PZC Kim Clijsters jaagt op de troon Kees van Vossen dicht bij transfer Frank de Boer Boogerd gokt op die ene dag Voetblessure voor Nederlander, rugkwetsuur voor tegenstander Federer Vierde zege honkballers Hard gelag Dolf Roks 29 tour -> de franoe woensdag 2 juli 2003 Schalken speelt op centre court Armstrong neemt vertrouwde ploeg mee naar de Tour Maurice Greene duidelijk geklopt Volle bak Ziek Organisator EK bandstoten weg Stellwagen ontsnapt met remise Portsmouth verlost Wapenaar Verbazing in fietscrossland Schalken gaat de pijn verbijten door Martijn van Beeten LONDEN - Met pijnstillers wordt Sjeng Schalken vanmid dag op de been gehouden. De Limburgse tennisser kampt met een ontsteking aan de onder kant van de linkervoet en wist gisteravond pas zeker dat hij vandaag aan zijn kwartfinale partij op Wimbledon tegen de Zwitser Roger Federer kon be ginnen. De één zat in het ziekenhuis, de ander lag op de massagetafel. Op de trainingsbanen in Aoran- gi Park stonden ze geen seconde. Zelden zal de aanloop naar een kwartfinalepartij op Wimble don zo moeizaam zijn geweest. Schalken, die aanvankelijk vreesde voor een breuk in het zogenaamde sesambotje, grapte al over het duel tussen de lamme en de blinde. Federer, gebles seerd aan de rug, werd de hele dag intensief behandeld. Ook daarom zei Schalken gis termiddag al dat hij zich niet zo snel zou terugtrekken. De Zwit ser had hem wel eens voor kun nen zijn. Federer, inmiddels op de hoogste van de problemen voor Schalken, liet gisteravond weten dat hij in elk geval kan tennissen. Kort daarna kreeg Schalken de verlossende mede deling die hem dolblij maakte. Uit een mri-scan bleek dat geen sprake was van een breuk. In- LONDEN - De tenniswedstrijd Sjeng Schalken - Roger Federer wordt vanmiddag op het centre court van Wimbledon gespeeld. Deze kwartfinale is voorzien na de partij tussen Tim Henman en Sebastien Grosjean. Deze wed strijd begint om 13.00 uur En gelse tijd, in Nederland is het dan 14.00 uur. Het ziet er dan ook naar uit dat de partij Schal ken - Federer pas tegen de avond zal beginnen. Volgens de Britse meteorologische dienst is er vandaag opnieuw kans op re gen. ANP BERLIJN - Lance Armstrong maakt bij de jacht op zijn vijfde zege in de Tour de France ge bruik van nagenoeg dezelfde helpers als vorig jaar. Alleen de Spanjaard Manuel Beltran is nieuw in de ploeg US Postal. Hij vervangt de Luxem burger Benoit Joachim. Lance is zeker zo sterk als in 2002", zei ploegleider Johan Bruyneel gis teren. Toen won de Texaan met overmacht voor de vierde keer de Ronde van Frankrijk. Hij werd bijgestaan door zeven ren ners die voor de negentigste edi tie eveneens zijn geselecteerd. De volledige ploeg: Lance Arm strong (VSt), Floyd Landis (VSt), George Hincapie (VSt), Manuel Beltran (Spa), Roberto Heras (Spa), José-Luis Rubiera (Spa), Victor-Hugo Pena (Col), Vjatjeslav Ekimov (Rus) en Pa vel Padmos (Tsj). DPA LAUSANNE - De Amerikaanse sprinter Maurice Greene heeft bij zijn eerste optreden in Euro pa een duidelijke nederlaag ge leden op de 100 meter. Greene moest bij de Super Grand Prix in Lausanne de Ni- geriaan Deji Aliu (10,04) en zijn landgenoot Bernhard Williams (10,10) voor zich dulden. Greene finishte in 10,11 als derde. We reldrecordhouder Tim Montgo mery verscheen niet aan de start, omdat hij thuis zat met vriendin Marion Jones en hun pas geboren zoon Tim. Bram Som eindigde als vierde op de 800 meter in 1.45,16. ANP ROTTERDAM - De Nederland se honkballers hebben de vierde overwinning behaald in het World Port Tournament. Oranje versloeg Zuid-Afrika gisteravond in Rotterdam met 10rl. Debutant Tjerk Smeets sloeg in de negende innings de eerste homerun in het toernooi. Winnende werper werd Patrick de Lange, die zijn rentree maak te in Oranje na een schouder operatie. Door de zege bleef Nederland de enige ongeslagen ploeg in het WPT. ANP middels is zijn voet opengesne den en is al het vuil verwijderd. Pijnstillers zijn nog nodig, maar Schalken zou probleemloos moeten kunnen tennissen op centre court. Na zijn partij tegen de Duitser Rainer Schüttler klaagde Schalken al over een linkervoet die stuk was gelopen. Nauwe lijks reden tot paniek, want daar heeft hij al twee jaar last door Frits Bakker ROTTERDAM - De topdrie van de Tour heeft hij voorgoed uit zijn hoofd gezet. Michael Boo- gerd rijdt dit jaar niet alleen voor zichzelf, maar vooral in dienst van anderen. Hij is in het wiel van Armstrong de laatste jaren tot het besef gekomen dat hij kennelijk niet in de wieg is gelegd om een ronderenner te worden. Het voorjaar (de klas siekers) is hem veel te lief en na de Tour wil hij ook nog goed zijn. Daarom is Boogerd in de ko mende weken niet de man waar iedereen bij Rabobank zijn geld op kan zetten. Het stressgevoel is in de week voor de start ook minder dan an ders. Twee dagen voor het NK was Boogerd nog even ziek en in de dagen daarvoor voelden de benen niet goed. „Zo'n week is niets voor mij, dan ga ik weer ontzettend aan mezelf twijfe len", zei hij op de dag voor het vertrek naar Frankrijk. ,,Je weet nooit of het een virusje is dat nog na blijft werken. En dat kun je in de Tour niet hebben." Hij heeft zichzelf geen druk op gelegd. Het komt zoals het komtTwee van de drie weken in de Tour zijn voor Boogerd op voorhand al uitgesloten om een slag te slaan. Het accent ligt in de Pyreneeën, op een week ver wijderd van de finish in Parijs. „Als ik een etappe wil winnen, moet het daar zijn. Ik schat in dat er drie ritten geschikt zijn om iets te proberen." Alle ande re dagen offert Boogerd zich op, voor Leipheimer of als het moet ook voor het jonge talent Rem- mert Wielinga. De Haagse bluffer van weleer, die in zijn jonge jaren tot Neer- lands hoop op een Tourzege werd uitgeroepen, heeft zijn ambities stilaan bijgesteld. „Het ligt niet in mijn aard om een heel jaar naar één wedstrijd van. Later op de maandag avond, in een Italiaans restau rant in de wijk Knightsbridge, voelde de Limburger een ste kende pijn. De vijf pijnstillers die hij tijdens z'n duel in de vier de ronde had geslikt, waren uit gewerkt. „Ik heb meteen om ijs gevraagd en ben teruggegaan naar het hotel." Van slapen kwam het nauwelijks. „Ik heb zes uur lang vreselijke pijn ge- toe te leven. Ik wil mijn hart vol gen als ik op de fiets zit. Het voorjaar heeft zulke mooie wed strijden, dat ik er daar ook in wil vliegen. Weet je hoe het voelt om zo sterk te rijden dat bijna alle Belgen je als favoriet zien voor de Ronde van Vlaanderen? Dat is waanzinnig mooi." En Boogerd vaart er wel bij. Hij wil meespelen in de wereldbe ker dit jaar, dus ook na de Tour valt er nog veel werk te doen. Het WK in Hamilton spookt nu al door zijn hoofd en de Olympi sche Spelen van Athene staan hoog op zijn lijstje. „Ik ga in de winter zelfs al eens kijken hoe het parkoers is, of ik er kans maak om te winnen." Niet dat de Tour hem nou ineens koud laat. Boogerd is te eer zuchtig om (zoals Museeuw al- tij d deed) drie weken in de scha duw van de groten te rijden. „Het zou ook niet eerlijk zijn te genover de ploeg als ik me weg zou steken. Zo zit ik niet in el kaar. Ik ga heel hard werken voor de ploeg. Zo lang mogelijk meegaan bergop om de kopman te helpen. De ploegentijdrit komt al vroeg en is belangrijk. Daar moet je dus ook volle bak gaan." Twee weken voor anderen, daarna voor zijn eigen kansen Het beeld van La Plagne, in de Tour van vorig jaar, komt nog zo dikwijls voorbij. „Alles wat ik altijd heb gedroomd over wiel rennen, heb ik op die ene dag in het echt beleefd. Ik denk er nog zo vaak aan hoe ik van die over winning heb genoten." Maar de Tour heeft ook zijn an dere, sombere momenten gehad. „Ik ben die van twee jaar gele den nog niet vergeten, toen ik op de voorlaatste dag op de grond lag en niet meer verder kon. En al die dagen dat ik helemaal de weg kwijt was. Ik was na die vijfde plaats in 1998 ineens had. Elke vijf seconden voelde het als een messteek. Ik heb ooit mijn linkerarm gebroken, her kende het gevoel en dacht nu weer aan een breuk." Om vijf uur 's nachts viel Schal ken eindelijk in slaap en 's och tends wist fysiotherapeut An- dré van Alphen hem enigszins gerust te stellen. Het zou ook kanshebber, maar dat bleek veel te hoog gegrepen. Het kan wel eens een dag goed gaan bergop, twee dagen ook nog, maar geen drie, vier dagen ach ter elkaar. Dat is wat Armstrong zo veel sterker maakt dan de rest. Ik ben me na dat ene jaar al heel snel gaan afvragen of de Tour wel mijn wed strijd is. En of een goed klassement rijden wel bij mij hoort." Hij bekent dat hij na 1998 nooit meer 'een fijne Tour' heeft gere den. Dat hij na zijn beste jaar (toen Pantani won en Boogerd op 11.26 als vijfde in Parijs kwam) de slag in het hoogge- een ernstige ontsteking kunnen zijn. De training om één uur 's middags liet Schalken schieten en om drie uur werd in een Lon- dens ziekenhuis een mri-scan gemaakt. 's Middags maakte Schalken, die op Roland Garros al ziek moest opgeven, zich nog grote zorgen. Hij vreesde het hard- courtseizoen te moeten missen na maanden ploeteren op gra- bergte heeft verloren. De Tour van 1999 werd gelijk een desil lusie. Toen Lance Armstrong de gedenkwaardige rit naar Sestri- ères won, zat Boogerd al in een treintje op achttien minuten. En op Alpe d'Huez raakte hij een dag later weer een klein kwartier ach terop. Dat leidde er uiteindelijk toe dat hij in Parijs op 1 uur en 42 minuten van Lance Arm strong eindigde. „Ik was in Nederland in een rol neergezet die ik niet aankon", beseft hij achteraf maar al te goed. „Dat dreigt nu ook weer te gebeuren met Remmert Wielin ga. Ik snap het wel hoor. We vel. Als het medisch niet verant woord was geweest, had Schal ken zich afgemeld voor de ont moeting met Federer. „Maar deze wedstrijd is zo earrièrebe- slissend, dat ik bereid ben enig risico te nemen. Dit is voor mij de derde kwartfinaleplaats op een Grand Slam-toernooi en dat schat ik net zo hoog in als het winnen van een normaal ATP- toernooi." GPD smachten naar een Tourvedette, naar een renner die zo de topdrie binnenrijdt. Bij mij is het misge gaan. Bij Remmert moeten we het nog maar afwachten. De Dauphiné is nog geen Tour." Dat heeft hij zelf tot zijn schade en schande ervaren. „Ik ben me rotgeschrokken toen ik mijn eerste Tour reed. Vanaf de start in Den Bosch alleen maar stressen, sprinten om voorin te komen, afzien en nog eens af zien. Ik heb een hele week nodig gehad om te kunnen zeggen: dus dit is nou de Tour. Het is met niets anders te vergelijken, zo hard gaat het." ,Ik vind dat we het met de ploeg wel goed aanpakken zo. We heb ben een man voor het klasse ment (Leipheimer), een jonge belofte (Wielinga), een sprinter (Freire) en wat hardrijders er omheen. Van alles wat. Ik ben er zelf geen fan van om alles op één ronde te zetten. Van Armstrong snap ik het nog wel, maar zo'n Beloki dan. Die heb ik in het Baskenland zien rondrijden als een toerfietsen Het komt zoals het komt, vindt Boogerd. Hij gaat Wielinga zo veel mogelijk helpen om hem wegwijs te maken in de Tour en hem met twee benen op de grond te houden. „Ik vond het nogal overdreven, al dat geroep na de Dauphiné. Laten we eerst maar eens kijken. Het zou al heel mooi zijn dat we weer een renner krij - gen zoals Theunisse of Rooks. Dat zie ik wel in Wielinga. Hij kan heel hard bergop rijden." En Boogerd zelf? „Denk niet dat ik op Alpe d'Huez met de besten boven ga komen. Voor hetzelfde geld zit ik daar op tien, vijftien minuten van de winnaar. Het is maar een aanloopje naar het grotere werk. Mijn tijd komt wel, in de derde week. Als ik in de Pyreneeën niks laat zien, dan wordt het pas zorgelijk. Dan is er iets heel erg mis met Boo gerd." door Frits Bakker ZIERIKZEE - De tickets voor F rank de Boer en zijn vrouw lig gen al klaar op het bureau in Zierikzee. De international, die mag vertrekken bij Barcelona, reist zaterdag naar Qatar om daar met de Zeeuwse voetbal makelaar Kees van Vossen te praten over een overgang naar de steenrijke club Al-Raid. „We zitten heel dicht bij een trans fer", zegt Van Vossen, „maar in voetbal weet je nooit iets zeker voordat er getekend is." Want Frank de Boer naar Qatar, dat zou nogal een spraakma kende transfer zijn. „Toch heb ik hier het contract voor me", vertelt Van Vossen. „Het enige dat Frank moet doen is zijn handtekening zetten onder een verbintenis van twee jaar." Kees van Vossen reist zelf zater dag ook af, maar iets eerder dan Frank de Boer. „Als we daar zijn, gaan we kijken waar Frank met zijn gezin zou willen wonen. En we gaan naar de club waar hij terecht kan om het stadion te bekijken." De Zierikzeese makelaar, broer van Peter van Vossen, onder houdt al een paar jaar nauwe contacten met de voetbalbond in Qatar. Hij is er twee jaar gele den geweest om een Nigeriaanse speler onder te brengen. „Het contact is altijd gebleven. Ik belde regelmatig met Achmed Soulati van de bond in Qatar. Die nodigde me zes weken gele den uit voor een gesprek in Lon den." Daar kreeg Van Vossen van de bondsman het mandaat om be kende Europese voetballers te benaderen die in Qatar willen spelen. „Hij was er door de zoon van de koning op uitgestuurd om naar spelers van naam uit te kijken. En omdat hij mij al goed kende, heeft hij mij op pad ge stuurd. Ik heb al contact gehad met Costacurta (Milan) en Mi- hajlovic (Lazio), maar dat is af geketst. Frank de Boer is veel concreter. Ik heb eerst bij Rob Cohen, zijn zaakwaarnemer, geïnformeerd en daarna ben ik in Barcelona met Frank zelf gaan praten." Kees van Vossen beseft dat de komende dagen beslissend kun nen zijn. De Boer aast ook op een overgang naar Ajax, die zal af hangen van wat Chivu gaat doen. Van Vossen: „Als Frank opeens weer een aanbod van Barcelona zou krijgen, dan wordt Qatar ook een ander ver haal. Maar daar ga ik voorlopig niet van uit." De Zeeuwse onderhandelaar is onlangs al in Qatar geweest om het stadion van Al-Raid te zien. „Het worden spannende dagen, maar ik denk echt dat het door gaat." De Boer heeft de concrete belangstelling van Qatar beves tigd, maar heeft wel gezegd dat Qatar de laatste optie is op zijn lijstje. ROTTERDAM - Dolf Roks keert niet terug bij Sparta. De Kas teelclub heeft geen geld om de Zeeuw, vorig jaar ontslagen als hoofdtrainer, in dienst te nemen als hoofd opleidingen. Die func tie moet nu worden ingevuld door de nieuwe trainer Mike Snoei. „Dit is voor mij heel vervelend, want ik had er al op gerekend," zegt Roks, die gisteren door Sparta-directeur Peter Bont huis werd gebeld met de mede deling dat de club 'om financiële redenen' van hem afziet. „Vorige week dinsdag heb ik nog met Bonthuis om de tafel gezeten en hebben we het over de invulling van de functie ge had. Dat het nu niet doorgaat, is voor mij een hard gelag. Ik vraag me trouwens af of het goed is dat Sparta alles op het bordje legt van de nieuwe trai ner en zijn assistent. Wie houdt de lange termijn straks in de ga ten?" De teleurgestelde Roks heeft Sparta uit zijn hoofd gezet. „Ik ga me nu ergens anders op rich ten. Misschien kies ik wel voor een baan buiten de voetballerij. Daar baal ik wel van, want voet bal is alles voor me." Mike Snoei vervangt in Rotter dam het trainerskoppel Chris Dekker/John de Wolf. De laat ste was woedend: „Ik voel me aan het lijntje gehouden. Ik zet onder deze mensen nooit meer een stap bij Sparta." GPD V Michael Boogerd gaat zich de komende Tour niet op het klassement richten. foto Vincent Jannink/ANP door Martijn van Beeten LONDEN - De zusjes Venus en Serena Williams en ook Justine Henin-Harden- ne hebben al één of veel meer Grand Slam-titels gewonnen. Kim Clijsters, de vierde halvefinaliste op Wimbledon, niet. Toch ligt de twintigjarige Vlaamse goed op koers om de nieuwe nummer één van de wereld te worden. Clijsters won gisteren in de kwartfinales, na een haperende eerste set, met 5-7, 6-0 en 6-1 van de Italiaanse Sylvia Farina Elia en was slechts een set verwijderd van de koppositie. Maar Serena Williams herstelde zich na een matige start tegen Jennifer Capriati: 2-6, 6-2 en 6-3. De jongste Williams, winnares van vier van de laatste vijf Grand Slams, moet minstens de finale halen om haar troon te verdedigen. Haalt Clijsters ook de eind strijd, dan kan Serena zich geen neder laag permitteren. „Toch houd ik me er niet mee bezig", zei Clijsters. „Als het ge beurt, dan gebeurt het." En Williams: „Mocht Clijsters me nu passeren, dan heb ik de komende maanden nog kansen zat om haar weer voorbij te gaan." Dat de koppositie van Williams op het spel staat, komt omdat ze een stuk min der toernooien speelt dan Clijsters. Voor de Amerikaanse is Wimbledon het der tiende evenement van het jaar, de Belgi sche heeft er al 22 achter de rug. Acteren wil de Amerikaanse, die meer wenst te doen dan tegen een tennisbal rammen. Daarom is ze over ruim twee weken ook niet beschikbaar voor het Fed Cup-duel met Italië. Serena Williams heeft een ac- teerklus in de Verenigde Staten en kan daarom niet vijf dagen van tevoren aan wezig zijn. Een set lang leek Serena Williams in Londen van de leg. Als in haar tienerja ren ramde ze de ballen veel te gretig bui ten de lijnen. Capriati, met ex-vriend Matthew Perry (bekend van de televisie serie Friends) als trouwe supporter op de tribunes, maakte de nummer één van de wereld wanhopig door nauwelijks fou ten te maken. Waar Serena in het verleden haar kalmte had verloren, haalde ze nu echter het bes te in zichzelf boven. Tot frustratie van Capriati, die riep dat Serena Williams niet van dezelfde klasse is als in het verle den Martina Hingis en Steffi Graf. „Ze wint eigenlijk alleen door haar kracht. Als je dat wegneemt, is ze niet zo fantas tisch." Morgen krijgen de zusjes de kans om twee Belgische kwelgeesten te laten zien hoe de krachtsverhoudingen echt zijn. Serena stuit op Justine Henin-Hardenne, die met tweemaal 6-2 afrekende met de Russische Svetlana Kuznetsova. Venus Williams, die gisteren landgenote Linds ay Davenport in drie sets versloeg met 6- 2, 2-6 en 6-1, kan zus Serena een grote dienst bewijzen door Clijsters te klop pen. GPD SINT WILLEBRORD - Het Europees kampioenschap band stoten wordt volgende week niet in Sint Willebrord, maar waarschijnlijk in Amsterdam gespeeld. Organisator en hoofdsponsor René van der Made, eigenaar van café 't Plein tje in Sint Willebrord, gaf de titelstrijd uit pure boosheid te rug aan de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond omdat zijn driebandenteam geen licentie kreeg voor de eredivisie. De Hulster biljarter Jean Paul de Bruijn zal zijn titel op het EK verdedigen. GPD LEEUWARDEN - Zoals in elk sprookje doorstaat ook Daniël Stellwagen in het Essent-NK schaken angstige momenten. Tegen Sipke Ernst kwam het zestienjarige supertalent in de vijfde ronde erg slecht uit de opening. Hij ontkwam door een patgrapje, in een stelling waarin Ernst evenwel de winst ver moedelijk al had laten glippen. Loek van Wely blijft op een punt volgen. Hij stond zeer goed tegen Nijboer, maar het was net niet genoeg voor de winst. Stellwagens zegereeks kwam gisteren tot een voorlopig ein de. Tegen Ernst werd hij gedwongen een stuk te offeren waar hij maar twee pionnen voor terugkreeg. Naar eigen zeggen stond hij verloren. Waar Ernst het precies vergooide, werd achteraf niet duidelijk, maar de prognose verlies voor Daniël Stellwagen of remise hielden elkaar urenlang in evenwicht. ANP UTRECHT - Harald Wapenaar (32) is eindelijk onderdak. De scheidende doelman van FC Utrecht tekent komend weekein de een contract voor drie seizoenen bij Portsmouth, de Engel se kampioen van de eerste divisie en het nieuwe seizoen uitkomend in The Premiership. Daarmee lijkt ook een arbi tragezaak van Wapenaar tegen Ajax van de baan. Die zou gis teravond dienen, maar de zaak werd gistermiddag op verzoek van de keeper spoorslags van de rol gehaald. Wapenaar span de de arbitrage aan omdat de Amsterdammers een aanbie ding introkken ondanks een mondelinge toezegging. De ambitieuze club uit Zuid-Engeland, bijgenaamd The Pompeys, trok onder leiding van manager Harry Redknapp onder meer Teddy Sheringham (Tottenham Hotspur), Patrik Berger (Liverpool) en Dejan Stefanovic (Vitesse) aan. Vorige week donderdag nog werd een contractaanbieding op de fax gezet voor Marc-Vivien Foé. De middenvelder van Kameroen, die met Redknapp een West Ham-verleden heeft, overleed de zelfde dag op tragische wijze tijdens de interland tegen Co lombia. Wapenaar moet de concurrentie aangaan met Shaka Hislop, de nationale doelman van Trinidad Tobago. GPD WOERDEN-Blij en verrast zijn ze, de Nederlandse fietscros- sers. Het afgelopen weekeinde besloot het Internationaal Olypisch Comité (IOC) dat het BMX-fietsen wordt toege voegd aan het olympisch programma. In Peking 2008 staat het onderdeel voor het eerst op het programma. „Eerlijk ge zegd ben ik nogal verbaasd", zei Ton Kolvoort, bondscoach van de fietscrossers, gisteren. Fietscross is in Nederland een relatief kleine sport. Bij de Koninklijke Nederlandsche Wiel- ren Unie (KNWU) zijn slechts 1100 wedstrijdrijders bekend. Op Europees en wereldniveau behoort Nederland tot de top- landen. Topsportcoördinator Johan Lammerts van de KNWU denkt dan ook dat ons land op de Olympische Spelen van 2008 hoge ogen kan gooien. „Ik verwacht wel dat we medaillekan didaten kunnen leveren. ANP Kim Clijsters leed gisteren tegen de Italiaanse Sylvia Farina Elia haar eerste setverlies, maar bereikte toch de halve finale van Wimbledon. foto Dave Caulkin/AP (felxfy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29