11 Eén cultuurhuis weer in beeld Zomerpastoraat actief in Renesse Straatfestival opent met dubbelslag ft: I 990 Zierikzeese straat wacht herinrichting Conflict over hulp in afdeling van Horeca Nederland C7 Fracties houden zich op de vlakte over Brogum en Mondragon Totale Uitverkoop Zuinig Delscher Fietsster overlijdt aan verwondingen zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 2 juli 2003 Duidelijkheid (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Speel mee met de PZC-lezerstour en maak kans op mooie prijzen. Varkenssaté of -shaslick kilo 4£9fr Dat is gewoon Edah Sloop Een eigentijdse LUKASSE DAKBEDEKKING Diverse soorten, fles 1500 ml 449- Duyvis notenmix schaal 300 gram door Famke van Loon ZIERIKZEE - Cultuur moet een piek krijgen op Schouwen-Dui- veland. De verschillende frac ties in de gemeenteraad lijken het daarover eens. Maar hoe en waar dat moet en hoeveel geld daarin gestopt mag worden blijft onduidelijk. Met het oog op de aangekondigde bezuini gingen opperen verschillende partijen te bekijken of een theater en poppodium niet als nog gecombineerd kunnen wor den. Schouwen-Duiveland staat op het gebied van cultuur voor twee grote investeringen. Ten eerste ligt er een plan van pro jectontwikkelaars Van Dijk om Mondragon uit zijn as te laten herrijzen tot een modern thea tercomplex, waarin bijvoor beeld ook ruimte is voor con gressen of de muziekschool. Daarnaast is Poppodium Bro gum ernstig toe aan een facelift: zowel het pand zelf als de orga nisatie moeten bij de tijd ge bracht worden. Had de gemeenteraad rond deze tijd over beide projecten een oordeel moeten vellen, doen er zich nu twee kwesties voor. Voor wat betreft Mondragon lijkt de gekozen weg - het hele project via een zogeheten turnkey over eenkomst in handen geven van Van Dijk - niet te kunnen. Want de gemeente moet zich houden aan de regels voor de (Europese) aanbesteding. Omdat nieuw bouw van Brogum Schouwen- Duiveland een smak met geld zal gaan kosten heeft de WD- fractie vorige maand geopperd het poppodium te combineren met de sporthal van Sportcen trum Onderdak. Wethouder A. van der Wouden (cultuur) wil de hele discussie en beslissing over een eigen thea tervoorziening én poppodium voor Schouwen-Duiveland op schuiven tot na de zomer. In de tussentijd kan onderzocht wor den hoe het theaterplan wél uit gevoerd kan worden, zonder dat de wetgeving rond de aanbeste ding met de voeten getreden wordt. En met de Stichting Re- nesse als eigenaar van Onder dak wordt overlegd over het voorstel van de WD. In hoeverre de fracties die ruim te willen geven is onduidelijk. Uit de opmerkingen gisteren avond klinkt door dat cultuur op Schouwen-Duiveland een plek moet hebben en houden. Maar hoe dat moet, daarover lo pen de meningen sterk uiteen. Verschillende fracties, waaron der WD en Alert!, vragen zich af in hoeverre dat de aanbeste dingsregeling daadwerkelijk opgaat voor Mondragon. N. de Danschutter (CDA) vindt dat de gemeente bij twijfel geen risico moet nemen en met haar 'voor beeldfunctie' de wet moet nale ven. Alertschept nog de meeste dui delijkheid: met een 'Routekaart naar Mondragonstelt de fractie voor het theaterplan alsnog via een stichting te realiseren. Maar het is de vraag in hoeverre de andere fracties deze marsroute willen volgen. Want was er eer der nog besloten dat een theater en poppodium niet gecombi neerd moeten worden, nu opte ren onder andere de PvdA en ChristenUnie alsnog voor een onderzoek naar die combinatie. D. Meulblok (WD) vindt dat vanwege de cultuurverschillen tussen Mondragon en Brogum niet wenselijk, maar het mana- Advertentie CL Lil I CD Grote Markt f l-l 3 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 Het Mondragontheater in de binnenstad van Zierikzee, een mooi monument maar erg vervallen. foto Mechteld Jansen Advertentie door Marcel Modde RENESSE - In Renesse is tot en met 12 september weer een zomerpastoraat actief. Het gaat om een initiatief van zeven kerken in de Westhoek, gebundeld onder de naam Windkracht 8. Naast de aanwezigheid van de recreatiepastor of zijn colle ga's zijn er diverse activiteiten te ondernemen in en rond de kerken. De kerk in Renesse is in deze periode iedere maan dag tot en met vrijdag van tien tot één uur 's middags ge opend. Te zien zijn onder meer verschillende exposities rond het thema 'De bijbel spreekt'. In de torenkamer staat een vi trine met verschillende bij zondere bijbels, waaronder een exemplaar van één centi meter groot. Iedere woensdag ochtend kan de toren zelf wor den beklommen. Windkracht 8 houdt in het ka der van het zomerpastoraat verder iedere woensdagavond een excursie naar het land goed van Slot Moermond. De dinsdagavonden staan de gid sen klaar voor een fietstocht langs diverse kerken. Elke donderdagavond vindt in de Renesser dorpskerk een con cert plaats, die telkens om acht uur begint. Het mannenen- semble Consortio Vocalys bijt morgen het spits af. Kijk in de krant van donderdag 3 juli of op: www.pzc.nl vanaf woensdagmiddag 2 juli. v:--1 Aanbiedingen geldig van 30 juni t/m 6 juli door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN Het Straatfesti val Vlissingen is gisteravond begonnen met een dubbelslag. In de muziektent op het Bella- mypark speelden gitarist Paco Diatta en de swingband Bem- beya Jazz uit Guinee, terwijl in een speciaal gebouwd open luchttheater aan de Comman- doweg theatergroep Vis a Vis de hilarische voorstelling Picnic ELLEMEET - De 66-jarige fietsster die zaterdag bij Elle- meet werd aangereden, is nog die zelfde avond in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam aan haar verwondingen overle den. De politie maakte dat gisteren bekend. De vrouw liep ernstig schedel- en hersenletsel op. Haar 64-jarige echtgenoot is met botbreuken en ademha lingsproblemen opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis. Hij verkeert buiten levensge vaar. Het Noord-Brabantse koppel werd geschept door een hen tegemoetkomende auto. De 25-jarige bestuurder uit de ge meente Schouwen-Duiveland schatte op de Weelweg de bocht fout in en raakte in een slip. De auto kwam tot stilstand in de sloot langs de polderweg. Tech nisch onderzoek van de recher che heeft niet aangetoond dat er sprake was van een te hoge snel heid. De inzittenden van de auto bleven ongedeerd. opvoerde. Het festival duurt tot en met zondag. Voorafgaand aan de voorstel ling van Vis a Vis werd het vier entwintigste Straatfestival in het Arsenaaltheater officieel geopend door voorzitter T. Ver aart van de Raad voor Kunst Cultuur Vlissingen en wethou der L. Poppe-de Looff. Beiden benadrukten dat het festival in een overgangsperiode zit. Voor het eerst is de programmering niet in handen van Klaas Over- dam die zich voor Uit in Vlissin gen is gaan richten op de thea terprogrammering. In de per soon van Frank van Iersel is een nieuwe festivalcoördinator aangetrokken. „Dit is zijn eerste Straatfestival en het is meteen een schitterend programma", aldus Poppe-de Looff. „Het is een voorbode van een festival met een andere glans en allure. De afgelopen jaren was het ook gigantisch, maar om de dyna miek erin te houden, is het goed als er af en toe wat anders ge beurt. Nieuw is dit jaar in ieder geval dat voor de muziekpro- grammering op het Bellamy- park een tent is neergezet. Dat zorgt, bleek gisteren, voor een intiemere sfeer. Bovendien staan de weergoden daardoor buitenspel. gement van beide podia kan wat zijn fractie betreft wel samen gaan. In de commissievergadering toonden de fracties in ieder ge val niet het achterste van hun tong laten zien. Op de vraag van M. de Pagter (ChristenUnie) 'hoe de VVD dit denkt te finan cieren' wilde Meulblok in ieder geval nog niet ingaan. Op 17 ju li, in de gemeenteraadsvergade ring, worden pas echt de knopen doorgehakt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schuurbe- que-Boeijestraat in de Zierik zeese wijk Malta moet op de schop. De straat krijgt, als hef aan Schouwen-Duivelands da gelijks bestuur ligt, de functie van verbindingsstraat voor langzaam verkeer tussen de ou de stad en buitenwijk Noorder polder. De Schouwse politiek is nog niet onverdeeld enthousiast over het idee en het - eind vorig jaar gelanceerde - plan voor bouw van een appartementen complex op de hoek met de Grachtweg. Door herinrichting wil de ge meente de straat geschikt ma ken als verbindingsweg tussen de Zierikzeese binnenstad en de aan de andere kant van de N59 gelegen wijk Noorderpolder. Gemeentelijk planoloog O. Griffioen: Het moet een aan trekkelijke en veilige entree voor Zierikzee vanuit Noorder polder worden. Het is de bedoe ling dat er voor de fietsers een aparte fietsstrook komt en dat de bestrating wordt aangepast. Er moet ook een veilige over steek naar het Jannewekken ko men. Ook de kruising van de Boeije- straat met Grachtweg en Janne- wekken moet op de schop. Uit gangspunt is dat de kruising veel opvallender wordt. Griffi oen: „Je zou kunnen denken aan een verhoogd kruisingsvlak en andere bestrating om de krui sing te benadrukken." De ge meente wil liefst de garages aan de rand van de Boeijestraat daar weghalen en nieuwe garage boxen realiseren in het talud van de N59. Er ligt een plan van de Goese projectontwikkelaar Fraanje voor de bouw van een apparte mentencomplex voor senioren op de hoek met de Grachtweg. Om dat plan te kunnen realise ren, was aanvankelijk sprake van de sloop van vijf Noorse ge schenkwoningen. De plannen zijn inmiddels dusdanig aange past dat drie van de vijf Noorse woningen behouden blijven. De Schouwen-Duivelandse raadsfracties staan, zo bleek tij - dens de vergadering van de commissie openbare ruimte, nog niet allemaal te juichen. Bij de PvdA is scepsis te bespeuren en ook de SGP twijfelt. SGP'er C. Flikweert: „Voor mij is dat nieuwe gebouw vlees noch vis. Het plan voor verplaatsing van de garages kan evenmin op una nieme steun rekenen. Leefbaar Schouwen-Duiveland vroeg zich bij monde van W. Stouten hardop af of die garages nu echt zo storend zijn. De heemkundige vereniging Stad en Lande is, zegt voorzitter van de Monumentencommis- sieH. Doeleman, nog lang niet overtuigd van nut en noodzaak van het nieuwe appartementen complex. Stad en Lande vindt dat de Noorse woningen - door Noorwegen na de watersnood ramp van 1953 geschonken - bij de geschiedenis van Zierikzee horen en daarom niet zomaar gesloopt mogen worden. Doele man: „Als je op de hoek van de Schuurbeque-Boeijestraat en de Grachtweg een appartemen tencomplex neerzet, wordt het totaalbeeld van die hoek aange tast. Bovendien zien wii zo'n complex als nieuwe bebouwing in de centrumschil en daar zijn wij geen voorstanders van." Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Vanavond speelt Bettie Serveert in de tent, morgen Arno, vrijdag Daniel Lohues en zaterdag de reggaeband Morgan Heritage. Voordat zaterdag de internatio nale straattheaterdag wordt ge houden, zijn op verschillende locaties in de stad voorstellin gen te zien. Picnic is de enige be taalde show in het festival. „Daarmee toont Vlissingen zijn cultureel ondernemersschap", zei Veraart. „Een voorstelling in de openlucht waarvoor we en tree heffen." Een van de bijzon dere dingen aan Picnic is dat het publiek de voorstelling van twee kanten ziet. Halverwege wordt van tribune gewisseld. door Famke van Loon RENESSE - Bestuurslid J. Kris- telijn is uit het bestuur van Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN), afdeling Schouwen- Duiveland gezet na een conflict met de overige bestuursleden. Volgens voorzitter K. Hoeder is hij 'niet normaal' omgespron gen met een ongeluk van een gast op zijn paviljoen. Wat be treft Kristelijn is de breuk met het bestuur niet definitief. Aanleiding voor het conflict binnen het KHN-bestuur is een ongeluk, dat twee weken gele den plaatsvond op strandpavil joen De Zomerzon. Een kind van drie jaar kwam daarbij met de vingers tussen de deur van het toilet. In een brief aan de KHN doet de moeder, een toe- riste uit Duitsland, haar beklag over hoe zij is geholpen door het personeel. Zij zou alleen tegen betaling een compressiever- band hebben gekregen. Toen vervolgens bleek dat het kindje en vingertopje miste, zou zij geen ijs hebben gekregen om het topje onderweg naar de huisart senpost in Zierikzee te koelen. Volgens ondernemer Kristelijn is dit relaas van het ongeluk 'zwaar overtrokkenHet kind is volgens hem wel degelijk door het personeel direct geholpen op basis van de eerste hulpregels van de bedrijfshulpverlening (BHV). Daarna is geadviseerd snel met het kind naar een dok ter te gaan, maar de groep heeft 'nog drie kwartier op het terras gezeten'. KHN-voorzitter is niet tevreden over deze gang van zaken. „Wij vinden deze handelwijze niet normaal voor leden of bestuurs leden van de KHN." Besloten is Kristelijn uit het bestuur te zet ten. Volgens Kristelijn is de breuk vooralsnog niet definitief en zijn beide partijen 'even boos op elkaar'. „Ik heb daarbij mijn twijfels over het bestuur uitge sproken, omdat ik de enige was die hier (de brief, red) niet van in kennis was gesteld. Omdat hij ten tijde van het on geluk zelf niet op het paviljoen was, onderzoekt hij nog de toe dracht. Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert GRAFISCH BEDRIJF GOES met het nieuwe bedrijfspand in De Poel IV en met het nieuwe bedrijfspand in De Poel I AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 01 13 249617 Zeventien jaar was hij ge trouwd, dus dacht hij zijn vrouw eens te verrassen met een boeket van zeventien ro de rozen. Als rechtgeaarde Walchenaar vond hij dat deze aanschaf geen al te grote aan slag op zijn portemonnee moest plegen. Vandaar dat hij om kwart voor zes de bloe menwinkel betrad, in de hoop dat de bloemenhande laar zo vlak voor sluitingstijd blij zou zijn dat hij nog van een partijtje rozen afkon ko men en wat van de prijs af zou doen. Terwijl de rozen werden in gepakt kwam het hoge woord er uit. „Kan er nog wat van af?", informeerde de man. „Ja hoor", antwoordde de bloemenkoopman, „de bla deren." 89 prijs per liter 59 Advertentie prijs per kilo 6.63 Gitarist Paco Diatta in het Bellamypark, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35