PZC Verdachte bekent moord op Emmense wandelliefhebster Kamer schrikt terug voor laten vollopen woongebied Scholieren krijgen studiepunten voor maatschappij stage kandeelhouder krijgt meer te vertellen in voorstellen commissie-Tabaksblat GroenFront bezet bos bij de Efteling Strandwachters beproeven jetski Vrachtauto's botsen op A2 Bacterie houdt treintoiletten vrij van stank Pensioen ING blijft premievrij Werner leidt senaatsfractie CDA Duizenden reizigers dupe bankroet Aantal overvallen daalt flink Tekort aan vrouwenopvang ■«■■111 Korte opleiding artsen succes Medicijndoosje met braille woensdag 2 juli 2003 Handdrukken Iets geknapt 7 Rol bestuurder wordt beteugeld door Paul van der Zanden DEN HAAG - De rol van be stuurders wordt beteugeld door de aandeelhouders. Zij krijgen vanaf volgend j aar meer invloed op de beloning van de top van beursgenoteerde bedrijven. Be zitters van aandelen kunnen de bedrijf stop ook eenvoudiger be noemen of aan de kant zetten. Tevens moeten bestuurders hen toestemming vragen voor grote overnames en verkopen. peze maatregelen zijn onder deel van voorstellen die de com missie-Tabaksblat gisteren pre senteerde. De commissie stelde richtlijnen op om de onderne mingscultuur, ook wel corpora te governance genoemd, in Ne derland te verbeteren. De bedoeling is dat deze richt lijnen voor behoorlijk bestuur vanaf 1 januari voor beursgeno teerde bedrijven gelden en ook zoveel mogelijk worden vastge legd in de wet. De ondernemin gen zeggen dat ze de richtlijnen willen volgen, maar het is nog niet zeker dat het gebeurt. Een commissie onder leiding van J. Peters concludeerde vijf jaar ge leden al dat de maatstaven voor behoorlijk bestuur niet deug den. Zijn aanbevelingen ver zandden echter. Tabaksblat wil de nieuwe richtlijnen onder de UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben de hulp van micro-organismen in geroepen om zijn 2200 treintoi letten stankvrij te houden. De organismen zitten in het schoonmaakmiddel voor de toi letten en zetten urine om in kooldioxide, een gas dat ook in gewone lucht voorkomt. Dat lieten de NS gisteren weten. Na eensuccesvolle proef met het verrijkte schoonmaakmiddel passen de NS de techniek sinds kort toe op al zijn treinen. ANP aandacht houden door de ge dragscode, indien nodig, aan te passen. De commissie-Tabaksblat stel de strikte regels op. Binnen op tieregelingen zijn de rechten om aandelen te kopen niet zonder meer opeisbaar. Het bedrijf moet eerst de beloofde doelen halen, voordat het bestuur zijn opties kan verzilveren. Als be stuurders in aandelen worden betaald, dan mogen ze die niet verkopen zolang ze voor de be- drijfstop werken. Het variabele deel van het loon mag niet meer dan de helft van de totale in komsten uitmaken. De goudgerande vertrekrege- lingen voor bestuurders moeten verdwijnen. Bestuurders krij gen voortaan maximaal het vas te deel van één jaarsalaris mee. De hoogte van een gouden handdruk moet in het jaarver slag worden gemeld. Zij vallen niet onder de normale regeling van de kantonrechter omdat be stuurders geen do or snee-werk nemers zijn, aldus Tabaksblat. Betrokkenen reageerden in stemmend op de plannen. De vakbonden onderschrijven de richtlijnen in grote lijnen en de vakcentrale FNV bepleit dat ze wettelijk worden vastgelegd. Werkgeversorganisatie VNO- NCW tekende wel aan dat de plannen 'erg gedetailleerd' zijn. D at zou voor problemen kunnen zorgen bij kleine bedrijven met een beursnotering vanwege de administratieve rompslomp. Minister Zalm van Financiën noemde de aanbevelingen 'evenwichtig'Het kabinet heeft zich voorgenomen de riante op tie- en vertrekregelingen in toom te houden. Volgens Tabaksblat maken Ne derlandse bedrijven 'een grote sprong voorwaarts' als ze de re gels invoeren. ,,We proberen de verhoudingen tussen de raden van bestuur en commissarissen en de aandeelhouders recht te trekken." Commissarissen mogen voort aan maximaal vijf commissari aten bekleden, bestuurders niet meer dan twee. ANP Een actievoerder van GroenFront klimt in een boom. foto ANP door Robbert Verkerk KAATSHEUVEL - GroenFront heeft een actiekamp opgezet in het Entenwoud dat de Efteling deels wil laten kappen voor uit breiding van het attractiepark. De vijftien actievoerders keren zich tegen 'de vernieti ging' van dit stuk natuur. Het Entenwoud, dat in Eftelingtaal Droom rijk wordt genoemd, is 45 hectare groot en wordt binnen enkele jaren omgedoopt tot 'een overnachtingsaccommodatie op efte- lingse wijze'zeg een woordvoerster van het attractiepark. Er komen bosvilla's, land huizen, hofstedes en een kasteel, gegroe peerd in verscheidene thema's op het ter rein. In totaal gaat het om tweehonderd ac commodaties en 3600 bedden. GroenFront wil niet dat het honderd jaar oude bos gedeeltelijk wordt gekapt. „Het heeft een hoge ecologische waarde en is een belangrijke schakel tussen de Loonse en Drunense Duinen en natuurgebied Huis Ter Heide. Het huisvest bovendien een dassen- burcht". aldus de actievoerders, die zeggen niets tegen de Efteling te hebben. ,Wij gaan er graag op bezoek. De sprookjes figuren zijn onze vrienden, maar zij zijn net als wij het slachtoffer van de plannen", zegt een actievoerder die een boomhut in het bos bezet. GroenFront voerde eerder actie tegen onder meer de Betuwelijn en de Afrikahaven bij Ruigoord. De actie in Kaatsheuvel begon maandag met het bouwen van twee boom hutten. De derde is in aanbouw. Tussen de boomhutten zijn touwbruggen aange bracht. „Wij blijven zitten zolang dat nodig is, des noods maanden", meldt actievoerder Peter. Ondertussen loopt er nog een procedure te gen de aanleg van het Droomrij k bi j de Raad van State. De verwachting is dat die medio september uitspraak doet. ANP AMSTERDAM - Het personeel van bank- en verzekerings concern ING blijft voorlopig verschoond van het betalen van pensioenpremie. Dat is een van belangrijkste uitkomsten van een gisteren bereikt CAO-akkoord tussen bonden en ING. De ING-werknemers krijgen de door hen gewenste loonsverho ging van 2,5 procent. In de slotfase van de onderhandelingen wilde ING de lonen alleen laten stijgen als de werknemers pensioenpremie zou den betalen. De bonden hebben te kennen gegeven dat zij be reid zijn te praten over het betalen van pensioenpremie door ING-personeel in de toekomst. Maar dan zal eerst de nood zaak daarvan moeten zijn aangetoond. GPD DEN HAAG - De Eerste-Kamerfractie vanhet CDA heeft gis teren de zestigjarige J. Werner als haar voorzitter gekozen. Werner volgt daarmee Y. Timmerman-Buck op, die twee we ken geleden tot voorzitter van de Eerste Kamer werd verko zen. Werner is sinds j anuari 19 9 5 lid van de Eerste Kamer, en daar naast voorzitter van de Raad van Bestuur van het Universi tair Medisch Centrum Sint Radboud in Nijmegen. ANP ZAANDAM - Duizenden vakantiegangers kunnen dit jaar een vakantie naar Turkije vergeten omdat reisbureau Im- pekstur uit Zaandam gisteren failliet is verklaard. De Stich ting Garantiefonds Reisgelden (SGR) zal de schade van de reizigers vergoeden. Het gaat om een paar miljoen euro. Het eenmansbedrijf verkocht reizen naar Turkije recht streeks aan consumenten en via reisagenten. Ruim vijfdui zend mensen hadden bij Impekstur, aangesloten bij de SGR, een reis geboekt. De SGR vermoedt dat er sprake is van ver duistering, omdat het tijdstip van het faillissement dubieus is en de eigenaar van het reisbureau is verdwenen. ANP DEN HAAG - Het aantal overvallen in Nederland is in het eerste kwartaal van dit j aar flink gedaald tot 6 31een vermin dering van 22,5 procent in vergelijking met dezelfde periode van 2002. Toen werden er 798 gepleegd. Het Nederlands Poli tie Instituut (NPI) heeft dat gisteren laten weten. Het is vol gens woordvoerder C. den Bakker nog te vroeg om de scherpe daling als een trend te zien. Vooral de daling van het aantal overvallen op supermarkten (van 68 naar 33), juwelierszaken (van 20 naar 13), restaurants (van 31 naar 14) en taxi's (van 50 naar 25) vallen op. ANP UTRECHT - Voorzieningen voor de vrouwenopvang kunnen de toestroom van vrouwen niet aan. Ze moeten jaarlijks dui zenden vrouwen die om hulp vragen, weigeren. Toch is niet duidelijk hoe groot het capaciteitsgebrek is, omdat er sprake is van dubbeltellingen. Dat staat in een onderzoek van het Trimbos-instituut dat gis teren is gepubliceerd. Daaruit blijkt onder meer dat de op vanginstellingen zeer uiteenlopende en flexibele selectiecri teria hanteren voor opname. Jaarlijks zijn er 17.500 hulpaanvragen. Het aantal vrouwen met zware problemen neemt volgens de onderzoekers toe. Er kloppen ook steeds meer vrouwen aan met een niet-westerse achtergrond. ANP tSlllliili üitllPil 77" RH' van onze redactie binnenland EMMEN - De 29-jarige man uit Emmen, die maandag werd aangehouden als verdachte van de moord op de 7 9-jarige Johan na Maria van Offeren, heeft be kend haar op 14 februari te heb ben verkracht en mishandeld. Toen de verdachte het slachtof fer vastgebonden aan een boom inhet bos achterliet, verwachtte hij niet dat de vrouw zou be zwijken aan haar zware ver wondingen. „Hij heeft bekend, maar hij be grijpt zijn daad niet. Hij toonde zich ook heel opgelucht dat hij zijn afschuwelijke geheim na al die maanden eindelijk open baar heeft kunnen maken", zei advocaat Sieders, die de ver dachte verdedigt. 0p de bewuste dag was de ver dachte op weg naar zijn ouders. Dichtbij hun huis liep Van Offe- ren, die vanwege haar wandel- lust wel het 'wandelvrouwtje' werd genoemd. „Ineens 'knapte er iets in zijn hoofd' en hij ver anderde zijn plan om via zijn ouders naar het werk te gaan. Hij dwong de vrouw in zijn auto te stappen en hij reed met haar naar het bos", zo vertelde de ad vocaat gisteren. De Emmenaar heeft zijn advo caat verteld, dat hij wel weet dat het is gebeurd, maar hij herin nert zich niet hoe hij het precies heeft gedaan. Wel heeft hij ver klaard dat hij na de verkrach ting in paniek is geraakt. Twee dagen later vertrok hij naar Roemenië. Pas bij terugkomst in Nederland, een maand later, hoorde hij over de afloop van zijn daad. De verdachte heeft toen een poging tot zelfmoord gedaan. Vandaag wordt de verdachte voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Die beslist of de hech tenis met tien dagen wordt ver lengd. GPD TERSCHELLING - Leden van de gemeentelijke hoofd strandwacht Jaap Lettinga is het gebruik Strandwacht op Terschelling oefenen met een van jetski's voor dit doel een primeur. De strand- jetski en een drijvende brancard. De gemeente bewaking is weer actief sinds afgelopen weekein- Terschelling mag het hulpmiddel van de impor- de, toen de noordelijke schoolvakanties van start teur beproeven tijdens het badseizoen. Volgens gingen. foto Jan Heuff/ANP GRONINGEN - De verkorte artsenopleiding aan de Rijks universiteit Groningen (RuG), die ook hbo'ers de mogelijkheid biedt arts te worden, is een groot succes. Dat heeft de RuG giste ren gezegd. Bij de zogeheten zij-instroom geneeskunde kunnen studenten die al een universitair- of hbo- diploma op zak hebben in vier jaar tijd hun artsdiploma halen in plaats van de gebruikelijke zes jaar. Van de 29 studenten die vorig jaar aan de zij-instroom begon nen, hebben twintig het eerste studiejaar goed afgerond waar door ze nu het vierde j aar van de studie geneeskunde in kunnen gaan. Hierna kunnen ze begin nen aan hun co-schappen. Voor het komend studiejaar zijn inmiddels 34 nieuwe studenten aangenomen. De kandidaten moeten in een toelatingstoets laten zien dat zij voldoende me dische basiskennis hebben om na het eerste brugjaar tot het vierde studiejaar van de oplei ding te worden toegelaten. In het brugjaar volgen de stu denten hetzelfde programma als derdejaars studenten ge neeskunde, aangevuld met on derdelen uit het eerste en twee de jaar. ANP 3D Wotn TocM ook IJEZE KANT n door Frouke Houtman DEN HAAG - Bewoonde pol ders langs de Rijn en de Waal la ten onderlopen bij hoogwater is ongewenst en niet nodig. Het kabinet overweegt langs de gro te rivieren 'overloopgebieden' aan te wijzen voor overvloedig rivierwater, maar in de Tweede Kamer is een meerderheid van CDA en PvdA tegen. De PvdA wil alleen langs de Maas een uit zondering maken. Vandaag tekenen premier Bal kenende en staatssecretaris Schultz van Verkeer en Water staat in Den Haag het Nationaal Bestuursakkoord Water, waar bij 100 miljoen euro extra wordt uitgetrokken voor onder meer veiligheid langs de rivieren. Bij navraag blijkt dat PvdA en CDA dat geld niet willen beste den aan het omvormen van be woonde polders tot noodover- loop. Het Rijnstrangengebied langs de Rijn, de Beersche Overlaat langs de Maas en de Ooijpolder aan de Waal zijn sinds de hoog waters van 1993 en 1995 in beeld als overloop. Als het peil van de grote rivieren tot kritieke hoogte stijgt, dan kunnen zulke gebieden onder water worden gezet om overstromingen elders te voorkomen. Voorstellen daartoe zorgden vorig jaar voor beroering onder bewoners. De PvdA laat weten het aanwij zen van noodoverloopgebieden langs Rijn en Waal niet nodig te vinden, met mogelijk een uit zondering voor de Maas. Het CDA wil af van het hele plan. De fracties zijn samen goed voor 86 van de 150 Kamerzetels. Vol gens CD A-Kamerlid E. van Li- th, zelf woonachtig in de Beer sche Overlaat, denkt vooral aan dijkverhoging en het verdiepen en verbreden van de rivieren. Hij wijst er op nog nergens be wijzen te hebben gevonden dat het onder water zetten van be woond gebied een oplossing biedt bij hoogwater. De PvdA voelt evenmin voor het aanwijzen van noodgebieden. Voor Rijn en Waal ontbreekt daar op dit moment de nood zaak voor, zegt Kamerlid J. Boelhouwer. Anders ligt het volgens Boelhouwer bij de Beersche Overlaat. „De Maas is een korte rivier, waar boven dien veel regenwater in terecht komt. De kans op een ramp is daar groter. Ik kan me voorstel len dat je langs de Maas wel een gebied aanwijst dat mag onder lopen." De opvattingen van CDA en PvdA sluiten aan bij de vorig jaar in opdracht van Verkeer en Waterstaat verschenen 'Span krachtstudie', die concludeert dat noodoverloopgebieden langs Rijn en Waal overbodig zijn. De riviergebieden zouden veilig zijn wanneer uiterwaarden worden afgegraven, kades ver dwijnen en dijken worden ver hoogd en verlegd. Het kabinet heeft nog geen standpunt over de overloopge bieden ingenomen. Verkeer en Waterstaat verwacht dat dit eind dit jaar gebeurt. Politici vermoeden evenwel dat het, ge zien de gevoeligheden, op zijn vroegst eind deze regeerperiode komt. GPD van onze redactie binnenland i DEN HAAG - Scholieren die hef komend studiejaar een maat schappelijke stage lopen, krij gen geen geld voor het werk dat zij gedurende vier tot zes weken verrichten. Het meehelpen bij sportverenigingen, maatschap pelijke instellingen of vrijwilli gersorganisaties levert wel studiepunten op. Dat is het standpunt van minister Van der Hoeven (CDA) van Onderwijs. In september begint de overheid met proefprojecten in het mid delbaar onderwijs om jongeren van 15 tot 18 jaar nauwer te be trekken bij de samenleving. Het ministerie laat nog door twee bureaus scholen en instellingen aan elkaar koppelen. „Het is nog te vroeg om te zeggen hoe- EINDHOVEN - Op de autosnel weg A2 bij Eindhoven is gister middag een tankwagen achter op een vrachtwagen gebotst. De tankauto was geladen met me thanol, aldus een woordvoerder van de politie. De chauffeur zat bekneld. Hij is door de brand weer bevrijd. De man bleek lichtgewond te zijn. De andere chauffeur bleef ongedeerd. De tankwagen raakte niet lek, maar toch duurde het nog tot na de avondspits eer de ravage was opgeruimd en de weg weer be gaanbaar was. Methanol geldt als giftig, zeer brandbaar en ex plosief. De stof, verwant aan al cohol, wordt veel gebruikt als oplosmiddel. De hulpdiensten rukten met groot materieel uit. De A2 tus sen de knooppunten Leender- heide en Batadorp was voor het verkeer in noordelijke richting helemaal afgesloten. Aanvan kelijk was de weg in zuidelijke richting ook dicht. De politie probeerde het verkeer dwars door Eindhoven te leiden wat veel opstoppingen veroorzaak te. Ook maandag waren er grote problemen op de A2 bij Eindho ven. Toen reed tussen Leende en Leenderheide een vrachtwagen in op een file. Daarbij kwam een automobilist om het leven. ANP veel scholen mee kunnen doen", aldus een woordvoerder. Het ministerie is wel tevreden over het aantal scholen dat mee wil doen aan de proefprojecten. De maatschappelijke stages staan vermeld in het regeerak koord van het tweede kabinet- Balkenende. Jongeren die de handen uit de mouwen steken, worden zo vertrouwd gemaakt met de betekenis van normen en waarden, hoopt het kabinet. Van der Hoeven, die de proef projecten coördineert, is vast van plan op termijn maatschap pelijke stages voor alle middel bare scholen in te voeren. Vrij blijvend wordt het niet, kondigt zij aan. „Enige drang is wel op zijn plaats." Scholieren moeten worden aangemoedigd stage te lopen, via het toekennen van studiepunten die mee tellen voor het rapport. Volgens Van der Hoeven wordt de weerzin onder jongeren om een bijdrage aan de maatschappij te leveren overdreven. „Scholieren willen die stages zelf ook graag." De discussie over het aan het werk zetten van scholieren laai de op na de opschorting van de dienstplicht in 1996. Volgens met name het CDA ging daar mee een belangrijk instrument voor de vorming van burgers verloren. Wijlen LPF-voorman Fortuyn pikte het idee op in zijn boek: De puinhopen van paars. Hij pleitte voor invoering van sociale dienstplicht, als alterna tief voor het leger. In kampen zouden jongeren van diverse etnische achtergrond beter in tegreren, meende hij. GPD MADE - Op alle medicijndoos jes die sinds gisteren in de apotheek te koop zijn, staat in braille de aanduiding 'Let op medicijn'. Het moet voorkomen dat blin den een medicijndoosje openen zonder te weten dat de inhoud gevaarlijk kan zijn. Binnenkort zullen ook extra waarschuwin gen komen voor allochtonen die onvoldoende Nederlands spre ken. De actie is bedacht door het bedrijf Metropolis Farma uit Made, gespecialiseerd in com municatie tussen apotheker en cliënt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3