jaar Rijssen-Holten heeft Lonink meerwaarde gegeven. Die meerwaarde wilden de Twentse politici graag uitge drukt zien in een transfersom, zodat wethouder J. van Schaik (financiën) een 'bewaarloonno- ta' kreeg van 30.000 euro voor dertig maanden scholing dan wel een vergoeding voor gele den 'emotionele schade'. Lonink zei in zijn dankwoord annex inhuldigingsrede te ho pen dat hij het vertrouwen in hem kan waarmaken. Hij liet weten - na speculaties dat hij Terneuzen over twee jaar weer verlaat voor een volgende uit daging - dat het enkeltje Rijssen vanaf Sas van Gent uiteindelijk toch een retourtje Kanaalzone was geworden. Hij gaf toe dat Zeeuws-Vlaanderen nooit zo aan hem gebakken kan zitten als de regio aan zijn voorganger Barbé zit. Maar hij was in Twen te oud-burgemeester Rijpstra tegengekomen, de man die Dow naar Terneuzen haalde. Ook re latieve buitenstaanders met hart voor de gemeente kunnen Terneuzen uitstekend van dienst zijn, concludeerde Lo nink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41