Brugklassers spelen verhaal koning Arthur Adrie bezorgt al 45 jaar met plezier Inburgeringscertificaat voor nieuwkomers Sieraden van vrouw gestolen uit fietstas Leerlingen horecaopleiding Pontes doen ervaring op in praktijksituaties agenda woensdag 2 juli 2003 Busvervoer rijdt zomerdiensten Samenwerken kweekt waardering voor eikaars talenten Optreden X6 in Banjaard Krantenverslinder Voetvolleybal Zakkenroller in supermarkt Verduistering van scooter Voorwaardelijk voor beledigen Boete voor vechtpartij Excursie op boerenerf STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Een 58-jarige vrouw uit Vlissingen is gister middag tussen vijf en zes uur bestolen van haar kleding en enkele waardevolle sieraden. De vrouw had haar snorfiets op de glooiing van de boulevard in haar woonplaats gezet, ter hoogte van Het Wooldhuis, en was gaan zwemmen. Toen ze weer bij haar snorfiets terug kwam, bemerkte ze dat al haar spullen uit de fietstas waren gestolen. Behalve haar kleding (jas, broek, vest en ondergoed) en sleutels, zijn een paar waar devolle sieraden verdwenen. De vrouw mist twee gouden ringen: haar trouwring, be staande uit drie smallere rin gen met vijf diamanten en in scriptie met een waarde van ruim duizend euro, en een gladde ring in wit en geel goud. Ook deze ring is voorzien van vijf diamantjes en is enkele honderden euro's waard. Ver der is een gouden armband ge stolen, met wit en geel gouden schubben, met een waarde van enkele honderden euro's. De politie zoekt mensen die de diefstal hebben geziend of die deze artikelen te koop zijn aan geboden. Vmbo-school opent restaurant ZIERIKZEE - Busmaatschappij Connexxion heeft de dienst regeling voor het openbaar vervoer op Schouwen-Duiveland aangepast aan de zomerdrukte. De zogeheten schoollijnen Renesse-Goes (130) en Zierikzee-Middelharnis (131) komen in de periode 29 juni tot en met 30 augustus te vervallen. Van de Interliner 395 worden de ochtendritten van 6.55 en 7.25 uur tijdelijk geschrapt. Lijn 132 (Goes-Zierikzee) gaat in dc zomerperiode van maandag tot en met vrijdag een halfuur- dienst rijden. Reizigers voor bus 133 (Vlissingen-Zierikzee- Rotterdam Zuidplein) moeten in verband met de drukte langs de kust rekening houden met een iets langere reistijd, waar door de reguliere vertrektijden kunnen afwijken van het ge bruikelijke schema. De bus rijdt tijdelijk ook door tot aan de Rotonde in Westenschouwen. Lijn 134 rijdt in de zomer ook in de weekeinden heen en weer tussen Zierikzee en Renesse, voor een vlotte afwikkeling van het strandnbezoek. Vanaf 31 augustus wordt de 'winterdienstregeling' van Connexxion weer van kracht. BROUWERSHAVEN - Grote Kerk, 20.00 uur: Concert organiste Yu Nagayama; BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 10.30 uur en 12.00 uur; Excursie Slot Haamstede; Slot Haamstede, 19.00 uur: Start avondwandeling door Slotbos en Zeepeduinen; SEROOSKERKE - Boerderij einde Prunje- weg, 13.30 uur: Excursie Plan Tureluur; ZIERIKZEE - VVV-kantoor, 14.00 uur: Wandeling Zierikzee Monumentenstad; ZIERIKZEE - Inburgeren; leren luisteren en praten. Maar ook weten hoe je een afspraak met de huisarts maakt. Het van oor sprong Irakese echtpaar Nadhir Abbas Hoessein en Andolus Omrhan Daoud heeft inmiddels een hoop kennis in huis. Zij kre gen gistermiddag als bewijs een inburgeringscertificaat uitge reikt. Het echtpaar stond niet alleen. Nog eens tweeëntwintig andere nieuwkomers viel dezelfde eer te beurt. Zij hebben een zoge naamd inburgeringsprogram- ma gevolgd, bestaande uit een lesprogramma bij het ROC- Zeeland en maatschappelijke begeleiding door de stichting AZZ. Daarbij krijgen de nieuw komers onder meer maatschap pelijke oriëntatie, beroepenori- entatie en Nederlands als tweede taal voor hun kiezen. Voor sommigen betekent dit de eerste kennismaking met die andere taal en cultuur. Anderen zijn vergevorderd te noemen. Zoals bijvoorbeeld Marina Sim mers (24) uit de Oekraïne, die 2,5 jaar geleden omwille van de liefde naar Nederland vertrok. Zij ging, in afwachting van de benodigde papieren om aan de inburgeringscursus te begin nen, alvast met de Nederlandse taal aan de slag. Inmiddels is ze de taal op Havo-niveau machtig REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl' E-mail: web@pzc.nl Met overgave beelden de leerlingen het verhaal van Koning Arthur uit. foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De één kan goed dansen, de ander gaat het acteren makkelijk af en een derde blijkt een geboren knutse laar. Eikaars talenten leren zien en waarderen was één van de belangrijk ste doelen van het eindproject van de brugklasleerlingen van de locatie Pie- ter Zeeman van de Pontes Scholen- groep. Onder leiding van jeugddans- theater Scapino wierpen de scholieren zich op het uitbeelden van het verhaal van koning Arthur en diens magische zwaard Excalibur. Het is het verhaal van de legendarische koning, de Ridders van de ronde Tafel en de zoektocht naar de Heilige Graal. Een dramatisch verhaal dat tot de ver beelding spreekt. Ook bij jongens. Be langrijk volgens Pontes-docente V. Faut. „Het mag niet te soft zijn, want dan willen jongeren er niet aan mee doen." Het bijzonderst aan het eindejaarspro ject van de brugklassers vindt Faut het feit dat alle schooltypes - van mbo tot vwo - in de groepen die werken aan de voorbereiding van de voorstelling door elkaar gehusseld zijn. „Als brugklas sers begin je samen en je moet naar ons idee ook weer samen eindigen. Dit pro- j eet vormt een mooiestevigeafsluiting van het brugklasjaar." Een afsluitend project waar met over gave aan gewerkt wordt door de leer lingen. In de gymzaal wordt gedanst op dramatische muziek en in het handen- arbeidlokaal wordt ijverig aan rekwisieten en decorstukken voor de voorstelling gewerkt .Faut:,,Hetisvoor de kinderen een heel bijzondere erva ring, maar ook voor Scapino. Bij de uit voering gisteren kregen de leerlingen van de mensen van Scapino een compli ment vanwege hun enthousiasme. Het verhaal van King Arthur stond voor het tweede achtereenvolgende jaar centraal. Volgend jaar, zegt Faut, wordt het weer tijd voor een ander stuk. Wel weer met medewerking van jeugd- danstheater Scapino. „Dat bevalt ons erg goed. Geweldig zoals die vakmen sen kinderen weten te motiveren." Scapino kreeg maandag 120 Pontes- brugklassers onder haar hoede en stond gisteren voor de taak 90 andere brug klassers een klaar te stomen voor de voorstelling 's avonds in een goed ge vulde aula. ZIERIKZEE - De Middelburgse coverband X6 treedt zaterdag 5 juli, tijdens de Deltaweek, op in eetcafé De Banjaard in Zierik zee. De negenkoppige formatie speelt funk soulcovers. Zo zal onder meer muziek te horen zijn van Living Colour, Stevie Won der, Thelma Housten en Royce Rose. Zangeres is Annelies Waardenburg. De in het najaar van 2001 opgerichte band X6 draait sinds medio vorig jaar in de huidige bezetting, na toevoe ging van drie blazers. Het optre den begint om 20.30 uur ën is gratis toegankelijk. „Toen ik begon met het bezorgen van kranten hadden de meeste mensen een weekabonnement. Dat kostte toen 56 cent." foto Dirk-Jan Gjeltema In het gemeentehuis krijgen mensen die het inburgeringstraject goed doorlopen hebben, een certificaat terwijl hun kinderen aan het kleuren zijn. foto Mechteld Jansen en bereidt ze zich voor op een studie management aan de open universiteit. Het is dan ook be langrijk dat er op veel verschil lende niveaus gedoceerd wordt, benadrukte docente en ROC- coördinator in Zierikzee Ria van Sluijs. De achtergronden van de deel nemers lopen namelijk ver uit een en zo ook het vermogen je op je studie te concentreren. „Als je hoofd vol zit met verdriet kun je er geen Nederlandse taal in- proppen", stelde Van Sluijs. Hoe meer mensen van verschillende niveaus je echter in één klas stopt, des te moeilijker is het om een goed onderwijsprogramma samen te stellen. Dat de inbur geringscursus in de huidige vorm geenszins een gegeven is, bleek ook uit het praatje van wethouder A. van der Wouden. Hij gaf aan niets te voelen voor het plan om mensen 5000 euro te laten betalen om aan de cursus te kunnen deelnemen. Ook het leggen van een koppeling tussen toestemming krijgen om in Ne derland te blijven wonen en het al dan niet behalen van het in- burgeringsdiploma wees hij af. ZONNEMAIRE - In het kader van het Jaar van de Boerderij wordt zaterdag 5 juli een excur sie op een boerenerf gehouden in Zonnemaire. De excursie wordt georgani seerd door Stichting Land schapsbeheer Zeeland en de Boerderijenstichting Zeeland. Zowel de cultuurhistorische als de natuur- en landschappelijke kanten van de gebouwen en het omliggende erf komen tijdens de bijeenkomst aan bod. Al wandelend over het erf wordt gewezen op begroeiing, boom gaard, drinkpoel en andere za ken. Deelnemers worden verder op de hoogte gebracht van de ge schiedenis van de boerderij en Zeeuwse kenmerken en typi sche elementen. Ook ontmoeten zij de eigenaren van de boerde rij- Er zijn verschillende activitei ten op poten gezet in het kader van het Jaar van de Boerderij. Door heel Zeeland worden ge durende de zomer in totaal vijf excursies gehouden die over er ven gaan. Iedereen die geïnte resseerd is kan deelnemen, maar mensen moeten zich wel aan melden. Dat kan via de Stich ting Landschapsbeheer Zee land, telefoon 0113 - 230936. De excursie begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Atoomcon ferentie zal vanmiddag met Russen te Genève beginnen. Dat kopte de PZC van 1 juli 1958. Op die dag gooide Adrie van Dries- sen uit Krabbendijke (62) zijn eerste krant door de brievenbus. Precies 45 jaar later doet hij dat nog steeds met evenveel veel plezier. Voor zover de annalen het in zichtelijk maken, is het in Zee land nog nooit voorgekomen dat iemand 45 jaar de krant bezorg de. Reden voor de PZC om Adrie van Driessen uitgebreid in het zonnetje te zetten. De beschei den Krabbendijkenaar liet het allemaal over zich heenkomen. In 1958 was Adrie werkzaam bij een bakker toen een vriend van zijn vader stopte met zijn kran tenwijk. Adrie nam het over, al werd er wel even moeilijk ge daan over zijn leeftijd. Zeven tien jaar vond men toen wel heel ergjong. „Ik deed in dietijdheel Krabbendijke", weet Adrie nog. „Dat waren 333 kranten." Het vak van bezorger zag er in die tijd heel anders uit. De regel dat de krant vóór zeven uur op de deurmat moest liggen, bestond nog niet, zodat Adrie vaak tot ver in de middag bezig was. Ver der moest hij zelf afrekenen met de lezers. „De meeste mensen hadden een weekabonnement. Dat koste toen 56 cent." Adrie heeft Krabbendijke tien tallen jaren alleen gedaan, maar vanaf de jaren tachtig zijn er meer bezorgers gekomen. Dat kon niet anders, want de kran ten moesten steeds een beetje vroeger bij de mensen zijn. Be halve bezorger in het dorp heeft Adrie ook de polderroute ge daan en is hij depothouder ge weest. De laatste jaren verzorgt de Krabbendijkenaar de nabe- zorging in de gemeente Rei- merswaal en ook doet hij nog een klein wijkje in Krabbendij ke. „De nabezorging is per dag verschillend", legt hij uit. „Soms is er helemaal niets. Dan heb ik een rustige dag." Overi gens bezorgt Adrie meer kran ten dan de PZC. Hij brengt ook landelijke kranten rond, zoals hij dat altijd heeft gedaan. Door het werk van bezorger is Adrie een echte krantenverslin der geworden. Hij leest elke dag een dikke stapel dagbladen door en heeft daar ook een me ning over. De NRC en de Volks krant kunnen hem niet boeien, terwijl hij het Nederlands Dag blad juist wel een fijne krant vindt. „Maar de krant die ik elke dag als eerste opensla is natuur lijk ons aller PZC", zegt hij. Adrie hoopt deze nog een aantal jaren te bezorgen. „Het lijkt me mooi om de vijftig te halen." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vanaf volgend schooljaar kan met enige regel maat een hapje worden gegeten in het restaurant van scholen- groep Pontes locatie Pieter Zee man in Zierikzee. Deze nieuwe voorziening is een gevolg van de ontwikkeling van vbo (voorbe reidend beroepsonderwijs) naar vmbo (voorbereidend middel baar beroepsonderwijs). Deze overgang heeft een verbre ding van het onderwijsaanbod tot gevolg. De afdeling con sumptief concentreerde zich voorheen bijvoorbeeld op brood en banket. Nu maken ook hore ca en toerisme deel uit van deze sector. De bedoeling is dat leer lingen in de praktijk ervaring opdoen in de branche waarin ze later komen te werken. Het plan is dan ook een restaurantvoor ziening te draaien, waar leerlin gen alle voorkomende werk zaamheden kunnen uitvoeren. ELLEMEET - Bij strandpavil joen De Jutter aan de Rampweg bij duinovergang Ellemeet wordt zaterdag 5 juli het vijfde SV Renesse/De Jutter voetvol ley-toernooi gehouden. Er wordt op zeven velden door 35 teams gestreden om de De Jutter wisselbeker. Het toernooi is vijf jaar geleden ontstaan door de uitzendingen van Vero nica via televisie. Voor de kinde ren zijn er op deze dag neven activiteiten zoals een spring kasteel en een schminktent. Het toernooi in Ellemeet begint om 11.00 uur. Denk aan het aannemen van re serveringen, het verwelkomen van gasten en de bediening, schetst plaatsvervangend rec tor H. van Dam. De precieze invulling is nog niet bekend. Gedacht wordt voor alsnog aan het eens per week draaien van een 'restaurant' waar mensen - na reservering - terecht kunnen voor een een voudige maaltijd. Aan de in richting van de benodigde ruimte wordt de laatste hand gelegd. Het is de bedoeling na de zomervakantie open te gaan, al is nog geen exacte datum ge prikt. Ook is het mogelijk dat in eerste instantie alleen droog wordt geoefend, stelt Van Dam. De voorziening past, denkt hij, goed bij het horeca-eiland dat Schouwen-Duiveland is. Die samenhang wordt ook in de zorg als prettig ervaren, weet Van Dam. Zo is verpleeghuis Corne lia nauw betrokken bij de afde ling zorg en welzijn, wat zich onder meer uit in het bieden van ondersteuning bij de inrichting van praktijkruimten. Want behalve het onderwijs aanbod van de afdeling con sumptief is ook het aanbod van de andere afdelingen die het vmbo in Zierikzee in huis heeft, verbreed. De afdeling zorg en welzijn is uitgebreid met de in steek uiterlijke verzorging en metaal en elektro zijn tot één af zonderlijke afdeling samenge voegd. Om deze veranderingen in het schoolgebouw de ruimte te ge ven, is er het afgelopen jaar het een en ander verbouwd. Het gaat vooral, aldus Van Dam, orn een herverkaveling. Verschil lende sectoren zijn geconcen treerd gehuisvest, wat een grote loop van leerlingen voorkomt. Het nieuwe vmbo is twee jaar geleden ingevoerd. Dit jaar krij gen de eerste leerlingen hun di ploma uitgereikt. ZIERIKZEE - Een 55-jarige vrouw uit Zierikzee is gisteren dinsdag in een supermarkt in haar woonplaats de dupe ge worden van een zakkenroller. Bij de kassa aangekomen merk te ze dat haar portemonnee uit de boodschappentas was gestolen. In de portemonnee zat een bedrag van enkele tien tallen euro's, een identiteitskaart, rijbewijs en diverse (bank) passen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Vlissingen voor ver duistering veroordeeld tot 250 euro boete voorwaardelijk. De Vlissinger mocht begin juli vorig jaar in Terneuzen van een meisje haar scooter lenen. Volgens afspraak zou hij de scooter een dag later terugbrengen, maar wie niet kwam opdagen was verdachte. Het bleek echter dat hij de scooter had uitgeleend. MIDDELBURG - Voor het beledigen van zijn buurvrouw is gisteren een 29-jarige Middelburger in zijn woonplaats ver oordeeld tot een voorwaardelijke boete van 200 euro. Van het beschadigen van de fiets van het slachtoffer werd de mandoor de Middelburgse politierechter G. Nomes vrijgesproken. Wel achtte de politierechter bewezen dat verdachte 8 februari dit jaar zijn buurvrouw voor kankerwijf had uitgescholden. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens openlijke geweldpleging veroordeeld tot 470 euro boete. De verdachte kreeg de boete van de politierechter opgelegd, omdat hij 29 juni vorig jaar zich niet onbetuigd had gelaten in een vechtpartij op de Grote Markt in Goes. Samen met twee mededaders was hij op het plein aan het voetballen toen andere jongens erbij kwamen. Zij wilden ook meedoen. Toen een van hen zijn klompen uit deed en de bal afpakte ontstond er een vijandige sfeer, die es caleerde in een vechtpartij. „Zij hadden gedronken. Ik was nuchter', zei de man. Een van de slachtoffers moest naar het ziekenhuis worden afgevoerd. De Vlissinger legde zich n^er bij de boete. Zijn twee kompanen hadden eerder dezelfde boe te betaald. door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37